DE KAMPEN VOOR DEN WEDEROPBOUW. MET DE STOOTTROEPEN NAAR INDIE. Vervolgblad Flevobode. VERVOLG. Wij willen geenszins de, moeilijkheden onderschat, ten, of extra zwaar maken, waarvoor de autoriteiten staan, die deze opgave moe ten uitvoeren, doeli voor de Wieringermeer is het in den kost nemen van arbeiders absoluut uitgesloten. Wij denken hierbij slechts aan de huisvesting van de mannen* van Werkspoor, die verleden jaar de hulpbema ling te Kolhorn moesten be dienen. Met veel moeite en heel veel geld slaagde men eindelijk in Schagen. De ge zinnen van Wieringermeer- arbeiders zullen st-raks zelf blij zijn, wanneer ze een woning (of wordt het een woninkje in de dorpen kunnen betrekken. Het hou den van kostgangers, zooals in den tijd van de Cultuur. Maatschappij geschiedde zal dan zeker niet meer mogelijk zijn. Er zullen dus kampen ko men enze komen er ook, Vorige week zijn reeds eeni- ge schepen met gedemon. teerde barakken, afkomstig van de Waddeneilanden, in den polder gearriveerd. Bin. nenkort zullen nog eenige anderen, o.a. van de Kooi, volgen. Begin Februari j.1. heeft Ir Klink van het Ministe rie van Wederopbouw en Openbare Werken, een en ander verteld van de, door dat departement onder nomen barakkenjacht Groot was de medewerking van het Nederlandsche publiek, dat aan een op. roep tot het opsporen en signaleeren van een aan tal verplaatsbare barak ken daadwerkelijk mede hielp. Zeer te laken was de houding van eenige hceren Joods- en barak. eigenaren, die wel bereid waren hun steentje aan den wederopbouw van Nederland, bij te dragen, maar zich niet ontzagen, oude krotten, waarbij men met een potlood door de' wanden kon steken, tegen schandalig hooge prijzen, met een vriendelijk ge zicht in het belang van' den wederopbouw, aan tr bicden. Zeer laconiek vogg- de Ir. Klink hieraan heg' fee, dat van deze laatste aanbiedingen geen gebruik werd gemaakt. De barakken, welke in de Wieringermeer geplaatst zul.' len wc-rden, hadden voor het meerendeel voorheen een oorlogsbestemming. De man, nen, die in deze barakken gehuisvest zullen worden moeten daarin evenwel iets meer vinden dan een krib, een tafel en een etenspan- netje. Het stichten van een werk kamp, dat, naar de onder vinding heeft geleerd stellig vele jaren de omgeving zal sieren of ontsieren, is iets meer, dat het even uitmeten van den plaats waar de ba. ■rakken moeten worden op getrokken. Een kamp is niet perfect in orde, wanneer er alleen geen ongedierte is en alles naar ljsol ruikt. Zoom kamp zal het tehuis moeten worden voor den werkman, die moe van z'n werk geko men, iets vindt, waar hij zich thuis kan voelen, ook al mist hij in dit geval het huiselijk verkeer. Dit laatste zal zelfs het beste kamp niet kunnen geven, maar toch zal men er naai* moeten streven, de mannen, die on. zen polder komen helpen opbouwen, een zoo mensch waardig mogelijke huisves- tingsgelegenheid te bieden Woensdag 17 April 1946 No. 43. XI. Vrijdag 11 Januari 1940. Vandaag hebben we het battle-dress verwisseld voor de zoveel luchtiger tropen- kleding. Het is nu werkelijk heet en benauwd in de troe- pendekken. Over het voor- en achterdek zijn grote zei len gespannen, zodat we daar enige beschutting tegen de brandende zonnestralen i\^nen Vvinden. Een druk wordt ook gemaakt de douches, 's Nachts mag nu een bepaald percen tage van- onze jongens hun hajïgmat op de open dek ken uitspannen, waarvan een dankbaar gebruik wordt gemaakt. Veel afwisseling- bood de dag ons heden niet het was alles water om ons heen. Zaterdag 12 Januari 1946. Om 12 uur werd door de radio bekend gemaakt, dat om 15.30 uur het Neder landse schip „Oranjefon tein", met ex-krijgsgevange- nen op weg naar NedeTland, ons zou passeren. De „Alcan- tara" zou zo dicht mogelijk langszij varen en de Neder, to.ndse vlag hijsen. Met groot gejuich weTd deze medede ling begroet. En ja, precies half vier kwam de „Oranje fontein" in zicht. Allen ston den we aan bakboord of hin gen uit de patrijspoorten. Met ontroering zagen we dat Hollandse schip, onze drie kleur in top, passeren. We voelden iets van de vreugde, die we zullen hebben, als we' eens weer op Hollandse bo dem zullen stappen en thuis zijn. Tè spoedig waren wij elkander voorbijgegaan en ons gejuich verstierf over het water. Wij waren een brokje Holland nabij geweest, met mensen, die zoveel gele den hebben door deze oor log. Vlug was dit alles voor bij en toch zullen wij het niet gauw vergeten Wieringen. hun benoeming Vergadering Jeugdraad. Onder leiding van J. Bais' was Woensdagavond in het Eigen Gebouw de Jeugdraad in vergadering bijeen. De op komst was zéér bescheiden. Voorz. heette welkom, spe ciaal van de adviescommissie. Voortgaande drong voorz. er cp aan zich als vereeniging actief te ontplooien, hetgeen thans zou gaan, gezien dat 11 vereenigingen zich bereids heb ben aangesloten. De wnd, secr. de heer E, Lont las de notulen der vo rige vergadering, welke zon der wijziging worden goedge keurd. Ingek. stukken en bestuurs mededcclingcn, De heeren O. Deen, Kuiper en Pastoor Kouwenhoven zon den bericht van verhindering, terwijl de hr. C, Borgdorff door studie het secretariaat moest neerleggen. Bestuursverkiezing'. Gekozen werd tot voorz. de hr. J. Bais, terwijl bij acclamatie werden benoemd E. Lont, S. Koorn, D. Klaver en Mej. T, Jansen, Installatie adviescommissie. Benoemd waren tot leden! der adviescommissie de hee ren Ds. M. Schenkeveld, Pas toor Kouwenhoven, Ds. A. P. Goudsbloem, de Eerw. Heer O. Deen, F. Bontkes, D. Stee man, J, C. de Vries en J Kuiper, zigen nemen aan. De heer Bontkes informeert op welk terrein de jeugdraad zich denkt te bewegen Hierop volgt een bespreking der plannen Ie. Hulpactie voor Putten's Jeugd. Besloten wordt eerst te in- formeeren welke vorm van steun het meest noodig is. 2e. Medewerking aan Be vrijdingsfeesten op 4 Mei a.s. 3e, Voorstel V.C.J.B, tot hel organiseeren van een cur sus voor de beoefening van Volksdansen. Over het algemeen is men over dit voorstel niet enthou siast. Door de heeren van de adviescommissie wordt er op1 gewezen dat de oplossing in andere richting moet worden gezocht en zoodanig dat ook de niet-georganiseerde jeugd] zich aangetrokken gevoelt. Het wordt het meest juist geacht dat de adviescommissie de plannen test nadat deze volledig door het bestuur, dat het initiatief behoudt, zijn uit gewerkt. Op een desbetreffende vraag antwoordt de voorz., dat het thans te laat is om nog een gemeenschaps-avond te geven.] POLITIE. Verloren: een mi litaire overjas. Gevonden een rolletje mu-' ziekstukken en een gemengd' rook- en snoepkaart. De ter vergadering aanwe- Inl. bij den Gem.-Bode. Zondag 13 Januari ï94G. Na in de afgelopen nacht om 11 uur Mekka aan de Arabische kust te zijn gepas seerd, kwamen we, via straat Babel Mandeb (Poort der .Tranen) in de Golf van Aden. De eerstvolgende da gen zullen we nu niets dan het water van de Indische Oceaan rondom ons zien. De enige afwisseling vandaag waren dolfijnen en vliegen de vissen. Als zwaluwen scheren die laatste over het water, af en toe even met hun staart de golfjes rakend, soms 10 a 15 m. ver. En zo zullen we naar onze volgen de aanlegplaats Ceylon, een vajn de mooiste eilanden ter wereld, varen, op weg naar ons einddoelJava Vrijdag 18 Januari 1946. Vanmorgen 7 uur kwam er voor 't eerst weer land in zicht. We voeren de ge hele dag langs de kust van Ceylon. Ook nu was alles weer rotsen, doch dicht be. groeid met bossen. Soms ontdekte je daartussen een dorpje, aardig verscholer in al dat groen. Voor de kus', waren de inlanders bezig met. visvangst. Hun vaar tuigjes hebben hetzelfdf model als een kano, alleen zijn zij hoger opgebouwd Om het omslaan te voorko men is aan één zijde van het bootje een drijver bevestigd Nadat we de Zuidoostpunt van het eiland bereikt had den, voeren we langs de Oostkust. Morgenochtend kunnen we de haven van - rincomali bereikt hebben. Zaterdag 19 JanuaTi. Om 7 uur vanmorgen stoomden we de baai van Trincomali binnen. Het is geen haven, zoals wij ons die voorstelden, met kaden en aanlegsteigers. De „ha- yen bestaat uit 16 verschil lende inhammen, die in de vorm van een hoefijzer het land in liggen. Eén van deze inhammen heët „Dutch bay en herinnert ons no<* SSL?8 m> dat Ceylon SS?' maar*ien Hollandse bezitting was.^De rotsen, die net water begrenzen, zijn alle dicht met bossen be groeid Het landschap is niet onherbergzaam als bijv. de Afrikaanse kust, doch veel eer vriendelijk. Wanneer je zo over de reling staat te turen, denk je onwillekeurig terug aan de tijd, toen de blanken hier hun „beschaving" nog niet gebracht hadden. Toen werd het landschap niet ontsiert door de vele oorlogsschepen en de wrakken van schepen, die hier liggen. Op de plaats, waar nu vele olietanks kun stig' gecamoufleerd in de bossen staan, maakte de in iander toen wellicht zijn netten klaar om tor visvangst te gaan. Die inlanders hier heboen een bijzondere don kere huidskleur, niet bruin, doch eerder blauw-zwart. Scherp steken hun parel witte tanden hierbij af. Een koelie, die een weinig Engels sprak, vertelde ons, dat hij per maand 28 roebi's ver- diende, dat is gelijk aan een pond sterling. Ze werken hier met, zoals men dat in Holland doet, doch alles gaat. even langzaam, wat trouwens in deze hitte niet te verwonderen is. Vanmorgen werd de ver jaardag van Prinses Mar griet gevierd met een toe spraak van onzen bataljons commandant. Vanmiddag hadden we allerlei wedstrij. den, o.a. zaklopen, touw trekken, kruiwagen lopen enz. De meeste aandacht trokken wel de boks- en schermwedstrijden. Dit was dan ook wel de moeite waard. Er deden verschillende bok sers van klasse mee, o.a. een kampioen van Nederland 3942. Toen de duisternis was ingevallen, was de gehele baai geïllumineerd door de vele lichtjes der schepen. Trincomali zelf, een kleine plaats, konden we niet zien, daaa- het verder landwaarts in ligt. Zo is dan ook deze dag weer voorbij gegleden. Mor genochtend 8 uur beginnen we aan de derde etappe van onze reis, nl. Ceylon-Singa. pore. Wordt vervolgd. HONGERSNOOD. Volgens berichten uit Tsjoenking leven uitgehon gerde Chineezen van de door hongersnood geteisterde Pro vincies van China op gras, boomschors en klei, In som mige streken van de provin cie Jhoenan verdrinken zich, naar verluidt, Chineesche ge zinnen en masse om den hon gersnood te ontloopen.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 4