WIERINGERMEERNIEUWS De Beurs te Winkel. DIENST WEDEROPBOUW WIERINGERMEER. a.s. ZONDAG BAL WOONSCHIP TE KOOP. VACANTIE l ARBEIDERS GEVRAAGD De Wederopbouw van de Wieringerroeer. Vergadering- van den Raad van Advies. De agenda van de laatste vergadering was niet groot, doch het aantal onderwer pen, dat in den loop der be sprekingen aan de orde kwam. was_zeer uitgebreid. Zweedsche noodwoningen. In antwoord op een ver zoek van den Raad deelt de Commissie Wederopbouw Wieringermeer schriftelijk mede, dat zij bereid is bij die noodwoningen, waarin de kinderen redelijkerwijs niet in de slaapruimten kunnen worden ondergebracht, af zonderlijke onderkomens op te trekken. De Raad betreurt, dat de! toen nog op te bouwen dub bele noodwoningen niet af zonderlijk kunnen worden opgebouwd, temeer nog om dat de toekomstige bewoners bereid waren zelf de kosten hiervan te dragen en het materiaal (gebikte steenen), voorhanden was. Schuilketen. De Coftimissie Wederop bouw Wieringermeer deelt mede, dat zij ook na hetgeen door den Raad naar voren was gebracht,, geen aanlei ding kan vinden haar stand punt te herzien terzake van den prijs der sehuilketen. Ook ten opzichte van deze beslissing betuigt de Voor zitter zijn leedwezen. Paardenstallen. Op het verzoek van den Raad aan de Commissie We deropbouw Wieringermeer om tijdig maatregelen te ne men voor het in goede stal len onderbrengen van paar den is nog geen bericht in gekomen. Huisvesting seizoenarbeiders. Blijkens desgevraagde in lichtingen aan de Commissie Wederopbouw Wieringermeer zijn de D.U.W.-kampen even eens beschikbaar voor de onderbrenging van seizoen arbeiders. Vervoer van personeel, niet landarbeiders. Besloten wordt de Com missie Wederopbouw Wierin germeer te verzoeken het vervoer te willen financieren van het personeel van zaken lieden, welke in de Wierin germeer gevestigd zijn. Arbeidersvraagstuk. Op verzoek van een der leden deelt de Voorzitter mede, dat dit niet meer ur gent is blijkens mededeeling van het Arbeidsbureau, vol gens welke voldoende ar beidsreserve aanwezig is voor het seizoenwerk. Ook de dorschbedrijven hebben zich reeds nagenoeg van voldoen de personeel verzekerd. Beplantingen. Een der leden informeert naar de mogelijkheid om verdere uitbreiding aan het werk van het Staatsboschbe- heer te geven, in verband met het feit dat de polder langer kaal zal blijven naar gelang de beplanting beperkt blijft tot die bedrijven welke herbouwd zijn. Er wordt zelfs beweerd, dat de rupsenplaag mede tot oorzaak heeft dat door de vernielde beplanting de natuurlijke bestrijders niet in voldoende, mate present waren. De heer Vosters deelt me de, dat de materiaal- schaarschte nog steeds een belemmering vormt. (Wordt vervolgd) PREDIKBEURTEN. NED. HERV. KERK. ZONDAG 4 AUGUSTUS. Oppera. 9lA u. Ds. Kloosterm. Dankzegging. Twisk 9Va u. Ds. v. d. Neut. Abbekerk 2 u. Ds. Steenbeek Oostwoud en Midwoud geza_ melijke dienst te Oostwoud v.m. Cand. F. v. Santen. M.-blik 10 u. cd. de Vrijer. M.-blik 5.30 u. Ds. v. d. Neut. W-werf 2.30 u. Ds. Germans. Gedeeltelijke opheffing Ver'keersverordening. Naar ons van bevoeg de zijde werd medege deeld zal met ingang van 5 Augustus a.s. de toe gang tot de Wieringer meer vrij zijn tusschen 6 uur en 22 uur. De overige uren zal men nog in het bezit moeten zijn van een geldig toegangsbe wijs, afgegeven door of namens den Burgemees ter van Wieringermeer. PREMIEKEURINGE N TE WIERINGERWAARD. Op de gehouden premie keuringen te Wieringenwaard waren de bekroningen als volgt Hengstveulens geb. naj 5 April f 2.50 Alfons v. Cul-1 tura, eig. J. W. Lammers, Middenmeer Merrieveulens geb. vóór 15 April f 10.Camilla, eig. E. Bruins, Slootdorp I f 5.- Jonkvrouw, eig. E. Bruins, Slootdorp. Merrieveulens geb. na 15 April f 10.Juliana eig. E. Bruins, Slootdorp. Twee Jarige f 40- Tado v. d. Lagekwel, eig. A. P. de Milliano, Wieringerwerf f 30 Beppy v. d. Dolfijn, eig. H. J. A. Hakvoort, Slootdorp f 30 Ida, eig. Staatslandb. bedrijven W._werf f 25 Pau- lina v. Cultura, eig. J. W. Lammers, Middenmeer f 25 Lionsa van Petrushof, eig. J. Brak, Slootdorp f 20 Hi- rondella, eig. G. Schuiringa, Middenmeer. Drie Jarige gr. m. f 50 Cazina, eig. J. Brak, Slootdorp f 40 Mirza van „Prinses Margr. Hoeve", eig. J. Mulder, W.werf f 30 Cor_ ry v. Zuidzande, eig. E. Bruins Slootdorp. Drie Jarige kl. m. f 35 Boline v. Aardenburg, eig. F. Bruins, Slootdorp f 20 Flora, eig. E. Bruins. Slootdorp. 47 Jarige gr. m. f 60 Alma; v. 't Paviljoen (Kampioene) eig. E. Bruins, Slootdorp f 40 Claira van Cultura, eig. J. W. Lammers Middenmeer f 20 JacquelL ne v. d. Noorman, eig. E. Bruins, Slootdorp f 20 Her.. mina v. d. L. Kwel, eig. A. P. de Milliano, W.-werf. 47 jarige k. m. f 30 Eva, eig. E. Bruins, Sloot dorp f 10 Julia v. d. Noor man, eig. E Bruins, Sloot dorp. 8 Jaar en ouder gr. m, f 20 Hermina, eig. G. Schui ringa, Middenmeer f 20 Ali_ ce de Pepinchem. eig. Th Oostenburg, Middenmeer f 15 Alma Staatslandb. bedr. W._werf 8 Jaar en ouder kl. m. f 20 Nora v. Middenmeer, eig. G. Schuiringa, Midden meer f 15 Elfrida, eig. staatslandb. bedr. W.werf V ertoon ing O u d - kam pioen en f 30 Elize, Kampioen 1944, eig. R. C. Vermunt, Midden meer f 30 Aline v. Dierkeii- steen Kampioen 1945, eig. E. Bruins, Slootdorp. Medemblik. BEROEP NIET AANGENOMEN. De door de Geref. gemeen te alhier beroepen candidaat P. Uidam heeft gemeend voor j dit beroep te moeten bedan ken. In aansluiting op het pers bericht van het Hoofdbedrijfs schap voor Akkerbouw-pro- ducten en de circulaire aan het bureau van den Prov. Voedselcommissaris betreflen de bovengenJfcpid onderwerp, deelen wij u mede het volgende Voor consumptie-tarwe en -rogge zal aan de telers bij inlevering aan een ingescha- kelden handelaar een inleve ringspremie worden betaald en wel voor levering vóór 29 Sept, 1946 f 2,50 per 100 Kg, voor levering van 29 Sept tot en met 12 Oct. 1946 f 1.75 per 100 Kg. voor levering van 13 Oct. tot en met 26 Oct, 1945 f 1.- per 100 Kg. Bovengenoemde inleverings premies zullen eveneens be taald worden voor den voor geschreven wijze aan erkende zaaizaad handelaren afgele verde zaaitarwe en -rogge. De zaaizaadhandelaren zul len bij aankoop rechtstreeks aan telers de desbetreffende premie aan telers moeten uitbetalen het P.A.V.A. draagt voor afrekening met de handelaren zorg. Als basis voor deze afreke ning zal gelden de door den zaaizaadhandelaar wekelijks aan' het bureau van den P, V. C. in te zenden overzichtstaten zaaizaad met de daarbij be- hoorende copie 'Z. T. - geleide- biljetten. De laatste betaling van de verschillende premies zal plaats vinden aan de voren genoemde bescheiden over de week van resp, 23-28 Sept, 1946, 7-12 October 1946 en 21-26 Oct. 1946 voorzoover i deze uiterlijk op 30 Sept 1946 resp. 14 Oct. 1946, en 28 Oct. 1946 per aangeteekende! post aan het bureau van den' P. V. C. zijn afgezonden. Pit laatste voorschrift ;salj streng wor'uêh gecontroleerd. Op de bescheiden, welke na genoemde data door de han delaren worden verzonden, zal als premie worden uitbetaald resp. f 1,75 en f 1,-, terwijl op de bescheiden, welke na 28 Oct, 1946 worden verzon den,, geen uitkeerinig meer zal plaats vinden. Ten overvloede merken we nog op, dat de verschillende j premies dus door het P.A.V.A.' zullen worden vergoed en der! halve niet doorberekend mo gen worden. Onder-Vakgroep „Groothandel in Zaden voor Akkerbouw en Weidebouw," BRANDHOUTVOORZIENING, De Commissie Wederopbouw Wieringermeer maakt bekend, dat nog een klein aantal perceelen brandhout ter verdeeling beschikbaar zijn. Gelegenheid tot het afhalen der bonnen op WOENSDAG 7 AUGUSTUS a.s. op de Beurs te Winkel des v.m. van 1011 uur ten kantore Ridderstraat 10 Medemblik nam. 23 uur. Hiervoor komen uitsluitend Wieringermeerbewoners in aanmerking, die tevens een bon kunnen afhalen voor die gezinnen, waar men geëvacueerd is (geweest). Medemblik, 30 Juli 1946. Namens de Commissie Wederopbouw W.-meer, Het Hoofd van de Brandhoutvoorziening, H. B. KIELSTRA. Vereen, voor Bedrijfsvoorlichting in de W.meer. FLEVO NIEUWS. Maandag 5 Aug. 645 wordt een oefenwedstrijd gespeeld tegen een elftal van de distributiedienst Wieringermeer. De volgen de leden worden verzocht aanwezig te zijn W. Rein_ ders, J. Breed, A. Edens, S. Edens. J. Filius, v. An- del, H. Deijkers, J. Kuiper, Meindersma, C. Vermaat, G. Oosterveld, J. de Schip per, C. J. de Vos en G. Deijkers. Trachten de leden zoo veel mogelijk op de oefen avond op Donderdag te komen Bonnen voor voet balschoenen komen waar schijnlijk spoedig. in café Veerdig H.hoef Muziek JO.CO.DI.CO's. Mededeeling 298. DE RUPSENPLAAG IN DE WIERINGERMEER 1946. (Vervolg.) Om te verpoppen spinnen de rupsjes zich aan de on derzijde van het blad., op steenen of andere voorwer pen in, in spoelvormige en netvormige cocons, welke aan beide einden open blij ven. De overwintering ge schiedt meestal als pop, zeldzaam ook als motje. Ge woonlijk treden van het kool- motje per jaar slechts twee generaties op de eerste in Junide tweede tegen het eind van den zomer. In En geland heeft men echter vroeger (vorige eeuw) wel eens geconstateerd, dat van af het midden van den zomer tot het begin van den winder de eene generatie op de an dere volgde. In 1905 is dat zoowel in Denemarken als in Nederland het geval geweest. Het koolmotje is over dej geheeie aarde verspreid. Inj ieder jaar kan men ze in meer of minder groote aan tallen aantreffen. In sommi ge jaren kunnen ze echter in zulke sterke vluchten op treden dat alle kruisbloemi- ge cultuurplanten door dé rupsen vernietigd worden. Zoo kent men dergelijke ca_ tastrophes in de jaren 1905, 1910 en 1914 o.a. in Dene_ markch. xn xuUv was ae plaag Val! korteren duur, omdat het slechts één generatie betrof. Parasitaire schim mels en insecten traden n.I. zoo sterk en gelijktijdig op, dat van een massaal optre den van latere generaties geen sprake kon zijn. In 1914 verscheen echter de eene generatie na de andere. De grootste schade wordt dit jaar in de Wieringermeer veroorzaakt door het massa le optreden van de rups van de Gamma uil. De meeste schade werd in de eerste helft en het begin van de tweede week van Juli aan gericht. De naam „gamma uil" stamt van een licht me taal glanzend teekentje in de vorm van de Grieksche letter y (gamma), welke de vlinder op zijn beide voor vleugels draagt. Voor de rest is hij donkergrijs en roodach tig gekleurd en licht en don ker gemarmerd.. De larven (rupsen) zijn 2.5—3 cm. lang. Ze zijn van anders uil .rup sen gemakkelijk te onder scheiden, doordat ze de twee eerste achterpootparen mis sen. Ze bewegen zich daar door als spanrupsen. De voor ste lichaamssegmenten zijn smaller dan de overige de kop is zeer klein. De kleur is groen of blauwgroen in lichtere of donkere schakee ringen al naar de planten waarop ze leven. Over de rug loopen 6 fijne witte lengte.strepen en geele on_ derlangs aan weerszijden bo ven de pooten. Enkele apart staande borstelharen komen voor voor de rest is de rups kaal. De vlinder vliegt van April tot November en treedt meestal met minstens twee generaties per jaar op. Hij overwintert meestal in het stadium van de halfvolwas sen rups, soms als ei, pop of vlinder. Daardoor kan men de rupsen in ieder jaarge tijde vinden het meest ech ter van eind Juni tot mid den Augustus. Het wijfje legt 400 eieren, ieder a_ part, op de bladeren van de meest uiteenloopende gewas sen. De rupsen zijn over het algemeen wemig kieskeurig. Op houtgewassen, granen eri gras vindt men ze zelden. Onder de cultuurgewassen, geven ze de voorkeur aan koolrapen, koolsoorten, peul vruchten, suikerbieten, vlas", hennep en koolzaad. Door hun ffrcêne kleur vallen ze weinig op. Ze verpoppen zich eerl IGa weersel op d$ waardplantna 2 a 3 Wör ken komen de vlinders weer to, voorschijn. Afm. 12 x 3.20 m. Bevattende woonkamer, keuken, slaap kamer, gang en W.C. Voor zien van electr. en waterlei ding. Prijs f 5500. Te bevragen HOEKSTRA. Amersfoortschestraatweg 17, Naarden. (Telef. 6489). Verloren Maandag j.1. in de zaal vaa M. Engel ronde zilv. Broche (9 dubb. en 1 kwartje). Tegen belooning terug te bezorgen bij E. HALFWEEG, Vatrop 12, Wieringen. Tot 12 AUGUSTUS IS ONZE ZAAK GESLOTEN. Fa. TEUN TAKES, Hippolytushoef. TE KOOP beste WERKPAARDEN worden op proef geleverd. Tevens BENZINE MOTOR voor TRANSPORTEUR. G. K. HART. Telef. 165, Medemblik. om 20 H.A. Rogge aan de hok te zetten. WED. D. N. MULDER, Elft 12, Wieringen. Gevraagd NETTE WERKSTER voor twee dagen per week bij J. KLEIN. Hofstraat 45, Den Oever.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 3