WIERINGERMEER NIEUWS MEDEMBL1KKER NIEUW S RAADSVERGADERING. Op 29 November j.1, kwam de Kaad dezer Gemeente in voltallige vergadering bijeen. Na opening door den Voor zitter, werden de notulen der vorige vergadering ongewijzigd vastgesteld. Aan den heer J, F_ de Groot werd, op diens verzoek, eer vol ontslag verleend als amb tenaar van den Burgerlijken Stand, teiwiji ue overige inge komen siukiten voor kennis geving werden aangenomen, Be woningbouw in de dorpen Vervolgens Kwam ter tatei een door £5. en W. ontvangen brief van den Heer Addens, waarin deze een zevental vragen stelt omtrent den bouw der woningen door het bouw bureau, hiervoor verwijzen wij naar ons blad van 30 November j.1. De heer Addens dankte B. en W. voor de uitvoerige in lichtingen, waardoor in deze, op sommige punten duistere zaak, licht is gekomen. Het bevreemdt spr., dat het Bouw bureau, ondanks de bezwaren in de vorige vergadering van den Raad geopperd, de vrijheid heeft genomen de ontheffing der verdiepingshoogte voor alle drie dorpen te vragen. Spreker uit zijn groote af keuring over de handelwijze van het College van Alge- meene Commissarissen, Dit Col lege neemt besluiten, zonder de Raad er in te kennen dit is een aantasting van het gemeen telijk gezag, en stelt voor een motie aan te nemen. De Raad moet toch gelegenheid hebben zijn standpunt te verdedigen. De heer de Bruijne zegt zich niet te kunnen voorstellen, dat het Bouwbureau zich er op be roept onkundig te zijn geweest met de bepalingen der bouw verordening. Alvorens een plan wordt ontworpen, stelt ieder architect zich toch op de hoog te met de bepalingen der plaat selijke bouwverordeningen, het Bouwbureau beroept er zich op, dat de plannen door den supervisor zijn goedgekeurd. "Volgens zijn meening heeft deze hiermede niets te ma ken, deze heeft de plannen alleen maar uit aestetisch oog punt te bekijken. Het Bouw bureau had zich evengoed op Soekarno kunnen beroepen: De Voorzitter dankt de nog jonge Raad voor de geweldige activiteit die hij heeft ont plooid. Volgens spr, heeft hel Bouwbureau zeker het recht om de ontheffing van verdie pinghoogte te vragen voor alle drie dorpen. De Raad moet er voor waken, dat de autono mie niet wordt aangetast. Deze taak berust niet bij het Bouw bureau. Met den heer de Bruijne is spr. het niet eens, dat de supervisor hiermede niets te maken heeft. De gevelhoogte is toch ook van belang uit aestetisch oogpunt. Er is veel verzet tegen het besluit van 7 Mei 1945, waarbij aan de Algemeene Commissarissen zoo vergaande bevoegdheden zijn toegekend. Dit besluit is een aantasting der gemeentelijke autonomie. Blijkens de woor den van genoemd besluit moet het College overleg ple gen met den Minister van Binnenlandsche Zaken. In dit geval heeft dit overleg niet plaats gehad. Toch is beroep tegen het besluit niet mogelijk De heer Addens zegt, dat bij meerdere leden van den Raad een vermoeden was rezen dat het besluit F. 67 niet goed was toegepast. Wij zijn niet gewend, dat de Mi nisteries zoo hard werken. Een deputatie uit den Raad is daarom naar Den Haag ge weest, om de Minister te Besloten wordt een motie van afkeuring aan diverse instanties te zenden omtrent de buiten» werkingstelling der bouwverordening door het College van Algemeene Commissarissen van den Wederopbouw. In den vervolge zal vóór den aanvang der raadsvergaderingen door den Voorzitter een gebed worden gelezen. spreken. Dit is niet gelukt, maar men heeft de zaak be sproken met den heer Kan. Daar niet alle leden van den Raad met deze actie bekend zijn, zal spr. gaarne rapport van de bespreking doen, doch spr. meent, dat dit beter door den heer de Bruijne kan geschieden. De heer de Bruijne rappor teert dan, dat men op het Ministerie van Binnenlandsche Zaken van het besluit tot het buiten werking stellen dei- bouwverordening niets wist. Toegezegd werd, dat er stap pen zouden worden genomen, lntusschen is uit een tele fonisch bericht gebleken, dat er juridisch aan deze kwestie niets valt {{z veranderen, Spr, wil de motie van af keuring uitbreiden tot de han delwijze van het Bouwbureau in deze kwestie. De Voorzitter zegt, dat het Bouwbureau de zaak van den wederopbouw der woningen met spoed heeft aangepakt. Dit bestuur heeft niet te wa ken voor de gemeentelijke au tonomie, waarom spr, advi seert, dit bestuur er buiten te laten. De heer Zoodsma heeft in de vorige vergadering voor het voorstel van B. en W, gestemd, doch kan niet ac- coord gaan met den huidigen gang van zaken, De heer Addens stelt voor een commissie van 3 personen te benoemen, die een motie zullen samenstellen, welke naar diverse instanties zal worden gezonden. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. zijn geroepen tot de uitvoering van Raadsbesluiten, zoodat ook wij, zoo met het voorstel accoord wordt gegaan, de motie zullen opstellen en verzenden. Met alge'meene stemmen wordt besloten, een motie van afkeuring te zenden aan de Ministers van Openbare Wer ken en van Binnenlandschce Zaken, alsmede aan den Mi nister-President, Ged, Staten, cie voorzitters van de diverse Kamerfracties en het College van Algemeene Commissarissen De heer de Bruijne zal gaarne van den Raad verne men, hoe deze staat tegenover de door 4 leden gevoerde actie De Voorzitter had het beter geacht een spoedvergadering van den Raad te doen beleggen De heer Addens zegt, dat dit achterwege is gelaten met het oog op den grooten dere handeling terwijl ook van een centrale slachtplaats de hoogere colleges niet met nog door meerdere leden zijn gebed openen. j besproken, wordt het voorstel Bovendien meent spr., dat van B, en W. aangenomen met het hier geen gebed is, doch 10 tegen 3 stemmen. Tegen slechts een gebedsformule, die steramen de heeren Feikes, wordt voorgelezen. Op zijn voorstel zal in het voorstel van den heer Zoods ma de volgende wijzigingen worden gebracht A le. Zal niet met worden geopend, doch zal he Horst en Klop, Urgentieplan hei bouw. Bij de behandeling van het urgentie-plan van den herbouw der gemeente-eigendommen, merkt de heer Breebaart op, dat hij gaarne zag, dat naast gebed als punt 2, direct na de*cie scholen, ook de gymnas- opening, op de agenda worden lieklokalen spoedig zullen wor- geplaatst, waardoor de moge- den opgebouwd. Naast het on- lijkheid wordt geopend dat dejderwijs is ook de lichamelijke leden, die zich hiermede J^É™pvoeding van het ailergroot- kunnen vereenigen, zich belang. Zonder dit is het Op een vraag van den Voorzitter blijkt de Raad in zijn geheel met de gevoerde actie in te stemmen. De Fazantstraat. Het voorstel van B. en W. om de nieuwe straat, welke wordt aangelegd tusschen de Sternstraat en het Achterom te Wieringerwerf Fazantstraat te noemen, wordt met eenige op merkingen, met algemeene stemmen aangenomen. Burgerlijke Stand. Het voorstel van B. en W. tot wijziging van de bureau uren van den Burgerlijken Stand, waardoor de mogelijk heid wordt geopend, ook te Wieringerwerf een dergelijk bureau te openen, wordt met algem, stemmen aangenomen Formuliergebed. Met betrekking tot het voorstel van den heer Zoods ma, om de vergaderingen ii den vervolge met gebed te openen, merkt de heer Addens op, dat hij hiertegen absoluut bezwaar heeft. Zijn bezwaai is niet tegen het gebed op zichzelf, wél tegen de plaats In 't dagelijksch leven doet men ook geen gebed voor ie nen verwijderend 2e, Hét! woord staande is geschrapt, waardoor de ver plichting om het gebed staan de aan te hooren, is komen te vervallen. Na een toelichting van den heer Zoodsma, waarin hij uiteenzet hoe hij tot drf voorstel is gekomen, wordt het voorstel aangenomen met 9 te gen 4 stemmen. Tegen stemmen de heeren Addens, Breebaart, Feikes en Horst. Geen bezwaar. De voorstellen van den heer Zoodsma, om den Raad voor de behandeling der begrooting in afdeelingen te splitsen en het voorsel van B, en W. om het monument voor de geval lenen in beheer en onderhoud van de gemeente te nemen, worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De noodslacbfpl'aats. Het voorstel tot herbouw van de noodslachtplaats geeft de heer Feikes aanleiding op te merken, dat hij zich met de plaats dezer noodslacht plaats niet kan vereenigen. Het is voor de bewoners van Slootdorp, ondanks het feit. dat de slagerij aan den buiten kant van het dorp staat, een leguber gezicht om steeds de doode dieren te zien vervoe ren. Tevens hebben zij last van de afval der slagerij. Ook de heeren Stoel Hofmeijer kunnen- zich met 't gezegde van dhr, Feikes ver eenigen. De heer de Bruijne meent, dat er geen verschil is tusschen een noo.dslagerij en een gewo ne slagerij met een luchtje." Bovendien is er het voor deel, dat het vrijbankvleesch in het dorp kan worden ge haald. De heer Klop heeft ir Slootdorp gewoond, en keurt ook de plaats der noodslacht plaats af. Het argument van den heer de Bruijne betref fende het vrijbank-vleesch is niet juist. Uit alle drie dorpen moet men dit vleesch kunnen halen, dus is een centrale lig ging beter. Hij stelt voor, de geheele slachting te centrali- seeren. Nadat nog eenige heeren hun meening hieromtrent heb ben verkondigd, zegt de Voor zitter, dat het voorstel om de noodslachtplaats weder te Slootdorp op te bouwen, hoofd zakelijk is gedaan om de be staande fundeering te kunnen benutten, hetgeen een belang rijke besparing beteekent. Bovendien komt naar de noodslachtplaats alleen het door den veears goedgekeurde vee, dus moeten de bewaren niet te ernstig worden opge nomen. Een centrale slachtplaats is een luxe, waaraan vele kosten zijn verbonden. De heer Feikes zegt, dat ook in andere gemeenten, kleiner dan de Wieringermeer, centraal wordt geslacht. Hij wil zijn voorstel wijzigen aan de noodslachtplaats een centrale slachtplaats verbinden De Voorzitter zegt, dat die andere gemeenten geen centrale slachtplaats is, doch dat in sommige gemeenten, als noodmaatregel, de slachting in een der slagerijen plaats vindt. Een abattoir is geheel anders. En indien de Raad tot onderwijs incompleet. De Voorzitter wil de be langrijkheid niet ontkennen, maar gymnastiek in de buiten lucht is ook mogelijk. Indien er materiaal en arbeiders vol doende waren, zou men 't liefst alles tegelijk herbouwen De heer Hofmeijer vraagt of ook het hout uit de berging wordt benut hij heeft hier van nog nooit iets gemerkt. Naar zijn meening had dit hout reeds lang dienst kunnen doen, b.v, van noodwoningen, De Voorzitter zegt, dat het een gelukkige omstandigheid is, dat er nog wat voorraad van dit hout is, nu kan de zaak nog een beetje op gang worden gehouden. De heer Stoel dringt aan op bouwen. Het plan wordt voor kennisgeving aangenomen. Schoolgeld- Het voorstel tot vaststelling van het vermenigvuldigings cijfer voor het schoolgeld, wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Presentiegeld De heer de Bruijne vraagt of het niet mogelijk is om het presentiegeld voor het bijwo nen der Raadsvergaderingen te verhoogen of de leden, die dit noodig hebben, een bedrag uit te keeren gelijk aan hun loon derving. De Voorzitter antwoordt dat men bij het vaststellen van het presentiegeld gebonden is aan de door Ged. Staten gege ven richtlijnen, waaruit blijkt, dat een vergoeding van meer dan f 4.- niet is toegestaan. De heer Zoodsma zag ook gaarne een presentiegeld voor de commissie-vergaderingen. Volgens de richtlijnen van Ged, Staten mag deze niet hooger zijn dan f 2.- Besloten wordt een bedrag van f 4.- voor de commissie vergaderingen voor te stellen, onder medededeeling van de moeilijke omstandigheden (groo te afstanden, in deze gemeente. Elierna sluit de Voorzitter de vergadering. OPRICHTING A.R. KIESVEREENIGING. Zaterdag j.1. werd in he noodgebouw te W.werf een A.R. Kiesvereeniging opge.j richt met aanvankelijk 34' leden. In het voorloopig be stuur werden benoemd de heeren H. de Graaf, Ooster. terpweg, P. Verstraten, R Renkema, J. K. Veenkamp; en J. v. d. Schaaf. V D REENIGIN G „SANTOS" Zaïeraagavond 3U Nov. j.1 had de trekking der verlo ting plaats, welke we/ra ge_ houaen len bate van de Tuberculosebestrijding dooi ue Vereemging „öantos" in Eiotei ,,'t witte Huis." Namens de plaatselijke Santos-Comm. sprak de heer lvi. bantegoets een woord van welkom tot ae aanwezigen en in het bijzonder tot den Eideiachtb. Heer Burgemees ter Peters. Spr. bracht dank aan Mej. A. Bende welke met haar staf van meisjes het klaar had gespeeld om op één dag de Medembiikker Harddra verij, de 2000 ioten aan de man te brengen. Op de onderstaande lot nummers in volgorde aan het prijsnummer van 1 tot 30 viel een prijs. 1000 686 271 1784 1827 609 1685 1336 445 27 460 464 1520 272 1050 1556 1242 275 1027 1021 1430 769 46 640 1481 851 1111 692 286 570 en 728. De winnaar van den hoofd prijs tkeukenuitzet) was in de zaal aanwezig. De heer A. G. Mohr te Utrecht was de gelukkige. GLASACTiE MEDEMBLIK. In Angeren begint het te lichten. Blijkens binnengeko men rapport werden naast Medemblik nog 2 andere ge meenten aangewezen om An geren te hulp te komen, weten Westerbork, dat 50 M2| glas leverde en Üud-Beijer-' land, dat 350 M2 glas, 509 Kg. stopverf en 12 schilders vooi hel inzetten der ruiten leveren. Dit Medemblik zijn daa. werkzaam de heeren J. Weel Joh. Winnubst, G. Vermeulen, H. Vermeulen, G. Keizer en A. Kroon. Waarschijnlijk komt Medem blik daar deze week klaar tn kan het Comité U ae halve dus nu reeds inededeeUn. d&t zijn arbeid aldaar ah beëin digd kan worden beschouwd. Angerens be 'olking is 9 maanden in haar geheel geëva cueerd geweed en vond fci- haar terugkomst in haar dorp ce beide kertcen en scholen, alsmede vele huizen wegge vaagd door het graaaaWm.i De straten waren onbegaan baar, Op de straten en de wei den vond men naast iijken van Duitschers veel Kadavers van het vee, dat door granaat scherven en kogels gedood was en zoo achtergelaten was. De huizen waren tolaal leegge roofd zoodat bijna n emand iets van zijn vroegere eigen WIERINGERWERF. Kerkcraadsleden verkozen Bij de Ger. Kerk te W.werf werden in ae ontstane vaca tures gekozen tot Ouderlin. gen de h.h. S. Broer en J. Dijkstra. Tot diakenen de heeren P. Dekker en H Veenstra. Hulp aan Oorlogs slachtoffers (Vervolg.) LEVENSONDERHOUD. Tenslotte rést nog de vraag „Hoe worden zij ge- holpen, die als gevolg van het oorlogsgeweld zich he? noodzakelijk levensonder, houd niet kunnen verschaf, fen." De taak om hulp te ver. leenen in deze gevallen is opgedragen aan de D.B.V.O.'s Voor hen, die lichamelijk letsel hebben bekomen of wegens ziekte niet in het on derhoud van zich zelf en hun gezin kunnen voorzien de is de vraag niet moeilijk te stichting daarvan wenscht over beantwoorden. Zij kunnen te gaan, is het noodzakelijk, zich via het gemeentebestuur dat de slagers hiermee zoo of Bureau voor Sociale Zaken spoedig mogelijk op de hoogte ter plaatse wenden tot het worden gesteld. De slagers D.B.V.O. en worden daar vol. zullen dan thuis niet meer mo- gens de bestaande normen gen slachten. Hiermede zul len zij dan bij den wederop-' bouw van hun perceelen reke- j ning moeten houden. Nadat de voor- en nadeelen' geholpen. Moeilijker wordt dit voor hen, die een bedrijf of winkel exploiteeren. Wanneer het in het belang is van den wederopbouw, dat een kruidenier, bakker, melk. handelaar, enz., zich weder, om in de Wieringermeer ves tigen en zij wegens gebrek aan voldoendeafzetgebied hun bedrijf nog*niet rendabe kunnen maken, dan kan bi:, net D.B.V.O. te Alkmaar hulp worden aangevraagd. Zoodra uit de administra. tie blijkt, dat het bedrijf, 113 aftrek der gemaakte bedrijfs. kosten, niet het bedrag' heef; opgebracht, hetwelk als norm voor noodzakelijk levenson. derhoud door den Ministei van Binnenlandsche Zaker is bepaald, dan kan een uit- keering yorden verstrekt. Het is daarom van he' grootste belang, dat de te. rugkeerende Middenstanders een goede boekhouding voe. ren om, indien blijkt, dat hui- het noodzakelijk levenson. derhoud ontbreekt, zij hulp kunnen aanvragen. Voorko men moet worden, dat hef handelsgeld wordt ingeteerd Als regel zal aan de hulp. verleening van het D.B.V.O de herstelcredietgeving van de Ned. Middenstandsbank moeten voorafgaan. dommen en bezittingen terug vond. Aien man en macht werd ge wörkt om de huizen weer be woonbaar te maKen en ae ge leden schade te herstellen, maai gras was er niet en zoo hieven de ramen open, totdat ue giasactie alom in den lande de gehoor vond. Angeren is U dankbaar voor de verleende hulp en uitte dit bij monde van haar burgemees ter, die het Uomité verzocht de bevolking van Medemblik uen oprechten dank van Ange ren te willen overbrengen. Tenslotte een woord van dank en hulde aan de bevol king van Angeren, die het Co- mite zoowel als zijn helpers met open armen ontving en voor de noodige huisvesting, voeding en ontspanning zorgde Angeren, het ga D verder wel BfTCHENWALDE. Donderdagavond organi seerde de afd. Medemblik der Kath. jonge vrouwenge meenschap een avond in het Wapen van Medemblik. Spr. was de Heer Robert uit Am sterdam, die zou spreken over de ondergrondsche kerk iin Buchenwalde. Behalve de lieden der gemeenschap wa ren niet. veel' belangstellen den opgekomen, zoodat toen de Weleerw. Heer Kapelaan de avond opende, hij de aan wezigen verzocht, door op schuiving de gaten te dich ten. Aangezien de spreker lang op zich liet wachten verklaarde de E. A. Heer Pe ters, zich bereid iets te ver_- tellen omtrent zijn ervarin gen m de Nederlandsche kampen en gevangenissen Op de hem eigen wijze schet ste hij, hoe onder moeilijke omstandigheden het toch steeds mocht gelukken, een eenvoudige eeredienst te on derhouden. Het spreekt van zelf, dat hierbij groote risi co's werden genomen, want als regel werd niet alleen geen enkele geestelijke ver zorging verleend, doch in de meeste kampen was het uitoefenen van godsdiensti ge handelingen streng ver. boden. Een aandachtig ge hoor volgde de interessante mededeelingen van den Bur gemeester. Hierna verkreeg de Heer Robert het woerd. Op sobere wijzewaarbij uiteraard niet geheel' aan de gruwelen kon worden voorbijgegaan, vertel de spreker van zijn ervarin gen in het oord der ver schrikking waar hij meerde re jaren verbleef. Hij behoort tot de weinigen die deze hel hebben overleefd. Het be. liooren tot een belijdende kerk bracht hem en zijn lot. genooten in een uitzonde, •ringspositie, omdat in de kampen de machtsverhou dingen even sterk waren doorgevoerd als in de wereld' daar buiten tijdens den oor log, hoewel' de leiding onder het oppertoezicht der nazi's uitsluitend uit gevangenen bestond, was er een voortdu rende vrees voor bedreiging der heerschappij in het kamp waartoe de leiding zich van de meest menschonteere'nde practijken bediende 0111 baas te blijven. Echter werd ook hier, in het aangezicht van den dood. met uiterste voor zichtigheid een ondergrond sche kerk opgebouwd en kon aan vele ongelukkigen, vóó*r hun laatsten gang, de gena demiddelen worden uitge reikt.. Bijzonder trof ons sprekers schildering van hef Paaschfeest, gehouden te midden van voor de officiëele sectie opgestapelde lijken Dè heer Robert wekt? zijn gehoor op. nu het leven we der dragelijk is geworden militante Christenen te zijn. Een zuiver, ernstig betoog dat diepe indruk maakte. De thuisblijvers hebben iets zeer belangrijks gemist. Een wrange ervaring was het op treden van een der declama- trices. Heeft dit meisje niet begrepen dat zij, die destijds de gunsten van de moorde naars accepteerde, zeker op dezen avond beter had kun nen zwijgen

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 3