WIERINGER NIEUWS WAARHEEN? NIEUWE BONNEN. 11 NOVEMBER „DAG VAN HET OORLOGSGRAF. Op 11 November a.s. zal In deze gemeente door het rX dei i ;.nds Oorlogsgraven- uomité een collecte worden gehouden, ii November is één van de ■i lenkingsdagen voor de oorlogsgevallenen. Dan cok worden in Engeland en de Dominions officieel de geval len -strijders uit beide we_ i.locrlcgen herdacht, de zoogenaamde ,.jArmistice Day." Gp dien dag zal het inter nationale klaproosembleém werden verkocht. Het sur plus komt ten goede aan het Prins Bernhardfonds en de gecombineerde fondsen, zor gende voor de nagelaten betrekkingen van gesneu velde militairen, invaliden en verzetsslachtoffers. BURGERLIJKEN STAND van 18 t.m. 24 October 1946 Geboren Geertouida An na, d.v. S. de Haan en, R. Sijbrandij. Ondertrouwd Geene. Getrouwd M. J. Bakker en M. C. Deelen. Overleden A. Moorlag, oud 46 jaar, echtgen. van E. Ja ger. KEURING DIENSTPLICHT. De keuring voor den dienstplicht voor de lichting 1947 zal, voor zoover betreft dé dienstplichtigen uit deze gemeente, op 2, 3, 4 en 5 December a.s. te Den Helder plaats hebben. UITVOERING ACCORDEON- VEREEN. „AVANTI." De voorbereidingen voor de Accordeon-uitvoeringen zijn weer in volle gang. Kos ten nog moeiten worden gespaard om de donateurs straks weer een paar mooie avonden te bezorgen. De uitvoeringen yelke gehouden worden op 9 èn 10 Nov, (zie advertentie Flevobode), zijn uitsluitend toegankelijk vooi Donateurs. Door het groote aantal Donateurs is het „Avanti" onmogelijk om, hun die geen donateur zijn, toegang te verleenén. Het is niet uit gesloten dat nog] een derde avond (tegen entrée) zal worden gegeven. Voor bewoners van Hippo. lytushoef en Westerland wordt medegedeeld dat zij de uitvoering kunnen bijwo nen in Cinema de Haan op 20 Nov. a.s. „Avanti" zal hier Wegens het enorme succes van verleden jaar één avond optreden. Het is daarom wenschelijk Jtfcjdig plaatsen te bespreken bij Cinema de Haan. Het programma is buitengewoon verzorgd be halve een keurige collectie Fransche Musette muziek zal worden opgevoerd de; FantaSie.schets in één be_: drijf, ..Nummer Tachtig", één van- de mooiste werkjes van den Nederlandsche auteur Herman Heijermans. Ook! voor deze tooneel-schets zijn speciale décors vervaardigd Daarna brengt „Avanti" ons naar de bergen met .„Wiener Melodiën en Tirol klanken. Het geheel zal een avond worden van kunst, ontspanning en ontwikkeling. Niemand Verzuime deze avond bij te wonen. Het geheel staat onder leiding van den Heer J. v. Glabbeek. Bespreekt om te leurstelling te voorkomen, tijdig uw plaatsen. DJE REVUE VAN DE WANDELCLUB. Een prachtig kijkspel. De revue Werelddans waarvan wij Woensdag j.1. de premiere bijwoonden gaat ver uit boven de hier tot dusverre vertoonde revu's van amateurgezelschappen. Het Is een prachtig kijkspel, rijk aan costumee.ring, met prachtige decors, en in een zoodanige bonte afwisseling dat men van begin tot ein de in de ban der betoovering wordt gehouden. De revue wordt gedragen, de titel zegt het reeds, door den dans. Balletmeester Mell. die zelf een niet gering aandeel daarin heeft, heeft met liet hem ter beschikking staan, de materiaal werkelijk het uiterste gepresteerd. De fraaie balletten vonden o.i. wel een hoogtepunt in de Weensche Wals,, hoewel dit zelfde groepje danseresjes zich ook in de Noorsche dans van zijn beste zijde liet zien. Bijzonder fraai was ook de Hoingaarsche en Spaansche dans. De Proloog („We gaan op reis"), Noorwegen en de fi nale gaven verrassende ef fecten. All'e dansen waren perfect ingestudeerd. Minder sterk was de zang in het Strauss-koor en in dej Cowboy.scene. Ook misten deze taf^reelen de natuurlij ke levendigheid. Hierin kan veel meer verrassing worden gelegd. Het zwaartepunt werd teveel gelegd in de zang, waarvan het volume te gering was. De aankleeding was ech ter prima. Beter was het weer in de Hawaii-scene waar door een afwisselend dansje het geheel dadelijk meer fleur kreeg. Het geheel is, we zeiden het reeds, een prachtig kijk spel. We misten helaas een Wieringer scene. Men had toch op zijn minst moeten laten zien hoe Wieringen ten opzichte van het buiten land voor den dag komt en danin de geheele revue wordt het woord „Wandel club" slechts éénmaal ge bruikt. - De vóórdoek.scenes, nood. zakelijke vulling voor de tooneelwisselingen waren bijzonder aardig en het pu bliek toonde zich buitenge woon goedlachs. Bijzonder geestig was „Op de hoogte", terwijl in de Jeep.scene het meest ver rassende effect zat. Men moet deze revue zien. Zij is van groot formaat ondanks de hiervoor genoemde te kortkomingen die wij slechts opmerkten. Een bijzonder woord van lof komt toe aan den heer W. Boon die met zijn staf van medewerkers deze revue als 't ware draagt. Ongaarne zouden we het hier gepresteerde willen klei neeren Het was groots Op den eersten avond sprak de Heer de Graaf een kort sluitingswoord en werd de- „onbekende auteur" (J. Bosker Oz.), onder luid applaus voor het voetlicht geroepen. JAGERS - ELDERADÜ. De laatste dagen worden groote aantallen wilde een. den boven het IJselmeer waargenomen. Bij duizenden strijken de vogels op het water neer. Kerkdiensten Wieringen ZONDAG 27 OCTOBER. NED. HERV. GEM. H.-hoef 10Va uur de heer v.d. Winden v. Alkmaar. O.land 10 u. dhr. v.d. Berg. DOOPSGEZ. GEM. Westerland 10.30 uur Ds. A. P. Goudsbloem. H.-hoef 'sav. 7.30 uur Ds. A. P. Goudsbloem. Onderwerp „Moede mensen." EVANGELISATIE H.-hoef 10 u. dhr. v.d, Horst Den Oever 10 u Jjj^ir. Deen, W-land 3 u. Deen. CHR. GEF Gebouw Land ii 10 en 3 uur de hr. G. TOar. R. KATH. KERK H.-hoef. Zondag Feest v. Chr. Ko ningschap. Vroegmis 7.15. Hoogmis 9.30. 10.30 Biblio theek en ontspanning. Geen congregatie. 7 u. Plechtig Lof met Feestpreek van den Pastoer en trouw zweren aan Christus van heel de Parochie. Woensdagavond 7.20 Jon gemannen congregatie 8 u. J ongemannen vereeniging. 57.15 Biechthooren door den Pater. Donderdagavond Vigitie v. Allerheiligen 6—7 Biecht hooren 7.20 Heeren congre gatie 8 u. Ontspanning voor Heeren. Vrijdag Allerheiligen te vieren als Zondag 7.15 Vroegmis 9.30 Hoogmis 7 uur 'sav. Zielelof met Aller. zielenpreek door den Pastoor. Zaterdag Allerzielen. 6.30 Communieuitreiken. 7 uur eerste H. Mis, daarna 2e de H. Mis 7.45 Rozenhoedje 8 u. Gez. H. Mis voor alle geloovige zielen Biechthoo ren van 78. Den Oever Zondag Vroeg mis 7.15 Hoogmis 9.30 2.30 Feestlof met preek en trouw zweren aan Christus Koning Vrijdag Allerheili gen 7.30 Vroegmis 9.30 Hoogmis 67 Biechthoo ren 7 u. Zielelof met Ro zenhoedje. Zaterdag Aller zielen. De eerste H. Mis be gint om 7 uur. NIEUWE CLUB. In hotel Zomerdijk te Den Oever kwamen Woensdag jX eenige biljartliefhebbers bijeen, die besloten een club op te richten, onder de naam „Ver- eenigde Vrienden," Met 7 le den werd begonnen_ De gemiddelde spelpunten- uitkomst was aldus A. Klein 2'/a H- Heijligen- berg 2'/a S, Kooij 3 D, Tij- sen Cz, 3Va C, Tijsen Dz, 3; T. van Dongen 2 en C. Zo merdijk 2Va. Iedere Woensdag zal worden gespeeld en nog kunnen leden zich opgeven. POLITIE. Gevonden een kinder mutsje, een kinderhoedje en een portemonnaie met eenig geld. Verloren een gouden kinderringetje. Inl. Gem.-bode H.-hoef. 25 October spreekt Evert Vermeer (voor de Partij v. d. Arbeid) Wieringen in Hotel de Haan Aanv. 7.30. 26 en 27 Oct. Revue Werelddans in zaal Lont, den Oever. Zaterdag en Zondag Cinema de Haan. Film „De Ma donna der Zeven Manen." Zondag Bal in Concördia te Hippolytushoef. Zondag Muziek in Café Tijsen, Nieuwstraat H.-hoef. 30 Oct. Kunstkring Wieringen Pater Henri de Greeve, Tooneelstuk „Het Vierde Beest." 9 en 10 Nov. uitv. Accordeoilclub „Avanti" in zaal Lont. Geldig van 25 Oct.9 Ncv. 451 800 gr. brood 152 400 gr. brood 451 125 gr. boter 452 125 gr. margarine of 100 gram vet 453 250 gr. margarine of 200 gram vet 451 100 gr. vleesch .452 400 gr. vleesch 45—1 Alg. 200 gr. kaas 452 Alg. 100 gr. bloem 454 B Res. 1600 gr. brood 454 C Res. 800 gr. brood 456 B Res. 100 gr. kaas 461 Brood 800 gr. brood 461 D Res. 800 gr. brood 461 Boter 250 r. boter 462 Boter 125 marg. marg. of 100 gram vet 461 100 gr. vleesch 462 1Q0 gr. vleesch 461 Alg. 100 gr. kaas 462 D Res. 100 gr. bloem 462 E Res. 300 gr. bloem 461 E Res. 250 gr. rijst T 55 2 rants. tabaksart. X 55 2 rants. tabaksart. X 56 100 gr. ch. of suikerw. V 56 200 gr. ch. of suikerw. Half Nocember weer zeep. Begin Nov. zal een bon voor waschpoeder en in de tweede helft van Nov. een bon voor zachte zeep worden aagewezen. October de trekmaand HET TREKKEN VAN ONZE VOGELS. Menigeen zal zich wel af gevraagd hebben, „hoe komü het toch datverschillende vogels elk jaar weer weg trekken." Ja, dat is een moeilijk vraagstuk om te beantwoorden, zelfs de des kundigen zijn het hier nog niet over eens. Om U een klein inzicht te geven laat ik hieronder eenige punten volgen le. De ijstijd verdreef de trekvogel naai- het zuiden, doch zij keerde ieder jaar zoo ver mogelijk terug naar het Noorden en werd daar door trekvogel na de ijstijd. 2e. De ijstijd verdreef de vogel naar het zuiden, waar deze standvogel word en een erfelijk verlangen naar het verlaten gebied behield. Na de ijstijd kon de vogel weer naar het Noorden trekken en werd zoodoende trekvogel. 3e. Door het geboorte overschot was de soort in staat zich naar het Noorden uit te breiden, waarbij het terugtrekkende landijs ge volgd werd. Dus in grovere trekken ten eerste het reeds aanwe zige trekinstinct, ten twee de, het overgeërfde verlangen naar het Noorden, ten der de, uitbreiding van territo rium tengevolge van geboor te-overschot. De meest aanneembare conclusie is wel de volgende: Tijdens de ijstijd werden de vogels in het zuiden tot een klein gebied samenge drongen, totdat, toen het ijs zich verwijderde er groote gebieden voor de vogels klaar lagen, die dan ook bevolkt j werden, doch tegen de win_ I ter- weer ontruimd moesten worden, vandaar het aan wezige trekinstinct dat zich van geslacht tot geslacht voortplant. Vóór den ijstijd was er dus geen vogeltrek. Hoe en wanneer kan men nu het beste de trek waar nemen Welnu, in de maand October is er eigen lijk overal trek waar te ne men. Het meest geschikte terrein om dit waar te ne men hier op Wieringen is wel de Zeedijk, en nog veel beterde Amstelmeerdij k. Er is, échter nog een groot verschil tusschen herfsttrek en voorjaarstrek. De herfst. trek is voor ons wel een van de belangrijkste en meest opvallendste. Wanneer U op een zomer avond kleine troepjes spreeu wen voorbij ziet vliegen, dan is dat geen trek, doch zooals men dit noemt, slaaptrek. De vogelsl keeren dan van hun voedselgebied terug naar hun slaapplaatsen, en dit herhaalt zich den volgenden morgen in tegenovergestelde richting. Er is het geheele jaar door trek waar te nemen, zij het dan in zoo geringe mate dat het bijna niet opvalt. Op mooie avonden einde Mei of begin Juni gebeurt het dik wijls dat kleine troepjes kie viten overvliegen ook op plaatsen waar dezel vogel niet als broedvogel voor komt, meestal in Z.W. of W. richting. Hieruit blijkt dat wij met echte trek te doen hebben. Niet alleen bij de kieviten, doch ook bij de wulpen en spreeuwen kun nen we van vroegtijdige trek spreken. Deze gaat zonder onderbreken over in de wer kelijke herfsttrek. Eind Juli beginnen ook enkele andere vogelsoorten door te trekken. Op het Buitenveld (Normert) zijn dan Regenwulpen, Oever. loopers, Grutto's enz, waar te nemen. In Augustus be gint de trek sterker te wor den. Groote troepen Vinken Kneutjes enz. trekken al weer langs de Amstelmeer dij k. De Gierzwaluw is aï lang verdwenen. En met deze teek verandert ook de vogelbevolking. We krijgen n.1. de overwinteraars die vanwege de kou uit 't Noor den verdreven zijn en zich Zuidelijker hebben terugge trokken om hier bij ons de winter door te komen bren gen. KI. V. KERSTVREUGDE NAAR INDIE. Heel Nederland pakt aan. Van -Den Helder tot IJzendijke en van Delfzijl tot Eijsden, Want. onze jongens moeten een mooie kerstmis hebben En als steeds Wieringen staat in de voorste gele deren. De actie is in volle gang. Van de week hebben twee werkcomité's vergaderd, één in Hippo en één in Den Oever. Welk comité het wint in blakende ijver is niet te zeggen. Hieronder volgen enkele zakelijke mededeelingen, die iedere Wieringer moet weten 1. Het comité H.-hoef verzorgt alles Westelijk van de lijn Smerperweg—Kleitelweg. Het Oeversche Comité alles beoosten daarvan met inbegrip van de Polder Waard Nieuwland. De Comité's zijn weer onderverdeeld in verschil lende wijken, die elk door een comité-lid met zijn helpers wordt bezocht, zoodat U goed voorgelicht wordt over de actie. 2. Natuurlijk is het aantal pakjes, dat U moogt maken onbegrensd Hoe meer hoe liever. De jeugdige schouders van de leden der Centrale Jeugdraad zijn sterk en dapper genoeg om alles te torsen, wat U inpakt. (Doet U dat inpakken vooral goed en stevig 3. Wat onze jongens daar zooal graag willen heb ben Scheermesjes, zakkammetjes, potiooden, dam. of schaakspelen, bridge-kaarten of gezelschapsspelen (monopoly Vooral een degelijk boek; 'n mooie roman, een godsdienstig werk, boeken met mooie illustraties, leerboeken (vooral techniek). Ook ver snaperingen, niet aan bederf onderhevig (bisquit in blik Die boeken behoeven niet nieuw te zijn, als ze nog maar goed te gebruiken zijn. 4. En dan vooral de brief Moeders, zullen jullie vooral moederlijk schrijven. Jongens, schrijft toch als goede kameraden Meisjes schrijft vriendelijk en zonnig. Laat de kinderen en ook maar een kinder brief je bij doen. Hoe meer brieven, hoe aardiger en hoe beter. Die jongens moeten iets van de zonnige vrede voelen, die het kerstkind op aarde kwam brengen. 5. Hebt U niets om een pakje samen te stellen, dan is ook geld welkom. Het comité bestelt daarvoor dan goede tijdschriften, die iedere week opnieuw een dankbare verrassing beteekenen zullen, in de jungle. Wat een verveling daarmee weggeslagen wordt en wat een verruiming van geest dat brengen zalAls U zelf soldaat geweest bent, dan begrijpt U wel, wat een boek of tijdschrift beteekent voor een soldaat En nu allen aan de slag Niemand büjve achter. Van Afsluitdijk naar Afsluitdijk, van Hofmanshaven tot Quarantaine één groote actie Kerstvreugde naar Indië Het Kerstkind, geboren voor ons, moge het U rijk en mild ïoonen SUCCES NIEUWS. Programma voor Zondag a.s. Succes I - Hafweg I, Aanvang 2_30 uur. Succes 2 vrij. Succes 3 - Wiron I, Aanv. 10 u, JVC 2 - Succes 4. Vertrek 9 u. Succes 5 uitgesteld. Succes A - Wiron A. Aanvang 12 uur, HRC d - Succes b. Vertrek 9 uur. Opstelling Succes I W. de Bie, J. Idema, A. Hartman, J. de Vries, Jb. v. I d. Welle, D. Veerdig, Th. Rij-j! kers, E. Hartman, Alb. j Schmitt, Jn. Doves, C. Lont.; Res. C. Rotgans, A. den Hollander. De stand in 3e klas A is thans als volgt Bloemendaal 4 3. 0 1 6 Ahrends 5 3 0 2 6 KW 5 3 0 2 6 Helder 4 2 1 1 5 De Meer 4 1 3 0 5 Germaan 5 2 1 2 5 Halfweg1 5 2 1 2 5 GVO 5 1 2 2 4 Succes 5 1 1 3 3 SLTO 4 0 1 3 1 SCHAKEN. De uitslagen der gespeelde partijen luiden als volgt Groep A Kaleveldde Groote 01 de Haan—-Werkhoven 01 Hertaghsde Boer 01 G. KiïibbeKaleveld 1—0 Groep B FolkersDonkerbroek 01 HouwingHekman 10 DonkerbroekFolkers 01 Groep C Hamstra—Schuit 10 De opkomst was dezen avond goed. Alleen in groep C. ontbraken nog enkele leden. SCHAAKNIEUWS ANIMO. Maandag j.1. zette de schaakclub hare competities voort. In klasse A gaat W. Zoons aan den kop, doch thans op den voet gevolgd door B. v. d. Laan en P. Haanstra, welke beiden ee nige punten wisten te vero veren. Daardoor stijgt de spanning weer over de vraag wie eerste wordt. Ook in de B. klasse is de strijd hard nekkig. Dit. keer was C. Brandsma de meerdere van L. Gangelhof waardoor deze beide spelers thans gelijk staan met op een half punt R. Derks. In de C._klasse wist de jeugdige B. Kooistra weer twee puntjes! te be machtigen, waardoor deze thans onbedreigd aan den kop gaat. Hieronder laten we de uitslagen volgen KlasseA W. ZoonsN. Rotgans 10 J. KuiperP. Haanstra 10 T. KooistraA. Tjalma 0—1 B. v.d. Laan—J. Kuiper 1—0 N. Rotgans—P. Haanstra 01 Klasse B K. VeenstraU. Joustra 0--1 GangelhofBrandsema 0 —1 Klasse C B. KooistraA. Kies 10 HaanstraGangelhof 01 KooistraHaanstra 10 Gangelhof—Geerlings 10 MUTATIE's 'POLITIE PERSONEEL. De Heer L. H. Eits, wacht meester der Rijkspolitie al hier, die geruimen tijd als waarnemend groepscomman dant fungeerde, heeft m.i.v. 1 November a.s. overplaat- ting verkregen naar 'sGra- veland. De wachtmeester J. Ho_ man ter standplaats Hippo lytushoef, vertrekt eveneens per 1 November, naar Mid, woud.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 2