WIERINGERMEERNIEUWS Waarom nog langer D. II» W» systeem in den Polder DIENST WEDEROPBOUW WIERINGERMEER. Met liet in cultuur bren_ gen van onzen polder was liet probleem der afwatering er een van de eerste orde. Honderden kilometers dicht gespoelde slooten moesten •worden gegraven. Gerief voor de arbeiders die dit moesten doen was er niet. Een oplossing werd gevon den door het inschakelen van den Rijksdienst voor de •uitvoering van \yerken, kort weg genaamd de D.U.W. Deze beschikte over vol doende materiaal om de daar toe bestemde boerderijen in te richten als verblijfplaats voer de benoodigde arbeiders Tevens zorgde deze dienst voor een groot aantal werk looze arbeiders, die de kam pen bevolkten en onder da gelij ksche leiding van Heide Maatschappij en Gront Mij. werden tewerkgesteld Hierover was destijds ge noeg te doen. Het werk schoot aanvankelijk niet op, hetgeen uiteraard geen be vreemding behoefde te ver wekken, aangezien sigaren makers, metaalbewerkers, -etc. eenvoudig geen ervaren grondwerkers zijn. Gevolg van een en ander: groote kosten, weinig baten. Naderhand werden de re sultaten beter, doch tenslot te moest naar andere midde len worden gezocht om snel tot een behoorlijke afwate ring der kavels te komen om de inzaai van den geheelen polder afgeloopen voorjaar mogelijk t.e maken. Deze werden gevonden door het inschakelen van vrije arbei ders onder toezicht van de pachters en door het toevoe gen van draglines. De inzaai werd een feit en tevens een succes voor hen die hier den doorslag gaven De D.U.W. arbeiders, waar van een gedeelte zich door maandenlange oefening tot bruikbare arbeidskrachten hadden gevormd bleven. Zij werden gebruikt voor het opruimen van doode beplan ting en naderhand voor het diepspitten en de ontwate ring in de omgeving van de Sahara. Thans vormen zij de hoofdmoot van de oogstar- beiders. Dit laatste wekt bij de meeste pachters alsook bij de z.g. vrije arbeiders groot misnoegen En niet zon der reden. Tegen het voordeel van een bepaalde arbeidsreserve steekt wel heel sterk af het feit dat deze „reserve" juist in de oogsttijd een week met vacantie gaat! Dit is niet alleen volkomen absurd doch stuurt bovendien de dringende werkzaamheden op tal van bedrijven hope. loos in de war Bovendien werkt het systeem stroef. De noodige soepelheid is ver zoek. Om tot de kérn van de zaak te geraken het volgen de De D.U.W. is een ambte lijk apparaat, dat tracht de overtollige arbeiders, beter gezegd, die arbeiders die hun oude emplooi nog niet kon den bereiken, tijdelijk zoo danig te benutten dat de kosten van hun levensonder houd, welke op de gemeen schap drukken zooveel rao gelijk worden gecompen seerd door nuttige prestaties Afgeloopen winter en len te was hiervan ongetwij feld sprake, waarbij de aan vankelijk geringe prestaties in den loop der tijd gesta dig g>roeiden. Thans zijn we aan de oogst toe Voor een groot aantal ar beiders van elders is onder dak noodig. Het Bureau Oogstvoorzie ning heeft zoowel het pro bleem der arbeiders als van het onderdak van hen trach ten op te lossen door de D.U.W._arbeiders in oogstco Ionne_verband te gebruiken Waarom echter hier het! D.UW.verband nog gehand haafd, zoo vragen wij ons af Onder de D.U.W.menschen bevinden zich een aantal volwaardige arbeiders, die niet langer onder het D.U.W. systeem thuis behooren. Zij moeten vrije arbeiders wor den Voor hen is niet langer het toezicht van voorwerkers en opzichters noodig. Onder toezicht van den boer alleen kunnen zij zelfstandig wer ken in uurloon of in aceoord De bijkomende kosten, die niet onbelangrijk zijn, ko men dan voor een goed deel te vervallen. Waarom deze arbeiders als het ware een minder waar digheidscomplex toe te voe_' gen door hen onder voogdij te stellen.? Helaas, en dit moeten we onderstreepen, heeft dit voor deelen die tot uitdrukking komen in liooger loon, gra tis onderdak en'gratis rei. zén, op tijd vrij en in het drukste van den tijd vacan tie. In welk een eigenaardi ge verhouding staat dit tot de vrije arbeiders, die zich dagelijks heel wat meer on gerief moeten getroosten. Een en ander dreigt een wantoestand te worden waar aan zoo spoedig mogelijk 'n einde dient te worden ge maakt. Maak de D.U.W.arbeiders, die daarvoor geschikt zijn. vrije, volwaardige arbeiders en laat hen, die daarvoor niet geschikt zijn niet de plaats innemen v.d. volwaar digen goeden arbeider, waar voor thans geen onderdak is. Voor hen kan ongetwij feld elders een object wor den gevonden, waai'bij min der groote belangen op het spU staan. Dit moet ons van het hart. Wij weten dat deze mee ning de meening van velen is, al zal zij niet strooken met de opvattingen van een bepaalde categorie functiona rissen van de D.U.W.. Doch wij vreezen, dat, indien op den thans gevolgden weg wordt doorgegaan, wij sys tematisch een aantal werk. loozen. „onder welke bena ming dan ook", houden. Wij waardeeren het werk van de D.U.W., doch wat heel natuurlijk is, geldt ook hier „Er is een tijd van komen en een tijd van gaan. VOETBAL-NIEUWS. De Zaterdagmiddag en Zondag middag competitie elftallenj speler; Zaterdag te 4 uur ep| het terrein Middenmeer tegen! elkander. in ons no, van Zaterdag zal! de opstelling worden vermeld I De Zaterdagmiddagccmp. speelt in blauw en de Zondagmid- dagcemp, in witte shirt. De Commissie Wederopbouw Wieringermeer maakt bekend, dat door het Staatsboschbeheer heiningpalen en brandhout beschikbaar wordt gesteld, waartoe bonnen kunnen wor den afgehaald bij IJ. J. BAKKER, Hofstraat 64 Den Oever. M. van DOMPSELAAR, Alkmaarscfreweg D 48, M.-Meer. Medemblik, 5 Augustus 19 46. De Commissie voornoemd, Ir. C. KRIJN, Voorzitter. Mr. Th. A. J. VOSTERS, Secretaris. Credielverleening voor getroffen Landb.-bedrijven. Een nieuwe regeling in 'voorbereiding. Er is een nieuwe financieele regeling in voorbereiding ten behoeve van door den oorlog getroffen landbouwbedrijven, j De bestaande bijdragerege-; j ling zal worden gehandhaafd, maar het ligt in de dedoeling I om door verstrekking van reiVtelooze en rentedragende credieten op langen termijn, het herstel der bedrijven te bevorderen. De Wederopbouw van de Wieringermeer. Vergadering van den Raad van Advies. Autobusvervoer. Naar aanleiding van een des- betrefende vraag wordt me degedeeld, dat binnenkort be langrijke autobusverbindingen in den polder zullen worden geëxploiteerd door de N.A.C.O, Door de R.V.I, werd daar-' toe reeds toestemming 'ver leend. Verkeersbelemmeringen. Een der leden vestigt de aandacht op de verkeers-j moeilijkheden op den hoek Brugstraat-Poststraat jen bijj het Schoolpad te Midden-i meer, welke met een verande ring in de bestrating zout kunnen worden opgelost. I De Voorzitter zal dit ter, bevoegder plaatse bespreken. V erkeersteekens Een ander lid acht het; noodzakelijk dat spoedig over-l gegaan wordt tot het plaat-j sen van verkeersteekens in den polder, Verschillende ma-l len kwam het reeds voor dat, menschen van buiten den pol der des avonds het spoor bijs ter werden. Zoo zou het ook aanbeveling verdienen hier en daar eenige straatverlich ting in Middenmeer en Sloot- dorp aan te brengen. Wat het eerstgenoemde be- tret deelt de Voorzitter me de, dat hierover onderhande lingen gaande zijn met de A.N.W.B. Een en ander zal' door hem met den Burge meester worden besproken. Parkeerruimte bij de Beurs. Men acht voorts van belang dat voor voldoende ruimte I voor de Beurs te Middenmeer! wordt gezorgd om plaats te' bieden voor auto's der bezoe-; kers, het demonstreeren vanj werktuigen en den verkoop' van ijzerwaren. Hiermede zal volgens den Voorzitter rekening worden ge' houden bij het uitbreidings-l plan. Vestiging middenstand. Blijkens mededeeling van een der leden hebben eenige; middenstanders van buiten den polder vasten voet in den pol- der gekregen. Waar de middenstand uit! den polder met zeer zware moeilijkheden te kampen' heeft en dit slechts met zeer veel moeite van den bekomen' slag zal kunnen herstellen,! dient hiertegen met klem tel worden opgekomen, temeer omdat Ir, Ovinge persoonlijk heeft toegezegd, dat eerst de] gevestigde middenstand dienti terug te keeren, alvorens! nieuwe aanvragen zullen wor-, den toegewezen. Besloten wordt over deze, kwestie een onderhoud aan tej vragen bij de Commissie We-j deropbouw W.-Meer, waar aan zal worden deelgenomen] door de Heeren Koolhaas en Vos, benevens den Voorzitter. Mededeelingen van de Commissie Wederopbouw Wieringermeer, Goedkeuring bouwplannen. De Heer Vosters deelt na mens de Commissie Weder opbouw W.-Meer mede, dat onderstaande particuliere bouw, werken werden goedgekeurd C. Koorn, Brink 61, Sloot dorp, Bakkerij en Woning, Gem, W.-Meer, Sternstr, 29, W.-Werf, Bijzond. School. 1 J. G. Addens, Kerkvoogd, Brink 55, Slootdorp) N.H. Gemeente W.-Meer) Terpweg 57, Slootdorp, N.H. Kerk en Wijkgebouw. Dr, A. P. Hoogkamer, Brug straat 40, Middenmeer, Wo ning, G. Venema, Brugstr. 19, Mid denmeer, Werkplaats. Bouwprogramma 1946. De Heer Vosters deelt ver der mede, dat na een wijzi ging in het organisatieschema van den Dienst Wederopbouw Wieringermeer, een minimum programma van uit te voeren werken in 1946 werd opge' steld, naar welks afwerking ernstig zal worden gestreefd. Dit programma omvat 6 ontginningsschuren, reeds aanbesteed in Juni j.1. het herstel van 19 schu ren aan den Oosterkwelweg en den Schervenwejg, waar van de aanbesteding werd be paald op 17 Juli. 6 ontginnngssckuren in de secties J, L en F, aanbeste ding op 31 Juli. 19 schuren aan den Schel- penbolweg, Wierweg en Klie- verweg, aanbesteding be^in Augustus. 10 ontginningsschuren ver- j spreid in den polder, aanbe steding half Augustus. 8 schuren aan het Wagen-1 pad, aanbesteding eind Aug. 8 ontginningsschuren ver spreid in den polder, aanbe-| steding half September, 6 id. aanbes>tedrn|g begin*. .October. 19 schuren aan den Zuider dijkweg, den Noorderkwelweg en den Kolhornerweg, aanbe steding tweede helft Septem ber. In totaal dus 101 schuren, waarvan het dak wordt her steld en de buitenmuren wor den opgetrokken. Inschakeling van particuliere architecten. Voorts is de Commissie We-, deropbouw W.-Meer van planl 5 a 6 particuliere architecten! te belasten met het bestek- klaar maken van elk 8 a 10 schuren en hiervoor een ter mijn van 3 weken te stellen. Het behulpzaam zijn dezer ar-i chitecten met het verstrek ken der noodzakelijke gege vens zal echter eenigszins vertragend kunnen werken op. de voorbereiding der eigen! bouwplannen van den Dienst, j Wat den bouw van wonin gen in de dorpen betreft, deelt de Heer Vosters mede,] dat het voor de Wieringer- j meer toegestane kwantum i van 250 verhoogd is tot 316 woningen, [welke zullen wor den gebouwd door de Woning stichting. De eerste 100 hiervan zul len in eigen beheer worden opgetrokken. De overige zul len terstond volgen. Het ligt in de bedoeling deze veór den winter gereed te krijgen. Een der leden informeert naar het optrekken van wo ningen tot eerste balklaag, waarover echter geen na dere mededeelingen kunnen worden gedaan. Hierna sluiting. A.s. Donderdagavond zal een ontmoeting plaats vinden tegen D.V.O. te Medemblik op het D.V.O.-terrein aldaar. Deze wedstrijd zal veel van de krachten der ambtenaren vergen en kan na Walcheren wel beschouwd worden als ,,de" wedstrijd van het seizoen Aanvang 6.45 uur. School te Middenmeer. Aanbesteding Bijzondere Bij de op 2 Augustus ten Raadhuize gehouden aanbe steding van bovengenoemde school werd als volgt inge schreven Laagste inschrijver timmer werk Fa. Rizzi en Stor, Cas- ficum f 65.127.- Hoogste inschrijver D. Lan- gendijk, Heiloo f 98.663.- Electriciteit Laagste Fa. P, Bot, Heerhugowaard f 4.175.- Hoogste J. A. Iepinga, Hoorn f 4,789,- Schilderwerk Laagste in schrijver Wolf's Schilders bedrijf f 5.900,- Hoogste Fa. Stroomer, Schermerhorn f 8.275»- De gunning van het werk is nog aangehouden W.A.C.-NIEUWS. Vrijdagavond was W.A.C. de gast van N.V.V, II te Nieuwe Nierdorp_ Vanwege het late uur werd volstaan met twee maal 35 minuten zonder rust. Het geheel was een vlotte prettig gespeelde wedstrijd, die goed geleid werd door scheids rechter Faus. Na ongeveer tien minuten wist. Henk Aker het eerste doelpunt der gastheeren te sco ren, hetgeen voor W.A.C, een aansporing was er nog een schepje bij te doen. Het resul taat was een pracht-goal van R, Viser na een through-pass van Van Velzen. Deze 1-1 stand bleef gehand haafd tot het einde, niettegen staande onvermoeide pogingen van weerskanten om het win nende schot te lossen, Het was bijna donker toen het fluitje van den scheids rechter het einde bracht. Het Hengelaarsparadijs. In de hengelaarswereld gaan fantastische gerüchten over wonderbare vischvangsten in de door den dijksdo.orbraak ontstane wielen. Gevolg hiervan is dat hon derdtallen hengelaars, speciaal uit Amsterdam zich reeds ge durende geruimen tijd dage lijks op weg begeven naar de Wieringermeer. Deze toeloop, al dan niet met een toegangsbewijs voor de polder nam dusdanige vor men aan, dat het inderdaad ideale visenwater dreigde te worden leeggeroofd, In verband hiermede heeft het Heemraad schap het hengelen in deze wielen verboden. Een aantal hengelvergunnin- gen, voor zoover uit een oog punt van bescherming van den vischstand verantwoord was, werd beschikbaar gesteld zoo wel voor Wieringermeerbewo- ners als voor anderen. Voor leden van de henge- laarsvereeniging uit de Wie ringermeer zijn nog enkele ver gunningen beschikbaar, doch anderen zullen tot het volgen de jaar geduld moeten hebben.. TE KOOP 3V2-jarige zware Merrie en Zelfbinder. P. KEIJZER, Belt 2, Hippo Aan hetzelfde adres gevraagd NET MEISJE voor halve dagen, of werkster. GEVRAAGD FLINKE PAKHUISKNECHT L. E. KREMER, Graanhandel Middenmeer, Tijdelijk adres Lutjehaven: Westerland, Wieringen.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 3