WIERINGER NIEUWS VERVOLG RAAD WIERINGEN. Kerkdiensten Wieringen. WAARHEEN? NIEUWE BONNEN. Ingezonden stuk. (De Heer Boon vervolgd) Men moet in opzet kunnen re kenen op minstens 70 leerlingen. Zeker wordt hier de behoefte aan meer onderwijs gevoeld, doch het U.L.O.-onderwijs is niet voor ie- deren leerling geschikt en daar om zou het onjuist zijn indien b.v. de school voor V.G. L.O. ten behoeve van de U.L.O.-school werd ontvolkt. Er moet een selectie plaats vinden en de geschiktheid worden beoordeeld doet men dat niet dan struikelen velen en krijgt men teleurstellingen. Het leerlin gental daalt dan misschien bene den 60 en we zouden een dwe-rg- schooltje krijgen met 2 leerkrach ten, met het gevolg dat men be tere inrichtingen elders gaat be zoeken. Ook de verhouding ten opzichte van Wieringermeer is in het voor stel niet' geheel zuiver gesteld. De XJ.L.O.-school in Oosterland is een noodschool en slechts een brok stuk van het eigenlijke geheel. Vele leerlingen, elders geëvacu eerd, kunnen haar thans niet bezoeken. Al deze redenen dringen er toe bij de verdere uitwerking der plannen eerst nog eens terdege te onderzoeken of er voldoende leerlingen zijn. Et moeten er min stens 70 zijn, Spr. is niet tegen het voorstel doch stelt als minimum-eisch een driemans-school. De voorzitter is den Heer Boon dankbaar voor zijn toelichting, juist omdat dit nu in eens in het openbaar wordt gezegd. Men heeft hier al zoo lang op een U.L.O.-school aangedrongen en thans kan de burgerij eens zien welke moeilijWieden er alzoo op rijzen. Intusschen is het niet de bedoe ling van het Gemeentebestuur de oprichting, direct ter hand te ne men, het gaat er hier om of de raad er in principe mee accoord gaat, zoodat, wanneer de tijd rijp is, tot handeling kan worden overgegaan. We zijn, aluds Voorz. nog juist zoo ver dat we nu de ouders al een bereidverklaring- gaan vragen en het is dit om alle misverstand uit den weg te ruimen geenszins de bedoeling- de Wieringermeerschool thans den nek te breken. Nu bezoeken 55 leerlingen de Wieringermeerschool en er gaan er nog velen naar Den Helder. Indien er geen verandering komt in de autobus- en treintarieven, zullen ook deze wel genoodzaakt- zijn ter plaatse het onderwijs te gaan volgen. Leerkrachten zijn uiterst moei lijk te krijgen doch dit moet alles nog nader worden bezien. Dit is slechts een eerste stap. Het Ge meentebestuur zal zich overigens richten naar de uggestie van den Heer Boon welke kort saamgevat kan luiden „Bezint eer ge begint." De Heer Engel zegt dat op de Wieringermeer-U.L. O.-school ook godsdienstonderwijs wordt gege ven. Spr. zou dat op de Wieringer- U.L.O. ook graag zien. De Voorzitter antwoordt dat. er eerstnog zooveel gebeuren moet zoodat dat beter later eens ter sprake kan worden gebracht. De Heer Niemeijer wijst er op dat aan de U.L.O.--school in Den Helder 5 leerkrachten zijn ver bonden. Wanneer hier slechts 2 leerkrachten zijn zouden de leer lingen wel weer naar Den Helder kunnen gaan. Het is een uiterst riskate onderneming. De school moet niet te klein zijn. De Voorzitter antwoordt dat een kleinere school met kleinere klas sen soms beter is. Een U.L.O.-school is nog' toe komstmuziek, de uitwerking komt later wel. De raad verklaart zich daarop in principe met het voorstel ac toord. Voordracht tot wijziging der algemeene politieverordening „Op 13 September 1929 werd dooi de Gemeenteraad de redactie van art. 24 der algemeene politiever ordening zoodanig gewijzigd, dat het daarin opgenomen verbod om honden gedurende een door den Burgemeester bij openbare ken nisgeving vast te stellen tijd on beheerd te laten loopen, werd omgezet in een absoluut verbod tot het laten losloopen der hon den gedurende het geheele jaar. De vorige Burgemeester, blijk baar van oordeel, dat die bepa ling te rigoureus was en verder ging dan voor het te bereiken doel noodzakelijk moest heeten, heeft dit voorschrift teor zijde ge-' steld en, waarnemende de taak van de Raad, op 22 April 1944 be paald, dat het bedoelde verbod weder beperkt zou worden tot een jaarlijks door den Burgemeester vast te stellen termijn (in de re gel van Januari tot en met April). Naar onze meening is deze zienswijze niet juist, zooalsooki de praktijk duidelijk heeft aan-] getoond. Nog dezer dagen is te] Westerland door honden een aan-] val gedaan op schapen in de wei-1 de, met vrij erstige gevolgen. Het; blijkt dus, dat het gevaar, dat de honden voor schapen opleveren, niet beperkt is tot een bepaald seizoen, doch te allen tijde aan wezig is. Wij meenen dus, dat de bepalingi van 1929 verbod gedurende het] geheele jaar weer ingevoerd! dient te worden en stellen U daar om voor het in ontwerp overge legd besluit tot wijziging der al gemeene politieverordening vast te stellen." De voorz. licht toe dat deze bepa ling niet al te star moet worden wor- gelegd. Wanneer het dier den eige naar los vergezelt, en laatstgenoem de heeft de hond voldoende onder appel, zal geen aanmerking worden e maakt. Het voorstel word zonder hoofde- 'jice stemming aangenomen Benoeming van een lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. De voordracht van Burgemees ter en Wethouders luidt als volgt: „Als gevolg van het overlijden van het lid der Commissie van toezicht op het lager onderwijs, Mevr. G. Kaan-Kocrn, hebben wij de eer, U. ter vervulling van de daardoor ontstane vacature, na gepleegd overleg met de Commis sie, de volgende aanbeveling te doen toekomen 1. Mevr. A. M. Koorn-Berkemeier 2. Mevr. R. A. Maaskant-Schwantje. Rondvraag volgend nummer. ZONDAG 9 DECEMBER NED. I4ERV. GEM. E.hoef 10.30 de hr. v. d. Berg. Den Oever 2 u. de hr. v. d. Berg. DOOPSGEZ. GEM. H.-hoef 10.30 de hr. Goudsbloem uit Enkhuizen. EVANGELISATIE. H.-hoef 10 u. cd. L. Doorn. Den Oever 10 u. de hr. Deen. Westerland Herv. Kerk 3 uur de hr. Deen. GEREF. KERK. H.-hoef 10 u. Ds. M. Schenkeveld. H.-hoef 2.30 u. Ds. Schenkeveld. Beide diensten bediening H. A. Den Oever 10 u. Ds. S. Idema errj^.'ed. te Alkmaar. Den Oever 2.30jpk - Ds. S. Idema. R. K. KffiK, H1PPO. Zaterdag 8 Dec. 7.30 Groot Lof met feestpreek en opdracht van de jeugd in de Congregatie. Zondag 2e Zondag van de Ad vent. 7.1 Vroegmis met Zang en Algem. H. Communie. 9.30 Hoog mis. Na de Hoogmis Bibliotheek. Geen Congregatie. Maandag 8 u. Kath. Actie Heeren Dinsdag 7 u. Ant.onius Lof Donderdag 7.30 u. Sacraments Lof Vrijdag 8 uur Kath. Actie Jonge Mannen. Den Oever 7.30 Vroegmis 9.30 Hoogmis Woensdagavond geen congregatie. DE VERKEERSZUILEN. De verkeerszuilen op het Hoek je te Hippolytushoef zijn thans gerepareerd en de lichten daarin zijn 's avonds weer ontstoken. Het is te hopen, dat deze in het ver volg door de jeugd met. rust gela ten zullen worden, opdat ze hun dienende functie voor het ver keer weer kunnen verrichten. Laten de ouderen hierop toe zien en baldadigheden voorko men. VOOR HET KIND. M.iv, heden zijn op de postkan toren weer verkrijgbaar de bekende Weldadigheidszegels in de prijsklas sen 4, 6, 10, 12 en 18 cen.t Koopt deze zegels, ge steunt daar mede een goede zaak. 8 December 8 uur Cinema De Haan film „De Oceaan Cycloon." 9 December Bal in Concordia, Hippolytushoef. 3 en 8 uur Cinema De Haan film De Oceaan Cycloon. 11 December: Vergadering Vrouwenafdeeling E.V.C. 's av. 8 uur in Café S. Scheltus. 12 December v.m. 10 uur Beu-rs t.e Winkel in café Laan. Namiddags 7 uur vertooning Maro-fruitteeltfilm in hetz. gebouw. 13 December nam. 1.30 uur vergadering Vereeniging voor Bedrijfs voorlichting. Spreker Z. E. de Heer S. L. Mansholt, Minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorz. Geldig van 9:22 Dec. 1945 voor het Noorden des Lands. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 513 335 tot en met 341 800 gr. brood 342, 343 200 gram bloem 344 1 rantsoen gebak 345 70 gram beschuit 346 400 gram suiker. 347 50 gram thee 348, 349 250 gr. margarine 350 200 gram kaas 351 150 gram vleesch 352, 353 2 kg aardappelen B 31, B 32 400 gr. brood B 33 1 kg aardappelen A 34 l'/a liter melk F 34, C 34 3 liter melk Bonkaarten KD, KE 513 435, 436 800 gram brood 437, 438 200 gram bloem 439 250 gr. rijst of kindermeel 440 1 rantsoen gebak 441 70 gram beschuit 442 500 gram suiker 443 250 gram boter 444 125 gram margarine 445 200 gram kaas 446 5 liter melk 447 150 gram vleesch 448 1 kg aardappelen D 31, D 32 400 gr. brood E 31 250 gr. rijst of kindermeel Tabakskaarten enz. T 03 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-sigaretten). V 03 100 gr. choc. of suikerw. X 03 2 rants. tabaksartikelen (geen import-sigaretten). G- 02 (groentekaart) periode 25 Dec. 1945 t.e.m. 19 Jan. 1946. Volgende week aanwijzing van grutterswaren, ontbijtkoek, zout, jam, peulvruchten, vermicelli, zuidvruchten, waschpoeder, ver snaperingen en tabak. KUNSTKRING WIERINGEN. Het Bestuur heeft nu vergaderd en diverse plannen zijn gemaakt waar aan al een begin van uit voering is gegeven. Er worden zooals men al weet, opvoeringen van 4 eerste klas too- neelstukken gegarandeerd. Daarbij hoopt het bestuur nog lezingen en muziek en declamatie te kunnen geven. Zoo zal men de zen winter krijgen een gezelligen avond en een nationalen avond. Maar.Ja, er is een allesoveT- heerschend „maar".... Er moeten meer leden komen 216 is een mooi getal, maar lang niet ge noeg. 400 moeten er minstens zijn. Tooneelgezelschappen als men denkt te engageeren zijn duur en daarbij komen alle andere onkos ten van zaalhuren, circulaires enz. Iedere voorstelling komt op min stens 1000 gld. Er zijn or nog ge noeg, die wel mee willen doen, maar telkens vergeten zich op te geven. Do it now Doet het nu De gapende monden van de brie venbussen der diverse postkanto ren zijn onverzadigbaar. Deponeert U daarin een klein briefje N.N. geeft zich op als lid v. d. Kunstkring. Als er nog 184 van die briefjes komen dan komt alles goed Er is aanmerking gemaakt op het woord „Kunstkring." Dit zou een Koning van Kunstenaars be- teekenen. We hebben er Van Daale eens op nageslagen en dit gezagheb bende woordenboek noemt een „Kunstkring", een kunstlievende vereeniging. De betiteling is dus wel in orde. R.K. Tooneelvereeniging. Ce R.K, Tooneelvereeniging ,,De Ippelaars" gaf in Wieringerwaard een succesvolle opvoering van het stuk ,,De Ebbenhouten Olifant." POLITIE. Verl. een hondenriem met gesp en een autonummerbord G.Z. 61158. Inl. bij den Gem.-Bode. SINT NICOLAASFEEST van de Kleuterschool te Den Oever. Dinsdagmiddag bracht Sinter klaas een bezoek aan de Kleuter school in zaal „Wiron." Voor een stampvolle zaal sprak Sinterklaas er zijn voldoening over uit, dat hij dit jaar weer present kon zijn. Vorig jaar had hij de reis niet aangedurfd. Mej. Kok heette den goeden Sint van harte welkom, waarna de kinderen hun liederen ter eere van Sint deden hooren. De kleintjes zongen drie alleraar digste liedjes. Na een gulle tractatie werd „Blauwjasje" opgevoerd door de kleuters, terwijl Mej. Kok het ver haal voorlas. Dit tooneelstukje bewijst wel met wat een toewijding en bekwaamheid voor de leidsters der Kleuterschool wordt gewerkt De pauze bracht chocolademelk en tractaties voor de kinderen, hetwelk zonder scherven verliep Na de pauze kwamen de groote kleuters op het tooneel en zongen „De Zevensprong" en „Zes grap pige kleine kindertjes." Sinterklaas was zichtbaar onder de indruk. Hij deelde met gulle hand te pre sentjes uit en sprak zeer waardee- rende woorden van dank tot het personeel van de Kleuterschool en tot de pianiste Mevr. Bison. Het was een leuke en geslaagde micl dag, alleen was het jammer dat er geen politie aanwezig was om de jeugd buiten de zaal, die zeer rumoerig was, in toom te houden. Ook nog een woord van hulde aan den Heer Steeman, voor zijn prachtige schapen en z'n bos stroo. VERGUNNING i VERLEEND. Aan den Heer G. Baijs te Hip polytushoef is vergunning ver leend tot het plaatsen van een taanketel op het opslagterrein langs de Noorderhaven te Den Oever. NOGMAALS DE STAKING IN DE WIERINGERMEER. Aangezien de Flevo-Bode, het begin en het einde van deze sta king onjuist heeft weergegeven, zou ik het zeer op prijs stellen, als aan mij een klein plaatsje werd afgestaan, om alles aangaande deze staking, naar waarheid on der de aandacht van de lezers te brengen. Want het berust op on waarheid als er gezegd wordt, dat de arbeiders van Wieringen en omstreken, die onder de D.U.W.- voorwaarden werken en de arbei ders die in het opruimingswerk bezig zijn enz. enz. in de staking van de Amsterdamsche kampar beiders, een aanleiding hebben gevonden om ook een staking te proclameeren. D.w.z. dat deze staking NIET in verband stond. De werkelijkheid is anders. Aan onze vergadering- waren reeds weken van voorbe reidende besprekingen voorafge gaan. Dit bewijst toch wel, dat deze act.ie in goed onderling ver band georganiseerd was. De Wieringer arbeiders en de arbeiders uit de omliggende plaat sen stonden in dit Conflict niet los van de Amsterdammers, die eveneens onder de D.U.W.-voor waarden werken. Ook geldt het bovenstaande voor de Bouwvakarbeiders. Hier kan dus geen sprake zijn van een wilde staking, maar van een Solidariteit-staking in het klein. Ook is het onjuist, als zou den de arbeiders het werk weer hervat hebben, op advies van de twee bestuursleden van de E.V.G., die op deze vergadering aanwezig waren. Wel hebben de Heeren Boellaard en Wiegman, hun meening ter vergadering naar voren gebracht, maar de arbeiders hebben doet* onderling overleg besloten het werk te hervatten, en de beide bestuurders in de gelegenheid te stellen alles betreffende dit. con flict met Den Haag en het College van Rijksbemiddelaars te bespre ken. Zoo krijgt dus alles een ander aanzien en de lezers van de Flevo- Bode kunnen oordeelen of deze verbeterde verslaggeving aan gaande dit conflict noodig is of niet. R. HOLTJER, Wieringen. Gaarne stelden wij inzender in de gelegenheid deze nadere toe lichting (bekort) te geven. De Redactie. PROGRAMMA SUCCES. A.s. Zondag komen alle elftallen weer in het veld. Vastgesteld zijn de volgende wedstrijden Succes 3 - Z.D.H, 1 10,30 uur. Succes 1 - Helder 1 2,30 uur, Schagen a - Succes a 10.30 uur. J,V.C, 3 - Succes 5 12,30 uur, Z.A.P, 4 - 'Succes 4 2,30 uur. Speciaal de wedstrijd Succes 1 - Helder 1 zal wel de noodige belang stelling trekken. Successers laat je niet verblinden door de groote neder laag, die Helder tegen H.R.C, gele den heeft. Helder beschikt n.1. over een uitstekend elftal en zal op alle mogelijke manieren trachten zich te rehabiliteeren. Vanaf het begmsig- naal zal in een zoo hoog mogelijk tempo gespeeld moeten worden. Wie Zondag de eerste goal maakt, heeft de wedstrijd half gewonnen. Laat dit voor allen een aansporing zijn zijn uiterste best te doen. TCNEGIDO-NIEUWS. A.s. Zondag treden onze dames, des morgens om 10,30 uur, in het veld tegen het le elftal van Dokev uit Anna Paulowna. Dat wordt weer een zware opgave- Door echter met volle overgave te werken is mis schien nog wel een puntje te beha len. De op Zondag j.1. gespeelde wed strijd tegen de Zwaluwen in Kolborn eindigde in een gelijk spel 1-1,

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1945 | | pagina 2