WIERINGERMEER NIEUWS. DE BEURS TE WINKEL. COMMISSIE VOORZIENING WIERINGERMEER. UITREIKING BRANDHOUTBONNEN 7e SERIE. VERGADERING ADVIES COMMISSIE. In de jongste vergadering van dc Adv. Commissie der gemeente Wie- ringermeer werd het advies van <iit college gevraagd omtrent de volgende voorstellen van Burge meester en Wethouders. I. Het verzoeken, van uitstel voor het houden van verkiezingen voor een gemeente-raad. Burgemeester en Wethouders argumenteerden dit voorstel als volgt„Door het geringe aantal inwoners op het tijdstip der ver kiezingen zal het niet mogelijk zijn een raad samen te stellen, v/elke de juiste stroomingen onder de Wieringermeerbevolking tot uitdrukking brengt. Tevens zal hierdoor het aantal personen, waaruit een keuze voor -raadslid moet worden gedaan, zeer beperkt zijn. Vooral in verband met de belangrijke punten inzake den wederopbouw, waarover de ge meenteraad zal moeten beslissen, wordt een aldus samen gestelden raad minder gewenscht geacht." Een de-r leden betreurde het ten zeerste, dat in Wieringermeer geen raadsverkiezing zal plaats vinden. Hij opperde het voorstel, de Wierin germeerbewoners Jlpi hun tegen woordige verblijfplaatsen hun stem ten behoeve van een raad in Wieringermeer te doen uitbren gen. Van de zijde van het gemeente bestuur werd opgemerkt, dat daar aan te veel technische bezwaren zijn verbonden. Tevens werd naar aanleiding van het voorstel opgemerkt, dat men dan ook de candidaten zou moeten stellen uit personen, die momenteel nog niet in de gemeen te wonen. Hierdoor is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat perso nen in den raad zitting hebben, die nimmer naar Wieringermeer te- rugkeeren. Een ander lid meende dat het beter is aan de daartoe bevoegde instantie te vragen of het hou den van een verkiezing, als voor gesteld, niet mogelijk is. Als deze instantie een dergelijke verkiezing cok niet mogelijk acht, dan is men ia ieder geval tegen eventueele critiek gedekt. Geadviseerd werd een verzoek tot uitstel der verkiezingen te doen uitgaan, doch daarin tevens de wenschelijkheid naar voren te brengen om de Wieringermeerbe- woners in hun tegenwoordige ver blijfplaatsen te doen stemmen voor een gemeenteraad in deze ge meente. II. Het uittrekken van een be drag van f 10.000.- op de begroo ting 1946 voor den aankoop van brandweermateriaal. De motieven van Burgemeester -en Wethouders tot dit voorstel zijn„Door de inundatie van de Wieringermeer zijn de motor brandspuiten zoo goed als onbruik baar geworden, terwijl veel mate riaal verloren is gegaan. Bovendien is een motorspuit door de Duitsche weermacht gevorderd. Door min of meer toevallige omstandigheden Is men in de gelegenheid over te gaan tot den aankoop van 1 trek ker met motorspuit. Burgemeester achtte, nu de bewoners langza merhand naar de Wieringermeer terugkeeren, de aanschaffing van brandweermateriaal beslist nood zakelijk. Burgemeester en We^th. zullen de inwoners mededeelen, dat, zoolang de gemeente zelf nog niet over brandweermateriaal be schikt, zij zich in voorkomende gevallen om hulp moeten wenden tot de randgemeenten." De opmerking weed gemaakt, of bet wel noodzakelijk is, om nu al tot aankoop van het brandweer- materiaal over te gaan. Men is nu op de randgemeenten aangewezen, waarom dezen toestand niet lan ger te handhaven. De aan te schaffen brandspuit zal men ver moedelijk ook in een der randge meenten moeten stationneeren. Bovendien zit men met het gebrek aan bedieningspersoneel. Een der leden vroeg zich af, of uien ove-r eenigen tijd niet goed-, kooper zal koopen. De voorzitter antwoordde, dat het de bedoeling is de motorspuit bij de Nieuwesluis te stationneeren. Hij veronderstelt, dat de bediening geen probleem zal opleveren. Naar bet oordeel van Burgemeester en Wethouders staat het lang niet vast, dat men over eenigen tijd goedkooper te-recht kan. Wij heb ben nu een gelegenheid, die zich niet zoo spoedig meer zal voordoen. Een der leden vroeg, of het niet mogelijk is over te gaan tot aan koop van kleeding voor de brand weerlieden. Naa-r zijn meening is het niet doenlijk het oude brand weerpersoneel momentcel dienst te laten doen. Nieuw bedienings personeel is zijns inziens noodza kelijk. Of men nu reeds kleeding kan aanschaffen betwijfelde de voor zitter. De aanstelling van nieuwe lingen is inderdaad noodzakelijk, men hoopt deze in de onmiddel lijke omgeving van Nieuwesluis te vinden. Het college adviseerde overeen komstig het voorstel van Burge meester en Wethouders. Verder deed de -voorzitter nog de volgende mededeelingen. a. Burgemeester en Wethouders zullen een oproep plaatsen voor een gemeente-architect, daar de tegenwoordige functionnaris elders is benoemd b. Het nieuwe gemeentehuis zal over enkele weken gereed zijn. Ge wacht wordt nog op het afschilde ren en de aansluiting op de wa terleiding en het electrische net c. Burgemeester en Wethouders hebben aan Gedeputeerde Staten PREDIKBEURTEN. ZONDAG 13 JANUARI. NED. HERV. KERK M.-blik 10 uur Ds. de Jong. Opperdoes 9.30 u. cd. Koopmans. Opperdoes 2.30 u. cd. Koopmans. Oostwoud geen dienst. Abbekerk 10 u. Ds. Bredschneyder. 16 Jan. 7.30 uur Bijbellezing Lut- hersche kerk Medemblik cand van Offeren. 17 Jan. 8 uur Bijbellezing Mid- woud cand. v. Offeren. KERKNIEUWS. De Weleerw. Heer Ds. A. M. v. d. Neut te Haskerhorne heeft het op hem uitgebrachte beroep (toez.) naar de Ned. Herv. Ge meente te Medemblik aangenomen. De Weleerw. Heer Ds. Kk Kra mer te Medemblik heeft iW'ankt voor het op hem uitgebrachte be roep naar de Geref. Kerk te Ede. BENOEMD. Tot Heemraad van het Heem raadschap de Wieringermeer is benoemd de heer C. Montsma te Slootdorp. Door den heer H. A, Giesen werd namens de Commissie ter beharti ging van de belangen der geëvacu eerde Wieringermeerbevolkinig het navolgende medegedeeld 1. Z.W.M. - De Z.W.M, maakt de leden be leend, dat er een buitengewone al- Jgemeene ledenvergadering wordt ge houden op Woensdag 23 Januari a.s. des nam 1 uur in Café Laan te Win kei. Dë convocatie wordt toegezon den. De P.B.H, maakt bekend, dat al le nota's betreffende de bergingskos ten van den bedrijfsinventaris (geen huisraad) zoo spoedig mogelijk aan hem moeten worden toegezonden ten behoeve van den dienst Land- bouwherstel. 3. De besturen van C.B.T.B, en L.T.B, maken bekend, dat een leden vergadering van elk dezer vereeni- gingen zal worden gehouden op Woensdag 16 Januari a.s., t.w. van de C.B.T.B. in Café Laan en van den L. T.B. in Café Bijlsma, beiden te Winkel Beide vergaderingen zul len des v.m. 9 uur aanvangen. 4, Onderstaande gemerkte kien- bakken moeten worden afgehaald van het opslagterrein te Aartswoud en wel voor of op 16 Januari a.s. (vervoegen bij den heer Belgraverp a, Andringe a.d. Koggenrandweg), t.w. Bosman Slootdorp 124, J. Doorn bos Middenmeer 12, W. van Zadel- hoff 12, Knook 11, D, Feitsma 15, G, Smit 13, H. Smit 15, Pieper 22, Maris 34, C. A, Kreijger 21, F, Veenstra 18 Dijkman 16 en Bus 66. 5. Tenslotte vraagt de heer Gie sen wie inlichtingen kan verschaffen over het gereedschap uit de hulpsmederij van R. Hoekinga aan den N. Almersdorperweg, dat daar uit is verdwenen, t.w, aanbeeld, veld smidse, bankschroef, voorhamer, ismeedhamer en klein gereedschap, Zij die reeds weerkeerden. K. Brak, Waarüweg A 6, komen- uit Schagen J. van Dijk, Wierin- gerrandweg E 64, komende uit Eenrum P. van Dijk, Nieuweslui- zerweg A 17, komende uit Eenrum; A. M. Roskam, N. Sluizerweg A 17, komende uit SijbekarspelS. O- lijnsma, Slootweg E 9, komende uit LeeuwarderadeelA. Vos, woon schip Ulkesluis, komende uit TexelP. de Jong, Ulkeweg A 22, komende uit Anna PaulownaK, de Vries, Klieverweg E 37, komen de uit Anna Paulowna J. Dijk stra, Schelpenbolweg E 57, ko mende uit Anna Paulowna W. Kooij, Schelpenbolweg E 57, ko mende uit Anna Paulowna A. E. Roza, Schelpenbolweg E 55, ko mende uit Hensbroek, BURGELIJKE STAND Geboren Steven Jan, z.v. J. v. Amersfoort en A. Engbers. Gehuwd G. de Bruijn en S. Dam. Overleden J. Koorn, z.v. C. Koorn en S. Scheltus (overleden te Alkmaar) J. Pakes (overleden te Den Helder) L. C. van den Bout, W. van den Bout-Viergever, K. G. van den Bout en F. van den Bout, allen in Juni overleden te Zuid-Beij erland) HENGSTENVEREENIGING Noordhollands Noorderkwartier. De bij den heer P. de Caluwé ge- stationneerde hengst Lion van Kra mershoeve, behaalde bij de premie keuring te Wieringerwaard j.1. Dins dag een le premie van f 100.- met goedkeuring voor 4 jaar. De hengsten Albain van Certain en Paul werden eveneens goedge keurd voor 4 jaar met 2 premies van elk f 75.- Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat de eerste 4 afstamme lingen van Albain, die in Oostburg voor 't eerst ter keuring waren, alle vier 'n premie ontvingen, waarvan een 'n eerste prijs. gevraagd, in principe hun oordeel uit te spreken over de toekenning van presentiegelden voor het bij wonen van de vergaderingen der advies-commissie d. Op het aanvankelijk plan tot het stichten van 8 noodwoningen nabij het nieuwe gemeentehuis is men teruggekomen. Vermoedelijk zal men kunnen volstaan met den bouw van 3 of 4 stuks, hetgeen een aanzienlijke kostenbesparing zal beteekenen. Opgemerkt wordt, of men niet goedkooper kan bouwen van de geborgen materialen. Dit schijnt niet te gaan, daar deze materialen niet voor woning bouw geschikt zijn. e. met den bouw van een nood schoot te Slootdorp is een aan vang gemaakt. TEXTIEL. Vanaf 12 Januari 1946 is het tot nader order niet meer mogelijk aanvragen in te dienen voor het verkrijgen van de door onze Com missie beschikbaar gestelde Amerikaansche textiel-goederen. Kolhorn, 12 Januari 1946. De Commissie Voorziening Wieringermeer, H. DE GRAAF, Voorzitter. P. J. CRAMWINCKEL, Secretaris NOODVOORZIENING Belangrijk „WIERINGERMEER.' Via de Noodvoorziening is ter verdeeling aan de inwoners vah Wieringen en de Wieringermeer een hoeveelheid schoenen beschik baar gesteld. Het betreft hier alleen damesschoenen vanaf maat 36 t.m. 42 en Heerenschoenen vanaf maat 40 t.m. 46. Opgemerkt dient, dat bij deze partij schoenen geen kinderschoe nen zijn. Daar de hoeveelheid beperkt is komen hiervoor alleen in aanmerking personen die absoluut over geen behoorlijke schoenen beschikken. Diegenen, die voor een paai' van deze schoenen in aanmerking wenschen te komen dienen zich a.s. Maandag 14 Jan. 1946 van 24 uur op te geven bij den Distributiedienst, Mekkenstuinweg 20, Wie- ringen. Dit geldt voor de inwoners te Wieringen en 5n de; omgeving van Wieringen. Te Kolhorn kan men zich opgeven 15 Jan. 1946 van 10 tot 12 uur en van 2 tot 4 uur bij het Agentschap van den Distributiedienst. Dit geldt voor personen, die in de Wieringermeer wonen in de nabijheid van Kolhorn en voor de Wierihgermeerbewo- ners, die elders wonen. Personen, die te ver van Kolhorn af wonen kunnen tot uiterlijk Zaterdag 19 Januari '46 een schriftelijke aan vraag doen. Nadien worden onder geen beding meer aanvragen in behandeling genomen. OPGELET. Personen, die persoonlijk aanvragen willen indienen dienen zorg te dragen, dat voor diegene waarvoor men wil aanvragen, de stam kaart (2e Distributiestamkaart) van betrokkene wordt medegebracht. Bovendien moet de juiste maat worden opgegeven, daar bij even tueele verstrekking, later niet meer kan worden omgeruild. Personen, die schriftelijk aanvragen dienen de stamkaarten van betrokkenen bij te sluiten. Men denke er aan, dat Stamkaarten „aangeteekend" verzonden dienen te worden. Voor de Noodvoorziening „Wieringermeer" H. DE GRAAF, Voorzitter. P. J. CRAMWINCKEL, Secretaris DIENST WEDEROPBOUW WIERINGERMEER. Aan geëvacueerde hoofden van gezinnen uit de Wieringermeer zal de 7e serie brandhoutbonnen worden uitgereikt, op die plaatsen waar de vorige serie's zijn afgehaald. Dinsdag 15 Januari Café Droog Kolhorn ook voor bewoners in de Sectie's B en D. van 911 uur. Brug Ulkesluis ook voor Sectie's A en E van 1112 uur. Woensdag 16 Januari Café Cammelot te Oostwoud van 56 uur. Donderdag 17 Januari St. Radboud te Medemblik van 911 uur. Raadhuis Winkel van 911 uur. Café Liefhebber Hoogwoud van 1011 uur. Concordia Noordscharwoude van 34 uur. Zaterdag 19 Januari Café Kooi Abbekerk van IV22!/s uur. Cafc 't Zwarte Paard Twisk van 34 uur. De Commissie Wederopbouw Wieringermeer, Namens deze het Hoofd van de Brandhoutvoorziening, H. B. KIELSTRA. Medemblik, 9 Januari 1946. Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. DE KUNSTMESTDISTRIBUTIE VOOR OOGST 1946 IN DE WIERINGERMEER. In overlsg met den Directeur van het Rijksbureau voor de Kunst- mestdistributie is voor het oogstjaar 1946, in verband met de zeer bijzondere omstandigheden, voor de Wieringermeer een afzonder lijke regeling getroffen. De toezeggingen zijn zoodanig dat op een zeer behoorlijke oogst kan worden gerekend. Onder voorbehoud van het recht van wijziging dat, naar het schijnt, voorloopig nog altijd moet worden gemaakt, wanneer mede deelingen omtrent een toekomstige toewijzing worden gedaan, geven wij hieronder de normen welke vcor de Wieringermeer zullen worden berekend. Kg. zuivere meststof per ha. Grondsoort Stikstof Fosfor Kali Zand Lichte zavel (IV) Zware zavel en klei (1,11' en III) 55 45 40 40 40 30 40 Opmerkingen en toelichtingen 1. De toewijzingen zullen worden berekend over de geheele opper vlakte van het bedrijf, met aftrek van het erf, ongeacht de te ver bouwen gewassen. 2. De tuinbouwers zullen behalve de bovengenoemde normen per ha nog 20 kg zuivere stikstof extra ontvangen. 3. Er zal een kleine hoeveelheid stikstof in reserve worden gehou den voor bijzondere gevallen, waarover men zich met ons in verbin ding kan stellen. 4. Waneer men met deze normen zijn bemestingsplan opmaakt zal men tot de conclusie komen dat het van groot belang is, zoo veel mogelijk rekening te houden met de bemestingswaarde van in de herfst van 1944 ondergeploegde groenbemestingen, gescheurd weiland en andere factoren, waardoor nog „oude kracht" in een betref fend perceel mag worden verwacht. In welke mate men rekening moet houden met geïnundeerde groenbemestingen enz. is zonder meer niet precies te zeggen. In overleg met de microbiologische afdeeling van de N.O.P., die dit punt hi onderzoek heeft genomen, hopen wij t.z.t. hieromtrent nog nadere mededeelingen te doen. Ir. L. R. DIJKEMA.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 3