WIERINGERMEER NIEUWS HET ZESTIENDE JAAR. DISTRIBUTIEKRING „WIERINGERMEER". Bekendmaking van het HEEMRAADSCHAP DE WIERINGERMEER. Een verjaardag is een dag, "waarop men geneigd is even terug te zien op wat voorbij ging en tevens een dag waar. op men als het ware plannen maakt voor de toekomst. Bij een verjaardag van de Wieringermeer mag daarop zeer zeker geen uitzondering worden gemaakt en zeker niet op den zestienden ver jaardag van onzen polder. Een jaar geleden was met de droogmaking van den polder juist begonnen. Wij zullen niet in herhaling tre den door de geschiedenis der drooglegging nog eens uit voerig te releveeren, doch volstaan met de bloote ver melding van 11 Dec. 1945, de dag waarop de kroon op dit werk kon worden gezet en de polder droogviel. Intusschen was aan de randen "de bergingsdienst reeds vele maanden bezig. Groote opslag terreinen vol allerhande materialen, die later wellicht weer gebruikt zouden kunnen worden ge tuigden van de activiteit 'van dezen dienst. Met het droogkomen dei- eerste boerderijen kon een aanvang worden .gemaakt aan het herstel daarvan. De droogvallende wegen en hruggen werden zoo spoedig mogelijk begaanbaar ge maakt. Het cultuurtechnische werk kon kort daarop begin nen. Éen enorme taak kwam daar, waar het water ver dween. Thans zullen wij trachten in kort bestek een soort balans op te maken van het geen in het. zestiende levens jaar van de Wieringermeer +ot stand kon worden ge bracht. De Berging. Het bergingswerk als zoo danig werd beëindigd. Bouw materialen werden gesor teerd en verzameld op c;e centrale opslagplaats te Wie_j tringerwerf. Dakpannen «ver. den gesorteerd en voor een: gedeelte reeds benut. Met het I sorteeren wordt voortgegaan, j Geborgen eigendommen van! bewoners werden aan den rechthebbende (voorzoover dit mogelijk was) teruggege ven, tegen betaling der ber_ gingskosten. Goederen waar voor zich geen eigenaar had aangemeld werden overeen komstig de Wrakkenwet openbaar verkocht. Ruiter. stokken werden over de be drijven verdeeld. Over het geheel genomen verrichte deze dienst veel nuttig werk!* Dat hier en daar ook fouten zijn gemaakt ligt voor de hand. Naar wij vernemen zijn onderhandelingen gaande om ook hier tot een bevredigen de oplossing te komen. Het cultuurtechnische werk. Hierover schreven wij on langs vrij uitvoerig. Met uit zondering van „De Sahara" kon de waterafvoer geheel j in tact worden gebracht door inschakeling van plm. 1000; D.U.W._arbeiders onder lei. i ding van Heide Mij en Gront Mij en een niet onbelangrijkI aantal pachters, die dit werk met vrije arbeiders in eigen beheer uitvoerden. Aan het diepspittender daarvoor in aanmerking ko mende bedrijven rond de Sahara werd alle aandacht besteed en reeds een goed begin gemaakt Aan het ein de van dit jaar hoopt men met deze bedrijven zooveel mogelijk gereed te zijn. Het watersurplus nabij het voor malige dijksgat kon ongeveer tot het normale peil worden teruggebracht. Mede door het tijdig ge reedkomen van het cultuur, j technische werk kon de in zaai slagen. Resultaateen i nieuwe oogst, met, wanneer het weer meevalt, veelbeio.j vende resultaten. Tegenslagen waren hier vol-1 doende aan verbonden. De rupsenplaag, het weer en %e groote moeilijkheden van ieJ deren dag eischen veel zorg.1 Het wegennet en de bruggen. Aangezien de wegen voor het meerendeel slechts waren beschadigd bij de opritten der bruggen, kon het gehee. le wegennet in korten tijd begaanbaar gemaakt wor den. Slechts de Noorderdijk- weg en de brug over het Wie. ringerr andkanaal konden niet worden hersteld. De hefinrichtingen der hefbrug. gen werden geheel gerevi seerd. De meeste sluizen wa ren intact. Aan het herstel der Hoekvaartsluis wordt gewerkt. De kanalen. Voor het meerendeel ble ken de hoofdvaarten bevaar baar te zijn gebleven, hoewel het eindresultaat der peilin gen nog niet bekend is. In de Westfriesche vaart werden baggerwerken van grooten omvang uitgevoerd. Overi gens blijken verschillende vaarten, o.a. de Hooge Kwel. vaart geheel uitgebaggerd te moeten worden. De scheep vaart ondervindt evenwei geen stagnatie van beteeke. nis. Het herstel werk aan gebouwen. Ongeveer 100 boerderijen met pachterswoningen kon. den geheel worden hersteld, voornamelijk langs de ran den en in het Noordwesten van den polder. Daarbij wer den tevens 22 arbeiderswo ningen geheel hersteld. Aan den Noorderdij kv/eg konden twee pachterswoningen be woonbaar worden gemaakt, zonder schuur, terwijl heti herstel van nog drie afzon. derlij ke pachters woningen ini uitvoering is. Dit werk werd aanvankelijk m regie uitgevoerd, doch kon later worden vervangen door de normale wijze van aan besteding. Verder werden 48 noodpaardenstallen opge trokken. 30 kapbergen zijn nage noeg voltooid. Bij een groot aantal boer derijen werden de rioleerin. gen nagezien en hersteld. Op alle boerderijen, zoowel als in de dóe dorpen werd het puin geheel geruimd, terwijl met het bikken van bruik bare steenen een aanvang werd gemaakt. 200 Noodwoningen werden voor rijksrekening gebouwd terwijl door particulieren meer dan 100 noodwoningen werden geplaatst. Het Domeinkantoor kon in zooverre worden hersteld dat dit eenige weken geleden opnieuw in gebruik kon wor den genomen. Tevens werd een geheel nieuw centraal magazijn gebouwd. Aan dén Nimrwesluizerweg zijn de eerst aanbesteede boerderijen, n.1. G stuks van het type O nagenoeg vol tooid. terwijl de bouw van G cultuurschuren van het type C goed opschiet. 10 cul tuurschuren van het. type D zijn in den afceloopen week1 gegund, evenals nog 6 ande re. 16 kanschuren ziin on_ derhandsch aanbesteed. Te. vens is het herstel/ van 19 normale boerderijen in uit voering. Een tweede groep van 23 zal op 4 September worden aanbesteed. Verder is thans een zoodanig tem po bereikt, dat tot einde October elke veertifen dagen een aanbesteding 'van een groep boerderijen tegemoet kan worden gezien, waardoor tegen het einde van dit jaar ruim honderd boerderijen, welke grootendeels vernield waren, gereed zullen zijn of in vergevordeljjén staat van uitvoering zulj® verkeeren. Voor de tuindersbedrijfjes werd aanbesteed het bouwen van 55 schuurtjes, waarvoor van oude materialen gebruik kan worden gemaakt. In to taal gingen 100 van deze schuurtjes door het water verloren. Voor de pachters werden indertijd voor het cultuur technische werk plm. 500 schüilketen vervaardigd, wel ke voorzoover zij niet aan de gebruikers zijn verkocht, o.m. zullen worden benut voor het plaatsen van schuurtjes bij de Zweedsche noodwoningen. Bij dit alles moest worden gewoekerd met materialen. Speciaal draadglas, zink; lifcalzbldetrmateriaal en ter_ nitplaten zijn artikelen, wel ke de uitvoering der bouw werken ernstig stagneeren, omdat deze niet. of niet in voldoende mate aanwezig zijn. Intusschen konden eenige millioenen steenen worden aangevoerd, waarbij vooral de sorteering slecht was, als gevolg, waarvan veel extra werk ontstond. In de dorpen gingen tal van particulieren, meeren. deels zakenlieden, over tot noodherstel van hun panden. Een aantal graanpakhuizen in Middenmeer kwam ge reed. De overige verkeeren in vergevorderden staat van herstel. De kerkgebouwen werden gestut of reeds gedeeltelijk hersteld. De Gereformeerde kerk te Slootdorp kon weer in gebruik worden genomen. De Zwitschersche noodkerk te Wieringerwerf eveneens. Eenige vooruitstrevende zakenlieden en enkele ande ren wisten zich opnieuw in de dorpen te vestigen. In het geheel vernielde Wieringer werf waren het. er tot dus verre nog slechts drie, doch ook hier komt schot in. Naast de particuliere wo ningbouw, die in de meeste gevallen wacht op een meer billijke financiering, is dooi de Woningstichting den bouw voorbereid van 316 arbeiders woningen, waarvan in Wie ringerwerf de eerste tiental len in uitvoering zijn. Te Wieringerwerf is tevens begonnen met den bouw van een ambtenarennederzetting van Zweedsche noodwonin gen. aangevuld met 16 may_ crete_woningen voor wscisi- opbouwpersoneel en 11 wo ningen van .het type Smid en Hollander. Het onderwijs kon met de voltooiing van de noodschoot te Slootdorp weer binnen de gemeente woeden hervat. In Wieringerwerf, alsook in Middenmeer is men bezig met het opbouwen van een school. De overige scholen, vier in getal staan „op de helling" om vlot. te worden opgebouwd. Het gemeentebestuur bouwde een noodraadhuis nabij de Westfrieschesluis en tevens een aantal noodwo ningen voor- eigen personeel daarnaast. In Slootdorp werden nood woningen opgetrokken voor het onderwijzend personeel. Aan het herstel van Hotel Smit met de beurszaal wordt, hard gewerkt. Wellicht zullen we nog het De uitreiking van Bonkaarten K/L 610 te KOLHORN in café GROET vindt plaats voor NIET-Zelfverzorgers op DINSDAG 27 AUGUSTUS voor ZELFVERZORGERS op WOENSDAG 28 AUGUSTUS. De NA-UITREIKING van Bonkaarten voor Zelf verzor gers en niet-zelfverzorgers vindt plaats op DONDERDAG 20 AUGUSTUS t.e Hippolytushoef. Zelf verzorgers moeten hun zelf verzorgersmap mee brengen. De uitreiking vindt plaats van 9.3012.20 en van 23 uur. De Directeur der Distributiekring „Wieringermeer," A. KOOIMAN. Dijkgraaf en Heemraden van het heemraadschap de Wieringermeer brengen ter openbare kennis, dat door Gedeputeerde Staten van Noordholland is opgemaakt een cntwerp-besluit tot wijziging der Bodernverlagingsveror. dening, welk ontwerp van 24 Augustus 1946 tot en met 24 September 1946 ter inzage van belanghebbenden zal liggen ter secretarie van het Heemraadschap, Ir. Sme. dingplein 1 te Wieringerwerf op alle werkdagen van 9—12 uur. Bezwaarschriften tegen deze wijziging kunnen binnen bovengenoemd tijdvak schriftelijk, bij Dijkgraaf en Heemraden, worden ingediend, Wieringerwerf, 24 Augustus 1946. Namens Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, De Secretaris, Mr. Th. A. J. VOSTERS. een en ander vergeten heb ben te vermelden, doch het bovenstaande is overtuigend bewijs van den ernst waar mede de wederopbouw is aangevat en in uitvoering is, ondanks de vele daaraan verbonden moeilijkheden. Waterleiding, Telefoon en Electriciteit. Ongeveer de geheele polder is momenteel wederom van watertoevoer verzekerd. Wat de electriciteitsvoor. ziening betreft is ongeveer de helft van het geheele ge bied wederom aangesloten, terwijl ook hard wordt ge werkt aan de krachtvoorzie ning. P.T.T. kon, wat de telefoon verbindingen betreft het tempo van den opbouw der panden op den voet volgen en verzorgt verder het post verkeer in den polder weer geheel centraal vanuit Sloot dorp. Het Staatsboschbeheer. Dit gedeelte van den op bouw heeft ook alle aandacht. Reeds kon weer een belang rijk gedeelte de beplanting opnieuw worden aangebracht. Een groot gedeelte der doo_ de beplanting werd opge ruimd. Hiermede wordt voortgegaan. Rijksweg 7. Aan het herstel van weg gespoelde gedeelten wordt hard gewerkt, waarschijnlijk met de bedoeling hierop zoo snel mogelijk een gedeelte van het traject door den polder van een wegdek te voorzien. Aan het einde van deze „balans" gekomen zijn wij ervan overtuigd, niet volle dig te zijn geweest. Wij zijn er echter wel van overtuigd, dat de opsomming voldoende aantoont, dat het zestiende jaar van den polder boven de andere uitsteekt door de vele en belangrijke werken welke wederom tot stand konden worden gebracht. Er is hard gewerkt door iedere belanghebbende en ook door tal van anderen. Er is nog veel te doen, maar wij bou wen voort Het Hooge Land. De dubbele arbeiderswoning op E 9, pachter G. Lettinga, zal worden geschilderd door schilder Zeinstra uit Nibbix- woud.. KERKELIJK LEVEN. De Kerkeraad van de Doops gezinde Gemeente Wieringer meer verzoekt ons opname van het volgende, waaraan wij gaarne voldoen. Zondag 18 Augustus heeft Ds. Krijtenburg zijn afscheids- diensten gehouden voor zijn gemeenten Twisk, Medemblik en W.-Meer. Voor de Wie ringermeer beteekent dit een verlies, Ds. Krijtenburg en ook Mevrouw Krijtenburg, hebben veel voor onze ge meente gedaan, In hun nieuwe plaats Veenwouden (Fr.) wen- schen wij hen nogmaals alle goeds toe. Maar ook zonder Ds. Krijtenburg moet de band tusschen de verspreide Doops gezinden in de W.-Meer blij ven bestaan. Allen zijn nog niet hier teruggekeerd. Het is een moeilijke tijd en ook wij Doopsgezinden onder vinden dit. Maar waar een wil is, is een weg. Eens zal toch de tijd komen dat we gezamenlijk naar de Doopsge zinde Kerk gaan in de Wie ringermeer. Laat dat ons doel zijn. Opdrachten Schilderwerk» Het schilderwerk aan de Rentmeesterswoning te Wie ringerwerf werd opgedragen aan het Schildersbedrijf Ver meulen te Medemblik. Aan hetzelfde bedrijf werd opgedragen het schilderwerk in het Centrale Magazijn. Plaatsen van tuindersketen. De Commissie Wederopbouw Wieringermeer gaf aan den Aannemer F. Veerman te Westwoud opdracht tot het plaatsen van 55 tuindersketen, ter vervanging van de verlo ren gegane keten. De arbeiderswoningen bij „Groetzicht" Het glas-, verf- en behang- werk aan de dubbele arbei derswoningen op C 7 aan den Groetweg, werd opgedragen aan schilder A, de Beurs te Lambertschaag. Pachterwoningen aan den Noorderdijkweg. De pachters J. Postma L 63, Th. W. van Oosten L 64 en U. J, Kikstra L 72, zullen binnenkort ook de kwast in huis zien. Hel! schilderwerk aan hun woningen werd name lijk dezer dagen opgedragen aan schilder Hellings te Me demblik,

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 3