WIERINGERMEER NIEUWS, De illegale voedselraad exit., Opbouwgesprekken. Duizenden tonnen voedsel kwamen uit de Meer. In een door den Provincialen Voedselcommissaris voor Noord-1 Holland den Heer Joh. de Veer! belegde afscheidsbijeenkomst van den illegalen voedselraad, werd het belangrijke werk van] dezen raad voor de voedselvoor- j ziening tijdens den bezettingstijd; herdacht, terwijl tevens nog eens] gewezen werd op hetgeen voor] I. K. O.-keukens, L. O. (onderdui kers) organisatie verzetsorganisa- ties (B- S.) enz. aan voedsel in het tijdperk van September 1944' tot en met Mei 1945 bijeengebracht] kon worden, afgestaan, in beslag] genomen of gekraakt, hetgeen o.m. voor de Wieringermeer bedroeg, 2000 t.on tarwe, 750 ton peulvruch ten, 2600 liter olie en 3000 ton aardappelen. De Heer Haak (Kees) in de pol der welbekend in het drieman schap (Adrie, Sicco en Kees), die deze bijeenkomst leidde nam met nadruk stening tegen de nog steeds vooral in de steden verbreidde meening, dat de boeren de stede lingen niet hielpen, maar liever zwart verkochten of ruilden. „Zwarte" boeren waren er, maar zij vormden een kleine minderheid. Ook voor de Wieringermeer zijn de cijfers een bewijs, dat het over- groote deel van den boerenstand op daadwerkelijke wijze het ver zetswerk steunde, dus hun voor raden ter beschikking te stellen van het illegale voedsel-apparaat, met alle risico's daaraan verbon den. In deze vergadering werd een speciale dronk aan „Sicco" ge wijd, onzen pachter-Minister, die zelf niet aanwezig was. Bij de geanimeerde bespreking, welke tenslotte nog werd gehou den kwam op duidelijke wijze naar voren, dat ten aanzien van de vlucht van arbeidskrachten van het platteland naar de stad, mede veroorzaakt door het systeem van den D.U.W. (dienst uitvoering wer ken) en den z.g. overbrüggings- steun, van een noodtoestand ge sproken kan worden, welke in het belang van den wederopbouw van ons land om een afdoende oplos sing schreeuwt. Verder werd er met groote klem op gewezen, dat met het oproepen van de dienst plichtigen ten aanzien van het platteland rekening gehouden zal moeten worden met het groote ge brek aan arbeidskrachten op het platteland en dat het oproepen van de jongere arbeidskrachten voor een winter-zomer-winter- seizoen de minst schadelijke ge volgen met zich mede kan brengen, in tegenstelling met het reeds op gezette systeem van zomer-winter- zomer. In zijn kort slotwoord herinner de de heer Haak aan hen, die zijn gevallen voor de goede zaak, t.w. de heer en Wagenaar, oprichter van het L. O.-werk in de provin cie, van Vuure, de stuwkracht van het Nature-apparaat en A. C. de Graaf (Adri). Zij hadden een ide aal, dat zij ondanks schier onover komelijke moeilijkheden toch in het oog hielden. Zij mogen een lichtend voorbeeld zijn voor hen, die thans moeten medewerken aan den opbouw van ons zoo zwaar getroffen land. (Uit „Het Parool".) Wij spraken met Deblokkeering van geiden. Door de Commissie Wieringer- meerbelangen, de samenwerkende landbouw-organisaties en de beide Boerenleenbanken werd Woensdag middag een telegram verzonden aan den Minister van Landboud enz., ter bespoediging van het aangevraagde onderhoud ter bespreking van de deblokkeering en andere maatrege len ter oplossing van de financieele moeilijkheden der pachters. den heer G. Nes, directeur van de Coöp. Zuivelfabriek „West-Friiesland" te Lutje winkel. Tot half September 1944 hebben we volgehouden de melk met vrachtauto's, voorzien van gasge- generatoren, bij de veehouders in de Wieringermeer en op Wie-rin- weg te halen, maar daarna was ieder vervoer onmogelijk. De auto's, die nog over waren, moesten, evenals de chauffeurs, onderduiken. Bij dit onderduiken ondervonden wij van de veehou ders veel steun. In totaal zijn toch 1 nog 11 vrachtauto's en een luxe- auto gevorderd. De fabriek is ge- 1 iukkig geheel onbeschadigd den oorlog doorgekomen. Op welke wijze hebt U daarna het ophalen der melk geregeld Op Wieringen werd de melk te Hippolytushoef samengebracht en vandaar onder de melkslijters ver deeld als volle melk. Later werd een deel van deze melk in een lo kaal van de voormalige zuivelfa briek aldaar ontroomd en ging de ondermelk als veevoeder naar de veehouders terug. In de Wierin germeer was het mogelijk de melk te Wieringerwerf centraal bijeen te brengen, gedeeltelijk af te ge ven aan de melkslijters uit de drie dorpen en het overschot aldaar te centrifugeeren. In het Zuid-Oostelijk deel van den polder werd door de Coöp. fabriek van Twisk nog een deel der melk opgehaald. Wie regelde toen een en an der ter plaatse De beide P.B.H.'s, de heeren Kooij en Stompedissel de Inspec teur der Staatslandbouwbedrijven Ir. Wentholt en ook wel eens de politie. Zij hebben het mogelijk gemaakt dat, ondanks de bijzon dere omstandigheden, de bewoners van Wieringen en Wieringermeer, die geen zelfverzorger voor melk waren, op zoo rechtvaardig moge lijke wijze in het bezit van dit be geerde product werden gesteld. Ondergedoken personeel van de fabriek was op de ontvangplaatsen aanwezig, zoodat de veehouders de geleverde melk „op vetgehalte" betaald kregen. Wat gebeurde er met de room, die op de verzamelplaatsen werd verkregen Deze ging tweemaal per week met paardentractie naar Lutje- winkel. Dit lange transport bevor derde de kwaliteit van de boter niet, maar op deze wijze kon toch nog eenigszins in het toen zoo nijpende tekort aan boter worden voorzien. De Duitschers hebben hiervan gelukkig niets gekregen. De band tusschen de Wieringer meer en de fabriek is nog verste vigd door de hulp tijdens den ramp ën het feit dat meerdere inboedels bij de fabriek werden ingeslagen. Welke plannen heeft Uw fa briek t.a.v. de Wieringermeer De destijds naar voren gebrachte plannen om aldaar een eigen Coöp. Zuivelfabriek te stichten werden tot dusverre opgeschort. Of er voldoende melk zal kunnen worden geproduceerd om een ei gen goed rendeerende fabriek in stand te houden, betwijfel ik zeer. In de toekomst zal meer dan ooit de prijs die men voor zijn produc ten ontvangt, de doorslag geven. De Wieringermeer is niet direct een melkproductiegebied. De laat ste jaren werd meer consumptie- melk verbruikt, dan de polder zelf kon opleveren. Doch dit is een kwestie, die momenteel niet van fcoo groot belang is. Belangrijker is, dat we op 30 October 1945 weer de eerste melk uit de Wieringer meer mochten ontvangen, terwijl WANNEER VOELT EEN WIERIN- GERMEERBOER ZICH EEN SLAG VOOR? Dan wanneer hij een paar da gen, op het eiland Walcheren heeft doorgebracht. In het zoo zwaar geteisterde Middelburg aangeko men, dat in 1940 enorm is ver woest zoodat de m^bkt met hoofd straten bijkans niet is te herken nen, maakte ik een praatje in een nog ongedeerd koffiehuis met twee mannen van 56 en 62 jaar die me vertelden hoe hen alles is wegge rukt. Voor menschen van zulk een leeftijd en mJ^^mig of geen reserve een onov^HPfeaar iets. Hun vee was weggejaagd, om aan verdringsdood te ontkomen en door Landbouwherstel afgenomen, verder nog geen nieuws. Vandaar uit gewandeld naar Veere naar den dijk die Vrouwen polder met Veere v^pindt, over een 1 K.M. zware roe uwe dijk. Aan de Landkreek zijn twee be drijven prijsgegeven, aan de bin nenzijde van den dijk zijn geulen gespoeld va 100 M. breed, van on afzienbare lengte en een diepte van 1518 M. Wat moeten zulke boeren begin nen wier land totaal is wegge spoeld, behuizing en land beide weg en ook hun vee weggevoerd. Kleine bedrijven van 61012 HA. die met de oorlogsjaren wat waren verlicht, met veelal oudere boeren, die een rustige oude dag zoo inééns zagen verloren, alles om de „Sleutel van Antwerpen" te hebben ter bevrijding van ons al ler Nederland. Nadien een bezoek gebracht aan Vlissingen. Een buitengedeelte staat nog steeds onder den in vloed van Rammeke's, tweemaal per dag eb en vloed. In 't Polderhuis a. d. Pr. Hendr.- weg deelde een oude kennis me mede dat monsters water waren onderzocht. Er werd 48 gr. zout per L. in aangetroffen. In de Meer was zulks slechts 2,5 gr. Hoe en wanneer wordt het land, daarmede doerdrengt, weer bebouwbaar Voor een 5560 jarige boer niet oin aan tev beginnen. Dwergbedrij- ven moeten verdwijnen en boeren emigreeren naar.... elders. Doch men kan moeilijk oude boomen gaan verplanten. Terugkomende van dit zoo zwaar geteisterde eiland met zoo op ;t oog, nog wat meer gebouwenresten dan bij ons, voelde ik me beslist een groote slag voor bij die men schen van wie alles wat hun zoo dierbaar was eensklaps is wegge vaagd. Met dank voor de plaatsing. M. A. DE GROENE. Zuid ervaar! 407, Schermer. WAT DE POLITIEBEWAKING OPLEVERDE. Door het detachement mare chaussee, gevestigd aan den Groet- weg in de Wieringermeer, zijn ge durende het 2e halfjaar 1945 de volgende processenverbaal opge maakt 31 processenverbaal ter zake van diefstal1 procesverbaal terzake beleediging van een amb tenaar in openbare functie 42 processen-verbaal terzake over treding van de verordening „Ver- keersbeperking Wieringermeer" 1 procesverbaal van verhoor. reeds op 23 Mei 1945, dus betrek kelijk kort na de capitulatie, de melk vanaf Wieringen weer met benzine-vrachtauto's naar Lutje winkel werd vervoerd. Voor onze chauffeurs een ware herademing na zoo veel generator-misère. Momenteel gaat de melk uit de Wieringermeer nog via Wieringen naar Lutjewinkel, doch na verkre gen toestemming van de autori teiten zal de melkauto weer' een vertrouwd beeld, het rammelen der melkbussen een vertrouwd geluid in den polder zijn. D. B. VERGOEDING VERHUIS KOSTEN. Ten gerieve van belanghebben den geven wij hieronder een korte] uiteenzetting van de regeling om trent de vergoeding van verhuis kosten bij eventueelen terugkeer naar Wieringermeer. De vergoeding voor verhuiskos ten (Meubeltransport) wrordt slechts eenmaal uitbetaald. D.w.z. dat deze kosten kunnen worden1 vergoed aan geëvacueerden, die; terugkeeren naar Wieringermeer, doch ook aan hen, die zich blij-: vend in een andere gemeente gaan vestigen. De genoemde vergoeding wordt alleen uitbetaald, indien betrokke nen in het bezit zijn van een door een Bureau Verzorging Oorlogs slachtoffers afgegeven verhuisver gunning, en indien bij deze ver gunning is gevoegd „een mededee- ling aan de R.C.M.", waarop uit drukkelijk staat vermeld, dat de kosten voor rekening van het C.B.V.O. komen. De verklaring aan de R.C.M. dient aan den vervoerder of aan het (bij) kantoor van de R.C.M. te worden afgegeven vóórdat de ver huizing plaats vindt. De vergoeding der kosten vindt plaats door het Districtsbureau Verzorging Oorlogsslachtoffers aan den vervoerder, tegen inneming van alle desbetreffende bewijs stukken, nadat deze door de R.C. M. zijn accoord-verklaard. „HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD." Voor j aarshengstenkeuring met Premiekeuring door de Vereen. ..Het Nederlandsche Trekpaard", afdeeling Noord-Holland gehou den op 7 Jan. te Hoofddorp, en 8 Jan. te Wieringerwaard. Hoofddorp aangegeven 35 hengsten, goedgekeurd 15. Hengsten van 4 jaar en ouder groote maatle premie f 100.- Marguis van Jan Gerardshof, goedgekeurd voor 4 jaar eig. M Immink te N. -Vennep en A. Prui sen te Rijk-Haarlemmermeer 2e premie f 75.- Elegant, ingeschr. in het Keurstamboek, eig. J. v. Reewijk te Hoofddorp en H. Hout koper te N.-Vennep 2e premie f 75.- Jaap van Luntershoek goed-] gekeurd voor 4 jaar, eig. Hengst- Vereen. „Hoofddorp" 2e premie f 75.- Acron van van Zaamslag, eig. Gebr. Rip, G. Oostwonder en G. Rip te Haarlemmermeer 3e pr. f 40.- Ulriek eig. Hengst-Ver. „Hoofddorp" 3e pr. f 40.- Buffa- lo, goedgek. voor 4 jaar, eig. Im mink en Pruisen. Hengsten van 4 jaar en ouder kleine maatle pr. f 100.- Bijou van Fredericapolder, goedgek. voor 4 jaar eig. Hengst.-vereen. „Hoofd dorp" le pr. f 100.- Clairon van Heiningen, eig. M. W. v. d. Schans te Bovenkerk 3e pr. f 40.- Egard van'Wieringermeer, eig. J. P. Die- leman te Middenmeer. Goedgekeurd één 3-jarige hengst 3e premie f 40.-, Karei van Tien hoven, eig. A. Pruisen voornoemd. Goedgekeurd doch niet gepri meerd Henk van Wieringermeer, eig. J. P. DielemanRenus van Veldzicht eig. v. Reewijk en Hout koper Clairon van de Lenke, eig. Immink en Pruisen IJdo, goed gek. voor 4 jaar, eig. v. Reewijk en HoutkoperMarnix van Dintel- oord, goedgek. voor 4 jaar, eig. J. C. Dijksen t.e De Purmer. WieringerwaardAangegeven 13 hengsten, goedgekeurd 6. Goedgekeurd één 3-j., Klaas van Wieringermeer, eig. J. P. Dieleman te Middenmeer. Hengsten van 4 jaar en ouder, groote maatle premie f 100.- Lion van Kramershoeve, goedgek. voor 4 jaar, eig. Heng.-Vereen. „Hollands Noorderkwartier" te A. Paulowna 2e premie f 75.- Paul, goedgek. voor 4 jaar, eig. Hengst- Vereen. „Hollands Noorderkwar tier" 3e pr. f 40.- Keurvorst van Kruiningen, goedgek. voor 4 jaar, eig. J. C. Witte te Texel. Officiëele Bekendmaking. Domeinen Wieringermeer. De Rentmeester der Domeinen in de Wieringermeer brengt ter kennis van de pachters in de Wie ringermeer, dat voor het aanbren gen van beplantingen op die boerderijen, welke gespaard zijn gebleven een daartoe strekkend verzoek moet worden ingediend bij den heer B. J. v. d. Bremer, Boschwachter bij het Staatsbosch- beheer, Kruisweg 20 Bergen N.H. Dit verzoek moet vergezeld gaan van een duidelijke teekening, waarop de aan te brengen be planting wordt aangegeven met opgave van de soorten, welke men wenscht te gebruiken. Deze opgave heeft betrekking op de erf- en singelbeplanting alsmede op de aan te leggen sier- tuin. De Rentmeester der Domeinen, in het Rentambt Wieringermeer, Ir. A. OVINGE. DE EERSTE NOODWONINGEN. Met den bouw van noodwonin gen is deze week een aanvang gemaakt. Het betreft een begin van het inrichten van wagenbergruimten. Naar gelang meerdere wagen bergruimten op de bedrijven be schikbaar komen zullen meerdere van deze woningen gebouwd wor den. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling om uiteindelijk een vijftigtal woningen te doen ver vaardigen. Zij zullen bestaan uit een ruime woonkamer-keuken, 2 slaapka mers en een bergplaatsje, terwijl zij verder van voldoende kast- ruimte worden voorzien. Nu de eerste schapen over den dam zijn, zuilen we hopen dat spoedig meerdere volgen. LOONCONTRACT VOOR DEN LANDBOUW. Ter bespreking van bovenvermelde aangelegenheid, waarvoor vorige week de leden der H, M, v. L. ver gaderden, kwamen Woensdagochtend de leden van den L. T. B. en de C. B. T. B. elk afzonderlijk bijeen. Na den middag vond een gezellige bespreking plaats tusschen de bestu ren van deze landbouw-organisaties en vertegenwoordigers der werkne mers-organisaties. Tot een volledige overeenstem ming kon men evenwel niet geraken, ook niet om te komen tot een voor- loopig contract. In verband hiermede zal deze kwestie besproken worden in de stichting van den Landbouw, waar kan worden tegemoet gezien, van op korten termijn een beslissing EEN NIEUW RAADHUIS Begin vorige week kon het nieu we noodraadhuis te Lutjekolhorn in gebruik genomen worden, hetgeen voor de betrokken functionarissen een aanzienlijke verbetering be- teekent. IJS OP HET IJSSELMEER. Het IJsselmeer is geheel met grondijs dihctgeloopen. De scheep vaart is dientengevolge geheel gestremd. DE FLEVO-BODE heeft door haar oplage groote publiciteitswaarüe. PLAATS DAAROM EEN ADVER TENTIE IN DIT BLAD. Hengsten van 4 jaar en ouder, kleine maat2e pr. f 75.-, Albain van Cettain, goedgek. voor 4 j., eig. Hengst.-Vereen. „Hollands Noorderkwartier" 3e pr. f 40. Excellent van de Noorman, inge schreven in K, eig. E. Bruins te Slootdorp.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 3