WIERINGERMEER NIEUWS Even in den polder. Daar konden reeds een, kleine honderd boerderijen, die minder ernstig waren beschadigd, weer in gebruik Het is een lust om te zien worden genomen, met een hoe de onafzienbare vlakte I aantal arbeiders en pach- van groeiend groen welig terswoningen. tiert, in de plaats van de voor In Wieringerwerf komend eenige maanden op eeiv hooren we dat de familie woestijn gelijkende leegte Geértsema, een der drie al- met de zwevende daken. daar wonende gezinnen een Het maische koren staat zoon rijker is geworden, •er gunstig voor. De tarwe Verblijdend bericht! domineert daarin. Met het. Het Zwltsersch noodkerk- vlas is het iets minder en: je doet karakteristiek aan erwten moesten hier en naast de zwaar gehavende daar worden omgeploegd we gens misgewas. De enkele perceeltjes grasland vertoo- nen reeds de hooioppers, welkom voedsel voor de terugkeeren.de have van deii zwervenden pachter. Een schrille tegenstelling treft ons van het groeiende gewas en de tallooze trooste- looze ruïnes der trotsche boerderijen temidden daar van. Het puin is thans ge ruimd en vormt bij 'elk be drijf een overbodig restant van eens met zooveel moeite ■en kosten verzamelde bouw middelen. Naakt en kaal als op hooge "beenen staan of zweven de vernielde daken. Hoe zullen deze honderdén hofsteden •en meer dan 3 maal zooveel woningen weer worden her bouwd Het lijkt soms zoo eenvoudig, doch de practijk leert ons de problemen zien. We ko men bij een cultuurschuur, liet skelet van ijzerconstruc- tie lijkt nog op het oog in tact, doch een nadere be schouwing doet ons ervaren, dat soms enkel door den wind, zware balken zijn ver hogen, anderen uit het lood getrokken. Alleen reeds voor het her stel van deze constructie zijn bijna geen menschen te vin den. Het werk laat zich be zwaarlijk begrooten en el ders zijn karweien van groo teren omvang. Bij een volgende boerderij is het dak, steunend op de 'bekende Nemahospanten vrij - wel intact. Een buitenmuur erom en de schuur is klaar De steenenaanvoer stagneert. Men tracht zooveel mogelijk bijkomende soorten te ver krijgen. Er werden evenwel ladingen ongesorteerde stee_ men gelost, met twaal soor ten om uit te zoeken. De •steenfabrieken, aangewezen op Amerikaansche brand stoffen produceeren mindere kwaliteiten. Deugdelijk tevens licht stalzoldermate-riaal is moei lijk of niet in den handel. Aangevoerde partijen bleken na proefbelasting ondeug delijk. Golfplaten voor dak bedekking kunnen slechts uit België worden betrokken. De import stagneert. Proe ven met binnenlandsche pro ducten bleken onbruikbaar door afwijkend formaat. Nu moet het eene dak met het andere worden opgelapt. De vest moet dan met riet dekt worden. Echter man keert het aan bekwame -riet dekkers. En zoo is het met menig artikel, en menig plan kan niet worden uitgevoerd Met de noodwoningen gaat het ook neg maar zoo zoo. kerken. De P.T.T. heeft ook weer vasten voet in dit ver dwenen dorp. Een bezoek aan het in opbouw zijnde centrale magazijn toont ons den eersten definitieven bouw. Er rondom heen het uitgestrekte opslagterrein met zijn massale voorraad geborgen hout, ramen, ko zijnen, deuren, allesniet veel meer dan brandhout. Een woning van Smit en Hollander nemen we wat na der onder de loupe. Ze is ruimer dan de Zweedsche AA, doch in degelijkheid valt het niet mee. De platen kratex vertoonen krimpran. den. De ventilatie us goed geregeld. Het geheel doet I PeJ9' DE EERSTE CULTUUR. SCHUREN AANBESTEED Vorige week vond in Hotel Radboud de aanbesteding plaats van de cultuurschu. ren, C 40, Oudelanderweg (G. H. Kistemaker), C 43 N. Almersdorperweg (A. Star- ke), C 45, id. (K. v. d. Veen), D 63, Oudelanderweg (A. J. M. Kerkhaert, D 73, id. (A. P. A. Hermus, H 46, Wagen pad (G-. P. Kistemaker). In geschreven wejgk als volgt J. Bakker, Za^Mkm, perc. I f 26.683, pei«I f 29.921 massa f 55.980 ,T. Bruin, Bobeldijk perc. I f 28.450, perc. H f 31.320, massa f 59.700 De Opbouw, Bloemendaal perc. I f 34.000, perc. II f 38.000, massa f 72.000 Aann. Mij Nrd.-Holland, Heemstede perc. I f 32.870, perc. II f 35.989, massa f 68.000 Veerman, Westwoud. in schrijving van onwaarde G. Lankhof, Amsterdam, perc. I f 32.900, perc. II f 34.900, massa f 67.800 G. Kuipers, Hoogwoud, massa f 69.300 Fa. Fokkens, Naarden mas sa. f 60.585 Fa. Botman, Wervershoof perc. I f 37.630, perc. II f 40.640, massa f 78.270 N.V. Kingma, Leeuwarden I f 39.850, perc. II vroolijk aan. Het optrekken! 44.67o, massa f 84.525 is een kwestie van weinig' Geusebroek, Medemblik tijd. perc. I f 32.600, perc. II Het einde van onze tocht: 33.000, massa f 65,600 brengt ons bij het voormalige I Fa* ZeeëeTS> Alkmaar per- dijkgat, waarover wij eldersI cee* 28.500 in dit blad schreven. Een fraai natuurreservaat kan hier worden gevormd, doch uit bouwersoog bezien is hier de schade nog grooter. Voor het bedrijf van Vaan drager zal alleen de slooper wellicht nog kunnen worden ingeschakeldhet bedrijf van zijn buurman Bierma verdween in het! geheel in de diepte, van het wiel. NIEUWBOUW. Door de Commissie We deropbouw Wieringermeet* werden de navolgende bouw plannen goedgekeurd 17. K. PI. Mollema, Wierin gerwerf, Raadhuisstraat 46, graanmalerij 18. J. I. de Groote, Mid_ denmeer, Sportstraat 1, Mid- denmeer, woonhuis, winkel, bakkerij. 19. J. Kroeze, Medem.. blik, Brugstraat 44, Midden- meer woonhuis 20. D. J. van 't Riet, Mid- denmeer, Brugstraat 33 woonhuis, winkel, slacht plaats 21. J. P. Koolhaas, Mid_ aenmeer, Industrieweg 24 graanpakhuis 22. N.V. van Waveren Haarlem, Industrieweg 12. Middenmeer, graanpakhuis 23. G. Wassink van Gar deren, Sijbekarspel, Poststr. 10, Middenmeer, timmer manswerkplaats 24. Chr. Dekker, Schagen Langeweg 3, Slootdorp, Ge reformeerde Kerk 25. J. Jonker, .Kerkstraat 20, Middenmeer, woonhuis 26. W. de Feyter, Keek. straat 2-2, Middenmeer, woon. huis 27. Bosker en Leeuwen kamp, Brink 60, Slootdorp, woon- en winkelhuis 28. Brinkman Niemeij. er, Brugstraat 37, Midden Zal de bouw binnenkortj meer, woonhuis, handel in landbouwmachines 29. A. Maris, Middenmeer, Sportweg 3/5, woonhuis 30. C. Dekker, Schagen. Middenmeer, K. Koopman, Nieuwe Nie- dorp perc. I f 34.000, perceel II f 35.600, massa f 69.600 Fa. P. Bakker, Wieringen, perc. I f 34.000, perc. II f 39.000, massa f 73.000 Fa. A. Groot, Abbekerk, perc. I f 32.500, perceel II f 34.900, massa f 69.400 H, Lont, Wieringen, perc. I f 30.500, perc. II f 33.150, massa f 63.650. Het werk werd gegund aan J. Bakker, Zaandam voer de som van f 55.980. Nader vernemen wij nog dat in deze 6 cultuurschuren tezamen 10 noodwoningen zijn geprojecteerd. •zijn voltooid, het schilder, werk gaat nog langzaam. Einde deze week zullen er 46 zijn afgeschilderd van de 188 die in totaal zullen wor denopgetrokken. Het lag in de bedoeling dat deze voor den inzaai gereed zouden zijn. Factoren van buitenaf werkten dit tegen. Aan den Noordwestkant van den polder is de toe stand gelukkig gunstiger. Brugstraat 35, woon_ en winkelhuis. Voor beroep bedankt. Ds. A. de Wit, pred. bij d> Geref Kerk te Winterswijk en beroepen te Middenmeer, heeft voor deze beroeping bedankt. KAMP - LEVEN. In de afgeloopen week zijn de D'.U.W.-arbeiders verbast op een concert. Ja, wat zal Uw correspondent er van zeg gen De arcordeonisten de den hun best, de xylophonist was prima, maar waarom moet er iets gezongen worden, wat beneden peil is En dan de voordracht van het lied Men twijfelt oprecht of de leiding der cultureele dienst op de hoogte is van het volledige programma. Cultureele diensl is prach tig, maar dan moet het werk niet afgebroken worden dooi voordrachten, waaraan fatsoen lijk opgevoede menschen zich ergeren. Aanbesteding W.-Meerdijk. Bij de j.1. Vrijdag gehouden aanbesteding in het Gemaal Lely, werd als volgt inge schreven Fa. Jan Kuiper, Zurich en Fa. Verhoeven, Leeuwarden f 875.000 Joh. Twisk, Castricum - 838,000 Fa. v.h. A, T, Volker, Sliedrecht J. J, Bosker, Wieringen Jac, H. de Vilder, Beverwijk Joost Visser Bzn.t Sliedrecht J. Blankvoort, Bloe mendaal - 588,600 Aannemersbedrijf J, J, Geluk, Gorkum Zanen en Verstoep 's-Gravenhage Holl. Aannemersbedrijf N.v. Amsterdamsche Ballast Mij. N.V. Aannemersbedrijf v.h. H. de Baat, A'dam Afscheid Juffrouw Meijer. „Met ingang van 1 Juli is benoemd aan de Openbare Lagere School te Hillegom Mej. P. K. Meijer." Een sim pel berichtje, waarbij we toch even stil willen staan. 1 Augustus 1942 is zij in den Polder gekomen en nu, na bijna 4 jaar verlaat ze den Polder. Voor vele ouders, vooral voor die van Wierin gerwerf, zal zij in de herinne ring blijven, als een echte vriendin van hun kinderen, als iemand die recht door zee ging, vooral als het erom ging de belangen van de haar toe-"' vertrouwde jeugd te verde digen. Sïnds September van het vorig jaar heeft Juffrouw Meijer gewerkt aan de Nood schoot te Wieringerwaard. Wat zij onder de meest primitieve omstandigheden heeft weten te presteeren, is zeer duidelijk gebleken, nu op de school te Slootdorp tientallen andere kinderen er bij kwamen. Haar leerlingen doorstonden met glans de toet$ der vergelij king. Een warm woord van hulde, is hier zeker op zijn plaats_ Met spijt zien wij U ver trekken, Juffrouw Meijer, en wij weten ook, hoe hard het U valt. Moge het U gegeven zijn in Uw nieuwe omgeving met evenveel plezier en met dezelfde prachtige resultaten te mogen werken. De Wieringermeer ging naar Walcheren. Reeds eenige we ken geleden vermeldden wij in ons blad, dat binnenkort op het voetbalveld van Mid delburg een ontmoeting plaats zou vinden tusschen elftallen van Wederopbouw Walcheren en Wederopbouw W,-Meer. Gedurende twee dagen zijn de Wieringermeerders de vo rige week gast geweest van de Wederopbouw-autoriteilen op dit eiland, waarvan de om vang der verwoestingen veel overeenkomst vertoont met de Wieringermeer, Unaniem waren de deelne mers aan deze trip vol lof over de hartelijkheid, waarme de men overal op het eiland Walcheren het gezelschap uit de Wieringermeer ontvangen had. De voetbalwedstrijd, welke gespeeld werd in een omge ving,, die nog duidelijk de sporen van den oorlog ver toonde, eindigde in een 2-0 overwinning. In ons volgend nummer ho pen wij een en ander om trent de officieele ontvangst, het bezoek aatf de 'hersteld dijken en deze wedstrijd te vermelden. SPELDEPRIKKEN van Spatter Spotspiegel. KYVASTENMISèRE. De moeilijkheden te schil deren waarin het schilder, werk aan de zoo zoetjes aan algemeen bekend veronder stelde buitenlandsche nood woningen verkeert is geen eenvoudig werk. De schilderachtige omge ving dezer goed gesitueerdö kippenhokken, gevormd door -het mooi opgaande groen van een veelbelovenden oogst, mag blijkbaar niet voldoen, de zijn om de achting der schilders weg te dragen. De weg naar het hart van den man voert veelal door de maag en zoo is het hier wellicht ook. Ik stel me zoo voor dat dat heele geval verkeerd aangepakt wordt. Als ik wat te vertellen had gehad, wel nu, dan had ik een schilders wedstrijd georganiseerd, met aardige prijzen, de pers daarbij uitgenoodigd, de Ko ningin op de thee verzocht met wat Excellenties en 's middags een warme maal tijd, een kopje limonade of nog wat beters van Ru Smit en het geheel opgesierd met vlaggen en muziek en bin nen enkele dagen, zeg we ken, was het geheele festijn teneinde. De met medailles en lau werkransen uitgedoste kwas tenbedervers zouden wat een fiere borst opgezet hebben enmeer dan 100 boeren zaten reeds lang op hun be drijf. Maar ja, ik ben nu een maal geen opbouwer en na tuurlijk ook al weer veel te laat met mijn ongevraagd advies Toch wil ik er mee zeggen, je moet je werk een beetje aantrekkelijk maken, zoo koel en zoo zakelijk, da's niks gedaanvooral niet voor menschen, die het met één hand in den zak nog kunnen verdienen. SPATTER. 780.000 749.000 680 000 595.000 580.000 588.000 id. - 543.196 Wieringen. Aangenomen. Candidaat L. Doorn heeft het op hem uitge brachte beroep naar Yzendijke in Zeeuwsch Vlaanderen, aange nomen. Voor het beroep naar Visvliet (Gr.J heeft hij bedankt Voetbal Z.A.P. 3 - Wiron 1. Dit was de wedstrijd, die overgespeeld moest worden, omdat Z.A.P, 3 de vorige keer met ongerechtigde spelers uit kwam, Zoodoende had Z.A.P. een oneerlijke overwinning be haald op Wiron, Nu waren de rollen totaal omgekeerd Wiron wist deze wedstrijd met 8-° te winnen. Een prachtig resultaat, daar Z.A.P. de overwinning niet cadeau gaf, zooals men uit de cijfers misschien zou afleiden. Er werd een goede partij voet bal gespeeld. D, Nieuwbuurt leidde de wedstrijd correct. Volgende week komt Wiron MEDEDEELINGEN VAN DEN P.B.H. De Kleine Commissie Wieringermeer - belangen deelt mede, dat indien er nog gedupeerden zijn, wier scha de hooger ligt. dan f 300- op basis 1946 en hiervan nog nooit opgave hebben gedaan bij de Schade-enquetecom missie te Den Helder of bij den Heer Ridder te Schagen dit op kunnen geven bij den Secr. van de Commissie, den Heer D. Stompedissel, A 94 te Winkel, met vermelding uit tegen Geel-Zwarten daar van de reden waarom heti na, het groote moment, tegen nog nooit is opgegeven. Succes 4. Volhouden Wiron 1 Door de Commissie zal dan Zoo gaat het goed I getracht worden, dat dezei schade alsnog geaccepteerd i - wordt door de Schade-enque_ tecommissie. Vermoedelijk dat door het Arbeidsbureau Wieringermeer vervoersbewijzen zijn uitge geven, is deze niet geheel bij hen binnengekomen. Hij attendeert er echter op, dat deze vervoersvergun_ In het nummer van dit blad, data 16 Juni j.1. ver zocht de P.B.H. namens de' contactcommissie een opga_j ve van de landbouwers van ningen ten hoogste 2 a 3 we- hun arbeiders, met nauwJ ken geldig zijn. En indien keurige vermelding van hun voor 7 Juli a.s. geen opgave namen, woonplaatsen enontvangen is door hem, moet adressen, met de opmerkinger op gewezen worden, dat al of niet gebruikmaking de arbeiders hiermede zeer I ..van de bestaande vervoers. zeker moeilijkheden zullen 452.526 diensten." ondervinden bij het vervoer.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 3