WIERINGERMEER NIEUWS. Ingezonden stuk. OPENBARE BEKENDMAKING. COMMISSIE VOORZIENING WIERINGERMEER. OPBOUW NIEUWBOUW. „De Commissie Wederopbouw Wieringermeer is zich bewust, dat zij voor een zware taak staat en dat zij bij het vervullen daarvan gebaat zal zijn met voorlichting uit den kring van alle belanghebbenden, landbouwers, arbeiders en middenstanders." Aldus Ir. C. Krijn in zijn toe spraak ter gelegenheid van de in stallatie van den Raad van Ad vies voor den Wederopbouw van de Wieringermeer, en vervolgens „Een gemakkelijke manier van werken voor den Raad van Advies zou zijn de klachten, waarmee de belanghebbenden ongetwijfeld bij hen zullen komen, door te geven aan de Commissie. Ik wil hierme de niet zeggen, dat de Raad dan „weinig" werk zou hebben, want klachten zullen er genoeg komen." Voor de Commissie zou een der- gelijke werkwijze, waarbij de Raad als klachtenbureau gaat. fungee- ren, bedenkelijk zijn immers zij heeft behoefte aan „raad" en die kan alleen goed gegeven worden, indien het vraagstuk van alle zij de onpartijdig bekeken wordt en ten slotte alleen met het algemee- ne belang rekening wordt gehou den. Wij hebben niet den indruk dat het den Raad v. Advies aan klach ten, of zoo men wil, goed bedoel de raadgevingen over den opbouw en den nieuwbouw, ontbreekt en voor wat ten deze in de harten van de Wieringermeerbewoners leeft willen wij in ons blad gaar ne ruimte beschikbaar stellen. Et zullen ongetwijfeld vele onderwer pen zijn waarop men in het open baar eens de aandacht wil vesti gen. Voor ditmaal geven wij eerst het woord aan „Opmerker." Nu onze mooie polder droog is kunnen wij goed zien hoe groot de aangerichte verwoesting is. Toch zijn wij bijna zonder uit- - zondering' geïnspireerd door de aan ons allen zoo bekende woorden „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst Wij zijn allen van goede wille. Wij hunkeren soms om aan den slag te gaan. Ja, wij willen zoo mogelijk een mooiere polder als voorheen. Met dankbaarheid zien wij te rug op het reeds gepresteerde. De dijk hersteld binnen den gezetten tijd. De polder droog, vlugger als voorzien was. LEDENVERG. AFD. WIERIN GERMEER DER C. B. T. B. op 25 Jan. 1946 in café Laan te Winkel. De Voorz. de Heer K. v. d. Veen opende op de gebruikelijke wijze en mocht een 25-tal leden welkom heeten. Deze vergadering, hoofdzakelijk belegd om eens rustig verschillen de zich bij het weer in cultuur Doch nu de bewoning. Het her stel ging vlug. De opbouw kan meevallen, maar veel doorzicht zie ik niet. Hier lijkt de zaak te rem men. Is de opbouw zoo moeilijk Ja zeker moeilijk is het. De materi- aalsehaarschte telt mee. Geweldig mee, maar zit het hier alleen Ons noodraadhuis zou Septem ber klaar zijn en nu deze week 14 Januari werd het. in gebruik genomen. Hoe moeten in dit tempo de werkers de polder intrekken Al les kan toch niet gedaan worden vanuit de randgemeenten Hier moeten de particuliere krachten niet geremd worden. Hier moet zoo mogelijk vlug mede gewerkt worden. Het woord van Ir. Ovinge „Wie zich zelf helpt, is een slag voor", was ons uit het hart gegrepen. Dat is opbouw. Wat is nieuwbouw Kan deze nieuwbouw niet gepaard gaan met een herziening in de samenstellinggaan schrijven, gaat stotterenI van besturen. tengevolge van dezen dwang. Dat! Hierover slechts een paar vragen zulks gebeurt is psychologisch wel die overdacht kunnen worden. Wij te begrijpen, maar de situatie is leven weer in een democratische i te gecompliceerd om die hier uit saamleving. Is het niet mogelijk te leggen." dat wij een zelfstandig waterschap De schrijver gaat verder voort krijgen gekozen door de bewoners „ik vind deze dingen zoo ernstig, landgebruikers Zooiets van pach- dat ik zou wenschen dat er straf te-rsstemrecht Wie licht ons j op stond, wanneer de school het eens in over deze aangelegenheid 1 linkshandige kind dwingt om OPMERKER. rechtshandig te gaan schrijven. Dit temeer, omdat linkshandige i kinderen van nature dikwijls toch reeds wat nerveus zijn en juist zij de narigheid ten dezen onmogelijk Mijnheer de Redacteur. Mag ik een plaatsje in Uw blad'' Zoo ja, hartelijk dank In Uw blad van v Woensdag 23 Januari 1946 wordt Inder de Paedagogische Rubriek het „linkshandig kind" onder de loiMe genomen. Met ge duld en toewijding kan het kind geleerd worden het rechterhandje te gebruiken. Wordt deze zaak niet al te ge makkelijk voorgesteld, vooral in ernstige gev^Ki van linkshand- digheid In de Paedagoe^sphe rubriek van het tijdschrift „Hjeder" wordt een geheel ander shfhdpunt ingeno men n.1. „Een UnkshandAteind is orga nisch anders gebciïJP^ dan een rechtshandig kind. Het linkshan dig kind is maar niet gewend om linkshandig te werken, het IS linksch. De rechter hersenhelft en daardoor de linker lichaamshelft functioneert beter dan de andere kant. Dat is niet met geweld te veranderen. En wie poogt., dit kind; te.dwingen, rechtshandig te gaan schrijven brengt een chaos in de; innerlijke structuur van dit kind! teweeg. Merkwaardig is dan ook,; dat een groot percentage vanj linkshandige kinderen, die ge- dwongen werden rechtshandig te! A. ROOSENDAAL - Bethleh em Vooreiland 8, Medemblik. Opbouwgesprekken. Wij komen terug In het Frysk Lanboublêa schreef' kunnen verwerken." een Wieringermeerboer over een! Wat denkt U van deze Zienswij- bezoek aan den Noordoostpolder, j ze Mag ik hief over iets naders Wij citeeren hieruit.vernemen „Als ik in de eerste week van: Bij voorbaat dank. September, op een miezerigen mor - j gen op de fiets stap, met als doeli den Noordoostpolder, dan is het! alsof een niet te definieeren drang in me wakker wordt en me aan vuurt den. trap er maar stevig in te zetten naar het nieuwe land. Hoe kan het ook anders. Wij, op non-actief gestelde Wieringermeer- boeren, hebben het zelf meege maakt, dat bouwen aan een nieuw land, dat voetje voor voetje van niets iets maken. Elk boompje, elk struikje, ja te veel om op te noemen, was door Pachtwet, pachtbesluit en geinundeerde gebieden. Op vragen van het lid der Twee de Kamer Van der Weijden betref fende de toepassing van de pacht wet en het pachtbesluit ten opzichte van de geinundeerde landerijen, heeft de Minister van Justitie ge antwoord, dat het hem bekend is, j dat omtrent de toepassing van de ons geplant en we zagen het groei- pachtwet en het pachtbesluit ten en hl schakeeringen. Dat alles Opzichte van geinundeerde lande- De burgemeester van Wieringermeer maakt, bekend, dat door hem van den Directeur van den Rijksdienst voor landbouwherstel de volgende aanwijzing is ontvangen. AANWIJZING HERSTELGRONDEN. De Directie van den Rijksdienst voor Landbouwherstel verklaart hierbij, dat zij op grond van het Besluit Herstelgronden 1945 (K.B. E 230, dd. 13 October 1945) het geheele grondgebied, behoorende tot de gemeente Wieringermeer, aanwijst als herstelgrond. De Directie verleent hierbij, behoudens wederopzegging, voorloopige vergunning aan de gebruikers der perceelen, gelegen binnen het oovenomschreven gebied, tot het verrichten van de handelingen, bedoeld in art. 2 van genoemd besluit. De gebruikers zijn mitsdien gerechtigd op deze gronden alle door hen noodzakelijk geachte werkzaamheden te verrichten, mits zulks geschiedt overeenkomstig de voorschriften, welke zoonoodig door de Directie nader gesteld zullen worden. De aandacht van de belanghebbenden wordt gevestigd op de volgende punten 1. Voor de Directie zal optreden Ir. Ovinge, Rentmeester van de Wieringermeer. 2. Wanneer het noodig is, dat in verband met de uitvoering van haar taak de herstelgronden worden betreden door de Directie van den Rijksdienst-, dan dienen de eigenaren en gebruikers van de betrokken perceelen dit toe te staan, waarbij zij zoo noodig met behulp van den sterken arm kunnen gedwongen worden. 3. Indien de betrokken eigenaren of gebruikers In strijd met de hun gegeven voorschriften te werk gaan of nalatig zijn, kan na eer ste waarschuwing door de Directie van den Rijksdienst, desnoods met behulp van den sterken arm, op kosten des overtreders wor den weggenomen, belet, verricht of in vcrigen toestand hersteld, hetgeen in strijd met bedoelde voorschriften is verricht of nage laten, onverminderd de mogelijkheid van strafrechtelijke ver volging. De Directeur van den Rijksdienst voor Landbouwherstel w.g. J. W. Hudig. Kolhorn, 23 Januari 1946. De burgemeester van Wieringermeer, G. G. LOGGERS. DOOR OORLOGSHANDELINGEN GETROFFEN LEVENSMIDDELEN- BEDRIJVEN kunnen in aanmerking komen voor het koopen van kleine- en groote winkelbussen, winkeltrommels en winkelscheppen. Aanvragen hiervoor kunnen binnen een week na heden ingediend wc-rden bij het Bureau van onze Commissie. KOLHORN, 30 Januari 1946. De Commissie Voorziening Wieringermeer, De Voorzitter H. DE GRAAF. De Secretaris P. J. CRAMWINCKEL. SPELDEPR1KKEN van Spatter Spotspiegel. hebben we dit voorjaar met tra nen in de oogen moeten prijs ge ven voor een overmachtigen vij and, die zich niet schaamde, dat, wat eenmaal de zee ontworsteld was, opnieuw door 't water te doen vernietigen. Het was hard voor ons. Doch brengen van de boerdorijen voor- mochten de betreffende oorlogs- doende moeilijkheden te bespre- misdadigers gemeend hebben, met ken, mag zeer goed geslaagd hee ten, ondanks het feit dat geen oplossing voor vele moeilijkheden kon worden gevonden. Verhelde rend heeft ze zeker gewerkt, om dat uitkwam dat veelal tegenover persoonlijke moeilijkheden, vele en soms groote, moeilijk te over winnen, algemeene problemen staan. Overigens bleek dat wel de meeste bezwaren bij bevoegde in stanties zijn bekend gemaakt, maar dat alles even stroef gaat. zoodat zooals opgemerkt werd, veronder stelt moet worden, dat schijnbaar velen nog niet doordrongen zijn van de urgentie daarvan, Verlangd werd dan ook, dat steeds weer de moeilijkheden en den polder ook de werkkracht en den werklust van zijn bewoners te vernietigen, dan hebben ze misge.. rijen zich geschillen hebben voor gedaan. Met name is de vraag gerezen, in hoeverre door inundatie „het ge- gepachte geheel vergaat of het ge bruik en genot voor den pachter onmogelijk wordt door eenig toe- val", hetgeen ingevolge artikel 341 van het pachtbesluit het einde der I pachtovereenkomst ten gevolge zou hebben. Luidt het antwoord op deze vraag bevestigend of zoo is de pacht teniet ontkennend, onder bezwaren ter plaatse gebracht en deden dat ook reeds eerder worden waar ze behooren, opdat als onderduikers hun werkkracht niet door de schuld der boeren, onder de beproefde leiding van het in cultuur brengen van den verschillende in dit werk door- polder straks strandt. j lmecde figuren rekend. Al zou het eerst onder de scheidenlijk loopt de overeenkomst moeilijkste omstandigheden zijn,!gewoon door. De stelling, dat de en bij enkelen met een blijvend'pachtovereenkomst wordt verlengd gemis aan menschen, die hun dierbaar waren, we komen terug en er zal gebouwd worden. Als ik eindelijk vanaf den dijk mijn oog laat gaan over dat wat den naam Noordoostpolder draagt, dan treft mij de overeenkomst tusschen de beide Zuiderzeepolders In het eerste stadium van hun groei. Ook hier wordt gewerkt met taaie volharding en opoffering van genot en gemakken. En hier leve ren momenteel ook sommige van onze eigen Wieringermeer jongens Iets over kijken 'k Wilde naar het puinruimen gaan kijken. Bij het binnenrijden van den polder moest eenpolitie man naar mijn bewijs kijken, 't Was in orde. Eindelijk bereikte ik langs veel puinhoopen de ruïnes van Sloot- dorp. Daar was het erg druk. Zooals gezegd ik was er om te kijken (voor de krant). Enkele vroegere bewoners waren er ook om te kijken (naar eventueel te vinden eigendommen). Verder waren menschen met een st.engun die waren er ook om te kijken (hun kijken bestond uit uitkijken of er anderen wegliepen, z.g. uitkijkers). Slechte of booze tongen beweren dat ze ook moeten kijken of er hazen aankomen. Men vreest n.1. dat de oogst 1946 door deze dieren opgepeuzeld zal wor den. Als je het mij waagt is die oogst er nog lang niet. 't Staat zelfs te bezien of die er met zoo veel kijkers ooit zal komen. Want zooals ik zei er stonden er nog meer te kijken, zelfs met een kruiwagen in de hand. Dat waren aparte menschen, die in Alkmaar met den duur der inundatie, heeft j de minister nog niet vernomen. Hij kan niet vermoeden, op welken j grondslag deze steunt.. Voor zoover den minister bekend, nemen zoowel het bureau ontrui- I ming als de rijksdienst voor land- j bouwherstel het standpunt in, dat de pachtovereenkomsten ten aanzien van geïnundeerd land, dat weder bruikbaar wordt, normaal doorloopen Het beslechten van het bovenge noemde geschilpunt dient' naar het oordeel der regeering' door den rech ter te geschieden. Het eenige alter natief was een voorziening door den wetgever, welke ten aanzien van de beslechting van gerezen twistvra gen als de onderhavige in het alge- NOOD - PAARDENSTALLEN. Deze week is een aanvang ge maakt. met den bouw van nood stallen voor paarden. Het betreft hier een noodvoorziening op kor ten termijn, waarbij gebruik ge maakt wordt van stroopakken voor het dichtzetten van schuurwanden. Het ligt in de bedoeling dat een vijftigtal van deze stallen per 1 Maart gereed zullen zijn. meen ongewenscht moet worden ge acht en ook hier, naar het oordeel van den minister van justitie en van den minister van Landbouw, Vissche rij en Voedselvoorziening, niet raad zaam voorkomt. intem geëerd of te wel geïnter neerd zijn om onze puin op te ruimen in de Wieringermeer. Ver der hebben ze geen kwaad op hun geweten. Illegale werkers, pardon uitrusters zijn het dus. Naast de vorengenoemde cate gorieën waren er nog eenige ande ren, die hun meening, dat het puinruimen op zoo'n manier nooit klaar komt, niet ondetr stoelen of banken staken. Dit waren de z.g. zwartkijkers. Aangezien ik het met de laat- sten eens ben en ze toch eigenlijk geen gelijk wilde geven, omdat ik altijd in de contramina wil zijn, had ik genoeg van het kijken. Na honderd meter fietsen hield zoo'n stenschutter me aanhij moest naar mijn bewijs van toegang voor deze voorstelling kijken. (Hij dacht, zeker dat ik een haas was.) 'k Moet zeggenik keek er vreemd van op. Spatter Spotspiegel. NIEUWS IN HET KORT. De Engelsche regeering heeft aan de manschappen van de R.A.F., die o.m. in Br. Indie, Ceylon, Egypte en Palestina onlangs hebben „gestaakt" uit protest tegen de vermeende fe trage demobilisatie een scherpe re primande gegeven. Generaal Spaatz, de nieuwe op perbevelhebber van de Amerikaan- sche luchtmacht, heeft verklaard, dat de Amerikaansche luchtmacht in vredestijd uit 400.000 manschappen en 6000 toestellen moet bestaan. Madame Tsjang Kai Tsjek heeft aan 15 generaals van het roode le ger Chineesche onderscheidinigen uit gereikt, terwijl voorts nog aan 30 andere Sowjet officieren Chineesche onderscheidingen zijn verleend, 3.000 Chineesche studenten zijn in Tsjoenking in staking gegaan uit pro test tegen de naar hun meening door Engelschen en Franschen gepleegde schendingen van de Chineesche sou- vereiniteit.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 3