WIERINGERMEERNIEUWS HET BEZOEK AAN WALCHEREN. „De Wieringermeer en Walcheren zijn twee gebieden van Nederland, die bijzonder zwaar door oorlogsgeweld werden getroffen. Het bezoek dat gij, menschen uit de Wieringermeer, thans aan ons eiland brengt, is iets meer dan een uit nieuwsgierigheid bezichtigen van dit getroffen gebied. Het is een bewijs van medeleven met den arbeid van Uw medeburgers, die tengevolge van •den oorlog, óngeveer voor de zelfde groote moei lijkheden staan," aldus sprak de heer Hagenbeek jn zijn begroetingswoord tot het gezelschap Wieringèrmeer_ambtenaren, dat zooals wij reeds meldden, de vorige week een bezoek aan Walche ren bracht. liet begroetingswoord dewedstrijd in een 20 over winning voor de Wieringer- Na •van den heer Hagenbeek, namens de Wederopbouw - Autoriteiten van Walcheren, hetwelk beantwoord werd door den heer R. Visser, ver_ eenigde het gezelschap zich aan tafel in het Hollandsch Koffiehuis te Middelburg, waarbij zich o.a. voegde de heer H. Kranenbeek, st.ede- bouwkundige van „Herbouw Walcheren',, die na den maaltijd aan de hand van diverse teekeningen, een in leiding hield over den her bouw van de stad Middel burg, waarvan het centrum in 1940 geheel door oorlogs geweld werd verwoest. Onder deskundige leiding maakte het gezelschap hierna in twee groepen een wandeling door jle stad om datgene te aanschouwen, wat reeds .kon worden opgebouwd. O.a. wer den bezichtigd het zwaar beschadigde in Gotischen stijl opgetrokken raadhuis en het uit de 13e eeuw da- teerende Abdijgebouw, waar bij men tevens een bezoek aan de bureaux van „Her bouw Walcheren" bracht. Na het diner begaf men zich naar het buiten de stad gelegen voetbalveld, alwaar onder aanwezigheid van di verse autoriteiten een ont moeting plaats had tusschen elftallen van Wederopbouw" Walcheren en Wederopbouw Wieringermeer (W.A.C.) De voetbalmatch Het Hoofd van het Streek- bureau Walcheren van den Wederopbouw, Ir. J Gerbe* verrichtte den aftrap, nadat eerst aan het vrouwelijk kantoorpersoneel van dit bureau bloemen waren over handigd. Terstond na den PREDIKBEURTEN. ZONDAG 7 JULI. NED. HERV. KERK. W.werf 10.15 Ds. Germans. M.blik 5.30 de hr. Stuyver uit Amsterdam. Opperd. 9.30 de hr. Stuyver. Aartsw. 9.30 Ds. v. d. Neut. Midw. llu. Ds. v. d. Neut. Twisk 2 u. Ds. Germans. Abbekerk 2 u. Concert Zang koor. Lambertschaag geen dienst. meerploeg eindigde. Het gezelschap begaf zich daarna in de gereedstaande auto's naar Hotel de Nieuwe Doelen, alwaar namens de W.A.C..supporters door Mej. M. v. d. Klaauw een medail le aan de winnende ploeg werd aangeboden. Zoowel de Zeeuwen als de Wieringer- meerders gaven blijk over diverse kwaliteiten op het gebied van zang en voor dracht te beschikken, terwijl zoowel door vertegenwoordi gers van Walcheren als van de Wieringermeer het woord werd gevoerd. De heer R. Visser, sprekende namens de Wieringermeergasten bood als dank voor het gastvrij onthaal een album aan, met photo's van den polder en noodigde daarbij tevens de gastheeren tot een tegenbe zoek aan de Wieringermeer uit. Tocht over het eilauil Den volgenden morgen begaf het gezelschap, waar bij zich behalve de reeds genoemde autoriteiten ook de heer Abspoel, directeur van Herbouw Walcheren had gevoegd, zich via Oostkapelle naar Domburg alwaar het. Zeeuwsche ringsteken werd aanschouwd ter gelegenheid van den verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard. Van daar reden de auto's langs de overblijfselen van den „Atlantic-wall" naar het bijzonder zwaar getroffen plaatsje Westkapelle, alwaar een technisch ambtenaar van den Dienst Droogmaking Walcheren een uiteenzetting gaf van den strijd, die men hier tegen de golven had gevoerd. Eenige tijd verbleef aftrap ging Walcheren tot! men op het herstelde dijks een rechtstreekschen aanval j gedeelte en de plaats waar op het Wieringermeerdoel| in het najaar van 1944 de over, doch W.A.C., (ditmaal; geallieerde troepen met ge voor het eerst in eigen weldige offers aan land kwa- tenue), wist dezen aanval men. Een aantal landings te keeren en na vijf minu- booten, tanks en vlammen, ten vrij onverwachts door werpers waren als stille ge. een handigen zet van H. I tuigen op het strand achter- Louwes om te zetten in een! gebleven. 1—0 voorsprong. Het mocht' Via Vrouwenpolder en het de ongeveer gelijkwaardigemiddeleeuwsche stadje Veere ploegen niet gelukken voor met het prachtige raadhuis de rust wijziging in dezen begaf men zich wederom stand te brengen. Effect ver- naar Middelburg en vandaar oorzaakt door het vrij harde' naar het getroffen Vlissin veld deed een felle aanval gen, welke plaats evenwel van W.A.C. op het Walcher- den moed niet heeft laten sche doel in een „outbair eindigen. Na de rust leek het aan vankelijk, of de Zeeuwen het gelijkmakende doelpunt zou den behalen. Gedurende ee- nigen tijd speelden de gast heeren dan ook op het ge bied van de Wieringermeer- ders en de W.A.C.-doelman Kok moest tweemaal een ernstigen aanval afwenden. zakken, waarvan het schip op de helling van de werf „De Schelde" een duidelijk bewijs was. Ver boven de stad stak het uit dat noj werd aangeduid met S. 214. (In de dagbladen heeft men intusschen kunnen lezen dat het schip Maandag j.1. te water werd gelaten en ge doopt „Willem Ruys"). Triest was de aanblik van SPELDFgRIKKEN van Spotter Spotspiegel. Poeh wat een hitte Ja, zoolang verlangd naar wat warmte en het is nog geen dag warm geweest of men klaagt alweer Poeh wat een hitte, 't is niet te doen. 'k Hoorde gelukkig een uitzondering. Ja man da's nog ereis weer, als je je ar beidsprestaties tappelings langs je rug voelt loopen en als je die bruingebrande ruggen van die wieders ziet. Maar de zwartkijker heeft al weer klachten Een leuk dingetje om zoo je gaf met dit warme weer op af te schieten is daarbij natuurlijk de wederopbouw. De noodwoningen zijn vol doende genoemd. Er komen betere berichten, steeds meer bewoners keeren terug. Nu is het echter de verdee ling en de bewoning die klachten oplevert. De speciaal voor deze wo ningen vervaardigde ledikan ten met de fraaie houten veerkrachtige matrassen worden nu successievelijk in gebruik genomen. Stelt U zich echter voor de schrik van een echtpaar dat de nachtrust moet onderbre. Vereen, voor Bedrijfsvoorlichting in de W.meer. Mededeeling no. 291. De plaag van de rupsen van de koolmot. In begin Juni werd door; ons in een perceel tuinkers' in de Wieringermeer een! groot aantal motvlinders aangetroffen. Hoewel hier. mogelijk. Het is nietuitgesloten, dat koolmotten met succes met DDT.preparaten bestreden kunnen worden, doch wij beschikken hieromtrent niet over ervaring. Naar aanleiding van bo_ door toen nog geen schadevenstaande beschrijving mee- werd aangericht zijn toch nen wij te mogen concludee- een aantal exemplaren ter ren dat de thans zoo veel- beoordeeling opgezonden aan vuldig voorkomende kleine de Piantenziektenkundigenrupsen in de verschillende Dienst te Wageningen. Uit koolsoorten afkomstig zijn het antwoord dat wij hier-; van het koolmotje. Immers over van de P. D. hebben' de thans voorkomende rup_ ontvangen blijkt, dat het' sen vreten ook uitsluitend toentertijd optreden der| aan de onderkant van het motvlinders wel in zeer nauw! en veroorzaken even- verband staat met de thans eens een groot aantal gaat- heerschende rupsenplaag oo jes in het blad. de diverse koolsoorten. Het; Wat de bestrijding betreft schrijven van de P. D. luidt, komt zooals ook in het schnj n.1. als volgtven der P. D. is opgemerkt Het is ons gebleken, dat dei calsiumarsenaat in aanmer. door U ingezonden Micro - lepidoptera, die werden aan getroffen in mosterd, tuin kers en andere kruisbloemige gewassen z.g.n. koolmotten (Plutetla maculipennis) wa ren. De koolmotten schijnen vooral na droog weer in het voorjaar soms in groote aan- aantallen op te treden aan de bovengenoemde gewassën. De rupsen van deze mot ten tasten het blad aan de enderzijde aan. Zij veroorza ken daar een typische be schadiging, die bestaat uit een groot aantal gaatjes (in Duitschland Fensterfrass ge noemd). De koolmotten treden in ons land in twee generaties op. De eerste verschijnt in Juni en hierdoor wordt min der schade veroorzaakt dan door de tweede generatie die in Juli en Augustus ver schijnt. De verpopping heeft dik wijls plaats aan de onder zijde van het blad in een spoelvormige cocon. De over 14. V/UV.U11. UÏU ,omclamatras wintering geschiedt als pop; het begaf. En als je daarbij bedenkt, dat de boeren, die op hun erf het puin van hun woning als een troostelooze hoop hebben liggen en dan op een goeden dag ervaren dat zes autovrachtenpuin uit de dorpen worden aange voerd, dan is een lichtelijk hoofdschudden van den ar men spatter wel te recht vaardigen nietwaar Tot de, volgende week lezers. Spatter Spotspiegel. Internationaal bezoek. Nadat door de deelnemers waarna in den voorzomer van het daarop volgende jaar de motjes weer te voorschijn komen. Ter bestrijding kan allereerst een hygiënische behandeling van de velden en perceelen, waar kruisbloe mige hebben gestaan, wor den aangeraden. Zoo dienen b.v. alle resten van deze gewassen zooveel mogelijk opgeruimd te worden. Het is ook van belang de wilde kruisbloemigen, die in de nabijheid van de akker staan, eveneens te vernieti gen, doch dit zal in de prac_ tijk misschien op bezwaren stuiten. Indien door de rup aan de internationale scheep-1 sen van koolmot ernstige vaart-conferentie afgeloopen 1 week een excursie was ge maakt door onzen polder, ge king. Echter alleen als het te bespuiten gewas nog voor geruimen tijd niet in con sumptie behoefd te worden gebracht. Hier dient dus voorzichtigheid betracht te worden. Verder kan over een bespuiting met calsium arsenaat opgemerkt worden dat hiervoor regenwater of schoon slootwater iets beter geschikt is dan leidingwater, daar leidingwater zich min der goed over het blad ver spreid, meer in droppels blijft hangen, dan regen- of slootwater. Nog beter is ech ter om, indien verkrijgbaar, een uitvloeier aan de calsi umarsenaat oplossing toe te voegen. Men is dan zeker van een goede verdeeling van het sproeimiddel over de plant. Voor bespuiting of ver. stuiving komt verder ook in aanmerking het DDT-pro- duct „Gesarol." Hiervan zijn thans twee soorten in de handel n.1. Gesarol spuit. middel en Gesarol stuifmid. del. Voor het Gesarol spuit- middel menge men 1 kg. Gesarol aan op 1 a 2 L. wa ter. Na 10 min. wachten wordt dan 100 L. water on der voortdurend roeren toe gevoegd. Voor het Gesarol stuifmiddel wordt door de' fabrikant- een benoodigde hoeveelheid van 250400 gr. per are voorgeschreven. Het verstuiven kan op elk uur van de dag geschieden, doch bij voorkeur 's morgens of 's avonds als het gewas eenigszins bedauwd is. De Gesarol preparaten hebben het voordeel"dat ze voor de mensch en warm bloedige dieren friiet giftig zijn, terwijl aan het Gesa rol spuitmiddel stoffen ziin schade wordt aangericht en toegevoegd die de fijne ver tot de directe bestrijding; deeling van het product over dient te worden overgegaande bladeren bevorderen. Ter dan is dit, vooral wanneer behandeling van moeilijk te groote perceelen met b.v. bevochtigen planten is ech- mosterdzaad behandelt moe-! ter toevoeging van een uit ten worden, geen eenvoudi-; vloeier nog wel noodig. ge zaak. Voor de bestrijdingOver het effect van deze - zou dit geval slechts lood.j en van andere middelen te_ Afrikaansche studenten uit en calsiumarsenaat (0.3% gen de rupsen van de kool- Londen, behoorden hiertoe in aanmerking komen. Wan_ mot is nog weinig bekend, ook talrijke buitenlandsche gas^ neer het gewas echter spoe- Proeven hiermee te nemen het N.V.V., die te clig voor consumptie gebruikt en ervaringen uit de prac- moet worden, is een bestrij- tijd zullen ons misschien ding met arsenaal,, wegens' hierover binnenkort beter het vergiftigingsgevaar, niet! inlichten. noten wij j.1. Woensdag op nieuw de eer een groot aan tal buitenlandsche gasten van diverse nationaliteit te ont vangen. Behalve een gezelschap Van Velzen kreeg ongeveer verwoest Walcheren. Harte, halverwege de tweede helft lijk was de ontvangst door op prachtige wijze den bal de gastvrije Zeeuwen. Het toegespeeld en wist een nog bezoek van de Wieringermeer fraaier schot in de rechter- aan Walcheren was een helft van het Zeeuwsche doel symbool, van elkaar de hand den stand tot 2—0 t.e bren-j reiken, om te samen te gen. Gelukkig voor de te_' trachten deze zoo zwaar ge- genstanders mislukte vlak troffen gebieden spoedig te voor het einde een correct; herbouwen, indien mogelijk, voorgezette cornerbal, zoodat schooner dan voorheen. ten van Amsterdam confereeren. Allen werden ontvangen door Ir. Ovinge, die verrast was door de groote belang stelling welke deze bezoekers aan den dag legden en de waardeering welke ten aan zien van de resultaten van een half jaar werken werd geuit. VERGADERING LOON- EN DORSCHBEDRIJF. Dinsdagavond, j.1. vond iii het lokaal van den Heer S. Slikker te H.-hoef een be spreking plaats tusschen de samenwerkende landarbei dersbonden en de Loondor- schers in de Wieringermeer. Bij deze besprekingen werd volledige overeenkomst be reikt omtrent loonen en ar beidsvoorwaarden. Officiëele bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van WIERINGERMEER brengen ter openbare kennis, dat zij onder dagteekening van heden op de lijst van instellingen van weldadigheid, bedoeld m artikel 3 der armenwet hebben ingeschreven 1. de Diaconie der Gereformeerde Kerk te Middenmeer 2. de Diaconie der Gereformeerde Kerk te Slootdorp 3. de Diaconie der Gereformeerde Kerk te W.-werf 4. de Diaconie der Nederl. Herv. Gemeente W._meer 5. het Roomsch Katholieke Kerkbestuur, parochie Wie ringermeer le Wieringerwerf. Koihorn, 27 Juni 1946. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LOGGERS, Burgemeester. A. N. NAP, Secretaris.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 3