WIERINGER NIEUWS ALGEMEENE POLITIEKE ASPECTEN WAARHEEN? ER KOMEN VISCH- DEMONSTRATIES. KOOS VORRINK OVER Meijert Kooij Sz. jubileert j Voor een goed gevulde zaal Een onafgebroken lange hield Koos Vorrink, Voorzit- Vele vrouwen ondervinden staat van dienst in particulier' ter van den Partij van den moeilijkheden bij de visch- bedrijf geeft altijd blijk van' Arbeid Vrijdagavond in Cine- bereiding'. Hóe moet ik wederkeerig vertrouwen be-| ma de Haan, na te zijn inge- schoonmaken, hóe Stoven, grip en waardeedng. We mo-! leid door den Plaatselijken hóe bakken Een antwoord j gen zeker aannemen dat een Voorzitter den Heer F. Bont- hierop geeft de Afd. Visch I goede verstandhouding in de kes, een gloedvolle rede, die "Van het Voorlichtingsbureau25 jaren onafgebroken dienst'met groote aandacht werd van den Voedingsraad. Deze van den heer M. Kooij Szn.gevolgd. Afdeeling organiseert name.' op Zaterdag 13 Juli a.s bij Spreker begon met een inte- lijk vischdemonstraties in de fam. Bosker, verankerd ressant overzicht van de ge ligt. I wrongen voor-oorlogsche poli- Als 15-jarig knaapje, geleid tieke constellatie, de crisis- aan moeders hand, betrad hij tijd in 1937, de opeenvolgende 13 Juli 1921 wellicht zeer. kabineH^n Colijn, hun poli schuchter het kantoor van nu! tieke ^nacht, schetste het wijlen O. J. Bosker, hetgeen1 verwerpen van iedere samen uiteindelijk heeft mogen leiden) werking met de S.D.A.P. - dit tot zijn carrière, Reeds vrijj immers was verkoopen van ziel spoedig begreep zijn oude' en zaligheid aan den baar superieur, dat zijn nieuwe! lijken duivel - en het torpe- piccoclo, een helder hoofd be-! deeren onder gezochte motie zat en een serieus werker be-| ven van het plan van den loofde te worden. Het was' Arbeid, dat sociale rechtvaar- can ook daarorp dat hij de! digheid, welvaart en levens geheele administratie van het verheffing voor de breede mid tal van gemeenten. Er wordt visch schoongemaakt, gefi leerd en een demonstrante laat zien hoe men de visch het beste kan klaarmaken De demonstraties trekken overal veel belangstelling. In onze gemeente zullen zij gehouden worden op Vrijdag 12 Juli a.s., om 3 en 8 uur n.m. in de foyer van Cinema de Haan. Men moet een schoteltje en lepeltje meebrengen. Èr is dus wat te proeven. Kaartjes a f 0.25 kan men afhalen op den demonstra tiedag aan de zaal. BEVORDERD. Onze plaatsgenoot de heer KI. de Vries werd heden bevorderd van de le naai de 2e klasse M. T. 3. te Haarlem. DOOPSGEZ. GEMEENTE Hippclytushoef. Vrijdagavond 8 uur. De Gemeente zingt uit de Nieu we Liederenbundel. SCHOOLREISJE O.-LAND. Ook het tweede school reisje, dat met de hoogste drie klassen van de O.L.S. te Oosterland, is uitstekend geslaagd. Ditmaal ging de reis naar Amsterdam. Na een bezoek aan het Bagijn. hof en de Bijenkorf, waar en passant ook de Marine-ten toonstelling bezichtigd werd, ging het Artiswaarts. Hoewel enkele dieren ontbraken was er nog veel te bekijken over gebleven. Vooral bij de apen en de olifanten hebben de kinderen zich natuurlijk ge amuseerd. Krokodillen, slan gen, leeuwen en tijgers be antwoorden meestal niet aan de verwachtingen. Het Aqua rium met de prachtige vis_ schen en het diorama van het. duinlandschap, wekte veel bewondering. Hierna volgde een mooie leerzame boottocht door de grachten en havens van Am sterdam. Er waren heel wat groote booten te bewonde ren. Na afloop daarvan ging het weer richting Ooster land. Maar een schoolreisje zonder een bezoek aan een speeltuin is niet compleet en dus werd onderweg de speel tuin „De Bedriegertjes" in Bergen aangedaan, waar ook de grooteren zich best ver maakten. onvermoeid gle den, draaiden en schommel den en genoten van de ver dere attracties, die deze ge legenheid biedt. Het was al vrij laat, toen de bus met zingende kinderen Ooster land wee-r bereikte. Veel was er thuis te vertellen en al len, die meewerkten om de ze schoolreisjes weer als vanouds te doen slagen, wor de hierbij daarvoor hartelijk dank gezegd. Ook de verzor ging van den inwendigen rnensch liet niets te wen_ schen over. omslachtig steenbedrijf bij de Z.-Zeewerken, de adm. van het Heemraadschap en Pol der Waard Nieuivland, de adm. der Ned, Herv. Kerk, de toenmalige Zuivelfabrieken als ook het admïstratieve werk der Holl. Mij, v, Landbouw, gelei delijk overhevelde naar den jongen administrateur, welke daarin door assistentie werd bijgestaan. Bij de liquidatie van het bedrijf van den Heer O. J, Bosker, overgegaan aan J. J, Bosker, v,h. O. J, Bos- ker's aann. bedrijf, bleef de heer Kooij als de administra teur in dienst. Na het overlijden van den heer O. J, Bosker in 1942, zijn alle publiek rechtelijke functie's, successievelijk over gedragen aan den heer Kooij. denmassa waarborgde, Toen echter braken reeds andere opvattingen door ei dit leidde in 1939 tot het op nemen van 2 S.D.A.P, minis ters in het kabinet omdat het niet anders kon. Als gevolg van den oorlog is tenslotte in de Partij den Arbeid de eenheid vonden voor breede groepen, die Christelijk of niet-Christe lijk de oude scheidsmuren omverwierpen in het belang van ons volk. Spreker schetste het partij programma en noemde het antwoord van de kiezers in derdaad teleurstellend. We dachten dat we 34 a 35 zetels zouden krijgen en we hebben er 29 behaald. Er zijn men- schen die onder den invloed Zeer zeker een bewijs dat hij komen van een teleurstelling de juiste man op de juiste v"a* sommige van onze vij- plaats werd geacht, j anden zelfs noemden een Wij gelooven stellig dat het' debacle. Een scribent in hem, hoewel overtuigd zijnde' "Trouw' schreef dat de Par- dat hij zelf een grootsche ver-| 'n staat van ontbinding eeiing schuwt op 13 Juli vcrkeert. Zoo is het echter niet aan belangstelling zal °'et- Partij groeit als kool, ontbreken. Zeer zeker zal men| ledental neemt snel toe. zijn capaciteiten weten tei PjZe. week is het 100.000ste waardeeren, ook in die krin-| ingeschreven. jpApplaus.) gen, waar hij, ondanks zijn1 ^et duurt echter lang voor drukke werkzaamheden, altijd a*. denkbeelden, die in het nog tijd vond, zijn steun te rijpe deel van ons geven aan het veelomvattende volk leven, doordringen tot cultuurwerk. Ook vanaf dezen plaats onze hartelijke gelukwenschen aan den jubilaris. VOETBAL. WIRON 1—GEEL ZWART 3 Hard heeft Wiron moeten werken voor de overwinning', met veel pech had Wiron te kampen, maar zij won toch en wel met 3—1. Langen tijd stond het 11 en bleven de kansen gelijk, maar door taai volhouden wist Wiron tenslotte toch nog te win nen. En volkomen verdiend Door deze overwinning van Wiron, is nu nog een beslissingswedstrijd noodza kelijk geworden tusschen Succes 4 en Wiron 1, om bet kampioenschap. Dan zal het aan belang stelling wel niet. ontbreken Als pasbeginnend elftal heeft Wiron zich in ieder geval kranig gehouden En dat. het haar ernst is om op de zen weg voort te gaan, blijkt wel uit het feit, dat zij nu een trainer heeft we ten te engageeren de Heer de Boer, van Den Helder, dis eiken Donderdagavond de training ter hand zal nemen. 10 Juli 13 Juli Vergadering van de Drie Landbouworganisaties in de W.-meer in Café Bijlsma te Winkel. Ledenverg. Pluimvee- en Konijnenfokvereen. „Het. Nieuwe Leven", afd. W-meer in Café Droog. 'sAv. 7 uur. de breede massa. Zelfs een aantal van de oude S.D.A.P.- ers bleek nog niet gerijpt te zijn voor de vernieuwings gedachte. Zij hebben hun stem vergooid aan de commu- INSTALLATIE VAN HET NIEUWE SCHOOLHOOFD. Donderdagavond had in de Geref. Kerk te Den Oever de installatie plaats van het nieuwe hoofd der Chr. Nat. School, den Heer L. de Gooy- er. De Heer O. Deen sprak woorden van welkom namens het bestuur der school, de heer S. Bison namens het personeel, terwijl ook nog spraken Ds. Schenkeveld en de hee»r G. Visser. De heer de Gooyer dankte de sprekers voor hun har telijke woorden, waarna de ze welkomstavond met de Avondzang werd besloten. Autotocht Ouden van Dagen Donderdag a.s. zal de tocht bij leven en welzijn aanvangen te 9 uur vanaf Hippolytushoef en 9.15 uur vanaf Zwinstraat Den Oever, Er wordt gereden! langs Gemaal Leemans, Noor-j derkwelweg, W.-Werf, Scha-1 gerweg, Middenmeer, Alkm,' weg, Aartswoud, Heerhugo-' waard, Alkmaar, 11.30 Muziek-] tuin Alkmaar (koffiedrinken) 1 uur vanaf Muziektuin,- Heiloo, Egmond aan Zee, Ber-1 gen Speeltuin (3 uur) eten.! 5 uur vertrek Schoorl, Schoori-' aam, De Kooij, H.-Hoef 7 uarj terrein Bioscoop de Haan. Af-1 scheid in zaal R. Engel. Nu mooi weer, en dan tal i 't een prachtdag rijn. risten, die 7 zetels wonnen, i naar sprekers meening 1 door vroegere N;S.B.-stem mers, de andere 6 van de Partij van den Arbeid. De winst der communisten beïee-l kent dat de Partij v.d, Ar-, beid niet de eerste partij in den lande is geworden, maarj de tweede. Daarom heeft de; kabinetscrisis zoo lang geduurd doch men zal zien in het re- geeringsprogramma dat de P. v.d. A. niets van haar urgentieprogramma heeft los gelaten. Alle belangrijke pun ten zijn in het accoord met de K.V.P. opgenomem Met de K.V.P. ministers kan een con structieve politiek worden ge voerd. Het socialisme van de P. v.d. A. is niet verwaterd, men kan daarop vertrouwen, Ons programma kent geen holle phrasen, het staat reëele politiek voor in tegenstelling met de C.P.N., die uitsluitend destructief werkt en het be- bestond de meest schaamte- looze verdachtmakingen te ge bruiken om onze uitslag te verknoeien. Ook wij hadden fietsbanden en textiel kunnen beloven doch wij hebben den kiezers de naakte werkelijk heid getoond. Vervolgens onderwierp de spreker de Partij van de Vrij heid aan een critische be schouwing. De liberalen ma ken een schaamteloos mis bruik van de door hen gepro pageerde vrijheid, die slechts het belang van één groep, de producent, beoogt, Is men ver geten dat dit leidt tot ver storing van het evenwicht tus schen koopkracht en prijs. Ongebreidelde productie be- teekent, geen afzet, geen prijzen, en ondergang van den Middenstand. De Middenstand leeft door het welzijn der massa. Daarom geleide eco nomie en geen chaos, gaen winstbejag. Geleide economie heeft met S(fcaats-absolutisme niets gemeen. De helft der mijnindustrie is gecentrali seerd door de Staat en is de beste ter wereld alzoo ook het P.T.T.-bedrijf, even eens een voorbeeldig bedrijf. De critici wil het graag doen voorkomen dat men dan Staatsslaaf zou zijn. Spr. illus streert het tegendeel met humoristische voorbeelden. Door socialistische acties! is er in de laatste halve eeuw reeds veel verbeterd. Er is toch werkelijk wel een beetje meer gerechtigheid bereikt, doch ons devies is Geeste lijke vrijheid door maatschap pelijke ordening. Dat is vrucht der geestelijke vrijheid, en en dat is niet de vrijheid van uitbuiting van het liberalisme. Inzake een mogelijk overleg met de C.P.N zegt spr„ dat hij dan bereid is met deze groep te praten, als het dag blad „De Waarheid" eens openlijk stelling neemt tegen de Russische wantoestanden (zwarte handelspractijken, wel ke door de Sowjet Regeering openlijk gesteund worden) en niet langer streeft naar het' binnenhalen der Moskou-die-i latuur. Het verschil dat de! Communisten radicaler zijn dan wij, is voor ons niet door slaggevend, doch hunne, in alle pamfletten gekozen lief desverklaringen aan de demo cratie bestaat in wezen in het aanbidden van Moskou en is daardoor on-nationaal. Laat men in dat kamp dat los, dan ben ik genegen met hen over samenwerking te spreken. Er is alle reden om de toekomst1 denker in te zien en ongerust! te zijn. Het ernstig woord van' Ernst Bevin, Engel. Min. van! Buitenl. Zaken gericht aan Rusland, toch op te houden de wereldvrede te saboteeren,! leest men in geen enkel Sow- jetblad. Dat is dictatuur van' Moskou waardoor het volk onkundig wordt gehouden van de ware toestanden, terwijl de imparealistische £>owjet-poli- cieïi in alle windstreken is op te merken. Ten aanzien van Indië waar schuwt spr. tegen doorsnijden van de draden met dit kolo niaal gebied, hetgeen bij onze uuiuige economische ontrediaide toestand een catastrote zou be- teekenen. Onze welvaart staat met Indonesië op het spel. De rust moet in z,uid-Oost Azië werden hersteld, hetgeen in eerste instantie is uitgevoerd üoor geallieerde troepen, doch deze vochten reeds 5 jaren, vv ij moeten dus, hoe onpret tig ook, eigen verantwoorde lijkheid nemen voor deze ma terie. Moet de Ned. jeugd dit nu weigeren vraagt spr. Daar hebben de Communisten heel wat stemmen mee behaald. Wij zeggen echter verdere ver arming mogen wij niet tole- reeren. Door een wezen lijke principeele politiek groeit de Partij als kool. Daarom ook bij de gemeenteraadsverkie zingen maskers af, een prin- cipieele politiek voeren en geen gemeentebelang en soort gelijk maskeradespel. Spr besloot zijne, ooder ademlooze stilte en voor de vuist gesproken rede met de opwekking Doet dus ook bij de gemeenteraadsverkiezing een principieële keus, door te kiezen een hervormingspartij, naar een hechter en gelukkig Nederland. (Langdurig applaus) Vragen werden nog gesteld door den heer G. Overberg, die het illejgaliteitswerk der Communisten prees en meende dat men in die kring meer recht op waardeering had. N. Mulder Dz. stelt de vraag, wa' e- bij geleide economie tereiht komt van de land en tuinbouw. Dit stelt andere eischen H. Lukkien wil graag waar den mg voor de niet geringe militaire steun van Rusland, terwijl C, Metselaar een meer concrete berechting van poli tieke deliquenten voorstaat. Voi rink antwoordt. Bij geleide economie aldus dhr. Vorrink, is er meer waar borg en garantie dan bij p:o- duceer-maar-raak-politiek. Spr. adviseert voor de bespreking hiervan Minister Mansholt uit te noodigen. T.o.v den heer Lukkien pareerde spr. op zeer scherpe wijze. Niets zoo zeide spr, was mij persoonlijk liever gewaes.. dan dat het nazidom bij de eerste schending van een Staat, met de gezamenlijke staten was besprongen met alle middelen Dan had Hitier nimmer den oorlog doorgezet. Wat ge beurde er échter Land aa land werd afgeslacht »n het ergste was Rusland sloot een monsterverbond met den overweldiger. Totdat iu 1941 Duitschland - Rusland aanviel - niet omgekeerd dus, toen werd het Sowjet-toestel in beweging gebracht, toen was de oorlog omgetooverd in een volksoor log. Toen werden pas de Ne- derl. Communisten dappere verzetsmannen, doch ook pas toen. Ik heb respect voor elk die gaf het hoogste voor de vrijheid, d.i, het levenj doch ik acht mij te voornaam om dit gedoe te kunnen prijzen als nationale daad. Dan kennen wij wel andere verzetsgroepen die het waarachtig heil der natie nastreefden, en niet tot onze politieke vrienden be- hooren, dat zijn de A.R, en ook andere groepen. Spr, beaamde dat de be rechting der politieke delin quenten een ware lijdensge schiedenis is. Ons volk is dit probleem niet de baas. Moge lijk geeft de nieuwe regeering uitkomst. Voorz. Bontkes sloot daarop met dank aan den spreker en wekte op tot toetreding tot de Partij v.d, Arbeid.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 2