ATTENTIE. TWEE VERKOOPDAGEN VAN TEXTIEL TE MIDDENMEER VOOR ONZE KLANTEN. PORTRET - ATELIER JAC. DE BOER WELKOM. Burgemeester Loggers woont weer in zijn gemeente, woont weer in de Wieringermeer Vrijdag j.1. namen Burgemeester en Mevrouw Loggers hun intrek in de geheel gerestaureerde voor. malige politiewoning te Middenmeer. Maatregelen van den bezetter dwongen hem als banneling ver van zijn gemeente te leven. De schanddaad van 17 April 1945 maakte na de bevrij. ding terugkeer in zijn gemeente onmogelijk. De ambtswoning, die nimmer als zoodanig gebruikt was kunnen worden, verdween in de golven. Met zijn gemeentenaren heeft Burgemeester Log. gers thans 16 maanden als geëvacueerde geleefd aan den rand van den polder. De dag van terugkeer, welke reeds voor velen kwam, is ook voor den burgemeester gekomen. Velen zullen echter nog lang op dezen dag moeten wachten. Burgemeester, hartelijk welkom in Uw gemeente, welkom in Uw woning Moge onder Uw leiding en met Gods hulp de Wieringermeer weer spoedig een welvarende gemeente worden. Stellig zou de redactie tekort schieten, indien zij van achter de redactietafel niet een bijzonder woord van welkom richtte tot U, Mevrouw Loggers, de steeds zoo gastvrije vrouwe in de Burgemebsters- woning. Ook U, Mevrouw, onze bijzondere gelukwenschen. Wieringermeer.Redactie. De terugkeer der bevol king en de moeilijkheden welke deze met zich brengt. Medemblik. Raadsvergadering. BRAND. Voor de zooveelste maal moest Zaterdagmiddag j.1. omstreeks zes uur de brand weer in den polder uitrukken Deze keer stond de schuur van den. Heer J. F. van Strien aan den Alkmaarschenweg in j "brand. In een minimum van tijd was de schuur en de daarin gebouwde noodpaardenstal één vuurzee. Voor de brand weer viel hier weinig te red den daar de felle wind den brand snel 0111 zich heen deed grijpen. Uit belendende noodwoning bewoond door den pachter ■zelf, werden door omwonen den snel de diverse meubels en beddegoede-ren naar bui ten gedragen. Deze woning bleef echter gelukkig voor het vuur be waard, zoodat na '11 uur het huisraad weer naar binnen gebracht kon worden. Als oorzaak wordt genoemd hooibroei in het Domestic Ray. Burgemeester Loggers was persoonlijk op het terrein van den brand aanwezig. De brandweer, die met 4 stralen water gaf, stond on der leiding van brandmeester Ir. Wentholt. Velen mompelden reeds „Wie volgt", daar momen teel het brandgevaar voor de nog half staande schuren zeer groot is. EEN STUKJE METAAL IN HET OOG. Terwijl de ruim 23-jarige zoon van den landbouwer N. aan den Hoornscheweg j bezig was een stuk ijzer oml te vormen, vloog hem doorl deze bewerking een metalen splinter in het oog. N. is op genomen in een oogengeJ sticht te Amsterdam. Men' vreest dat hij het oog zal moeten missen. ONGELUKKIGE VAL. Tijdens het afwerken van een graanschelf, gleed de landbouwer L. H. aan den Praamweg te Middenmeer "uit, met gevolg dat. hij boven van de schelf tuimelde. Het slachtoffer werd in zorg- wekkenden toestand opgeno men en naar een Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Bij na der onderzoek bleek dat hij een rugwervel ernstig had gekneusd, waardoor de toe_! stand nog zorgwekkend blijft. LOCO - BURGEMEESTER. Het College van B. en W. besloot den Heer H. A. Giesen te benoemen tot loco-burge meester. Den Heer Giesen, wien bij vernieuwing deze eer te beurt valt., wenschen wij gaarne de kracht toe om deze verantwoordelijke func tie te vervullen, tot heil on. zer gemeente. HERBOUW WIERINGER- MEERSCHOLEN. In heti noodraadhuis te Lutje-Kolhorn had de aan besteding plaats van den herbouw van de Wieringer- meerscholen t.e Middenmeer en Slootdorp. Voor de school te Midden, meer werd ingeschreven door 11 aannemers. Laagste in schrijver Philips Bouwbe' drijf te Haardem f 48.963 hoogste inschrijverK Koopman te Nieuwe Niedorp f 67.250. Voor de school te Sloot- dorp werd ingeschreven door 8 aannemers. Laagste in schrijver N.V. Kingma te De Haukes f 34.933. Hoogste in. schrijver N.V. Kuin en Zn. te Opmeer f 47.186. De bouw werd aan dé laag. ste inschrijvers gegund. HERSTEL BOERDERIJEN. Woensdag j.1. had te Wie- ringerwerf de aanbesteding plaats van het gedeeltelijk herstel van 23 boerderijen aan den Klieverweg, Schel. penbolweg, Wierweg en Schervenweg, waarvan wij onlangs reeds in ons blad melding maakten. Ingeschreven werd door 18 aannemers. Laagste inschrijver was Philips Bouwbedrijf te Bloe- mendaal voer f 173.017 op volger N.V. Kingma te De Haukes voor f 180.000. Ingeschreven werd o.a. ook door P. Bakker te Wieringen voor f 234.400 H. Lont te Wieringen voor f 233.283 Jac. Smit te Wieringen voor f 238.087. De gunning werd aangehouden. Het zal onze lezers zijn opgevallen, dat er in ons blad periodiek een overzicht wordt gegeven van de perso nen, die in den polder zijn teruggekeerd. Niemand, ten minste dat kunnen we wel aannemen, :*^kop het idee gekomen zijnlBn eens een telling te matten van het aantal persten, dat terug keert. En toch lijkt ons dit, voor een ieder, die belang stelt in alles wat ons grond gebied aangaat, een aange name bezigheid. Daarom willen wij hieronder een overzicht geven van de snel heid, waarmede het bevol kingscijfer der gemeente toeneemt, al willen wij geenszins beweren, daarme de den toestand van dit co_ genblik te kunnen weerge ven dit is nu eenmaal niet mogelijk-, omdat het veel voorkomt, dat er zich men. schen in den polder hebben gevestigd, die zich nog niet in het bevolkingsregister hebben laten inschrijven. De vestigingscijfers waren over de maanden M. schiedde, echter zal nogmaals deze zaak worden bezien. De Heer Huls brengt de po sitie der losse arbeiders, die min cf meer voor de gemeente werkzaam zijn, in bespreking. (Een der bezoekers van de publieke tribune - die blijkbaar meer sensatie verwacht had - intusschen vredig inge- J anuari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus (Aug. juiste cijfers nog niet bekend.) Er vertrokken Vestigings overschot V. 41 48 43 59 115 99 117 91 121 122 117 78 256 236 147 137 975 852 551 439 dorameld, terwijl de voorz. blijkbaar moeite had zijn ambts kc-ten in bedwang te houden!) De Heer Glastra wees er cp dat door de vaste gemeente- aibeiders regelmatig overwerk wordt verricht voor het ont steken der havenlichten en aan het het torenuurwerk, waarvoor tot dusver geen be taling geschiedt. Voorz. zegt toe dit nader te zullen bezien. De heer Rientsma vindt het gemeente-zandhok aan de ha- VERVOLG RAAD. De begrooting 1946 Dan komt de begrooting der gemeente-uitgaven en die van gas- en grondbedrijf ter tafel. De rekening geeft een tekort aan van f 140.000 tegen 1945 f 10.000.-, waarmee de gemeen te de grens van „noodlijdend heid" dicht nadert. De kosten van brandalarmeering het vo rig jaar nog komende ten laste van den luchtbeschermings dienst vorderen f 250.- meer dan vorig jaar. Straatverlich ting wordt f 1500.- hooger ge raamd. Vorig jaar was er vrij wel geen straatverlichting. Wegens schilderwerk aan den Gem. toren en het vergulden der wijzers wordt f 600.- ge raamd. De noodzakelijkste ven geen geschikte opslag onderhoudswerken aan de plaats, er gaat veel zand ver- Gem. gebouwen worden ge-, loren, raamd op f 600.- Het onder-, Voorz. acht dit wel wat houd van straten en wegen overdreven en gunt de katten moet tot het ophalen van kui-: van Medemblik een kattenbak len beperkt blijven. Subsidie, van gemeentezand. Burgerlijk Armbestuur wordti Volgens de Heer R. is door geraamd op f 13.539.- tegen een inwoner een muur gebouwd f 11.239,- over het vorige jaar. van gemeentezand. Het gasbedrijf becijfert een> (Erg stevig zal die wel niet verlies van f 2400.- tegen' zijn Red.) f 18584.83 in 1945, terwijl het. Dit acht voorz. inderdaad te grondbedrijf f 5048.50 zal vor-j ver gaan en vraagt den naam deren, van dezen inwoner te noemen. De behoefte aan bouwter-i Voorts zag de Heer Rientsma rein neemt weliswaar toe, graag de wandelweg over de Tot. echter mag de verkoopprijs, dijk weer heropend, het is nu 84 niet worden verhoogd. I een openbare wei. 107 j Principieele bezwaren wer-j Voorz. zal zien of hieraan 214! den door de Raadsleden niet' gevolg kan worden gegeven. 208 ingebracht. De Heer Huls acht de uit- 243 De Heer Rientsma vraagt of keeringen van het B.A. veel 195. de opgevoerde post voor het te laag. 492: ordenen van het archief ook 284. zal worden besteed, waarop -| voorz. geen bevestigend ant- 1827 woord kan geven. Er is mo menteel weinig tijd voor. 990j Voorts vraagt dezelfde spre- 1 ker of er een taakverdeeling voor B, en W. wordt overwo gen, doch volgens voorz. is 424 413 837 dit in een kleine gemeente niet Op 1 Jan. was noodzakelijk. liet bey. cijfer 879 711 1590: De Heer Prins spreekt er zijn I verwondering over uit dat de Thans dus 1303 1124 2427, voorz. - die naar hij toezegde Dat het aantal vertrokke-, aüe steun aan de T.B.C,-be nen het cijfer van 990 he. strijding wil geven, .- een c?I- reikte is te verklaren door iecte voor Sonnevanck lueft het feit, dat er na 1 Jan.geweigerd, temeer waar enk 1946 vele evacue's alsnog 111 le inwoners dezer gemeente a,daar verPleegd zijn geweest. Voorz, zegt, dat deze beslis singen worden genomen over eenkomstig de adviezen van hef Centr. adviesbureau. F.r MEER BRANDSPIRITUS. Alle bonnen voor brandspi ritus, die in den loop van den tijd zijn uitgegeven, verliezen met ingang van 1 October a.s, hun geldigheid. Daarna zal 50 pCt, meer beschikbaar komen dan thans. ingeschreven en dus vanl het bevolkingsregister van Wieringermeer moesten wor den afgevoerd. Mogen cijfers 111 ons leven dood en droog materiaal vor men, toch blijkt uit het bo venstaande wel, dat zij een levend beeld geven van de bevolkingstoename, als ge volg van hernieuwde vesti gingen. Om evenwel te komen tot een juist bevolkingscij fer op 1 Sept. dienen wij hierbij op te tellen de le vend geborenen en 'rekening te houden met de sterfge vallen. Het geboorte overschot bedroeg 14 m. en 15 vr. Voe gen wij deze getallen bij het bovenstaande totaal, dan komen we tot de slotsom, dat de bevolking van de Wieringermeer op 1 Sept. bestond uit 1317 m. en 1139 vr. tezamen 2456. Het spreekt vanzelf, dat de snelle terugkeer valt toe te schrijven aan het gereedko men van woongelegenheden in wagenbergingen, noodwo ningen, woonwagens, woon schepen en herstelde wonin gen. Voor zoover wij konden nagaan, wordt het bevol kingscijfer gevormd door 526 gezinnen welke als volgt over de diveise woongelegen heden zijn verdeeld 176 herstelde woningen of ged daarvan 226 gez. 222 noodwoningen 223 gez. 34 noodwoningen in wagen. bergingen 29 gezinnen. 28 woonschepen 29 gez. 14 woonwagens 14 gezinnen. Totaal 474 woongelegenheden met 526 gezinnen. blijkt dan een begrips /erschil le bestaan omtrent Zonneshaal en Cc door den Heer Prins be doelde instelling. Een en an der zai nader onderzocht wor den. Betreffende een door den Heer Huls gestelde vraag be treffende uitbreiding straV.ver lichting, deelt voorz. mede, dat inderdaad eenige verrui ming mogelijk is gebleken; D. cr den Directeur der gasfa briek worden binnenkort aan- wijzigingen gegeven. De Heer Winnubst vraagt ot c.e gemeente-eigendommen! nog hoog genoeg verzekerd zijn \001z. zegt dat de verhoo ging na de bevrijding reeds ge- Voorz. wijst er op dat deze toelagen in den regel niet het eenig inkomen der gesteunden uitmaken, terwijl deze instel ling zelfstandig werkt en het Gem, bestuur hierop geen in vloed kan uitoefenen. De uit getrokken post is echter hoo ger geraamd dan vorig jaar. Hij voegt hieraan toe, dat, hoewel de inkomsten aan Rijksbelas tingen zeer veel zijn toegeno men, de gemeenten hiervan niet profiteeren. Misschien komt er binnenkort een an-. dère regeling. De Heer Rientsma acht de haverïverlichting onvoldoende. Het wachten is op overname der havens door het Rijk aldus de voorz,, echter de hoofdlan taarns zullen binnenkort elec- trisch worden, terwijl de kleine lichten voor gasverlichting worden uitgerust. Voorz, zegt nog dat over wogen werd de hondenbelas ting van f 6,- op f 10,- te brengen, doch hij vreest dat dan veel honden een ontijdig einde zullen vinden, ook de kleinere beurzen moeten toch hun hondje kunnen houden. Erger acht hij het dat voor zoo veel bonden niets wordt be taald, doch hieraan is weinig te doen. Als de burgemeester ter zake proces-verbaal zou doen opmaken, zou hij* zeker nog meer „de gebeten hond" zijn De begrootingen van het gas- en grondbedrijf wordt zonder bespreking goedgekeurd. Hierna sluiting. Op Vrijdag 20 en Zaterdag 21 Sept. a.s. van 95 uur verkoopen wij Textielgoederen in den Winkel van Varkevisser. Aanbevelend J. VOS. Keizerstraat 113, Den Helder Tel. 2610 VOOR OPNAMEN GEOPEND WOENSDAG, DONDERDAG EN VRIJDAG Van Z tot 4 uur. (Nog géén Kinderfoto's.)

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 3