WIERINGERMEER NIEUWS CONTACT. NOOIT FOUT De herdenking van den llden December 1945 werd gevierd en is geworden tot een waardige en stijlvolle plechtigheid. Meer nog dan de 21ste Au gustus spreekt tot ons polder bewoners het feit der tweede droogmaking, aldus de Heer de Bruyne- Voorzitter der Personeelsvereniging „Contact'1 En met den Voorzitter waren honderden Wieringermeerders van dezeflde meening, blijkens de aanwezigheid van ruim 500 poldergenooten, die ook de behoefte hebben gevoeld op dezen bijzonderen avond bij een te komen. De groote Beurszaal was in een gezellige feestzaal veran derd en kreeg een bijzonder cachet doox het voor deze gelegenheid stijlvol aangeklee de tooneel, met op den achter grond een groote kaart van den polder met daarboven het Je Maintiendrai, De maquette van de Lely en van eenige boerderijen te midden van groen en vlaggen verhoogden het effect. Het programma voor dezen avond was, zooals werd aan gekondigd „anders dan anders' Wij schreven het reeds er is nog geen reden tot uitbun dige feestvreugde, doch het feit dezer tweede droogma king is na een jaar het her denken waard. Tegen een achtergrond van hetgeen gebeurde geeft een stijlvolle herdenking, als dezen avond werd gevierd, ons de noodige verbeeldingskracht en moed voor hetgeen nog moet gebeuren. Met deze woorden van bur gemeester Loggers werd het karakter en de waardeering van het gebodene volkomen naalr waarde geschat. Omtrent het verloop van den avond het volgende Te pl.m. acht uur was aan de grootste toevloed van het publiek van zoowel van uit als van buiten den polder een einde gekomen en kon Voor zitter de Bruyne met een toe passelijke spreuk de opening verrichten, Eenige Wieringermeerliede- ren, gezongen door het dames personeel van het Domeinkan toor met pianobegeleiding van Mej, Wagemaker, oogstten reeds terstond veel bijval. De Dijkgraaf, Ir. Ovinge, gaf vervolgens een overzicht van het afschuwelijk gebeuren van den 17den April en hetgeen daarna door het Heemraad schap en den Dienst der Zui derzeewerken werd onderno men, om te komen tot de plan nen voor het dichten der ga ten, de uitvoering van deze plannen en het droogmalen en tenslotte het droogkomen van onzen verloren gewaanden pol der. Met een spontaan applaus stemden de aanwezigen m met deze toespraak- welke met het verhalen van enkele komische voorvallen niet van sappighe- dden was verstoken. Dan was het aan den heer Van Dorp om met het decla- meeren van illegale poëzie een blik te slaan op den ernst en de hardheid van de voor bije oorlogsjaren, maar ook van de onwankelbare trouw en vaderlandsliefde en onge broken hoop op de toeKomst van de helden, die hun leven gaven voor de goede zaak. Zijn „Voorwaarts Holland" was zeer goed, echter ook „de Ballade" stond op hoog peil, /Het lied der achttien doo- den, dat door den Heer Van Dorp het eerst voorgedragen werd, miste eenige climax, daar de Heer Van Dorp niet direct ingespeeld was. Verder droeg de Heer Van Dorp nog voor „Gesprek tusschen moe der en kind", „Holland", .,In memoriam Joris de Heus van Westmaas" en 4 tafereelen uit het leven van Willem van Oranje, Al met al werd een en an der door de zaal aandachtig aangehoord. Hierna werd staande door alle aanwezigen het zesde cou plet van het Wilhelmus ge zongen Mijn schild en de be trouwen. Na een gezellige „contact" pauze trad de Heer Van Dorp wederom voor het voet licht met een zeer komisch gedeelte „De Boffer" ,,de Co loradokever" en het interview met en honderdjarige werden kostelijk ten tooneele gebracht. Het spelen van 2 en meer rol len eischt van den declamator zeer veel en de moelijkheden waren door den Heer Van Dorp zeer goed overwonnen, Daarna trad het Medemblik- ker accordeonensemble O.N.A, onder leiding van den Heer Boorsma op met enkele zeer mooie nummers, speciaal be werkt voor accordeonorkesten. Met de herkenningsmelodie, n.I. de Succesmarsch van Henk Langerak, had het direct het grootste gedeelte van de zaal te pakken. Speciaal ,,La Traviate", een ouverture uit de gelijknamige opera van Verdi, viel bij het publiek zeer in den smaak. „Oefening na arbeid" kreeg na haar uitvoering een wel verdiend applaus. Hierna bracht de Heer Van Dorp op zeer humoristische wijze Jln het Rollerdamsche trammetje" ten gehoore, spe ciaal voor de dames, wat me nige luidruchtige lach en een hartelijk applaus uitlokte. Daarna kwamen evenals bij de aanvang, een tiental char mante dames enkele liedjes zingen, waaronder het tijdens de vorige contactavond zeer ingeslagen liedje „O, breng mij terug naar de Wieringer- 1 meer." Burgemeester Loggers sloot dezen avond met een korte toespraak. Hij begon met te zeggen, dat men de Nationaal Socialisten wel eens verweten heeft geen band met het ver leden te kennen. Ook Neder land, zegt spreker, wil dez kant op, maar de Heer Van Dorp heeft ons vanavond op warme wijze voor de pauze een oogenblik in het verleden teruggebracht. De menschen leven tegenwoordig bij actuali teiten van het heden, maar ook het verleden mag niet zonder meer vergeten worden. De Wieringermeerbewoners le ven nog in verstrooi-ing ge ëvacueerd, zonder te weten op welk moment zij terug kunnen keeren. Ondanks gebrek aan glas hout en ijzer hebben wij hier een wederopbouwapparaat, dat werken wil en werken kan. De dag van 11 December, geplaatst in het heden tegen den achtergrond van het ver leden, is zeer geslaagd te noemen. Laten wij allen met moed en vertrouwen de taak onne- men die voor ons ligt. Aldus besloot onze Burge meester zijn evenals altijd pit tige speech. Na het zingen van het Wil helmus keerden alle aanwezi gen huiswaarts, gesterkt in de wil om van onzen polder weer te maken wat hij voor de inundatie geweest is. D.W.O. NIEUWS. Alle leden der sportclub D.W.O. werden opgeroepen ter vergadering op a.s. Zon. dag na de 2e Mis te Sloot- dorp te houden. Tijd en plaats worden nader afge kondigd. PREDIKANT BEROEPEN. Bij de Ger. Kerk te Mid_ denmeer werd in de vacatu re Ds. Schaafsma beroepen Ds. v. d. Wielen, Ger. pred. te Boornbergum (Fr.) PREDIKBEURTEN W-MEER ZONDAG 15 DECEMBER. NED. HERV. GEM. Slootd. 10.45 u. Ds. Germans M.meer 2 u. Ds. Germans W.werf 10.30 u. Ds. Vink. M.blik 10 u. Ds. v.d. Neut. Opperd. 2.30 u. Ds. Kloosterm. Lamb.sch. 2 uur Ds. Vink. Midw. 10 u. Ds. Kloosterm. H. Doop. GEREF. KERK. Slootdcrp v.m. 9.30 Ds. Goede Slootd. 2.30 Ds. Goede. Van Middenmeer en W.werf geen opgaaf ontvangen. Coöperatieve Aank. Vereen. De Wieringermeer besluit tot pakhuisbouw annex graandrogerij. Zaakvoerder Spikman tot Directeur bevorderd. Door bovengenoemde vereeni-moet nog nader worden bera- ging werd V/oensdag in Hotel, den, doch op korten termijn, onder vóór de oogst 1947, zullen de gebouwen bedrijfsklaar moeten komen. Het voorstel credietverhoo- ging werd eveneens door de vergadering aangenomen. De rondvraag onder-1 bijzonderheden sluiting volgde, P. G, leden CHR. HIST. KIES VEREEN Afd. Wieringermeer. Voorzitter wijdt >vaar- deerende woorden aan den vertrokken secretaris, den heer de Groot. Bovengenoemde vereeni- ging hield Zaterdagmiddag j.1. in Hotel Smit te Midden- meer een algemeene vergade ring onder leiding van den Heer S. J. Zoodsma. Deze opende met het lezen van een kort schriftgedeelte en sprak in zijn openings woord, na verwelkoming, zijn groote vreugde uit over de goede opkomst. De notulen, opgesteld door den secretaris, den heer de Groot, welke inmiddels werd benoemd tot Burgemeester, werden door den wnd.-secr. gelezen en vastgesteld. De Voorz. memoreert daar na de groote steun, steeds ondervonden van den Heer de Groot, die als secretaris in den afgeloopen tijd zoo veel werk voor de afdeeïing heeft verricht, niet het minsi m den verkiezingstijd. Daar voor, aldus de Voorz.,, zijn wij den Heer de Groot veel dank verschuldigd. Verslag Secretaris afge loopen periode. Daarna bracht de wnd. Secretaris een kort verslag uit over de afgeloopen peri ode, waarin het wei' en wee der vereeniging vanaf het begin van den bezettingstijd tot heden was vermeld. Verslag penningmeester. Deze herdacht de oud.secr. de heer Joh. Schuitema als een der trouwste en vurigste strijders voor de Chr. Hist. Kiesvereeniging, welke he laas de ondergang der Wie_ ringermeer op 17 April 1945 niet lang heeft overleefd. Uit de finantieele gegevens blijkt dat er een tekort van f 39.74. Op alle leden zal een beroep worden ge< daan, aldus besloot men, dit tekort nog weg te werken. Bestuursverkiezing. Het huidig bestuur, dat tijdelijk word benoemd en uit nog slechts 4 personen bestaat, trad in bloc af doch werd terstond bij acclamatie herbenoemd, terwijl 3 nieuwe bestuursleden werden toege voegd. Het nieuwe bestuur is thans als volgt samenge steld S. J. Zoodsma, Voorz.; J. Nieuwhof, 2e Voorz., J. de Gorter Hzn., Secr. C. v. d. Sar, penningmeesterC. Hage. alg. adj. A. H. de Koeck en D. de Jong. Politieke rondblik." Daarop hield de Voorz. een inleiding over het onder werp „Politieke rondblik.' Spreker releveert, hierbij o.m. de gang van zaken in de C.H.U. na de bevrijding. De eenheidsdrang die ook in de Unie was doorgedronger spleet de gelederen uiteen Men was de vaste koers kwijt en de C.H.U. werd van alle kanten aangevallen, aan. slag na aanslag werd op haar gepleegd maar zij bleef on danks dat, door Gods goed heid, staande. Terwijl zelfs het partij orgaan „De Neder lander" overging naar de p. v.d. Arb. en uitkwam on der de naam van „De Nieuwe Nederlander," hebben twee weekbladen, t.w. „De Cru. Hist. Nederlander" en „Ko ningin en Vaderland" een groot aandeel gehad in de wederoprichting van de Unie. De 2e Kamerverkiezin gen brachten groote voldoe ning terwijl bij de daaropvol gende verkiezingen voor Prov. Staten en de Gemeenteraden ^tQmmonfiifpr "Zich hi£"T Smit te Middenmeer, leiding van den Hee; Luth, een algemeene vergadering gehouden, waarin belangr ke besluiten werden genomen. In zijn openingswoord rele veerde voorz. de vele vonden moeilijkheden tijdens evacuatie en noemde daar- i] de primitieve pakhuis- uimte te Wieringen als tijde lijke opslagruimte. De goede zijde hiervan is dat het zaken doen daar heeft geleid tot het vestigen van een filiaal te Wieringen. De notulen 1945 gelezen door secretaris G. Smid, wer den goedgekeurd. Het jaarverslag gaf een Korte weergave van den gang van zaken van de vereeniging. Een bijzonder woord van lof en waardeering werd gebracht aan Directie en personeel voor de vlugge opbouw, In een der laatste bestuurs vergaderingen werd besloten de huidige zaakvoerder, de heer Spikman te benoemen tot Di recteur,, Balans verlies- en winst rekening door den Directeur toe gelicht, werd goedgekeurd. De omzet veevoederartike- ien bedroeg 535 ton Kunstmeststoffen 6000 ton zaaizaden, pootgoed 750 ton Bestrijdingsmidd. enz, 23 ton FLEVO NIEUWS. Programma voor 14 en 15 December. 14 Dec. Flevo 2Z.A.P. 3, 2 uur 15 Dec. Flevo IOu- desluis 2 2 uur Geel Zwart 3—Flevo 3 12 uur. Van het 2e verwachten wij zeker een overwinning, doch ook het le moet weer eens laten zien wat zij in haar mars heeft. Tot het eind toe volhouden lui. Oudesluis is leverde geen wel een zware opgave, maar op, waarna er hoeft toch niet van ver_ loren te worden. Vereen,, voor Bedrijfsvoorlichting in de W meer. Totale omzet 7308 ton L'e Directeur gaf een over zicht der omzetten, onkosten, saldo, kunstmestpositie, vee voeder, malerij en Inl. granen in verband met pakhuis en drogerij.-bouw. Voorts werden expeditie, leden-rekening, betalingsvoor waarden en landbouwwerktui gen door de Directie uitvoerig toegelicht en besproken. Bestuursvoorstellen. Voorz. bracht daarop het voorstel aan de orde om 2 pCt. bij de leden-rekening oij te schrijven- Hierdoor wordt de leden-rekening gebracht op rond f 40,000. Voorts wordt voorgesteld 2,5 pCt voor reserve bij te schrijven. Deze wordt daardoor gebracht op f 16000.- Beide voorstellen werden door de algemeene vergadering aangenomen. Bestuuis- en commissaris verkiezing. Aftredend de heeren D. Troost en E. Bruins als be stuurslid en D, Feitsma als commissaris. De heeren D. Troost en E. Bruins werden herbenoemd. Tot commissaris (vacature Feitsma) werd benoemd de heer H. Grin, Voorz. bracht hierop vrien delijk dank aan den hr. Feitsma voor het veelomvattende werk door dezen verricht. Bespreking uitbreiding pak huizen- en graandrogerij. Het bestuur kwam daarop met het voorstel over te gaan lot den bouw van een pak huis en graandrogerij. Over dit punt werden eeni ge besprekingen gevoerd er werden gevraagde inlichtingen verstrekt. De daarop gehouden stemming besliste dat de bouw van een pakhuis annex droge rij tot stand zal komen. Inzake de te kiezen plaats Als hel kalf verdronken Is dempt men de put. In ons nummer van 11 De cember maakten wij melding van een gecompliceerde bot sing, vermoedelijk ontstaan door een knik in den weg aan J het stemmencijfer zich hl£^ i_ Mededeeling no. 316 Aaltjesziekte aardappelen, oppassen de boodschap. Het is gebleken dat er dit jaar in de aardappelknollen bij enkele landbouwers in den polder, een ziekte voorkwam waarvan de verschijnselen ongeveer als volgt kunnen wor den beschreven, Eenigszins ingezonken, bruin achtige plekken schemeren door de schil heen. Soms komen er eerst kleine barstjes en later grootere barsten in de schil. Deze aardappelen waren aan getast door het stengelaaltje (aardappelaaltje.) Soms kan deze aantasting verward worden met die door Phytophtora infestans, de gewone aardappelziekte of met droogrot, zoodat niet al tijd met het bloote oog is uil te maken, met welk van de ziekte men te maken heeft. En aangezien het natuurlijk voor den teler van het groot ste belang is, de ziekte tijdig te onderscheiden, gaan wij op de symptonen nog even nader in. Bij het aardappelaaltje is het vleesch op de zieke pleK- ken, die vaak bij het navel einde beginnen, bruin en krui melig geworden. Dit verschijn sel breidt zich langzamerhand naar binnen toe uit. Bij aantasting door Phytoph. tora blijft het vleesch meer vast en is het ook vochtiger. Bij aaltjesziekte vindt men in de korrelige massa een groo te menigte stengelaaltjes, dit zijn zeer kleine, hoogstens l'/s mm, lange en zeer dunne, dus met het bloote oog nau welijks zichtbare wormpjes. Deze aaltjes zuigen de eellen uit en veroorzaken daardoor de hierboven beschreven verschijn selen. Worden aaltj'eszieke Knollen uitgeplant, dan kunnen de aal tjes van daaruit in het loo! binnen dringen, de stengek blijven dan kort, dik en wor den broos de bladeren kron kelen en worden kroes; echtei gebeurt het ook wel, dat ui aaltjeszieke knollen volkomen gezonde planten opgroeien In ernstige gevallen vormen de aangetaste planten geen ol zeer kleine knollen. Aaltjesziekte kan ook bij gebruik van volkomen aaltjes- vrij pootgoed in het gewas op treden, In dat geval is de grond besmet en tasten dus de aal tjes van uit den grond de aardappelen aan. Men ziet dan vaak een pleksgewijs optreden der ziekte. Het is duidelijk, dat men geen poters moet nemen van perceelen, waarop de ziekte voorkomt. Overigens Kan men tegen de ziekte niets anders doen, dan rationeele vrucht wisseling toepassen. Uitzoeken der poters helpt reeds veel, maar is niet geheel afdoende, daar kleine aaltjeszieke plek ken gemakkelijk over het hoofd kunnen worden gezien. Daar om moet het indien het plaats vindt, niet alleen in het najaar geschieden. Gedurende de be waring neemt namelijk' de aantasting toe, zoodat het kan gebeuren, dat een partij aard- apppelen, die in de herfst nog 'slechts in geringe mate is aan getast, in het volgend voor jaar een veel sterkere aantas ting laat zien. Vroegtijdig ver wijderen van door aaltjes aan getaste planten verdient alle aanbeveling. Ook moeten aal tjeszieke knollen bij het rooi en niet op het veld achter ge laten worden. Niet alle rassen zijn even vatbaar voor aantas ting door aaltjes. Zoo worden Roode Star, Noordeling, Popu lair en Ultimus weinig aange tast. Het is echter duidelijk, dat men, wanneer er gezocht moet worden naar dergelijke meer aaltjes resistente rassen in een bepaald gebied het daar al niet best meer is. Het is dan ook voor de Wieringer meer van groot belang dat men op die bedrijven waar dit jaar aaljtes zijn voorgeko men, het gevaar goed inziet en alle maaregelen neemt om het kwaad volledig de kop in te drukken. Dus zeker geen poters gebruiken van de be wuste partij en voorloopig ook geen aardappelen verbouwen op het bewuste perceel I Het is natuurlijk niet uitge sloten dat de aaltjes met het pootgoed de polder zijn bin nengekomen. Het ligt zelfs voor de hand om dit aan te nemen. Het lijkt me van groot belang deze kwestie goed in de gaten te houden. Daarom verzoeken wij alle landbou wers, die het vermoeden heb ben, dat zij aaltjeszieke aard- apppelen kunnen hebben, ons hiervan in kennis te stellen, opdat dit nader onderzocht kan worden. Het is vooral ook van belang de herkomst van het pootgoed in dezen na te gaan, Ir. L. R. DIJKEMA Wegens dienstplicht der tegenwoordige GEVRAAGD EEN BEDIENDE VOOR MELKVENTEN] Niet beneden 20 jaar. Ook genegen om andere werk, zaamheden te verrichten. Loon nader overeen te ko_ men. EVERT SLOOTHAAK. Elftstraat 5„ Hippo. I en daar sterk uitbreidde, na het ongeluk is j Zeer terecht heeft iemand stratenmakers deze knik de Chr. Hist. Unie het Won_ der van 1940 genoemd. het Industrie-terrein. Ee door uit den weg gehaald I Nadat de inleider breed, voerig de houding der C.H.U. inzake de verschillende po. litieke problemen had be sproken, wekte hij allen op de C. H. pers te lezen om, daardoor meer kennis te verwerven van de beginselen der partij. In de rondvraag kwamen nog eenige zakelijke en in terne aangelegenheden ter tafel In zijn slotwoord dankte de Voorz. alle aanwezigen voor hun medewerking fcn aanwezigheid en wekte ieder op de beginselen der C.H.U. in de wereld uit te dragen. De heer Nieuwhof sloot daarna met dankgebed. U kunt eenvoudig niet verkeerd dansen. Iedere dansfiguur is zó nauwkeurig tot op de kleinste onderdelen, in tekening weergegeven, dat U na verbazend korte tijd de moeilijk ste variaties correct danst. Wat U anders na weken lang moeilijk afgaat hebt. U thans na enkele kwartiertjes vol komen „onder de knie Dat. komt doordat U ziet wat da bedoeling is. Tachtig demonstratie-tekeningen (voor heer en dame) met puntsgewijze toelichtingen vormen dë inhoud van de Unieke 27_lessen Cursus Moderne Dansen (Slow.fox, Foxtrot, Eng. Wals, Rumba, Tango). Zevenen twintig lessen die U in 27 dagen die echte dansflair geven. Complete Cursus (27 lessen) f 15. Cursus Beginners (12 1'esen) f 7.50. Cursus Gevorderden (15 lessen) f 10. Aflevering direct. Prospectus „Dansen in één maand" grat. Bestellingen per postwissel of onder rembours aan DANSINSTUUT DUCHAMPS, Amsterdam—Postbus 5028.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1946 | | pagina 3