W1ERINGERMEER NIEUWS NOGMAALS DE NOODPAARDENSTALLEN De veelbesproken noodpaar- denstallen affaire raakt ten einde. Zooals aanvankelijk de situ atie lag moesten er op korten termijn een 50-tal noodpaar-j denstallen worden ingericht op restanten daartoe het meest die bedrijven waar de bouw- geschikt waren en die tevens eenigszins centraal konden wor den gekozen om voor een groep van bij elkaar liggende bedrijven te worden benut. Van de zijde van den Dienst .Wederopbouw werden hiertoe de navolgende aannemers inge schakeld voor het inrichten van paardenstallen op de daar achter vermelde bedrijven, t,w. Groep I, Jac. Smit te Wie- ringen 8 stallen voor F 47, 50 en 43, G 3, 42, 52, 35 en 6. Groep II L. Schotte te Wieringen, 13 stallen voor J 10, 40, 58, 65, 28/1 33/1 en L 14, 23, 66, 69, 72, 38, Groep III J, Nieuweboer te Wervershoof voor 15 stallen K 50, 68, 76, 21, 8; 27 M, 61;' 34 en 41 H 4; 20; 66; 28; 60 j en G 67, Groep IV J, Nieuweboer te Wervershoof voor 12 stallen B 56; 70; 31; 22; 41; 69 en 94; C 36; 45; 16; 30 en 38. De materialen voor de stal len werden door den Dienst Wederopbouw tijdig op de be drijven aangevoerd. Een groo- te handicap en veel vertraging werd later ondervonden van menschen die ^:ich deze ma terialen onbevoegd hebben toe geëigend, waarbij bleek dat o,m. kostbare balken als brand hout zijn gebruikt. Door vlotte medewerking' van de betrokken pachters werd bereikt dat de benoo- digde stroopakken door hen werden geplaatst Oorspronkelijk zouden de stallen op 9 Maart gereed .zijn, hetgeen door wekenlang onwerkbaar weer niet moge lijk bleek. Thans bereikt ons het verheu gende bericht dat de aannemer Smit met Groep I j.1. Zater dag gereed is gekomen, terwijl de Groep Schotte [II) heden werd opgeleverd, Ten aanzien van de groepen' IH en IV hebben zich blijk baar nog verdere moeilijkhe den voorgedaan Het komt om voor dat aanremer Nieuwe-, boer teveel hooi op zijn vnrk, heeft genomen met 27 stallen tegelijk, terwijl hij niet be schikte over voldoende vak-I kundig personeel. Ook deze groepen zijn nu gedeeltelijk gereed, terwijl aan de voltooiing van de rest met spoed wordt gewerkt, Met genoegen vernamen wij dat een groep van vijf pach- ters op loffelijke wijze geheel zelfstandig een paardenstal heb ben ingericht op het bedrijf C 16, waardoor een stal van het programma Wederopbouw; kon vervallen. Tevens zijn door meerdere pachters op hun bedrijven stallen ingericht wat de mogelijkheid van onder- i brenging van paarden nog heeft uitgebreid. Voor 700 a 800 paarden is dus een onderdak beschikbaar, hetgeen overeen-1 komt met de verwachte be-i hoefte, Een bezwaar vormt nog de, watervoorziening van de stal len, die nu successievelijk in! gebruik zijn of binnenkort in gebruik worden genomen_ Het P.W.N. werkt wel met spoed aan het ontsluiten van het waterleidingnet voor deze objecten,, waarbij reeds om medewerking van de pachters; werd verzocht om de putten op de boerderijen reeds tevo-j ren schoon te maken. Intus-' schen kan wellicht een oplos- i sing worden gevonden door ■waarvan de Dienst Weder-1 PIONIERS HELPEN ELKAAR Kapper Zwart te Midden- meer is thans door P.T.T, aan gesloten op het telefoonnet- Voor den huize Zwart, dat als het ware een oase vormt! in de woestenij, en zijn talrijke bezoekers beteekent dit een| belangrijke verbetering met de buitenwereld. Vergoeding van puinruimen. Van de zijde van den Dienst Wederopbouw vernemen wij, dat de vergoeding voor het puinruimen in eigen beheer door de pachters, na opleve ring en goedkeuring van het werk met 30 pCt, zal worden verhoogd, MIDDENMEER. De haven van Middenmeer met haar aansluitend Indus trieterrein begint weer iets van haar oude bedrijvigheid terug te krijgen. Aan de haven zelf werden vele schepen met stroo ge lost, hetwelk dienst moet doen bij de bouw van nood- paardenstallen. Op het Industrieterrein wordt regelmatig gewerkt aan het lossen van schepen, die de eerste zendingen nood woningen, voor den polder bestemd, aanvoeren. De lossing geschiedt, door geïnterneerden, onder toe zicht van een aannemer, aan wien de controle voor den opbouw der noodwoningen is opgedragen. De graanpakhuizen doen thans denken aan houtlood- sen in Zaandam daar enor me hoeveelheden hout in hun binnenste worden opge tast. Een en ander geeft weer een weinig hoop in het spoe dig herstel van onzen polder. MIDDENMEER. In Middenmeer is dezer dagen de eerste telefonische aansluiting tot stand geko- m, n.1. bij kapper Zwart. Dit is wederom een mijl paal in de opbouw van den polder en aan de P.T.T. komt een woord van hulde toe, dat zij reeds zoo snel na het droogvallen het contact met de buitenwereld via de tele foon wist te herstellen. DE GRAANHANDEL. De handel in granen, wel ke aanvankelijk bij het. be gin van de oogst 1946 was vrijgegeven, is met ingang van Maandag 11 Maart j.1, weer aan beperkende bepa lingen onderhevig geworden. Dit omvat tarwe, rogge, gerst en haver, waarop de A.V.A. weer een scherpe con trole gaat uitoefenen, ten einde deze producten op de juiste wijze in consumptie te brengen. Voor de overige landbouw producten zooals peulvruch ten en zaden is de handel nog in handen van de er-1 kende graanhandelaren. Nog steeds diefstallen. Nog bijna dagelijks bereiken ons berichten van diefstallen] uit den polder, Nu eens zijn het electrotech- nische artikelen dan weer bouw materialen. Vorige week bleken zelfs de auto's waarmede de arbeiders worden vervoerd (nota bene gratis tevens balkhout te verbergen, In een enkel geval kon di\ nog worden achterhaald. Reeds werd de bouw van paardensttallen en noodwonin gen door deze diefstallen ver traagd. Het wordt tijd dat hiertegen met zeer krasse maatregelen wordt opgetrede'n. ASSOCIATIE. De heer Smidstra, stroo en kunstmesthandel in de Wieringermeer, heeft zich met den heer Korver, ook een welbekende in de Wie ringermeer, geassocieerd on der de naam Fa. Korve-r en Smidstra. De fa. zal zich toeleggen op de handel in Landbouw producten en kunstmest stoffen in den meest uitge- breiden zin van 't woord. Zie advertentie in dit blad. Gegund. Aan de Timmer fabriek fa. Veerman te West woud werd door den Dienst WederopËauw Wieringermeer opdracht^ptrleend tot het ver vaardigen van 200 licKtkozij nen voor de v^^ nalige ont- ginningsschuren wel voor de somma van f 8100.- Noodwoningen in Boerderijen: Hier zit schot in 1 Het bouwen van noodwonin gen in wagenbergingen van bestaande boerderijen langs de randen van den polder maakt goede vorderingen. Voor de somma van pl.m. 500,- per stuk werden door aannemer Bruyn uit Bobeldijk aardige woningen ingericht, die naar veler meening bevre digend zijn. De stand van zaken is mo menteel zóó, dat 10 woningen gereed zijn, het schilderwerk daarbij inbegrepen. In den loop dezer week zal de aan leg van waterleiding in deze perceelen worden voltooid. Het betreft hier de boerde rijen. Cl, C2, C3 en C5, waar in respectievelijk 2 en 3 maal noodvoorzieningen waren ge bouwd. Momenteel is aannemer Bruyn bezig met een soort loopende bandsysteem op de bedrijven C8 (2),. C9 (2) CIO (2), D78 (2), AIO (1), All (1), A13 (1) en A20 (I), waarin de tusschen haakjes vermelde aantallen noodwo ningen zullen worden aange bracht. Zoodra de schuur van de be drijven A3 (3), E73 (3) en E 35 (1) zijn ontruimd, zullen ook hierin noodwoningen worden gebouwd, Deze methode, waarbij be staande muren een belangrijke vereenvoudiging beteekenen, werkt momenteel zeer vlot en minst kostbaar. Omtrent de uitgifte van de ze woningen hopen wij spoe dig nadere mededeelingen te kunnen doen TERUGBETALING PACHT VOLKSTUINTJES. Pachters van volkstuintjes in de Wiermgerme&r welke nog niet hun adres hebben opgegeven aan het kantoor van den Rentmeester der Domeinen in de Wieringermeer, Ridderstraat 10, Medemblik, worden verzocht dit alsnog ten spoedigste te doen, teneinde te kunnen overgaan tot terugbetaling van pacht over het afgeloopen pachtjaar. De Rentmeester voornoemd, A. OVINGE. DISTRIBUTIEKRING WIERINGERMEER In de periode van 25 Maart tot en met 4 April 194G zullen de volgende Distributiebescheiden worden uitge reikt De inlegvellen G.A. 605 tot en met G E 605 Textielkaarten V A 605 tot en met V F 605 Enquetteformulieren vaste brandstoffen seizoen 1946/'47. Voor de bewoners van de Wieringermeer in Café Groet te Kolhorn op Maandag 25 Maart voor de letters A tot en met,K op Dinsdag 26 Maart voor de letters L tot en met Z. Voor de bewoners van Hippolyt.ushoef en De Haukes op Woensdag 27 Maart voor de letters A t. e. m. E op Donderdag 28 Maart voor de letters F t. e. m. J op Vrijdag 29 Maart voor de letters K t. e. m. N op Maandag 1 April voor de letters O t. e. m. T op Dinsdag 2 April voor de letters U t. e. m. Z. Voor de bewoners van Den Oever op Woensdag 3 April voor de letters A t. e. m. K cp Donderdag- 4 April voor de letters L t. e. m. Z. Medegebracht moet worden de Tweede Distributiestam kaarten en inlegvellen van het geheele gezin. De uitreiking vindt plaats van 9.30—12.30 en van 24 u. De Diarecteur der Distributiekring „Wieringermeer," A. KOOIMAN. Vereen, voor Bedrijfsvoorlichting in de W.meer. opbouw Wieringermeer over een klein kwantum kan be- het gebruik van watertanks, schikken, MATERIËELE OORLOGSSCHADE. In een radiorede op Maan dag j.1. gehouden, deelde Ir. 3? Sevenster, Directeur van den Rijksdienst Land- bouwherstel, nadere bijzon derheden mede omtrent de op handen zijnde wet op de matericele oorlogsschade. In deze wet is, behoudens enkele uitzonderingen het principe „Vergoeding op ba sis Mei 1940", gehandhaafd. Alle pachten zullen door- loopen en indien er vermin dering van opbrengst is, zal de pachtvergoeding eveneens verminderd worden en tot op de helft vergoed. Aanvulling op de pacht- vergoeding zal mogeMjk zijn. De vergoeding voor levens onderhoud wordt doorbe taald. Voortaan worden in komsten voor 3/4 afgetrok ken. In de herbouwkosten wordt hoogstens 25% van de bouw kosten vergoed en niet meer dan de waarde in 1940. Deze waarde is gelijk aan. dc halve nieuwboinvwaarde j omdat de bouwkosten 2 xj zoo hoog zijn geworden. Daarj het nieuwe gebouw een hoo-| gere gebruikswaarde heeft; fn in waarde is vermeerderd kunnen de overige kosten ten laste van het bedrijf, komen. J Mededeeling No. 274. WELK HAVERRAS GENIET DE VOORKEUR? Naar aanleiding van ver schillende vragen welke ons bereiken, betreffende het meest gewenschte haverras lijkt het ons gewenscht, me de in verband met ervaring op proefvelden In de Wierin- mermeer hierover het een en ander mede te deelen. Sinds 1941 zijn er in de Wieringermeer een zestal proefvelden aangelegd en werden hierop diverse rassen vergeleken. De Adelaar werd hierbij steeds als standaard genomen. Het neemt ook over het geheele land nog een zeer belangrijke plaats in en besloeg in 1945 over het ge heele land met 56% grooter oppervlakte dan alle overige rassen samen. Dit ras, dat een reeks van jaren op vrij wel alle grondsoorten in op brengst bovenaan stond, werd elders en ook In de Wieringermeer de Daatste jaren door de nieuwe ras- Er zullen door de overheid rentelooze voorschotten wor den verstrekt. Hieromtrent zal later het noodige worden gepubliceerd. Voor werktuigen geldt de vergoeding eveneens naar de waarde van Mei 1940 ech ter niet voor vergoeding van producten en te velde staan de gewassen. Hier worden productiekosten, oogstwaar- de, handelsvoorraad of kost prijs geheel vergoed. De veestapel wordt vergoed naar 3/4 van de officiëeie aankoopprijs. Bij de meesten heeft de vergoeding reeds in natura plaats gehad. De ove rige 25% komen ten Jaste van den getroffene. De voorschotverstrekking is vertraagd. Bedragen tot f 5000 kunnen in vrij geld worden uitbetaald. De regeering heeft het grootst mogelijke begrip voor dc nooden van de getroffe nen. sen Marne, (Eeho x Ade laar) en Zonne II (Ster x Adelaar) overtroffen, terwijl ook Expres en Binder een gunstige indruk maakten. Vooral om het groote be zwaar van het onregelmatig rijpen van korrel en stroo met alle gevolgen van dien, werd de laatste tijd naar een goede vervanger van Ade laar uitgezien. Zonne II heeft de laatste jaren op onze proefvelden, een goed figuur geslagen en bijna steeds de Adelaar met enkele procenten geslagen. Het heeft verder op dit ras voor dat de afrij ping van korrel en stroo gelijkmatiger is een iets grootere korrel, beter gevuld en mooier van kleur. Het stroo is ongeveer even lang als Adelaar, doch iets steviger iets bladrijker en wat vroeger rijp. De Marae is een nog be trekkelijk jonge haver wel ke echter zoowel hier als elders een zeer goede indruk heeft gemaakt. In 1944 was de opbrengst hier op zand grond 18% boven Adelaar. Door de wat grootere korrel en iets minden uitstoeling is v/at dikker zaaien gewenscht. Stroo ongeveer even lang als van Adelaar de stevig heid iets beter. Is wat vroe ger stroo en korrel rijpen vrijwel gelijktijdig. Korrel middelmatig groot en vrij goed gevuld. Verdient even als Zonne II alle aanbeve ling. De opbrengst van Wcdan is soms iets hooger soms iets lager dan Adelaar. Dit ras stelt hooge eischen aan den grond en den bemestingstoe stand. Het stroo1 is kort en zee stevig. Vraagt een flinke stikstofbemesting. Ook onze indruk was voor klei en zware zavel gunstiger dan op zandgronden geeft daar een te geringe grondbedek- king, terwijl de opbrengst beneden, Adelaar blijft. Door zijn matige bladontwikke ling en uitstoeling zeer ge schikt als dekvrucht. Vervolg zie 4e pagina.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 3