WIERINGER NIEUWS VERVOLG RAAD WIERINGEN. WAARHEEN? Officieëele bekendmaking. Razzia - herdenking. Benoeming van een lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Het te benoemen lid zal moe ten behooren tot de categorie ouders van op een openbare lage re school ingeschreven leerlingen." Mevr. A. M. Koorn-Berkemeior wordt met algemeene stemmen ha noemd. 7. RONDVRAAG. De, hr. N. Tijsen vraagt of het gemeentebestuur niet kan zorgen voor verlaging van de autobus-tarie ven vror de schoolkinderen. De voerz. antwoordt dat ree Is al het mogelijke is gedaan, doch het is een A\are lijdensgeschiedenis. Do N.A.C.O, antwoordde dat er geen retours mochten worden uitgegeven. Toen spj eker er op wees, dat het de bedoeling was weer abonnem-uten te krijgen, werd hij naar Utreeat ver- v ezen. waar men hem mededeelde dat de Inspecteur in Dea Maag daarover besliste. Deze beloofde alle medewerking en zegde toe dat hei voor elkaar zou komen. Veer tien dagen later werd telefonisch geïnformeerd, „Er werd nog aan gt werkt." Een herhaald verzoek bleef onbeantwoord. Daa.os- is een telegram aan rlen Minastei gezonden doch ook hie*op is rog geen antwoord ontvangen. Nu heeft spreker in de krant ge lezen dat de spoorwegen m.i.v. 1 Ja nuari 1946 weer retours zullen gaan uifgeven. Deze kosten 2 x de enkele rois-pri.'s. Als nu de maand-abonne- ir enten 30 x de enkele reis moeten kosJe- schiet men nog niels op. In dit piobleem is van\ hier Ut moei lijk verandering te brengen. De .tegenwoordige toestand, f 30.- per maand voor het reizen naar Den Helder acht spreker echter onhoud baar,. Dc hi. N. Tijsen merkt op dat de schobercn dan nog niet eens zeker zijn dat ze niet met de bus n.ee kunnen, Mischien kan daar iets aan gedaan worden. De voorz, antwoordt dat ook daarop is gewezen en aan de N.A.C.O, is voorgesteld 3 bussen Ie laten gaan, 2 voor de scholieren en 1 voor do passagiers. De spoorwegen hadden hier'egen geen bezwaar tegen en de N.A.C O. verklaarde ook wel bussen te heb ben, maar men had geen accu's. De lu' Beeker meent te weten dat Ibcns accu's beschikbaar komen. De voorz. zegt dat het vervoer nog veel moeilijkheden oplever1 o.a. met de aanvoer van brandstof fen. Hierin kunnen' de spoorwegen weer geen verandering brengen onder het motief dat er te weinig wagons voor Wieringen zijn. Toch marcheert het wel. Voor aanvoer per schip zijn de porties weer te klein en dat zou veel te duur komen. De hr, Niemeijer zou gaarne zien dal het gemeentebestuur aandrong op hel weder in. bedrijf stellen van de autobusverbinding Alkmaar-Leeuwar den. Daar is groote behoefte aan. Dö Voorz. zegt toe hiervan werk te zullen maken, doch betwijfelt of Wieringen daar veel aan zal hebben, j omdat op het traject Alkmaar-Wie- ringen toch een vervoerverbod zou komen te rusten met het oog op con currentie voor de bier bestaande verbindingen. We zouden hier, aldus de Voorz., meer gebaat zijn met een spoorlijn Ki de raad heeft ongetwijfeld wel van zijn pogingen om dat te berei ken, gelezen.. Spreker zou echter gaarne zien dat meerdere belangengroepen hier aan c.dliaesie betuigden, b.v, de vE- schers, brandstofhandelaren, scho lieren e.d., kortom allen die meenen dat het economisch belang de aanleg wenschelijk maakt. De auto'r.leden kunnen hiermede misschien worden overtuigd.. Wethouder Bontkes zegt daarop den Raad dank voor zijn benoeming en het in hem gestelde vertrouwen. Hij hoopt dit vertrouwen niet teleur te stellen,. Spreker hoopt tevens op een sa- menwerking in kameraadschappelij- I ken geest en in het belang der ge- meente. Er zijn vele moeilijke vraagstuk- 1 ken o.a. de Volkshuisvesting die hier miserabel slecht is, mede door de vele aanwezige geêvacueerden. Spre ker weet dat deze kwestie de aan- j dacht van het gemeentebestuur heeft, men woekert met de beschik bare ruimte doch alles zal er op ge- zet worden om allen onderdak te verschaffen, Van nieuwbouw zal hier wegens ide materialenschaarschte voorloopig wel niets komen, omdat de herbouw voorgaat. Dit neemt niet weg, aldus i spreker, dat het onze taak is de vrij- komende ruimte zoo goed mogelijk te verdeelen en dit gaat eigenlijk bo ven de draagkracht van de personen die daar thans mee zijn belast. Spre ker dringt aan op bet instellen van een commissie die in deze gezagheb- benden stem verkrijgt. Wenschelijk is ook t.z.t. het stich ten van een badinrichting, hetzij ge meentelijk, hetzij particulier. Ook vestigt spreker de aandacht op de wenschelijkheid van een goede verbinding met de Wieringertneer vanuit het cenfc"um van Wieringen Zuidwaarts. In het wegenplan van de Wieringermeer was alreeds een weg vanaf den iSlootweg richting Hippo- ltushoef geprojecteerd. Deze verbin ding is urgent want beide gemeenten zijn zeer st<?rk op elkander aange wezen. Voor verfraaiing van de gemeente zag de heer Bontkes gaarne be- bosschingen aangebracht. De practijk heeft bewezen dat het kan indien het deskundig wordt aangepakt. De voerz. zegt volle medewerking aan dit programma toe. Aan de door den heer Bontkes bedoelden weg is reeds gedacht. Ook het ruilverka velingsplan alsmede het uitbreidings plan houden daar rekening mede. De grootste kwestie is nu nog een betere brug over het Wierin- ;on andkanaal, Wat betreft de huizenverdeeling, wordt reeds achter de schermen hard gewerkt.. Spreker heeft juist een conferen tie gehad met drie ambtenaren van het Evacuatie-Bureau en dit heeft rel resultaat gehad dat er nu geen menschi van buiten meer in de ge meente zal worden toegelaten. Wij hebben een open oog voor de heer- hende slechte toestanden en de i'uatie waarin de geêvacueerden verkeeren, doch nu zijn eerst onze eigen menschen aan de beurt. De hr. Bontkes zag gaarne dat de Raad zich uitsprak voor de wensche lijkheid de raadsvergaderingen op een later tijdstip te houden. De voorz. zegt dat het moeilijk is het ieder naar den zin te maken. 12 December v.m. 10 uur Beurs t.e Winkel in café Laan. Namiddags 7 uur vertooning Maro-fruitteeltfilm in hetz. gebouw. Vergadering opr. Z&ngvereen. in Hotel S. Kaan, 8 uur. nam. 1.30 uur vergadering Vereeniging voor Bedrijfs voorlichting. Spreker Z. E. de Heer S. L. Mansholt, Minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorz. Razzia-herdenkingsavond in Concordia. Aanvang 8 u. Vergadering Coöp. Boerenleenbank Wieringen in café S. Scheltus. Aanvang 8 uur. 12 December 13 December 15 December 15 December Met speciale wenschen kan wel eens rekening worden gehouden, doch afgezien van zijn persoonlijke bezwaren tegen avondvergaderingen, zijn er ook andere moeilijkheden aan verbonden, zooals de lichtvoor ziening e.d. Ten aanzien van de bebossching merkt de Voorz. nog op dat reeds inlichtinigen zijn gevraagd voor het verkrijgen van eschdoorns. Speciaa! is gedacht aan beplanting in de Hel- dersche buurt.. Beplanting langs de hoofdwegen stuit op bezwaren i.v.m. de zich in de bermen bevindende kabels en geleidingen. De hr. N. Tijsen vraagt in hoe verre de aanleg van een muziek- en sporterrein te Den, O^ver voortgang kan vinden in verband met het uit- breidingsplan, hoort daar niets meer van,. De voorz. antwoordt dat, voor zoover hem bekend, hierover nim mer het oordeel van de gemeente is gevraagd. De heer Kat vraagt uitbreiding van het aantal lichtpunten voor de straatverlichting en noemt enkele plaatsen waar dit gewenscht is. De Voorz. antwoordt dat hieraan in verband met de rantsoeneering j voorloopig niets kan komen, Er mag j slechts 10 pCt. van het vroegere stroomverbruik worden besteed. Tot het inschakelen van een lantaarn op op de haven te De Haukes was reeds door B. en W. besloten. De hr. Poel „Denkt U dan ook eens om de visschershaven De hr, J. Tijsen zet uiteen dat daar inderdaad één lichtpunt te kort is. Op de middelste losplaats is het heel gevaarlijk zonder verlichting. De Voorz, zegt onderzoek toe. Voorts vraagt de hr. J. Tijsen naar de distributie van haring. Het is toch wel wenschelijk dat men hier ook eens een haring krijgt. De Voorz, zegt dat de eerste zen ding, figuurlijk gesproken, in het wa ter is gevallen. Zij was bestemd voor Wieringen-Wieringermeer en daar men met de visch voor de Wieringer meerders, die overal verspreid zit ten, geen weg wist, was abusieve lijk ook het portie voor Wieringen geretourneerd.. Men zal echter opnieuw aanvragen De voorz, sluit vervolgens de ver gadering. OPRICHTING ZANGVEREEN. Op initiatief van enkele zang liefhebbers vond Vrijdag j.1. in het café van den Heer S. Kaan een bijeenkomst plaats om te komen tot de oprichting van een zang-1 vereeniging. De belangstelling hiervoor was zoodanig, dat door-j gang vrijwel verzekerd is Uit de plm. 30 aanwezigen werd een voorloopig bestuur gekozen,! bestaande uit de dames Geuse-j broek-de Leeuw, Koorn-de Beurs, Doves-Bethlehem en de heeren Stoop en Tolhuis. Ter bespreking van nadere bijzonderheden zal heden Woensdag opnieuw in het café van den Heer Kaan een bijeenkomst worden gehou den. Allen die sympathie gevoelen voor deze nieuwe vereeniging, zijn vart harte welkom. POLITIE. Gevonden een paar blauwe meisjeswanten en een gehaakte portemonnaie inh. eenig geld. Verloren een meisjes kniekous. Inl. Gemeentebode H.-hoef. OOSTERLAND. St. Nicolaasfeest. Het was Donderdagmiddag weer als vanouds. Een volle zaal, gevuld met opgetogen kinderen en har telijk meelevende ouders. De grij ze bisschop was in persoon aan wezig met zijn onafscheidelijke knecht. Piet. Vroolijk klonken de bekende St. Nicolaasliedjes, door Jacob Hollander op z'n accordeon begeleid. Toen hield St. Nicolaas een toespraak tot de jeugd en liet ook enkelen bij zich komen. Een beet je benauwd hadden die knapen het wel Onder leiding van juff. de Groot werden daarna een 3-tal aardige zangspelltejes uitgevoerd. Onbevangen en onder veel vroo- lijkheid speelden de muzikanten hun spel, hipten de kikkers over 't tooneel en reden de volgeladen wagens naar de markt. Ook geven nog enkele zangeressen en zanger tjes een nummertje ten beste. Na de pauze met tractaties gaf de heer S. Slikker een Poppenkast- vertooning, die met aandacht ge volgd werd. Aan 't slot kreeg ie der kind een cadeautje en een pop van speculaas en toen de Voorzitter van de Oudercommis- sie, de heer Joh. Lont, met een woord van dank aan alle mede werkers sloot, kon hij naar waar heid getuigen, dat het een pret tig, goed-geslaagd feest was ge weest. SINT NICOLAASFEEST H.-HOEF en WESTERLAND. Vrijdagmiddag werd door de leerlingen van de O. L. Scholen te H.-hoef en Westerland in Cinema de Haan het St. Nicolaasfeest ge vierd. Over belangstelling had de goede Sint niet. te klagen, want de zaal was overvol. Nadat de kin deren eenige toepasselijke liederen hadden gezongen, waarvoor de Sint zich zeer dankbaar toonde, trad een goochelaar ten tooneele, welke de jeugd eenigen tijd aan genaam bezig hield. Ook voor de Poppenkast toonden de kinderen nog altijd groote belangstelling te bezitten. Tijdens de feestviering werden de kinderen enkele malen op lek kernijen onthaald, wat niet wei nig bijdroeg tot het slagen van het feest. Zeer voldaan gingen allen daarna weer huiswaarts, waarmede dit feest, weer tot het. verleden behoort. SUCCES NIEUWS. Door de plotseling ingevallen vorst kwam er dezen Zondag van; het voetbalprogramma niets te-! recht.. Door den N.H.V.B. werden1 alle wedstrijden afgelast, terwijl de wedstrijd van het eerste elftal door terreinafkeuring geen door gang vond. Successers verzuimt nu vooral niet de training bij te wonen. DOOPSGEZ. ZUSTERKRING. Donderdagavond 8 uur Doops gezinde Zusterkring. ERNSTIG AUTO-ONGELUK OP DEN AFSLUITDIJK. Een uit de richting Den Oever komende militaire auto (officiers auto) vloog Vrijdagavond tus- schen 7 en 8 uur, ter hoogte van K.M.-paal 12, ongeveer op de grens van Wieringen en Wonse- radeel met volle snelheid op en langs een op het rechter wegge deelte onverlichtstaanden D.K.W.- auto. De aangereden auto werd aan de linkerzijde finaal opgereten en de chauffeur werd vrij ernstig ge wond. De aanrijdende wagen, waarin zich (op weg naar een bruiloft) bevondende Heer Wytze Talstra, militair, diens ver loofde Mej. Martha Jonker, oud 23 jaar, afkomstig uit Texel, als mede Mevr. Westra uit Hollum, oud 26 jaar, zigzagde na de bot sing over den weg en den berm en buitelde daarna via de steen glooiing in het IJsselmeer. Mevr. Westra die uit het openslaande portier viel werd hoogst ernstig gewond en stierf spoedig na aan komst in het Ziekenhuis te Har- lingen, waarheen zij werd ver voerd. De heer Talstra wist zich zwemmende te redden. Men nam aan dat Mej. Jonker zich nog in den auto, die geheel onder water lag, bevond. Eerst Zondag kon de wagen worden gelicht. Het lichaam van Mej. Jonker werd daarin niet aan getroffen. De Wieringer politie heeft Maandag verscheidene uren gedrecht evenwel zonder resultaat. HEFFING RECHTEN WARENWET Zij, die nog rechten ingevolge de Warenwet verschuldigd zijn, gelieven deze alsnog ten spoedig ste, doch in ieder geval vóór 1 Januari a.s. ten kantore van den gemeente-ontvanger (ter ge meentesecretarie) te betalen. Wieringen, 7 Dec. 1945. De Gemeente-Ontvanger, MAASKANT, Wnd. Nogmaals wagen wij de aan dacht voor de razzia-herden kingsavond op Zaterdag 15 December a.s. in „Concordia." Een opwekking aan allen die vorig jaar op transport werden gesteld is feitelijk overbodig maar toch willen wij even op de beteekenis van deze bijeen komst wijzen. Afgezien van de laagheid en lafheid waarmede een aanslag op de manlijke bevolking van Wieringen is gedaan en zonder verder in te gaan op de sinistere achtergrond van des Führer Befehl,. de razzia was, de prak tijk heeft het bewezen, voor on ze mannen een kwestie van leven en dood. Daar mag wel eens bij worden stilgestaan. De razzia-week vormde hier de meest opwindende episode uit den bezettingstijd en hield ieders aandacht gevangen in een men geling van angst, haat, versla genheid, afschuw, verbetenheid en verdriet eener-, deernis je gens de slachtoffers anderzijds. Daarom moet deze avond worden een demonstratie tegen den misdadiger en vóór de herwonnen vrijheid. Tusschen hen die de gevaren en ontberingen in den vreemde en tijdens de reis daarheen, trotseerden, is een hechte kame raadschap gegroeid, die behou den moet blijven. Hoe dit beter te doen dan, juist op 15 Decem ber de terugkeer van gelukkig zoovelen, in dankbaarheid te herdenken en tevens eerbiedige hulde te brengen aan hen die achterbleven. Ieder die hier vorig jaar is weggevoerd ontvangt deze week een uitnoodiging voor dezen naar wij hopen jaarlijksche, réunie. Hij mag een gezinslid bij voorkeur echtgenoote of ver loofde medenemen. Zij die on verhoopt geen uitnoodiging mochten ontvangen kunnen Donderdagavond van 78 uur een kaart halen bij Q. Langerak, Slingerweg 34, alhier. De toe gang is vrij, doch er wordt wel op gerekend dat allen, ter be strijding van de noodzakelijk te maken onkosten en inzonder- voor een op den avond nader aan te geven doel, een bijdrage verleenen. Aanvang 8 uur. Zaalopening 7.30 uur. Komt allen, er wordt op U gerekend. Voor Den Oever en Ooster- land zal de bus van de Haan rij - den. Vertrek uiterlijk 7.15 uur vanaf de Hofstraat. Stopplaats voor de Oosterlanders Café A. Klein. Van alle zijden wordt spontaan medewerking verleend. Wierin gen is December 1944 nog niet vergeten, zal het ook nooit ver geten. O.m. zal het symphonie orkest Wiron Symphonie" belange loos het zijne bijdragen, meer willen wij niet verklappen. Het belooft een mooie avond te wor den. BRAND. Zaterdagmiddag ontstond er in een perceel aan den Slingerweg, bewoond door het gezin S., een schoorsteenbrand. Door onmiddel lijk ingrijpen wist men het vuur gelukkig spoedig meester te wor den.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1945 | | pagina 2