WIERINGER NIEUWS WAARHEEN? HET VRIJE WOORD! DEN OEVER. Eerste Lustrum Zangvereeniging „excelsior:' Op Dinsdag 9 Januari j.1, her dacht het Oost-Wieringsch Gemengd Koor zijn 5-jarig bestaan. Om 7.30 uur werd met de officieele leden vergadering begonnen, welke door ongveer tachtig leden werd bijge woond. Nadat de Secr. zijn jaarver slag, notulen, enz., over de afgeloo- pen jaren had voorgelezen en de Kascommissie en Penningmeester hun verslag hadden uitgebracht, volgde de bestuursverkiezing. De Voorzitter M. Heijblok werd benoemd tot Eere- Voorzitter onder dankzegging voor al hetgeen hij deze vijf jaren voor „Excelsior had gedaan. Tot Voorz. werd gekozen A. v. Sabben Secr. H. Höuwing Penningmeester J. J. Bruul en de Dames Mevr. A. de Haan-Bakker en G. Tijsen-Tijsen tot bestuursleden. Onder het genot van een glaasje wijn was deze prettige vergadering om ongeveer negen uur geëindigd. Door de Zustervereenigingen, Har monie „Apollo", Mandolineclub Oost Weeringen en Accordeon-vereniging „Avanti", werden bloemen aauge- baden en werden Bestuur en leden dcor de Voorzitters, den Heer Jac. Bakker van „Apollo" en Mandoline club woorden van lof en wiaardee- liug gesproken. Zoo hoopten ook de zustervereenigingen in de toekomst op een goede samenwerking onder ling. Ook de Heer Jac. v, Glab- beek Jr, sprak namens de Accor- deonvereen, Avanti woorden van waardeering tot Excelsior en hoop te dal het Oost Wieringsch Gemengd Zangkoor steeds hooger mag klim men op de vocale ladder. Al'e genoodigden voor deze fees telijke avond werden om 9.30 uur in de gezellige Concertzaal Wiron binnengelaten; ongeveer 200 perso nen, omdat ieder dameslid 'n heei en ieder heerenlid 'n dame mocht medenemen. Wij kunnen niet an ders zeggen dan dat deze avond buitengewoon geslaagd is. Er werden diverse zangnummers en voordracha ten gehoore gebracht, welke veel bijval oogstten. Om ongeveer 10.30 uur sprak de Directeur, de hr, J. v, Glabbeek, alle aanwezigen toe. In de eerste plaats dankte hij Be stuur en leden voor de groote mede werking die hij steeds van hen mocht ondervinden, Wij kunnen vol vertrou wen de toekomst tegemoet zien. Ons gemengd Zangkoor, dames en heeren, dat steeds ongeveer honderd werken de leden telt, is de trots van Oost- Wieringen. En wij mogen er groots op zijn, dat de onderlinge verstand houding van al onze ieden op een hoog peil staat. Wij allen beoefenen de zangkunst voor het algemeen be lang, maar ook om ons zelf cultureel op te werken en te sterken. Dan dank ik den heer Heijblok voor de goede samenwerking en feliciteer hem met zijn benoeming tot eerevoor zitter. Dames en Heeren leden, oud leden en genoodigden, gij allen om de Oost, sluit U in onze gelederen op dat wij straks, wanneer wij weer ten concourse trekken, op een waar dige en grootsche manier ons Wie dingen kunnen vertegenwoordigen. Zoo wordt er steeds nog hard ge werkt voor de wording en tot stand- koraing van onze sport- en Muziek- tuin. Velen onder U hebben zich de laatste weken tot mij gewend, omdat zij zich eenigszins door onzen Gem. raad beleedigd gevoelden. Ik weet dat U hierover mijn meening wilt hooren, wel nu, het spijt mij te moe ten zeggen dat ook ik zelf verbaasd heb gestaan over verschillende uit latingen die door dit huidige Raads- college naar voren zijn gebracht. Mij zelf werd eenige dagen geleden, toen ik voor dienst, in den Helder was, gevraagd, hoe ik het maakte in het verwilderd kannibalenland Wieringen Doch mogelijk zal het een gerust stelling zijn te vernemen, dat op het oogenblik al sinds ruim een half jaar zeer hard gewerkt wordt op te afwezig zjjn en gedurende die Dames en Heeren, ik wensch U' al len een prettig dansje toe en hoop dat deze avond Uwe aller goedkeu ring heeft mogen wegdragen, (Applaus.) Dit waren de woorden door de Directeur gesproken. Hierna volgde een gezellig bal Veel succes „Excelsior" in Uw tweede lustrum. AFWEZIGHEID BURGEMEESTER De Burgemeester zal vanaf 16 I t.m. 21 Januari a.s. uit de gemeen- cultureel gebied, zoo ook voor de worden vervangen door Wet- jeugd. Met die verwildering zal hethoucier BeekeT. hier heusch wel gaan. Doch zeer ze-1 ker mag men verwachten van Raads-1 EEN JEUGÖiSvAD. leden dat zij, alsvoens hun woorden Alhier worden pogingen aange- Officieëele bekendmakingen. klakkeloos in het rond te strooien, zich allereerst eens met de plaatse lijke toestanden op de hoogte stel len. Men moet zoeken, kijken en overtuigen, want die Heeren, die zoo ondeskundig hun oordeel dur ven vellen over de Gemeenschap van Wieringen, spreken niet in 't be lang van het Wieringsche volk, on verschillig van welke politieke rich ting. Men kan zeer snel onze bur gerij de kroon van het hoofd halen, maar het duurt o zoo lang voor hij weer op zijn plaats staat. Ik wil kerk en politiek buiten beschouwing laten maar vraag aan U allen hier te luis teren naar het volgende Wat wordt hier gedaan voor en in het belang van onze jeugd Zeer veel ..Er wordt hier op Wierin gen zeer hard gewerkt. Met verwon dering las ik het betoog van den hr. Niemeijer, n.1. „de jeugd is slechts voor genot en pleizier, o.m. biertjes, bioscopen en voetbal. Arme heer Niemeijr. Dus de jeugd die zoo nu en dan een bioscoop bezoekt, welke film door de overheid wordt goedge keurd, of zich met sport bemoeit. worden later in geestelijk opzicht stakkers Waarde heeren, met groote verbazing nam ik kennis van al hetgeen er in Uw geacht college besproken werd en zeer gaarne wil ik enkele feiten noemen, wat hier op Wieringen het laatste half jaar, on middellijk na de bevrijding, in het be lang der Jeugd, en voor de verbete ring der jeugd, is en wordt gedaan. Spr. wijst er op, dat er hier is op gericht een afdeeling van de Neder- landsche Padvinderij. Dan de uitvoe ringen van muziek, zang en sport. Deze wijzen er toch zeker ook op wat gedaan wordt om de jeugd cul- iureel op te voeden. Dat de heeren, die in de Raadsvergadering hoog van de toren blazen, dergelijke uit- ceringen niet bezoeken, is ons een aadsel Op de Kunstkring wa- en ze wel aanwezig. Daar werd :elfs beweerd dat de Kunstkring ge licht was, om de verwildering te emperen. In de openingswoorden an den Voorzitter gaf men blijk, at zoo mogelijk wij ook nog half ver Iderd waren. Dan is dit zeer ze- ■r door het stuk „Pas op voor stil- waters" niet erg getemperd, want :!ijke stukken lijden aan bloed- oeie wat betreft cultureele op- dkundigheid. (Applaus.) dames en heeren, dit is mijn mee- ing omtrent verschillende dingen, ie de laatste tijd gepasseerd zijn. Ik eg U dit, omdat wij Leiders van liverse plaatselijke vereenigingen, die met hand en tand werken voor alles wat in het belang der opvoe ding op cultuurgebied voor de jeugd en ouderen hier op Wieringen ge daan wordt, het niet kunnen gedoo- gen, dat Raadsleden die opbouw en de belangen van Wieringen op een bespottelijke en onjuiste wijze naar voren brengen. Hiervoor zijn slechts de woorden Komt, ziet en overtuigt U. 16 JanuariBeurs Winkel. 16 Januari Café Laan Winkel Vergadering C. B T. B., Afd. W.-meer. 17 JanuariFeestrevue„Werkend Nederland Treedt aan" in Cinema de Haan. Zaalopening 7 uur. Bussen rijden om 6.45 van Den Oever en Westerland. 30 JanuariVergadering Fr. Gron. Coöp. Beetwortel Suikerfabriek in Café Bijlsma, nam. 1 uur. wend tot het oprichten van een z.g. „Jeugdraad", waarin vertegen woordigers van alle Wieringer Vereenigingen die jeugdige leden tellen vertegewooidigd zullen moeten zijn. Deze raad zal zich bezig houden met de cultereele opvoeding van jeugdige personen o.m. door hot organiseeren van cursussen en leerrijke avonden. VESTIGINGSWET. Ingevolge het Vestigingsbesluit Kleinbedrijf is aan L. Bood, Am- stelmeerweg te De Haukes, een vergunning tot het uitoefenen van een reparatiebedrijf voor land bouwmachines en motoren in Westerland, gedeigerd. NUT EN GENOEGEN. Op de op 12 en 13 Jan. gehouden Kringtentoonstelling van de Pluim vee- en Kon. Vereen. „Winkel en Omstreken" te Winkel sloegen de leden van „Nut en Genoegen" te Wieringen met hun ingezonden dieren geen slecht figuur. De vol gende «resultaten .werden bereikt. Afd. Koijnen. Mej. N. Hoep be haalde met haar dieren 1 x G en 1 x V.G. Mevr. G. Mooi-Wiegman 5 x G. De Heeren Th. Mulder 2 x Z.G. en 3 x G K. Gouma (A. Paul.) 1 x G K. Heggelaar 2 x G R. v. Houten 2 x G ;J. Kuiper 1 x G Jb. Mooij 1 x G R. Orsel 3 x G R. Siegers 1 x ZG en 2 x G Jn. Vinke 1 x G A. de Wit 1 x G. Aid. Hoenders. Mevr. G. Mooi- Wiegman 1 x VG de heeren C. S. de Haan 1 x G, 1 x VG en 1 x B S. Koorn 1 x G en H. B. Dijken 1 x ZG. Tevens kunnen we nog vermel den dat de Heer L. den Hollander, lid van „Nieuw Leven" te Wierin- germeer, met een wit vl. Reu de hoogst mogelijke bekroning be haalde. Dit dier dat het praedicaat U (uitmuntend) plus 10 eere- prijzen verwierf, was het beste der tentoonstelling op een totaal van 375 konijnen. Het aantal ingezoden hoenders bedroeg totaal 75 nummers. POLITIE. Gevonden een paar gebreide jongenswanten en een paar stof fen wanten. Verloren een paar glacé hee renhandschoenen, een vulpen en een heerenhoed. Inl. Gem.-bode H.-hoef. Gemeente Wieringen. DANSEN. Ter doorvoering van een juiste controle door de politie op te jonge personen, aangetroffen op bals en danspartijen, dienen jeug dige personen gedurende hun aanwezigheid aldaar in het bezit te zijn van een bewijs, waaruit hun leeftijd blijkt. Zij, die geen persoonsbewijs bezitten, kunnen een dergelijk bewijs ter gemeente secretarie bekomen. Personen, die zodanig bewijs niet kunnen tonen, worden uit de danszaal verwijderd, onverminderd de in te stellen strafrechterlijke vervolging krachtens de wet. Wieringen, 14 Jan. 1946. De burgemeester van Wieringen, L. C. KOLFF. BEKENDMAKING. UITREIKING VAN CONSENTEN De Burgemeester van Wieringen maakt bekend, dat voor de uitrei king van Consenten voor tle uitoefening van de kustvisserij op Vrijdag, 18 Januari a.s. des namiddags van 2 tot 41/» uur, zit ting zal worden gehouden te DEN OEVER in de Lunchroom van de Wed. S. Koorn, aldaar. De Burgemeester voornoemd, L. C. KOLFF. Ingezonden stukken. Mijnheer de Redacteur. Gaarne een kort wederwoord naar aanleiding van de opmerkin gen van den Heer Metselaar. De Heer Metselaar heeft in de door hem gewraakte uitdrukking het verband der woorden uit het oog verloren. De zaak is n.1. dat door mij heelemaal geen oordeel is gegeven over het voetballen. En dus was er ook geen reden van protest van ae zijde van anderen. Er is alleen op gewezen dat men- schen die hun jeugd uitsluitend doen opgaan in genot en plezier en alleen maar interesse hebben voor biertjes, bioscoop, voetbalwed strijden e.d. in hun later leven heel veel ten achter staan bij hen die hun jeugd de tijd van vor ming beter hebben besteed. Ik heb ook niet gesproken van vojetbal maar voetbalwedstrijden. verkort moet worden weergegeven. Nadat de heer S. heeft betoogd dat de heeren raadsleden geen sylla be afweten van de geest die op Wie ringen leeft en dat het drankmis bruik slechts beperkt blijft tot een klein groepje, dat toch niet anders wil (als ze nuchter zijn zijn het tof fe jongens, die, eenmaal' getrouwd, zich oppassende huisvaders en stoe re werkers toonen!) en het derhalve enjuist is te generaliseeren, vervolgt de heer S. De raadsleden vergeten, dat de wereld evolutioneert en vooral de jeugd daarin snel meegaat en de ou deren er wat bij achter aan komen wandeien. Als onze 17e eeuwsche voorouders thans onze gemeenschap konden bezien, dan zouden ze zwaar het hoofd schudden, en eigenaardig is het, dat toen ook reeds van ver wording werd gesproken Niettegen staande deze verwording is deze evo lutie door alle eeuwen doorgegaan en gaat ze nog door. Neen Hee- Gemeenteraadsleden, we zijn Wat mij voor den geest stond was nie, geholpen op Wieringen met dat bepaalde type van menschen zware poIemieken over dingerli die dat het altijd heeft over voetbal-|de sop van de kool niet waard zijn. len doch overigens nergens van er zijn grootere vraagstukken. Wat weet mee te praten omdat ze zich denkt over het groote vra nergens anders voor interesseren, j de opvoeding der jeugd na de Overigens mag de heer Metse-J schoolgangi MuIo.schooli Ambacht- school, Nijverheidsonderwijs, enz. Het vraagstuk: hoe reist de jeugd en wat kost dat de ouders. Het laar van mij aannemen dat ik heelemaal geen principieel tegen stander ben van voetbal en ook heel goed kan begrijpen dat men- schen die zelf voetballen van hun vraagstuk der armlastighe.d der ge sport. houden en er in opgaan. K* Hjkt Het U met nood.g de Dat men van kerkelijke zijde 'peering te vertellen dat het erg niet geestdriftig is voor voetbal zal leuk is Wieringen uit zijn isolement wel oorzaak vinden in het feit le verlossen, maar dat het minder dat de jeugd vaak te veel interesse 'euk ls daarmede de gemeente arm heeft voor voetballen en te weinig voor kerk en jeugdwerk. Overigens ligt voetballen ook niet in de sfeer der kerk. De Heer Metselaar onderschrijft de klacht over geestelijke verwor ding der jeugd, hij zal dus ook onderschrijven'dat het geestelijk herstel kwalijk van voetbalvere nigingen e.d. kan uitgaan. En dat was juist het punt dat hier in het geding was. Met dank voor de plaatsing. L. NIEMEIJER. Nog ontvingen wij een ingezon den stuk van den heer S. te Den Oever over de verwording der jeugd dat met het oog op de plaatsruimte SPORT èn SPEL. VOETBAL. SUCCES 1 HALFWEG 1 3—3. Ook tegen één der zwakste clubs uit deze afdeeling wist Succes het niet verder te brengen dan een gelijk spel, terwijl de overwinning voor het grijpen lag. Immers met de rust had Succes reeds een 3—1 voorsprong, terwijl na de rust bo vendien het voordeel van den wind genoten werd. Zoo goed er bijwijlen voor de rust werd ge speeld, zoo slecht ging het daarna en door hard werken slaagde Half weg er na de rust in den achter stand geleidelijk in te halen. Wel stelde Succes alle pogingen in het werk om alsnog een overwinning te bewerkstelligen maar door stug verdedigen en het openzetten van den buitenspelval, waar de Suc- cesvoorwaartsen steeds weer in liepen, slaagden zij er in een ge lijk spel uit het vuur te sleepen. Beide partijen verdienden niet meer. De leiding van den scheids rechter was niet altijd even over tuigend. De overige uitslagen waren als volgtZ.A.P. 1 Succes 2 21. Een spijtige nederlaag. Een mooie kans op de bovenste plaats is daardoor verkleind. Toch volhou den jongens. Ook Z.A.P. kan nog wel eens struikélen. Het 3e en 4e scoorden er weer lustig op los. Succes 3 klopte J.V.C. 2 met 9—1 en Succes 4 conser veerde J.V.C. 3 met 111. Zie vervolg pagina 4. lastig te maken, zoodat ze niet eens voor de opkomende jeugd de noodi- ^e scholen beschikbaar kan stellen, reeds bovengenoemd. En dan het zoo groote cultureele werk de Kleuters scholen, welke altijd nog op hun zelf staan aangewezen en moeten leven van liefdadigheid. En zoo zuL len er nog wel meer vraagstukken te vinden zijn. Scherp daar uw ver nuft eens op, dat zou heel wat doel matiger zijn. Trouwens, de jeugd is niet geholpen met polemieken over alcoholvergunningen. Neen Heeren men moet niet praten, maar doen. Er zijn reeds de padvinders, de gymnas tiek, de voetbal. Er kan nog meer komen. Als U dan de oogen en oo- ren maar open zet en dan aan pakt. Zang, handenarbeid en verdere algemeene nntwikkeling. Een groot werkcomité over heel Wieringen hiervoor, dat zou wat wezen. Wie bindt de kat de bel aan Ik doe (mee! Uw adhaesie-betuigingen ont vang ik gaarne. De Heeren raadss leden moeten niet boos zijn, maar het is beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. U mijne Heeren Redactie dank voor de plaatsing van bovenstaande teeken ik mij met Wieringer groet, D. STEEMAN, Hofstraat 7, Den Oever, Net meisje gevraagd voor dag of dag en nacht. L. E. KREMER, Graanhandel, Lutjehaven, Westerland, Wieringen.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 2