WIERINGER NIEUWS Bijenleven. SPORT en SPEL. BE\ESTIGING EN INTREDE Ds. A. P. GOUDSBLOEM. Het was Zondag j.1. voor, de Doopsgezinde Gemeente te Wieringen een gewichtige doch tevens een blijde dag. Toen toch verbond zich nai te zijn ingeleid door den o ud-consulent Ds. P. J. Smidts van Hengelo, na een1 vacature van ongeveer 6| maanden, de WeLEerw. Heer' A. P. Goudsbloem, komende van Enkhuizen als predikant en leeraar aan deze gemeen te. De bevestiger koos tot zijn inleidingstekst 1 Tess. 5 12 en 13 ged. Na de plechtig heid der bevestiging zong de Gemeente den nieuwen leeraar staande Gez. 215 34 toe. De nieuwe predikant koos in zijn intrede-predikatie uit 2 Cor. 4 5 de woorden „Want wij prediken niet ons zelve, maar Christus Je zus den Heere." „Met diepe bewogenheid, aldus spreker heb ik, na de woorden van Ds. Smidts den kansel bestegen. Dit is de eerste maal dat ik, nu niet als gast maar als uw predikant, als een der Uwen, als Uw leidsman en leeraar tot U spreek. Ik heb aan de roepstem om dit ambt te aanvaarden! gehoor gegeven. Ik heb del wenk van Zijn hand gezien, ben tot U gekomen en be-j veel mij in Zijn hand bij U; aan. De Heere is mij steeds! tot hulp en sterkte geweest moge Hij mij blijven helpen. U ziet naar mij als de nogi onbekende met verwachtin- gen op Wie is hij wat brengt hij Wie is hij Het is in het al gemeen niet wenschelijk van zichzelve te spreken en dit is zeker niet wenschelijk voor den predikant omdat deze Gods Woord moet verkondig gen. Orp dezen bij zonderen dag wil ik ^echter iets nader ingaan op den per soon van den prediker. Tot dusverre vervulden hier de jongsten het ambt. Zij kwa men als proponent en dit was tevens hun leerschool. Ik heb echter een 12-jari ge ervaring. Op 26 Augustus 1934 verving ik Ds. Smidts voor de. eerste maal in Den Helder, ik stond 4 jaren in Vlissingen en de laatste acht jaren was ik in het ambt verbonden aan de Snoeck van Loosekerk te Enkhuizen. Mijn ervaring zijn vele en velerleiAls officier van de koopvaardij kwam ik met al lerlei menschen in aanra king Ik ken het hooge Noor_ den zoowel als de Tropen, de havens van Zuid Amerika zoowel als de wolkenkrab bers van de millioenensteden van Noord Amerika, de ha vens van de Oostzee tot Leningrad en ook de Mid- dellandsche zee is mij niet vreemd. Toen volgden voor mij ja ren van studeeren omdat ik wilde zijn, medearbeider Gods en wilde medebouwen aan Zijn Koninkrijk. Dit is het antwoord op de vraag „Wie is hij". Veel belangrij ker is echter de vraag „Wat brengt hij." De leeraar herinnert aan zijn tekstwoord. Want wij prediken niet ons zelve Wij zelve zijn zoo nietig, wij leven bij de gratie van den atoombom. Wij zien in deze wereld egoisme, corruptie, leugens, zelfzucht.... dit is niet onze wereld, ik kom tot U om te brengen het Evangelie. Wie zichzelve predikt mis leidt. Geen politiek, geen techniek, geen wetenschap, geen persoonlijk inzicht maar Jezus Christus' leer. Voor mij is het Evangelie le de hoogste ernst, (geen plaats voor halfheid, het E- vangelie eischt den geheelen mensch) 2e de grootste kracht (steunend op het Geloof tot in den dood on ze martelaren door alle eeu_ wen heen getuigden dit) 3e de grootste bisschap, (zie ik verkondig U groots blijdschap). .Gemeente wil in mij zien Uw vriend, Uw broeder, leidsman en raad gever. Niet alleen de pasto rie doch ook mijn hart staat voor U open. Wat verwacht ik Hoe zijn mijn verwachtin gen ten opzichte van dë gemeente van Wieringen. Men heeft mij voor deze gemeente gewaarschuwd, er zouden mij hier teleurstel lingen wachten. Doch ik be zit idealen. Een mensch zonder idealen is een dood i mensch. De waarschuwing j heeft mij niet afgeschrikt, integendeel ik zal trachten hier iets op te bouwen, doch, ik kan dat niet alleen, er zijn mede-arbeiders noodig en i hier moet gebouwd worden. I Ik verwacht dat U met mij wilt medebouwen aan de bloei van deze gemeente. Gij bouwt reeds mede door onze kerkdiensten te bezoe ken. Wij moeten iets doen, in kerkbezoek, in Zuster- kring, in jeugdwerk enz. in den naam van Jezus Chris tus, God ter eere en der ge meente ten zegen." Hierna uitte spr. speciale woorden van dank aan Ds. Smidts, zijn inleider, die t.e-1 vens zijn leidsman is ge weest om hem in te brengen in de Doopsgezinde gemeen te. Vervolgens sprak Ds. Goudsbloem vriendelijke dankwoorden, aan den ker- keraad voor de hartelijke doch ook royale ontvangst bij zijn incomste. In dien dank werden organist en kosteres betrokken en jon gerenkring. Vervolgens werd dank gebracht aan denVoorz. van den kerkeraad te Enk huizen en lid der H. D. S., den heer Alma, voor de steun aldaar steeds van hem on dervonden. De heer Alma wenschte ge_ luk namens den kerkeraad Enkhuizen. Ds. Smidts bracht namens den kerkeraad van Wieringen woorden van har. telijk welkom en gaf namens kerkeraad toezegging dat eendrachtige opbouw voor oogen is gesteld. Na de spre kers te hebben beantwoord voor de vele goede en per soonlijke woorden werd de plechtigheid besloten met het staande zingen van „Halle luja, eeuwigen lof en eere." Het kerkgebouw was overvol. Onder meer waren ook een 40-tal belangstellenden uit Enkhuizen aanwezig. VAN EI TOT BIJ. Wij hebben het nu al ver schillende malen over broed gehad en zuilen dat dan eens aan .een nadere beschouwing onderwerpen. In een nor maal volk is de moer be- bonnen met eieren leggen. Zij deponeert het ei tegen de bodem der cel. Cellen be_ staan uit zeszijdige prisma's, welke horizontaal gebouwd werden, aan weerszijden eener verticale wand. boor middel van een kleefstof welke het ei omringt, blijft het tegen de AoMem zitten en begint dan tagjjaam naar beneden te zfeJ» met het vrije «i^de. t derden dag ligj he?P^p5e bodem der cel, is danürijp en de vierde dag komt het wezen, de larf, te voorschijn. Het zou, wanneer de bijen niet hielpen, heel gauw verhon geren, het heeft geen poten, kan zelf geen voedsel verza- malen, dus moet gevoerd worden. Dit is de taak van jonge bijen van 4 tot 14 da gen oud, hiertoe ih staat gesteld door een melksap- klier welke zich voor de de kop bevindt, en een melkach tig sap afscheidt dat met honing en stuifmeel ver mengd wordt toegediend en wel zoo overvloedig dat de larf er in drijft. Een bijzon derheid is nog dat midden en einddarm niet verbonden zijn, dit is voer het bijenvolk van groote beteekenis, de onverteerbare stoffen kunnen! dan ook het voedsel niet verontreinigen. Door de overvloedige voeding groeit de larf zeer snel, verwisselt enkele malen van huid en is na zes dagen volgroeid. Wordt vervolgd. j. Rectificatie In het Za terdag j.1. opgenomen ver slag van de vergadering van de Ver. tot Bev. v. d. Bijen teelt staat„Het aantal vol ken liep terug van 225 tot 96." Dit moet zijn vermin derd met 9'6 en bedraagt thans 225. WAARHEEN? 2 AprilBijeenkomst PI. Vrouwen in Cinema de Haan. 3 AprilAmicitia in Cinema de Haan „Als het Mas ker valt." Aanvang 8 uur. 3 AprilBeurs Winkel. Aanvang 10 uur. AprilDansdemonstratie in zaal Concordia, H.-hoef. NIEUWBOUW. In het kader van het Bouwplan 1946 is aan de gemeente Wieringen de bouw van 6 arbeiderswoningen toegezegd. HET EERSTE KIEVITSEI Het eerste kievitsei in deze gemeente is in de Wes- terlanderkoog gevonden door den Heer S. Keijzer, Waterweg te De Haukes en aangeboden aan den Burge meester. EEN MOOI RESULTAAT De inzameling voor het door den brand op Stroe zwaar getroffen gezin K. Venema, dat niet tegen brandschade verzekerd was, heeft ruim f 400.opge bracht. Ook langs dezen weg wordt de dank der familie Vene ma aan de milde gevers overgebracht. HANDHAVING KOOIRECHT De Heer J. P. Slijkerman. kooiker alhier, is aangesteld als buitengewoon gemeente veldwachter der gemeente Wieringen en als zoodanig bevoegd politieoneel toezicht uit te oefenen op de hand having van het kooirecht in en bij zijn eendenkooi in de Hoelmerkoog. Extra sigaretten in de herdenkingsweek. Naar wij van officieele zijde vernemen zal op 2 Mei a.s. een bon worden aangewezen voor een extra rantsoen garetten. Ditmaal zullen het import sigaretten zijn, die zoowel aan vrouwen als mannen verstrekt zullen worden. BURGER BRANDWAAR BORG VER. WIERINGEN. Algemeene vergadering Burger Brandwaarborg Ver. Wieringen gehouden op 30 Maart 1946. De Voorzitter de Heer B. Kat opende de vergadering en resumeerde dat het vorige jaren door de oorlogstoestand geen jaarvergadering is gehouden, doch nu wij weer vrij zijn kunnen wij weel bij eenkomen zonder hinder van den gehaten bezetter. Wat de branden betreft was 1945 voor de Vereeniging geen ongunstig jaar, de brandschade was f 1.715, ter_ wijl in 1944 de brandschade f 11.297.00 beliep. Het verzekerde kapitaal bedroeg 1 Jan. 1945 f 3.418.471.00 terwijl op 1 Jan. 1946 het verz. kapitaal was f 3.535.379.00, alzoo een verm. van f 116.908.00. De balans sluit met een batig saldo van f 62.961.79. 1 Juni 1945 trad het ge- heele bestuur af doch was weder herkiesbaar. De Heer P. F. Kuut wenscht wegens zijn hoogen leeftijd niet meer voor herbenoeming in aanmerking te komen. Hij' was het oudste bestuurslid en had vanaf 1904 zitting. Den Heer Kuut wordt har telijk dank gebracht voer de vele en goede diensten aan de vereeniging bewezen. Inmiddels heeft de Heer W. de Vries die vanaf 1917 secretaris is geweest bedankt en is de heer L. Noorden als zoodanig benoemd welke deze functie aanneemt en aanvaart. Als bestuursleden worden gekozen de heeren B. Kat. F. Lont, G. Lont Sz., C. Poel C. Mulder en W. de Vries. Hierna wordt stemming gehouden voor de functie voorzitter en onder-voorziG- ter, waarvoor worden be noemd de Heeren B. Kat en 0'. Poel. Alleen nemen hunne be noeming aan. Voorts werden nog eenige huishoudelijke zaken behan_ deld waarna de voorzitter de vergadering sloot. VERBALISEERD. Tegen een bewoner van de Hofstraat te Den Oever is procesverbaal opgemaakt we gens het hebben en gebrui ken van een clandestiene aansluiting aan het radio- distributienet. Luidspreker en materiaal werden in beslag genomen. STUIVERS CABARET OP TOURNEE. Genoemd Cabaret, dat op een tiental plaatsen in de pro vincie Groningen, was geënga geerd, is vorige week Woens dagmorgen vol goeden moed per autobus vertrokken. Vooraf had men alles af doende geregeld en was de noodige reclame goed ver zorgd. Naar ons thans ter oore komt, is het optreden van bovengenoemd Cabaret aldaar een groot succes ge worden, Voor het nog kort bestaande Cabaret is dit zeer zeker een voldoening. Op Zaterdag 13 April a.s. treedt het Cabaret in Medem- blik op. POLITIE. Onbeheerd blijven staan een rijwiel. Gevonden een huissleu tel. Lil. Gem.-bode H.-hoef. BURGERLIJKE STAND vanaf 22 t.m. 82 Maart '46. Geboren Elisabeth Ma ria, d.v. J. Engel en A. M. D. de WeertJohanna Annetje d.v. I. K. v. Tiggele en van S. E. Siesling. Ondertrouwd R. Zuidema. en M. Heerschap. Getrouwd Geen. Overleden Jacob Lont,, oud 55 jaren, weduwnaar van M. VerfailleTeunis Timmerman, oud 84 jaren, weduwnaar van T. Baijs. DEN OEVER. Uitvoering Harmonie „Apollo" Zaterdag- en Zondagavond gaf de Harmonie-vereeniging „Apollo" haar voorjaars-uit- voering onder leiding van haar directeur hdr. J. v, Glabbeek in de Concertzaal „Wiron". Ten eerste werden een viertal muzieknummers ten ge- hoore gebracht, die op vlotte en pittige wijze werden ver- tokt. Vooral de „Patria"- marsch gaf blijk van de vaar digheid van „Apollo," Na de pauze werd het blij spel „Leve de Keizer" opge voerd, een klucht in drie be drijven. De tjokvolle zaal gier de soms van het lachen, waaruit wel bieek, dat het stuk insloeg bij het publiek. Bij alle vaardeering voor de spelers, gelcoven we toch, dat dit keer te hoog is gegre pen. Dit stuk was te moeilijk; een blijspel is trouwens het zwaarste genre van toonsel- spel. Al met al was het toch. een geslaagde avond, waar men kon genieten van r'.e zotte- situaties waarin de ingebeelde keizer verzeild raakte. Op de volgende uitvoering een lichter stuk en beter in- studeeren. BENCEMD. De heer C. F. Schutte, on derwijzer aan de O. L. School' te Den Oever is in gelijke functie benoemd aan de O. L. School te Nieuwe Nie- dorp. het groote aantal deelnemers een zeer vlot verloop. SUCCES-NIEUWS. Het 5e elftal speelde in de. ochtenduren tegen Wiron 11- Het was geen fraaie wed strijd en er valt aan het spel van beide partijen wel het een en ander bij te schaven. Na veel moeite slaagde Wiron er in om met 1-0 aan het lang ste einde te trekken, wat de kra'chtsverhouidng vrij goed weergeeft, Succes 4 trad 's middags in het veld tegen Z.A.P, 3. Na aanvankelijk met 4-0 te heb- hen voorgestaan, moesten ten slotte alle zeilen worden bij gezet om een 4-3 overwinning te behalen. Maar enfin de BRIDGE-NIEUWS. Dinsdagvond werd een aan vang gemaakt met de promo tie- en dagratiewedstrijden De eerste wedstrijd bracht de volgende uitslag 1. Spaander-Smit 24'/2 pt. 2. 'Slikker-Doves 2lVa pt. 3, De Hr. en Mw. Jong kind 2H/2 pt, 4, Mooij- Deijkers 21 pt. 5. Keijzer Takes I8V2 pt. 6. Dekker- Garrelts 13 pt Op Zaterdag j.1. werd door een 12-tal koppels deelgeno men aan een, door de R.K. Bridge-club te Schagen geor ganiseerde bridge-drive. Het totaal aantal deelnemers, eri punten zijn weer binnen, waren er liefst 176, waren in Succes I tenslotte toog naar 11 lijnen verdeeld. Alleen het Amsterdam om tegen J.H.K. koppel Montulet-Hof wist een slag te leveren. Het eind-re- le prijs te behalen Kraan-Mw. j sultaat was 4-4. Weer geen Beeker en Kuiper-v.d. Velde: overwinning dus, maar in ie- eroverden beiden een 2e pr. der geval weer één puntje. De overige Wieringer deelne mers moesten met een lageren plaats genoegen nemen, waar onder er nog een 4-tal 3e In de strijd om de onderste plaats is dus geen verande ring getreden, er moeten an ders noodig een paar punten Het tournooi had ondanks bijkomen, hoor Successers

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 2