WIERINGER NIEUWS WIERINGERMEER NIEUWS. AARHEEN? Officieëele bekendmakingen. Gemeente Wieringen. OPROEP. Ho Gemeentebestuur van Wie- ringen verzoekt hen, die genegen zijn als tijdelijke hulp op ."te tre den voor het geven van onderwijs in de nuttige handwerken aan de school voor Voortgezet Lager On derwijs te Hippolytushoef, daar van mededeling te doen aan den Burgemeester. Inlichtingen omtrent aantal les uren e.d., in te winnen bij het Hoofd der school, den Heer J. H. Eden, Belt 60 b te Hippolytushoef. Het Gemeentebestuur vraagt een vrouwelijke, zo nodig mannelijke kracht, voor het schoonhouden van en het aanmaken van kachels in de school te Oosterland. Gegadigden gelieven zich schrifte lijk aan te melden bij den Burge meester, vóór 6 Januari a.s. ILLEGAAL WERK. Op Donderdag 20 December j.1. spraken Kees Haak en pater M, G. Huissen (O.F.MJ over bovenstaand onderwerp in Cinema de Haan. Het was jammer dat er voor dezen avond bij het Wieringer publiek zoo weinig belangstelling bleek te bestaan Mischien moet de oorzaak gezocht worden in de onvoldoende publici teit die aan deze vergadering is ge geven, Of is'de belangstelling voor de menschen, die in de bezettingsjaren hun leven op het spel hebben gezet om de strijd tegen de bezetters voort te zetten zoo verflauwd, dat het geen zin heeft om daarvoor een dergelijke avond te organiseeren Het deed prettig aan dat een der wethouders van zijn belangstelling blijk gaf. In ieder geval hebben zij die zijn thuis gebleven iets gemist, Beide sprekers deden de aanwezigen vol spanning medeleven met het wel en wee van de strijders uit de gevaar volle jaren. Kees Haak gaf een overzicht van de organisatie der illegaliteit en het soort werk dat in het belang van de goede zaak verricht mo.est w,orden. De tweede spreker deed de geest her leven, waarmee de mannen waren be zield die hun leven waagden voor de vrijheid, onze vrijheid. Een geest van kameraadschap en opofferings gezindheid, die een lichtend voor beeld is voor deze moeilijke tijd, waarin iedereen moet meehelpen om te komen tot een betere en vredige wereld. Tenslotte werd een drin gend beroep gedaan op ..de,aanwezi gen voor een .offer voor de nagelaten betrekkingen van de illegale werkers die hun gezondheid of bun leven ga ven in den onderg,t;ondschen strijd. Want de sprekers trekken niet Noord i Holland door, alléén om een inte ressant verhaal te vertellen uit de bezettingsjaren, maar om gelden te verzamelen voor die vrouwen, moe ders en kinderen die door het ver lies van hun kostwinner nog dage lijks een offer brengen. Dit is een eereschuld, die door al len moet worden gedragen: Hiervoor is in het leven geroepen de stichting 1940-1945. De collecte die aan het einde van de avond voor de Stich ting werd gehouden, bracht ondanks het weinige publiek hét ni'doiè be drag van bijna f 400.- op. Getracht zal worden deze avond in de nabije toekomst -nog eens te her halen, waar dan ook over het werk op Wieringen iets verteld zal worden. Dat ieder die het wel meent met het Nederlandsche volk, dien avond kome E.V.C. - NIEUWS. De Afd. Wieringen der EALC. heeft het gezelschap Lotte en Alex 'Wins gêngageerd, dat op Donderdag 17 Januari a.s. in Cinema de Haan zal optreden met de revue roTj t. T .Werkend Nederland treedt aan." Wij raden een ieder aan houdt deze avond vrij Zie de eerstdaags in dit blad ver schijnende advertentie POLITIE. Gev. een zwart "kin derwantje en een portemonnnaie inh. eenig geld en een babypakje. Verl. een groen wollen deken en een zilveren kinder-armband. Inlichtingen bij den Gém.-Bode. Gaarne plaatsen wij het onder staande gedichtje van één onzer abonnée's. VAN OUD OP NIEUW Het oude jaar is heengegleden, 't Ging met al zijn lief en leeh We gaan het nieuwe binnentreden, Wat 't ons brengt Geen mensch die 't weet Het oude jaar is heengegleden, Laat ons even stille-staan, En gedenken onze dooden, Zij, die zijn heengegaan. Het oude jaar is heengegleden, Met zijn kommer en -«Verdriet, 't Bracht bevrijding voor ons allen, 't Was dus heusch zoo slecht nog niet Het oude jaar is heengegleden, Met zijn zorgen, en zijn strijd,, We gaan het nieuwe binnentreden Om te bouwen, aan een nieuwen tijd KERKNIEUWS N.H. KERK. De Heer L. Noorden is herbenoemd tot notabel bij de N.H. Kerk te Hip polytushoef. Te Westerland werd in de vaca ture J, Russelman gekozen de Heer S. Asjes Pz. - t R.K. KERKNIEUWS. Vrijdag, eerste Vrijdag, 7,30 Ge zongen H. Mis, 7,30 Lof. 8 Kath. Actie Jongemannen, Zaterdag, eerste Zaterdag, 7,45 H.Mis. 6-8 Gelegenheid om te biechten Zondag a.s, Driekoningen feest. OOSTERLAND. PAS OP VOOR KOLENDAMP. Door kolendamp als gevolg van verstopping der schoorsteen geraak ten de Heer T, Terpstra te Ooster land en zijn dochtertje, bewuste loos. Mevr. T. die nog niet zoolang in de huiskamee had vertoefd als de beide anderen, had de tegenwoordig heid van geest, onmiddellijk de bu ren te waarschuwen, haar dochter en vervolgens met behulp van ande ren haar man in een ander vertrek te brengen, waar zij gelukkig spoe dig de gevolgen der vergiftiging te boven kwamen, v. DEN OEVER. SPRING - SONG. Bovenstaande naam draagt de revue, ontworpen in krijgsgevangen schap door den Heer J. van Glabbeek te Den Oever. Op 4 Januari a.s. zal de primiëre worden gegeven in zaal „iWiron". Ruim veertig personen wer ken er aan mee. Druk wordt er ge repeteerd, want de tijd van de uitvoe ring nadert met rassche schreden, Zoo n repetitie is reeds een genot op zichzélf Met vaardige hand worden er boomen, bergen, een poort, cou lissen enz. ih elkaar gezet en sug gestief beschilderd. Verlichting, mu ziek en costuums vereischen veel werk en overleg. De Directeur geeft onvermoeid aanwijzingen aan de spe lers, van wie hij nu de volle honderd, procent eischt, hetgeen soms aanlei- ding geeft tot vele herhalingen. Maar ook de vroolijke noot ontbreekt niet, zooals b.v, toen één der spelers zich, met tafel en al, op de pianiste dreigde te storten 1 Er wordt hard gewerkt om deze operette-revue tot een grootsch ge heel te maken. De muziek en de songs zijn prachtig. Veel succes, Directeur en spelers I 1 JanuariCinema de Haan. Film Drie weken Huisknecht. 3 en 8 u. 1 Januari Bal in Concordia Hippolytushoef. 2 Januari Ledenvergadering Midd. Ver. W.-meer in Café Laan te Winkel. Aanvang 1 uur. 3 Januari 1946 Spreekt L. N. Palar over Indonesië in Cinema de Haan, Aanvang half 8. 7 JanuariCinema de Haan, Wieringer Kunstkring, Tooneelgroep i.Comedia" met „Pas op voor Stille Waters." Raad Wieringen. Het zedelijk verval van de jeugd ter sprake. Géén uitbreiding van het aantal drankvergunningen. Bij de Vrijdag j.1. gehouden verga dering van den Raad waar achter eenvolgens vele stukken onder de hamer doorgingen (een beknopt overzicht hiervan in een volgend nummer} werden bij het ter sprake komen van het voorstel tot uitbrei ding van het aantal drankvergunnin gen interessante betoogen gehouden. B. en W. hebben^_jo(;n er nog geen tijdelijke raad was, reeds uitbrei ding van het aantal vergunningen met één [bestemd voor Den Oever} gevraagd, hetgeen eens in de 5 jaar kan geschieden. De Heer Niemeijer A^aagt hoe de vergunningen verdee^f zijn enz. De Voorzitter leest de concept verordening voor. Het maximum voor wijk A is 5 (4 in Den Oever, 1 in Oosterland} Voor wijk C, Hippolytushoef 6. Voor wijk D, 3, 2 te De Haukes en 1 in Westerland. De Kroon moet hieraan goedkeu ring hechten. B. en W. mogen vergunningen verleenen. De Heer Lont vraagt of dit nog verzoek is, hij is niet voor uitbrei ding. De Voorzitter antwoordt, dat ver hooging is aangevraagd, maar nog niet toegestaan, het kan dus nog worden herroepen, De Heer Boon zegt het te betreu ren, dat het verzoek reeds is ge daan, bovendien bevreemdt hem dit, gezien de algemeene gegronde klachten over de verwildering op zedelijk en geestelijk gebied, het geen ook hier gesignaleerd wordt. De jeugd geeft zich over aan be dwelming in allerlei vorm, dans, drank enz. Er is een zucht naar vermaak. Uitbreiding van het aan tal vergunningen werkt een voort schrijden van een verderfelijke tijd geest in de hand. Spr. verwachtte hier een Overheid die daaraan niet wil medewerken en op een gegeven moment weet te zeggen „Tot hier toe en niet verder." Spr, -zou gaarne het oordeel van den Raad over een herroeping van het voorstel tot uitbreiding willen vernemen. - De Voorzitter licht toe dat de be doeling eigenlijk is, in Den Oever een grooter hotel te bouwen, ook i.v.m. het te stichten muziek- en sportparkL De Heer Niemeijer kan zich vol komen aansluiten bij de woorden van den Heer Boon. De genotzucht moet geremd worden. Van de ker ken, aldus spreker, gaat niets uit, deze schieten te tekort in hun taak. Indien de danswoede kon worden 'ge weerd, zou spr. dat zeer op prijs stellen. De Voorzitter antwoordt dat het Jnischien een verblijdend verschijn sel is dat kan worden geconsta teerd, dat de danswoede afnemend is. Anderzijds dient er op gewezen, dat wanneer er géén bal is, de jon gelui zich te buiten gaan aan drank. Spr. vraagt zich af wat dan het beste is. Spr, beaamt dat de kerken actie ver moesten zijn. Zij moeten de jeugd opvoeden, en meer verant woordelijkheidsgevoel bijbrengen. De gedachten moeten minder op uit gaan worden gezet. De Heer Lont acht het verwijt aan de kerken ten onrechte ge daan. Het is de schuld van de ou ders. Van huis uit moet de jeugd in andere richting worden .geleid. We moeten een sterke jeugd heb ben, niet een die in 't wilde weg handelt, Spr, is tegen uitbreiding van het aantal vergunningen. Wethouder Beeker zegt dat de kerken wel degelijk iets gedaan hebben, o.a. kort na de bevrijding hebben zij actie gevoerd tegen de bals. b- De Heer Niemeijer zegt dat dit een incendenteel geval was, dit be trof de Canadeezen. De jeugd is slechts voor genot en plezier, bier tjes, bioscopen en voeFbal. De mees ten slijten zoo hun jong»jaren: en zijn later in geestelijk opz icht stakkers. Getracht moet worden dat van de Tusschen Kerstmis en Nieuwjaar. Dagen van bezinning herinneringen en hoop. Bezinning na een periode waar in we den verschrikkelijksten oorlog aller tijden moesten mee maken. Herinneringen, talloos velen, die zich aan ons opdringen. Droeve herinneringen vaak. Wij denken aan hen, ook uit on zen polder, die uit liefde en over tuiging voor de goede Vaderland- sche zaak het hoogste offet- brach ten, dat een mensch brengen kan, zijn leven. Wij denken daarbij aan hen, die hun dierbaren moesten missen. Dankbare herinneringen ook. Wij denken aan de gelukkig tot het verleden behoorende honger tochten. Hoevelen ook zullen dank baar aan U, Wieringermeerbewo- ners, terugdenken, wanneer gij zoovele hongerigen' te eten hebt gegeven. Wij denken verder aan hen, die thans niet meer rusteloos opge jaagd of angstig, doch uit over tuiging, hulp verleenend aan de vele vogelvrij verklaarden, thans weer in vrede tezamen kunnen zijn. Aan hen, die nog net bijtijds uit de klauwen van den meedogen- loozen vijand konden worden be vrijd. Den 17en April van dit jaar zul len wij nimmer vergeten, doch daartegenover staat de 11e Decem ber 1945, op welken datum de polder weer droog kwam. Wij zijn dankbaar voor hetgeen in de period£< tugschen deze dat.a werd gedaan door de verschillen de diensten en commissies, ook uit het particulier initiatief ont sproten, bij welke laatste de Com missie Noodvoorziening en de Commissie Wieringermeerbelangen wel zee-r sterk op den voorgrond traden. Reeds mogen een klein aantal gelukkigen deze dagen weer in eigen huis, althans weer binnen den polder doorbrengen. Ook konden vele, tot. tijdelijke rust gedwongen, pioniers, de hand, zoowel letterlijk als figuur lijk, weer aan den ploeg slaan. Er werden verder al plannen gemaakt voor een spoedig herstel van bodem en bebouwing. Wij hopen/deze plannen in 3946 voor een groot deel verwe zenlijkt mogen worden in het belang van dé moeilijke positie van onzen landbouw in het alge meen en voor de gedupeerde be volking van onzen polder in het bijzonder. Een zware taak wacht in de Wieringermeer. Wij wenschen het werkend volk een gezegend 1946 toe, waarin het de kracht gegeven moge worden succesvol te bouwen aan zijn toekomst. De Redactie Wieringermeer. kerken een stimulans uitgaat en waar deze tekort schiet, zal het gemeentebestuur de jeugd in goede binen moeten trachten te leiden. De Heer Boon, desgevraagd, ant woordt dat hij zijn voorstel om geen uitbreiding van het aantal drank vergunningen te geven, in stemming wenscht te zien gebracht. Pe Heer Bontkes verklaart dat hij in het algemeen niet afwijzend staat tegenover uitbreiding van lo- caliteiten, wanneer daaraan werke lijk behoefte bestaat doch onder schrijft de zedelijke verwildering en stemt vóór het voorstel van den Heer Boon. De Heer N, Tijsen vraagt of de stichting van het hotel staat of valt met dit besluit. De Voorz. zegt dit niet te weten. De Heer Tijsen verklaart zich daarna tegen het voorstel. Mede ver klaren zich tegen de heeren J. Tij sen Jr,, Wilms, Poel en Beeker. Met den Heer Bontkes zijn de heeren Engel, van Kalsbeek, Nie meijer, van der Schalie, Kat, Lont en Boon vóór het voorstel van den Heer Boon, zoodat dit met 8 tegen 5 stemmen is adhgenomen. Opbouwgesprekken. Wij spraken met den heer A. de Graaf, Stamboekhoüder van de Rundveefokvereeniging „De Wieringermeer." Heeft Uw vereeniging het werk alweer hervat, meneer de Graaf Op 20 November j.1. is de melk- contröle in de Wieringermeer we derom ter hand genomen en deze verloopt sindsdien vlot. Ik zou het evenwel zeer op prijs stellen, wan neer de leden mij even een be richtje zónden, bij terugkeer op hun bedrijf, dan kan de melkcon- tröle zoo spoedig mogelijk overal hervat worden. Hoe ging het met Uw stam boek-administratie De administratie heeft gelukkig nimmer stil gestaan. De kalver- schetsen werden op normale wijze ingezonden, terwijl dezen zomer meerdere afstammingsbewijzen werden afgegeven. Met de veehou ders die in Wieringen waren geë vacueerd kon bijna zonder stoor nis verder gewerkt worden en van meerdere leden zijn alweer de deklijsten binnengekomen. Hoe gaat het nu met de leden, die hun koeien elders door erken de stieren lieten dekken Deze leden dienen, voor zoover zij dit nog niet deden, de deklijs ten aan mij op te zenden, opdat de geboort.eadministratie van de te verwachten kalveren niet ver loren gaat. Zijn door de evacuatie de gegevens voor de melklijsten niet in den knel gekomen Wanneer de melkgift elders werd gecontroleerd, dan is het zaak de ze gegevens te verstrekken opdat er mogelijk nog volledige melk lijsten zijn samen te stellen door bijschrijving in onze boeken. Heeft het Nederlandsch Rund- veestamboeK nog speciale maatre gelen genomen Zeker, het N. R. S. heeft zich bereid verklaard gratis nieuwe stamboekschetsen te verstrekken aan de leden, die door oorlogsge weld hun papieren verloren zagen gaan. Daartoe dient men aan het N.R.S. de naam, geboortedatum en, wanneer dit bekend is, het nummer van het desbetreffende ïundvee op te geven. Het N.R.S. in Den Haag heeft momenteel ge lukkig voor een groot deel de ach terstand in de verwerking van de diverse stamboekgegevens inge haald. Het is dan ook zaak de ge boorteaangifte van fokkalveren op de voorgeschreven wijze bij Fokvereeniging en Ned. Rundvee Stamboek te doen. Meneer de Graaf, wij danken U voor Uw antwoorden Er zit schot in bij de Fokveree niging in de Wieringermeer. D. B. NIEUWS UIT WINKEL. Politie. Gev. een uitlaat van een motorfiets. Inl. ter Secretarie. Telefoon-aansluiting. Ds, A. G. Roeders, Ned. Herv. Predikant te Win kei, \s thans teleffoniisch aangeslo ten onder nummer 230. Mond- en Klauwzeer. Ter Secre tarie is aangifte gedaan van een ge val van mond- en klauwzeer. Het eerste geval is dus weer geconsta teerd. Benoeming notabel. Op de j.1. Zondag na afloop van den dienst gehouden verkiezing is verkozen tot notabel van de Ned. Herr. Ge in ente te Winkel de heer F. J. Kor- ver. Deze heeft inmiddels de'benoe ming aangenomen, t T Geslaagd. Dezer dagen slaagde te Utrecht, de heer P, J. Korver, wnd, gemeente-secretaris, voor het eerste gedeelte van het diploma Gemeente- financiên. -

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1945 | | pagina 2