WIERINGERMEER NIEUWS Dl'iTSCHERS METEN ZICH VERANTWOORDEN De Beurs te Winkel. DIENST WEDEROPBOUW WIERINGERMEER. UITREIKING BRANDHOUTBONNEN 8e SERIE. COMMISSIE VOORZIENING WIERINGERMEER. De inundatie van de Wieringermeer aan de orde gesteld. Met het. oog op de be rechting van Duitsche Oor logsmisdadigers voor de In ternationale Militaire Recht bank heeft de Nederlanclsche regeering een document overgelegd dat thans in het proces te Neurenberg in behandeling is. In punt 7 van het uit 3 hoofdstukken bestaande do cument houdende de aan klacht van Nederland tegen den Duitschen bezetter, welk punt behandelt„Niet door militaire 'Noodzaak gemoti veerde verwoestingen" lazen wij tot ons genoegen dat de Duitschers zich ook voor de misdaad van 17 April 1945 zullen moeten verantwoor den. De aanklacht luidt Tenslotte was een bij- zonderen vorm van ver nieling de op verschil lendeplaatsen toegepas te inundatie. Op 17 A pril 1945 is de dijk van de polder Wieringermeer door springladingen ver lende plaatsen toegepas- ondergeloopen tot 4 a 5 meter water. Deze pol der van 20.000 ha is een gedeelte van de droog te leggen Zuiderzee en was een model op het gebied van den land bouw en alle openbare werken. Alle huizen in de polder zijn vernield. In de bij het document gevoegde bijlagen is een en ander ook met fotomateriaal toegelicht. Door den heer H. A. Gie- ■sen werd Woensdag j.1. op de Beurs te Winkel namens de commissie ter behartiging' van de belangen der geëva cueerde Wieringermeerbe- woners het volgende bekend gemaakt 1. Vermiste grasmaaimachine Degene die van het ter rein Krijnsen (kolenhandel) te Medemblik een verkeerde 2 paardsgrasmaaimachine grove vingcrbalk, merk ,,actiev", heeft meegenomen, kan zich vervoegen bij G. H. Bartelink, Westwoud B 90. 2. Vermiste stoppelploeg. Op den loswal te Kolhorn is indertijd 'voor den Heer Boerma te Westwoud afge zet een Rud-Sack 4 schaar stoppelploeg, merk VK 7 X. Deze ploeg is daar vermist. Heeft iemand die misschien abusievelijk meegenomen Dan gaarne bericht. 3. Vergadering Commissie Wieringermeerbelangen. Volgende week Woensdag zal des v.m. 9 uur in café Laan te Winkel een verga dering worden belegd door de Commissie Wieringer meerbelangen, waarin o\m. een overzicht zal worden gegeven van de tot dusver door deze Commissie ver richtte werkzaamheden. Te vens zullen de financieele moeilijkheden van de Wie- xinge-rmeerders als gevolg van de geldsaneeiing wor den besproken. Deze verga dering, is alleen toegankelijk voor al of niet geëvacueerde Wibringfcrm eerb ewoners. 4.. Voor tractoren die op den openbaren weg worden gebruikt dient de chauffeur in het bezit te zijn van geldige papieren, t.w. numme-rbewijs, regist.ra. tiebewijs, kostelooze wegen, kaart en rijvergunning. 5. Extra rantsoenen vooi| zwaren arbeid. Voor het aanvragen van extra rantsoenen voor zwa- ren of zeer zwaren arbeid komen momenteel in aan merking die arbeiders, die In de Wieringermeer werken voor het slootgraven of voor den wederopbouw. Men kan zich met een werkgevers Verklaring daar toe vervoegen zoowel op het -agentschap te Kolhorn van -injjaiM. SuTJ^9iiuqu^?ia 9P germeer als bij de distribu tiekantoren waar men woon achtig is. In aansluiting hierop ont vingen wij nog de hierna -volgende mededeeling Mededeeling omtrent extra-rantsoenen voor arbeiders in de Wierin germeer,! belast met slootgraven of puinrui men. PREDIKBEURTEN. t ZONDAG 3 FEBRUARI. NED. HERV. KERK. M.blik 10 u. ds. Bredschn. Opperd. 10 u. cd. v. Offeren. Opperd. 2.30 Ds. Bredschn. Midwoud 9.30 u. ds. de Jong. Twisk 2 u. cd. v. Offeren. Wegens gebrek aan brandstoffen moeten de Bij bellezingen in de Luthersche kerk te Medemblik stop ge zet worden. Pogingen wor den in het werk gesteld om een oplossing te vinden waardoor deze bijeenkom sten toch doorgang kunnen vinden. In de vaP^"^_ Ds. A. de Bruin werd door de Geref. kerk JU^erdoes cand. P. HomburgtTN&eiloo. Werknemers welke in de Wieringermeer werkzaam zijn bij de bedrijven aldaar gelieven een inlichtingcnfor- m-ulier in te vullen en dit door den werkgever te laten onderteekenen, met mede deeling bij Vraag 7 op wel ke plaats in de Wieringer meer de werkzaamheden verricht worden, (b.v. Mo lenweg A 26). Alle vragen moeten volle dig beantwoord worden. On volledig ingevulde formulie ren worden niet in behan deling genomen. Daarna zendt de werkge-j ver alle formulieren van de bij hem werkzame arbeiders op aan het Distributiebureau te Hippolytushoef (afdeeling Bijzondere arbeid), waarna door deze dienst dan een oproep wordt gezonden aan den werkgever, voor het af halen van de toeslag waar- voer de werknemers in aan merking komen. Vooral wordt er de aan dacht op gevestigd, dat voor het afhalen van deze toe slag de 2e Distributiestam kaart van de betrokken ar beiders moet. worden mee gebracht. Zonder deze kan door de Distributiedienst geen toeslag worden verstrekt en er volgt geen nauitrei- king. Voor werkgevers die ver van het Distributiebureau Wieringermeer afwonen is het bezwaarlijk om deze toeslag af te halen, doch hiervoor geldt de bepaling, dat deze aan een willekeuri ge persoon of vaste arbeider machtigingen kunnen ver strekken tot het afhalen van de toeslag. De formulieren bovenge noemd zijn verkrijgbaar bij de Distributiedienst te Hip polytushoef, bij het Agent schap te Kolhorn en Woens dag a.s. op de Beurs te Win kel bij de Commissie Wierin germeerbelangen. MINISTER MANSïïOLT NAAR ENGELAND. Tegen het einde van deze week zal de minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening een be zoek brengen van eenige da gen aan Engeland ten ein de belangrijke besprekingen te voeren met zijn En gel- schen collega voor voedsel voorziening, Sir Ben Smith. De besprekingen zullen over ons land zeer belangrijke onderwerpen gaan, o.a. over den export van land- en tuinbouwproducten en de veevoeöerpositie. Minister Mansholt zal vergezeld wor den door den heer Ir. A. H. Boerma, regeeringscommis- saris voor de buitenlandsche agrarische betrekkingen. De verkaveling van den Noordoostpolder. Tijdens de jaarvergadering- van de Landbouwcommissie in den Noordoostpolder sprak Ir. Smeding over de toe komstplannen van den pol der. Volgens spreker ligt het in de bedoeling in 1947 met de uitgifte in pacht van lande- lij en te beginnen. Tot definitieven boerderij- enbouw zal voorloopig npg niet worden overgegaan. In plaats daarvan zal op de bedrijven een arbeiderswo ning worden gebouwd met een schuurtje voor land- bouwwerktuiiglen en een paardenstal. Deze woning- kan later worden benut voor een vasten arbeider, wan neer de boerderijen zullen zijn gereed gekomen. Het ligt in de bedoeling einde 1947 5000 ha land uit te geven, waarbij spreker er den nadruk op vestigde dat dit „plan" is. De 41.706 ha bouwland zullen volgens schema wor den verdeeld in 500 boer derijen van 12 ha 75 idem van 18 ha 592 idem van 24 ha 93 idem van 30 ha 165 idem van 36 ha 46 idem van 42 ha 178 idem van 48 ha 13 idem van 54 ha en 4 idem van 60 ha. In totaal dus 1666 boerde rijen met een gemiddelde bedrijfsgrootte van 25 ha NOODSTALLEN. Zooals reeds in ons vorig nummer werd medegedeeld is de Dienst Wederopbouw Wieringermeer momenteel bezig een vijftigtal noodstal len voor paarden in te- rich ten. Bij het samenstellen van het plan is men er van uitgegaan dat een minimaal benoodigd aantal paarden (ruim 700) zoo spoedig mogelijk onder dak moet hebben. Teneinde een vlotte voor ziening mogelijk te maken werd een vijftigtal bestaan de overblijfselen van schu ren bestemd om met stroo- pakken en rietmatten en een minimum aan hout tot noodpaardenstallen te wor den ingericht. Aangezien op een aantal dezer bedrijven het puin nog niet. was geruimd werd door den Heer J. W. Lam- mers op de beurs van j.1. Woensdag contact gezocht met de pachters van deze bedrijen en hun buren, die ook van de te bouwen paar denstallen gebruik zullen maken, teneinde te komen tot een vlotte opruiming van het in den den weg liggen de puin. Naar we vernemen is dit voorstel tot een loyael sa menwerking in goede aarde gevallen. Wanneer op deze wijze de handen ineen worden ge slagen belooft dit iets goeds voor de toekomst. Vanzelfsprekend zal men hier en daar persoonlijke wenschen wel eens niet hi Aan geëvacueerde hoofden van gezinnen uit de Wie ringermeer zal de 8e serie brandhoutbonnen worden uitgereikt, ditmaal 2 bonnen, en wel op die plaatsen waar de vorige serie 6 is afgehaald. Dinsdag 5 Februari 911 Café Droog Kolhorn, ook voor sectie B, C en D 11—12 Brug Ulkesluis, ook voor sectie's A en E Woensdag 6 Februari 5—6 Café Cammelot, Oostwoud. Donderdag 7 Februari 8.30—11.30 St. Radboud, Ridder straat Medemblik 911 Gemeentehuis Winkel 10—11 Café Liefhebber, Hoogwoud 34 Concordia, Noord-Scharwoude Zaterdag 9 Februari 1.302.30 Café Kooi, Abbekerk 34 't Zwarte Paard te Twisk. Deze bonnen kunnen tot 23 Febr. tegen brandhout wor den ingewisseld aan den IJsselmeerdijk, na dien datum wordt er geen brandhout op verstrekt. De Commissie Wederopbouw Wieringermeer, Namens deze het Hoofd van de Brandhoutvoorziening, H. B. KIELSTRA. Medemblik, 30 Jauari 1946. GEREEDSCHAPPEN. Voor door oorlogshandelingen getroffen timmerbedrij ven en metselaars bestaat de mogelij kheid in aanmerking te komen voor Engelsch gereedschap. Zij kunnen daartoe op het bureau van onze Commissie een aanvraagformulier tegen betaling van de kosten ad 5 cent bekomen. Na invulling kan dit formulier weer bij ons werden ingediend. Smeden, loodgieters en andere metaalverwerkende be drijven kunnen zich voor het verkrijgen van gereedschap pen wenden tot de bedrijfsgroep Metaal-verwerkende Ambachten, Baanstraat. 16, te Utrecht. Electrotechnische- en Garagebedrijven die in aanmer king wenschen te komen voor gereedschap, dienen hun aanvragen te richten tot de Commissie Voorziening Noord-Holland te Haarlem en in te dienen bij het bureau van onze Commissie te Kolhorn. KOLHORN, 2 Februari 1946. Voor de Noodvoorziening „Wieringermeer" H. DE GRAAF. Voorzitter. P. J. CRAMWINCKEL, Secretaris. DISTRIBUTIEKRING „WIERINGERMEER." UITREIKING BONKAARTEN. ïn het tijdvak van 4 t.e.m. 12 Februari 1946 zullen Bonkaarten worden uitgereikt en wel als volgt Te HIPPOLYTUSHOEF in het bijgebouw van den Distri butiedienst Op Maandag 4 Februari voor de letters A, B, C, D, E Op Dinsdag 5 Februari voor de letters F, G, H, I, J Op Woensdag 6 Februari voor de letters K, L, M, N Op Donderdag 7 Februari voor de letters O, P, Q, R, S Op Vrijdag 8 Februari voor de letters T, U, V, W, X, Y, Z. TE DEN OEVER Op Maandag 11 Februari voor de letters A t.m. K. Op Dinsdag 12 Februari voor de letters L t.m. Z. Zelfverzorgers moeten deze keer niet apart komen, daar de bonnen voor Zelfverzorging de vorige uitreiking ook voer deze periode reeds werden ingenomen. Dringend wordt verzocht om op de juiste dag te komen daar anders „anderen" op U wachten, moeten. Een na-uitreiking zal niet plaats vinden, men houde hier (rekening mede. De uitreiking vindt plaats van 9.3012.30 en 24 uur. De Directeur der Distributiekring ..Wieringermeer." A. KOOIMAN. vervulling zien gaan ten bate van het algemeen be lang, zoo ook bij het onder brengen van paarden. Indien echter het voorge stelde plan van thans op 1 Maart a.s. gereed zal zijn is dit reeds 'n belangrijke stap om de grondbewerking mo gelijk te maken. Tevens wordt al het mo- belijke gedaan om in korten tijd bij de noodpaardenstal len een woongelegenheid voor de verzorgers van deze paardenin gereedheid te brengen. HELPERS VERDWIJNEN. De laatste weken is hard gewerkt aan het demontee- ren der hulpbemalingsin stallaties. Te Kolhorn is nagenoeg alle materiaal reeds scheep gegaan. In Medemblik en Den Oe-, ver wordt hieraan eveneens gewerkt. Het vervoer der zware mo toren gaat met aanzienlijke moeilijkheden gepaard. De Amerikaansche plaat ijzeren loodsen waarin de machines waren geplaatst zullen voor andere doelein den in het belang van den polder worden gebruikt, o.a. voor opslagloodsen en werk plaatsen. Van de voor de bemaling gebruikte torpedonetten, die goede diensten bewezen voor het opvangen van drijvend materieel en stroo werd reeds een aantal naar Wal cheren verzonden om aldaar dienst te doen bij de droog- maling,, speciaal voor het opvangen van drijvende mijnen, die voor de bema lingsinrichtingen een groot gevaar opleveren.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 3