WIERINGER NIEUWS KONINGINNEFEEST 1946. MET DE STOOTTROEPEN NAAR INDIE. WAARHEEN? SPORT en SPEL. De Algemeene Oranje- vereeniging „Midden. en West-Wieringen" heeft de plannen voor de feestviering op deze a.s. Koninginnedag thans definitief vastgesteld. Ditmaal is het geen feest van groot formaat, opzette, lijk niet, omdat in het afge. loopen jaar reeds vele festi viteiten plaats vonden, laat. stelijk nog de kermis,voorts omdat in deze gemeente te- Den Oever op dien dag reeds groote Flora-feesten worden gehouden, maar bovendien en wel in hoofdzaak om te komen tot reserveering van beschikbare middelen vooi een groot opgezet feest in den zomer van 1947 dat dan in Westerland zal worden gehouden. Onze Westerlanders, trou we aanhangers der verseni. ging, die steeds spontaan hun medewerking verleenden, hebben daar recht op en zij zullen de dorpers volgend jaar zeker een feestelijke ontvangst bereiden. Het programma voor 31 Augustus. Op dezen dag, Zaterdag zal de middag worden be stemd voor kinderspelen op het Succesterrein, afgewis seld met het optreden van de bekende parterre-acroba ten „De Drie Morali's" die uitsluitend werken ten bate van het Nederlandsche Roo_ de Kruis. Een muzikale rondgang met Harmonie, door het dorp, I om half twee, met alle schoolkinderen, zal den feestmiddag voorafgaan. Voorts worden na den feestmiddag, op het Kerk plein ringrijderijen op de, fiets gehouden voor leer.l plichtige kinderen. Bovendien heeft, men de> draaimolen van onze plaat- J selijke ondernemers voor) dezen dag kunnen vrij'na ken. Zij zal standplaats krij gen op het Kerkplein, zoo. dat de jeugd zich wel zal vermaken. Teneindë de kinderen ook de noodige tractatie's te kunnen verschaffen wordt bij deze een dringend beroep gedaan op de burgerij en de winkeliers hiervoor wat bo ter en /of suiker ter beschik, king te stellen opdat keek e.d. kan werden verstrekt Ook andere versnaperingen zijn welkom. Inlevering hiervan kan ge schieden bij den Heer D. Nieuwbuurt, Kerkplein, die eventueel na verkregen toe zegging ook voor het opha len van ingrediënten zal doen zorgdragen. Wij houden ons ervan over tuigd dat deze oproep niet vergeefs zal zijn. Des avonds concerteert „.Harmonie" in de Wieler baan waarna wederom een openluchtspel wordt opge. voerd. In studie is genomen een historisch blijspel, een vroolijke geschiedenis met een gezonde moraal, welke zich omstreeks 1765 afspeelt Men hoopt na het groots! succes van het vorig jaar. met dit stuk aan de hoog gespannen verwachtingen te kunnen voldoen. De première hiervan vind op 30 Augustus des avonds plaats. Gaarne zag het Bestuur nog de aandacht gevestigd op het volgende In het algemeen kan wor den gezegd en dit schenkt groote voldoening dat de medewerking der burgerij aan de door de O. V. georga niseerde feesten bijzonder groot is. Steeds biedt de O V. gra tis programma's aan, voor ieder toegankelijk, en door ieder bezocht. Men doet die voor U en Uw kinderen. Indien men er prijs op stelt dat op den ingeslagen weg wordt voortgegaan en dat de nationale feestdagen tot ware ontspanningsdagen worden gemaakt, dan rekene ieder het tot zijn plicht zich aan te sluiten als lid. Honderden hebben deze plicht reeds verstaan. Sluit U aan Toont Uw waardes- rign door de daad Opgave kan geschieden bij een der bestuursleden. De jaarcontributie ad f 1.— (minimum) kan voor nie mand een bezwaar zijn. In de nationale feestvie ring kan zulk een prachtig saamhoorighèidsgevoel tot' uitdrukking worden ge_ bracht. Wil ook de organisaJ tie die dit voor U mogelijk; maakt, steunen. EEN JUBILEUM. De Heer K. Maaskant, le ambtenaar ter secretarie 25 jaar in gemeentedienst. Op 1 Aug. j.1. was de heer K. Maaskant 25 jaar in dienst van de gemeente. Te. rugkeerend van verlof werd hij een dezer dagen in bij zijn van den secretaris en zijn collega's door den Bur. gemeester in hartelijke be. woordingen toegesproken waarbij deze namens de ge meente een geschenk over handigde. Ook de secretaris sprak den Heer Maaskant toe en sprak de wenscli uit dat de gemeente nog lang van zijn diensten zou kunnen prol'i. teeren. De jubilaris dankte met een kort, kernachtig woord voor de vriendelijke woor den tot hem gesproken als mede voor het geschenk. WIELRIJDERS NIET ACH. TER MOTOREN RIJDEN Welk een gevaarlijk expe riment het is, zich per rij wiel achter eeni motor te begeven, ondervond de jon geman M. PI. alhier. Door de te hooge snelheid kwam de amateur-Stayer ten val en hij werd bewusteloos opgepomen. Bovendien be kwam hij e enige ernstige vleeschwonden aan het hoofd. Laat dit gebeuren ook voor anderen een les zijn PERSONALIA. M.i.v. 12 Aug. 1946 is onze plaatsgenoot de Hr. 8 Wilms voorheen chauffeur bij de N.V. NACO. aangesteld tot controleur bij deze onderne ming, met als nieuwe standö plaats Haarlem. Gedurende een periode van meer dan! 16 jaren, eerst bij de firma i Naastepad, heeft „Sieme" duizenden passagiers op het| traject WieringenDen Hel. ■der veilig- vervoerd. Door zijn correct optreden en| groote hulpvaardigheid ge noot hij aller sympathie.1 Uit deze promotie blijkt, dat de Directie van de NACO *o°de plichtsbetrachting "aar juiste waarde weet te schatten. Wij wenschen den; Heer Wilms in zijn nieuwej functie veel succes toe. j NED. HERV. GEM. Zusterkring Hippo uitge steld tot Woensdag 21 Aug. 8 uur. Zusterkring Oosterlahd Donderdag 15 Aug. 8 uur. TENTOONSTELLING. „Volken en Werelddelen." Donderdag 15 Augustus zal in het Parochiehuis te lïip- polytushoef ingang Kerk- hofsteeg een interessante tentoonstelling gehouden worden onder de titel „vol ken en Werelddelen." Gebruiksvoorwerpen, wa pens, kleding-, glaswerk etc zal op oyÉ^iChtelijke wijze tentoongesteld worden. Eij de stands wordt deskundige voorlichting gegeven. De en tree is slechts 20 cent. We raden ieder aan deze ten toonstelling te- bezoeken. De tentoonstelling is geopend van 's morgens 11 tot 's mid dags 6 uur. EEN MOOIE UITNOODTGÏNG. Onze plaatselijke bridge club ontving een uitnoodi- ging tot deelname voor de op 22 Sept. a.s. te Arnhem te houden Internationale bridge, wedstrijden. Men overweegt ernstig aan deze uitnoodiging gevolg te geven. EEN NIEUWE ONDER NEMING. Naar wij vernemen is dooi de gevormde combinatie O de HaanM. Kaptein, alhier, aangekocht een draaimolen en een zweef. Onze beste wenschen voor deze nieuwe onderneming. POLITIE. Gevonden een portemon- naie inh, eenig geld en bonnen. Verloren een paar gummi regenpijpen. Inl. bij den Gem.-Bode, De prijs van bokking en versche haring De aanvoer van haring is thans van dien aard, dat een gedeelte van den aanvoer - al naar gelang van de kwaliteit van het product - voor de rookerijen kan worden bestemd De maximumprijs van ge> rookte bokking voor den con sument is vastgesteld op maxi maal 10 cent per stuk. De prijs van versche ha ring voor den consument is ten gevolge van het verhoogen van den reedersprijs - die thans maximaal 35 cent per Kg, be draagt - op 57V2 cent per Kg. gesteld. Verwacht, wordt evenwel, dat de aanvoer van versche ha ring zoodanig zal toenemen, dat spoedig de maximumprijs niet meer zal worden gehaald, zoo deelt men van bevoegde zijde mede. De maximumprijs voor ge-; marineerden haring bedraagt 10 cent en die voor rolmops? bestaande uit een gehee'en haring, 11 cent per stuk. XXIV. Menado, 20 Mrt. 1943. Maandagmorgen 18 Maart, voeren we de baai van Mena do binnen. Veel schitterende panorama's hebben we reeds gezien, doch dit was een dei- mooiste. Links rees een hoge berg eenzaam uit zee op zijn top in de wolken ste kend. Vóór ons lag hetj strand, met kokospalmen en| meer naar rechts een lang zaam. oplopende berghelling.] Li de baai lagen drie sche.j pen met het rood-wit_blauwj 1 in top. Het waren de Van! Kinsbergen, de Piet Hein en; een wachtschip. Eïikele vliegtuigen, ook de Holland J se driekleur voerend, vlogen' boven dit alles. Het. was gs_ i weldig Zeer benieuv/d, wat voor] ontvangst ons bereid zou worden, wachtten we op de ontscheping. We behoefden ons niet te vervelen, want spoedig staken verschillende prauwen in zee en zetten koers naar ons schip. Bijna allen in die vaartuigjes spra ken Hollands, wat we prach tig vonden. Zij vroegen ons of we hier aan land gingen en op ons bevestigend ant woord ging er een luid hoera geroep op De eerste indruk was dus goed. Ook wij lieten ons niet onbetuigd en beko gelden de prauwen met bus. jes vlees, groenten, choco lade, sigaretten, enz. Twee maal gebeurde er een onge lukje, doordat een Indone siër een blik op zijn hoofd kreeg. Direct werd de ge.l kwetste bij ons aan boord; gebracht, voor den dokter Spoedig kwamen landings- boten langszij en de ontsche ping begon. Om tien uur 's morgens stonden we weer op vaste bodem, nu in Ne. derlands-Xndië Direct daarop marcheerden we door Menado. Overal] langs de weg verdrongen zich cte mensen, bijna allen met het rood_wit_blauw getooid. Ook van de weinige grote! gebouwen, die niet verwoest waren, wapperde de vlag. I Even buiten de stad gingen] we per auto verder. Het was] een ware zegetocht, Overal; I langs de weg stonden -jlu nchende mannen, vrouwen en' kinderen en de wagentjes.] die we passeerden, droegen' 14 Aug. 8 u. Verg. Landb^ Jong.Gemeenschap in Hotel Kaan. 15 Aug. Tentoonstelling in het Parochiehuis van 11-6 uur. •OOK BIJ KUNSTLICHT TRAINEN MOGELIJK Naar wij officieus verne men, is het actieve Succes. bestuur voornemens over te gaan tot aanleg op het ter rein aan den Koogerweg van een electrische lichtinstal latie met groote schijnwer pers. Hierdoor zal, ook gedu rende de herfst en winter- campagne, regelmatig buiten kunnen -worden getraind. We zien hierin opnieuw een bewijs dat het Succes bestuur er ernst mee maakt om de spelers fit te houden Moge het beoogde effect hier. door niet uitblijven SPORTNIEUWS. De heer D. Lindenberg voorheen lid van M.F.C. Me. demblik en thans uitkomend in het eerste elftal te Wie- ringerwaard, heeft over. schrijving aangevraagd naar Succes. TONEGIDO - NIEUWS. Zaterdagavond speelde Ton. dames I en n te Juli-1 anadorp tegen J.V.C. I en II om medailles. De harde wind maakte mooi spel onmogelijk wat erg jammer was, daar de ver. schillende partijen goed te-I gen elkaar opgewassen wa.' •ren. Dames II won haar wed_ strijd met 32 na met lust] 10 te hebben achter ge staan. De doelpunten voor! Ton werden door D. Tjalrna' Cl) en Tr. Kooij (2) gemaakt1 In de halflinie speelde D. Koorn een heel goede partij Ton. I J.V.C. I. I Deze wedstrijd gaf. on. ondanks het ongunstige weer mooie spelmomenten te zien. Nadat de J.-midvoor de sco_ re geopend had maakte Tr. i Kooij met een vliegend schot' in dc- hoek gelijk. Na rust speelde Ton. met' de schuin op het veld staan.; i de wind in den rug maas: Tr.| Kooij werd te scherp be-, waakt en de andere speel.] sters wisten de kansen die] ze hierdoor kregen niet te1 benutten. Aan den anderen kant be.; nutte de linksbuiten een mooie voorzet, zoodat deze! wedstrijd eindigde in een 21 overwinning voor J.V.C Ton. I had invallers voor de Wit, Veenstra, Molenkamp en Bep. Wit. alle onze driekleur. De Mina, hassa is altijd een voor ons gastvrij land geweest en werd wel eens „Nederlands twaalf de provincie" bijgenaamd. Door cle manier, waarop zij de eerste Nederlandse, en tevens eerste Europese,sol daten heeft ontvangen, heeft zij haar naam weer eer aan gedaan Treurig is echter de aan blik, die de stad Menado biedt. Alle grote gebouwen, een hoogst enkel uitgezon derd, zijn verwoest, doch de bevolking vertrouwt, dat nu alles spoedig weer zal worden opgebouwd. Ieder is even vriendelijk voor ons en wan neer jë langs de weg loopt, kan je wel blijven groeten. Het. doet je steeds zo aar dig aan, dat zoveel mensen hier Hollands spreken en je ook in het Hollands groeten. Ook weten ze veel van Ne derland, bijv. precies, waar Wieringen en de Wieringer. meer liggen en op school krijgen de kinderen momen teel les over de begrippen, „onderduiken" en '.onder grondse". Ze vragen dan ook gewoon aan je „Is U ook bij de B. S. geweest, mijn heer 's Avonds was er feest in de stad. Een orkestje speel de dansmuziek en oude Hol landse wijsjes en de bioscoop draaide gratis voor de Hol landers, zodat bij ons de stemming er direct aardig in was. Wanneer je even voor een. huis stilstaat, wordt er di rect gevraagd of je binnen wilt komen. Dan word je ont haald op heerlijke koffie, gebakken bananen, enz. Onveranderlij k verzoekt men of je spoedig weer terugkomt en hoort men dat de mensen het zo fijn vinden, weer Hol lands te kunnen spreken. Tijdens de bezetting der Ja panners was dat verboden en veel mensen zijn, alleen omdat zij enkele woorden Hollands spraken, door de Jappen onthoofd. Als beesten hebben de vijanden zich hier gedragen duizenden mensen zijn door hen ont hoofd, omdat zij solidair, met Holland waren. Wanneer je met schoolgaande kinderen over de Jappen spreekt, krij gen hun gezichten een don kere uitdrukking. Ze zeggen, dat we hen zoo hard moge lijk moeten laten werken. Ik ontmoette een oude vrouw, die me, de tranen in de ogen, begroette met„Tabek, toe- wan." Een Indo-Europeaan, die bij haar waé, vertelde me, dat haar zoons door de Jappen onthoofd waren, en dat iedereen zo blij is, dat er weer Hollanders zijn. Hij no digde mij meteen uit voor een bruiloftsfeest en zo gaat het hier steeds De Jantjes van de „Piet Hein" waren ook in de stad. Zij waren hier enkele dagen tevoren aan land gegaan, toen er enige onregelmatig heden met de Ned. Ind. troe pen voorvielen. De zaak is echter tot volle tevredenheid opgelost. Het enige, wat aan dit voorval nog herinnert, zijn de zeven gevangenen, die wij hier hebben. Die Jantjes vertelden ons ook nog, dat ze met verbazing in hun uit Holland ontvan gen brieven gelezen hadden, dat in de Hollandse kranten berichten hadden gestaan over muiterij aan boord van de „Piet Hein". Op dit schip is in het geheel niets voor gevallen De samenwerking tussen de Hollanders en de Indonesiërs is daar ook uit stekend. En zo zijn we dus geland op Celebes. Dat het op onze tocht door Indonesië zo voort moge gaan

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 2