WIERINGERMEER NIEUWS „DE MAAIER WAAKT" MIDDEN MEER. Enkele kleine ongelukken met goede afloop. Dezer dagen raakte aan de Brugstraat te Middenmeer een met bieten geiaden vrachtwa gen een wiel kwijt, door het losloopen der moeren. Geluk kig bevond zich op dat moment geen voetganger of fietser in de nabijheid, zoodat geen per soonlijke ongelukken voorkwa men. Ge as van de wagen was terzijde van de weg diep in de modder gezakt, maar door het gedeeltelijk afladen, slaag de men er in het vehikel na enkele uren weer op zijn vier beenen te krijgen, waarna de reis kon worden voortgezet. Licht in de duisternis. In het dorp Middenmeer worden momenteel lantaarn palen geplaatst, teneinde de bewoners bij avond eenigszins als baken te dienen. De palen zijn geplaatst en men hoopt deze zeer binnen kort van verlichting te voor zien. Menige voetganger zal dit ten zeerste toejuichen, daar de trottoirs zich nu juist niet in een bepaald goeden staat bevinden. Up verschillende plaatsen zijn de tegels wegge spoeld of anderszins, en me nige struikelpartij zal straks worden voorkomen. De een of andere dag zal de gemeente ook dit wel on der handen nemen. Voorloo- pig zijn wij met lantaarnpalen weer op den goeden weg. MIDDENMEER. 'Noodpaardestal met kap- schuur verbrand. Wederom bleek in welke moeilijke omstandigheden onze pachters der ver nielde bedrijven verkee ren. Aan de Ulkeweg, op het bedrijf van pachter Blok, brak Vrijdagmorgen een felle brand uit, die door de hevige wind spoedig, alles wat zijn nabijheid was, in de asch legde. Pachter Blok was evenals iederen morgen om circa 7 uur op zijn bedrijf om de daar in de noodpaardestal ondergebrachte paarden *n varkens te verzorgen. Toen de stormlamp aange stoken was, begaf pachter Blok zich even naar buiten,, teneinde wat voer te halen.. Bij zijn terugkomst sloeg direct een vlam uit de paar- destal, en in een minimum van tijd stond alles in lich- terlaaie. Men heeft verwoede pogin gen in het werk gesteld om de 2 aanwezige paardei* uit de vuurzee te halen, maar! ondanks veel moeite en durf,' slaagde men er niet in. Zij werden evenajs het varken, werden evenals het varken, Spoedig was ook de rest der kapschuur een dankbaar object voor het door den wind aangewakkerde vuur. Gelukkigerwijze was deze juist enkele dagen van te vo ren. leeg gedorscht, zoodat geen graan verloren ging. Veel klein materiaal, als mede een paar nieuwe rups banden gingen verloren, te vens wat werkgoed enz., wat in de stal opgehangen was. De brandweer was spoedig aanwezig, maar kon zich al leen, beperken tot het -blus schen, daar niets in de nabije omgeving buiten de vuurzee gebracht kon worden. Wederom is een van de kapschuren door brand ver loren geraakt. Men hoeft zich niet af te vragen, of de nood- paardestallen met stroo een uitkomst beteekenen, daar ge zien de vele branden die de laatste tijd in den polder voorkomen, veelal het begin van de brand ligt bij de met stroo afgeschutte noodpaarde stal. Laten we hopen, dat er spoedig materiaal voldoende ter beschikking komt, zoodat de landbouwers allen zooveel mogelijk aan een definitieve berging voor vee en klein ma teriaal kunnen komen. Vergadering PL-Vrouwen. A.s. Donderdag 28 November azl des middags om 2 uur een vergadering in flotel Smit te niidüenmeer worden gehouden door de Bond van Plattelands vrouwen. Na de pauze staat een boek- oespreking op het programma, door den Heer J. Boon van Uostenand, over het bekende ooek „Madame Curie," De aanvang is bepaald op 2 uur. De bespreking van dit mooie boek van een hoog staand schrijfster zal zeker de moeite beloonen van het bij wonen dezer vergadering. De a.s. Raadsvergadering. De agenda voor de Kaads vergadering van a.s. Vrijdag vermeld o.rn, de volgende punten 3, Vaststelling van een straatnaam voor een nieuw aan te leggen straat voor de noodwinkels te W.-Werf, Burgemeester en Wethou ders stellen voor den naam fazantstraat. 4, Vaststelling bureau-uren voor de bureaux van den burgerlijken Stand te Wierin- gerwerf en te Lutje Kolhorn. 5, Voorstel lid S, J. Zoodsma tot wijziging van het reglement van orde [instel ling formuliergebed en afdee lingen van onderzoek.) 6. Voorstel inzake monu ment voor gevallenen [Overneming van beheer en onderhoud.) 7, Voorstel inzake herbouw van de noodslachtplaats. 8. Voorstel inzake den her bouw van gemeentelijke ob jecten (.urgentie-bepaling.) 9. Voorstel toekenning pre sentiegeld. Onder dé ingekomen stuk ken bevindt zich een brief van het lid J. G, Addens zake den woningbouw te Wie ringerwerf, met het daarop door Burgemeester en Wet houders verzonden antwoord. SOCIAAL OVERLEG. Ten behoeve van de in de Wieringermeer bij wederop- bouwobjecten werkzame ar beiders, is thans een Commis sie voor sociaal overleg inge steld, waarin zitting hebben de heeren Ir, C, Keesman. Hoofd van het Bouwbureau van den Dienst Wederop bouw W.-Meer C, Blaau- boer, lidwerkgever en E!. J. Stam, lid-werknemer. Het adres van deze Com missie luidt Commissie So ciaal Overleg W,-Meer, Do- memeinkantoor te ;W.-Wer,f, Het ligt in het voornemen bij de diverse aannemers of werken, contact-commissies te vormen, in overleg met de drie vakorganisaties. Door deze contact-commis sies kunnen klachten of be zwaren betreffende schuilge- legenheid, privaten, eten enz. aan de Commissie Sociaal Overleg ter kennis worden gebracht. Naar wij jrernemen, zullen in de contact-commissies, wel ke ieder uit drie leden zullen beslaan, slechts zitting kun nen nemen arbeiders, die ac tief op het werk of bij den aannemer werkzaam zijn, PAROCHIE-AVOND. Eerste tooneeluitvoering na de inundatie te Mid denmeer. De Heer G. Veenhuis open met een bijzonder woord van welkom tot den Z.E, Heer Pastoor Braak uit Sassenheim, die den avnnd vrij gemaakt had, om temidden van zijn oud-parochianen dezen eersten parochie-avond mee te maken. Verder heette hij welkom Ka pelaan J. Dekker, Pastoor Langedijk kon we gens een Priesterfeest elders, helaas niet aanwezig zijn. Daarna sprak de Heer J, B, Wolbers, die het publiek eeni- ge clementie verzocht, daar voor deze uitvoering vele moeilijkheden overwonnen moesten worden. Over de keuze van het stuk zijn wij het niet geheel eens met „De Zwervers' Coolen's „Vreemdeling" vraagt Officieel. STEMMEN BIJ VOLMACHT Aan hen, wier beroep of werkzaamheden medebren gen, dat zij herhaaldelijk of althans gedurende het ge deelte van het jaar. waarin de stemming gewoonlijk valt werkzaam plegen te zijn buiten de gemeente op wel ker kiezerslijst zij voorko men, mits hun afwezigheid indien zij gedurende hei tijdvak of de tijdvakken waarin zij aldus werkzaam zijn, een of meermalen in die gemeente terugkomen, ali regel' telkens langer dan drie dagen duurt, wordt medege deeld dat zij een verzoek kunnen indienen om op de kiezerslijst voor 1947 ge plaatst te worden als bevoegd om bij volmacht te stemmen Een dergelijk verzoek kan door de echtgenoote van hem, die afgezien van den eisch van kiesgerechtigheid voldoet aan de bovenge stelde voorwaarden. vooi zoover zij met dezen, in ver band met zijn beroep of werkzaamheden,. afwezig- pleegt te zijn. De verzoeken om bij vol macht te mogen stemmen moeten worden ingediend vóór 1 Januari 1947. Formu lieren hiervoor zijn ter sec retarie verkrijgbaar. Lutjekolhorn, 18 Nov. 1946. Burgemeester en Wethouders van Wieringermeer, LOGGERS, Burgem A. N. NAP, Secr. Vereen, voor Bedrijfsvoorlichting in de W.meer. Mededeeling No. Kort verslag van 315. Koboth Hilleshoögh bieten- rooimachine. Naast de John Deere bie. tenrooimachine, waarover reeds in een vorige mede_ aeeiing iets is gepubliceerd is in de Noordoostpolaer nog een ander typ^ rooimachint oeproefd, waarbij enkele le den der werktuigencommis sie tegenwoordig zijn geweest tiet betrof hier de ia Zwe. den geconstrueerde Hiiles. hog& ïooimachine. Volgens liet Instituut Hilleshögh vol. aee?f deze in Zweden zeer goed en had men hierin een zoodanig groot vertrouwen dat aan de directie N.O.P. was aangeboden hiermede een 100 ha bieten te rooien. kehjk was. Volgens mededee ling van de trekkerbestuur. der het de besturing onaer deze omstancugneaen zeer te wenscnen over en kon de ze zware machine (volgens meuedeeiing pim. 2000 kg.) m aeze zware grona niet door de stuurschij ven worden be diend. Ook op het acnterge. laten slagveld waren de spo ren van slecht bestuurbaar heid duidelijk waarneem baar. He& rooiapparaat had mede hierdoor en als gevolg van de slechte omstandighe den van de 50 m. weike ei mede was gerooid slechts enkele bieten op de bestem de plaats afgeleverd. Het hooger of lager stel len der machine werd op een aardige wijze hydraulisch uitgevoerd. Ondanks de gun. J .C.I1 AOW Uw UlCuClI ÜC AUwiCAl. eveneens worden ingedienM^Aangezien echter bij het stlge resul^aten va" ji. - - J. manhinp hn VP.rPPlnkP.OQP. van de spelers zeer veel vooral het le bedrijf was niet geheel volmaakt, O.i, was het een te zware opgave. Dit was soms in de zaal nogal merkbaar, terwijl men pas in het 2e bedrijf erin slaagde, het publiek te pakken. De rolkennis was bij alle medespelenden perfect. Een aanvulling met wat op- dere krachten zal het geheel ten goede komen en wij kun nen in de toekomst dan ook vast nog menige goede uit voering van hen verwachten. Kapelaan J, Dekker was aan het slot de tolk van al len, toen hij „De Zwervers' dank bracht voor het gebo- dene, „Zij zijn echter uitge zworven" zoo zei hij, „ze heb ben een vaste plaats in o parochie gevonden. Pastoor Braak kwam ook nog even naar voren en op de hem eigene humoristische wijze vertelde hij hoe hij er toe gekomen was dezen avond bij te wonen. Het daverend applaus be wees hoezeer mijnheer Pas toor bij zijn oud_parochia_ nen geliefde was. DOOR NIET.DIMMENDE AUTOMOBILIST VLOOG MOTORIST UIT DE BAAN De motorrijder E. V. al hier geraakte vorige week doordat een hem tegemoet komende auto niet dimde, uit de baan. Door verblin ding was hij het spoor ge heel bijster en na vele slin geringen, viel hij midden op den rijweg onderstboven Gelukkig liep alles zonder persoonlijke ogelukken af. Meerdere klachten echter bereikten ons over automo bilisten die niet tijdig voor tegenliggers dimmen. Daar. door zullen ongelukken niet kunnen uitblijven. POLITIE WIERINGERMEER Gevonden Damespols. horloge, pertemonnaie met inhoud, Element van thee lichtje. VerlorenReservewiel met band. Inl. hieromtrent bij het Groepsbureau der Rijkspoli tie te Middenmeer. ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN. TE KOOP BESTE BIGGEN 10 weken oud. I. J. KRIJGER, Holtebalgweg 5, Wieringen. 'proefdraaien reeds bleek dat] ueze machine op deze losse kleigrond van L 25 onder de gegeven omstandigheden en m dit stadium van ontwik keling nog practisch onbruik baar was, heeft men de vol gende dag, toen wij de ma chine bezochten, er mede volstaan de machine met \,wee rupstrekkers uit de kiei te halen, om te worden af geleverd. Hierdoor kon net werk dan ook niet worden beoordeeld. Wij willen dan ook volstaan met een be schrijving van de machine te geven. Deze rooimachme is in te genstelling met de John Dee re op een afzonderlijk onder stel gemonteerd en moet door een rupstrekker worden voortbewogen. Het is een tweerijige machine, waarbij de rij breedte instelbaar is Het eigenlijke rooien komt in principe hierop neer, dat de biet door twee tegenge steld draaiende kettingtrans porteurs, waarop vingers zijn aangebracht, wordt opgeno men en naar boven gevoerd om hier in een schroeftrans- porteur te worden geworpen.' De transport-goot is uit dunne staaldraden opge bouwd. Door het trillen der machine gaan deze draden schudden waardoor deze zich automatisch vrij van grond houden. Tevens zijn op de buitenomtrek der schroef een aantal vingers aangebracht., welke bij draai ing tusschen de draden der goot doorloopen en dus ook voor het verwijderen van grond medewerking verlee- uen. Ook de schroef zelf is uit staaldraad opgebouwd Door deze bijzondere con structie van goot en trans. portschroef hoopt men veel gond van de bieten te ver wijderen. In hoeverre het beoogde doel in dezen is bereikt kon door ons niet worden nagegaan. Door deze transport-goot worden de gerooide bieten pim. 2 m. in schuine rich ting omhoog gevoerd. Hier onder had men een draai bare afvoerpijp gemonteerd waarna de bieten op de grond terecht komen. Dooi deze pijp meer of minder ver zijwaarts te draaien be oogt men waarschijnlijk de bieten van meerdere rijen op een zwad te verzamelen. Dc machine is met drie wielen voorzien van luchtbanden uitgerust, Al deze drie wie len zijn zoodanig in het frame aangebracht dat ze] iedere willekeurige stand j kunnen innemen. Ze zijn' daartoe ieder in een zware vork gemonteerd, welke draait om een verticale as Op de machine is een zit. plaats ingericht voor een bestuurder, welke door mid-] del van een tweetal stuur- j wielen de machine bediend j Hiervoor worden op het veld voor en achter aan de ma.. chine een tweetal' zware schijven bevestigd, welke door de grond snijden, waar bij deze schijven vanaf de zitplaats worden bestuurd Worden deze schijven nu schuin op de voortbewegings richting gesteld dan werd althans bij voldoende vaste grond de geheele machine zijdelingsch verplaatst, waardoor de boven omschre ven bijzondere constructie van wielbevestiging noodza. machine bij vergelijkende proeven in Engeland, vooral in „zware grond" waren de resultaten hier zoodanig, dat de indruk werd verkregen dat he& geheel nog in een zeer jong proefstadium ver keerd en neg wel het een en ander zal moeten worden herzien alvorens een machi ne is verkregen die in zware grond bij natte omstandig heden bruikbaar zal zijn. Deze machine kopt de ble ten niet. Voor dit doel moet men met een aparte machi ne, waaraan een speciaal stel messen geconstrueerd over de biet heen rijden. De bladeren vallen hierbij op de grond en moeten dan dus nog weer op de een of an. deze wijze worden verwijderd. Als kopmachine was hier het frame van een wiedmachine gebruikt en werden de kop_ apparaten bestuurd als bij het schoffelen gebruikelijk is. Aan een viertal beugels liet beste te vergelijken me: vorentrekkers bij onze zaai. machines waarvan de zaai. schoen is verwij derdJ waren aan ieder een tweetal dicht bij elkaar geplaatst schijven aangebracht, wei'ke over de biet heen bewogen, waar achter een schuin geplaatst mes de kop moest verwijde ren. Een schuin oploopende staaf doet dienst als bladhef. fer en verhoedt dat het mes neerhangende bladeren zal achtergelaten. Op het veld waar deze machine had ge werkt, bleek eveneens dat ook dit nog niet voor 100% geslaagd kon worden ge noemd. Naast bieten welke te zwaar werden gekopt werden bieten waargenomen waarvan de kruin nauwelijks geraakt was en alleen wat blad was afgesneden. Op deze mislukte demon stratie is weer duidelijk aan getoond hoever we nog van het volantomatisch bieten rooien verwijderd zijn, vooral aïls dit onder minder gunstige omstandigheden moet ge beuren, iets wat tijdens de bietencampagne maar al te vaak het geval is. De Voorzitter der commis sie merkte dan ook terecht op dat we bij het bezoeken dezer machine een illusie ar mer, doch weer een ervaring rijker 'waren geworden. Voortzetting der pogingen is echter noodig om de ge. wenschte resultaten te be reiken. E. OOSTERHOFF. Vriendelijk verzoek Ondergeteekende vraagt vriendelijk aan degene, die Zondagavond een w. r. Hee. rensjaal opgeraapt heeft in Cinema de Haan deze weer terug te willen bezorgen bij K. BIJLSMA, Bakkerstraat Den Oever. TE KOOP een pas afgekalfde VAARS G. OKKEMA, Slootdorp, Tel'ef. 18. Te koop 10 negen-w. BIGGEN. D. VEEUDIG. Oosterklief 25, Wieringen FLEVO-NIEUWS. Het afgeloopen weekend bracht verdeeld Succes voor Flevo. De op Zaterdag j.1. gespeelde wedstrijd ZDH 2 [Texel) -Flevo 2 eindigde in een -0-2 overwinning voor Flevo 2, Bij het ingaan van de rust was de stand 2-2, Na de pauze deden de oude rot ten zich danig gelden, waarbij vooral Koolhaas in vorm bleek en liefst 5 doelpunten voor zijn rekening nam. Zondagmiddag 12.30 uur bond Flevo 3 den strijd aan tegen Petten 3. De jongens hadden ditmaal meer succes dan vori ge Zondag en wisten na een spannende 2e helft een 2-1 ze ge uit het vuur te sleepen, Na Flevo, was het om half drie de beurt aan Flevo 1, uitkomend tegen Petten 2. In een strijd waaraan spannende momenten niet ontbraken, moest Flevo met 3-4 de vlag strijken. Wij noteerden van deze wedstrijd het volgende verslag: Na den aftrap bleek al spoedig dat Petten een niet te onderschatten tegenstander was. Op beide vleugels was Petten verbazend snel. Het aanvankelijk ontbreken van 2 Flevospelers en het niet vol doende vasthouden van de vleugels, bracht Flevo in kor ten tijd op 0-2 achterstand. Vrouwe Fortuna liet (doel man Kok wel wat in den steek Volledig geworden herstelde Flevo zich en wist na hard werken den stand door Edens op 1-2 te bren gen. De aanvallen van Petten waren niet talrijk doch zeer gevaarlijk. Uit onvoldoend in grijpen van de F'Jjevo-verde- diging kon Petten wederom de voorsprong vergrootten 1-3. Toch wist Flevo na diverse doelcrimages voor de pauze nog eenmaal te scoren 2-3. De 2e helft bracht het spannendste gedeelte vau den strijd. Onophoudelijk zaten de Mevojongens voor het vijan delijke doel, waarbij doellat en paal uitkomst moesten brengen. Het liep Flevo in deze periode niet mee. Pet ten had daarentegen niet over pech te klagen, want uit een van dichtbij ingetraote bal, nog juist door den doel man met de voet gestopt, rolde het leer via diverse beenen tegen den binnenkant van de paal het net in. 2-4. Linksback ,Feikes raakte over dit doelpunt in conflict met den scheidsrechter, waar na als logisch gevolg Flevo den strijd met 10 man moest voortzetten. Desondanks trok Flevo steeds weer m den aanval. Toen Bert Bouma met een knap schot den stand op 3-4 gebracht had, leek het erop dat Flevo nog kans zou zien de punten te deelen. Evenwel bleek spoe dig den speeltijd verstreken en zag Flevo 2 kostbare pun ten voor zich verlorent^ O.i, had een gelijk spel zeker de krachttsverhouding beter weer gegeven. Algemene kennisgeving. Heden werd tot onze diepe droefheid, plotse ling van ons weggenomen, onze kleine lieveling JAN DIRK, in den aanvalligen leeftijd van ruim 3 maanden. J. AIJ E. M. AIJ .Visser. Haarlem, 24 Nov. 1946. Jan v. Galenstraat 26. De teraardebestelling zal in alle stilte plaats hebben. Liever geen bezoek. Doet spoedig uw bestelling in Boskers Boekhandel Brugstraat Middenmeer op dit prachtige MEISJESBOEK Een episode in romanvorm op de gebeurtenissen van de hongerwinter en onder,water zetting in de WIERINGERMEER In 't laatst dezer week in voorraad

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 3