m WAARHEEN? AARDAPPELSELECTIE- CURSUS. DIENST WEDEROPBOUW WIERINGERMEER. NIEUWE BONNEN. WiüüljtvGER N1MWS üui- i,»y. van Landbouw, afdeeiing Wieringen. Ir. L. de Vlies over „Vee.eed in 't algemeen." Voor de Koll. Mij van Land bouw sprak Diiisuagmorgtai in „rxOitl Centraal" te Hip- poiyuusnoef over bovenge noemd onderwerp de heer Ir. ae Vrits, Rjjksveeteeib- consuient voor in. Holianu. Ondanks hec kouds winter weer was een groote groep veefokkers bijeen, aan wie de Voorz. S. Bakker Mzn hec welkom kon toeroepen. Een bijzonder wsikomsc- woord ontving de heer de Vries. Het „boer zijn" aldus ving Ir. de Vries zijn bet-oog aan la veelal van vader op zoon en niet velen kozen dn beroep uit drang. Wel ziei. men velen uit het boerenva„ naar andere bedrijfstakken In het boerenvak zitten ech ter vele illusie's, waarmede de een meer, de ander min der behept is, naar gelang van persoonlijken aanleg of aard. Het boerenvak is volgens spr. altijd nog een mooi be roep, hoewel in die mooie werkkring ook vele teleur stellingen niet uitblijven, o.a.i vóór den oorlog de minder goede bedrijfsuitkomsten. Voor veehouders is hel ideaal een mooi bedrijf, he bezit van een mooie veesta pel in goede conditie en steeds grootere veredeling De veefokkerij gaat niet van zelf doch men overwege op welke wijze beterschap is te bereiken,, Men moet systfc matisch te werk gaan ei. zich steeds met alles op de hoogte stellen. Door toepas sing van goede melkcont.róle weet men wat men aan kwaliteitsvee bezit. Nu is het jammer, aldus de heer De Vries, dat men alleen in N._ Holl'and een 4_wekelijksche melkcontr heeft, terwijl an. dere provinciën een 2-weke. lijksche melkcontröle invoer den. Het dagelijksch contro. leeren echter zou het meest juiste zijn om de opbrengst. cijfers te benaderen. Het productie - cont öle. systeem is een onontbeerlijke pijler. De volgene pijler waarop een goed geoutilleerd veebe drijf moet rusten is de kwestie der stieren. Naast regelmatige melkcontröle een beste stier. In de fokkerij is goed mannelijk fokmat-eri. aal onmisbaar, waarbij nim mer met eigen gefokte stie ren mag worden geteeld,^ omdat inteelt in een veesta.1 pel altijd funest is. Daardoor wordt de fokzuiverbeid ver. i waari'oosd. Men koope stieren van een ander, van prima gehalte en ga af op goede gegevens omtrent herkomst eigenschappen enz. en da,_ is gezamenlijke aankoop hel meest aan te bevelen. Men overtuige zich daarbij van de go°rle of komst o.m. door de registratie dekbewijzen terwijl spr. gezamenlijke aankoop via fokvereenigin. gen of N.R.S. aanbeveelt Koopen via een fokveree- niging behoeft weliswaar geen doel te zijn doch het is middel, om over goede en betrouwbare cijfers te be schikken. Van de erfelijkheidsleer geeft spr. een duidelijk beeld. Ook hiervoor moet men over goede gegevens beschikken. Bij het Zw. bont Fr. Holl. Veeslag heeft men voor alles te letten op de melk. en vetproductie van het rund terwijl het exterieur later xomc, omuac hierbij me^r ijersooniijKe kijk der Inspec teur v.h. Scauiboek in het geding komt. Ook in de fok ncnimg zi'ccen veie graau. eel'e vei schillen. Een jong lokdistrict zal aich aivjju eerst, over aan koop in verbinding stellen mee een oud district, hoe wei men ook later zelf wu verkoopen en heb draait meestal om de jonge stie ren. In N. Holland stond de melkproductie Tang op den voorgrond, waartegen spr. althans tegen overdrijving moet waarschuwen. Gelet- moet worden op melk, vet, vroegrijpheid exterieur. De uitslagen der keuringen zijn ook van doc«r_ slaggevenden invloed op de fokrichting. Van de 62 fok. vereenigingen in Noord-Hol land behoeft het grootste deel der fokkers aanvulling en verbetering van eigen materiaal' waardoor afzet of verkoop een ondergeschikte «rol speelt. De elite-fokkers,- ook de stierenfokkers heb ben echter naast de melk- geldinkomsten ook Jnog de afzet van fokmat-eriaal'. Dooi iat de prijzen tusschen fok. en slachtwaarde nog al be duidend uit elkaar liggen schuilt hierin een gevaar, omdat er uitgehaald moet. worden wat er in zit. Het gevaar schuilt n.1. hierin dat de kooper der stieren zich degelijk moet realiseeren hoe de productiecijfers zijn verkregen. De 2 pijlers waar op het bedrijf behoort te rusten zijn le De noodige productiecontröle en 2e een beste stier van prima af stamming en exterieur. Noodig is oriëntatie van herkomst omdat cijfers niet altijd betrouwbaar zijn. De erfelijkhe dsl -er, omdat de factoren, productie, melk.. opbrengst, vetgehalte, lakta. tïecijfers, stabiliteit, onre gelmatige melkgif.t, waarvan zéér erfelijk is de kg.melk gift. Ten aanzien van het vet gehalte zijn de afwijkende invloeden niet zoo groot. Wel wreekt zich een tekort aan eiwit, zoodat men daarin evenwicht moet zoeken. Op voeren van het vetgehalte gaat bij hooge uitzondering en dan bij herfstkalvere door toediening van cocos en palmpitmeel, waardoor het vet soms met 2% stijgt terwijl bij tildig omscharen ook in enkel'e gevallen uitzonderingen stijging plaats heeft. Voor het aan- koopen van een stier in groepsverband adviseert spi eën stier te koopen van 5 iaar of ouder omdat men dan melkstaten van de dochters kan raadplegen, hoewel niet elke stier in elk gebied even troede resultaten afwerpt D? practijk echter leert dat de meeste kalveren verwekt worden door jonge stieren, waardoor het- speculatieve element te veel wordt be. vorderd. Het meest pract'sche zou spr. vinden om bv. de beste koeien toe te laten bij een oude gestationeerde stier. Inzake de opfok van kalveren meent spr. te moe ten waarschuwen voor over. üriiving. Met een variant on een gezegde van Prof. Bakker wil spr. gaarne erkennen dat het kalverenfokken gelijk Zaterdag, Zondag en Maandag Cinema de Haan Film „De Slag om Arnhem." Zondag Bal in Café Concordia, Hippolytushoef. Zaterdag 11 Januari des middags en 's avonds Sportfilms ten bate van de Gym. Vereen. Wieringen in Concordia Hippolytushoef. 11 Januari Verg. v.d. Stichting v.d. Landb in Hotel' Smit te Mddenmeer. 16 JanuariUitv. R.K. Toon. Ver. D.W.O. W.meer in Hotel Smit. Opgevoerd wordt„Waar de Ster bleef Stille Staan" door de toon. De Ypelaars. Kerkdiensten Wieringen ZONDAG 12 JANUARI. NED. HERV. GEM. Den Oever 10'/2 uur de hr. v.d. Berg. Catechisatie H._hoef. Vrijaag 17 Jan. boven 16 jaar van 7—8 uur. a.s. Lidmaten idem 89 u. Dinsdag 21 Jan. jongens tot 16 jaar 71,'-8V2 uur. DOOPSGEZ GEivl. H.-hoef v.m. 10.30 uur Ds. A. P. Goudsbloem. Cnderwerp Een klacht, een jubel of. (De kerk is verwarmd I) EVANGELISATIE H.hoef 10 uur dhr. O. Deen. Den Oever 2.30 uur dhr. H. Denkers. CHR. GER. KERK. Gebouw Land in Zicht v.m. 10 en nam. 3 uur dhr. G. Vis^i GEREF. KERK. H.hoef v.m. 10 u, Ds. M. Schenki H.hoef nam. 2.30 uur Ds. M. Schenkeveld Bediening H. Avondmaal. Den Oever v.m. 10 u. Leesd. Den Oever 3 uur Stud. C. Brinkman. Officiëele Bekendmaking. UITREIKING VAN CONSENTEN. De Burgemeester van Wieringen maakt bekend, dat voor de uitreiking van Consen en voor de uitoefe ning van de kustvisserij, op Maandag 13 Januari a.s. des namiddags van 2 tot 4Va uur zitting zal worden ge houden te DEN OEVER in de lunchroom van de Wed. S. Koorn, Havenstraat 2, al daar. Wieringen, 10 Jan. 1947. De Burgemeester voorn., L. C. KOLFF. KENT GIJ DEZE STREEK. In onze prijsvraag is 1 foutje geslopen. Bij 21, waar gevraagd wordt een ander woord voor „oefenmeest.er", staat) vooraan 1 puntje te veel. Van de eventueele reeds ingezonden oplossingen zal een foutieve invulling goed worden gerekend. De termijn voor Inzending is verlengd tot 16 Jan. Visser staat met het fokken van een spaarpot. Een goed fok ker heeft liefde voor zijn vak hetgeen meebrengt dat hij door en door boer moet zijn. Men houde echter voor oogen dat men niet alléén het ideaal kan ben-eiken in de fokkerij, doch collectief. Een vast fokdoel voor oogen houden, gebaseerd op goede melkproductie, vetgehalte en type of bevleeschdheid. Aan het laatste is de vroegrijp heid annex. De melkproductie b ijve hoofd zaak, voorts ven-gare men de kennis benoodigd voor het beoordeelen der produc tiecijfers, lengte laktatiepe. periode en lengte productie fokstelsel, fokst-ammen en productie, allereerst In het eigen gebied. Daarvoor zijn ook de keurings- en tentoon. stellingsbezoeken nuttig. Spr. besloot zijn goed ge documenteerd en voor de vuist weg gesproken betoog met de hoop en den wensch dat hij met deze inleiding de ambitie voor de veefok kerij eenigszins mag hebben verhoogd. (Applaus.) Vele vragen werden den begaafden spr. gesteld, o.a. over de opfok van stieren, over het M.R.IJ veeslag, het Blaarkoptype, of het N.R.S KUNSTKRING. „De Wereld van Morgen,' gebracht door het Zuid- Nederlandsch Tooneel o.l.v. Pierre Balledux, zal de taf- rijke bezoekers die Woens dagavond in Cinema de Haan getuige waren van één van de schitterendste opvoerin gen van den Kunstkring, na afloop toch wel tot eenig nadenken hebben gestemd. In het stuk werd een pro bleem aangesneden dat de wereld van heden heeft op te lossen, de bedreiging van de verpeste Duitsche jeugd voor de toekomst. Hoe zal het er morgen uitzien Weel een Hitier, die dan misschien Müller heet Wij maken kennis met het intieme gezinsleven van Mi_ chael Frame, Professor in de chemie in Amerika, die zich het lot van het 13-jarig- zoontje van zijn door de S.S vermoorden vriend (een Duitsch geleerde die het Duitsche volk „zwak" maak. te met zijn humanistische denkbeelden) aantrekt en de jongen op een uitwisse- lingsschip naar Amerika weel te krijgen. Frame zal zicb met de opvoeding van Emil belasten. Reeds onmiddellijk na zijn aankomst worden conflicten geboren en ai spoedig ont popt Emil zich als een lid van de Duitsche jeugd, dat. volgespoten met Nazi-gif en nog steeds gehoorzamend aan de ingepompte nazi- theorieën (alles voor den Führer) zoo noodig tot mis daden vervalt. We zien waartoe één zoo'n probleemkind in staat is hoe moeilijk het is de betere instincten bij hem op te wekken en weer een normaal mensch van hem te maken Vooral moeilijk als Emil Vanwege de Stichting voor Land. en Tuinbouwonder- wijs in de WIERINGERMEER zal onder auspiciën van den NA.K. een AARDAPPELSELECTIE-CURSUS worden gegeven. Cursusleider is de heer P. KOOIMAN, hoofdcontroleur N.A.K. te Anna Paulowna. De cursus zal omstreeks 20 JANUARI a.s. aanvangen. Deelnemers dienen zich vóór 16 JANUARI 1947 op to geven bij het secretariaat van den cursus, p.a. Raadhuis te Lutjekolhorn. Bij de aanmelding dient men te vermei den leeftijd, beroep en genoten onderwijs. Vroegere aanmeldingen vervallen. VERKOUP VAN KLOMPEN. Op Dinsdag 13 Januari a.s. zullen des voormiddags van 910 uur in het Centraal magazijn te Wieringerwerf, een partijtje klompen, gemaakt uit Wieringermeerhout, worden verkocht aan Wieringermeerbewoners op vertoon der stamkaart. De maten zijn binnenmaats gemeten, 21, 22, 23, 25 en 28 c.m. De prijs bedraagt f 1.50 per paar. Wieringerwerf, 10 Januari 1947. De Commissie Wederopbouw W..meer\ meenschappelijke exploitatie, van dekstieren en kunstma-( zijn geslepenheid geveinsde tige bevruchting. i belangstelling aan den dag Hoewel alle vragen door iegt. spr. breedvoerig en duidelijk Toch wordt tenslotte een Stichting de Wieringermeerscholen. Aangifte van leerlingen voor de Wlertagermeerschool te WIERINGERWERF, welke vermoedelijk 1 FEBRUARI a.s. wetrdt geopend, kan voor 19 JANUARI a.s. geschieden bij den heer J. W. J. Aalders, Hoofd der Wierlngermeer. school te Middenmeer en bij den Heer J. P. Burger, Hoofd der Wieringermeerschool te Slootdorp. beantwoord werden heeft Ir. de Vries over de kunst matige bevruchting nog al bres geslagen in de nazi. vesting. Dit was er ééne één die capituleerde maar een vrij uitgebreid antwoord Duitschland telt 12 miilioen gegeven. Dit verkeert aldus <,an zulke kinderen. Dit houdt spr. omdat, 't in N. Holland een ernstige waarschuwing practisch slechts op 2 plaat- (n. Zal de wereld dit pro. sen wordt toegepast en voor yeem aan kunnen elke plaats maximaal voor Men intense belangstelling 500 koeien per stier, nog in heefi, het. publiek meege- een beginstadium. j jeefd en genoten van het Des ondanks ziet spr. hier.1 schitterende spel van het gezelschap Balledux. Stuk voor stuk was de vertolking der rollen „af." Bespreking van spel en spelers zou te ver voeren. We willen dus hiermede vol ta binnen afzienbaren tijcl wel perspectief. In het bui tenland Denemarken brengt men het reeds tot 1000 koeien per st.ier. Ook in ons land zijn op sommige plaatsen reeds gunstige erva. staan. ringen geoogst, hoewel weer De voorzitter, de Heer J. anderen minder succes had-| Boon had vóór de voorstel den. Ung nog een welkomstwoord Voor de thans nog vele gesproken en beantwoordde practische bezwaren o.a. 0p heldere wijze een onlangs ondeskundig en te weinig jn 0ns blad opgenomen stuk Eindelijk Huishoudzeep, ,Voor de periode van 5 tot en met 18 Januari zijn nog de voigende bonnen aangewezen: Eonkaaxten KA, KB, KC 701 Strook no. 2 55-4 Algem, 100 gram bloem of kindermeel, niet uit rijst bereid, '55-5 Algem. 1 kilo appelen of peren, 55-6 Algem, 50 gram cacao, 55-7 Algem, 125 gram koffie o5-8 Algem, 50 gram the# .55-9 Algem, 22o gram huis houdzeep of 90 gram toiletzeep Bonkaarten KD, KE 701 i 56-5 Algem, 1 kilo appelen of peren 56-6 Algem, 50 gram cacao i 56-2 D Res. 225 gram huis houdzeep of 90 gram to.letzeep 56-2 E Res, 450 gram huis houdzeep of 180 gram toiletzeep. TABAKSKAART T 66 2 rantsoenen tabaks artikelen. personeel, is er een centrale commissie die het knntma. tig bevruchten verbiedt om bezwaren van besmetting enz. tegen te gaan. Hiervan kan echter ont heffing verleend werden. Doordat er groeiende belang, stelling voor bestaat zal het experiment zeer zeker sterk uitbreiden. De heer S. Bakker sprak zeke-r namens alle aanwezi gen toen hij den Heer de Vries dank bracht voor diens leerzame en practische in leiding. den wensch uitsprei kend dat hierdoor de fokkerij contra den Kunstkring. Spr. hoopte, dat „De We-; reld van Morgen" eens zal zijn zonder ingezonden stuk_| ken, afgunst, haat en nijd. 1 Aan het slot dankte PasJ t.oor Kouwenhoven de spelers namens alle aanwezigen. '1' Was een prachtige avond. JACHT EN VISSCHERIJ. In 1946 werden 20 jacht. akten uitgereikt,, en 270 consenten voor de uitoefe ning van de kustvlsscherij. BOUWPLANNEN DOOR DESKUNDIGEN Door het gemeentebestuur op Wieringen tot een hooger is besloten, zulks in het. be_' peil mag stijgen. ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN. lang van een goede techni- sche voorlichting, voortaan' slechts plannen en teeke_> ningen voor nieuwbouw te, aanvaarden, indien deze door een architect zijn opgemaakt. BRIDGE. De Wieringer bridgeclub speelde Donderdagavond een viertallen.wedstrijd voor de competitie tegen H.B.C. '45 en Bridgeclub Helder. De uitslag was 5—3. Wieringen I— H.B.C. '45 I 26—78 0—2 Wieringen II—H.B.C. '45 II 42—54 0—2 Wieringen III—H.B.C. '45 III 64—60 1—1 Wieringen IV— Helder VI 54—40 2—0. Uitslag 35. VERLOTINGEN. Aan de voetbalvereeniging „Succes", alhier is vergun ning verleend tot het aan. leggen en houden van een verloting ten bate van het trainersfonds. Uitgegeven zullen worden 5000 loten a f 0.25. „Harmonie" zal voor het aankoopen en onderhouden van muziekinstrumenten 3000 Toten uitgeven f 0.50 per stuk. Medemblik. VOORDRACHTAVOND. Was het de weinige inte resse voor voordrachtkunst of hield de felle koude veel menseden achter de warme kacnei Hoe hec ook zij, het kleine aantal liefhebbers, dat zich Dinsdagavond den kouden gang naar „Het Wa pen" getroost had om de voordrachtkunstenaar Jac.. ques Reule in zijn repertoire re beluisteren, zal daarvan: geen spijt hebben gehad. De: thuisblijvers hebben een zeer mooien en op buitengewoon! hoog peil staanden avonds gemist. Het programma, dat Reule had uitgekozen, trof ons door een rijke verscheiden heid. Naast werk van Muïtatuli, Helëne Swarth, Francois Pau wels, Pol de Mont e.a. bracht hij verzen en rijmen uit Vondels „GJjsbrecht van Amstel" „Pierrot aan de Lan taarn" van Martin Nijhoff en tot slot het bekende „Weezenlied" van Ernst ven WU'denbruch. Op suggestieve wijze deed' hij zijn publiek de schoon heid der poëzie meebeleven. Zijn prachtig geschoold: geluid en goed getroffen me: miek droegen daartoe ruim schoots het hunne bij. Hoe: goed was zijn .„Laat het Sneeuwen, Heer" en hoe voortreffelijk wist hij b.v. in de „;Gijsbrecht"-fragmenten zijn auditorium mee te roe pen in de tragische sfeer van dit. treurspel. In het ..Wezenlied" deed Reule alle facetten van zijn voordracht kunst schitteren. Nu eens fel, dan weer vol deemoed bracht hij het levensverhaal van Broeder Medardus voor het voetlicht. Het kleine, doch zeer aan dachtig publiek was gul met haar bijval en bewees daar mee het gebodene op prijs te stellen. Het debuut in Medemblik van dezen kun stenaar, die vroeger als ac teur aan de Kon. Ver. Ne.d. Tooneel was verbonden, ie alleszins goed geweest.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 2