NIEUWS Vervolgblad Flevobode. Zaterdag 6 April 1946No. 40. RAADSVERGADERING. Slot. Zonder discussie wordt be sloten het bedrag dat in 1945 per leerling is uitbetaald aan vakonderwijzers der Open bare Scholen, met uitzonde ring van die in lichamelijke oetening, krachtens art, 101 bis ie en 5e lid der Lager On derwijswet 1920, te bepalen a. voor gewoon lager onder wijs op nihil en voor het U.L.Ö.-onderwijs op f 1,07. De belooning aan vakonder wijzers in lichamelijke oefe ning wordt vastgesteld voor het gewoon lager onderwijs op nihil en voor het U.L.O.- onderwijs op f 7,31. Het voorstel van B, en W, tot het verleenen aan school besturen van voorschotten op de exploitatie-vergoeding hun ner scholen over 1946 en de verordening tot vaststelling van het vermenigvuldigings- cijfer als bedoeld in art, 8, 4e lid van het Tijdelijk Besluit Schoolgeld lager onderwijs 1945 op 2, gaan eveneens onder den hamer door. Hierbij geeft voor zitter verschillende voorbeel den van de toegepaste normen. De volgende voorschotten werden toegestaan a. Aan de R.K, Jongens en Meisjesschool f 3820,75, b. Aan de School met den Bijbel f 1715,30 c. Aan de Bijzondere )School voor ge woon lager onderwijs „Sint- Radboud" f 393,51 en d, aan de Bijzondere School voor U.L,0,-onderlijs „Sint-Rad boud" f 538,22. Goedkeuring werd verleend aan het voorstel van B, en W. een crediet van f 70CO.- be schikbaar te stellen voor het defintief aanschaffen van het reeds in gebruik zijnde En- gelsche brandweermaterieel. De verhooging der jaar wedden van de Wethouders tot f 360,- per jaar en van het presentiegeld tot f 4,- kon de goedkeuring van den Raad werwerven, Nadat nog de vaststelling van de 6e suppletoire begroo ting, dienst 1943 en de 2e suppletoire begrooting dienst 1944 waren vastgesteld, werd de openbare vergadering reeds te ruim 9 uur gesloten ver klaard. Buitengewone Raadszitting, op 1 April. Eenig agendapunt vormde de beëediging van den in de vorige raadszitting benoemden Gemeente-Ontvanger, de Heer Heilema. Nadat de voorgeschreven zuiverings- en ambtseeden in handen van den voorzitter waren afgelegd, sprak de Voorzitter den nieuwen Ont vanger in hartelijke bewoor dingen toe, De Heer Heilema dankte den Voorzitter en den Raad voor het in hem gestelde vertrouwen, en hoopte zijn nieuwe taak nauwgezet, naar de mate zijner krachten te jnogen vervullen. Het heeft ons eenigszins verwonderd dat deze beëedi ging niet tijdens de vorige Raadszitting heeft plaats ge vonden, Was het nieuwe ta rief presentiegeld bij deze zitting reeds van toepassing v Red. Het nieuwe brandweer-materiaal Met het Raadsbesluit van 29 Maart tot het verleenen van een crediet ad f 7000.- voor de aanschaffing van En- gelsch brandweermateriaal, is de gemeente thans definitief in het bezit gekomen van een Beresford-motorspuit met een Austin Manschappenwagen, Dit Engelsche materiaal voldoet geheel aan de eischen, welke l.a,v, modern brandweermate riaal mogen worden gesteld. De spuit is met enkele hand grepen achter den trekker te Devestigen en bij de proefrit, welke wij met het geheel mochten meemaken bleek, hoé de afzonderlijke onderdee^n geheel op elkaar zijn afgestelA Zelfs op minder goede wegen kan met groote snelheid gere den worden zonder dat n^en een onveilig gevoel krijgt. De spuit is voorzien van 2 aan sluitingen, waarop in korten lijd 4 slangen kunnen worden gekoppeld. Door middel van verdeelstukken kunnen nog meerdere slangen worden uit gelegd. Het slangenmateriaal is bijzonder soepel, wordt zelfs tijdens het gebruik niet stug en is voorzien van moderne bronzen bajonetkoppelingen, die het gebruik van sleutels overbodig maken. Door mid del van een speciale -aanslui tingsmogelijkheid kan de spuit voorts direct op een brand- kraan worden gekoppeld. Dit is van groot belang voor die plaatsen, waar de spuit min der gemakkelijk bij open wa ter kan worden opgesteld. Het leidingwater wordt dooi de spuit opnieuw onder druk gebracht, waardoor de capaci teit niet vermindert. De man schappenwagen biedt voldoende J ruimte voor de bedieningsman schappen, terwijl veel mate riaal kan worden meegevoerd, De oude spuit blijft als re serve ter beschikking, zoodat in ernstige gevallen 2 motor spuiten en 1 slangenwagen kun nen worden ingezet. Wij feliciteer en ons brand weercorps met deze aanwinst, al hopen wij dat het gebruik tot oefeningen beperkt zal blijven Zuivering en amateur-tooneel. Daar ons gebleken is, dat positie van het amateur-too neel tengevolge van de zuive ringsmaatregelen aan velen on zer lezers niet bekend is en hierover weinig mededeelingen zijn bekend gemaakt, volgt hier een definitie van den huidigen toestand. In een door Minister Beel aan de Burgemeesters gerichte circulaire is bepaald, dat slechts aanleiding tot preven tief ingrijpen tegen uitgeslo ten kunstenaars (dus ook de „gestrafte" amateurtoon'eelver- eenigingen) bestaat, wanneer dit optreden tot openbare orde verstoringen zou leiden, Dit beteekent, dat slechts zal worden ingegrepen bij het in het openbaar van die ama- teur-vereengingen die zich po sitief in dienst van de nieuwe orde stelden, of medewerkten aan voorstellingen van nat. soc. organisaties. Dit zijn gelukkig slechts uitzonderingen, Ook onze plaatselijke ver- eeniging „Hierna Beter" kan zich dus weer aan haar cultu- reele taak wijden. Door de omstandigheid echter dat haar regisseur Arie Mourik voor» loopig niet beschikbaar is en ook verschillende spelers voor eerst niet kunnen medewer ken, zal dit optreden niet voor het komend speelseizoen ver wacht kunnen worden. Gemeentelijke Huisvestingscommissie. De huisvestingscommissie maakt bekend, dat de gere gelde zittingen op Donderdag om de veertien dagen met ingang van heden zijn op geheven. De commissie zal, wan neer zulks noodig mocht blijken, zitting houden voor hen, die daartoe een schrif telijke uitnoodiging hebben ontvangen. i Vanaf Maandag 8 April 1946 zullen ter gemeente secretarie formulieren voor aanvraag van woningen, woonruimten (inwoning) en töoningruil verkrijgbaar zijn. voor hen die daarvoor mee- nen in aanmerking te kun nen komen. Tenslotte wordt er nog maals de aandacht op ge vestigd, dat bij de leden aan huis geen besprekingen wor den gehouden en gegadigden zich dus niet aan hun parti culiere adressen behoeven te vervoegen. BURGERLIJKE STAND van 29 Maart4 April 1946 GeborenMaria Anna ■Johanna, d.v. J. M. Sch"uite_ maker en A. M. Wilozek Albert, z.v. J. T. G. Meyer Kallenbach en Gr. Smit. Ondertrouwd Antonie Hartman, oud 32 jaar, los werkman, en Antonia M. Roozendaal, oud 20 jaar, zonder beroep, beiden wo nende alhier Arien Bruins- ma, oud 26 jaar, metselaar, wonende te Medemblik en Margaretha Weel, oud 24 j., zonder beroep, wonende te WervershoofPetrus Ber- nardus Glim, oud 26 jaar, militair, wonende te Medem blik en Anna Geertruida Kuin oud 23 jaar, zonder be roep, wonende te Wervers- hoof Heinrich Josef Pas- ken, oud 33 jaar, chauffeur, wonende te Vollenhove, en Geertruida Catharina Maria Verlaat, oud 36 jaar, zonder beroep, wonende te Sijbe. carspel. Getrouwd Geen. Overlijden Sijtje Knijn, oud 77 jaar, wed. van Diri: van der Gragt. VOLKSTUINTJES RONDOM DE SPORTVELDEN. Zij, die een gedeelte van de wallen rondom de ge meentelij ke sportterreinen nadat het door hen voor de exploitatie als tuingrond geschikt is gemaakt, als volkstuintje wenschen te gebruiken, dienen daartoe ten spoedigste een schrifte lijke aanvraag bij burge meester en wethouders in te dienen. Het vorenstaande geldt ook voor hen, die vorig jaar reeds een tuintje op genoem de wallen exploiteerden en het dit jaar opnieuw wen schen te doen. EEN NIEUWE VERLOF HOUDER. Door Burgemeester en wethouders is het aan J. C. Groot verleende verlof A tot den verkoop van sterken drank in het. klein in het perceel Kaasmarkt no. 4 ingetrokken. Voor genoemd perceel is een verlof A ver leend aan den heer K. Hart. De naam van het café, „De Postduif" ls veranderd in „Akron B", naar het beroem de renpaard van de Gebr. G. en K. Hart. BOOMAANPLANT. Schreven we in ons vorig nummer, dat de Westerha ven weer met boomen be plant werd, voor welke straat de bewoners de initiatiefne mers waren, thans kan wor den gemeld, dat ook het ge meentebestuur met den aan plant van boomen is begon nen. Langs de Oosterhaven en het Gedempte Achterom worden Lindeboomen ge plant. BENOEMD. Tot ambtenaar bij den dist-ributiedienst Medemblik is benoemd Mej. Groot te Opperdoes. ONTSLAG GEVRAAGD. In verband met haar be noeming tot telefoniste bij het telefoonkantoor der P. T.T. te Medemblik is door Mej. J. E. Boekei ontslag ge vraagd als ambtenares bij den distributiedienst Me demblik. SPORTNIEUWS. Enkele leden van de hee. ren athletiekvereeniging „Hermes" gaan morgen naar Amersfoort om deel te ne men aan de veldloopen, waarbij tevens om het kam pioenschap van Nederland wordt geloopen. We wen schen hen een goed succes toe WIERINGEN. SURINAME-FILM. Uitgaande van de Geref. Zendingsvereeniging te Wierin- gen werd Donderdagavond in een geheel bezet Geref. Kerk gebouw de Suriname-film ver toond. Ds. M, Schenkeveld sprak een kort openingswoord. Vóór de filmvertooning gaf de film-operateur een inte ressant overzicht over de Zen- dingsarbeid met de vele moei lijkheden daarmede gepaard gaande. De film gaf de schoonheid van dit omvangrijk gebiedi 5 x grooter dan Nederland, in beeld, doch tevens de ont aarde zeden en gewoonten der bewoners. Groot is dan ook het bijgeloof en de vrees voor booze geesten, welke rnen op velerlei wijze tracht te bezweren. Bij een onherstelbare ziekte adviseeren de plaatselijke be zweerders tot verbranding der kranke, waarbij dan o.a, de. Joodendans en meerdere cere moniën worden uitgevoerd. Groot is dan ook het con- L.ast met hen die door het Evangelie zijn gebracht lot den goeden Herder en van mees voor booze geesten z:jn verlost. Deze zending, welke uitgaat an gemengde Kerken, is ech ter zwaar, moeilijk en kost- baar, Op het Zendelingen Kerkhof te Paramaribo zijn reeds 200 zendelingen begraven. De moeilijkheden uiten zich voorts in het bezigen van zoovele ta len, waardoor men de men- schen zoo moeilijk kan be reiken. Er is echter ook zegen te aanschouwen en dat stemt tot dankbaarheid, In Paramaribo wordt dit jaar een eigen Kerk gebouwd, welke plaats biedt aan 2COO personen, ondanks de vele moeilijkheden toch doorgaan met dit schoone roepingswerk, besloot de spr., waarbij hij de aanwezigen opwekte tot steun door ge bed, liefde en offervaardig heid, het gestadig voortgaan te willen blijven gedenken. Daarna sluiting met dank gebed.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 3