WIERINGERMEER NIEUWS DE TOESTAND VAN HET ONDERWIJS. Onlangs hebben wij in een uitvoerig artikel de snelle te rugkeer der bevolking bespro ken en de moeilijkheden wel ke daaraan voor het onderwijs waren verbonden. Nu eenigen tijd geleden in de vergadering van de Adviescommissie voor den Wederopbouw, het onder wijs ter sprake werd ge bracht, in dier voege, dat op samenwerking tusschen de schoolbesturen werd aange drongen, willen wij hier op nog even terugkomen, In de besprekingen op de vergadering van den Raad van Advies v.d. Wederopbouw kwam duidelijk tot uiting, dat men zich bezorgd maakte over den goeden gang van het onderwijs. Het tekort aan leerkrachten en gebrek aan leslokalen was immers oorzaak dat het onderwijs niet anders dan dag om dag kon worden gegeven. Zou deze toestand ge- ruimen tijd moeten duren, dan moet zich dit t.z.t. wreken op de ontwikkeling van de jeugd. Daarom vroeg men zich in de vergadering af, of er niet een noodoplossing zou kunnen wor den gevonden, door samenvoe ging van de scholen der beide schoolbesturen, zoodanig dat de gezamenlijke leerkrachten onderwijs zouden kunnen ge ven aan alle leerlingen^ Deze samenwerking diende, gezien de heerschende abnormale toe standen niet om principieele redenen te worden verijdeld. Wij gelooven wel, dat met de ze woorden de besprekingen in de adviescommissie worden weergegeven, In theorie lijkt deze oplos sing inderdaad heel mooi. De kinderen zouden dan - aange nomen natuurlijk, dat er dan wél voldoende schoollokalen beschikbaar zijn - dagelijks naar school kunnen gaan, het geen aan het onderwijs zeer ten goede zou komen. Maar een summier onderzoek wees reeds dadelijk uit, dat verwe zenlijking van de denkbeelden niet goed uitvoerbaar is. De W.-Meerscholen worden momenteel bezocht door 215 leerlingen de Christelijke scholen door 215 tezamen dus 460, Of het mogelijk zal zijn dit aantal op de juiste wijze en in voldoende lokalen on der te brengen en te verdea- len over de beschikbare leer krachten, is een zaak, waar over wij geen oordeel kunnen vellen. Met eenigen goeden wil en als er nog één of twee leslokalen zouden zijn te ,for- meeren, zou het wellicht mo gelijk zijn, doch daarin hebben wij ons niet verdiept, omdat het andere bezwaar, dat tegen samenvoeging kan worden aan gevoerd van veel meer ge wicht is, en daardoor meer op den voorgrond treedt. Zooals in de commissiever gadering ook reeds werd be toogd. zijn de leerllingen over een groot aantal scholen ver deeld geweest. Nu zij langza merhand weer naar den pol der terugkeeren en hun vroe gere scholen weer gaan bezoe ken, blijkt, dat zij daar de gevolgde methode en de onder wijzers zoodanig ontwend zijn, dat het eenige tijd geduurd heeft, alvorens zij zich - als "wij het zoo mogen noemen - weer hebben ingewerkt. De on derwijzers hebben hun best gedaan om er van te maken wat mogelijk is en zoo langza merhand heeft het onderwijs zijn normale gang herkregen. Samenwerking tusschen de schoolbesturen, zou er toe kun nen leiden, dat alle leerlin gen door elkander op de schoolbanken plaats nemen, waardoor zij wederom aan zeer waarschijnlijk -- verschil lende leermiddelen en aan de onderwijzers moeten gewen nen en de onderwijzers op hun beurt aan de nieuwe leer lingen. Er komen dus weer onsamenhangende klassen. En dit is een nadeel, dat niet over het hoofd mag worden gezien. Lijkt samenwerking dus aan één kant gewenscht, omdat het waarschijnlijk moge lijk zal zijn aan alle kinderen dagelijks onderwijs te geven anderzijds bestaat het gevaar, dat heigeen in de laatste maan den met moeizamen arbeid is opgebouwd, zij het dan ook tijdelijk, weer moet worden prijsgegeven. En dit feit her haalt zich over een poosje op nieuw als de scholen zijn her bouwd en elke school haar on derwijzers en leerlingen terug krijgt. Een en ander zou er dus toe leiden, dat de leer lingen in ruim IV2 jaar vier keer van school moeten veran- aeren. Dat dit van zeer nadee- iigen invloed is op het onder wijs, behoeven wij zeker wel niet uiteen te zetten, Dit spreekt voor zichzelf. Op grond van dit feit, lijkt samenwerking ons niet moge lijk, Liever een paar maanden voor een groep van leerlingen een rouleersysteem dan tel kens verwisselen van scholen, onderwijzers en leermiddelen, Het lijkt ons de beste oplos sing de zaak te laten zooals Geen grooter schand' Voor 't Polderland, Dan „Weer een brand." zij is. Trouwens, het wil ons voorkomen, dat de grootste moeilijkheden verdwenen zijn. Nog enkele maanden en de eerste school zal haar oude aanzien hebben herkregen en gebruikt kunnen worden. In dien zich geen nieuwe tegen stribbelingen voordoen, mag de opening van de Christelijke school te Wieringerwerf in het begin van Februari worden verwacht terwijl er aan d« W.-Meerscholen met 1 Janu ari a.s. 2 nieuwe leerkrachten hun werkzaamheden zullen be ginnen. Wellicht zullen deze voorloopig moeten werken in nog in te richten noodlokalen, doch wat dit betreft is het einde in zicht. Dat de moeilijkheden groo tendeels zijn verdwenen, blijkt nog wel hieruit, dat aan de leerlingen der Christelijke scho len reeds dagelijks onderwijs kan worden gegeven, sinds in de N.H. Kerk te Middenmeer 4 noodlokalen zijn gemaakt, waarvan beide schoolbesturen er twee gebruiken. Aan de W.-Meerscholen kan, jammer genoeg, de rouleering nog niet geheel worden opgeheven, hoe wel ook daar, sinds te Midden meer over 2 lokalen kan wor den beschikt, een flinke ver betering is ingetreden. Thans rouleeren alleen nog de 3e en 4e klasse, We kunnen dus wel zeggen: het gaat goed al zijn we nog niet waar we wezen moeten. Het is dan ook geen gemak kelijke opgaaf, in een plaats als de Wieringermeer, waar alle scholen zijn verwoest, in korten tijd alles opnieuw zoo danig te organiseeren, dat het onderwijs kan plaats vinden alsof er niets gebeurd is Ruimte te vinden voor (mo menteel) 460 leerlingen is niet gemakkelijk. Maar dank zij het doorzettingsvermogen van alle instanties, die hiervoor moes ten zorgen {en hierbij denken wij aan Commissie Wederop bouw, gemeentewerken, ge meentebestuur, schoolbesturen en N.H. Kerkbestuur) is alles behoorlijk voor elkaar gekomen En niet alleen het onderwijs, maar ook de huisvesting het personeel. Wij schreven reeds eerder, dat het de hoogste tijd werd dat het onderwijzend personeel in den polder kwam wonen, en nu wij dit schrijven, zijn zij allen reeds teruggekeerd en zullen allen zich nu, met alle krachten, waarover zij beschik ken, kunnen wijden aan den opbouw van het onderwijs en de opvoeding der schoolgaan de jeugd. Wat het onderwijs in den polder betreft, kunnen we dus met een gerust hart verklaren: we komen er wel, al zijn we er nog niet. i zig^ Officiëele Bekendmaking. De burgemeester van Wie_ ringermeer maakt bekend dat de bouwverordening Wieringermeer weder ver_ krijgbaar is voor den prijs van f 2.50 per stuk, ten ge meentehuize te Lutjekolhorn en aan het Bureau van Ge meentewerken te Wieringer werf. Kolhorn, 3 Dec. 1946. De Burgemeester voorn., T LOGGERS. SPELDEPRIKKEN van Spatter Spotspiegel. Vergadering van „schuuregoïsten." Ergens in den polder vond een bijeenkomst plaats van „schuuregoïsten", aan het verslag waarvan Spatter het volgende meent te moeten ontleenen. Toen om even na drie uur de Voorzitter op de sympathieke zelfverzeke: wijze de talrijke aanwezig! groote en kleine schuur egoïsten welkom heette, con stateerde hij met vreugde dat het aantal schuuregoïs ten in de Wieringermeer VEREENIGING VAN grooter was dan hij aanvang VRIJZINNIG HERVOMDEN kelijk gedacht had. In hooggestemde bewoor dingen schetste hij het leven en werken van de egoïstisch gestemde bezitters van schuren en de plannen, wel ke men voor de toekomst had. Spr. drong er bij de aanwe zigen met kiem op aan het egoïsme hoogtij de doen vie ren in onzen geliefden pol der. Zelfverzekerd riep de zelf verzekerde voorzitter uit „Houders van schuren, die in tact zijn gebleven, die weer hersteld zijn of spoedig weer opgebouwd zullen wor den gebruikt Uw schuur alleen voor U zelf Let niet op Uw buren, die geen schuur of geen dak meer hebben om iets onder te brengen Laat hen maar modderen (applaus). Laat hun machi nes maar verroesten (ster ker applaus). Onze machines staan binnen Ons graan is binnen Wij zijn binnen (daverend applaus). Na deze met enthousiasme en vochtspatjes uitgesproken woorden, welke letterlijk de zaal werden ingeslingerd betrad iemand het podium welke sprak namens de groo. te groep van pachters, welke momenteel totaal geen schuur meer op hun bedrijf hebben staan. In een opge wekt betoog schetste deze spreker, welke een zeer te vreden indruk maakte. de wijze waarop hij en zijn col lega's hun bedrijf exploitee. ren. Hoe zaai- en maaima. chilie in de regen staan te roesten. Hoe vreemde perso nen bij nacht en ontij de er. ven bezoeken en meenemen wat van hun gading is. „Mijne heeren, U kunt U niet indenken hoe plezierig het is geen schuur te heb ben, geen afdak. Medemen- schen in den polder, maakt U toch vooral niet bezorgd over ons. Denkt den gehee. len dag maar aan ik, ik, ik en nog eens ik. Daardoor alleen zult U erin slagen te bewerken, dat onze zaaitar. we gestolen wordt, onze kunstmest goed nat wordt onze machines door roest onbruikbaar worden." Na dit meeslepend betoog zongen hlle aanwezigen staande het zoojuist gecom poneerde lied van de „schuuregoïsten" Eerlijk zullen wij all'es deelen Wij alles en d'anderen niets! Den lezer heil Spatter. Vereen, voor Bedrijfsvoorlichting in de W.meer. AANBESTEDING NOODSLACHTPLAATS Op een aanbesteding voor een noodslachtplaats te Slootdorp, kwamen de volgende inschrij vingen binnen P. Bakker, Den Oever f 17.000 Bobeldijk en Smit, Abbekerk f 20.487 S. Dekker, H.hoef f 16.150 M. Duinmeyer, Alkmaar f 17.900 A. P. Hoogerwerf, Ursem f 16.600 N.V. Kingma, De Haukes f 15.561 H. Lont, H.-hoef f 16.800 Noordholland, Heemstede f 18.413 Jac. Smit, H.hoef f 17.300 P. Tuin, 't Zand f 17.390 F. Veerman, Westw. f 18.842 Wassink M.meer f 16.625 A. Willekes, Harlingen f 17.160 Hek en Stroet, Hoorn f 17.990 Verf werk Geertsma, Slootdorp f 785 C. Kingma, Leeuwarden f 569 Wolff, Amsterdam f 81 Gunning nog niet bekend. De af deeling van Vrijz. Hervormden in de Wierin germeer hield in Hotel Smit te Middenmeer een samen, komst, voornamelijk ter na dere kennismaking met de nieuwen predikant Ds. Vink Het presidium berustte bij den Heer Woldering, die speciaal Ds. Vink en diens echtgenoote op dezen avond een hartelijk welkom toe riep. Ondanks het slechte weer, waren een flink aantal geestverwanten en vrienden aanwezig. De Heer Woldering ver. telde in 't kort, hoe men er aanvankelijk zonder hoop tenslotte toch in geslaagd was Ds. Vink naar de Wie ringermeer te halen. Daarna gaf hij het woord aan den predikant, zelf, die in kernachtige woorden het Vrijzinnig Protestantisme toelichtte en nader behan- delde. Spr. zeide, dat momen. teel een scheuring dreigt in I de gelederen, over het punt „Gemeenteopbouw." Spr zelf staat aan de fcoenade. rende zijde, maar weet dat ook in de afd. W.meer ver.* deeldheid bestaat. Gaarne wilde hij ook enkele avonden beleggen, teneinde dit punt volledig te bespreken. De tijd was volgens spr. vanavond hiervoor tekort en het doeJ van dezen avond was meer om, zooals was aangekon digd, nader met elkaar ken nis te maken. Spr. vertelde wat hij o.m in de Wieringermeer van plan is te doen en welke tak van het kerkelijk leven in de W._meer onder de Vrijzin nigen verbetering behoeft n.1. het kerkgaan. Spr. besloot zijn betoog met de woorden „U weet nu v/at ik wil, wat doet U In de pauze werd een kop je koffie met een koekje aangeboden. Daarna' was de beurt aan de Jeugdclub, die begon met een gewone vergadering teneinde de ouderen te laten zien, op welke wijze de jeugd zijn vergaderingen houdt, en wat er op deze avonden besproken wordt. Het presidentschap be. rustte bij mej. M. List en het secretariaat bij mej. J van Wijck. Daarna voerde de jeugd.' club een alleraardigst zang- spcllet.je op, getiteld „De Hu- welij ksautomaat". Menige lach klonk door de zaal en het hartelijk ap plaus was welverdiend. Daarna sloot de Heer Wol dering deze vergadering met eenige mededeelingen. Mededeeling No. 315. Landbouwwerktuigen. De Directie van de Voed selvoorziening, Bur. Grond stoffen heeft het volgende medegedeeld Vanaf 27 November 1946 blijven de volgende landbouw, werktuigen op contingent Landbouwtractoren, inclusief Jeeps, Dorschmachines. Persen (draad en touw) met pick-up balers. Combines, Boomgaardsproeiers, behalve rugsproeiers. Alle overige landbouwwerk tuigen zijn vanaf heden vrij. Een nieuw veelbelovend gerstras. Door Ir, Wilten, van het Nationaal Comité over de Brouwgerst werd het volgen de gepubliceerd. Op de jaarlijksche proefvel den van het Nationaal Comité voor Brouwgerst is sinds 1944 een gerstras in beproeving dat in de drie beproevingsjaren een uitstekenden indruk heeft gemaakt de BALDER van Weibull. Het NacoBrouw gelooft dan ook dat het alleszins gerecht vaardigd is, reeds thans bij landbouwers en brouwers be langstelling voor dit nieuwe ras te wekken. De landbouwkundige eigen schappen van de Balder staan in vele opzichten boven die van de beste bestaande brouw gerstrassen. Korrel- en stroo- opbrengsten lagen gedurende de beproevingsjaren steeds bo ven die van de vergeleken ras sen, waaronder Kenia en Saxo- nia. De bladontwikkeling is rij ker, waardoor bij even goede stevigheid een betere grondbe- dekking mogelijk is. Ook de brouwkwaliteit van dit ras is beter dan die van de beste bestaande. Een bekroning van deze goe de eigenschappen heeft dan ook reeds plaats gehad door het plaatsen van dit ras in de rassenlijst 1947. Binnenkort hoop ik nauw keurige proefveldgegevens te kunnen mededeelen. Ook zul len nog nadere berichten vol gen omtrent het verkrijgen van het, thans nog in beperkte ma te aanwezige, zaaizaad. En dan is het woord aan den ver bouwer. Ir L. R. DIJKEMA PREMIEBETALING VAN TARWE EN ROGGE. Uit ons bericht in ons nummer van 23 Nov. j.1. be treffende Premiebetaling van tarwe en rogge worden dik wijls speciaal door landbou wers van het oude l'and verkeerde conclusies getrok ken. Men veronderstelt name lijk, dat. speciaal voc-r de W.meer door de P.V.C. een bijzondere regeling gemaakt is, en dat de premiebetaling hier dus gewoon doorgaat. Dit is niet het geval en de premiebetaling is ook hier op 24 Nov. j.1. betaald. De premiebetaling in de Wieringermeer geschiedde voor loondorschers niet aan de telers -rechtstreeks, doch het geld kwam terecht ir een pot, beheerd door de Stichting v.d. Landbouw. Alle partijen in de Wierin. germeer geleverd vóór 24 Nov. kwamen in aanmerking voor premie. Partijen na 24 Nov. ge dorscht vallen dus niet meer in de officiëele premie der P.V.C.. De partijen gedorscht door loondorschers in de periode van 24 Nov. tot 25 Dec. wor den eveneens nog gerekend te behooren bij de kg. van vóór 24 Nov., waardoor zij dus mededelen in de pot die tot 24 Nov. bij elkaar geksegen is aan premies. De pot kan dus niet groo ter worden, doch op deze wijze krijgt iedere landbou wer voor dorschingen vóór 25 Dec. een evenredig per centage premie. Partijen gedorscht na 25 Dec. vallen echter geheel buiten de potverdeeling. Vanzelfsprekend krijgen de zelfdorschers in de Wie. ringermeer evenmin als landbouwers daarbuiten vanaf 24 Nov geen premie, betalingen meer. Wij hopen door dit be. richt, dat van officiëele zijde bevestigd werd, veel misver, stand uit de weg te hebben geruimd. Gecompliceerde botsing. Vrijdagmorgen om circa 9 uur kwam uit de richting Mid denmeer een met graan geladen boerenwagen getrokken door een autotrekker, van het be drijf van Minister Mansholt, den Industrieweg opgereden, om bij één der pakhuizen graan te lossen. Ter hoogte van het pakhuis van de fa. Haytema bevindt zich een knik in den weg, op de plaats waar het asphalt overgaat in klinkers- Vermoedelijk door den schok wipte de pen, waarmede de wagen aan den trekker ver bonden zat, uit het oog. De wagen reed nu op eigen gelegenheid, botste tegen een boompje en werd tenslotte in zijn vaart gestuit door de mo torfiets met aanhangwagentje van den melkboer Keppel, die langs den weg geparkeerd stond. De motorfiets kon zwaar beschadigd onder de wielen van den wagen weggehaald worden, terwijl de inhoud der melkbussen over den weg stroomde, De politie maakte van een ander proces-verbaal op. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor, DE ONDERLINGE BRAND WAARBORG - MAATPIJ. In aansluiting op ons ver slag van 20 Nov. j.1. zij nog vermeld, dat de verzekerden voor het volle pond bij de maatschappij veïzekerd zijn doch dat van dit. risico 30% door haar zelf wordt gedra gen. De overige 70% zijn herverzekerd bij andere maatschappijen. De heer Jac. Dieleman wa de rapporteur van de boe. ken_controï'e commissie. Zij nog vermeld, dat alle opge geven goederen zijn verze. kerd door geheel Nederland Zij die reeds weer keerden 0 L. Meeldijk, Raadhuisstr. 42 uit Anna Paulowna M, W. Schouten, Kruisstr. 2 uit Wie- ringerwaard I. Kuperus, Kool- tuinenweg A 41 uit Wieringen L. Braak, Kooltuinenweg A 41 uit Wieringen G. Slagter, Slootweg E 5 uit Medemblik B, V. Meijerink, Schelpenbolweg F 32 uit Anna Paulowna D. Poot, Koggenrandweg D 90 uit Bergen Tj_ J. v.d. Werf, Wierweg E 21 uit Menalduma- deel G, R_ Hamster, Groet- weg C 4 uit Beerta G, J. Blaauboer, Waardweg B 11 uit Barsingerhorn A. G, Ver sluis, Industrieweg 26 uit Kort- gene, HOLLE BAKSTEEN. VLOEREN. Wegens het groote tekort aan timmerhout zullen in de toekomst voor de bouw vakken oplossingen moeten worden gezocht om dit ma teriaal geheel of ten deeïe te vervangen. Reeds thans zijn in de Wieringermeer bij verschillende wederopbouw- objecten de z.g. holle bak. steenvloeren in toepassing gebracht. Ten einde de bij den We deropbouw werkzame tech nici met dit materiaal ver trouwd te doen worden en den diverse eigenschappen en toepassingsmogelijkheden tijdig te doen kennen, werd door architect A. J. Th. Valk, leider van de bouwtechnische afdeeling van een der groo te steenfabrieken, in het Domeinkantoor te Wieringer werf, een lezing over dit onderwerp gehouden. Aan deze lezing ging een interessante belasting,sproef vooraf, waarbij bleek dat een gewapend holiëbaksteen. vloerelement een belasting kon doorstaan van ruim 3000 kg per vierkante meter. MIDDENMEER. Vorige week is het kantoor van den Keuringsdienst Noord Holland, of kortweg NAK verplaatst van de Torenstraat naar het Gymnastiekgebouw. Het Kantoor is de Torenstraat diende slechts als tijdelijk ver blijf. Met welwillende medewer king van B, en W, heeft men thans een kamer in het Gym lokaal betrokken zoodat straks in totaal 3 momenteel onmis bare diensten in den polder broederlijk in één gebouw zijn ondergebracht, n.1, P. B, H„ N.A.K. en Distributiedienst, BURGERLIJKE STAND Geboren Petronella Hen- riëtte Jeanette, dochter van J. H, Menkhorst en R, Wietsema; Munster en G, Dekker, Gerardus Cornelis, zoon van J. Gehuwd W. Bouwes en M. Meijer, Overleden Leonardus Jozef Maria Kroon, zoon van J, A, Kroon en J, Snoek,

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 3