WIERINGER NIEUWS WAARHEEN? NIEUWE BONNEN. Raad Wieringen. De tijdelijke Raad kwam Vrij dag, 28 Dec. 1945 t.e 2 uur voltal lig bijeen, 1. De Voorzitter, Burgemeester Kolff, opende de vergadering met een woord van welkom en ging vervolgens over tot de beëediging en installatie van het nieuw be noemde lid den Heer S. v. d. Scha lie Sr., die ter vorige vergadering afwezig was. 2. Vervolgens werden de notu len van de vorige vergadering door den Secretaris den Heer C. F. van Duin gelezen en onveranderd goed gekeurd. 3. Ingekomen was een afschrift van het ontslagbesluit van den Burgemeester Van Diemen en be richt van aanneming harer be noeming tot lid van de Commissf van Schooltoezicht van Mevr. A. M. Koom-Berkemeijer. Beide stuk ken werden voor kennisgeving- aangenomen. Op het verzoek om subsidie voor 1946 op de grondslag ad 1 cent per inwoner, van de Commissie voor de Malariabestrijding door de be volking in Noord-Holland werd goedgunstig beschikt en tot dat doel 81 gulden genoteerd. De Heer Niemeijer vraagt of door de Commissie op Wieringen nog iets wordt gedaan. De voorzitter antwoordt dat de Commissie zich inderdaad bezig hield met het ontsmetten van stal - len e.d. Weth. Beeker deelt mede dat men voorheen ook regelmatig de doktoren bezocht om te informee- ren naar nieuwe gevallen. In te genstelling met vroeger doen zich de laatste jaren wel meerdere ge vallen voor. De Heer Boon zegt. dat ook op de scholen een onderzoek werd ingesteld, waaruit dus wel blijkt dat de Commissie actief was. 4. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten tot het doen van eenige af- en overschrijvingen op posten van de begrddtüig 1944 en tot het vaststellen van een 2e sup- pletoire begrooting voor dat dienstjaar. 5. De Heer H. Volger heeft ver zocht om persoonlijke redenen de datum van zijn ontsl'ag als onder wijzer a.d. O. L. S. te Hippolytus- hoef door den raad bepaald op 1 Januari 1946, te wijzigen in 31 December 1945. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen. De Heer Niemeijer vraagt hier omtrent nadere inlichtingen. De voorzitter antwoordt, dat' het vorige besluit ook technisch on juist was. B. en W. bepalen den datum, niet de Raad. Het voorstel wordt daarop aangenomen. 6. Aanvrage van het Bestuur der school voor Christ. Nat. Schoolonderwijs om gelden voor vernieuwing van verwarmingsradi atoren, ingevolge art. 72 der L.O.- wet 1920. B. en W. deelen o.m. het volgen de mede „Volgens de bepalingen van de L. O.-wet moet de aanvra ge worden ingewilligd, indien aan; de vereischten dezer wet is vol daan en met name de overgelegde stukken voldoen aan hetgeen daaromtrent in art. 73 is voorge schreven, hetgeen in casu niet het geval is. Bovendien kan een aanvraag om gelden tot vervanging van versle ten radiatoren niet worden gedaan langs de weg van art. 72 der wet dergelijke kosten van vernieuwing behoort het schoolbestuur te be strijden uit de exploitatie-vergoe ding, jaarlijks ontvangen volgens art. 101. Op grond daarvan stellen wij U voor de gevraagde beschikbaarstel ling van gelden te weigeren." Comform besloten. 7. Vaststelling nieuwe Wijkver- ordening Drankwet. Hieromtrent gaven wij in ons vorig nummer reeds een overzicht. 8. Benoeming onderwijzer te Westerland. Ter vervulling van de vacature P. Cornielje wordt voorgedragen de Heer J. Schoen. B. en W. teekenen hierbij aan dat het in de huidige omstandig heden niet mogelijk was een voor dracht van drie aan de gestelde eischen voldoende personen in te dienen. Met algemeene stemmen wordt de Heer Schoen benoemd. 9. RONDVRAAG De Heer J. Tijsen wijst op de noodzakelijkheid een rioolput te maken bij de garage van de Wed. Boersen. De Voorzitter zegt onderzoek toe. Voorts vraagt de Heer Tijsen of de gemeente kan zorgen voor een nieuw omroepbekken. Het oude is totaal kapot. De Voorzitter zal trachten hier voor een oplossing te vinden. De Heer v. Kalsbeek wijst op de slechte aansluiting van de auto bussen op den trein. Voor zaken- menschen en zij die naar het zie kenhuis moeten is dat zeer lastig. De Voorzitter zegt dat na uit breiding van het aantal treindien sten de busdiensten niet veran derd zijn. Spr. zal trachten hierin verandering te brengen en alsnog te zullen probeeren uitbreiding- van de diensten te verkrijgen. De Heer Kat verneemt vele klachten over de toewijzing van woningen. Verschillende Helder- schen zijn reeds vertrokken doch laten him inboedel staan. Anderen kunnen er dan niet in. Het is be ter dat ergens anders op te ber gen en de huizen vrij te maken. De voorzitter antwoordt dat dat dikwijls niet mogelijk is, omdat, de woning in Den Helder eerst her steld moet worden. De Heer Bontkes zegt dat de voor de toewijzing der woningen inge stelde Commissie thans spoedig zal g'aan werken. Spr. hoopt dat dergelijke klachten dan spoedig tot het verleden behooren. Men zal trachten zoo eerlijk mogelijk te verdeelen. De Heer Niemeijer vraagt wat dat voor een Commissie is en wie die heeft ingesteld. De Voorzitter antwoordt dat deze Commissie, door het Gemeen tebestuur ingesteld, de verdeel.ing zal gaan regelen. De Heer Niemeijer zegt dat. hier aan een gevaarlijke kant zit en vraagt of de eigenaren nog rech ten hebbben De eigenaar moet uiteindelijk de beslissing hebben. In Alkmaar is een dergelijke Commissie en die werkt zeer slecht. De Heer Bontkes zegt dat de Commissie toch de volle verant woordelij klieid moet hebben. Men zal echter zooveel mogelijk overleg plegen met den eigenaar, maar als deze kan beslissen heeft, een Commissie geen zin. De Heer Niemeijer herhaalt dat een dergelijke dwang zijn sympa thie niet heeft en meer te voelen voor overleg naar beide zijden. Als er straks aanmerkingen komen is het te laat. De Voorzitter antwoordt dat de practijk zal moeten uitwijzen of de Commissie gunstig werkt en stelt voor haar een kans te geven. Het is niet de bedoeling dwingend op te treden maar om te helpen. Het is een moeilijke materie. Van 't. voorjaar gaan misschien vele Wieringermeergezinnen hier weg. In de Heldersche Buurt wonen er nu nog 25. Misschien is de Com missie dan niet meer noodig. Zie vervolg pag. 3. 5 Januari 6 Januari 6 Januari 7 Januari 9 Januari 9 Januari 17 Januari Cinema de Haan 8 uur Film Klaar voor onder water. Cinema dé "Haan 3 en 8 u Film IJswedstrijden IJsclub Westerland. Aanvang 2 uur. IJswedstrijden IJsclub Westerland. Aanv. 2 uur. Beurs te Winkel. Aanvang 10 uur. Ledenvergadering A.R. Kiesvereen. des nam. 1 uur in café Bijlsnia te Winkel. Feestrevue„Werkend Nederland Treedt aan" in. Cinema de Haan. Aanvang 8 uur. AAN ONZE JE&JGD Gaarne wil ik 'n woord eens richten Tot de jeugd van Nederland. De jeugd die, in nabije toekomst, Besturen moet, met vaste hand. 'k Wil haar niet de les gaan lezen, Dat is niet waarom 't hier gaat, Maar ons land vraagt aanstonds mannen, Die goed besturen, 't schip van Staat! Heusch ik gun haar graag 'n pretje, We houden van gezelligheid. Maar verknoei dan niet het leven, Ruim ook voor de studie tijd Alleen bij dans en pret te leven, Heeft toch .waarlijk niet veel zin. Aan dat alles komt een einde, Ener zit geen toekomst in Op de jeugd c. Nederlanden, Is thans aller ooMgericht. Toont, dat gij^Jpuks zijt de menschen Welbewust z^i van hun plicht M. de Redacteur. De interessante betogen over het al of niet uitbreiden van het aan tal drankvergunningen, voorko mende in het Raadsverslag van Wieringen in de Flevo-Bode van Maandag j.1. gaven mij aanleiding- tot- bovenstaande ontboezeming' Met dank voor de plaatsruimte, L. K. Kerkdiensten Wieringen. NED. HERV. GEM. ZONDAG 6 JANUARI. Il.hoef 10.30 de hr. v. d. Berg. Nieuwj aarsdienst. Den Oever 2.30 u. de hr. v. d. Berg Nieuwj aarsdienst. EVANGELISATIE. H.-hoef 10 uur cd. L. Doorn. Den Oever 10 u. de hr. Deen. W.land 2.30 uur cd. L. Doorn. CHR. GER. KERK. Gebouw Land in Zicht 10 en 3 uur «de hr. G. Visser. GEREF. KERK. H.-hoef 10 u. Ds. M. Schenkeveld. H.-hoef 2.30 Ds, W. Doorenbos. Den Oever 10 u. Ds. Doorenbos. Den Oever 3 u. Ds. Schenkeveld. R. K. KERK, HIPPO. Zondag Drie Koningen. 7.15 Vroegmis 9.30 Hoogmis 10.30 Bibliotheek11.30 Jongenscongre- gatie 2.30 Lof 2.50 Heerencon gregatie. Dinsdagavond .7 uur Lof7.20 Jongemannencongregatie 8 uur Bridge-club in de school. Woensdag in Den Oever 6.30 Jongerencongregatie 7.15 Heeren congregatie. MIDDENSTANDSCURSUS WIERINGEN. Uit een advertentie in dit blad blijkt, dat deze cursus Dinsdag 8 Januari aanvangt i.p.v. Maandag. De cursisten, dié van Oost of West komen, gelieven hiermede wel re kening te houden. TELEFOON POLITIE, Het telefoonnummer van de hulppolitie, gestationneerd in Ho tel „Het Wapen van Wieringen" te West.erlad is gewijzigd in De Hau- kes no. 13, alzoo een gelijkluidend nummer als voor het Bureau der Marechaussee te Hippolytushoef. Geldig- van 6 t.e.m. 19 Januari, Bonkaarten KA, K.B., K.C. 601. 535 t.m. 541 800 gr. brood. 542543 200 gr. bloem 544 400 gram suiker 545 50 gr. thee 546 125 gram boter 547 250 gram margarine 548 100 gram vet 549 100 gram kaas 550, 551, 552 100 gram vleesch. 553 2 kg aardappelen B 51, 52 400 gram brood A 53 1 liter melk B 53, C 53 3 liter melk B 54 1 kgaaxdappelen 635, 636 800 gram brood 637, 638, 200 gram brood 639 250 gr. rijst of kindermeel 640 500 gram suiker 641 250 gram boter 642 125 gram margarine 643 100 gram kaas 644 5 liter melk 645, 646, 647 100 gram vleesch. 648 1 kg aardaardppelen D 51, 52 400 gram brood E 51 250 gram rijst G 03 Groentekaart. T 07 2 rantsoenen 'tab. artikelen V 07 100 gr. Versnaperingen X 07 2 rants. tab. artikelen PAS OP VOOR STILLE WATERS. Maandag 7 J|in. 'sav. om 8 uur zal het groote feest dan plaats vinden. Het beroemdste tooneelge- zelschap, dat Nederland bezit zal naar Wieringen komen met. het meest blije stuk, wat op het oo- genblik in Nederland gaat. Dat is dus iets waar heel Vierin gen naar toe moet Nu blijft er -geen man aan de haard en geen vrouw aan het spinnewiel De prijs is nogal hoogmaar U gaat een keertje minder dansen (werkelijk geen ramp) en U heeft het geld. De prijs is 3 gld., maar als U lid wordt betaald U f 2.50. U voldoet dan de contributie voor een half jaar n.m. f 5.- en hebt daardoor recht op twee 1ste klas uitvoerin gen en op -reductie op verdere uit voeringen. Tot Zondag kan ieder een zich als lid opgeven bij den Eerw. Heer Deen Koningstraat, hoek Koogerweg of bij den heer Klomp Klieftstraat of bij den Pastoor Hoofdstraat 23. Voor Den Oever bij Mevr. de Vries Hofstraat 27, voor Oosterland bij Meester Boon, Kerkweg 5. Voor Den Oever zal er een bus rijden. Vertrekuur 7 uur. Vertrek plaats de gewone startplaats van de bus. De bus rijdt ^over de Ge- meenelandsweg en stopt in Oos terland even voorbij de kerk bij de gewone halte. Plaatsbespreken is Zaterdag van 3 4. Voor de leden zijn de plaatsen besproken. Zij krijgen hun kaar tjes thuisbezorgd tegen 10 ets. voor Nat. Volksherstel. Ten overvloede zij er op gewe zen, dat de zaal verwarmd is. EEN NIEUWE ZAAK. Aan den Heer J. W. J. Cornelese alhier is ingevolge de Vestigings wet Kleinbedrijf vergunning ver leend tot het vestigen van een in richting bestemd voor de uitoefe ning van een rijwielbedrijf annex kleinhandel in en reparatie van motorrijwielen te Hippolytushoef. Ingezonden stuk. M. de R. Sta ons toe in Uw veelgelezen blad iets te zeggen over de bewus te en onbewuste verdachtmakingen aan h.et adres van de E.V.C.. Er heerschen omtrent de E.V.C. vele misverstanden. Veelal bij menschen die van de producten der aarde, door ons allen voortgebracht, ruim hun deel hebben en voorts bij hen die het oude terug verlangen. Zij meenen dat de E.V.C. geen be staansrecht heeft omdat die een Communistische organisatie zou zijn. Wi 1 men ons verkeerd begrij pen Naar onze meening heeft de democratie overwonnen en ie der, ook wij, heeft het recht zijn belangen te verdedigen. Dit doet ook de E.V.C. als organisatie van alle werkers die in de illegaliteit met en naast elkaar hebben sa mengewerkt en het ernstige be sluit hebben genomen dat het oude niet mag terugkeeren. Allen die van goede wille zijn zullen het daarmede eens zijn. Volgens ons is het allerbelang rijkste dat werkgevers en werkne mers tot een goede verstandhou ding komen. Ook wij begrijpen dat het geen landsbelang is om maar te staken, doch men zie de zaak ook van onze zijde, wellicht komt men dan tot een andere conclusie en het gaat niet aan om groote groepen van arbeiders, dit betreft de E.V.C,. overal bij de besprekigen uit te sluiten en dan later, als er iets niet tot stand komt en er con- i flicten uitbreken, de E.V.C. alles in de schoenen te schuiven. Wij hopen dat wij door dit schrij - ven iets dichter bij elkaar komen. U. M. de Redacteur dankend voer de plaatsruimte in Uw cou- •rant, waarvan wij het bestaan toe juichen. J. BAVING. L. KINGMA. J. H. DEKKER. H.-hoef, 2 Jan. 1946. RAZZIA - AVOND. Het Comité voor de Razzia-her denkingsavond zond ons een re kening en verantwoording waaruit blijkt dat de baten een mooie be stemming hebben gekregen. Een bedrag van rond 220 gulden is aan nabestaanden van razzia-slachtof fers, zieken en invaliden uitge keerd, terwijl ook aan de Stich ting 1940—1945 en het comité voor de oprichting van een monument voer de gevallenen elk een bedrag van f 50.- kon worden afgedragen. De verloting bracht f 250.- op, de zaalcollecte f 146.36. Namens het Comité betuigen wij langs dezen weg nogmaals de har telijke dank aan en van allen. BENOEMD. Met ingang van 1 Januari is tot onderwijzer aan de H. Henricus- school te Hippolytushoef benoemd de Heer A. van IJzendoorn, die onderwijzer was aan de R. K. Mulo-school te Bolsward. ONZE KLOKKEN. Nader vernemen wij dat ook de klok van de R.K. kerk te Hippo lytushoef is teruggevonden. Zij is destijds naar Groningen vervoerd en aldaar opgeslagen. Via Amsterdam, waar ook deze klok, evenals die van Westerland en Oosterland, zal worden geregi streerd, getoonzet, en zoo noodig gerepareerd, is de terugweg naar Wieringen reeds aangevangen. Al onze klokken zijn dus aan de smeltkroes ontkomen. Een geluk kige omstandigheid, daar, nu de Y-raag zoo groot is, er toch geen mogelijkheid was geweest de eer ste jaren in het gèmis te voorzien. BURGELIJKE STAND van 28 Dec. 1945 t.m. 3 Jan. 1946. Geboren Cornelis, z.v. K. Kik kert en A. Grin. Ondertrouwd M. Engel en E. de Jong. Gehuwd Geene. OverledenCornelis Boersen, 50 jaar, echtgenoot v. D. Bakker Geertje Tijsen, 81 jaar, Wed. A. Annes. SPORT en SPEL. SUCCES - NIEUWS. Ook de 4e wedstrijd tegen het Amsterdamsche S. D. W. mocht Succes nog niet de winstpunten brengen. Nu dient voorop gesteld dat S. door het ontbreken van enkele spelers tamelijk gehandi capt uitkwam. De nederlaag mag echter niet aan de invallers gewe ten worden, deze kunnen n.1. op een uitstekenden wedstrijd terug zien. Veeleer is de nederlaag 'te wijten aan de betere capaciteiten van de tegenpartij, welke over een uitstekend elftal beschikte. Voor al voor de rust wist Succes op het spel van deze tegenstander niet het juiste antwoord te geven en speciaal in de voorhoede rammel de het geducht. Na de rust, welke met 20 voorsprong voor S.D.W. inging, pakte Succes wat beter aan en wist zelfs eenigen tijd een veldmeerderheid uit te oefenen. Het 3e doelpunt kwam echter weer aan den anderen kant toen de A.-damsche rechtsbuiten Dukers onthoudbaar passeerde. Kort daar na wist Wigbout uit een vrijen schop, de eer te redden. De wed strijd had een uiterst fair en vlot verloop, wat voor een niet gering deel zijn oorzaak vond in het feit, dat de leiding in handen berustte van een uitstekenden scheidsrech ter. PROGRAMMA SUCCES. Succes 1 Halfweg 1 Aanv. 2 u. Z.A.P. I Succes 2 Vertrek 1 u. •I.V.C. II Succes 3 Vertr. 11 u. J.V.C. III Succes 4 Vertr. llu. TONEGIDO - NIEUWS. Handbal. Het dameselftal won in Den Helder met 20 van H.A.V. II. Keurig gedaan dames Zondag j.1. werd van het sterke Olympia I met 70 verloren. A.s. Zondag komt D.O.K.E.V, Anna Paulowna, naar hier. Aan vang half elf. Gaare wekken wij ieder op deze wedstrijd te gaan bezoeken. Onze dames komen er steeds bete-r in zoodat men getuige kan zijn van een aantrekkelijken wedstrijd.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 2