HERINNERING 17 APRIL 1945 - 17 APRIL 1946. DE VERKIEZINGEN. VU* -' jjfc i- WIERINGERWERF Herinnering Men heeft haar genoemd de schoonste -gave door God aan de menschen geschonken. Het kost ons moeite deze gedachte te aanvaarden, nu v/e den dag van 37 April 1945 in onze herinnering oproepen. De dag, waarop de oorlog vernieling en rampspoed bracht over onze gemeente de dag, die onzen on vergeet'lij ken wet houder de Graaf het leven kostte. Een schoone gave. deze gruwelijke dingen weer voor ons te kunnen doen leven We zijn geneigd deze vraag ontkennend te beantwoorden, doch bij dieper nadenken zullen \vij dit anders zien. Er is sinds dien verschrikke- lijken dag een jaar voorbij gegaan. Het ondergane onrecht blijft, doch tijd en afstand hebben het toegebrachte leed •verzacht en zullen dit in de toekomst in nog sterkere mate doen. Herinnering Dus toch een schoone gave, omdat zij ons, naar mate tijd en afstand een grooteren rol gaan spelen, zuiverder tegenover het ondervonden leed doet staan en omdat zij het ons daardoor mogelijk maakt de dankbaarheid niet te vergeten. Dankbaarheid voor het vele, dat het afgeloopen jaar, zorgen en teleurstellingen ten spijt, ons gegeven heeft. Dankbaar voor den arbeid, die het land opnieuw aan de zee ontworstelde voor den arbeid, die het zaad in den akker bracht met de bede weer te kunnen, en te mogen oogsten. Dankbaar voor den geest van samenwerking, waardoor b.v. in de komende maanden vele middenstanders, zij het onder primitieve omstandigheden, hunne bedrijven weer op gang kunnen brengen. Dankbaar voor de terugkeer van een zevende deel der bevolking, een aantal, dat tengevolge van den aange_ vangen bouw van vele noodwoningen en den op handen zijnden bouw van talrijke permanente arbeiderswoningen, voor den herfst belangrijk zal zijn toegenomen. Dankbaar, niet in de laatste plaats, voor het medeleven van H. M. de Koningin en de voortdurende steun en medewerking van Hare Regeering. Zeker, er is veel, dat ieder onzer gaarne anders, spoe_ t iger, of beter zou zien verwezenlijkt. Doch op dezen dag der herinnering mag de dankbaarheid niet ontbreken. Het zaad ligt weer in den akker en over eenigen tijd zal de schoonheid der veldvruchten ons tegenglanzen. Een bloeiend stukje aarde, werkelijkheid van die stuwen, de Kracht, zonder welke wij in den strijd tegen de vernielende machten niets vermogen. 17 Apiil 1945. Dag van vernieling en van rampspoed. Ongetwijfeld Doch het jaar dat achter ons ligt over denkende beseffen wij dankbaar, dat er ondanks verlies, zorgen, moeilijkheden,, teleurstellingen, tekortkomingen en wat niet al, naar des Psalmisten woord een vast gebouw is van God's gunstbewijzen. LOGGERS Burgemeester van Wieringermeer. Op 1 April waren 229 per sonen woonachtig in de Ge meente Wieringermeer. Eij besluit van Burgemeester en Wethouders van Wierin germeer d.d. 5 April 1946, is de Kiezerslijst dier Gemeente vastgesteld met een aantal kiezers van 538, Burgerlijke stand over Maart. Geboren Neeltje, dochter van J, Raven en A. J. van der Veen Lukas, .zoon van T, Bos en K. Smit Dirk Pieter, zoon van P, Kaan en E. Stam mes Nicolaas Bertus, zoon van G. Doppenberg en PI. C, van Haarlem Ronalena, doch ter van J. Liefhebber en A, Strijbis, De puinhoopen van Wieringerwerf. En nu aan den opbouw I Wij herdenlien een dag van rampspoed voor de Wierin germeer, 17 Aprij. van het vorige jaar. Nog versch ligt ons het gebeuren in het geheugen en de bewoners, die, dit hebben meegemaakt, zullen het nooit vergeten. Wat was de polder mooi in dat voorjaar Het koolzaad bloeide, het jonge gewas stond schitterend en het prachtige voorjaarsweer maakte het waanzinnige gebeuren tot een onwezenlijk iets. Een jaar verstreek nadien een jaar waarin heel wat gebeurd is in den polder. De nieuwe dijk kwam gereed, de polder weer droog,de wegen hersteld en de kroon op het werk de nieuwe inzaai voor den oogst 1948. Met groote voldoening mogen we nu constateeren, dat deze inzaai een feit is. De oogst 1946, 'steeds als doel gesteld, zal verwezenlijkt worden, maar er is ook hard gewerkt in den polder om dit voor elkaar te krijgen. Wanneer we dan ook op dezen dag terugblikken dan denken wij met weemoed aan den polder die verloren gin?', maar tegelijkertijd is het reeds weer groeiende ionge gewas toch de belofte voor de toekomst. De Rentmeester der Domeinen, Ir. A. OVINGE. We veronderstellen dat de regeling voor de verkiezing! van een gemeenteraad voor Wieringermeer door de geè_| vacueerde bewoners die voor, 5 April 1940 niet in de Wie-I ringermeer waren terugge-! keerd nu wel algemeen be kend is. Bovendien zullen hierom trent nog nadere (vermoe delijk ook officiëele) aan kondigingen volgen en men heeft nog t.m. 26 Juni a.s. den tijd om de gewenschte verklaring dat men voor die verkiezing wil deel uitmaken van het. kiezerskorps Wierin germeer, af te leggen. Ook voor de verkiezing van leden van de Provinciale Staten geldt echter een zoo danige regeling, die evenwel uitsluitend van belang is voor de geëvacueerden die op een kiezerslijst eener ge meente buiten de provincie Noord-Holland voorkomen. Zij moeten dan vóór 30 30 April a.s. den Burgemees ter dier gemeente verzoeken op de kiezerslijst van Wie ringermeer te mogen worden geplaatst en zullen dan hun stem op een der candidaten uit de eigen provincie kunnen uitbrengen. Hierdoor zal een reis naar de Wieringermeer echter noodzakelijk zijn. Natuurlijk staat deze ge legenheid voor alle geëvacu eerden open doch voor hen die in een gemeente in den zelfden kieskring als Wierin germeer op de kiezerslijst voorkomen heeft het gebruik daarvan geen enkele zin omdat op de stembiljetten in al die gemeenten toch de. GESLAAGD. Voor het diploma der Rij kslandbouwwimterschool tc Schagen slaagden voor de 2_jarigën wintercursus o.a. de volgende plaatsgenooten O Viersen, K. Kistemaker, K. Iwema, D. Meindersma en C. J. Blaauw allen te Wie ringermeer. Van de 56 leeringen dei- eerste kasse te Schagen zijn er 53 bevorderd naar de tweede klasse. De Rijkslandbouwwinter- school te Schagen kan dit najaar haar 50-jarig bestaan vieren. In de afgeloopen winter mocht de 1000ste leerling worden ingeschreven. De ontwikkeling van het land bouwonderwijs beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. INLEVERING BROUWGERST Het Bedrijfschap voor gra nen, zaden en peulvruchten maakt bekend, dat brouw- gerst voor 1 Mei a.s. door telers aan de handel afgele verd moet zijn. Na genoem den datum zal de voor brouwgerst geldende toeslag op den richtprijs, door de handel niet meer mogen worden betaald, zoodat na 1 Mei 1946 alle gerst op ba sis van de richtprijs afgezet zal moeten worden. zelfde candidaten voorko men. Siechts zij die buiten de provincie wonen en misschien ook degenen die wel in de Provincie' Noord-Holland wo nen doch in een gemeente behoorende tot een andere kieskring dan Wieringermeer en bijzondere voorkeur heb ben voor een candidaat die in dat district niet. op de candidatenlijst voorkomt hebben belang bij deze rege ling. .KV h-'.ï&y «k C& ,jS Uiterlijk in tact. Na het droogvallen.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 2