WIERINGERMEER NIEUWS. COMMISSIE VOORZIENING WIERINGERMEER DE BOEREN GAAN AAN DEN SLAG Naast de groote cultuur technische werken, welke in den polder reeds gerui men tijd ter hand geno men zijn, is nu ook de daad aan de boeren van de Wieringermeer. Ten einde zoo weinig mogelijk in te grijpen in het beleid van de pachters en deze zooveel mogelijk zelfstandig hun bedrijven te laten leiden, worden de pachters in de gelegenheid gesteld hun landerijen zelf wederom in orde te brengen, waardoor tevens de taak van het Domeinbeheer aanzienlijk wordt ver licht, hetgeen voornamelijk de ont watering van het verdronken land en de daarmede samenhangende werkzaamheden betreft, De twee uitvoerende maatschap pijen, welke door het Domeinbeheer zijn aangezocht, de cultuurtech nische werken uit te voeren, zijn door het Domeinbeheer belast met het opmaken van een begrooting van kosten, vallende op het in orde brengen van het land. Het is de bedoeling, dat de pachters met het hun in normale tijden ten dienste staande personeel de werken zul len uitvoeren. De begrooting van kos ten zal opgemaakt worden aan de hand van het geldende collectieve landarbeiderscontract n.l. f 0.66 per uur. Vele boeren blaken van werklust en dat is te begrijpen na zulk een lange periode van niets doen (of was het niet lang I) men wil nu weer aan den slag, indachtig aan het woord van den Minister van Openbare Werken en Weder opbouw „Weer een Wieringer- meer-oogst in 1946 Nu is er echter een groote moei lijkheid gerezen ten aanzien van de in dienst te nemen arbeidskrach ten. Veel landarbeiders zijn tijde lijk onder DUW-bemiddeling tewerk gesteld bij de N.V. Grontmij of Ned. Heide Mij. Het is echter zóó, dat deze arbeidskrachten vrij gege ven moeten worden zoodra de land bouw zulks vergt. Enkele pachters zijn hierbij niet geheel volgens de spelregels ^/te werk gegaan. Zij 'Werven nl. links en rechts arbeiders* voor een korte periode en tegen een uurloon, hetwelk ver boven het huidige uitgaat, waardoor er scheeve verhoudingen dreigen te ontstaan. Het arbeidersvraagstuk en de loonpolitiek worden nog steeds ingewikkelder, In dit verband zal door het Gewestelijk arbeidsbureau stimuleerend opgetreden worden, om op iedere 10 ha. slechts één arbei der te plaatsen Laat men ook een open oog heb ben voor het geheel en niet eigen belang te sterk op den voorgrond plaatsen. Wij vertrouwen dat ook deze aangelegenheid de aandacht van de gezamelijke landbouw-orga- nisaties heeft, BEDRIJFSLEIDERS Door den Provincialen VQedsel- commissaris voor Noordholland (afdeeling beheer bedrijven) wer den, in overleg met den Rentmees ter der Domeinen, aangewezen als bedrijfsleider op de bedrijven van geïnterneerde landbouwers in de Wieringermeer N. Blok voor be drijf J. P. Dieleman G. R. Smit voor bedrijf J. Abbring U. D. Kalverkamp voor bedrijf J. Saai E. H. Hamster voor bedrijf O. H. Venema G. Schuiringa voor be drijf A. SaaiG. Stroo voor be drijf H. Grijzen en W. van Zadel hof f voor bedrijf D. Rademaker. WEDEROM STUIFGEVAAR. De tijdens den dijkdoorbraak binnen den polder geraakte hoe veelheden zand, welke naar schat ting 1.000.000 m.3 bedragen hebben een oppervlakte bouwland van plm. 230 ha bedolven. Dit zand levert thans groot ge vaar op voor verstuiving, waardoor de nadeelige gevolgen hiervan nog grooter omvang dreigen aan te nemen. Om dit gevaar te bezweren, wordt thans door het Heemraadschap een stroobekramming op deze zandvlakte aangebracht. WEGVERBETERING. Oude kwalen genezen. worden nu Reeds vele ja-ren was de verbin ding Wieringermeer Medemblik een doorn in het oog van de weg gebruikers. Na eerst de vrij hooge Coupure te hebben bestegen moest dan de scherpe bocht bij den spoorwegovergang worden ge maakt, wat vooral voor zwaar beladen landbouwwagens uiterst moeilijk was. Boyendien moest behalve op het veilig „nemen" van den spoorwegovergang ook nog gelet worden op het drukke ver keer ter plaatse. Meerdere ongelukken aldaar gebeurd, waren oorzaak dat reeds in 1936 pogingen in het werk wer den gesteld om verbetering ir deze ongewenschte situatie te brengen, doch ongewoon hooge eischen van de Nederlandsche Spoorwegen waren oorzaak, dat een en ander bleef zooals het was. Onlangs is deze aangelegenheid wederom ter hand genomen Be sprekingen waaraan o.a. door het, Heemraadschap de Wieringermeer en Hollands Noorderkwartier werd deelgenomen, hadden tot resul taat dat zeer binnenkort met de verbeteringswerken zal worden begonnen. Behalve een goede toe gangsweg in de richting van Me demblik vermeldt het ontwerp een verlaging van de Coupure met 75 cm. De toegang tot den polder nabij Opperdoes, welke aansluiting- geeft op den Oudelanderweg zal eveneens verbeterd worden. OP HET WITTE DOEK. Tijdens de beide Kerstdagen en de Nieuwjaarsdag werden in. meer dere bioscoop-theaters in de groo te steden bij het binnenlandsch filmjournaal beelden uit de droog gevallen Wieringermeer vertoond. Slechts enkele van deze filmflitsen gaven de toeschouwers een duide lijk beeld van de aangerichte ver woestingen. Alhoewel wij kunnen begrijpen dat onze, filmjournalen niet enkel behoeven te bestaan uit het toonen van verwoeste ge bieden, ontkofneq wij niet aan de gedachte dat de Nederlandsche Cineasten het publiek teveel de lichte zijde van onzen wederop bouw laten zien. In werkelijkheid is het heel moeilijk om iets meer dan een erg smal streepje licht te' zien. Een Wieringermeerbewoner, C. Desplanque, die als militair naar Engeland vertrok, toen de Wierin germeer nog bijna geheel onder water stond, aanschouwde aldaar een uitvoerige filmreportage, die een duidelijk beeld gaf van de ver woesting van Wieringerwerf, waar bij hij tevens kon zien hoe zijn vroegere werkkring, het Domein kantoor, de golven getrotseerd had. Ook in de Fransche hoofdstad draaide een filmpje over onzen polder. Brieven uit Amerika maken mel ding van het vertoonen van film journalen over de vernieling van onzen polder, terwijl Ds. Hofman, afkomstig uit Overijsel, zelfs lezin gen houdt voor het Amerikaansche publiek over de in ons land aan gebrachte vernielingen. Wel vreemd, dat het buitenland blijkbaar meer aandacht besteedt aan ons herrijzen dan het Neder landsche volk in het algemeen. CONTACT-AVOND IN VOOR BEREIDING. Door het Bestuur van de onlangs opgerichte vereeniging van amb tenaren in dienst van Wederop- HET VRIJE WOORD Ingezonden stuk. 'Buiten verantwoordelijkheid der Red. Meneer de Redacteur, De bevolking van de Wieringer meer heeft in Uw blad kunnen le zen, dat een Comité gevormd is, om twee monumenten op te richten, of om het misschien maar beter uit te drukken een monument ter na gedachtenis van den heer A. C. de Graaf en, omdat het er nu eenmaal bijhoort, ook nog een monument voor alle gev^enen-ingezetenen van Wieringermeer, Geenszins wil ik ook maar iets te kort doen aan de nagedachtenis van wijlen den heer de Graaf, doch tot mijn spijt mo|. ik constateeren, dat door de gepulseerde doelstelling de andere ingezetenen van de Wierin germeer, die in den strijd voor ons vaderland vielen, achteruit worden geplaatst. Het is een algemeene, maar ook dure plicht hun nagedachtenis te eeren, ongeacht of zij stierven als militair in de Meidagen van 1940 of in den ohdergrondschen strijd en daarbij mag niet worden gelet op de positie, welke zij bekleedden. Helaas schijnt men in de Wieringermeer, de twee ingezetenen, die in 1940 sneu velden, reeds vergeten te zijn. Op meerdere bijeenkomsten, die een officieel karakter droegen, werd slechts den heer de Graaf herdacht en werden zij vergeten, terwijl de naam van Catrienus Douma slechts door een enkeling werd genoemd. Wanneer men één persoon met name gaat noemen, is men verplicht de anderen eveneens te vermelden. Allen gaven het hoogste wat zij konden geven hun leven Het Co mité, dat men blijkbaar een alge meen karakter heeft willen göven, zal derhalve goed doen de vervul ling van een algemeene plicht als nummer één op het programma te plaatsen het stichten van een monument voor al de ingezetenen, die vielen voor het vaderland. Zijn er in de Wierinermeer of daarbuiten personen, die een geval len strijder bovendien nog speciaal willen eeren, dan zijn zij daarin vrij, doch het zou te betreuren zijn, wanneer daardoor het algemeene gedenkteeken in gedrang zou ko- 'men. Geldinzameling voor beide doelen gelijk, met het algemeene doel op de tweede plaats, zal dan ook geen onverdeelde bijval van de burgerij ontvangen iets wat zeer te betreuren is, doch dat door een juiste maatregel van het Comité is te voorkomen. Mogelijk kan dan ook overleg gepleegd worden met hen, die plannen beramen om te komen tot een eenvoudig monument ter herdenking van den ramp van 17 April 1945. Uit dit overleg zóu massaal oorlogsmonument voor Wieringermeer kun- TEXTIEL. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men vanaf Dinsdag 8 Jan. oaby- en kleutertextiel op vergunning van onze Commissie ook kan koopen bij de firma J. van Wachendcrff van Rijn, Hoofdstraat 38 te Hippolytushoef KOLHORN, 7 Januari 1946. De Commissie Voorziening Wieringermeer, De Voorzitter H. DE GRAAF. De Secretaris P. J. CRAMWINCKEL. een onze geheel- nen ontstaan. Met dank plaatsruimte. voor de verleende DREE BAKKER, Medemblik. DAKPANNEN Dakpannen is een schaarsch ar tikel. Uit diverse getroffen gebie den klinken noodkreten over ge brek aan dakpannen of andere dakbedekking. Ook in de Wierin germeer zijn dakpannen straks hard noodig. Allen die ermede te maken hebben zouden wij op het hart willen drukken SPAAR DE DAKPANNEN Trap ze niet noodeloos kapot wanneer U puinhoopen gaat be klimmen. Stop liever met Uw paard en wagen, ploeg of schijf egge, wan neer U dakpannen op Uw opbouw- SPELDEPR1KKEN van Spatter Spotspiegel. In deze rubriek zullen we eenige ruimte beschikbaar stellen voer onze nieuwste aanwinst, Spatter Spotvogel. Onze Spatter neust veel rond, verkeert op plaatsen waar hij zeer ongelegen komt en luistert met open oor naar de vele en velerlei dingen, waarvoor hij be- langstelling heeft. Behalve spotgraag is hij ook buitengewoon nieuws- gierig uitgevallen. Eigenlijk wint zijn nieuwsgierigheid' het nog van zijn spotlust. Gedurende de oorlogsja ren moest hij veelal zwijgen, zoo nu en dan sprak hij il legaal. Geschreven heeft hij echter niet en daarom be hoeft hij ook niet gezuiverd te worden. Als hij het nu tenminste niet al te bont maakt met zijn speldeprik- ken Wij meenen hem thans een kans te moeten geven in aanraking t.e komen met onze lezers onder wie hij tijdens zijn onderduikperiode vaak verkeerde.. Wij wenschen hem veel succes. De Redactiee. Ik dank de Redactie harteloos voor het lange wachten. Beleefd heidshalve heb ik die hooge pieten maar voor laten gaan. U hebt ze toch gelezen nietwaar, die stuk jes van Rentgraaf-Dijkmeester, van dien burgemeester van een ex-eiland en dien van 20.000 ha met ruïnes. Overigens moet. deze krant toch ook de wereld in, nietwaar? Want dat onze krant ér zijn moet, daar zijn we het toch wel over eens. In dezen tijd van papierschaarschte is het wel prettig als men eens een extra goed stukje papier bij de hand heeft. En dan nog wel tweemaal per week zulk een for midabel krantengeval, dat is geen sinecure Hoeveel moeite het wel gekost heeft om deze krant te laten ver schijnen, daarvan behoef ik niets te vertellen. Hoeveel moeite het kost om de krant eiken dag, par don zoover zijn we nog niet, voor uit dan tweemaal per week vol te krijgen, daar zal ik maar hele maal over zwijgen. Menschen, menschen wat is dat een werk, aan iedere zweetdruppel een haar, koude voeten, zeere teenen, veel wol en nog meer geschreeuw. Maar hoe dan ook de krant Is er, de krant waar ik al zoo lang op ge wacht heb volgens de groote man nen, die de eerste pagina druks hebben ingeleid. Als we nog in de ..Hunnen" tijd leefden zou ik haast zeggen, jonge, wat heeft dat een boter gekost. 'k Mis evenwel nog een stem uit de boerenpraktijk. Een echte boer, die echter stukken schrijft, die klinken als een klok. Kom eens los menschen, het papier is gedul dig. Mijn stelregel is elke week een blaadje en vrouw en kind hebben ook weer een boterham met bon- looze koek. Over koek gesproken, hebt U die al los kunnen maken Mijn winkelier was nog niet be voorraad, moet U weten. Beschuit- was uitverkocht. „O, dat is jam mer, mag ik dan misschien Vi* ons biscuitjes voor de baby „Wat zegt U, na de volgende week „Of ik nog eens terugkom en niets vergeten heb Spatter komt terug, let op de spatten Ziezoo nu heb ik zoo tusschen de regels door ook eens reclame gemaakt voor de Flevo-Bode, al ben ik dan geen ambtenaar of groote Piet, geen ex-eilander of ruïne-beheerder. Spatter Spotvogel. P.S. U heeft zeker ook nog niets over onze noodwoningen ge hoord bouw Rentambt, Heemraadschap j tegenkomt. Iedere dakpan die en Staatslandbouwbedrijven in de nu n°e kaPot ®aat (ook al "e' Wieringermeer worden plannen 1 deze achter op den kavel) schept Uitgewerkt om in Februari a.s. een noodeloos nog meer opbouwperi- eerste z.g. „Contact-avond" te or- kelen- Dakpanopslagplaatsen zijn ganiseeren. Aan een uit de ledenderhalve ook geen kinderspeel- gevormde tooneelgroep is ver zocht voor dezen avond een too- neelstuk in studie te nemen. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van deze jonge tooneelgroep ook aan de verspreide Wie.ringer- meerbewoners op enkele plaatsen avonden aan te bieden. plaatsen. R. K. Noodkerk Zondag 13 KERKNIEUWS, te Wieringerwaard. Jan. Feest van het Heilig Huisgezi, 's morgens en 7.45 uur de H. H. Missen. 5.30 DE VISSCHERIJ IN DE W1ERING ERMEER. Aangezien per 1 Januari j.1. de do.G'x" het Heemraadschap de Wie ringermeer uitgereikte vischver- gunningen voor het vischwater in de Wieringermeer zijn afgeloopen, is met ingang van dezen datum het visschen in de Wieringermeer verboden. Naar wij vernemen worden door de visschersvereenigingen thans stappen ondernomen teneinde op nieuw vergunningen voor deze visscherij te verkrijgen. Tevens zal door de Inspectie der Visscherij en een onderzoek wor den ingesteld in hoeverre de vis scherij wederom zal kunnen wor den toegelaten, ook in het door de dijksdoorbraak gevormde meer. ATTENTIE. In het- belang van een regel matige postbestelling worden Wie rïngermeerbewoners die naar den Polder terugkeeren beleefd doch dringend verzocht, onmiddellijk hun nieuwe adres op te geven aan den Directeur der P.T.T. te Scha gen. OORLOGSMISDADIGERS. Te Smolens is aan 7 Duitsche oorlogsmisdadigers de doodstraf door ophanging voltrokken. 50.000 menschen waren hiervan getuige. BIEDT ZICH AAN NET MEISJE, leeftijd 21 jaar, voor heele dagen. Loon nader overeen te komen. Brieven onder letter B. Bureau van dit blad H.-hoef. NAGEKOMEN WIERINGER NIEUWS. EERSTE AVOND WIERINGER KUNSTKRING EEN SUCCES. Prachtig tooneelspel. Voor een volle zaal opende de Voorzitter J. Boon Maandag j.1. deze eerste avond van de Wierin- ger Kunstkring. Spreker wees op het doel, hoogere kunst te bren gen met opvoedend karakter. En het is een avond geworden van prachtige tooneelkunst dat de tooneelgroep „Comedia", onder re gie van Cor Hermus met „Pas1 op voor Stille Waters," het stuk van Calderon de la Barca, gaf. Een beschrijving van deze Spaansche minne-eomedie zou te ver voeren. Het pubhek leefde ten volle mee in de talrijke verwikke lingen en werd meegesleept door liet boeiende spel van deze ware Kunstenaars. Niet weinig droegen, de fraaie decors, de schitterende costumeering, en niet te vergeten het prachtige guitaarspel van Freerk Mulders bij, de toeschou wers in de juiste sfeer- te verplaat sen. Pastoor Kouwenhoven bracht aan het slot in bloemrijke taal den spelers de hen toekomende war me hulde en liet dit vergezeld gaan van een stoffelijk blijk van dank voor het gebodene. De Wieringer Kunstkring kan op een geslaagden avond terug zien. Deze eerste kennismaking zal ongetwijfeld voor velen een stimulans zijn zich eveneens aan te sluiten om ook in de toekomst van het bijwonen van deze eerste klasse uitvoeringen verzekerd te zijn.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 3