WIERINGERMEER NIEUWS. 17 April'45 - HDec.'45. DE BEURS TE WINKEL Zij die reeds weerkeerden. NIEUWE BONNEN. SPORT en SPEL. HOE DE STRIJD TEGEN HET WATER WERD AANGEBONDEN. In ons volgend nummer zal Ir. Geers, eerst aanwezend Ingenieur der Zuiderzeewerken, ons hierover nader vertellen. 1 Ver volg art. Ir. Smeding.) Weldra bleek, dat de in den polder geko men kolonisten van zoodanig ge halte waren, dat een rijk organi satieleven tot stand kwam, waar door de overheid zich geleidelijk terug kon trekken. Aan het eind van de kolonisatieperiode kwamen de normale beheersinstanties tot stand, de gemeente, het rentambt en het heemraadschap en zoowel het landschap, alsook de samen leving kwamen geleidelijk tot ver dienstelijke ontplooiing. Deze ontwikkeling evenwel, door iederen Nederlander met een ze kere mate van trots gadegeslagen, werd wreed gestoord door een in grijpen, zooals niemand tevoren had durven denken. Opnieuw nam het woeste element bezit van wat met zooveel toewijding en inspan ning aller krachten was tot stand gebracht. Vernietigd scheen alles, wat eens Nederlands trots en roem was geweest. Maar wat onverwoestbaar bleek, dat was de wil om dit alles te behouden en zoo ziet men nog het zelfde jaar, waarin de wandaad werd bedreven, 't nieuwe land weer herrij-zen en beschikbaar komen voor hen, die hieraan hun beste krachten weer zullen geven. DECEMBER 1945. DE WIERINGERMEER IS WEER DROOG. Wat een verademing den eigen grond weer te kunnen betreden, doch tevens, wat een toonbeeld van verwoesting en bederf. Troos teloos de toestand van alles, wat gebouwd werd, van de beplantin gen, van heel den polder. Met al les weer opnieuw begonnen, gelijk in 1930 Neen, er zijn lichtpunten niet alles is bedorven. De land- en waterwegen zijn grootendeels ge spaard gebleven en naar wij ho pen, zal ook de drainage deze vuurproef goed doorstaan hebben. Tevens mag dankbaar gememo reerd worden, dat de gronden niet bedorven zijn door zout. En wat bovenal bemoedigend is, dat is de wil van de vroegere bewoners om weer terug te keeren, om het ei gen bestaan na moeizame jaren van strijd en ontbering weer op te bouwen. Aan wat eens verloren scheen, zal weer nieuw leven en bezieling worden gegeven. Er zal weer gebouwd moeten en kunnen worden, waarbij vroeger gemaak te fouten vermeden, nieuwe mo gelij kheden verwezenlijkt kunnen worden. Op U allen, bewoners van de Wieringerrmeer, zal het oog van de natie gericht zijn. Toont thans, dat gij het nieuwe lanyi waard zijt. Een moeilijke, doch dankbare taak wacht U. Ik ben vol vertrou wen, dat gij deze jaren van be proeving glansrijk zult doorstaan en gezamenlijk iets zult weten op te bouwen, waarop wij allen trotsch kunnen zijn. Mijn beste wenschen vergezel len U op het moeilijke pad, dat voor U ligt. Aan de ingezetenen van Wieringermeer. Onze gemeente is drooggevallen. Veertien dagen voor Kerstmis Een woord van hulde aan den dienst van Zuiderzeewerken, aan het Heemraadschap de Wie rïngermeer en Werkspoor N.V. is hier zeker op zijn plaats. De eigenlijke wederopbouw kan nu een aanvang nemen. Een arbeid, waarmede jaren gemoeid zullen zijn. Jaren.... en dat, terwijl gij, landbouwers, arbei ders en middenstanders popelt van verlangen om weer aan den slag te kunnen gaan. Het is echter duidelijk, dat de terugkeer afhankelijk is van het tempo,-gat bij den wederopbouw van het ver nielde kan worden ontwikkeld. Velen zullen reeds in 1946 tot de gelukkigen behooren, velen zullen hmi geduld op den proc^hebben te stellen. De terugkeer, zoowel als het wachten zal voor den een met grootere moeilijkheden gepaard gaan dan voor den ander. Doch hoe het ook zij, voor ieder komt eenmaal het moment waarop hij zijn tijdelijke woonplaats kan ver laten, om weer opgenomen te worden in de gemeenschap, welke door den vijand op zoo'n schandelijke wijze uiteen werd gejaagd. Geduld en vertrouwen zij het parool. LOGGERS, Burgemeester van Wieringermeer. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 16 DECEMBER. NED. HERV. KERK M.-blik 10 uur Abbekerk 10 uur Midwoud 9.30 ds. Opperd. 2 u. Ds. Ds. de Jong. cd. v. Offeren. Bredschneijder Bredschneijder. Sijbecarspel 9.15 u. ds. Schaafsma Sijbecarspel 2.30 ds. Schaafsma. Winkel 4.30 u. Ds. Schaafsma. I Deze beide data zullen in de geschiedenis van de Wieringer meer blijven voortleven, de eerste als de rampzalige dag waarop, door een niets ontzienden bezet ter dit nationale werk aan de golven werd prijsgegeven en dej tweede als den datum waarop de Wieringermeer voor den tweeden keer droog kwam. De tijding, dat het eindstadium was bereikt kwam nog onverwacht en ook vroeger dan gedacht was. De weersomstandigheden die ge durende de geheele periode van droogmalen zoo uitzonderlijk gun stig zijn geweest, hielpen ook nu een handje mee door de invallen de vorst. De laatste weken zakte het peil reeds bijzonder snel, maar dat, na een peil van 4.60 m N.A.P. op 10 December, reeds den volgen den morgen om 9 uur de 5, m N.A.P.-grens zou worden bereikt, had toch nog niet kunnen worden verwacht. Vele oud-Wieringermeerbewo- ners zullen bij het vernemen van de tijding even een schok hebben gevoeld en wellicht zullen zij daarna het prettige gevoel heb ben gekregen,i dat dit nu weer vaststaande feit be teekent, dat we aan de winnende hand zijn en wederom een mijlpaal hebben bereikt. De komende jaren zullen ons verder nog voor vele moeilijkhe den plaatsen en de teleurstellin gen zullen ook zeker niet uitblij ven. De terugblik op wat reeds in deze vrij korte periode en on der de meest moeilijke omstandig heden werd bereikt zal echter dan de aansporing kunnen zijn om met alle krachten te blijven wer ken aan het gestelde groote doel „In 1946 de Wieringermeer weer in cultuur en de bevolking naar haar woonplaatsen terug." De Rentmeester - Dijkgraaf van de Wieringermeer, Pr. A. OVINGE. Wieringermeer, Zuiderdijkweg 5. Door den Heer H. A, Giesen werd namens de Commissie ter beharti ging der belangen] van de geëva cueerde Wieringermeerbewoners het volgend medegedeeld 1. De brandstoffenhandel Vos te Medemblik zal een dezer dagen be voorraad worden. 2, De P.B.H, de Heer Stompe- dissel te Winkel heeft een toewijzing ontvangen van 10 lichte paarden tuigen en 30 ploeghamen., waartoe aanvragen bij hem kunnen worden ingediend. Uiteraard zal slechts voor de meest urgente gevallen een ver deeling kunnen plaats vinden, 3. De P.B.H, voornoemd maakt voorts bekend, dat de reparatie- en sckiiderkosten van landbouwwerk- I tuigen uitsluitend vergoed zullen worden voorzoover dit normaal her stel betreft. Door den Dienst Land- bouwherstel zal hiervoor een vaste norm worden vastgesteld, Het is gebleken, dat voor verschil lende werktuigen extra-kosten zijn gemaakt, die met herstel niets te maken hadden, zooals verbetering enz. De getroffenen worden erop attent gemaakt, dat deze extra-kos ten geheel voor eigen rekening ko men, Ook schade, door verwaarloo- zing ontstaan, zal absoluut niet ver goed worden; noch door Landbouw- herstel noch door een verzekering. 4, De Coöperatieve Boerenleen bank Wieringermeer W.A. zal in het tijdvak van 25 December tot 8 Ja nuari a.s. gesloten zijn. Men ge« lieve hiermede met geldaanvragen op 19 December rekening te houden. Bij afwezigheid van bevoegde au toriteiten van het Heemraadschap deelt de Heer Giesen mede, dat het peil van 5 M, N.A.P, in den Polder is bereikt, waarmede de droogmaking van de W.-Meer een feit is geworden Het applaus van de in zeer groot aantal aanwezige Wieringermeer bewoners bewees de groote vreugde over dit feit. De Weleerw. Pleer Ds. K. Kra mer te Medemblik heeft bedankt voor het op hem uitgebrachte be roep van de Geref. Kerk te Hol- werd (Fr.) REDE VAN MINISTER MANSHOLT. Donderdagmiddag sprak Z. E. Minister S. L. Mansholt, minister van Landbouw en Visscherij te Winkel in café Laan een rede uit, in zonderheid gewijd aan liet droogvallen van de Meer en haar opbouw. Een volledig verslag hiervan hopen wij in ons volgend nummer te kunnen afdrukken. over November 1945. Ingekomen P. de Boer, Ulke- weg A 36, komende uit Wognum; A. W. Huijbregts, Schelpenbolweg E 51, komende uit Terheijden G. Hiddink, Klieverweg E 85, komen de uit Wieringen J. Brak, Waard- weg A 6, komende uit Zijpe H. C. van Haarlem, Klieverweg E 84, komende uit Tiel. WEERING ERMEER. Ter voldoening aan de circu-1 laire, d.d. 28 November 1945, van den Minister van Binnenlandsche Zaken, betreffende de opheffing! der gemeentelijke luchtbescher-1 mingsdiensten, zijn bij besluit, van den burgemeester van 7 De cember 1945, alle leden van ge noemden dienst van hun functie! ontheven. NOODWONINGEN. De fa. J. Kingma en Zn. te Middenmeer verzoekt ons mede te deelen dat de bouw van een model noodwoning aan den Scha- gerweg, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, nog even moet wachten i.v.m. het ver krijgen van een officiëele vergun ning. Geldig van 16 22 December. 354 210 gram koek 355 250 gram grutterswaren 356 520 gram peulvruchten 357 250 gram jam 358 200 gram zout 359 100 gram vermicelli 360 100 gr. gedr. Zuidvruchten 361 150 gram vleesch 362 2 Kg. Aardappelen 363 1 Kg. Aardappelen 364 250 gr. waschpoeder A 35 17* L. melk T 04 X 04 2 rants. tabaksartikelen. 100 gr. versnaperingen 449 210 gram koek 450 250 gram grutterswaren 451 250 gram jam 452 200 gram zout 453 100 gram vermicelli 454 100 gram gedr. Zuidvruchten 456 150 gram vleesch 457 1 kg. aardappelen 458 250 gram waschpoeder 455 5 L. melk B 35 en C 35 3 L. melk B 36 1 Kg. aardappelen Verwoeste woningen aan den Westerterpweg met daarachter de Gereformeerde Kerk. Een droef beeld dat echter nog gunstig afsteekt bij de aanblik van Wieringerwerf. SUCCES-NIEUWS. Eindelijk is dan door het Bestuur van de K,N,V,B. op aandrang van de 3e klassers in Noordhollandsch Noorderkwartier, een wijziging aan gebracht in de tot nu bestaande com petitie-indeeling, De indeeling is thans voor Succes als volgt Succes, J. IT, K., S.D.W., De Ger maan, Swift, Schoten, Ripperda, V.V.A., D.E.C,, Halfweg en Schagen. De kans bestaat nog dat Halfweg of Schoten in een andere afdeeling zullen worden ingedeeld. Op Schagen na dus allemaal ver- eenigingen, waartegen Succes uog niet eerder is uitgekomen. Op zich zelf biedt dit veel aantrekkelijks, zoowel voor de spelers als voor het publiek, Vooral de wedstrijden tegen D.E,C, en V.V.A. twee van de meest vooraanstaande A.-damsche 3e klas sers, zullen wel de noodige belang stelling trekken. Daartegenover staan echter de moeilijkheden, die het ver voer tegenwoordig belemmeren. Wij twijfelen er echter niet aan of het Succes-bestuur zal deze bezwaren wel weten te overwinnen. In ieder geval wenschen wij de spelers van het le elftal in hun nieuwe omge ving veel succes toe. Voor a.s. Zondag is het volgende programma vastgesteld Succes 1 - Schagen 1 Aanv. 2.30 uur S.R.C, 1 - Succes 2 Vertrek 1 uur Helder 4 - Succes 3 Vertrek 9 uur Succes 5 - Z.A.P. 4 Aanv, 21 uur. De adspiranten zijn wederom vrij. Zooals men ziet, moet Succes reeds spoedig na de uitwedstrijd opnieuw tegen Schagen in het strijdperk. Over het algemeen speelt Succes tegen Schagen nu niet bepaald zijn beste wedstrijden, Laten wij thans eens met deze slechte gewoonte breken. Play up Successers. Wij re kenen Zondag op beide punten. BRiDGE-NïEUWS. De op Dinsdagavond j.1. gehouden wedstrijd stond geheel in het teeken van het St. Nicolaasfestijn. In afwij king met andere wedstrijden kreeg thans iedere deelnemer door loting een partner en wel zoodanig, dat steeds een speler uit de A-groep aan een speler uit de B-groep werd gekoppeld. Er werd over en weer verwoed geboden en gespeeld om in het bezit le geraken van de prijzen, welke ditmaal uit speculaas bestond, en welke beschikbaar was gesteld door enkele bakkers uit deze ge meente, t.w. de Koornschoof, M. Oden en S. de Vries W'z, De uitslagen waren als volgt A-lijn 1. Hof-Spaander 43 pnt. 2. Mooij-Smit 387a pnt, 3. Nieuw- buurt-Takes 33 pnnt, j 4. Dekker- Ruijs 33 pnt. 5. Jongkind-Wit 3072 pnt. 6. Garrelts - Mw. v.d. Velde 29 pnt 7. Kuiper-Rijkers 2572 pnt,; 8. Smit-Koopmans 197e pnt, B-lijn: 1. Klomp-Slikker 3872 pnt,; 2. v.d. Velde-Keijzer 34 pnt.; 3. Mon- tulet-Jongkind 3372 pnt. 4. de Haan-Engel 33 pnt. 5, Blaauboer- Russelman 31 pnt. 6. Kaan-Dam 297a pnt, 7. Kooij-Molenkamp 27 pnt. 8. Kaufmann-Doves 257a pnt

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1945 | | pagina 2