Vervolgblad Flevobode. Zaterdag 4 Mei 1946. No. 48. Nieuwe landbouw methodes in Amerika. Vrij naar 'i Venster No. 5 Aangezien er tijdens en na de twede wereldoorlog een groot voedseltekort was. tengevolge van een tekort aan arbeidskrachten heeft de Amerikaanse landbouw gezocht naar methodes om óe producties zo hoog moge lijk op te voeren, met een minimum aan arbeidskrach ten. Nieuwe machines en nieu we arbeidsmethodes, zijn in deze oorlog van even groot belang gebleken als de elec. trone.buis en benzine met hoog octaangehalte. Zelfs gedurende de eerste wereldoorlog zou een pro ductie en verscheping naar Europa en Azie onmogelijk geweest zijn, met de thans oeschikbarie werkkrachten. Met de beste landbouw werktuigen van nu kunnen zes man evenveel' graan, vee voer en vee op de markt brengen ais tien man in 1919, en dat met minder in spanning dan toen nodig zou zijn geweest. De nieuwe landbouwwerk tuigen, die gedurende de oorlog in Amerika zijn inge voerd, zullen een blijvende invloed uitoefenen op ons allen, boeren, dorpelingen en stadsbewoners, in tegenstel ling met de verbeteringen in de industrie, die lang niet alle in vredestijd van blij vende waarde zullen blijken. Daar is in de eerste plaats de alom tegenwoordige tractor. Daarvan zijn er op de Amerikaanse bedrijven zeven maal zoveel in ge_ 1 bruik als bij het einde van de eerste wereldoorlog. De tractor is sinds 1919 toen het een log voertuig en alleen op grote akkers te gebruiken was, enorm ver beterd. Het grote belang van de tractor is 'gelegen in de vele andere machines die er door kunnen worden voort bewogen. Een van de nieuwste en vernuftigste van deze ma chines verzamelt het hooi waar het op het veld te dro gen ligt, en perst het samen tot kleine, gemakkelijk te -hanteren balen, die vijfmaal minder ruimte vorderen dan los hooi. En toch wordt deze machine, die door de tractor wordt voortbewogen, door slechts één man bediend. Een model hiervan ver,, deelt het geperste hooi te vens in schijven, zoals een brood tot boterhammen wordt versneden, wat 't winters het. voeren van het vee vergemakkelijkt en bo vendien voorkomt^ dat er iets verloren gaat. Het verbouwen van mais dat jarenlang slechts met regeringssubsidie mogelijk is geweest, is sedert de oor log weer een winstgevend bedrijf geworden. Nieuwe methodes en nieu we machines hebben den boer geholpen aan de stij gende vraag te voldoen, niet tegenstaande het tekort aan werkkrachten. De nieuwste snij- en dorschmachine behandelt 27.000 kg mais per dag het werk van 16 arbeiders. Om de oogst van suiker bieten te vergemakkelijken hebben de regeringsproef. stations en verschillende fa brikanten, landbouwscholen en particulieren, een aantal machines ontworpen. Eén daarvan, die door het Departement van Landbouw in samenwerking met de Universiteit van Californië tot ontwikkeling is gebracht, snijdt de bladeren van de bieten af, graaft ze op, wascht ze schoon, en laadt ze daarna door middel van een loopende band op een wagen, die samen met de machine door een tract r wordt voortbewogen. In vv.i. minuten is een grote wagT-g geladen Talrijke proeven werden genomen voor de bestrijding van onkruid. Een van de belangwekkendste daarvan is belicüaamd in de „flame- weeder" van een katoen planter in Alabama, Price Uc.lemore geheten. Deze had als reserve_officier kennis gemaakt met de militaire vlammenwerper, en ontwierp nu volgens de zelfde princi pes een instrument voor heu verdelgen van gras en on kruid. Deze vlammenwerper kan worden gebruikt voor 2 rijen katoenplan ten tege lijk. De vlam raakt de grond op een afstand van 5 cen timeter van de katoenplan- ten, en gedurende een on derdeel van een seconde wor den gras en katoenplanten blootgesteld aan een hitte van 2200 graden Fahrenheit. Weinige uren later wordt het gras bruin en sterft met wortel en al, terwijl de zo veel sterkere katoenplant geen letsel ondervindt. Deze nieuwe machine trekt de planten niet met wortel en al uit de grond, zoals de gewone cultivator, die vaak meer kwaad dan goed doet, en kan gebruikt worden op terreinen, die te nat zijn om op de gewone wijze te wor den bewerkt. Ook op het gebied van het bestrijden van insecten in graanpakliuizen hebben de x^merikanen goede resulta ten bereikt door het gebruik van instrumenten die, hoog frequente, warmte-ontwik- kelende radiogolven uitzen den, welke op de lopende band, die het graan ver. voert bevestigd worden. Het graan wordt dan even als bij melk al lang het geval is, gesteriliseerd, door het 30 seconden of minder aan hitte bloot te stellen. Zo doende zal het bederf van graan, dat voor voorraad- vorming voor overgangstij den bestemd is, tot een minimum kunnen worden .beperkt. Daar er in het Noord-Oos_ ten van Amerika akkers lig gen, die vol met stenen zit ten, die den boer veel last veroorzaken, is een boer uit Maryland 20 jaar lang aan 't zoeken geweest om een machine uit te vinden, die het moeizame en lang durige werk van stenen op rapen, volkomen opheft. Eindelijk is hij geslaagd. Zijn machine ziet er uit als een tank, en heeft een draai ende cylinder met stalen vingers, die alle stenen groot- en klein, oprapen en in een bak werpen. Is de bak vol, dan gaat men naar een stortplaats, waar de bodem uit de bak valt. De proeven die met deze machine geno men zijn, hadden een zeer gunstig resultaat. Voor ons Nederlanders zal Vogelleven. Trek uit Trek uit Het voorjaar roept. De Natuur ontwaakt. De vogels jubelen weer boven de akkers. De planten beginnen weer te bloeien en alles wat leeft ontwaakt weer en begint opnieuw te leven. De leeuwerik stijgt ten hemel. Als een klein stipje hangt hij daar hoog in de lucht, en laat steeds maar aanhoudend zijn liedje klinken boven de velden. Tureluurs, Scholeksters, Grutto's, Kieviten, och het zijn er te veel om zoo in één keer op te noemen, zijn weer present. De Kiekendief begint weer met materiaal te slee pen voor zijn horst, welke hij bouwt in het riet, de Roerdomp kun je op een avond ook al weer beluis- ren aan de rietzoom, de Rietzangers laten nog heel flauwtjes hun liedje hooren want het is nog vroeg voor hem. En 's morgens in de vroegte, kun je allerlei zang vogels al weer hooren zingen, Zanglijster, Merel, Fitis. Kool- en Pimpelmeezen, en ook de Spotvogel en Grasmusch zullen er weer heel spoedig zijn. Er is buiten zoo veel te beleven en te genieten, trek er eens op uit, je zult er geen berouw van hebben. De volgende keer gaan we enkele vogelsoorten eens van dichterbij bekijken. Dus tot de volgende keer. Twee Vogelvrienden. een en ander wel wat onbe grijpelijk lijken, en ook niet doc-r ons uit te# voeren zijn; aangezien de meeste onzer bedrijven voor algeheel me. chanisch gebruik wel te klein zullen zijn. Toch zal er in de toekomst vooral op land bouwgebied ook hier veel nut ondervonden worden, van wat de Amerikaanse tech nici in oorlogstijd op rnachi. naai gebied hebben weten te bereiken. Paedagogische Rubriek. .xii. Ouders, weest niet als een mij uit mijn ambtelijke loop baan bekende moeder, die mij, zich beklagende over een kleine fout, door een onder wijzer ten opzichte van haar kind gemaakt, toen ik haar weer op de grote klasse, die de betrokkene voor zijn reke ning- had, toevoegde ,,Ja, ja, ze hebben het maar altijd over ■de moeilijke taak van die schoolmeesters en schooljuffrou wen, met hun daagjes van gen tot twaalf en van twee tot vier en hun vele vacantie- dagen. Ik noem het een gemak kelijk baantje." Als men nu weet, dat deze moeder, mij kort te voren sprekende over haar enig kind, had gezegd ,,0 meneer, hij haalt me het bloed onder mijn nagels van daan, Ik heb wel op mijn knieën gelegen om hem te vragen, gehoorzaam te zijn, maar hij gaat toch zxjn eigen gang dan hoop ik, dat U mijn bruusk afbreken van het gesprek zult begrijpen, en ik ben er van overtuigd, dat U met mij eens zult zijn, dat het toch nog maar beter is, dat Uw kind voor U op de knieën ligt, dan dan U het voor' hem doet. Lezers, laat er vertrouwen zijn, tussen ouders enerzijds, leerkrachten anderzijds. Ik geef grif toe, dat het bezit van de onderwijzersakte geen garantie is, dat alle onderwijzers goede paedagogen zijn, maar zij heb ben in dit opzicht "in allen ge valle studie en ervaring tot hun dienst, Laat men als ou der zich dus niet op het stand punt plaatsen, dat men bij een meningsverschil het gelijk per sé aan zijn zijde heeft, Is men op goede gronden van zijn eigen gelijk overtuigd, dan valt er door rustig praten onder vier oogen met de onderwijzeres of den onderwijzer allicht wel iets te bereiken. Neem als re gel aan, dat de juffrouw en de meester veel objectiever tegen over het kind staan, dan de ouders. Hun oordeel komt ge woonlijk het meest overeen met het oordeel der ouders over andermans kinderen. Wat de school nodig heeft, is vertrouwen Alleen daar mede kan ze haar moeilijke taak in deze moeilijke dagen met succes volbrengen. Schenkt haar dit vertrouwen Strijdt nooit tegen de school, tot schade voor het kind, maar strijdt vóór haar, om haar be ter voor haar taak uit te rusten! Tot zover huis en school. Thans wil ik enige artikelen wijden aan bij kinderen aan te treffen ondeugden. Wij moeten elkaar goed begrijpen, ik wil het hebben over ondeugden, niet over ondeugendheid. Hier tussen toch is een groot ver schil. Elk kind, hoe goed ook van karakter, is wel eens ondeu gend, Meermalen doet het kwaad, omdat het niet weet, dat het verkeerd is. En.... ve le malen is het ook geen kwaad, onderwijzers niet kunnen toela- doch alleen iets, dat ouders en ten, omdat zij er zelf last van hebben, zijzelf of anderen. Zij bestrijden het uit zelfver weer. Is het zo erg, dat een kind in de klasse een praatje maakt met een buurmeisje Weineen, alleen, de onderwij zer kan het niet toelaten, om dat het onderwijs er onder zou lijden, Is het kind een slecht kind, omdat het in huis binnenkomt, zonder zijn voe ten te hebben geveegd x\b- soluut niet, maar indien Moe der het niet als iets verkeerds aanmerkte, zou haar huis er niet zo uitzien, als zij dat wenst. En er zijn ook gevallen, dat het kind wel weet, dat het iets niet mag, doch er zo grote lust in heeft, dat het toch de ondeugendheid doet, omdat de lust groter is dan de vrees voor straf, zieJ

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 3