WIERINGERMEER NIEUWS SOORTEN MANDEN. MET DE STOOTTROEPEN NAAR INDIE. BURGERLIJKEN STAND over de maand Augustus 1946 Geboren Elisabeth Maria, d.v. B. Versluis en P. Kou_ wer Hendrikus z.v. J. Mul_ der en E. de Boer Deijnum Martinus Petrus z.v. J. Breed en A. M. Roskam Allegon- da Johanna Wilhelmina, d.v. W. H. M. Hakvoort en M. B. H. Peters Martina Maartje, d.v. J. Zwaan en J. J. Visser Jakob„ z.v. G. de Bruijn en S. Dam Cornelia Maria, d.v. G. A. M. van Oers en J. E. Kunnen Nicolaas Godfried Johannes, z.v. L. J. A. Vol. lebregt en J. C. van den Berg IJtzen Lolke, z.v. A. Kuipers en J. C. Steigstra Willem, z.v. W. Belgraver on W. Reitsma Gerard Peter Johannes, z.v. M. Vossen en A. E. Olde Wiverink. Overleden H. van Dijk, echtgenoot van H. Arkema, •overleden te Eenrum. Definitief herstel. Woensdag j.1. had te Wie- ringerwerf de aanbesteding plaats van het definitief her stel van de vierde serie ont- ginningsschuren n.1, de Dol fijn, De Noorman, Krenkel- hof, De Bijvang, Klein Alk maar en Halfweg. Ingeschreven werd door 10 aannemers. Het herstel van de schuren C 17, C 32 en C 36 werd gegund aan fa. A. Groot en Zn. te Abbekerk, Lam- bertschaag, terwijl het herstel van de schuren G 19, B 41 en B 67 werd opgedragen aan N. Koopman te Nieuwe Niedorp, resp. voor f 52,000 en f 54.500 Het aantal ontginningsschu-i ren dat thans definitief her steld wordt, is hiermede geste gen tot 28, Binnenkort zullen nog een zestal volgen, nl. F 56, F 66, G 76, K 18, K 50 en K 79. MIDDENMEER. Tusschen het P.E.N".-huisje en de woning van den Heer C. J. Butter ligt een open terrein, dat sedert eenige maanden bij de P.T.T. afd. Technische Dienst in ge bruik is. Wat materiaal werd -aldaar opgeslagen, dat aan de di verse weersgesteldheden bloot gegeven kan worden. De overige kleinere materia len werden bewaard in de bovenverdieping van het pand van den Heer Nipsha. gen, waar tevens de werk plaats gevestigd was. Thans is de N.V. Kingnia en Zn. met den bouw van eer- werkplaats en magazijn be gonnen op het bovenge noemd opslagterrein. Het geheel zal van steen worden opgetrokken. Zeer zeker zal bij het ge reedkomen hiervan de Tech. nische dienst over meer en! hetere werkruimte beschik ken. PAKHUTSBOUW. Eindelijk zullen dezer da gen weer enkele pakhuizen ge-reed komen, n.1. van de Fa. J. Koolhaas en de fa. H. Peters en Cc. De asbestplaten zijn opge legd. Deze hadden de afwer king zeker eenige weken ver traagd. Wij wenschen de bei de firma's veel succes toe. Ook de Coöp. Verbr. Ver. „De Tijdgeest" is binnen enkele dagen weer in den polder gevestigd. De filiaal houder, de Heer IJzer, zal dan een noodwoning met gagareruimte voor het be kende roode best.elwagentje aan het Schoolpad te Mid_ denmeer betrekken. Ook „De Tijdgeest" met haar filiaalchef wenschen wij vanaf deze plaats veel succes toe. kGbiMcy.Lb en en en en en MIDDENMEER. „De Eerste Concurrent" Zaterdag j.1. werd het levens- middelenbedrijf van den Heer J. Varkevisser te Middenmeer in de geheel gerestaureerde winkel wederom in gebruik genomen. Dit is dan de eerste „offi- ciëele" kruidenierswinkel in den Polder, Reeds enkele maanden werd het bedrijf uitgeoefend in een tot noodwinkel omgetooverd achter den winkel gelegen ma gazijn. Dit magazijn wordt thans gebruikt voor het op slaan van ingekochte goederen Het interieur van den win kel doet frisch aan. Bakken en stellingen zijn rijk gevuld mef „distributevrije" en ,,bon- ariikelen." Ook de afdeeling drogisterij is ruim gesorteerd en het ge heel draagt een vooroorlogsch cachet. De vroegere woonkamer, naast den winkel, werd inge richt als noodwinkel voor de fa. Bosker, de drukker van onze courant, wiens belangen in den Polder tijdelijk door de fa, Varkevisser worden be hartigd. Op den dag der opening ga ven vele huismoeders van hun belangstelling blijk, SLOOTDORP. Sport vereeniging B.W.O, De Hand- en Korfbalclub D.W'.O. [Door Wilskracht I Overwinnen) te Slootdorp is! druk in actie. Normaal wordt! Zondagmiddags te 3 uur ge traind. Sportieve jongelui worden gaarne door het bestuur als lid aangenomen TERUGKEER BEVOLKING (Vervolg, wijzers, dan zijn we nog geen stap verder, om van het groote kwantum leermidde len dat noodig is, nog maar te zwijgen. Na de vlucht van de be volking uit den polder vonden velen werkgelegen heid „op het oude land" waaronder vele onderwij zers. Als wij goed zijn in gelicht had de stichting „De Wieringermeerscholen" vóór de inundatie 15 on-' derwij zers in dienst, waar.! van er, nu het onderwijs! moet worden hervat, slechts1 4 over zijn. De anderen zijn inmiddels elders bij het onderwijs werkzaam en keeren dus niet naar de Wieringermeer terug. En we weten allen reeds, dat het zeer moeilijk is ciïï onderwijskrachten te krij gen, omdat er als gevolg van oorlogs- en andere omstandigheden een nij pend tekort, aan leerkrach ten bestaat. Hetzelfde, wat wij hierbo ven opmerkten voor de Wie ringermeerscholen. geldt voor de Christelijke scholen. De Christelijke Nationale schoolvereeniging had voor haar scholen 11 onderwijzers in dienst, terwijl er momen teel nog over 5 kan worden beschikt. De schoolbesturen stellen echter alles in het werk om zooveel mogelijk leerkrachten voor hun scho len te krijgen en wij hopen van ganscher harte, dat zij daarin spoedig mogen sla gen Als er aan sollicitanten een goede woongelegenheid kan worden geboden zal dit het aantal sollicitaties zeer zeker beïnvloeden. Indien de besturen er in slagen op korten termijn leerkrachten te krijgen, dan is er althans weer een probleem „den polder uit", al staat daar direct wéér een ander tegen over, nl. de huisvesting. De toestand is momenteel im mers zóó, dat vrijwel alle leerkrachten nog buiten den polder wonen en dus dage., iijks een flinke afstand moe ten afleggen om de school te bereiken. De één woont in Nieuwe Niedorp, de ander vlak bij Wieringerwaard en weer een ander in Winkel. Sommigen hebben iederen dag een paar uren noodig om de afstand naar de school af te leggen, hetzij per fiets of per auto, en dat geldt na tuurlijk voor den terugreis evenzoo. Dit kan zoo niet blijven. De onderwijzer be hoort dicht bij d» school te wonen dit ka^k^i- .onder wijs niet} ancj*d^^ ten goede komen. een aangelegenlie^^^BB onder de oogen mofPPP>rden, en ook reeds is, gezien. Voor het onderwijzend personeel' zijn een aantal noodwonin gen beschikbaar gesteld welke naar wij hopen en het personeel zeker met ons binnen enkele weken ge reed zullen zijn. Of dit aantal voldoende is om alle onderwijzers, die voor de scholen noodig zijn, te kunnen huisvesten, kun nen wij op dit oogenblik niet beoordeelen. Maar overtuigd als wij zijn van den goeden Wil van de autoriteiten, twij felen wij er geen oogenblik aan of ook hiervoor zal t.z.t. een oplossing worden gevon den. En dan is er al weer een moeilijkheid verdwenen. Welke zal de volgende zijn Wieringen. BEVORDERD. De Heer A. Schellevis, eertijds post-com- mandant der Marechaussee te Den Oever, is thans benoemd tot groepscommandant der Rijkspolitie te Schagen en als zoodanig reeds in functie. Uitslag „Animo" Westerland. Bij de Maandagavond in eigen clublokaal te Westerland gehouden ontmoeting der scha kers waren de uitslagen voor Klasse A A. Tjalma - T, Kooistra 1-0 P. Haanstra - J. Kuipers 1-0 W. Zoons - B. v,d. Laan 1-0 B. v.d. Laan W. Zoons 0-1 P. Tijsen-J. v. Bodegom 0-1 N. Rotgans-B. v.d. Laan 0-1 J, v. Bodegom-P. Tijsen 1-0 T. Kooistra - J. Kuipers 1-0 Klasse B J. Drent - U. Joustra 1-0 E. Vermeulen-C, Brandsma 0-1 C. Brandsma- E. Vermeulen 1-0, L. Gangelhof-K. Veenstra 1-0 U. Joustra- R, Drent 0-1 Klasse C K. Kostwinder-B. Kooistra 0-1 B, Kooistra-K. Kqstwinder 1-0 A. Kies - A. Gangelhof 1-0 SUCCES-NIEUWS. Trainerprogramma 23-27 Sept, Dinsdag, Donderdag en Vrij dag 3.30 uur. Alle spelers wel ke des middags kunnen trainen. Dinsdag en Donderdag 6 uur Succes 3-4-5 e.a. Woensdag en Vrijdag 6 uur: Succes 1-2. Vrijdag 8 uur Wedstrijdbe spreking Zondag jl. en theorie in Concordia. Zaterdag geen training. Programma 29 ^September Succes 1 - de Germaan 1. Aanvang 2,30 uur, HRC 5 - Succes 2, Vertrek 10,45 uur. WIJ MAKEN ALLE Pracht boodschappenmand. 3 es enz. P. STIGTER, Poelweg 14, Wieringen. Te koop alle soorten JONGE KIPPEN Witte Leghorns, enz. (Niet cp Zondag.) Opfokbedrijf P. KOOIJ. Balgweg 12, Breezand N.H. De Commissie Wederopbouw Wieringermeer zal op 9 OCTOBER a.s. te 11 uur v.m. in haar kantoor te Wieringerwerf in 4 perceelen en in combinatie aanbe steden Bestek No. 52. „Het gedeeltelijk herstel van 31 boerderijen en het definitief herstel van 2 pachterswoningen op verspreide plaatsen in den Wieringer- meerpolder." Bestek en teekeningen zijn tegen betaling van I 15. waarvan de helft bij ongeschonden inlevering' wordt ver goed, verkrijgbaar ten kantore van den Dienst te W.werf. aan een boom of wagen vast gezet. Dan trekt hij zichzelf weer uit het water. Eens reden we met drie wagens in de bergen vooruit. We moesten over een brug. die er stevig uitzag, met echte planken, geen boom stammetjes, ruim 7 m. lang. met een diepte van 20 ni. er onder. Aan de ene kant was een bergwand, aan de ande re kant een ravijn van ruim 100 m, bijna loodrecht. De eerste wagen reed er netjes over heen, de tweede, waar in ik zat, was op het midden van de brug toen de onder liggers afknapten. Door de een of andere paal vloog het achtereind van de wagen omhoog, de chauffeur gaf vol gas en we vlogen naar de overkant, terwijl de brug doormidden brak en naar beneden viel. Onkruid ver gaat nietDe oorzaak was: dat de twee zware balken van 30 cm dikte, waarop het brugdek lag, totaal vermolmd waren en als koek afgebro ken. De derde wagen moest er echter ook overheen. Met een lier hebben we een grote lus om alle planken, die naar beneden hingen, weten te krijgen, de motor rolde het touw op en het hele brugdek kwam als een bundel, net als een bos talhout, uit de diepte op de weg. Ds inlan ders, die overal vandaan kwamen opdagen, stonden verstomd! Daarna werd de staaldraad boven in een boom gebracht en terwijl de motor aantrok, schoten wij met een bren de stam van onder kapot, zodat hij viel. De inlanders hakten hem kaal en op lengte, en de lier sleepte hem weer op de juiste plaats voor een nieuwe brug. Dit gebeurde tot driemaal toe, de planken gingen weer over de balken en de nieuwe brug was klaar. Prachtwerk, niet Toch kostte dit grapje drie uur tijd, zodat het met dat al vijf uur in de avond geworden was. We wilden evengoed het door ons voor die dag gestelde doel berei ken. hoewel de commandant ook wel m de nabij zijn de kampong overnachten wou. Tegen het invallen der duis ternis stonden we weer voor een kali, waar we met een pont overheen moesten. On ze eerste wagen reed op de pont, die bestond uit drie prauwen met een bamboe latwerk er over heen. De prauwen liepen vol water, zodat de auto er met vol gas achteruit af moest. Prauwen, bamboe, de balken van de oprit, alles vloog alle kanten heen, maar de auto stond weer op vasten grond. We moesten daar dus toch over nachten. De volgende morgen om 6 uur stonden we weer voor de kali. Al vroeger was door de kampongbewoners alles gerepareerd en verste vigd. zodat de overtocht nu een vlot verloop had. Derge lijke avonturen zijn dagelijk se kostZe houden er een beetje spanning in, anders zou zo'n tocht ten slotte ver velend worden. (Wordtvervolgd». XXVIII. Gorontalo, 19 Mei 1946. Wij zijn nu van 17 April op patrouille en hebben een zware, doch prachtige tijd gehad. Het is ondoenlijk, al les te beschrijven, wat we in deze maand meegemaakt hebben, steeds reizen en trekken, met auto's en tippe len over bergen, waar onze auto's niet kunnen rijden. Zoals de stoottroepen het land zien en de 4e compagnie in het bijzonder, heeft nie mand het ooit gezien. We ko men overalDe Minahassa ken ik bijna even goed als de Wieringermeer. Namen van plaatsen, zoals Amoe_ rang, Inobanto, Katamaba. goe, Motoling, Poesian, Kwan. dang, Penga, Pantakeaz hebben elk een bijzondere betekenis voor me door de mooie en soms minder mooie ervaringen? daar door ons opgedaan, herinneringen aan grote vermoeidheid, zwoegen, zweten en ploeteren, doch ook aan avonden met dan sen, diners, rijsttafels, enz. Op sommige plaatsen heb ben de kinderen, ja zelfs ou deren, nog nooit blanken gezien. Die eenvoudige men sen staan verstomd over wat wij hier doen. En toch zijn we ontzettend populair, ja zelfs geliefd, in de gehele Minahassa en hier, in volle dig Mohammedaans gebied, bij de Chinezen. De mensen komen met hun moeilijkhe den bij ons, en indien het in onze macht ligt, nooit tever geefs. Wij betekenen hier wat, iedereen ziet tegen je op, en ook de Hollandse au toriteiten hebben respect voor ons en vinden het maar wat een prettig gevoel, hier in Gorontalo, de derde stad van Celebes, stoottroepen bij zich te hebben Maar nu onze reis, tenmin. ste grepen daaruit. Met au to's uit Minado vertrokken, was ons eerste doel Katarno. bagoe, de „residentie" van den radjah in dit gebied. Nou denken jullie misschien dat zoiets heel gemakkelijk gaat er is een weg, nietwaar, en daar rijdt je maar over. Ja wel, een weg, maar wat voor een Langs bergen, nu eens stijgen, dan weer dalen, de onmogelijkste bochten ma ken, kleine brugjes over. die je stuk voor stuk kapot rijdt, over rotsblokken en boom stammen, door, niet over snelstromende kali's, moe rassen. enz. Soms is een bre de kali te diep om door te rijden, terwijl alle bruggen stuk zijn. Dan word je per pont overgezet, maar die moet eerst versterkt worden en opritten moeten worden gemaakt met balken en| boomstammen, enz. Bijna altijd bestaat zo'n pont uit enkele prauwen met wat bamboe er over. Ook blijft er wel eens een auto vastzit ten in een kali, wanneer je er doorheen rijdt. Dan wordt direct de lier losgemaakt die voor op iedere "wagen zit (we hebben hier allemaal half_trucs, want vrachtwa gens kunnen hier niet ko men) en aan de overkant

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 3