WIERINGERMEER NIEUWS BEKENDMAKING. HET VRIJE WOORD! fn P^-secretaresse; dVbelTstfng. Opbouw in den winter. Kleedingvraagstuk voor bouwvakarbeiders. Er wordt hard gewerkt aan den wederopbouw van onzen polder. Elk 0p z{ jn manier tracht zich tot dit doel zoo verdienstelijk mogelijk te ma ken. leder die tot de Wierin- germeerbevolking behoort, heeft daar direct belang bij. Be halve de idieele zijde hiervan |s eigen belang vanzelfspre kend een noodzaak. Met onze eigen menschen evenwel kun nen wij er niet komen. Een groot aantal aannemers van buiten heeft zich contractueel verbonden een gedeelte van den opbouw te verzorgen. De aannemers hebben op hun beurt een groot aantal bouw vakarbeiders en andere vak lieden in dienst moeten men om hun verplichtingen! na te komen. Deze arbeiders komen van verre, veelal van uit de steden. Evenals iedereen hebben ook zij vijl jaren oorlog achter den rug en de hongerperiode van 1914-1945 doorgemaakt en dik wijls de inhoud _van hun lin nenkasten aangevuld voor le vensmiddelen. Het gevolg hier van is, dat het meerendeel! dezer vaklieden slecht ge kleed is. Dank zij de goede verzorging in de werkkampen is het voedselvraagstuk voor nen achter den rug en de ligging in de kampen is, zoo ver de omstandigheden dit toelaten, goed in orde. De kleeding echter is voor de menschen in den kouden pol der een groot probleem. Voor al aan onderkleeding hebben zij groote behoette, terwijl na gedanen arbeid bij het vervoer' m vrachtautos naar de kam pen ot naar huis het gemis aan een goeden overjas zich ern stig doet gevoelen. Vandaar dat de arbeiders zoowel als de werkgevers, bij herhaling pogingen hebben aan gewend om voor deze arbei ders een extra-toewijzing tex tiel te verkrijgen. De distri. butiebepalingen laten dit even wel niet toe. Wel bestaat de mogelijkheid om een vergun ning voor werkkleeding te bemachtigen ^werkbroek of overall), doch hiermede is men niet gebaat. Ook op het Cen- '«f1 distributiekantoor en het Rijksbureau Dstex kon men deze menschen niet helpen. Het excuus dat iedereen behoefte heeft aan extra textiel is wel aanvaardbaar, doch daarmede zijn de slecht gekleede bouw vakarbeiders in den polde niet gebaat. Het feit, dat wij jal van menschen ontmoeten, die onder hun overall of werk- lasje een verzameling kranten papier dragen, bewijst wel hoezeer men nu reeds met de koude te kampen heeft. Wat moet dat straks worden als de thermometer nog verder daalt? DezA menschen moeten op de een of andere manier ge Officiëele De burgemeester van Wie- ringermeer deelt mede, dat hij op Zaterdag 16 November a.s. en Maandag 18 November a.s, niet zijn gewone spreekuren zal kunnen houden. inplaats van op deze spreek uren is hij, op een vooraf in onderling overleg te bepalen dag, plaats en uur, te spreken. Lutjekolhorn, 11 Nov, 1946, De Burgemeester voorn., LOGGERS. PREDIKBEURTEN W-MEER GEREF. KERK. Woensdag 14 Nov. W._werf nam. 4 uur Ds. L. J. Goede. Dankstond v. h. gewas. KERKNIEUWS. In de vacature Verstrat.e en Scholtens zijn candidaat gesteld als ouderling S Broer, J. Dijkstra, R. Renke- ma en C. v. d. Schaaf. In de vacature Slot en Geertsma zijn candidaat ge steld als diaken G. Bron, C. Dekker, J. Stevens en H. Veenstra. Vergadeiing P. v.d. A. Door den Partij van den Ar beid, Afd. Wieringermeer, is tegen Zaterdagmiddag 16 No vember a.s. nam. 3 uur in de Noodschooi te Slootdorp een algemeene ledenvergadering belegd. DENKT U EROM Vandaag kunt U zich nog opgeven voor deelname aan de excursie naar de Friesch Groningsche Suikerfabriek, op 25 of 26 November a.s, De heer T. Doornbos Jr., Regentstaat D 48 te Schagen, heden op de Beurs aanwezig, zal U .gaanre noteeren. Dit bericht is alleen bestemd voor leveranciers van bieten aan de genoemde fabriek. Ook de Robaver op de Beurs Afgeloopen week heeft zich onder de reeds talrijk worden de bankvertegenwoordigers ter Beurze van de Wieringermeer ook de Rotterdamsche Bank vereeniging gevoegd. Voor za kenlieden een gerief meer. Zij gingen naar den Minister In aansluiting op ons be richt in ons vorig nummer,! kunnen wij thans mededeelen, dat de deputatie van gemeente raadsleden,, welke in verband met de bouwerij te W.-Werf naar den Minister zijn ge weest, bestond uit de heeren: Addens, P. v.d. Arbeid J, de Bruyne, A.R.; Van Dam, KVP; en Stoel, A.R. Schaak- en Damavond. Door het bestuur der perso- neelsvereeniging Contact is te gen 20 November a.s. een ge meenschappelijke schaak- ei damavond georganiseerd, welke waarschijnlijk in het Domein kantoor te Wieringerwerf zal worden gehouden. De Flevo-Bode in M.-Meer Wij kunnen met genoegen mededeelen, dat ons blad te Middenmeer een bijkantoor heeft kunnen vestigen. Bij ..,Den Eerste Concurren/t'' de fa. Varkevisser, (filiaal Boskers Boekhandel), kunnen onze, lezers thans dagelijks hun me dedeelingen, advertenties (ge boorte-, huwelijksadvertenties enz.) opgeven. Nog meer dan voorheen ho pen wij als streekblad voor onzen polder en zijn naaste helpen worden. Vaak lezen hiermede WIJ dat groote partijen textiel van zwarthandelaren of O.W.-| De Administratie. ers in beslag zijn genomen. Zou hiervan niet een gedeelte voor onze bouwvakarbeiders kunnen worden gereserveerd? Wij weten dat velen gebrek aan kleeding hebben, doch wij zijn ervan overtuigd, dat hulp aan deze menschen een gebie dende eisch is, wil het niet voorkomen, dat zij zich in den ijskouden polder een ziekte op den hals halen. Mond- en klauwzeer breidt zich uit. Het aantal besmette bedrij ven door mond- en klauwzeer breic|t zich, jammerlijk ook hier, vrijwel dagelijks uit. Teekenend is het echter, dat zooals deskundigen verklaar den van die dieren, welke tegen de ziekte zijn ingespoten, tot, heden nog geen enkel be- smettingsgeval is geregistreerd. Het blijkt dus dat deze in jectie de dieren immuun doet zijn en onvatbaar maakt voor de ziekte, Jammer dat het benoo digde serum wel eens wat traag wordt afgeleverd. Geslaagd. De heer G. C. van Aalsburg te W.-Werf, bediende van P. F. Hamstra's Levens middelenbedrijf, slaagde voor het diploma Vakbekwaamheid Kruideniersbedrijf. MONUMENT de zijde HET Naar ons van de zijde van het Staatsboschbeheer wordt medegedeeld, ligt het in de bedoeling, dat rondom het mo nument een lage beplanting zal worden aangebracht, waar door een stemmig geheel zal| worden verkregen. Onze lezers die er ons op merkzaam op maakten, dat' het monument eenigszins „kaal aandoet, zullen dus straks onge twijfeld tevreden kunnen zijn, Nieuw schoolhoofd in W.werf Tot hoofd der «Wieringer- meerschool in W.-Werf, werd door het Bestuur der Stichting W.-Meerscholen benoemd de heer Holl, thans als zoodanig werkzaam in Elburg. Naar wij vernemen, is de heer Holl een echte vereeni-] gingsman, die in het maat schappelijke leven der gemeen te Elburg een vooraanstaande figuur is. Laten wij hopen, dat de nieuwe functonaris, die onge veer 1 Jan. in functie zal tre- W.A.C.-NIEUWS, Naar het bestuur van de personeelsvereeniging „Contact ons mededeelde, zal de amb tenaren-voetbalploeg voortaan spelen onder auspiciën van van „Contact", Hiermede een eind gemaakt aan den ongewenschten toestand, dat eenige voetbalminnende ambte naren naast de groote contact- vereeniging een eigen voetbal- vereeniging hadden. Uitdrukkelijk verklaarde het| bestuur van Contact dat het niet de bedoeling is om een officieele voetbalclub te stich| ten zoodat de plaatselijke sportvereenigingen geen concur rentie behoeven te duchten. WAiC kan onder de kantoor voetbalclubs gerangschikt wor aen, met dien verstande, dat WAC niet ingeschreven staat in de kantoorvoetbalcompe titie, Toch zullen de WA.C- spelers dezen winter hun voet balschoenen niet aan de wilgen hangen. Het officieele orgaan ,van wederopbouw-ambtenaren in (Nederland „Specie/1, heeft namelijk voor dezen winter in overleg en met instemming van de K.N.V.B, het Specie-tour- nooi uitgeschreven. Daartoe zijn een viertal districten inge steld district Noord-Oost Centrum Zuid en West. Ieder district speelt een halve com petitie, De aldus verkregen kampioenen zullen in het voor jaar te 's-Gravenhage den strijd tegen elkaar aanbinden. WAC is ingedeeld in district West en zal als tegenstanders ontmoe ten de wederopbouwelftftllen: Duynwyck den Haag Rijnmond Katwijk Ymond Velsen Te- diro Rotterdam en den Helder. Het programma van district West is als volgt samengesteld: 16 November 1946 Den Helder - Duynwyck, WAC - Rijnmond Tediro - Ymond 30 November 1946 Den Helder - Tediro Rijnmond - Duynwyck WAC - Ymond. 14 December 1946; Den Helder - Rijnmond. Tediro - WAC. Ymond - Duynwyck 11 Januari 1947; Ymond - Den Helder Rijnmond - Tediro Duynwyck - WAC. 25 Januari 1947: WAC - Den Helder Tediro - Duynwyck Ymond - Rijnmond Zaterdag a.s. om 1 uur zal WAC de eerste wedstrijd spe len tegen Rijnmond uit Katwijk en wel op het sportveld te Middenmeer. Het bestuur van Flevo heeft voor de thuiswed strijden van WAC alle mede werking toegezegd voorzoover natuurlijk de egien Zaterdag middagcompelitie geen gevaar loopt. De Redactie van Flevo wenscht WAC veel succes toe voor den komenden strijd, de weg naar „Den Haag" is lang maar niet onoverkomelijk 1 Van de zijde van den Dienst Wederopbouw Wieringermeer verzoekt men ons het vol gende mede te deelen „In het blad van 6 Nov. j.1. werd in de laatste alinea van het bericht inzake herbouw noodslachtplaats te 'Slootdorp medegedeeld, dat „de architect Hartogh" van de uitbreiding en het bijtrekken van het ka- daverhok partij heeft weten te trekken en ondanks de beperk te mogelijkheden een aantrek- kel» geheel heeft kunnen scheppen, DeJaandacht wordt er even wegevestigd dat de Ge meente slechts één architect heeft, n.1. de Gemeente-Archi tect, onder wiens leiding de herbouwplannen van v de Ge meentelijke gebouwen worden klaargemaakt op de teeRenka- mer van den Dienst van Ge meentewerken. Op deze teeken kamer wérkt o.m. ook de hr, Hartogh, door de Commissie Wederopbouw W.-Meer in tijdelijke dienst aangesteld als teekenaar, onder lei/ding van den Gemeente-architect en te Ledenuitvoeringen niet belastingvrij Wieringen. vens onder toezicht van het liier een drukkende Jast op Hoofd Bouwbureau Wierin germeer. Medemblik. Apeldoorn's Lieihebberij-ToneeL Nu Zondag .as. de eerste deelnemende vereeniging in „Hierna Beter'''s Landelijke Tooneelwedstrijd voor het voetlicht komt, is het onge twijfeld interessant de 5 inge schreven gezelschappen telkens Leid eenige cijns heft van 1 gelden, die het publiek voor zijn genoegen uitgeeft. Vrij wel in alle gemeenten wordt tegenwoordig dan ook eenl Netrmakelij ksheidsbelasting geheven. Waar dus de ver. makelij kheid belast wordt is er geen enkele reden om de vermakelij kheid, welke wordt gegeven door vereeni- gingen e.d. wij te stellen zooals vroeger het geval was. Het argument, dat de ver. eenigingen die vermakelijk, heden niet uit winstoogpunt geven en daarom niet op gelijke wijze als de overige moeten worden belast, is niet gegrond, want niet de vereenigingen betalen de belasting, maar het publiek Het is de veel gehoorde bewering, dat deze belasting op de ondernemers drukt een fout die ook de verzoe kers maken, die hier tot een onjuiste oordeelvelling voert. De ondernemers, ev. de ver eenigingen, worden slechts i verplicht hun bemiddeling te verleenen tot het innen hetgeen b.v. ook bij de loonbelasting plaats vindt. Het spreekt dus vanzelf, dat indien de ge meente meent de belasting te moeten verhoogen, het- op de weg der vereenigingen sporen op tooneelgebied reeds jjgf. 0f donateurscontribu- vóór hun optreden aan een beschouwing te onderwerpen, al zullen wij een oordeel over hun kwahWïiten eerst nadien kunnen vellen. Zoo wordt dan Zondag de eigenlijke wedstrijd 'geopend door de vereeniging, welke als een der prominenten uit het Oosten des lands mag worden aangemerkt, namelijk: Liefhebberij-Tooneel te Apel doorn. Dit ensemble, dat opgericht 17 November 1913, in het Oos ten een zeer goede naam heeft, koos als wedstrijdstuk het be kende tooneelspel van Jan van Ees en Henk Bakker „Vlie gersvrouwen." Op de inhoud hiervan gaan wij hier natuurlijk niet in. Liefhebberij-Toneel gaf vrij wel alle opvoeringen voor of ten behoeve van vereenigingen vaiï liefdadigheid en speelde o.m. Oud-Heidelberg, De privé-verpleegster Dicky Lentewolken Robbedoes Huwelijk van een Oranje-prin-J Alles voor Vader, Sinds 1936 wordt de artis tieke leiding gevoerd door den regisseur Jan Holtland, die verleden jaar zijn 40-jarig re gisseur-jubileum vierde en zijn uitvoeringen niet aLs ver maak moeten worden be schouwd, doch een kunst_ zinnig karakter dragen. Dit in het midden latende, moe ten wij toch opmerken, dat aan die uitvoeringen regel matig bals zijn verbonden, die toch niet met kunst be stempeld kunnen werden. Voorts valt op te merken, dat. het woord vermakelij k- neidsbelasting niet te eng moet worden genomen. Het as meer een verzamelnaam voor manifestaties van de meest verschillende aard, die men in de heffing wil laten vallen, en dat de kunst daaronder niet zou moeten worden begrepen, kan men toch bezwaarüjk volhouden. Men denke maar aan con certen als die van het. Con certgebouworkest of aan schilderij ententoonstellingen die eigenlijk geen vermake lijkheid in enge zin vormen, maar toch belast worden. In de derde plaats voeren adressanten aan, dat de ge meente de uitvoeringen der muziekverenigingen, als zijnde van cultureele aard eerder dient te steunen dan een drukkende last op haar uit te oefenen. Hierboven toonden wij reeds aan, dat van een last op de vereenigingen geen sprake is. Wat het steunen van cultereele uitingen, als waarvan hier sprake, be treft, willen wij gaarne er kennen, dat zulks misschien wenschelijk zou kunnen zijn. Het Is echter niet voor te gelden, die het publiek voor' genspraak vatbaar, dat daar_ Ten aanzien van punt t der agenda adviseeren B. en W. het volgende Naar aanleiding van het verzoek, door de Kon. Mu. ziekvereeniging „Harmonie'1 en een vijftal andere vereeni gingen (2 te H.-hoef en 4 te Den Oever) tot Uw College gericht, tot wijziging van de heffing der vermakelijkheids belasting, zoodat geen be lasting meer zal worden ge heven van de z.g. donateurs uitvoeringen, moge het vol. gende worden medegedeeld. De verzoekers doen hun verzoek steunen op de vol gende punten le. dat deze uitvoeringen geen OPENBARE voorstel, lingen of concerten zijn 2o. dat deze bijeenkom sten niet als vermaak moeten worden beschouwd, doch een kunstzinnig karakter dra gen 3e. dat de gemeente deze cultureele instellingen eer der dient te steunen dan uit te oefenen 4e. dat deze donateurs uitvoeringen thans een ver. liespost in plaats van een bron van inkomsten voor de vereenigingen vormen. Wij meen en daartegen over het volgende te moeten opmerken Tegen het principe der belasting is weinig in te brengen. Een ieder erkent bet als billijk, dat. de over heeft verdiend. De onder zijn leiding ge speelde werken zijn vele getale. Ook als acteur bezit de hr, Holtland bijzondere kwalitei ten. In tal van stukken ver tolkte hij de hoofdrol. In ,iVTi(egersvrouwen'' heeft Holtland het acteeren aan jongere krachten overgelaten en voert hij alleen de regie. De antecedanten van Lief hebberij-Toneel en haar regis seur in aanmerking nemende, zijn de verwachtingen voor dezen eersten wedstrijd-avond hoog gespannen. Succes Apeldoorn I SUCCES NIEUWS. Trainingsprogramma 11- 1G November Dinsdag 3 uur alle spelers. Woensdag 2.30 uur Adsp. 3.30 alle spelers. 7.30 alle spelers I voor het loopen van K.M. Woensdag 8.30 Discussie in Concordia. Donderdag 3.30 alle spelers 6.30 uur Adsp. 7.30 alle spelers 9 uur alg. verg. Wij dag 3 uur alle spelers. 7.30 als Woensdag. Zaterdag geen training. Attentie. Joop Visser is den, zijn reputatie gestand zal Donderdag j.1. zijn klomp_ doen. Voor het vereenigings- sokken kwijt geraakt, in het. leven in Wiernigerwerf straks gymnastieklokaal. Wie heeft BURGERLIJKE STAND, Van 1 t.m. 7 Nov, Geboren Pie'tfer Duurt, zoon van Willem Sijtsma en 'Ietje Jansma. Getrouwd Gerardus Arnol dus Meurkes, oud 29 jaar, kor poraal, wonende te Angerlo en Johanna Weel, oud 28 jaar, een goede stuwkracht. deze RATTENVERDELGÏNG LIMBURG. Op initiatief van de Stich ting Herstel Limburg werd onlangs een grootscheepsche anti_rattencampagne op touw gezet. Door een ratten. verdelgingsmaatschappij werd ruim 3.000 liter ver gif verwerkt in dorp na dorp en huis na huis. Hierdoor is het ongedierte uit noodwo ningen en kippenhokken ge heel verdwenen. tie naar evenredigheid te verhoogen öf de belasting in, daarboven te laten voldoen Het is ook een bekend feit, dat -sommige personen alleen donateur van een vereeniging worden om op goedkoope wijze uitvoeringen te kunnen bezoeken. Dit is mede één der redenen ge weest. die er toe geleid heb. ben in 1944 ook de dona teursuitvoeringen in de hef fing te betrekken. Wi.i hebben onderzocht of de vereenigingen door het belasten der donateursuit voeringen misschien schade hebben kunnen ondervinden door bedanken van dona teurs. Uit een aan het eind van het vorig jaar ingestel de enquête is gebleken, dal dit niet het geval was. Geen enkele vereeniging had zijn aantal donateurs sedert de wijziging der heffing in 1944 zien verminderen integen. deel, de meeste waren in dat opzicht vooruitgegaan. Adressanten zeggen onder le, dat de donateursuitvoe ringen geen openbare uit voeringen zijn. De wet eischt dit ook niet. Het is zelfs op merkelijk. dat sedert 1920 de Gemeentewet niet meer spreekt van openbare ver makelijkheden, doch uit sluitend van vermakelijk heden. Vei het verzoekschrift wordt tegen voor een gemeente als Wieringen onoverkomelijke financiëele bezwaren be staan, waarbij nog afgezien wordt van het feit, dat daar naast de belastingheffing toch zou moeten worden ge handhaafd, waarbij wij we der wijzen op de Concertge bouwconcerten, die steun ontvangen maar tegelijker tijd worden belast. Over het onder 4 genoem de argument, dat de huidige donateursuitvoeringen een verliespost zouden opleveren, zouden wij slechts willen opmerken, dat zulks op een voudige wijze kan worden ondervangen door df? dona teurscontributie slechts met een kleinigheid te verhoogen, welke verhooging zich kan beperken tot I6V2 cent per persoon en per uitvoering per jaar. Wij meenen in het voren staande te hebben aange toond, dat voor de inwilliging van het verzoek geen aan. leiding bestaat en moeten daarom adviseeren het van de hand te wijzen. Aan deze zaak zit nog een kant, die niet uit het oog verloren mag worden. Uit de beschikbare gegevens is ge-, bleken, dat de gemeente, wat de saneering harer fi nanciën betreft, op de goe de weg is. De tekorten op de begrooting zijn in de laatste jaren teruggeloopen van f 60.000 tot circa f 16.000, alzoo een flinke vooruitgang. Het lijkt wel wenschelijk deze gang van zaken niet te verstorten door verlaging van inkomsten, waartoe het toe geven aan het gedane ver zoek onvermijdelijk zou lei den. IN POLITIE. Verloreneen handbe schermer, een paar leeren matorhandschoenen en een groen gekleurde vulpen. Een paar leeren dames., handschoenen een bruine overjaseen zilv. dames, armband een blauwe da_ meswanteen zwarte kin, derwant en een bruine por_ temonnaie inh. f 2. Gevonden een gebreide kindermuts. Een huissleutel. Aan ko_ men loopen een vaars. HET BOUWPROGRAMMA IN LIMBURG. Het bouwprogramma in Limburg verloopt ook niet nar wensch. Van de voorge nomen is, blijkens het re. sultaat van een ingestelde enquête, nog geen 10% onder de kap. Overigens is het nog zeer de vraag of het ge brek aan materialen ook vérder betoogd, dat de door deze bouw nog niet zal stil de vereenigingen gegeven zetten.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 3