WIERINGERMEER NIEUWS BELANGRIJK. OVERGANG VAN ZAKEN. KLEERENVERF WAARSCHUWING. Aanwijzing als herstelgrond. Alle pachters uit de Wie ringermeer ontvingen vorige week vanwege de Directie van den Rijksdienst voor landbouwherstel een kaart- schrijven waarin werd mede gedeeld dat het de door hen geëxploiteerde perceel O ge legen binnen het grondge bied behoorende tot de ge meente Wieringermeer op grond van het besluit Her- stelgronden 1945 is aange wezen als herstelgrond. Daarin wordt tevens ver wezen naar een bekendma king van den Burgemeester van Wieringermeer van 23 Januari 1946. Meerderen blijken niet of niet voldoende op de hoogte te zijn van den inhoud dier bekendmaking waarom wij haar ten gerieve van onze lezers nogmaals doen opne men. „De Directie verleent, be houdens wederopzegging, voorloopige vergunning aan de gebruikers der perceelen, gelegen binnen het boven omschreven gebied, tot het verrichten van de handelin gen, bedoeld in art. 2' van genoemd besluit. De gebruikers zijn mits dien gerechtigd op deze gronden alle door hen nood zakelijk geachte werkzaam heden te verrichten, mits zulks geschiedt overeenkom stig de voorschriften, welke zoonoodig door de Directie nader gesteld zullen worden. De aandacht van de be langhebbenden wordt ge vestigd op de volgende pun ten 1. Voer de Directie zal optreden Ir. Ovinge, Rent meester van de Wieringer meer. .2 Wanneer het noodig is, dat in verband met de uit voering van haar taak de herstelgronden worden be treden door de Directie van den Rijksdienst, dan dienen de eigenaren en gebruikers van de betrokken perceelen dit toe te staan, waarbij zij zoo noodig met behulp van den sterken arm kunnen ge dwongen worden. 3. Indien de betrokken eigenaren of gebruikers in strijd met de hun gegeven voorschriften te werk gaan of nalatig zijn, kan na eerste waarschuwing door de Di rectie van den Rijksdienst, desnoods met behulp van den sterken arm, op kosten des overtreders worden wegge- nomen, belet, verricht of in vorigen toestand hersteld, hetgeen in strijd met be doelde voorschriften is ver richt cf nagelaten, onver minderd de mogelijkheid van strafrechtelijke vervolging." De Minister komt. Z. E, Minister Ringers zal vermoedelijk Vrijdag a.s. een niet-officiëel bezoek brengen aan-den Wieringer- 'meerpolder. AANBESTEDING. Bij onderhandsche aanbe steding van baggerwerken in de Westfriesche Vaart nabij de Overlekersluis, werd als volgt ingeschreven laagste inschrijverJ. Pranger te Alkmaar f 19.866; opvolgend Fa. Gebr. Dikker- boom en Svbrandy te Oude- haske f 22.900 Baggermaat- schappij D. en P. Dijkma te Hoorn f 30.500 J. P. de Ko ning te M.blik f 35.692. Nog iets naders over den N.O.P. In aansluiting op ons be richt over de verkavelings plannen van den Noordoost polder (zie nummer 22) vol gen hier nog eenige inter- ressante bijzonderheden uit de rede van Ir. Smeding, v/elke deze hield ter gelegen heid van de jaarvergadering der Landbouwcommissie. Op den duur zullen er zeven wooncentra in den polder komen, en het is zelfs zeer waarschijnlijk dat de polder dan ook tevens uiteen zal vallen in zeven verschillen de genieenten. E-mmeloord zal op den duur weer een stedelijk karakter krijgen. Ook zal getracht worden door bebossching het land schap van zijn kaalheid te ontdoen. De polder draagt nog niet het stempel van een der aangrenzende provincies en er zal getracht worden dit zooveel mogelijk te voor komen zooals men dat ook bij de Wieringermeer gedaan heeft geen provincialen inslag, maar een gemengde bevolking, waaruit, als een hechte eenheid een geheel nieuwe samenwerking kan ontstaan. Van den 48.000 ha meten den polder, moet nog 30.000 ha betiteld worden met „wildernis". Men schat dat deze wildernis binnen 5 ja ren dus einde 1950 ook cultuur zal zijn gebracht. We wenschen niet tot een gedwongen staatsbedrijf te komen, aldus ir. Smeding, maar ons doel is boeren die er om zitten te springen aan land te helpen en geen amb tenaren te kweeken. Als er bouwmaterialen aan wezig, zij'n zal reeds eind- j 947 begonnen worden met de uitgifte van 5.000 ha, mits deze materialen zoo zuinig'mogelijk worden aan gewend (bij een boerderij, een arbeiderswoning, een loods en een paardenstal de oogst zal op het land moeten worden gedorscht of aan schelven gezet). Alleen op deze wijze is uitgifte denkbaar, hoewel misschien niet zeer aanlokkelijk. Op de vraag wie voor uit gifte in aanmerking komen antwoordde Ir. Smeding, dat zij, die tot nu toe in den pol der werkzaam waren voor rang zullen genieten. Ook de landarbeiders zullen niet uitgesloten worden. Door credietverïcening zal een aantal van hen in staat wor den gesteld om zelfstandig boer te worden, op de klei nere bedrijven z.g. pioniers- bedrijven. Omtrent de arbeiderswo ningen is men nog niet tot een vastomlijnd plan geko men. Men stelt zich voor een woning in de buurt van het erf. Niet op het erf, want dan worden het slaven. Men denkt zich groepjes arbei derswoningen bij elkaar, zoo dat er misschien gehuchten met winkels en scholen ont staan. Zoo ook arbeiders woningen met eenig land vbor de bewoners. Met de uitgifte van de eer ste gronden zal vermoedelijk begonnen worden in de buurt van Marknesse, waar bij getracht zal worden, zoo veel mogelijk de menschen uit den polder zelf te helpen en buitenstaanders te weren. Men zal zijn kans, om voor een bedrijf in den N.O.P. in aanmerking te komen aan merkelijk vergrooten door aaa-r den polder te gaan en daadwerkelijk deel te ne men aan het pionierswerk in den polder. Vraag en Antwoord. DE RENTE KAART. Wat te doen, wanneer de rentekaart van een ar beider verloren is geraakt (b.v, door oorlogsgeweld) De arbeider deelt het feit mede aan den Raad van Ar beid waar hij- ingeschreven staat, onder vermelding van den naam, voornamen vol uit geboortedatum, volledig adres en indien mogelijk het rentenummer. Indien men van adres veir^derd is, of geëvacueerd, v"^jiï>owel het oude ais heV^JKuwe adres op te geven. jBens vermel den bij weH werkgevers men gewerkt*^t en welke werkgevers g^plaUü hebben, zoodat is na te gaan of de kaart al dan niet met een aantal zegels verloren is gegaan. Ik heb mijn nieuwe rentekaart nog steeds niet ontvangen, terwijl m'n oude rentekaart al naar den Raad van Arbeid word opgezon den. Hoe nu In de toezending van nieu we rentekaarten is door al- leilei oorzaken bij enkele Raden van Arbeid vertra ging ontstaan. Indien men echter meer dan twee maan den gewacht heeft, gelieve men een briefkaart naai den Raad van Arbeid te zenden met. de mededeeling dat men nog geen loopende kaart heeft. Zoo mogelijk rentenummer vermelden, en in ieder geval voornamen voluit, geboortedaum, volle dig adres. Indien van adres veranderd, eveneens het oude adres te vermelden. Het verdient aanbeveling de rentekaart steeds tijdig door den werkgever met de verschuldigde zegels te laten beplakken, waardoor veel extra werk wordt voorkomen, zoowel voor den arbeider, den werkgever als den Raad van Arbeid. RAAD VAN ADVIES. VERVOLG Vóór het zoover is zullen andere oplossingen moeten worden gevonden, waarbij wellicht gebruik zou kunnen worden gemaakt van de wa tertanks, welke door de Commissie Wederopbouw Wieringermeer als geborgen goederen worden beheerd. Aangezien de Voorzitter heeft vernomen, dat deze zullen worden verkocht, wordt na overleg met den heer Loggers besloten een en ander ter kennis van de Commissie Wederopbouw te brengen. Nemahospanten. De Voorzitter deelt. mede,, dat deze week door de N.V. Nemaho uit Doetynchem een aanvang is gemaakt met het herstellen der beschadigde Nemahospanten. Noodpaardenstallen. De heer Lammers, nader rapport uitbrengende over het verloop der werkzaam heden aan de noodpaarden- stallen, brengt de vraag naar voren, wie de pakken stroo moet aanbrengen, de dienst, de aannemer of de pachters. Mocht het laatste het ge val zijn, dan rijst de vraag of de kosten hiervan werden vergoed. Tevens vestigt de heer Lammers er de aandacht op dat het noodzakelijk is een goede dakbedekking op de stallen te doen aanbrengen, daar in sommige gevallen, vooral vooral bij regen som mige daken niet doelmatig zijn. Diversen. Blijkens stemmen uit de vergadering wordt door de distributieregeling verschi" gemaakt in de toekenning van extra rantsoen voor ar beid van D.U.W.-arbeiders en andere arbeiders. Dï eerstgenoemde groep ont FRYSKE KRITE WALINGÖM LUTJEWINKEL. Der wier dizze moanne de Greate Butengewoone Gear- komste fen üs Krite, Opfierd waerd troch us To- nielforiening „De Twa Sis ters" fen Frou A. Meester-de Vries. De haedpersoanen fen it stik binne Gearte Sikkema, hjar tsien jier jongere sister Lysbet, de widner Klaes Tsjal- lema en zyn dochterke Anke. Gearte haldt folie fen Klaes, mar.... Klaes boesket mei Lysbet. Anke it efterlike, mar ljeave famke, wol net folie fen Lysbet wite, hje siket hjar ta- flecht bij Gearte. Lysbet haldt net fen it famke en wol hjar yn in gesticht ha. Den komt der tidinge, det Klaes, dy 't seman is, fordron- ken is. Lysbet is gau oer 't leed hinne, giet nei de stêd en boasket binnen de twa jier mei de rike stèdsman Ber tus fen Dingelen. Anke komt nou for goed by Gearte to weinjen en 'njunken lytsen forjit hja hjar Heit. Mar Klaes is net fordronken en as der den werom komt, den sjucht er det, Lysbet en Anke him beide forgetten ha, Tragisk is 't det it famke hjar Heit net mear kent en bang fen him is, Troch Anke wirde Klaes en Gearte, dy 't Alhiel by mekoar passé, dochs in pear Dit swiere, mar moaije stik waerd hiel goed spile. Gearte, Klaes, Anke en Lysbet, Frou Plantinga, Jan Bonsma, Lysje en Syts jimme hawwe bést wirk levere. Mar ek de burren fen Gearte Goasse en Minke hwet dienen hja 't moai Ik tocht by mysels as dy twa strakjes mar wer omtovere wirde kinne yn Meintsje en Faber, Posthumus wier in goe de dominy, wylst Dijkstra de rol fen stèdsman hiel goed wer joeck. In maoi tafereiltsje üt it léste bidriuw wier, do 't Gear te sliepte en fjouwer Ingels hjar yn de dream forskien- den en hjar sjongende rie joegen. Wy as Kriteleden binne greate tank skuldig oan 'e lieder fen it tonel, Master Span. Wy wite all'egearre wol, det it hte! hwet foetten yn 'e ierde hat for 't in swier stik as dit spile wirdt, sa as 't spile is. De bear Brink, foa." .itter fen „Friso' Alkmaer, tanke foarsitter Span for itjiage hy for Friso den hie. Nou den meije wy us foarsitter wol trijeris betankje for hwet ay for „Walingom" dien hat. Rêst my noch to sizzen, det de seal fen Havik oan 'e uter- ste hoeken ta biset en det der nei ófrin troch de jonge Iju fen 16 oant 80 jier troch in hiele heart dounse is. Op uitnoodiging van de A.R. Kiesvereeniging hoopt de Heer Vermeulen uit Velsen Zaterdagmiddag a.s. te 3 uur in het Gereformeerd Kerk gebouw in de Beltstraat te Hippolytus- hoef voor het publiek te spreken. GELEGENHEID TOT HET STELLEN TAN VRAGEN. Komt en hoortTOEGANG VRIJ. HET BESTUUR. vangt een toeslag van 100%, terwijl de tweede groep slechts 50% ontvangt. Deze regeling, welke onbillijk ge acht wordt, dient noodzake lijk te wo-rden herzien. De heer Loggers zegt toe een en ander met den Leider van den Distributiekring" Wieringermeer te zullen be spreken. Verder blijkt dat ook de distribut-iedienst ter plaatse van inwoning van de arbei ders of werkgevers extra rantsoenen afgeven voor zwaren arbeid, waardoor groote reizen naar Hippoly- tushoef of Kolhorn kunnen worden bespaard. GEVRAAGD EEN DAGMEISJE. BOSKER's Boekhandel, Hoofdstr. 14, H.-hoeL WIERINGEN. FILM-AVOND. Na afloop van den op 13 dezer gehouden film-avond van de Ned, Ver. tot Bescher ming van Dieren, werd beslo ten tot het weder oprichten i van de Afd. Wieringen. In de Vrijdag j.1, gehouden vergadering van het voorloo- pig bestuur werd besloten de zen filmavond ook te houden in Den Oever en wel op 13 Mei a.s. om zoodoende te ko- tot één Afdeeling voor geheel Wieringen, T.z.t, komen we hierop wel nader terug.. Het voorloopig bestuur is als volgt samengesteld P. Reitsma, Voorzitier J. C. de Vries, 2e Voorzitter W. A. te Kloeze, Secretaris A. Houwing, 2e Secretaris J. Mooij, Penningmeester F. H, Slik, J. Doeves, Mevr. Kolff-v, Heurn, M. Kooij Sz„ P. Tijsen en Jb, Bais. in ZWART, BLAUW, GROEN, BRUIN en ROOD, verkrijg baar in het Wieringer Warenhuis, GVED. DIJKSHOORN), Hoofdstraat 22 II.-hoef. Bij deze maken wij bekend dat wij onze zaak, handel in AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT, hebben overge daan aan den Heer L. LOUTER, en zeggen onzegeachte Cliënteele dank voor het vertrouwen dat "wij in de jaren genoten hebben. Fa. WED. C. STINS-Kuit. Den Oever, Febr. 1946. In aansluiting op het bo venvermelde bevelen wij ons beleefd aan in het vertrou wen van het publiek en hopen wij boven genoemde zaak op dezelfde voet voort te zetten. L. LOUTER, Handel in Aardappelen, Groenten en Fruit. Voorstraat 7, Den Oever. De Fantasie over het Lu- therlied „Een Vaste Burcht is onze God" van Jan Zwart is weer ver- krijgbaar a f 1.10 per ex. Bestellingen kunnen aange nomen worden door PIET ZWART, Schelpenbolweg E 52 Wieringermeer. Ondergeteekende waar schuwt allen, die mij van verschillende lasterpraat, be schuldigen, hiermede te ein digen, daar zij anders door mij gerechtelijk vervolgd zuilen worden. L. WIEGMAN Cz., Westerland, Wieringen.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 3