MEDEMBLIKKER NIEUWS VIER NOORDER KOGGEN. NIEUWE BONNEN. Dinsdag had ten Koggen, huize te Medemblik een ver. gade ring plaats van Dijk. graaf en Heemraden met. de Hoofd.Ingelanden van het Ambacht de „Vier Noorder Koggen." De Dijkgraaf, Bu-rgem. Peters, opende de vergade ring, heet allen welkom cok de pers en spreekt het vertrouwen uit, dat evenals altijd de niet.overvolle agen da vlot zal worden afgewerkt. Medegedeeld werd, dat bij Kon. Besluit tot Heemraden ziin benoemd de heeren A. Schipper. J. Wit en A. Berk hout. resp. voor de Banne Hooownud. Medemblik en de Middel kogge. Tot SohouwmeesW ^"erd benoemd de heer P. Groot Jbz, voor dQ Banne Midwoud. Tot Hoofdingeland voo" de Banne Oostwoud werd be noemd de heer P. Veer te Oostwoud. Tot Sehouwmeester der Banne Oostwoud de heer M. Dekker te Oostwoud.. Goedgekeurd werd een voorstel van Dijkgraaf en Heemraden, tot aan. en ver- koon van grond te Oostwoud 'waartoe reeds in beginsel op 31 Oct.,1945 was besloten h Ben en ander was noodig voor de omlegging van de dormsloot benoorden Oost. woud. Aan onderscheidene perso nen werden gronden ver kocht ad f 2.50 per M2. Gekocht werd 972 en 119 M2 van P. Nes Jz. en 510 M2 van de Ned. Herv. Gemeente te Oostwoud., voor f 0.60 per M2 en van het Rijk 11 M2 ad f 2.per M2. Thans volgde vaststelling van de Rekeningen over 1945. Na beantwoording var. en. kele vragen van onderge.- schikt belang worden de on derscheidene rekeningen goedgekeurd en vastgesteld. De heer Hoebe zag in de rekening Bemalingsbeheer opgenomen een uitgaafpost ten behoeve van de droog- rnaling Wieringcrmeer, doch geen ontvangstpost van te rugbetaling, gelijk is toege zegd. De Voorz. zegt dat deze betaling door het Rijk nog niet heeft plaats gehad, dus daarom niet. kon worden cp. genomen. Natuurlijk volgt dit nog, zijnde ongev. f 30.000 Tenslotte kwam aan de orde Herziening der sala rissen van- het personeel van het Ambacht, zulks in ver band met de niet. goedkeu.. ring door Ged. Staten van de besluiten; welke terzake op 31 Octobe-r 1945 werden ge nomen. Dit punt werd in comité behandeld. De voorafgegane rondvraag leverde geen bijzondere ver.l melding op dezè lieo hoofd zakelijk over beplahtinc en over slootwerk. en de! wehscheliikheid van het bou. wen eener brug te Nieuwe Niedorp. Over h^-*-. alge meen voelde men daar niet voor als zijnde deze brug onnoodig. (Een voorstel hier omtrent werd niet gedaan.) Hierna sluiting. LOOP DER BEVOLKING. 18 t.m. 24 Mei 1946. Ingekomen A. E. Hars. hagen. Turfhoek 19a, toev, geb. Hoorn M. Nauta, Wes_ tersincel 25 van Alkmaar W. Dijkman. Westersingel 6a, van Eenrum. Vertrokken M. E. de Reet, Meerlaan 30 naar Am sterdam. Wilhelminagast- huisC. Kloosterhof, Oude Kerkdiensten Wieringen MET DE STOOTTROEPEN NAAR INDIE. Haven 16, naar Heilo, N. H. Nic. Beetsweg 66 E. Luttje, Westersingel 25 naar Am.' sterdam. Lijnbaansgracht 3a; ■T. Pie, Kerksteeg 1, naar Venhuizen V 8 T. de Jong en echtg., Pekelharinghaven 15 naar Opsterland, Gorre.. dijk. Nieuweweg 247 H J. F. M. v. Wesemael en gezin, Westerhaven C 76, a.b. J. s P. Meester, Tuinstraat 25 naar Valkenburg, Emmaberg, Cl.; P. Straven, Westersin gel 25 naar Loosdrecht, Oud Over B 66. MEDEMBLIK. Aan de Veilingsvereeniging ..Medemblik en Omstreken'' te Medemblik werden (Dinsdag door den tuinder P, Dudink te Onderdijk Noordeinde de eerste nieuwe aardappelen aan gevoerd. De nieuwe waren van goede kwaliteit. «Vieriïigeii. SPORT en SPEL. Succes zal het wel klaren. Door de 3-1 overwinning op Donderdag j.1. tegen Germaan heeft Succes zich zoo goed! als veilig gesteld voor de on derste plaats, waar de situatie thans aldus is Succes, Halfweg en Schagen ieder 15 punten. Germaan 13 punten. J. H. K. 11 punten. De uitslag J.H.K. - S.DAV. is nog niet bekend. Verlies of gelijk spel voor J.K.H, betee ken t dat Succes ook theoretisch veilig staat. Germaan speelt nog tegen Schoten, J.K.H, te gen Halfweg. Ook Succes moet Halfweg nog een bezoek brengen. Het spande er geducht Don derdagmiddag op hel Succes- terrein. Na een aanvankelijk goed begin waarin Succes door P, Rotgans de leiding nam, welke zij echter spoedig weer moest afstaan omdat de 'asten van een misverstand in de S.-achterhoede gebruik maakten, begonnen onze jon gens raar te schutteren, met het gevolg,' dat Germaan een veldmeerderheid demonstreerde Alle verband bij Succes was zoek en nadat de rust met i-1 was ingegaan, werd het zóó erg, dat Succes geruimen' tijd volledig overspeeld werd. De Succes-aanhang heeft zit ten sidderen en beven, maar door gebrek aan schutters- apaciteiten bleef net S.-doel, .'.ank zij een enorme dosis ge- uk, voor een doorboring ge-j spaard. Buiten verwachting vielen de doelpunten aan de andere zijde. Wigbout benutte na raai doorzetten van Schmitt zijn kans en 5 minuten later liep Scb .Li er alleen door en bezegelde met zijn run met een lage schuiver die doel trof. Succes leidde met 3-1, met -welken stand het einde kwam. Een zeer fortuinlijke over winning. Na afloop van de voetbal match kon men nog genieten van een dames-handbalwed- strijd van 2 elftallen van To- nogidio, die de punten zuster lijk deelde [2-2.) Zeilsport op het Amstelmeer. Op Hemelvaartsdag waren een :6-tal zeil- en 3 motorbooten aan het spelevaren op het Am stelmeer. Het is daar een pracht gelegenheid en we ho pen en verwachten dat de watersport daar zal toenemen. Cok van hel Quarantainebad werd met de warme dagen al een druk gebruik gemaakt. De candidaten v.d. C.P.N. 1. H. Bodde 2. S. v.d. Schalie 3. H. Lukkien 4. J. Baving 5. T. v.d. Laan; 6. Mw. J. Overberg-Greiner 7. S. Zuidema. ZONDAG 2 JUNI. NED. HERV. KERK. II.-hoef 10.30 uur de hr. v. d. Berg. i O.land 2.30 Ds. v.d. Winden. Dinsdag 4 Juni Zusterkring Westen-land 's av. 8 uur. DOOPSGEZ. GEM. H.hoef 10.30 Ds. Goudsbloem. Onderwerp „Herinnering." EVANGELISATIE. H.-hoeiril1 uur cd. L. Doorn. Den Oever IO^l de hr. Deen. W.-land 3 uu^pe hr. O. Deen1 SUCCES NIEUWS. Zaterdag 1 Juni 6 uur Veteranpnwedstrijd. Daarna bal in de danstent. Programma voor Zondag 2 Juni Succes 3H.R.C. 6 10 uur. Succes II—-Kaagv. I 12.30 u. Succes 4Wiron I (vriend schappelijk) Aanv. 2 uur. Succes IB.KG I (vriend schappelijk). Aanv. 4 uur. Daarna Bal in de danstent. SUCCES-NIEUWS. Uitslagen Hemelvaartsdag j.1. Succs 1 - de Germaan I 3-1 Z.A.P, 3 - Succes 5 4-2 Waar bleef het bestuurslid of het lid van de Elftalcom missie voor het 5de Succes 2 won in het tour-: ucoi te Workum tegen de 3e klassers aldaar een 1ste prijs; voor het hoogst aantal ge scoorde doelpunten en een 2e prijs van het geheele tournooi. Bravo jongens, dat was knap! werk. Zaterdag 1 Juni om 6 uur Veteranen wedstrijd. Opstelling A P. Posthumus D. Nieuwbuurt, P. Paarlberg P, Idema, Montulet, J. Molen kamp. M. Bugel, P. Hovius, J, Hof, E. Stubbe, A, Hoogschagen Scheidsrechter C. Metselaar, Opstelling B R. Remming, J. Kater, R. Bugel, H. Grootemaat, E. J. Dekker. L, Bugel, A. Bugel, J. P. Bugel Jn. Lont. Jb. Smit P. ten Bokkel. Het B elftal speelt in wil shirt Reserve A W. Halfweeg, Adr. Hoogesteeger, M. Engel. Reserve B P, Wit, G. Omis B v. Eek, Zondag 2 Juni i 10 uur Succes 3 - HRC 6 12.30 uur Succes 2 - Kaag-j vogels 1. 2 uur Succes 4 - Wiron 1 4 uur Succes 1 - BKC 1. Succes 4 speelt vriendschap-! pelijk tegen Wiron. Zij behoe-| ven voor de Competitie nog maar 1 punt te behalen voor het kampioenschap. Opstelling Succes 4 C. Rotgans Elb. Lont, J. v. Bovenkamp. J. Halfweeg Th. v. Liempt, A, Mast, G. Koorn. A. de Vries, J. En gel, C. Klein. P. Lont. XVII. Malakka, kamo Chaah 11 Febr. 1946. Over de bevolking hier heb ik nog niet veel geschreven.' dat dat zal ik nu maar eens doen. Ongeveer 10 min. lo-' pens hier vandaan ligt een bevriende kampong. De men sen daar zijn allen katholiek en dragen dan ook meestal een kruisje op hun borst en ook hebben zij dat vaak op hun voorhoofd getatoueerd. De eerste paar dagen waren zij schuw en kropen voor ons weg. Waarschijnlijk heb ben ze nooit veel goeds van de bezettende machten on-1 dervonden Het mag misschien gek lijken, maar we kunnen onsj nu al aardig bij dat volkje' verstaanbaar maken, dank zij ons Maleis. Bovendien kunnen zij een beetje En-1 gels, en gebarentaal vult de rest aan. De zwartjes hierj schijnen mij ontzettend arm; toe. Kleding dragen ze bijna niet. Van een oude meelzak of iets dergelijks hebben zo wel mannen als vrouwen een lendendoek gemaakt. Ieder kledingstuk, dat ze van ons krijgen, of .het nu een pya- ma, een hemd of een oud jasje is, trekken ze direct aan. Doktershulp schijnt er ook niet te zijn. 's Morgens staan .veel kleine kinderen en ook oudere mensen voor onze dok terstent, waar ze dan ook altijd geholpen en verzorgd worden. Men moet eens zien, hoe dankbaar die eenvoudige mensen zijn Ook bij de keuken staan veel kleine kinderen en volwassenen, die daar eten krijgen of lopen ze rond in het kamp, waar ze opeten, wat wij over laten. Vaak blijft er bijv. haring, sardines, pap en brood over en dat verzame len zij dan in het een of an dere biscuitblik. Zo geniet de hele kampong- een zekere welvaart door ons kamp. Soms hebben we zo'n leuk jochie in de tent, waar je a weldig om lachen kunt. We laten hem dan onze ge weren poetsen en dan moet je hem horen in zijn brab beltaaltje Gisteren hadden we ook zo'n pittig kereltje van een jaar of zes in de tent. Hij had een vreeselijk oud jasje aan, meer scheuren en gaten dan jasje (er zat helemaal geen rug meer in). We ga ven hem een oud hemd van ons. Di-rect goeide hij zijn jasje weg, trok het hemd aan. knoopte de slippen een beetje op, die op de grond hingen en met schitterende ogen, trots als een pauw, stond hij naar on te kijken. „Ah, Holland very good," zei hij. Het ventje gaat nu met ons mee. Vader en moeder heeft hij niet meer, die zijn gedood door de Jappen. Zijn haar is geknipt en hij heeft vannacht in een van onze tenten geslapen. Vanmorgen stond hij ook heel dapper tussen ons in de rij voor het eten. Wanneer we per schip weg moeten -reizen, zullen we hem in een kist of een plunjezak stoppen, want het mag natuurlijk niet van de Engelsen De Jappen hebben hier vreeselijk huisgehouden. Dit vliegveld is geheel door dwangarbeiders voor hen aangelegd. Vrouwen, man nen en kinderen hebben met hun handen de grond moe ten aanstampen en werden op dezelfde plaats, waar nu onze tenten staan, door de Jappen afgebeuld en dood geslagen. Vele kinderen zwer ven hier ouderloos -rond, doordat hun vaders en moe. ders zijn gedood door de Jappen. Gisteren hadden we een oude man in onze tent, van wien twee zoons waren onthoofd door de „Bescher mers van het Oosten". Bees ten zijn het geweest voor die arme mensen hier. veel erger nog dan de Moffen in Eu ropa. (Wordt vervolgd.) Geldig van 26 Mei8 Juni.! Bonkaarten KA, KB, KC 6061 295 alg. 50 gram thee 296 alg. 250 gr. jam, stroop enz. 297 alg. 250 gr. zachte zeep. C 59 res. 1 ei. Bonkaart KF 606. 373 BMV 125 gram boter. I Bonkaarten LA, LB, LC 606 A 47 2 1. melk B 47. C 47, 3' 1. melk 237 3 kg aardappelen. Bonkaarten KD, KE 606 795 alg. 250 gram jam, stroop enz. 796 alg. 250 gr. zachte zeep 797 alg. 1 ei. Bonkaart KG 606 873 BMV 125 gram boter Bonkaarten LD, LE 606 D 47. E 47 6 1. melk 737 2 kg aardappelen Tabakskaarten enz. T 30 2 r. tabaksartikelen V 30 en X 30 elk 100 gr. choc. of suikerwerken. Schager Markt. Schagen, 29 M,i 1946. Aangevoerd 11 Paarden f 6001400 29 Gelde koeien mag. f 300—500 15 Kalf-j koeien f 350650 6 Pinken j f 150275 47 Schapen mag. f 3558 403 lammerenj f 1624 5 Bokken en Gei-1 ten f 1035 134 Biggen f 3060 40 Konijnen enj 73 Kippen, vastgestelde prij i zen. Bijeenkomst Plattelandsvrouwen In de foyer van Cinema de Haan sprak Woendagavond j.1. de Heer C_ Jonker uit Den Helder voor de Afd. Wieringen Plattelandsvrouwen over „Volks aard en Volksgericht." Na een woord van welkom door de pl.v. presidente, Mw. de Groot, gaf spr. een over zicht der Volksaard van de na buren van ons land. Zooals bekend zijn de Fran- schen luchthartig, druk en licht ontvlambaar, de Engel- schen zakelijk en de Duit- schers lijden over 't algemeen aan een brute zelfoverschat ting. Wat ons Nederlanders betreft, wij voelen ons 't meest aangetrokken tot de Scandinavische, dus de Noor delijke landen Denemarken, Zweden en Noorwegen, waar mede onze volksaard de mees te overeenkomst heeft. Echter is onze volksaard ook alweer onderverdeeld, wat wel zijn oorsprong vindt in 't feit, dat ons land in vroegere tijden bewoond werd door drie volks stammen, o.l. de Friezen, Sak- sers en Franken en hun nako melingen verraden hun volks aard niet. De Friezen zijn doortastend. Wat hij doet, dat doet hij goed, maar wijkt van een ingenomen standpunt ook geen duimbreed af. Van daar het gezegde „Friesche stijfkop." De Saksers, die 't Oosten van ons land bewoon den, zijn peinzers, houden zich langer vast aan oude ze den en volksgebruiken. De af stammelingen van de Franken ('t Zuiden) zijn vroolijk en gul Al ondergaat door 't mo dern verkeer, waardoor 't kleinste gehucht bereikbaar is, ook de volksaard eenige wijziging, toch zijn er streken, waarin men zich in deze niets laat ontnemen. Na de pauze gaf spr. inte ressante voorbeelden van 't volksgericht, gebruiken en be straffingen die de bevolking van 't dorp of streek, vooral in Drente, volgens oud gebruik zelf instelt en zich om geen wet bekommert. Soms, al gaat 't daarbij wel eens ruw toe, kan de bestraf fing een heilzame waarschu wing voor anderen der bevol king zijn. Het is echter alleen dan te vergoeilijken, als de overheid niet op tijd ingrijpt. Als voorbeeld stelde spr. de z.g. voorgenomen bijltjesdag, als de Overheid niet 'had inge grepen. Nu deze menschen zoo langzamerhand weer in maatschappij terugkeeren en hun straf hebben gehad, zou een Volksgericht te veroordee- len zijn, omdat zij tegen het wettelijke indruischt en in onze moderne samenleving niet thuis hoort. Met volle aandacht werd spr. den geheelen avond ge volgd en de presidente sprak aan 't einde dan ook een har telijk dankwoord namens alle aanwezigen.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 2