WIERINGERMEER NIEUWS De Beurs te Winkel. Marktberichten. DISTRIBUTIEKRING WIERINGERMEER COMMISSIE VOORZIENING WIERINGERMEER. YERKEERS VERORDENING Den laatsten tijd worden herhaaldelijk menschen in den polder aangetroffen, die niet in het bezit van de ver- eischte vergunning blijken et zijn. Veelal is dit te wij ten aan z.g. onwetendheid van het verbod om zich in den polder te bevinden. Waar echter de politie vaak klachten heeft over diefstallen is het begrijpelijk dat zij overtreders van de verkeersver ordening zonder pardon verbaliseert. Voor de goedwillenden is dit dan een hard gelach, doch hiermede kan de poli tie begrijpelijkerwijze geen rekening houden. Nogmaals vestigen wij er de aandacht op dat toe gangsbewijzen, voor hen die zakelijk in den polder moeten zijn, kosteloos kunnen wor den afgehaald op het raad huis te Lut.je-Kolhorn en bij den Dienst Wederopbouw Wieringermeer, Ridderstraat 10 te Medemblik. VERBOUW VAN BRUINE - EN KRULMOSTERD VERBODEN. De Rentmeester der Do meinen in het Rentambt Wieringermeer, vestigt hier bij de aandacht van pachters van Wieringermee.rgronden op art. 24 sub. 6 van de Algemeene pachtvoorwaar- den, krachtens hetwelk de verbouw van BRUINE MOS TERD en KRULMOSTERD verboden is. In verband met eventueele pogingen voor het afsluiten van contracten zij men hier op bedacht. POLITIEMANNEN, SLAAT TOE Ten einde krachtig te kun- J nen optreden tegen de vele| diefstallen welke in den polder plaats vinden, heeft; het politiedetachament, dat! gelegerd is aan den Groet-! weg, thans de beschikking! gekregen over een z.g. „pla-i toon-uitrukwagen", waar- mede reeds enkele dagen! kruistochten werden onder- j nomen tegen hen, die er; niet voor terugdeinzen voor den opbouw belangrijk ma teriaal weg te kapen. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. KERK. ZONDAG 24 MAART. M.-blik 10 u. Ds. de Jong. H. Avondmaal. Abbekerk 10 u. Ds. Bredschn. Afscheid. Twisk 2 u. Ds. Bredschn. Afscheid. Opperd. 7.15 Ds. Bredschn. Afscheid. 27 Maart 7.30 uur Bijbelle zing in de Luthersche kerk. te Medemblik door cand v. Offeren. Namens de Commissie Wie- ringermeerbelangen werd j.1, "Woensdag het volgende be kend gemaakt 1. Mededeelingen van de P. B. H. a. Op het kantoor is vo rige week een tasch met in houd blijven staan. Zij, die hieraan kennis hebben gelie ven zich te vervoegen aan het kantoor van de P.B.H. b. De P.B.H. heeft nu alle 'boeren een 25 stuks jute zak ken toegewezen. Deze toewij zingen zijn reeds verzonden. Nu bestaat de mogelijkheid dat hij een toewijzing jute zak ken zal ontvangen voldoende -voor de totale behoefte voor de a.s, oogstwerkzaamheden. Zij, die hiervoor in aanmer king wenschen te komen, die nen dit vóór 28 Maart a.s. bij hem op te geven met vermel- idng van het aantal benoo- digde gakken. a.. De Commissie Dienst Landbouwherstel heeft de be schikking gekregen over een partij binderkleeden. Gegadigden dienen hiervoor €en formulier af te halen bij de P.B.H. en aldaar weer in gevuld in te leveren. d. Hooitoewijzing. Donderdag en Maandag kan het hooi afgehaald worden Bedrijf Addens Oósterterp- weg H. L. Smit, Alkm. weg Loods Zuidema, Slootdorp. Men gelieve zoo spoedig mogelijk het hooi te halen. Lijst van toegewezen hoe veelheden ligt ter inzage bij den heer Spikman, die ook aanwezig is op de opslag plaatsen. Er kan een kwantum best tarwestroo geleverd worden. De prijs zal ruim f 30,- zijn. afgehaald aan schip. Deze leveringen gaan ech ter van de hooitoewijzing voor Noordholland af. Men bestelle dus alleen als men het dringend noodig heeft. Opgave bij den heer Stom- pedissel, liefst spoedig. 2. Van Gend en Loos. De goederen die per sspor voor de Wieringermeerbewo- ners aankomen, zullen worden bezorgd te Middenmeer bij kapper Zwart te Slootdorp bij pakhuis Spikman; te Wie- ringerwerf bij Louwes, Domein kantoor. De oude postrayons worden aangehouden voor de 3 dorpen 3. Rijvergunning. Wie nog geen rijvergunning heeft ontvangen of een op roep om voor te rijden, wordt verzocht, dit ten spoedigste te melden aan G, P. Kistemaker, zoo mogelijk met opgave van den datum van aanvrage. Tijd van rijden vrachtau to's, te beginnen Maandag a.s. 1 uur vroeger 's morgens. Va uur later 's avonds. 4. Rijksdienst Landb.herstel. Degene die in 1945 via den P.B.H. eggen uitgeleend heb ben voor de Beemster, worden verzocht, met het bewijs van den P.B.H. voor 1 April op gaaf te doen. Zij, die onrecht matig eggen in hun bezit heb ben, gelieve dit ook op te ge ven aan Th. List, Wieringer meer, (post Kolhorn.) 5. Dekbewijzen. Paarden gedekt door Mar- nix van Dinteloord, H, Groene- weg en Gebr. Bont, Kliever- weg worden verzocht hun dek bewijzen in ontvangst te nemen bij Th, Lis* 6. Gevonden. Op het bedrijf H. de Gorter B 32 te Slootdorp is gevonden een ijzeren zaadegge, Er ont breken 2 tanden. 7. Vergadering. Woensdag 27 Maart om 12.30 uur zal in. Café Laan te Win kel een vergadering worden gehouden van aandeelhouders van de Fr, Gr. Suikerfabriek Bedoeling is om te protes teeren tegen de verplichte levering van de bieten van deze aandeelhouders aan de i fabriek te Halfweg, 8, Geborgen goederen. De Dienst Wederopbouw Wieringermeer piaakt bekend dat op het opslagterrein te Kolhorn onderstaande goede ren van de volgende personen nog aanwezig zijn en afge- haald kunnen worden liefst j j zoo spoedig moaelijk H. Heynen te Middenmeer, een rol teekeningen T. R, Iwema te Middenmeer, wan delstok met zilverknop Brak, Westerterpweg schil derij Venema, Alkm, weg 2 schilderijen Geref. Kerk te Middenmeer 3 electra bal i lonnen W.-Meerbode, Mid denmeer F doos prijskaartjes; j Z.W.M. Middenmeer een partij labels Zuidema Mo lenweg groote kast Geref. Kerk JMSddenmeer electr. Windpomp voor orgel Kok Middenmeer 1 badkuip Bosker, Slootdorp: wagenbord; S. Slo;t§ Middenmeer 1 waschbak met kraan en steu nen, 2 marmer opzetbladen, 1 stortbak en halve marmer plaat en steunen Tijdgeest, Middenmeer 1 strotbak en waschbakken Braak, Midden meer. 1 strotbak. WIERINGERMEER. De Stichting voor den Landbouw wijst, er op dat bij de volge^k^^pgst vermoede lijk we€:JHHÉpb»zal komen van Scno3?7erwten naar Engeland, welk land ook vóór den oorlog Schokkers prefereerde boven groene erwten. De algemeene verwachting is, dat de Schokkers die voor export in aanmerking zullen komen, ongeveer f 5.per 100 Kg. meer op zullen bren gen dan de kleine groene erwten. Voor de Schokkerverbou- een aangenaam bericht en tevens zal bij export van Schokkers de regeering weer aan de zoo dringend noodige deviezen kunnen komen. STUDENTEN BEZOEK. Studenten uit alle landen zullen op 21 Maart naar ons land komen en de gasten zijn van Amsterdamsche studenten. Het bezoek zal 3 weken duren en o.a. zal een trip worden gemaakt naar de Wieringermeer. SPELDEPRIKKEN van Spaiter Spotspiegel. EEN OORDEEL OVER NEDERLAND. In „La Lanterne" een be kend Brusselsch Dagblad schrijft Peter Zeeman een zeer belangrijk artikel over den wederopbouw in Neder land. Schrijver wordt ge troffen door het tempo, waarin dit proces zich vol trekt. „Als men de inspanning vergelijkt met die van an dere landen, kan men niet nalaten diepen eerbied te; hebben voor deze vrij opge-| legde discipline, dikwijls ten! koste van gevoelige ontbe-i ringen. Men kan over hetj algemeen zeggen, dat de re geering gevolgd wordt doorj de bevolking en dat deze! zich rekenschap geeft van den ontredderden toestand van het land. Met moed legt zij zich zware opofferingen op." De woorden van den Heer Zeeman klinken stellig waar- deerend doch het is ons ei genlijk nog niet duidelijk of de schrijver het snelle dan wel trage tempo bedoelt. Gezien onze ondervindin gen in de Wieringermeer veronderstellen wij het laat ste. tenzij de Heer Zeeman duidt op het tempo waarin Wederopbouwvergaderingen, Commissies, enz. elkander opvolgen. Spatter Spotspiegel. Schagen 21 Maart 1946. Aangevoerd 44 paarden f 800—1650 12 gelde koel en (mag.) f 300450 10 kalfkoeien f 3 50—750 2 Finken f 150—250 20 Scha pen (mag.) f 6590 33 O- vethouders f 5060 14 Bokken en Geiten f 4050 14 Biggen f 4055 15 Ko nijnen, vastgest. prijzen 45 kippen (idem.) Voor de Centrale werden geleverd 7 Stieren, 40 vette koeien, 6 pinken, 270 nucht. kalveren en 35 vette varkens. In de periode van 25 Maart tot en met 4 April 1946 zullen de volgende Distributiebescheiden worden uitge reikt De inlegvellen G.A. 605 tot en met G E 605 Textielkaarten V A 605 tot en met V F 605 Enquetteformulieren vaste brandstoffen seizoen 1946/'47. Voor de bewoners van de Wieringermeer in Café Groet te Kolhorn op Maandag 25 Maart voor de letters A tot en met K op Dinsdag 26 Maart voor de letters L tot en met Z. Voor de bewoners van Hippolytushoef en De Haukes op Woensdag 27 Maart voos: de letters A t. e. m. E op Donderdag 28 Maart voor de letters F t. e. m. J op Vrijdag 29 Maart voor de letters K t. e. m. N op Maandag 1 April voor de letters O t. e. m. T op Dinsdag 2 April voor de letters Ut. e. m. Z. Voor de bewoners van Den Oever op Woensdag 3 April voor de letters A t. e. m. K op Donderdag 4 April voor de letters L t. e. m. Z. Medegebracht moet worden de Tweede Distributiestam kaarten en inlegvellen van het geheele gezin. De uitreiking vindt plaats van 9.30—«12.30 en van 24 u. De Directeur der Distributiekring „Wieringermeer," A. KOOIMAN. TEXTIEL. "voor Wiermgermeerbewoners, verblijvende op Wierin- gen of in de omgeving daarvan, die nog geen textiel van „Noodvoorziening" hebben ontvangen of nog dringend behoefte daaraan hebben is er gelegenheid dit alsnog ce verkrijgen bij de fa. T. TxIKES te H.-hoef gedurende het tijdvak van Maandag 25 Maart t.e.m. Donderdag 28 Maart a.s. Verkoopuren dagelijks van 912 en van 1417 uur. Medebrengen de 2e Distributiestamkaart van elk ge zinslid., waarvoor men textiel wenscht te betrekken. De aankoop vergunningen worden bij bovengenoemde firma uitgeschreven door het aldaar aanwezige distri- butiepersoneel. KOLHORN, 23 MAART 1946. De Commissie Voorziening Wieringermeer, H. DE GRAAF, Voorzitter. P. J. CRAMWINCKEL. Secretaris. Vereen, voor Bedrijfsvoorlichting in de W.meer. Mededeeling No. 275. Opmerkingen in verband met de beschikbar emotortractie voor het zaaiklaar maken der Wieringermeergronden in het voorjaar (19-16. Door de gunstige weers omstandigheden, vooral in de maanden October en No vember, kon ea.' vóór 1 Jan. 1946 in de Wieringermeer in totaal nog een oppervlak te van 1650 ha worden bewerkt, waarvan 1300 ha in hoofdzaakmet rogge wer den ingezaaid. Daarmee was men er vrijwel volledig in geslaagd het terugtrekken de water „op de voet" te volgen, zoodat in sectie A en E het overgo'oote meeren- aeel der zandgronden tegen stuiven waren vastgelegd. Dit resultaat mag zeer ze ker bevredigend worden ge noemd. Hier zal men rustig' de periode van de zand stormen kunnen afwachten. Het begin was dus goed, doch het was ook niet meer dan, oen begin. Immers, er bleef in totaal nog een oppervlakte; van ruim 15000 ha bouw-! land over, welke na den win-1 ter moet worden bewerkt en, ingezaaid. Gezien de buitengewoon .moeilijke o mstandigheden waaronder dit moet ge.^hie-1 den, staan de landbouwers hier ook in dit opzicht wel voor een uiterst zware taak. Wij weten maar al te goed met welke buitengewone moeilijkheden de landbouw in het algemeen in de niet of weinig geteisterde gebie den reeds heeft te kampen. Wij weten ook hoe zeer de omstandigheden voor ons in de Wieringermeer nog veel moeilijker en ongunstiger zijn. Het is eigenlijk zoo, dat men zich soms wel eens af vraagt, of de polder dit jaar wel in zijn geheel zal worden ingezaaid Het heeft geen zin al die moeilijkheden hier nader te omschrijven. Een buitenstaander begrijpt ze niet of slechts ten deele en voor ons zelf is het niets nieuws Wij willen ons hier slechts bepalen tot het ma ken van eenige opmerkingen in verband met de vooruit zichten betreffende de mo gelijkheden voor het zaai klaar krijgen van de ruim 15000 ha, welke, als het maar eenigszins kan dit voorjaar nog met zomergewassen móet worden ingezaaid. De weersomstandigheden zijn tot nu toe dit jaar nog steeds ongunstig geweest. Vorst, regen en sneeuw be lemmerden in alle opzichten de werkzaamheden, welke, met het oog op de ontwate ring vooral, eigenlijk in het geheel geen uitstel konden lijden. Een vroeg voorjaar, met een lange periode voor het zaaiklaar maken en zaai en, Waarop werd gehoopt, is uitgebleven, zoodat straks een voor onze omstandighe den, enorm groote opper vlakte zeer snel moet wer den bewerkt en ingezaaid. Het. is daarom van belang een overzicht te geven van de daarvoor ter beschikking staande mechanische trek kracht. Aan de hand van de uitgeschreven werkrappor- tjes is door de assistenten nagegaan hoe de situatie op momenteel is. Er kan wor den gerekend op een totaal van 174 motortrekkers. Bo vendien werd nog in 4 geval len voor eenautotrekker brandstof voor grondbewer king toegewezen. Eventueel na 1 Maart toegewezen trac toren worden in dit artikel buiten beschouwing gelaten (Vervolg in het bijblad.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 5