Vervolgblad Flevobode. Zaterdas 30 Maart 1946. No. 38 MOET HET ZOO? 't Is Donderdagmorgen 22 Maart j.1. 'k Sta nabij het gemaal Leemans, 't Is mooi lenteweer. Er komt leven in de brouwerij. Auto's snorren voorbij met boeren en ar beiders. Ook per fiets onder neemt men den tocht naar den akker. Er moet gewerkt worden en men wil werken. Een vrachtauto passeert met arbeiders voor den op bouw. Zij gaan puinruimen, anderen gaan bouwen. Het mooie weer bevordert het enthousiasme na wekenlang somber weer. Eenigen tijd later kornt. de vrachtauto terug. Leeg veronderstel ik. Doch niets is minder waar. Een groot kozijn, een deur en een aan tal zware planken hebben de plaats van de arbeiders ingenomen. De chauffeur heeft zijn oogen niet in den zak gehad. Hij had goed uitgekeken en geen- politieman gezien. Qe gelegenheid was dus gun stig en hij had haar benut. Nog even zorgvuldig rond gekeken en ja nog geen po litiedan is de buit bui ten den polder, onzen pol der, waarin nagenoeg alles door een wreede hand werd vernielden die thans zoo grondig wordt geplun derd I 't Is Vrijdagmorgen. De Marechaussee uit Medem- blik controleert de toegangs bewijzen. Tallooze arbeiders hebben geen geldig of heelemaal geen bewijs. De politie is soepel, geeft de menschen de gelegenheid nog ever. een bewijs te halen. Een vrachtauto wordt aan gehouden. Verschillende ar! beiders hebben geen bewijs. De politie verzoekt don chauffeur zijn auto aan den wegkant te rijden en te wachten op de arbeiders die dan nog een bewijs moeten halen. De chauffeur geeft gas de auto snort den polder in. De politie noteert een pro ces-verbaal Een andere avond. Voor het stadhuis van Medernblik is de stopplaats voor de vrachtauto's die arbeiders vervoeren. Een Obzichter rijdt er langs. Tusschen de beenen van de arbeiders lig gen zware battingsde buit van heden En zoo kunnen we door gaan. In Middenmeer liggen de graanpakbuizen vol kost baar materiaal voor de Zweedsche noodwoningen. De parasieten weten ze te vjnden. Hangen en sloten zijn dankbaar materiaal om mee te gappen. Noodwoningen worden ge_ bouwd in wagenbergingen" Met zeer veel moeite is elec- trisch installatie-materiaal aangekocht. 's Avonds ligt het er nog. Den volgenden morgen is het verdwenen. Zelfs bleken vorige week 7000 steenen te zijn verdwe nen. Krasse maatregelen zijn noodig. De goeden worden gewan trouwd door-toedoen van de kwaden. Strenge maatregelen te gen hen die gesnapt worden. Een zwarte lijst waarop de misdadigers worden geplaatst is hier wel op zijn plaats. En dan dienen zij voorgoed uit den polder te worden geweerd 1 UITSLAG AANBESTEDING ZWEEDSCHE NOODWONINGEN. Als volgt is ingeschreven A. Buur, Alkmaar, perc. I 18 stuks f 20.700 perc. III, 15 stuks f 17.250 perc. VII, 16 stuks, f 15.600. Bredero N.V. Utrecht perc. I, 18 stuks, f 13.230 perc. III, 15 stuks, f 10.700 perc. IV, 20 stuks, f 14.700: perc. VI, 10 stuks, f 7.200 perc. VII, 16 stuks f 10.250. Henselman, Noord Schar- woude perc. V, 13 stuks, 1 15.145 perc. VII, 16 stilV". f 19.360. v. Houwelingen, Nieuf/er Amstelperc I, 18 st'rtks, f 14.040 perc. II, 23 stuks, f 17.710 perc. III. 15 stuks, f 11.850; perc. IV, 20 stuks, f 15.800; perc. VII, 16 stuks, f 11.980. J. Bakker, Zaandampc. I, 18 stuks, 1 9.066 perc. II, 23 stuks, f 12.581 perc. III, 15 stuks, f 8.185 perc. IV, 20 stuks f 10.470 perc. VII, 16 stuks, f 8.960. J. Penners, Amsterdam perc. I, 18 stuks, f 19.530 perc. II, 23 stuks, f 24.794 perc. IV 20 stuks, f 21.700 perc. V, 13 stuks, f 13.676 perc. VII, 16 stuks, f 16.352. Fa. G. Lankhof, Amster dam perc. I. 18 stuks, f 16.930 perc. II. 23 stuks, f 20.585 perc. III, 15 stuks, f 13.405. J. Kingma en Zn., Kolhorn perc. VI, 10 stuks, f 11.930 perc. VII, 16 stuks, f 16.160. A. Vos, Alkmaar perc. II, 23 stuks, f 28.750 perc. III, 15 stuks, f 18.750 perc. VII, 16 stuks, 18.000. N.V. A. Kingma, Leeuwar den perc. III, 15 stuks, f 18 555 perc. IV, 20 stuks, f 24.740 perc. VII, 16 stuks, f 16.960. Gebr. Botman, Wervers- hoof perc. VII, 16 stuks, f 15.200. G. Boon, Amsterdam perc. VII, 16 stuks, f 12.250. ïng. Bureau voor Bouwnij verheid, Oegstgeestperc. I, 18 stuks, f 9.886 perc. II, 23 stuks, f 12.243 perc. Hl, 15 st.pks, f 8.544 perc. IV, 20 stuks, f 10.806 perc. V, 13 stuks, f 7.825 perc. VI, 10 stuks, f 6.439 perc. VII, 16 stuks, f 8.764. Vereen, voor Bedrijfsvoorlichting in de W.meer. Mededeeling no. 278. ming te waarborgen. Tot Eenige wenken voor zoover de inzaai van blijvend Gemeente Wieringen. UITVOERING AVANTI. Woensdag j.1. gaf de Oe- versche Accordeonclub „A- vanti" een uitvoering in Cinema de Haan. Jammer, dat de zaal niet geheel ge vuld was. De muziek was goed verzorgd en kwam in de zaal zeer goed tot zijn recht. We willen speciaal hier noemen het Shownum mer de tango „De wind heeft ons een lied verteld" van L. Brühne. Hierna werd het tooneel- stuk „Het licht in den nacht" van Inte Onsman voor het voetlicht gebracht. Uitstekend werden de rol len vertolkt. We hopen Avanti hier weer: eens een volgen.de keer te ontmoeten. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 31 MAART NED. HERV. KERK. Opperdoes 10 u. Ds. Germans. M.-blik 3 uur Ds. de Jong. Afscheid. Midw. 9.30 u. cd. v. Offeren. Oostw. 7 u. cd. v. Offeren. EEN DIENSTMEISJE OF WERKSTER bij M. BAKKER, Oosterland, Wieringen. den inzaai van gras land en kunstweide. Biijvend grasland zal< in hoofdzaak op de vee- en gemengde bedrijven moeten worden ingezaaid. In hoe verre wij dit „blijvend" voor de Wieringermeer tusschen aanhalingsteekens moeten plaatsen, laten wij hier voorloopig in het midden. Q.i. zal wisselbouw voor de grasla£dbedrijven in de Wieringermeer de aangewe zen weg zijn. D.w.z. na ver loop van 3 a 4 jaar zal men het grasland moeten scheu ren, om het perceel eenige jaren als bouwland te ge bruiken. Kunstweiden zijn bij uit stek geschikt om vroeg en veel te worden gemaaid hetzij voor groenvoer voor de paarden in de box of wel voor het v/innen van hooi voor de stalperiode. Aanleg van blijvende weide Hierbij kunnen wij verschil lend te werk gaan. De meest gebruikelijke methode is wel de aanleg onder dekvrueht van een graangewas. Voor een goede ontwikkeling vam het jonge gras is het ge wenscht dat het graangewas niet te zwaar wordt en liefst vroegtijdig het veld ruimt. Geschikte granen voor dit doel zijn Winterrogge, Win ter- en Zomergerst en Ha ver, ook vlas is uitstekend geschikt. Minder' geschikt is b.v. Zomertarwe. Hoofdzaak is dat de dekvrueht een zoo danige stand heeft dat aan_ slag van het graszaad voor- jaars mogelijk is, de dek vrueht door een dichte stand of legering de jonge gras plantjes gedurende de zomer niet. verstikt, en de tijdige ontruiming van het veld, het grasbestand de mogelijk heid biedt zich -in de nazo mer voldoende te ontwikke len voor den winter. Inzaai van blijvend wei land onder dekvrueht van een graangewas. Het aange wezen tijdstip hiervoor is eind Maart begin April. Graszaad vergt een vrij hoo_ ge kiemingstemperatuur en vroeger zaaien geeft kans op schimmelig worden van het zaad, met alle nadeelige ge volgen er aan verbonden. Wijze van zaaien. Indien we niet met een buitenge wone droge grond te doen hebben, is de beste wij ze breedwerpig zaaien. Machi. naai zaaien heeft altijd hei nadeel dat het gras op rijer komt te staan, wat voor hel vormen van een goed geslo ten zode niet gewenscht is Inzaai met de vlaszaaima- chine vermindert het be zwaar van rijenteelt aanmer kelijk. Het breedwerpig zaai en kan op soliede wijze ge schieden met de kunstmest strooiers met schotelsystecir (Wiimo-Blacstone). Ook mei zaaimachine zonder pijper kan het breedwerpig zaaier worden uitgevoerd. Machines als de Minerva en de Plutu.' leenen zich hiervoor hee goed. Een voordeel van hel breedwerpig zaaien mei kunstmeststrooier of zaai machine is dat het mengse'. in 1 keer gezaaid kan wor den, (dus gras en klaverzaac tegelijk), zonder dat vree; behoeft te bestaan dat he zaad zal ontmengen. Dit i- een voordeel boven het me de hand zaaien, waarbij het wel noodzakelijk is de klaver en timothee apart met de viool na te zaaien. Het zaad incggen en rollen is nood zakelijk om een goede kie- weiland onder dekvrueht van een graangewas. Een tweede en de laatste jaren steeds meer gebruike lijke methode is de aanleg van blijvend, weiland onder dekvrueht van Westerwoldsch of Italiaansch raaigras. Het voerdeel hiervan is dat wij reeds vroeg de dekvrueht voor groenvoer of hooi kun nen oogsten, dus heel gauw profijt hebben van ons nieu_ we grasland, en anderzijds liet blijvend mengsel vol doende gelegenheid geven zich goed te ontwikkelen. Van belang is niet meer dan 10 kg. zaad van Wester- woldsch of Italiaansch raai gras te gebruiken. Zaaien we meer, dan be staat het gevaar dat we het blijvende mengsel onder drukken wat nooit de bedoe ling mag zijn. Wijze van zaaien Daar wij bij deze wijze van inzaai met nog onbezaaid land te doen hebben, kunnen, we wat meer aandacht aan het zaaibed gaan wijden, door b.v. eerst te gaan eggen. Wanneer tijdig gezaaid kan worden zou ik weer de voor keur willen geven aan breed werpig zaaien, waarna in cggen en rollen. Wordt het tijdstip van zaaien noodge dwongen later, zoodat we de z.g'. grasregens gemist heb ben, dan machinaal zaaien, maar liefst met de vlas- zaaimachine. Hoewel de uit zaai van blijvend weiland onder dekvrueht van een raaigras voor de goede grondsoorten zeker is aan te bevelen, geef ik voor de meer droge- en slechtere eventueel stuivende gronden de voorkeur aan inzaai on der dekvrueht van een graangewas. Voorzoover deze gronden zijn ingezaaid met winterrogge leenen zij zich bij voorbeur voor inzaai met een grasmengsei. Ook met rollen en eggen moet men op stuivend zand voorzich tig zijn KunstweideZooals ge, zegd, leenen deze zich speci aal voor de akkerbouw be drijven. Ze zijn bij uitstek geschikt om te maaien en minder geschikt om te wei den. De meest eenvoudige en toch doelmatige vorm is de uitzaai van een mengsel Westerwoldsch of Italiaansch raaigras met Roode klaver. De eerste snede maaien we dan in hoofdzaak het raai gras, doch in de tweede en vooral derde snede oogsten we een gras-klavermengsel van uitstekende kwaliteit. Tijd van inzaai is Maart, begin April. Speciaal het raaigras leent zich voor vroege uitzaai. Daar we ech_ ter ook de klaver graag ge lijktijdig inzaaien, hebben we toch een eenigszins gun, stige kiemingstemperatuur noodig. Tenslotte geef ik nog even de gewenschte zaaizaadhoe- veelheden Blijvend weiland onder dekvrueht van een graan gewas 40 kg. p. ha Blijvend weiland onder dekvrueht van een raaigras 40 kg. p. ha. 10 kg. Ita liaansch of 10 kg. Wester woldsch. KunstweideWester woldsch raaigras met Roode klaver, 50 kg. Westerwoldsch raai 10—15 Roode klaver per ha. Italiaansch raai Roode 'daver, 30 kg. Italiaansch 10—15 Roode klaver p. ha. JOH. BREED,

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 3