WIERINGERMEERNIEUWS COMMISSIE VOORZIENING WIERINGERMEER. Radio - uitzending. Naar wij vernemen zal Dinsdag' 16 April a.s. des avonds te 22.35 uur door de K.R.O. een spe ciale uitzending- worden verzorgd ter herdenking van de ramp van de Wieringermeer. Hieraan zullen mede werken de Pastoor van de W-meer J. Langedijk, de radioreporter Leon Povel en Di'ee Bakker. ZIJ GING KIJKEN We kwamen haar tegen inj het land van de zwevende! daken. Gewapend met een duimstok was ze op haar fiets gestapt en naar den polder gereden om de ma ten op te nemen van een] Zweedsche noodwoning A. 4. Straks zou ook zij met haar gezin in zoo'n woning haar intrek kunnen nemen. „Als die kerels nu maar op schieten Dien morgen had juist de post het offici- eele bericht gebracht. Teneinde excursies als hier boven geschetst te besparen laten we ten behoeve van onze lezers hieronder de indeeling en maten van de Zweedsche noodwoningen type A. 4 volgen. Woonkeuken 3.30 x 5.20 in een slaapkamer 2.10 x 2.15 m. 2 slaapkamers 1.70 x 2.53 m. bijkeuken 2.15 x 3.00 m. In de woning bevinden zich vier hangkasten en een legkast. In de bijkeuken de W.G. en een kolenhok. ïn de woonkeuken is een granito. aanrecht met spatschermen aangebracht. Het type noodwoning A. 7., voor groote gezinnen (8 kin deren) heeft in plaats van twee slaapkamers 1.70 x 2.53: twee ruime-re slaapkamers met afmetingen vam 2.70 x 2.53 m. Dit type woning laat evenwel nog steeds op zich; wachten. Elders in dit blad publi-| ceeren wij de namen van hen, die voor een Zweedsche' noodwoning type A. 4 in aanmerking zullen komen. De huurprijs, welke geba seerd zal zijn op die van een normale arbeiderswoning, wordt nader bepaald. ZOO WORDT MEN VOOR GELICHT In de Edesche Courant van 16 Maart 1946 kwam het volgende bericht voor over de Wieringermeer „We zijn in Wieringer. „werf. Het vroeger zoo .„groote kantoor der Be lastingen, achter ons is „een ruïne en het mooie „Raadhuis aan onze rech terhand is vernield door ,de kracht van het brui nende water. Een berg van „groote ruwe steenblokken „even verderop herinnert „ons eraan, dat daar in de „mooie stijl opgetrokken „Roomsch Katholieke kerk „gestaan heeft. Tevergeefs „kijken we uit naar toren, „spitsen der beide andere „kerken. Op een stand. „beeld in het dorp Wie- .j-ingerwerf stonden vroe. „ger de woorden „Bouwt „voort." Het standbeeld is „verwoest en deze woorden „zullen hierop niet meer „gelezen worden." Commentaar op deze non sens is natuurlijk onnoodig. Het is duidelijk, dat de schrijver Wieringerwerf niet heeft bezocht, maar het is wel droevig, dat dergelijke onzin in een Nederlandsch blad wordt verkondigd LIJST VANi TOEGEWEZEN ZWEEDSCHE NOODWONIN. GEN TYPE A 4. Sectie B van Galen B 41; Kits B 61 van Til B 81. Sectie C Dieleman de Feiter C 16 van Strien C 30 de Groene C33 Bur gers C 36 de Smit C 38 v. d. Veen C 45. Sectie D Ramondt D 56 Vermunt D 70. Sectie F Noordhof F 30; Blaauboer F 32 van Loon F 33 Schutrups F 41 Ban dringa F 45 Huurneman F 54 de Vries F 68 Tensen I F 69.1 J. Bakker F 70 M.1 Schagen F 71 Tesselaar F 72 Ursem F 73 Schout-j sen F 74.1 Groeneweg F 76. Sectie G Jukema G 6 j v. d. Giessen G 10 Jonker! G 12.1 Granneman G 25 Muller G 27 van Dis G 35 v. d. Pol G 42 van Mourik G 49 v. Nieuwerïhuyzen G 52 van Eekelen G 67 Paarlberg G 81.1. Sectie H Schuiringa H 20 Bogers H 30 Giesen H 60 Droog H 66. Secti'e J Zijlmans J 25 Provoost J 28 Verschure J 2-8.1 Hindriks J 32 Blaakmeer J 33 Scholtens J 35 Klaver J 40 de Jongh J 41 de Regt J 46 Knibbe J 53 Stoel J 57 Hoornsman J 58 Smit J 71.1 Stroo J 71.2 Cevaal J 89. Sectie K Zwaan K 1.1 Dekker K 8 ten Have K 10 Brouwer K 12 Geluk K 21 de Jonge K 23 Politiek K 27 de Graaf K 33 Mein.. dersma K 33.1 Kies K 34.1; Diekhuis K 37 van Nieu. wenhuijzen K 39 Munters K 43 Zijlmans K 50 Boers. ma K 53 Proefboerdenj K 62 Bos K 67. Sectie L Noor L 9 Vol- lebregt L 11 van Vilsteren L 14 Pieper L 16 Wierts L 19 Cammaert L 22 van Liere L 23 Smit L 24 Vos sen. L 30 Baarveld L 35 Tijsen L 36 Jansen L 38 Koster L 66 v. d. Schaaf L 68 Kikstra L 72 Man_ ten L 75 Kistemaker L 77; Kallewaard L 79. Sectie M Minderhoud M 11 Mulder M 13 Meu. lenberg M 30 Bruins M 32 Vaandrager M 34v. d. Geest M 35 Gorter M 41. Nabij den Zeugweg en aan den Wierweg zullen resp. drie blokken en een blok van vier woningen geplaatst worden. Zeugweg Blok 1 Vermaat, Hartland en de Visser. Blok 2 Schut, Koole Verstrate en Oosterveld. Blok 3 Koops, v. d. Vel de, van Marion en Zuid erna. Wierweg v. d. Oord, Wai. boer, Smit en Trouw. WATER. Tot 11 December van het vorige jaar stond het Heem raadschap voor de groote taak het water uit den pol der te krijgen. Het Provinci aal Waterleidingbedrijf heeft sindsdien tot taak het water weer in den polder te krij gen, thans evenwel door het herstellen van de beschadig, de waterleidingen. Inmid dels zijn deze herstelwerk zaamheden reeds zoover ge vorderd, dat de leidingen in den Oudelanderweg en in den Hoornscheweg tot nabij Wieringerwerf onder druk konden worden gezet. - -it toteen are, met Hoe groot wordt onzen boomgaard Fruitboomaanplantingen tot 10 are vrij. Van den Provincialen Voedselcommissaris voor Noordholland vernamen wij het volgende Bij den Rijksvoorlichtings dienst te Hoorn worden meerdere plantschema's ter •goedkeuring waarvan de^ groot.er is di deze oppervl] boomen te Ter nad zij medegedt van fruitbo< oppervlakte van een onderbeplanting van ten hoogste 5 are bessen, vrij is. Zij, die een grootere op pervlakte willen aanplanten, dienen daartoe toestemming te hebben van het Bedrijf schap voor Groenten en Fruit en dan worden deze kweekers ingedeeld bij de groep Fruittelers (B.) Hiervoor komen in aan merking zij, die van de fruitteelt hun beroep maken en voldoende deskundig zijn. Vrijwel alle andere aan vragen werden niet geac cepteerd. Waar de controle op aan_ plantingen vrij scherp zal worden uitgeoefend, zullen zij, die een grootere opper vlakte beplant hebben dan waartoe zij gerechtigd zijn vervolgd worden en zal de aangeplante oppervlakte, welke grooter is dan 10 are, teruggebracht moeten wor den tot- 10 are. NOODWONINGEN IN WAGENBERG PLAATSEN. In het randgebied van den polder heeft de Dienst We deropbouw Wieringermeer een aantal noodwoningen gebouwd in wagenbe-rgingen van boerderijen. Momenteel wordt met dezen bouw nog voortgegaan. Een gedeelte ervan is gereed en onze ver. slaggever, die ter plaatse een kijkje ging nemen, deelde het volgende mede Het zijn woningen met 2 en 3 slaapkamers voor resp, gezinnen met 3 a 4 en 6 8 kinderen. De woningen zijn allen zoo geprojecteerd, dat niet meer dan 2 wonin gen één ingang hebben. El ke Wbning heeft een berg plaats voer fietsen, kolen, waschgerei, enz. In de woning bevinden zich 2 hang. en 2 legkasten, als mede een aanrecht in de ruime woonkamer_keuken. Deze is in lichte kleuren ge_i schilderd. De woningen zijn bovendien electrisch ver licht. In aanmerking nemende, dat deze woningen een zeer tijdelijk karakter moeten dragen, kunnen wij niet an ders zeggen, dat men hier' een niet dure, en toch ge schikte oplossing gevonden heeft voor een gedeeltelijke oplossing van het woning vraagstuk in onzen polder. Wij twijfelen niet, of er zal bij de Wieringermeer- arbeiders, waarvoor deze wo ningen in het bijzonder be stemd zijn, animo bestaan voor het betrekken hiervan. Reeds eenige weken geleden is in een officieele publicatie mededeeling gedaan, dat aanvragen dienaangaande bij de Commissie Wederop bouw te Medemblik kunnen worden ingediend. Nader vernemen wij. dat het in de bedoeling ligt ook de z.g. ontginningsschuren op deze wijze in te richten. Raad van Advies. Vervolg. Meerdere leden van den Raad waren na deze uiteen zetting van den Heer Krijn nog niet tevreden gesteld. O.a. de Heer Smid bleef bij zijn meening, dat de veelbe sproken brief te scherp is ge steld, waarop de Heer Krijn I nog niet is ingegaan. Meerdere leden dringen j erop aan, dat de Commis-i sie Wederopbouw Wierin-j germeer meer mededeel-j zaam wordt en den Raad, op de hoogte houdt van haar plannen, hetgeen voor het uitbrengen van al dan. niet gevraagde adviezen verhelderend zal werken. Bovendien brengt dit meeri medeleven en liefde voor het werk mee en kan de Raad, die geheel achter de Commissie Wederop bouw Wieringermeer wil staan, de zaken ook meer1 objectief bezien. De Voorzitter, samenvattend,, zegt dat men niet moet regee i ren en geen adviezen moet geven met het wetboek in de hand, doch moet handelen naar den geest daarvan. Hij is van meening, dat de Com-| missie Wederopbouw Wierin- germeer in alle opzichten ge bruik kan maken van de ad- viezen, waarin het belang van' de Wieringermeer domineert. In het begin heeft de Raadi ge-informeerd naar de plan- r.en van de Commissie, omdat hij wenscht te weten, omtrent welke objecten adviezen ver-1 langd zouden worden. Wanneer bepaalde bouw-! werken zullen worden aanbe-j steed, kan het zijn nüt heb-j ben, dat de Raad hierover zijn licht laat schijnen. Het gaat hier niet om een bepaalde teekening van een boerderij, doch de opzet van den Raad is zóó, dat men bijv, wil ad- viseeren bij bouw op de be staande fundeeringen, zonder extra kosten, soms zeer nut tige verbeteringen aan te bren gen, Hierbij zit geen persoon lijk belang, doch een algemeen polderbelang voor, In dit verband vestigde de Voorzitter de aandacht op de enquête, welke onlangs door de zes standsorganisaties is in gesteld omtrent deze materie en waarvan de uitslag deze week nog ter kennis van de Commissie Wederopbouw Wie ringermeer zal worden gebracht. De Heer Krijn vestigde er dan nogmaals de aandacht op, dat uiteindelijk het Rentambt, als eigenaar, beslissen zal, doch dat de Commissie Wederop bouw Wieringermeer zijn me- werking zal verleenen. Plannen van aanbesteding zullen echter niet aan den Raad kunnen worden voorge legd, omdat het wederopbouw- tempo, dat door uitgebreide en zich vaak wijzigende fac-i toren reeds niet vlot gaat, hierdoor zal worden vertraagd.! Acht de Raad het evenwel; noodig omtrent een bepaald onderwerp te adviseeren, dan staat dit hem vrij, doch uit eindelijk ligt de beslissing bij de Commissie. Hieraan moet de Raad zich te eenen male onderwerpen, of SPELDEPRIKKEN van Spotter Spottpiegel. VOORJAARSOVER. PEINZING. Het is nu toch werkelijk voorjaar en niet alleen op de kalender. Ik had me voor gesteld een hoogestemd lof lied ten beste te geven over 'zwellende knoppen, zachte zuidenwind en meer van die dingen die het voorjaar plegen te begeleiden. De roerselen der lente bemerk ik zelf aan gezwollen slijm vliezen, vervorming van het stemgeluid en tijdelijke hoestbuien. Mijn vrouw verweet me een gebrek aan vitamine C., een gevolg van een tekort aan jonge groenten. Dus werd een buisje vitamine aangeschaft. Ik vond het schreeuwend duur en advi seerde méér jonge groenten! De groenteman was echter vanmorgen verdacht opge wekt en ik informeerde zoo langs mijn natte neus weg naar de jonge groente. „Wit lof meneer, f 1.70 per kilo". Geen zwarte., maar vrije prijs Neen, geef mij dan maar vitamine en dus nut tigde ik naast mijn asperine mijn vitamine, daarbij een stap nader komend tot de gemechaniseerde voeding der toekomst. Een verder voor deel is dat de vitamine niet gekookt behoeft t.e worden, want de gasman keek van morgen ook alweer zuinig toen hij de meter opnam Spatter Spotspiegel. Medemblik. Het Circus gaat niet door. Naar wij vernemen gaat het door in het nummer van 3 April 1945 aangekondigde Circusbezoek aan Medemblik niet door wegens onvoorziene omstandigheden. er niet aan meedoen. Wel hoopt spreker, zulks in antwoord op een vraag van den Heer Feikes, waarom de enquête inzake de arbeiders woningen werd ingesteld, dat nog verbeteringen zullen kun nen worden aangebracht, doch hij koestert niet de illusie, dat het mogelijk zal zijn, alle wen- schen in vervulling te doen gaan. Wanneer 10 pCt. van deze wenschen wordt ingewilligd, dan heeft de enquête reeds voor 100 pCt, aan haar doel beantwoord. Na nog geruimen tijd ge discussieerd te hebben, wordt een overeenstemming bereikt in den vorm, dat de Heer Krijn toezegt, zooveel moge lijk de plannen der Commis sie Wederopbouw Wieringer meer aan den Raad te zullen mededeelen, hetgeen de sa menwerking ongetwijfeld ten goede zal komen. De Raad daarentegen dient dan niet verder te gaan dan zijn op dracht luidt. TEXTIEL. Aangezien er bij de firma Vos te Medemblik nog een «ruime voorraad dames, en meisjes.mantels (4 tot 12 jaar) aanwezig is, zal er op Donderdag 11 April en Vrijdag 12 April a.s. van 9 tot 11 uur en van 14 tot 16 uur nog maals gelegenheid zijn om deze textielgoederen bij genoemden winkelier te betrekken. De verkoop zal op dezelfde wijze geschieden als die op de beide afgeloopen verkoopdagen. KOLHORN, 10 APRIL 1946. De Commissie Vooraiening Wieringermeer, H. DE GRAAF, Voorzitter. P. J. CRAMWINCKEL, Secretaris.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 3