WIERINGER NÏEUWS WAARHEEN? l)en Oever. Jaarvergadering Kleuterschool De voorzitter, de heer Stee man, opent de vergadering hij heet de aanwezigen van harte welkom en uit zijn te vredenheid over de opkomst. De secretaris, C. de Haan, leest de notulen van de vo rige jaarvergadering in 1944. In 1945 kon, vanwege de oorlogshandelingen, geen jaar vergadering worden gehou den. Uit het verslag van den penningm. den heer Dijkstra, over de twee laatste jaren, blijkt, dat de vereeniging een tekort heeft van ruim f 2600.-, waar echter een vordering op het Rijk tegenover staat van ruim f 2000. De controle-com missie voor de kas, heeft alles in uitstekende orde bevonden. Hierna volgt het jaarverslag over 1944 en 1945 van den secretaris. Bij de daarop volgen de besprekingen, komen eeni ge wenschen van het perso neel naar voren, zooals ver nieuwing schoolmeubelen en closet, nieuwe leermiddelen en reparatie leermiddelen. Eén der leden stelt zich belange loos beschikbaar om leermid delen te repareeren. Er wordt ook gevraagd of het niet mo gelijk is, eens een spreker te laten komen om over het kleuterwerk een lezing-te hou den. De 4 aftredende bestuursle den worden alle herkozen. Tot slot vestigt de voorzitter de aandacht der vergadering op de a.s, uitvoeringen van de Vrije Kindergroep op Vrijdag 15 en Zaterdag 16 Febr,, waar van de opbrengst geheel ten goede komt van de Kleuter school. Op Vrijdagavond komen de kleinen en op Zaterdagavond de grooten van de Kinder groep op het tooneèl, Oost- Wieringen, bezoekt deze beide uitvoeringen Gij hebt een paar mooie avonden en gij steunt een goede zaak Te vens hebt gij kans op een fraaie prijs uit de te houden verloting in de zaal. Moge het nog eens zoover komen, dat ook het gemeentebestuur het nut van de kleuterscholen ten- volle zal inzien, en dit onder wijs zal gaan steunen met een jaarlijksche subsidie. Na deze geanimeerde bespreking wordt de vergadering gesloten. Opening Oever's Warenhuis Zaterdagmiddag opende de heer Bellis 'zijn nieuwe zaak in de Zwinstraat. Het publiek gaf blijk van groote belang stelling en terecht, want deze prachtige zaak is een sieraad voor Den Oever. De etalage doet voor-oorlogsch aan, want een keuze van artikelen is tentoongespreid, waarvan velen helaas nog op vergunning. Maar het begin is er toch weer. We zijn er nog niet, maar we komen er wel Dank zij de ondernemende zakenlui. Veel succes, Oever's Warenhuis Vestigingswet. De Vakgroep Burgerlijke en Utiliteitsbouw van het Ministerie van Handel en Nijverheid heeft ingevolge de Vestigingswet Kleinb_c! vergunning verleend aan den heer C. J. Koorn te Den Oe ver voor het vestigen van aannemers- en timmerbedrijf voor burgerbouw, in het per ceel Gasthuisweg 2, aldaar. j Doopsgez. Zusterkring. Donderdag 14 Februari a.s bijeenkomst. Offic. bekendmaking. AANMELDING VORDERIN GEN TEN BEHOEVE VAN DE GEALLIEERDE STRIJDKRACHTEN. De burgemeester van Wie- ringen maakt bekend, dat alle vorderingen en aan schaffingen ten behoeve van de Geallieerde strijdkrachten vóór 20 Februari 1946 moeten v/orden aangemeld. Aanmel ding moet ook geschieden, wanneer de vordering of claim reeds eerder aan ee- nigerlei instantie werd op gegeven, of wanneer ter zake reeds betaling werd ontvangen. Aanmeldingsformulieren worden op. de gemeentesec retarie ter beschikking ge steld. Wieringen, 11 Febr. 1946. De Burgemeester voorn., L. C. KOLFF. KUNSTKRING. Gezelle-avonrl. Zaterdagavond om 8 uur zal in het Parochiehuis, Kerkhofsteeg te H.-hoef een avond gehouden worden over Güido Gezelle, den beken den Vlaamschen dichter. De fierheid op onze cul tuur de beschaving is geluk kig zeer toegenomen. Doorl de mufheid van onze klem- j burgerlijk Hollandisme is de itissche wind gevaren van die Groot-Nederlandsche gedachte. Maar dan moeten we ookl onze groote mannen eeren. Een van de grooten van de; grootsten is en blijft Guido Gezelle. Daarom hopen we vele menschen te zien, die waar achtige schoonheid willen1 kennen en trots zijn op hun taal De zangeres M. Lohmeijer uit Rotterdam zal dien avond verscheidene van zijn „lee-! kedichtjes" voor U zingen op muziek van Cath. v. Rennes,1 Henri Zagwijn en J. P. J. Wierfcs, terwijl twee dames; eenige van z'n schoonste ge- j dichten voor U" ten gehoore zullen brengen. Plaatsbespreken Woens dagmiddag 56 uur aan het Parochiehuis, Kerkhofsteeg, (achter slager Poppen). Aanvang Zaterdagavond l 8 uur. Prijzen der plaatsen 30 ets. voor leden, 50 ets. voor niet-leden. Deze avond is voor ieder toegankelijk. Uitvoeringen HARMONIE. De Koninklijke Muziek-; vereen'ging Harmonie zal op a.s. Zondag en Maandag haar uitvoeringen geven voor] kunstlievende leden in Con-[ cordia, H.-hoef. Behalve een concert staat t op her programma het blij spel „Emancipatie," of „De macht der Vrouw in d-rie bedrijven door H. de Wilde. SUCCES CNIEUWS. ook zolidag j.1. kan Succes lat met veel invallers naar Amsterdam, trok, het niet O':, de o erwinning brengen. «i. 5--v; 1 van V.V.A. verloren. Succes II ging l'. rr- weg voort en klopte Ccllantsoog I met Het vierde elftal j leed zijn eefste nederlaag' i 1. tegen Watervogels III (20). De overige wedstrij-, den vonden geen doorgang Afschaffing van het veeboekje. Geen aankoopvergunningen meer noodig voor rundvee en schapen. Met ingang van 11 Febr. 1946 is vervallen voor de veehouders de verplichting het op hun bedrijf aanwezi ge vee m het veeboekje te registreeren. Voorts worden met in gang van denzelfden datum- bij den handel in rundvee en in schapen de aankoop vergunningen afgeschaft, terwijl eveneens van 11 Fe- bruari-1946 af het vervoer van iptTM^n en schapen niet mee^^fcr een geleide- biljet. bJW te zijn ge dekt. Het bovenstaande geldt niet voor den grensstrook met België ter breedte vani 5.500 meter. In dit gebied blijft het veeboekje gehand haafd, terwijl ook de aan koopvergunningen bij den handel in runderen en scha pen vereischt blijven en het vervoer van runderen en schapen alleen op een gel dig vervoerbewijs mag plaatsvinden. De bijzondere aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat het zakboekje van den rundvee- handelaar en het zakboekje van den schapenhandelaar gehandhaafd worden. De handelaren zijn verplicht van eiken aan- en verkoop van een rund of een schaap in het desbetreffende zak boekje aanteekening te hou den, terwijl de wederpartij (•resp.) verkooper en kooper) verplicht is deze aanteeke ning door zijn handteekening te bekrachtigen. In verband met boven staande wordt nog meege deeld, dat runderen en scha pen uitsluitend voorhanden mogen worden gehouden door de volgende groepen van personen aj Landbouwers, tuin bouwers, arbeiders in de land- en tuinbouwbedrijven en degenen, aan wie een daartoe strekkende vergun ning door of namens het bedrijfschap voor yee en vleesch is verstrekt b) handelaren, die in het bezit, zijn van een geldig te hunnen name gesteld zak boekje, bestemd voor het, registreeren van het betrok-; ken dier en in dit boekje op; de voorgeschreven wijze, hiervan aanteekening heb - ben gehouden. Tenslotte wordt meege-1 deeld, dat de verordening registratieplicht 1944 onver- j anderd van kracht is. waar bij o.m. is bepaald, dat een ieder, die een of meer run deren of schapen aanhoudt,! bij het bureau van den voeö- selcommissaris voor zijn, provincie als zoodanig gere-j gistreerd moet zijn. DISTRIBUTIE. EXTRA RANTSOEN KAAS.! In de periode van 17 Fe-j bruari t.e.m. 2 Maart zal een extra-rantsoen van 100 gr. kaas beschikbaar worden gesteld voor alle leef tij ds> groepen. DE HOND. Een kerst; een kliek, in liefde hém gegeven, Len streling en wat schutting tegen kou, Daarvoor geeft hij den Mensch zijn hééle leven. Zijn warme vriendschap en zijn sterke trouw Daarvoor staat hij, wanneer gevaren dreigen Op wacht.tot hulp en feilen strijd gereed, En niemand die hem van zijn „plaats" kan krijgen Omdat hij van geen „trouw-verbreken" weet Er is geen mensch die op zijn toedt, door 't leven Steeds zonder trouwe vriendschap voort kan gaan, En die bij zorg, verdriet, bij hoopvol streven, Ja, zelfs bij zijn geluk, alleen kan staan.... Daarom werd hij, bij Hoog Besluit, geschapen, Den Mensch tot aanspraak, hulp en troost, gewis Omdat- zijn sterke brouw voor elk is „op te rapen", En menschen-trouw zoo uiterst zeldzaam is Een trcuwe vriend een hond, wien men zijn have Zijn goed, zijn kind'ren rustig toevertrouwt.... Het is een ongeschreven wet dat men die gave Len Godsgeschenk héél hoog in eere houdt M. WEIJLAND. Afd. Wieringen i.o. Nederl. Vereen, tot Besch. v. Dieren. De Gemeenteraadsver kiezing in de W.-meer. 13 FebruariCinema de Haan Film Lief en Leed der Dieren. Aanv. 4.30 en 8 uur. 14 FebruariVolkscabaret in Cinema de Haan. Aanv. 7.30 15 FebruariVerg. „Laatste Eer" bij Veerdig. Aanv. 8 u. 15 en 16 Febr. Uit.v. Vrije Kindergroep zaal Wiron. 16 Januari 8 uur Guido GezeUe-Avond in Parochiehuis. 17 en 18 Febr. Uitvoeringen Kon. Muz. Ver. „Harmonie." Modepraatje. OORLOG DER PARÏJSCHE KAPPERS EN HOEDENMAKERS. Te Parijs wordt op het oogenblik een miniatuur- oorlog gevoerd tusschen de 1 kappers en de hoedenmakers. „Het, is de mooie hoed en j niet het haar, dat de vrouw elegant maakt," zeggen de laatsten. Doch de eersten antwoorden „Laat uw haar goed kappen, daardoor ver mijdt u de fantastische prij zen, die u thans voor een hoed moet betalen. Verf uw haar zoo noodig in een pas sende kleur bij uw japon en draag een pruik als u 'sa- In ons vorig nummer kon digden wij aan dat ook in de Wieringermeer dit jaar gemeenteraads - verkiezingen zullen plaats hebben. Wij zijn in staat hieromtrent reeds eenige bijzonderheden mede te deelen. Zooals de situatie in de Wieringermeer thans is was de verwachting gerecht vaardigd dat de gemeente het voorhands nog zonder „echten" Raad zou moeten stellen. Het leek onpraetisch een raad te doen verkiezen door en uit. het zeer beperkte aan tal kiezers, dat in de ge meente woont. De gemeente Wieringer meer is niet de eenige ge meente die in deze omstan digheden verkeert. Ook elders zijn gemeenten wier bevol-; kin'g nog her en der ver-, spreid woont. Teneinde in deze gemeen- te toch te kunnen kómen tot normale gemeenteraden,; zijn in het wetsontwerp tot: aanvulling en wijziging der! Kieswet enz. met betrekking; tot de in 1946 te houden! verkiezingen bijzondere; voorzieningen getroffen en wel in dezen zin, dat de geëv. j bewoners aan de gemeente raadsverkiezing in hun ei gen gemeente kunnen deel-j nemen. Er is fi.1. bepaald, dat de] kiezers, die wegens oorlogs-j geweld of gevaar hun woon plaats hebben verlaten enl vóór 5 April 1946 nog niet, naar de betrokken gemeen ten kunnen t.erugkeeren, bij den burgemeester van de, gemeente, waar zij op 4 April 1946-in het bevolkings-j register zijn opgenomen,! uiterlijk 30 dagen vóór den stemdag schriftelijk kunnen, verklaren, dat zij voer de in 1946 te houden GEMEEN-1 TER VADSVERKIEZING ge-1 acht willen worden voor te komen op de kiezerslijst van eerstbedoelde gemeenten. Dit beteekent dus dat de Wieringermeerévacuée's bij den burgemeester van hun evacuatiegemeente na 5 A- pril a.s. een verklaring kun nen afleggen welke tot ge volg heeft, dat zij NIET in de vluchtoord - gemeente, doch wèl in de Wieringer meer aan de gemeenteraads verkiezing kunnen deelne men. Stemming bij volmacht is in dit geval niet toegestaan. Men zal zich dus wel de moeite moeten getroosten van een reis naar het stem bureau in de W.-meer. Ook biedt het wetsontwerp de mogelijkheid dat eandi- daten worden gesteld die nog niet in de gemeente zijn teruggekeerd. De geëvacueerde kiezer die een verklaring als bovenbe doeld heeft afgelegd kan nl. tot den gemeenteraad wor den toegelaten indien hij, wat de Wieringermeer be treft, op 17 April 1945, 12 maanden of meer in de ge meente woonplaats had. Zoo zal dus dit jaar in de gemeente Wieringermeer de eerste gemeente-raadsverkie zing plaats vinden. Een ver kiezing, weliswaar met veel moeilijkheden gepaard gaan de voor den kiezer die zich in het algemeen een tij cl- roovenaen reis moet getroos ten, maar die zal leiden tot den normalen gemeenteraad, waarop de Wieringermeer reeds zoolang heeft gewacht. Uitteraard kleven aan de regeling eenige bezwaren. Zoo zullen niet alle Wierin- germeerders de reis op den stemdag kunnen maken. Een vrij belangrijk percentage kiezers valt vermoedelijk af, doch dit bezwaar is moeilijk te ondervangen, en het. zou te betreuren zijn daarop de verkiezingen te doen afstui ten, nu in principe een vol komen aanvaardbare rege ling mogelijk is gebleken. vonds uitgaat, als in de; dagen van Madame Reca-i mier." Beide partijen noodigen elegant Parijs uit op thee's! en cocktailporties, waar eenj ieder reclame maakt voor zijn eigen standje. Een beeld houwer, Lorrieaux geheeten, maakte van de gelegenheid gebruik om als bemiddelaar tusschen beide op te treden. Hij stichtte een inrichting, waar de Parijsche vrouw zich kon laten kappen vol gens individueele ontwerpen, gebaseerd op de kapsels der Grieksche, Romeinsche en Egyptische beelden uit de: oudheid. Vervolgens zorgden! Lorrieaux' modistes voor een hoedje, dat bij het kapsel paste. Of dit den Parijsehen dames nu veel goedkooper uitkwam, willen wij in het midden, laten, maar het was in elk geval een succes. On ze beeldhouwer gaf onlangs een cocktail-partij, waartoe hij 500 Parijsche dames- cliënten en toekomstige cliëntèle uitnoodigde. Er kwamen er echter 1500. Eén dame viel flauw in het ge drang en allen hadden moeite om zich te laven aan de door Lorrieaux ter be schikking gestelde verfris- schingen. (Uit „Op Wacht.")

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 2