WIERINGERMEER NIEUWS Naar de Suikerfabriek Officieëele bekendmakingen. DISTRIBUTIEKRING „WIERINGERMEER2'. BRANDHOUT. NUTS - DEPARTEMENT Wieringermeer. ONTSPANNINGSAVOND De bieten! in den polder het schepje suiker in de thee, Wat daar tusschen ligt zullen de deelnemers van de excursie naar de Friesch Groningsche Suikerfabriek niet licht vergeten. Een onzer medewerkers die aan de excursie mocht deelnemen schrijft, hierover het volgende Om 6 uur vertrokken uit Middenmeer, bijgeladen in Slootdorp, was het nog don ker toen onze beide bussen via Hippo den Afsluitdijk DE WERKTIJD, bereikten. In het schemer- Het kringbestuur van de donker waren wc op elkaar j Stichting v,d. Landbouw, afd. aangewezen om den tijd ZOOi W.-Meer, vestigt er de aan PREDIKBEURTEN W-MEER ZONDAG 8 DECEMBER. NED. HERV. GEM. Slootd. 10.45 Ds. Vink. M.meer 2 u. Ds. Vink. VV.werf 10.30 Ds. Schaafsma M.-blik 10 u. Ds. de Jong. Opperd. 9.30 u. Ds. Kloosterm. Twisk 9.30 Ds. v.d. Neut. Oostw. 2 u. Ds. Germans. GEREF. KERK. Slootd. 9 uur Ds. Staal'. Slootd. nm. u. Ds. Goede. M.meer 10.30 u. Ds. Goede. M.meer 4 u. Ds. Staal van Winsum. W.werf 9 u. Ds. IJ. v.d. Zee van Nw.Vennep. W.werf 2 u. Ds. IJ. v.d. Zee. JAARVERGADERING der Vereeniging voor Bedrijfsvoorlichting De Heer P. Reitsma, dieren arts,, over zijn praktijkerva ringen. Als eerste punt werd stil gestaan bij' de hier zoo wel bekende diarrhee.'verschijnselen, Hoewel aanvankelijk aan een te hooge zoutconcentni tie der voedingsmiddel^ werd gedacht, ^bleek later, dat het kopergehaite hier een groote rol speelt. Et is n.1. een tekort aan koper dat met het voer kan worden maatstaf kan worden geno. i men voer de ernst, van heti geval. Het gemiddeld sterfte. percentage is bij de diverse. I kolieksoorten plm. 15%. Vaak is een hartverlamming dei directe doodsoorzaak. Ziekte- i verschijnselen zijn o.a. een! sterk krabben met de voor. I beenen, slaan met de ach_| terbeenen en de staart, om zien naar achteren, liggen! en opstaan, zweeten enz. Het steken bij een paard is zeer gevaarlijk, aangezien dit meestal buikvliesontsteking tengevolge heeft met doode- I lijken afloop. Een warme om geving, onthouding van voer a beweging, dus een ruime zijn bij koliekverschijn.1 i sf?«n gunstige factoren. Betreffende Maandag. Uitreiking van bonkaarten 701 voor de BEWONERS van de WIERINGERMEER. De uitreiking zal plaats vinden volgens onderstaand schema. Te HIPPOLYTUSHOEF ZELFVERZORGERS. Woensdag 11 December 1946 voor de letters A t.m. K. Donderdag 12 December 1946 voor de letters L t.m. Z. NIET.ZELFVERZORGERS. Vrijdag 13 December 1946 voor de letters Te KOLHORN ZELFVERZORGERS. Maandag 16 December 1946 voor de letters Dinsdag 17 December 1946 voer de letters NIET-ZELFVERZORGERS. Woensdag 18 December 1946 voor de letters A t.m. Z. A t.m. K. L t.m. Z. A t.m. Z. ziekte werd door spr. het1 aangevuld doch hieraan zijxsu v iDeZ8 bezwaren verhonden Snre /^eberoeite treedt veelal op, bezwaren verbonden. Spre ker gaf dan ook de voorkeur karakter droegen,, verwater, den niet, alhoewel een plas regen op de bussen neer kwam. Hindernissen van verschil lenden aard als een lekke band en oponthoud van de zijde v.d. Heilige Herman dad, dat bovendien een bon netje kostte, brachten eenige variatie. Het landschap was velen niet onbekend en naarstig werd gezocht naar mogelijke bezienswaardigheden. In Twijsel heeft men een goed overzicht op de heideont. ginning, welke ongeveer 15 jaren geleden werd aange vangen. Het goede grasland, waarover men nu beschikt was een gunstig resultaat. Eindelijk was het doel der reis, reeds in de verte ken baar vanwege de hooge echoorsteenen, bereikt en hield de Heer Doornbos ap pèl in de hal der fabriek. Het l'ossen der suikerbie. ten, uit de hier welbekende schepen vormde het begin van den rondgang. Het ver voer door de zwemgoot, het wasschen der bieten,, toove ren deze als een werkelijk schoone biet te voorschijn •om via den Jacobsladder in een snijmachine te verdwij nen. Dan begint het kook_ proces in een batterij van groote ketels, waaraan door een buizensysteem het sap wordt onttrokken om dit te vergaren in den meetbak. Zoo vervolgt dit proces zich met kalktoevoeging filtreering, schuimpers, zwa. veltoevotegüng Lm tenslotte na verdamping een dikke stroopmassa te vormen. In teressant was vooral' het kristalliseren Van deze massa. Ook leerde men ei de verschillende suikersoor. ten kennen, alsook het res tant, de melasse. Dan nog de verschillende bewerkingen in de suiker alles machinaal tot aan het ver stipt de hand dient te' 25 30 kg kppersulfaat Over houden aan den vastgestelden weiland. Aangezien uit. genoeglijk mogelijk doos* te^ jacht op, dat iedere werkge- aan een toedienen van plm. brengen. De gesprekken die oc OA 1 een} eigen Wieringermeer. werkdag van 8 uren, hetgeen inhoudt, dat men ook niet meer dan 8 uren mag uitbe talen li December herdenking, A.s, Woensdagavond zal in de groote Beurszaal van Ho tel bmit te Middenmeer een herdenkingsavond worden ge houden ter gelegenheid van het feit, dat dien dag een jaar geleden onze polder ten twee den male droog viel. Bij deze gelegenheid zal de bekende declamator, F. C. van Dorp uit Rotterdam optreden. Dit het programma noemen wij slechts het Lied der Acht tien dooden, van Jan Campert; Tafereelen uit het leven van Willem van Oranje Schets uit de Camera Hildebrand De Boffer; Schets uit Enkhuizen Burgemeester Loggers en Ir, Ovinge zullen op dezen avond het woord voeren, De avond zal worden opgeluisterd door het accordeon-ensemble ,Oefe ning na Arbeid" uit Medem- blik, o.I.v, den heer Boorsma, Het geheel belooft een echte Contact-avond te worden voor eiken W,-Meerbewoner, De personeelsvereniging Con; tact, die destijds de zoo bijzon der geslaagde feestavond ter gelegenheid van het droogval len organiseerde in Medemblik, neemt thans andermaal het initiatief, nu gelukkig in den polder- Zij rekent daarbij op de aanwezigheid van velen, mag het zijn van een ieder die kan komen, DE GRAANBEURS Het bestuur van de Graan- spoeling- te duchten is, dient dit elk jaar opnieuw en wel kort voor de weidegang* te worden aangewend, dus plin. halft Maart begin April Daar een overmaat van ko per eveneens schadelijk kan worden genoemd, is een regelmatige aanwending zeer gewenscht en dient een be hoorlijke regen te worden afgewacht, alvorens het vee tot de weide kan worden toegelaten. Het tijdens den oorlog gepropageerde koper, slakkenbloem gaf minder goede resultaten en was te vens om de vergiftige bijbe. standdeelen niet aan te bevelen, zeker niet wanneer kopersulfaat in voldoende mate te verkrijgen is. De blast- of trommelzucht ontstaat door een gasophoo. ping en wel in hoofdzaak wanneer veel jonge klavei (dus vóór den bloei) wordt genuttigd. Tevens zijn eer bedauwd gewas, noorden, wind en sterke afkoeling in dezen ongunstige factoren aangezien vooral door afkoe ling de werking der organen wordt verminderd. Afdoende middelen zijn moeilijk aan te geven. Bijvoering van stroo, het veroorzaken van kauwbewegingen en warm te kunnen soms een her nieuwde herkauwing bevor deren. In ernstige gevallen dient men tot steken over te gaan. Dit dient in de richting van het rechtervoorbeen te geschieden. Over de tuberculose wil spreker kort zijn, aangezien deze ziekte voorheen weinig beurs te Middenmeet- maakt in Wieringermeer voor- bekend, dat de Beurs ook kwam. Wel werd er met de met de a.s. feestdagen zal j meeste nadruk op gewezen doodgaan en wel op Dinsdag, dat het taak was, thans bij 24 Dec. en op Dinsdag 31 Dec, a.s, WAAR BLIJVEN DE KLANTEN In ons blad van 16 Novem ber schetsten wij de moei lijkheden van de midden. afwegen der 50 kg._baaltjes standers, die met veel zorgen De totale productie der j te kampen hebben. fabriek bedraagt jaarlijTts 60.000.000 kg*. Naast de sui Wij brachten daarin naar voren, dat het voor hen een ker en de melasse zijn de groote teleurstelling vormt, natte en droge pulp ook zeer wanneer blijkt, dat ondanks nuttige eindproducten. De groote fabriek, waarin zooveel zoetigs wordt gepro duceerd, draait in 't bieten seizoen dag en nacht terwijl er in een drieploegenstelsel door een groot aantal arbei ders wordt gewerkt. de vele moeilijkheden, niet in het minst op het gebied van huisvesting en vervoer die men zich getroost bedie.1 nen door zakenlieden van buiten den polder. Thans vernemen wij dat het wederom aanschaffen van vee zich er van te over tuigen dat gezond vee wordt aangekocht van deugdelijke certificaten voorzien. Ook de abortus, het besmet telljk verwerpen kwam in de Wieringermeer weinig voor. Wanneer men hierme de door aanschaffing van besmet vee te kampen mocht krijgen, kan men het beste ieder jaar het jongvee op den leeftijd van zes maanden hiervoor laten inspuiten. bij sterk gevoederde paar den, welke na dagen zwaar werken een of meer dagen volkomen rust genie, ten. Het gebruik van suiker bieten schijnt geen gunstige invloed te hebben, terwij] koudbloedpaarden het meest vatbaar schijnen te zijn. De verschijnselen openbaren zich door kreupel worden, slin. geren en doorzakkèn der achterbeenen en transpira tie. Wanneer dit. wordt waar genomen is absolute rust gebiedende eisch. Laat men het dier doori'oopen om het b.v. onderdak te brengen, dan heeft dit doorgaans fut neste gevolgen. Wanneer een paard niet op de been kan worden gehouden is herstei vrij hopeloos. De afgeschei. den urine wordt door ont binding der spierbundels koffiebruin gekleurd. De eetlust blijft, als regel goed. Het verdient aanbeveling op rustdagen het krachtvoer, rantsoen te halVeeren, terwijl na rustdagen een paard meer dan gewone belangstelling moet genieten. Tenslötte werden nog en., kele opmerkingen gemaakt inzake de kunstmatige inse. minatie. Als gevolg van den oorlog staat deze kwestie in ons land nog in de kinder schoenen. Het buitenland en vooral Rusland is ons hierin ver vooruit. Gebrek aan in. strumenten is wel de oor zaak dat hier momenteel nog weinig kan worden gedaan. Gok zal geoefend en deskun dig personeel noodzakelijk zijn om teleurstelling te voor komen. Een opleidingscur sus is reeds te Utrecht be. gonnen. Tevens zal overleg met stamboek- en fokver- eenigingen noodig zijn en zal deze kwestie grondig moeten worden georgani seerd. De leiding der dieren artsen zal ook hierin niet kunnen worden gemist. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door meerderen gebruik ge maakt. Er werd hierbij opgemerkt dat het vee op het oude land meer suikerbieten, klaver en aardappelen kan verdragen dan in de Wieringermeer, al vorens suikervergiftiging wordt waargenomen. Ook den inleider was dit bekend en deze schreef di' Tenslotte besprak spreker, toe aan meerdere factoren nog de rundveeziekten de welke nog niet alle bekend scheede_catarrh. Besmetting kan plaats hebben via den stier, doch ook bij stalling een aantal middenstanders rechtstreeks van koe op koe. De lunch, welke^ op dezej gich in een verzoekschrift tot den gemeenteraad heeft gewend om door middel van een ventverordening de toe loop van leveranciers te be perken. Hoewel het gemeentebe stuur wellicht eenigen in vloed op den huidigen gang van zaken zal kunnen uitoe fenen, meenen wij ons be roep op de poïderbewoners. om de getroffen zakenlieden uit de eigen gemeenschap de voorkeur te verleenen boven anderen, nogmaals te moe ten onderschrijven. Van een vrijwillige, spontane daad der polderbewoners zien wij meer en betere resultaten. Met een kleine variatie op de bekende propaganda.leuze van de Vereeniging voor Ne~ derlandsch Fabrikaat „Koopt toch van den vreemden niet „Wat de polder zelf U biedt!" interessante rondgang volg. de, was evenzeer een zeer nuttig proces. Tot vijf uur vond men daarna gelegenheid de stad Groningen op eigen gelegen, heid te verkennen. In hotel de Kroon, waar op de terugreis nog even gele genheid werd gegeven om de beenen te strekken vóór de tocht naar Holland werd ondernomen, werd den hee. ren Doornbos en Spikman namens de deelnemers dank gezegd voor hun goede zor. gen voor een perfecte orga nisatie van deze expeditie. Plm. 10 uur arriveerde men weer in onzen polder. Beroepen, Bij de Geref. Ker* te W,-Werf werd heden, ter voorziening in de vacature Ds. H, van Twillert, beroepen Ds, H, J, Post te Urk, Bij de paarden heeft men eveneens met kopergebrek te maken. Verschijnselen zijn danlusteloosheid, mager worden, stugheid der huid enz. Kopertoediening heeft vaak een gunstig effect, doch door spreker werd opgemerkt dat niet all'e magere paarden door een kopertoediening werden hersteld. Een tweede ziekte, welke veelal bij paarden wordt waargenomen is de koliek Dit is een buikpijn, welke door diverse buikorganen kan worden veroorzaakt zonder dat hierin vaak een juiste diagnose kan worden gesteld. Men onderscheidt gaskoliek, wormkoliek en verstoppingskoliek. Ten aanzien van het ver zijn. Verder werd geïnformeera naar de oorzaak van hef feit, dati Maandagziekte' veelal in het najaar wo-rdi waargenomen terwijl dit in het voorjaar niet of hoogsi zelden plaats vindt. Inleider kwam hierbij te. rug op de ongunstige Invloed van suikerbieten en merkte op dat de paarden in het voorjaar hieraan gewend zijn, hetgeen in het najaar nog niet het geval is. Tevens worden dikwijls in dezen tijd boven het rantsoen nog et telijke bieten geconsumeerd tijdens de werkzaamheden waardoor het totaal opgeno men kwantum bieten in het najaar doorgaans grooter is. Naar aanleiding van het voorkomen van trommel zucht na gebruik van witte klaver werd uit de vergade ring geadviseerd deze klaver in ongunstige perioden al: Bij het afhalen van de Bonkaarten dienen alle tweede Distributiestamkaarten te worden overgelegd. Bovenver melde uitreikhig vindt steeds plaats te Hippolytushoef van 9.3012.30 uur en van 24 uur. Te Kolhorn van 9.30—12.30 uur en van 1-30—3 uur. Dringend werdt verzocht op de dagen te komen welke in deze publicatie is aangegeven. Voor den Distributiedienst „Wieringermeer" De Directeur, A. KOOIMAN. De NA-UITREIKING voor Zelf verzorger»? en niet.zelfver- zorgers vindt plaats te Hippolytushoef op Donderdag 19 December van 9.30—12.30 uur en van 24 uur. A.s. DINSDAG 9 DECEMBER des v.m. van 910 uur zullen te onzen kantore (kamer 19) een klein aantal BRANDHOUTBONNEN WORDEN UITGEREIKT ten behoeve van al dan niet geëvacueerde Wieringermeer. bewoners. De Commissie Wederopbouw Wieringermeer. Wieringerwerf, 5 December 1946. op VRIJDAG 13 DECEMBER a.s. nam. 7 30 i. in HOTEL SMIT te MIDDENMEER. Te verzorgen door Mevr. EVA JANSSEN, WILLEM VAN CAPELLE en KOMMER KLEIJN. Entrée ledenf 1.Niet-leden f 2.excl. bel'astig. Kaarten verkrijgbaar aan de zaal. Nieuwe leden kunnen zich nog opgeven bij den Secretaris den Heer J. W. Lammers, Westerhaven 10, Medemblik. HET BESTUUR. strekt is het gevaar geweken. In verband met enkele vragen betreffende het ver voederen van bepaalde pro ducten werd door sprekei nadruk gelegd op de twee voedermiddelen bij uitne mendheid, hooi en haver. Hiernaast kunnen diverse producten wordenaange wend, doch volgens spreker zou het weglaten van cle genoemde peilers ongunsti. ge gevolgen met zich bren gen. :u<tL Betreffende een vraag naar de verschillen in dc analyses van producten van hier en elders werd door in leider medegedeeld dat di cijfers van alle producten nog bekend zijn. Van gras land waren ze aanwezig. Gebleken is dat het koper, gehalte hier l'ager is dan elders. loop der ziekte kan weinig! bijvoer aan te wenden. Wan. worden voorspeld, daar de neer het slechts enkele uren aard van de pijn niet als na het maaien wordt ver- FLEVO NIEUWS. Uitslagen van de Zaterdag 30 November j.1. gespeelde wed strijden Flevo 2 - JVC 2 3-2 Kaagvogels a - Flevo a 5-2 Zondag 1 December j.1. BKC 4 - Flevo 3 en DTS 4 - Flevo 1 vonden beide geen doorgang. Het Zaterdagmiddagelftal was goed op dreef in den strijd te gen JVC 2. Laatstgenoemde ploeg was tot dusver nog on geslagen, het behaalde resul taat is dan ook zeer verdien stelijk en opent perspectieven voor volgende wedstrijden. De doelpunten kwamen van Koolhaas en van Tongeren. Het wedstrijd programma voor Zaterdag 7 Dec, luidt Flevo a - N.-Niedorp a. Aanvang 3 uur te M.meer. Succes 4 - Flevo 2, Aanvang 2 uur te H,-Hoef. Zondag 8 December Geelzwart 2 - Flevo 1. Aan vang 2 uur te 't Zandt. Vertrek 1 uur vanaf Midden meer via Slootdorp. Flevo 3 - ZAP 5. Aanvang 2 uur te Middenmeer, W.A.C.-NIEUWS. Zaterdagmiddag 30 November j.1, speelde WAC op het Fle- vo-terrein te Middenmeer haar 2e competitiewedstrijd tegen Ymond van Velsen. WAC wist na een vrij een- zijdigen strijd wederom twee kostbare punten te vergaren door met 5-2 te winnen. De ruststand was 4-0, Het was geen moeilijke taaK. waarvoor WAC zich geplaatst zag, hetgeen uiteraard afbreuk deed aan het spel. De WAC- voorhoede liet zelfs diverse kan sen onbenut. Naar wij vernemen zal WAC op Zaterdag 14 Dec, a.s, in Rotterdam den strijd aanbinden tegen het Wederopbouwelftal Tediro. Zooals de vooruitzichcten op het oogenblik zijn, maakt het Rotterdamsche elftal een goe de kans op het afdeeelings- kampioenschap. De voetbal kan echter grillig rollen en ge zien de behaalde resultaten van WAC kunnen de Wierin- germeeropbouwers met vertrou wen den komenden strijd te gemoet zien. DAMESKRANS. Onder leiding van Mw, Vink zal Donderdag 12 Dec. a.s, des nam. half drie, voor het eerst na de bevrijding weer dames- k/rans worden gehouden voor Vrijz, Hervormden. Als plaats van samenkomst is de Zwitsersche Kerk in Wici ingerw erf gekozen,

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 3