WIERINGERMEER NIEUWS WIJ FOTOGRAFEEREN as. DONDERDAG DEN GEHEELEN DAG. VERVOLG RAAD. Voorstel tot vaststelling van een vermenigvuUli- gingscijfer voor het heffen van schoolgeld voor het gewoon en voortgezet lager onderwijs. De heer de Bruijne vraagc tot hoever het vermenigvul- digingscijfer kan worden opgevoerd. De voorzitter zegt, dat hiervoor geen maximum be_ staat, wel een minimum voor noodlijdende gemeen ten. En hoewel de gemeente nog niet noodlijdend is, wordt toch voorgesteld dit minimum, zijnde 2, vast te stellen. Het staat er niet zoo rooskleurig voor, we moeten vechten tegen de noodlij dendheid. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Het voorstel tot intrekking van de verkeersverorde. ning wordt zonder hoofde lijke stemming aangeno. men. Voorstel tol wijziging dei bouwverordening. Met betrekking tot de aan vulling van art. 30, welke inhoudt, dat burgemeester en wethouders ontheffing kunnen verleenen van de voorgeschreven verdieping hoogte van 2.70 m. tot mi nimum 2.50 m., dankt de heer de Bruijne burgemees ter en wethouders voor de uitvoerige toelichting. Hst wil hem voorkomen, dat, zoo dit voorstel wordt aangeno men, de bouwverordening ondergeschikt, wordt gemaakt aan het bouwen, en niet heii bouwen aan de bouwveror-1 dening. Het bouwbureau heeft bij1 haar plannen tot den bouw; van 95 arbeiderswoningen te Wieringerwerf geen rekening gehouden met de bouwver ordening, en verzoekt om j ontheffing van een eisch van 2.70 rn zolderhoogte. Hij acht de argumenten van burg.1 en wet.h. niet steekhoudend. Waar wordt gezegd dat het Bouwbureau „De Wierineer. meer" in een moeilijk parket! is geraakt doordat de wo_i ningen reeds in aanbouw zijn en veel materialen als trappen en kozijnen reeds zijn gefabriceerd, en dat indien wordt vastgehouden aan den eisch van 2.70 m dat onvermijdelijk tijdver lies en ook materiaalverlies tot. gevolge zal hebben. Zijns inziens hebben de kozijnen niets te maken met de verdiepinghoogte, terwijl hij in twijfel trekt, dat de trappen reeds gereed zijn. Het Kon. besluit van 7 Men 1945, krachtens welk besluit het. College van Algemeene Commissarissen voor den Wederopbouw bepalingen van de Bouwverordening buiten werking kunnen stel len. heeft hiermede niets uitstaande. Sp-r. kent geen bouwver ordening, waarin een ver diepinghoogte van minder dan 2.70 is toegestaan. In dien het voorstel wordt aan. genomen, zullen alle wonin gen te Wieringerwerf te laag zijn. waarmede we een eeuw achteruit, stappen. Hij hoopt, dat de arbei ders in den raad weten wat hen te doen staat. De heer Feikes heeft zich goed bedacht, alvorens hier over iets te zeggen. Hij weet dat het nier, aannemen van dit voorstel de bouw te Wieringerwerf 6 a 7 weken j zal stagneeren. Toch aanj den anderen kant betreft; het hier geen noodwoningen,1 doch woningen, die1 60 a ^0; jaar mee moeten. Hij wil; niet, dat het nageslacht di. reet een verwijt zal maken! over den slechten bouw,; waarom hij tegen het voor stel is. De hee-r Breebaart meent te hebben begrepen, dat het bouwen niet een verdieping hoogte van 2.70 m. voor schrift, blijft, doch dat burg. en weth. hiervan ontheffing kunnen verleenen tot een minimumhoogte van 2.50 m. Dit vindt hij niet juist. Naar zijn meening moet de bouw verordening gehandhaafd worden, hetzij met een hoog te van 2.70 m., hetzij met een van 2.50 m. Ook de heer Stoel spreekt zich tegen het voorstel uit. „We moeten vooruit, maar niet achteruit." De heeren Addens en Klop kunnen zich met de woorden der vorige spr. vereenigen. De Voorzitter zegt, de zwa re taak te hebben het voor stel,. waartegen zooveel be zwaren zijn gerezen te ver_. dedigen. Burgemeester en weth. hebben dit voorstel met. bezwaar gedaan. De heer de Bruijne heeft gezegd, dat het K.B. van 7 Mei 1945, waarbij aan het' College van Algemeene ComJ missarissen de bevoegdheid is gegeven de bouwverorde- j ning buiten werking te stellen, buiten beschouwing j kan worden gelaten. Dit is] hij niet eens met den heerj de Bruijne. Het bouwbureau heeft zich tot. burg. en weth. gericht' met het verzoek het Collegej van Algemeene Commissa rissen te verzoeken de bouw verordening buiten werking te stellen. Aan dit verzoek hebben burg. en weth. niet voldaan, omdat de bouwver ordening door den raad wordt vastgesteld, zoodat dit college zich daarover ook moet uitspreken. Inplaats van tot het College van Alg'. Commissarissen richten zij het verzoek tot. den raad. in den vorm van dit voor. stel. Met betrekking tot dit voorstel hebben burg. en weth. zich met deskundigen op het gebied van den wo ningbouw in verbinding ge steld. Volgens deze deskun digen bestaat, er een stre ven de verdiepinghoogte op 2.50 m. te brengen, zoodat dit geenszins een stap terug beteekent. De woningen te Wieringer werf werden aanmerkelijk beter, dan ze waren. Alvorens de raad over dit voorstel beslist, moeten de leden goed bedenken le. dat de mogelijkheid bestaat dat het College van Alg. - Commissarissen de bouwverordening buiten wer king stelt 2e. dat er groote stagna tie in den bouw der woningen te Wieringerwerf zal ont staan, daar alles zal moeten worden veranderd, ook de kozijnen, in verband met het uiterlijk der woningen. De heer Breebaart meent dat zoo er een streven is naar een verdiepinghoogte van 2.50 m. burg. en weth. beter een voorstel hadden kunnen indienen, om de bouwverordening in dien zin te wijzigen. De voorzitter antwoordt hierop, dat burg. en weth. ondanks de deskundige ad viezen, niet voelen voor een algemeene verlaging tot 2.50 m. De heer Feikes meent dat er tegen de hoogte van 2.50 m. geen bezwaar bestond, zoo de oppervlakte der wo ningen kon worden vergroot. Dit is, nu op de oude fun deeringen wordt, gebouwd niet mogelijk. De heer de Bruijne kan niet gelooven, dat de bouw door het niet aannemen van dit voorstel, zoozeer zal wor den gestagneerd. De argu menten zijn naar zijn rnee_ ning laangevoerd om burg. en weth. in het schuitje van het Bouwbureau te krijgen. De arbeiders zullen graag 5 weken langer wachten, indien zij een betere woning krijgen. Het K.B. van 7 Mei 1945 is volgens hem niet voor dit geval in het leven ge roepen. Spr. s£«eft toe, dat er een strevem* is naar een verdiepinghoogtb, van 2.50 m. Maar dit gaat gepaard met een vergrooting der opper, vlakte, waarven in Wierin gerwerf geen sprake kjpi zijn. Men moe;, goed bedan ken dat de menschen daar in één vertrek dienen te wonen en te kokra. Door verlaging der veré^hpmg zal de damp van het koken nog langer blijven hangen. - De heer Giesen licht toe dat burg. en weth. in prin cipe tegen een wijziging der bouwverordening zijn, Toch zijn ze, gezien de deskundige adviezeni en cle te verwacn. ten stagnatie in den bouw. tot dit voorstel gekomen. De heer Bruijne merkt op „Beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald." De heer' van Dam vindt dat. de menschen, die deze woningen betrekken, slecht af zijn. De voorzitter merkt op dat de woningen geenzins minderwaardig worden. Hij wijst op de noodwoningen, die slechts 2.35 m. hoog zijn en niettemin zeer aardig. Hij wijst nogmaals op de stagnatie, welke bij eventu. eele verwerping van het voorstel zal ontstaan. De heeren Stoel en Klop doen daarop nog een tus. schenvoorstel, hetwelk er op neerkomt, dat de ontheffing- alleen zal worden verleend, voor die woningen, welke niet meer kunnen worden werden gewijzigd, doch dat van de overige woningen de hoogte van 2.70 m. zal wor den gehandhaafd. Nadat nog eenige personen het woord over deze kwestie hebben gevoerd, wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en met 8 tegen 5 stemmen verwor pen. Voorstel het het verleenen van medewerking tot het aanschaffen van leermid delen, schoolbehoeften enz ten behoeve van de Christe lijke Nationale schoolveree_ niging. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Aanbieding van de gc- meenterekening over het dienstjaar 1944. Overeenkomstig het voor stel van burg. en weth. wordt, overgegaan tot het kiezen van een commissie, bestaan de uit 3 personen, welke de rekening zal onderzoeken. Na herhaalde stemmingen worden tot lid dezer com missie gekozen de heeren van Dam, Breebaart en Stoel, die hun benoeming aanne men. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. LET OP HET VERKEER Dat het steeds meer toene mende verkeer op de wegen in den polder de kans op on gelukken verhoogt, bewijzen de enkele verkeersongevallen, welke de laatste weken in de Wieringermeer plaats vonden. De vertegenwoordiger M, ut Anna-Paulowna, die Dins dagmorgen j.1. met zijn motor rijwiel op den Westerterpweg reed, moest doordat eenige kinderen plotseling den weg overstaken, teneinde een on geluk te voorkomen, zoodanig uitwijken, dat hij met zijn mo tor in den bermsloot be landde. GEMEENTE WIERINGERMEER. De burgemeester van Wieringermeer vestigt er de aan_ dacht van belanghebbenden op, dat van 7 October j.1. bij de postkantoren, bijkantoren en agentschappen tegen betaling van f 0.05 formulieren verkrijgbaar zijn voor heb aanvragen van een z.g. „Consumentencrediet." De aan, vrage moet geschieden door het hoofd van het gezin. Inwoners van deze gemeente dienen hun aanvraagfor. muiieren uiterlijk 9 November 1946 in te dienen ten kantore van den Districtsraad, welke is gevestigd in het raadhuis te Lutjekolhorn. Gelegenheid tot inlevering der formulieren bestaat op eiken werkdag van 9 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur, des Zaterdags van 9 tot 13 uur. Lutjekolhorn, 16 October 1946. De burgemeester voornoemd, LOGGERS. DEMONSTRATIE BIETENUCHTER. Vereen. voor Bedrijfsvoorlichting in cle Wieringermeer. Mededeeling No. 307. De verliezen van „De As." Duitschland verloor in den oorlog 781 duikbootenj, Italië 87. Op Woensdag 9 October 1946 werd in de Haarlem mermeer een demonstratie met de verbeterde bieten- lichter gehouden. Die be trekkelijk eenvoudige werk tuig bestaat uit een tweetal ijzeren schoenen, waar de biet tusschen geklemd en omhoog geschoven wordt. Deze schoenen, met een tus_ schenruimte naar achteren toeloopend van 25 tot 4 cm, zijn door zijdelings uitgebo gen armen verbonden en kunnen aan de boom van een losse karploeg, op de plaats van het rister worden bevestigd. Een drietal aan deze armen aangebrachte staven werken de gerooide bieten iets opzij waardoor een paadje voor één paard wordt vrijgehouden. En voor aan de lichter aangebrachte schijf kouter bevordert de netheid! van het werk. Be houdens de aangebrachte staven en iets langere vorm der schoenen is het principe der bietenlichter niet nieuw meer en nog vrijwel gelijk aan die, zooals in 1925 reeds door Prof. Visser in het werk je „Het bietenrooivraagstuk" behandeld en afgebeeld. Ook in Duitschland was deze Werkwijze toen reeds bekend onder den naam „Pommer. sche methode." De bespanning bestond hier uit 1 paard, wat net voordeel had, dat niet door de nog te rooien bieten werd gereden. Onze indruk was echter wel dat meer tractie vereischt was, dan een volle dag van 1 paard kan worden verlangd. Als presatie werd met dubbele bespanning plm. 1 ha per dag opgege ven. Onder de gegeven om standigheden kwamen de bieten (KL Wanz. E.) op deze kleigrond met plm. 50% af- slibbare deelen goed boven de grond, terwijl de grond zelf zeer oppervlakkig werd losgewerkt, wat als een voor deel moet worden be schouwd. Het lichten zelf was dan ook alleszins bevre digend te noemen. Bescha diging en breuk kwam min der voor dan wanneer met de hand werd gerooid. Dit zal een gevolg zijn van het feit dat de biet meer recht standig naar boven wordt gelicht, en niet zijdelings zooals met de hand dikwijls wordt waargenomen. Daar echter een goede rooier met een de biet; tegen, de spade slaat, waardoor reeds een deel grond wordt verwijderd was het percentage grond hier grooter dan bij hand werk. Daar komt bij dat men dan ook de bieten meteen op een rij heeft, waardoor direct kan worden gekopt. De lichter echter schuift biet met loof iets opzij en alles ligt dus doorelkaar. De bie ten zullen dan ook vooraf tegen elkaar moeten worden geklopt en op een rij wor den gelegd, alvorens men tot koppen kan overgaan. Het spreekt dus vanzelf dat dit meer werk zal vragen dan wanneer met de hand is gerooid. Financieel zullen de voordeelen dan ook ge ring zijn, wanneer voldoen de geschoold personeel be schikbaar is. Aangezien dit echter thans doorgaans niet het geval is en men in D.U. W. verband of met geïnter neerden zal moeten werken is met de lichter het zwaar ste werk gebeurd en is met goeden wil weinig vakken nis noodig om de verdere werkzaamheden naar behoo- ren te verrichten. Wel kre gen we de indruk dat meer losse bladeren op het land werden waargenomen, wat misschien bij aflevering der bieten aan de fabriek eenig ongerief zou kunnen veroor zaken. Dat het. vraagstuk thans, na 25 jaar opnieuw in de belangstelling is komen te verkeeren is dan ook niet zoozeer omdat de methode dan wel de omstandigheden veel gewijzigd zijn. De aan schaf fingsprijs der losse bietenlichter bedraagt f 215. Het lijkt ons echter ge_ wenscht, zoo niet noodzake lijk, dat men een losse kar. ploeg tot zijn beschikking heeft, waarvan het rister verwijderd kan worden, aan gezien de lichter zich vrij gemakkelijk zijdelings meet kunnen verplaatsen en iede re kromming in de rij onge dwongen volgt. Bij een vas te voerkar zal dit misschien moeilijkheden kunnen ople veren. Zooals reeds gezegd zal dit apparaat in het huidige stadium nu niet direct de^ kosten per ha doen dalen doch kan het in afwachting van verdere resultaten een bruikbaar hulpmiddel zijn om onder de gegeven om standigheden zijn bieten gerooid te krijgen. E. OOSTERHOFF. Te koop donkerblauwe Kinderwagen EEN WIEG en een 2-p. SPIRAAL. P. OVERMEEREN, Mekkenstuinw. 21, H._hoef. Kerkplein 8, H.-hoef. His HGbns,

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 3