WIERINGERMEER NIEUWS KONINKLIJK BEZOEK. Woensdagmorgen genoot onze zwaar geteisterde pol der de eer van een bezoek van Onze Vorstin. Het was te ongeveer kwart over elf toen Hare Majesteit, vergezeld van haar particu lier secretaris, den heer Kohnstam, Haar Adjudant, Luitenant ter zee Goossens en eenige hofdames en Mi nister Mansholt aan den toegang bij Aartswoud wer den begroet door de Com missie Wederopbouw Wierin- germeer die in zijn geheel aanwezig was. E:en eerste beSoek werd door Hare Majesteit gebracht aan het be drijf van pachter de Koning aan den Alkmaarscheweg. Ten huize van den heer de Koning onderhield onze Hooge Bezoekster zich met Mevr., Wed. A. C. de Graaf en haar dochtertje. De tocht ging vervolgens langs het verwoeste bedrijf van Minister-pachter Mans- holt naar Middenmeer, waar onze Koningin een bezoek bracht aan Kapper Swart met zijn gezin. Langs het Industrieter rein bij W.-warf, waar de eerste Zweedsche noodwo ning in aanbouw werd aan schouwd kwam het gezel schap in W.-werf. Vanuit de eerste verdieping van het Domeinkantoor kon Hare Majesteit de verwoesting van Wieringerwerf overzien. „Vreeselijk erg" waren de gevolgen van de onderwater zetting hier in dit dorp, zoo als Onze Hooge Gast zeide. Na Wieringerwerf bereikte de stoet van auto's langs den Westerterpweg Sloot- dorp. Tenslotte was het be drijf van Pachter Punter, de boer die zich niet liet ver drijven door het water, aan de beurt. De Familie Punter, die zoo geheel onverwachts „de dag van haar leven" mee maakte zal wel vreemd op gekeken hebben toen Hare Majesteit zoowel de woning als de stal en de schuur (niet gevend om modderpoelen) wenschte te bezichtigen. Het was reeds 1 uur toen aan De Haukes Burgemeester Loggers de Koninklijke auto weer verliet, en met Ir. C. Krijn en Ir. Ovinge afscheid nam van het Koninklijk ge zelschap, dat doorreisde naar de plechtige herdenking te Den Helder van den .slag op de Javazee Voor de Wieringermeer een groote dag, zich zoo in de belangstelling van onze Landvrouwe tc mogen ver heugen, die op deze wijze blijk gaf van Haar intens medeleven met onzen pol der. Laten wij hopen dat bij een volgend bezoek onze Ko ningin een minder droevige toestand te zien zal krijgen dan die, waarin onze polder zich thans nog bevindt. Reeds kon Zij het begin van den wederopbouw waarnemen. Dat deze spoedig grooten omvang mag aannemen. GEMEENTE - ARCHITECT. Bij besluit van Burgemees ter en Wethouders van Wie ringermeer, dd. 21 Februari 1946 is wegens bedanken van den eerder benoemden ar chitect, tot gemeente-archi tect benoemd de heer W. Postema, thans Hoofd van het Bouw- en Woningtoe zicht in de gemeente Nij- kerk. BONAANWIJZING STIKSTOFMESTSTOF. Het kustmest-distributie- bureau heeft, met ingang van Maandag -25 Februari den stikstofbon, voorzien van opdruk no. 3 geldig verklaard. De reeds vroeger geldig verklaarde kunstmestbonnen nl. stikstof (n) 1 en 2, fos- forzuur (2 05) 1, w en 3 en Kali (k 20), 1, 2 en 3 behou den hun geldigheid tot na der order. BEDRIJFSLEIDER BENOEMD. Naar wij vernemen is de Heer KL Postema met ingang van 15 Febr. benoemd als bedrijfsleider op het bedrijf van onzen ex-Burgemeester Saai. De heer Postema was in Nov. '41 door de Gestapo ge arresteerd en later ter dood veroordeeld, welkb straf werd omgezet in levenslange gevangenisstraf, door te brengen in een concentratie kamp. Na de bevrijding keerde de heer Postema behouden terug in zijn Vaderland De heer N. Blok, destijds zetboer der Staatslandbouw- bedrijven, eerst op Kliever- weg I 8 en later Alkmaar- s'cheweg C 33 is thans pach ter geworden op een gedeelte van het. bedrijf van den Heer Beukema, Ulfceweg, die na lange jaren in de polder als pachter te hebben woond niet meer aan den Ulkeweg terugkeert. De bedrijven D 85 en H 12 (voormalig vliegveld) wor den thans tijdelijk verpacht aan enkele boeren gewoond hebbende nabij het voorma lig gat in onzen polderdijk, welke bedrijven geheel ver zand zijn. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 3 MAART. M.-blik 10 uur Ds. de Jong. Opperd. 2.30 u. Ds. Bredschn. Twisk 10 u. Ds. Bredschn. Bevestiging van lidmaten. Twisk 7 u. Ds. Bredschn. H. Avondmaal. Woensdag 6 Maart. a.s. hoopt cand. v. Offeren de serie Bijbellezingen over het boek Jeremia weder voort te zetten. De bijeenkomst zal weer gehouden worden in de consistoriekamer van de Luthersche kerk te Medem- blik. SPELDEPRIKKEN van Spatter Spotspiegel. ZWART WORDT WIT. Wat bofte die kapper iSwart in Middenmeer. Hij zat daar zwart die Swart. Dat kon niet getolereerd worden.... hij moest her-her- evacueeren. Toen kwam Hare Majesteit. Zij vond het „zeer zakelijk" en ondernemend van den voortvarenden kapper daar in Middenmeer, Dat was „pionierswerk", al was het dan clandiestien. Deze zaak is nu wel afge daan want na zoo'n hoog bezoek is gratie niet mis plaatst. En zoo werd zwart wit. Spatter Spotspiegel. Vervolg Raad Wieringen. De Heer Niemeijer vindt de verordening overbodig. Er is een vestigingsverbod, dat is voldoende. Nu wordt den ei genaren het recht op hun woning ontnomen. Dat is kortzichtig. In de toekomst zal dat ook de energie om te bouwen dooden. Een practisch bezwaar is dat men moeilijkheden krijgt met de huurbetaling. Wel moet tegen clandestien verhuren flink worden op getreden. B. en W. halen zich veel moeilijkheden op de hals. De practijk van de woning commissie leidt er toe dat bewoners uit eigen gemeen te worden achtergesteld bij de Wierhigermeerders. Spr. is er voor den eigenaar het beslissingsrecht te geven al thans het recht een onge- wenschte huurder te weige- ien. Spr. noemt als voorbeeld van onregelmatigheid de woning van Vijn. De voorzitter zegt dat dan de Commissie niet noodig is. Als Secr. van -rechtsherstel en beheer kon de heer Nie meijer weten dat het met de woning van Vijn heel anders is gegaan. Spr. geeft toe dat vorderen tamelijk ingrijpend is maar er moet regelend worden opgetreden want nu is het een wedstrijd wie er het eerst inkomt. De heer Niemeijer kan zich er niet mee vereenigen en denkt dat er niets van te recht kom:;. Vereen, voor Bedrijfsvoorlichting in de W.meer. EENIGE VLASPLUKMACHINES VOOR DE W.-MEER. Mededeeling No. 271. (Vervolg.) Deze machines leenen zich ook zeer goed voor het toe passen van de Vlaamsche methode. Wanneer wij de beide g-roote machines met elkaar vergelijken, dan heeft het type Normandie wel de beste resultaten geleverd. Plet land wordt niet zoo bereden, en het vlas kan bij de groote machine nooit van twee rijen (zwad) op elkaar ko men te liggen, door den grooteren afstand tusschen de rijen. Zij heeft een groo- tere productie en bij het transport van het eene veld naar het andere heeft het type Vlaanderen meer te lijden dan de Normandie, door de twee extra wielen die dit type heeft en die bij de Vlaanderen ontbreken. Uit gegevens die wij van de praktijk mochten ontvan gen, blijkt dat de kostprijs per ha ongeveer f 70.a f 80.bedraagt. Van het type Vlaanderen zal deze waarschijnlijk iets hooger liggen. Wanneer wij nu dit alles resumeeren, dan kunnen wij zeggen, dat het juiste prin cipe van de vlasplukmachine gevonden is, maar dat er aan de constructie in de toekomst nog wat verbeterd zal moeten worden. Om een paar voorbeelden te noemen, zijn de tandwie len van het type-1945 allen ruw gegoten, en zouden in de toekomst vervangen moe-l ten worden door stalen en gefraisde tandwielen, waar-1 door de bedrijfszekerheid! wordt vergroot. Door meer gebruik te ma- ken van kogellagers, zou het smeren van de machines tot eén maal per dag kunnen wc-rden beperkt, wat tevens ook een vetbesparing ten gevolge heeft. Dit jaar zal dan ook voor de fabriek als een proefjaar, moeten worden beschouwd.1 De firma Claeys zal, nu in de afgeloopen periode geble ken is welke verbeteringen gewenscht zijn, hiermede ongetwijfeld in de toekomst rekening houden. Voorloopig heeft men echter nog niet ae volledige beschikking cve-r alle materialen. Samen vattend kan men zeggen dat de voordeelen van de vlas- trekmachines zijn 1. Men kan het vlas op het meest gepaste tijdstip plukken. 2. Ze vraagt veel minder arbeidskrachten en is daar door goedkooper. 3. Ze werkt vlugger. 4. Zoowel bij droog als bij vochtig weer blijft er geen grond aan den wortel zitten. De grond wordt nl. verwijderd, doordat de voet einden van het vlas wan neer ze uit den grond wor den getrokken, met een fei len ruk tegen een ijzeren staaf slaan. De vlastrekmachine stelt natuurlijk wel zekere eischen aan het. te^ trekken gewas. Wanneer deze door een over. maat van stikstof door el kaar geslagen ligt, hoeft men het niet te probeeren. Vereischte is dus dat men wat voorzichtig is met de stikstof evenals dit. bij een zichtmachine voor granen het geval is. Vooral de laat ste jaren voor den oorlog en in het begin daarvan begon men steeds meer te werken op de kwantiteit zonder daarbij te letten op de kwa liteit. Het is mijn vaste overtui ging dat vele landbouwers hierdoor zichzelf bedrogen hebben. De goede naam, die ons vlas in België steeds had, is hierdoor gedeeltelijk ver loren gegaan Bij proefne vningen is ook gebleken dat het totale vezelrendement bij zwaar met stikstof be mest vlas zeer kan tegen vallen. De vlasser ziet aan het uiterlijk van het vlas of het veel of weinig stikstof heeft gehad en bepaalt aan de hand hiervan zijn prijs, ook al heeft het nog een vrij meijer te hebben aange hoord. Spr. begrijpt, met dafc hier zoo geageerd wordt in. deze zoo ernstige zaak. De heer Niemeijer weet zoo goed welke misstanden heerschen. Nu komt er een verordening die regelend optreden mo gelijk maakt. Men moet dan niet beginnen de werking daarvan in twijfel te trek ken. Wij zullen, aldus spr., de menschen uit onbewoon bare krotten halen en hen de woning geven die hen past. „Is dat niet duidelijk?" De heer Niemeijer „Ja", maar waarom dan wantoe standen als in den Mekkens- tuinweg De heer Bontkes „De Commissie had hierin geen. zeggenschap". Dit was een kwestie van rechtsherstel en beheer." De heer v. d. Schalie „In Rotterdam en Zaandam werkt de Verordening toch ook goed. Het voorstel werdt zonder hoofdelijke stemming aan genomen, waarbij de Heer Niemeijer geacht wordt te hebben tegengestemd. Wijziging Instructie voor den gemeente - ontvanger. B. en W. achten het wen- schelijk de tegenwoordige instructie die nog dagtee- kent van 1 November 1897 te doen herzien. De nieuw ontworpen in structie is opgesteld in over eenstemming met de huidige wetsvoorschriften. De uren van openstelling van het ontvangerskantoor dienen vernieuwd te worden. De heer Bontkes zegt mptj Thans zijn die uren bepaald stijgende verbazing de be- Maandag, Woensdag en zwaren van den Heer Nie- Saterdag, van 9 tot 12 uur. In de nieuwe instructie wor- goede kleur. i den deze gesteld op Dinsdag Wanneer men dus aan .den tot en met Zaterdag, telkens voorzichtigen kant is met. van 9 tot 12.30 uur. de stikstof zal men aan Voorts wordt de aandacht kwantiteit wellicht iets in- gevestigd op de nieuw opg! boeten, maar kwalitatief ze aanmerkelijk beter. Im mers mén kan voor dezelfde geldelijke opbrengst 4000 kg per ha, a 15 ct.,per kg gere peld, reelen tegen 6000 kg a 10 ct.Dit geeft dan bovendien nog een besparing in de onkosten en hoeveel pretti ger is het niet dit vlas te verwerken.. Ik weet wel dat men niet altijd alle factoren in de hand heeft en vooral niet bij vlas, wat toch wel. het meest riskante landbouwge was genoemd mag worden. Maar U zult het toch met ons eens zijn, dat 50 of 100 K.A.S. kas per ha meer of minder, aanmerkelijk kan schelen in de kwaliteit, veel meer dan bij vrijwel elk an der landbouwgewas. Het ware dan te wenschen, dat de vlastrekmachine ook in ons land goeden ingang moge vinden, en naast de vlygge gemakkelijke en goed- koope manier van werken tevens tot gevolg hebben, dat. de kwaliteit van het vlas daardoor worde verbeterd. Wanneer dit het geval mag zijn dan betaalt de vlastrek machine zichzelf en komt er voor den boer weer meer perspectief in den verbouw van vlas. Laten wij dan allen mede werken om ook in de toe- nomen bepaling, dat het den ontvanger, behoudens daartoe te verleenen ver gunning, verboden is voor derden in eenigerlei vorm werkzaamheden tegen loon of vergoeding te ver-richten. De Heer Niemeijer vraagt waarom de instructie nu wordt veranderd. Komt de ontvanger de Haan soms te rug De Voorzitter zegt dat deze wijziging geheel los staat van benoeming of persoon. Het is nu de tijd om de zaak te regelen zooals hij behoort te zijn. Dan staan B. en W. later vrij. De heer Niemeijer zegt- vernomen te hebben dat er wordt gewerkt voor terug keer van den ontvanger. De voorzitter antwoordt niet te gelooven dat de heer de Haan in zijn functie zal terugkeeren. De heer Niemeijer „Men komt anders vreemde dingen tegen." Spr. noemt een ge val van rehabilitatie dat in breeden kring de aandacht, ja ontstemming heeft gewekt. Er werd niets ten laste ge legd, dan wrijft men zich de oogen toch uit. Hebben P.O.D. of B. S. dan zóó ge blunderd. Nu wordt, voor de Haan in dezelfden geest, gewerkt. Spr. vraagt of over de terugkeer van geïnter- komst het vlasareaal zoo neerden" ook het oordeel van groot mogelijk te doen zijn, het gemeentebestuur of Bur- daardoor meehelpend den icxtielnood, die zich in ons land, ja op de geheele we reld op schrikbarende wijzë doet gevoelen, te lenigen. Laat ons dan met liefde en toewijding dit zoo nuttige gewas gaan telen. De teler kan hieraan dan verdienen door goede opbrengsten en beste kwaliteiten en de fa brikant krijgt een vlas met veel lint., dat sterk is en door kleur, gevoel, soepelheid en fijnheid in de hoogste lint klassen kan worden genlaatst en als zoodanig betaald. Ir. L. R. DIJKEMA. gemeeste-r wordt gevraagd. De Voorzitter antwoordt ontkennend en stelt voor de kwestie de Haan te laten rusten. Het voorstel wordt aange nomen. (Van de overige punten geven wij in ons volgend nummer een beknopt over zicht.) TE KOOP een K1NDFRLFDIKANT.TE, een houten WANDELWAGENTJE en prima POOTSJALOTTEN. H. DUIMERING, Westerland 3, Wieringen.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 3