WIERINGERMEER NIEUWS DE RAAD GAAT WEER VERGADEREN. HET KINDERHOEKJE. GLIBBERIG, MAAR GELUKKIG! DIENST WEDEROPBOUW WIERINGERMEER. De Burgemeester heeft de1 leden van den gemeenteraad opgeroepen tot het houden van een vergadering op Zaterdag 22 Maart a's. des nam. 2 uur. De agenda voor deze ver. gadering vermeld o.m. a. de aanbieding van de gemeenterekening over hei dienstjaar 1945 met de vol. gende totaalcijfers Gewone dienst ontvangsten uitgaven Nad. slot derh. f 317.553.53 f 371.102.08 53.548.55 Kapitaaldienst ontvangsten f 398.849.02 uitgaven f 054.601.17 Nadeelig slot f 255.752.15 B. en W. vestigen er de aandacht op, dat 't nadeelig saldo van den gewonen dienst geen juist beeld vertoont van de uitkomsten. Uit nog te verhalen en te betalen posten blijkt, dat de uitkomsten beduidend gun. stiger zijn geweest. Het groote nadeelige saldo van den kapitaaldienst is te verklaren door het feit, dat, in den loop der laatste j aren j verschillende kapitaalsuitga ven gefinancierd zijn uit' gewone middelen. Ieder jaar"; wordt een bèdrag afgeschre ven, overeenkomende met I de voor elk object, gebruike lijke aflossing en het totale saldo naar den volgenden dienst, overgebracht. Hoewel de rekening zal worden nagezien door het Verificatiebureau der Ver. eeniging van Nederlandsche Gemeenten achten B. en W een onderzoek door een com missie van drie raadsleden gewenscht, alvorens de reke. -ning voorloopig wordt vast gesteld. b. Aankoop van een elec. trische koelcel voor die nood. slachtplaats te Slootdorp. Dit ter vervanging van de door de inundatie vernielde koelcel. De kosten hiervan worden geraamd op f 4500. e. Vereeniging voor Vreem. delingenverkeer. B. en W. stellen voor de gemeente als lid te doen toetreden tot de plaatselijke V.V.V. en deze een subsidie te verleenen, waarvan het bedrag voor 1947 ware te stellen op f 750. d. Adres Middenstand inzake Ventverbod. Dit adres, afkomstig van 46 middenstanders uit onzê gemeente behelsde een ver zoek om een verbod tot het uitventen of bestellen van levensmiddelen of andere levensbehoeften in het leven te roepen voor hen, die niet gerekend worden te behooren of behoord hebben tot den middenstand van Wieringer. meer. B. en W. zijn in hun advies van meening, dat de raad niet bevoegd is een zoodanig verbod in het leven te roe pen omdat daarmede de grenzen van de in artikel 168 der gemeentewet worden overschreden. e. Wijziging van de ver. ordening op den keurings dienst voor vee en vleesch/ Hierdoor zullen keuringen na het slachten (dus ook na huisslachting) slechts ge. schieden in inrichtingen welke voldoen aan de eischen gesteld in artikel 19. der Vleeschkeuringswet. f1. Herbeplanting van de Terp. B. en W. stellen voor de beplanting te doen geschie den op denzelfden voet als vóór de inundatie,, waarvan de kosten worden geraamd op f 9450.—. De brandweer bood uitkomst Het woonschip van den heer van T., liggende aan den Ka- naalweg, maakte vorige veek Dinsdag zooveel water, dat de brandweer ter assistentie noest worden geroepen. Na een half uur pompen was het gevaar geweken. Bekendmaking. GEREF. KERK. Woensdag 19 Maart D.V. om 3.45 uur bidstond voor het gewas (Middenmeer). Daar na gemeentevergadering. DE EERSTE Pachter L, Vreugdenhil van bedrijf E 38 aan den Schelpen- bolweg was de eerste, die! Maandag j.1. een geboorte-aan- gifte kwam doen bij den amb- tenaar van den Burgerlijken Stand op de hulp-secretarie in het Domeinkantoor te Wie-I ringerwerf Gertrude Franziska Anna Maria zijn de namen van de; jonggeborene, die het eerste in1 in de nieuwe registers werden vermeld, BUSDIENSTEN HERVAT Vrijdag j.1. heeft de NACO haar busdiensten van Alkmaar en Schagen vice versa hervat. De wegen waren toen van dien aard, dat de diensten zon der groot risico weer gereden konden worden. DE DOOI Eind vorige week waren de straten in Middenmeer her schapen in geweldige water massa's. De straatrioleering was op verscheidene plaatsen door de de vorst verstopt geraakt en de bewoners waren met schop pen en bijlen in de weer, na tuurlijk met rubberlaarzen, om het water zoo spoedig moge-j lijk weer te bestemder plaatse' af te voeren. In de meeste gevallen werd dezen arbeid met succes be kroond. STORM De storm, welke Zondag avond en de daaropvolgende nacht over ons land raasde, heeft ook in de V* x-ringermeer eenige sporen achtergelaten. Op verscheidene plaatsen werden pannen van het dak gerukt. De daken van open kap- schuren, de z.g.n, landbouw- hangars, welke vroeger ook een geliefd object voor storm winden waren, hadden het! op vele plaatsen hard te ver duren. Meerdere golfplaten maakten na losgerukt te zijn, een luchtreis en belandden er gens in de omgeving. Naar wij vernemen, onder vonden eenige in aanbouw zijn-1 de boerderijen ook schade van dezen vliegenden storm. Een bewoner van een woon schuit nabij Middenmeer, werd gedwongen midden in den, nacht de hulp in te roepen, daar' het dak van zijn ark veel cpj een deksel van een doos ging lijken, ,,En dat gaat niet", want we hebben nog geen zo mer was de laconieke op merking van den arkbewoner. Met- deze wel zeer- krach tige uitin van de Maartsche buien lijkt de winterperiode van 1947 definitief beëindigd te zijn. Benoemd. De Heer C. Schenk hulpmachinist bij het Gemaal Leemans te Den Oever, is met ingang van 1 Maart j.1. in ge lijke functie benoemd te Urk. De heer J, Frikken te Me- demblik, machinist op arbeids contract bij het Ggmaal Lely, is met ingang van 1 Maart j.1. benoemd tot hulpmachinist in vasten dienst bij het Gemaal Leemans te Den Oever. Uit het Betondorp bereiken ons berichten als zouden de eerste bewoners in de aldaar gedurende het afgeloopen jaar opgetrokken Maycrete-woningen ernstige last ondervinden van dooiwater, Volgens onzen zegsman lig gen de vloeren van deze wo ningen beneden het maaiveld, hetgeen o.i, een wel zeer ern stige fout van de bouwers is. Voor de bewoners echter een ernstige overlast 1 De zevende volkshoogeschool Op het buiten Huize Eer beek" zal nog in den komenden zomer de zevende Volkshooge school in ons land worden ge opend. Men zal ten spoedigste met de inrichtinig en verbouwing beginnen, waarmede een be drag van f 27.000 gemoeid is. Bekendmaking Medemblik. AAN PACHTERS MET BURGERLIJKE STAND OPEN KAl'SCHUREN. van 1 t.m. 15 Maart. 1947. De pachters in de Wierin. Geboren Catharïna. d.v. germeer, welke een open J- pil Alkema en D. T. Bo_ hangar bij hun bedrijfsge. beldijkCatharina Johan. bouwen in gebruik hebben, na d v- Chr. Boeven en E. worden op Woensdag 26 Manshande Adrianus Ger, Maart v.m. 10 uur uitgenoo. hardus, z.v. Th. Heddes en digd tot het houden eener G Laarman Geert, z.v. P. bijeenkomst in de Beurszaal Eekma en S. v. d. Wal Ge- Smit te Middenmeer. rard Rinze, z.v. F. Bakker en Tegenover het dichtmaken; A- Stuut. dezer kapschuren staat het Ondertrouwd Reinder de Rentambt Wieringermeer Vrles en Jantine Catharina niet afwijzend. Geusebroek Petrus Corne. lis Manshande en Alida BENOEMING Maria SchilderHenderi. HOOFDASSISTENT le klas.j A^Winnubst en Geertruida Onze plaatsgenoot de heer '^^^»'ina Vaan Hendrik U. D. Kalverkamp kan bin.[^^®™an en Francina Jo nen afzienbare tijd de benoe. nanna van Damme. ming tegemoet zien als1 Overleden Maarten Poo_ hoofassistent le klasse bij _j'ider, °ud zestig jaren, het Instituut voor Land. ^uter beroep te Amsterdam, RUZIE. bouwwerktuigen te Wage. ningen, onder leiding van den heer Ir. v. d. Ban. De Heer Kalverkamp welke in 1939 benoemd werd tot' bedrijfsleider op het bedrijf B 56 a.d. Ulkeweg, was tij dens de onderwaterzetting van den Polder, werkzaam bij het Bureau v.d. P.V.C. van N. Holland, de laatste tijd als afdeelingschef voor de onder beheer gestelde bedrij ven. Na het weer droog val len der polder werd de Heer Kalverkamp tot heden inge schakeld als bedrijfsleider van het bedrijf, van den geïnterneerde J. Saai a. d. Waardweg. Wij feliciteeren den Heer Kalverkamp van harte met deze mooie promotie. e Brouwer, oud negen en zestig jaren, wonende alhier; Klaas Ris, oud vier en tach tig jaren, wonende te Wor. merveer. BURGERLIJKEN STAND (Wieringermeer) van HFebr. t.m. 11 Maart '47 Geboren Jeannette Adri_ ana, d.v. A. C. v. Nieuwen. huijzen en J. van Arkel Antoni, z.v. P. G. Versluis en G. EllensAntje, d.v. W. Wiegersma en A. Faber Janke, d.v. B. v. d. Molen en J. Bijlsma Lambertus Jan z.v. A. Haverkamp en S Winter Jan Willem, z.v. W. D. Braak en S. Bakker Hen drik, z.v. G. Louwes en J. SijkenCatharina Antonia Maria, d.v. A. W. Huijbregts en A. M. Hop Nicolaas An_ tonius Jozephus, z.v. E. J. Granneman en M. van Woei*. komJochem, z.v. J. Wai. Wieringerweri. Uit het Betondorp vernemen wij, dat de kip Barbara domii boer en M. Dekker, cilie houdende in de Fazant- Gehuwd Geene. straat achter het pand, plaatse- Ondertrouwd Gerhard lijk bekend onder nummer 27,1 Huizhlga. wonende te Twisk afgeloopen week een ei ter we- en Jacobje Noordhof, wonen. reld heeft gebracht, dat het! de alhier. kolossale gewiccht van 105 gr. Overleden Elizabeth Hof- telde. Het ei was geheel wit st.ra, oud 24 jaar, echtg. van en vertoonde behoudens groote A. Hoogland Theodorus uitwendige maten, geen enkele1 Jakobus Tromp, 27 jaar afwijking. overleden in Duitschland. Barbara heeft bij het perse gaan van dit nummer nog op de gebruikelijke wijze gekakeld, zoodat wij een twee de poging om het wereldre cord „eieren leggen" te verbe teren, tegemoet zien WADDENZEE-IJS HOUDT HUIS OP AMELAND. De Zuid westerstorm van Zondagnacht heeft op de Amelander Waddenkust. ter. dege huisgehouden. Een ge. Een speciale verslaggever van' weldige ijsmassa die op som. ons blad heeft zijn intrek nomen in het hotel ter plaatse en zal ons regelmatig van ver- sche eieren voorzien. Iets voor onze V.V.V, De V.V.V, Tiel en Omstre ken organiseert van 7 tot en met 10 Mei a.s. de eerste groote tentoonstelling na den oorlog op het gebied van opbouw, handel en nijverheid, onder het motto „De Betuwe herleeft" mige plaatsen een hoogte van acht tot tien meter be reikte en over de ktuin van de zeedijk schoof, heeft de veerboot „Waddenzee" mee gesleurd en bovenop de dijk gezet. Het steenen passagiers bureau op de steiger, dat vele stormen glansrijk heeft doorstaan is weggeslagen. De barkas „Agger" is op drift geraakt in de richting Schier monnikoog. WIERINGERMEER, Toen de regen kwam Regen Eindelijk regen. Uit de laaghangende wolken druppelt een gestadigen regen. Met een blij gezicht kijken we naar de grauwe lucht, dezelfde lucht die we de laatste weken met stijgende belangstelling aanzagen tot het huidge moment van gestadigen regen is aangebroken. Hij dringt zich in den bijkans eeuwigen sneeuw, die onzen polder reeds weken bedekt. Diezelfde sneeuw die zoovelen reeds weken aan hun noodwoning of herstelde boerderij kluisterde, die post en kruidenier, bakker en melkboer verhinderden het vertrouwde pad te betreden. Die" sneeuw die een beangstigende eenzaamheid veroor zaakte in die gezinnen waar een dokter noodig was, die de autoriteiten voor problemen stelde en hun zelfs een moment hun heilig autonome huisje deed verlaten in een allerlaatste gemeenschappelijke poging om nog de allerbelangrijkste wegen open te breken uit den vasten greep van Koning Winter. Weliswaar bezorgde de regen weer nieuwe problemen van spiegelgladde wegen, lekkende daken, overstroomde goten, volstroomende noodwoningen, waardoor nog vel'en hun taak niet of niet tijdig konden volbrengen, doch het was met een volkomen tevredenheid dat men zelfs een nat pak riskeerde. Nog zijn we er niet, want de vorst zit diep in den grond, en op dezen kouden bodem wil de neergevallen regen en het sneeuwwater nog wel eens bevriezen hetgeen fataal is voor het nog tot dusver gespaard gebleven winterkoren. Eindelijk uit de boeien van huisarrest, gedwongen nietsdoen, ondanks glibberen en, baggeren. Als het nu maar door dooit. Het heeft lang genoeg geduurt sedert 14 December 1946. MARJA, 13 Mrt. 1947. Er was ruzie onder de vo_ geis, ze kwetterden en schet terden maar tegen elkaar, een lawaai, verschrikkelijk In de straat op een plek, waar heel weinig sneeuw lag; was de troep vogels bij el kaar gekomen, mussen vin ken, mezen, spreeuwen, me rels, houtduiven en kraaien. Het was een drukte, hoor. De mussen, vinken en mezen hipten bij elkaar en kwet terden zo hard ze konden er was niets van te verstaan. De spreeuwen schetterden tegen de merels. De houtduiven maakten minder lawaai maar bleven in een hoekje samen en schudden de koppen om het geschreeuw van al' dat kleine grut. De kraaien vlogen eens over het stelletje druktemakers heen, bleven eens aan de andere kant zit ten, vlogen weer terug en snauwden af en toe wat tegen elkaar. Toch wa.s er één kraai, wei de grootste van alle maal, die, op een hekje gezeten, zich niet met de ande ren bemoeide, hij zat het rumoerige gedoë wat te bekijken. Af en toe deed hij zijn grote snavel' open, net of hij wat wou zeggen en eindelijk, juist toen de drukte op zijn ergst was, schreeuwde hij ontzettend hard „Ka, ka, ka, ka ka stilte." Van schrik hielden alle vogels op, wat was het. nu ineens stil „Zie zo" snauwde de grote kraai, „nu zou ik wel eens willen weten, waarom jullie eigenlijk zo'n kabaal maken. Wat is en- aan de hand „Piep, piep, piep," kwetterden de mussen en vinken en mezen. „De mensen strooien broodkruimels en stukjea vlees voor ons, maar we krijgen er nooit wat van, want de spreeuwen en de merels jagen ons weg en zij pikkea altijd alles op." „Piep, piep,- piep," schreeuwden de klei ne vogels allemaal door elkaar. „Ka, ka, ka, stilte" snauwde de kraai. Zó dat hebben de kleine vogels dus te vertellen. En nu is het woord aan de spreeuwen en de merels. Zeg maar, wat er aan scheelt „Wel," schetterden de spreeuwen, wij willen wel eens een groot stuk brood hebben en de merels soms een groot stuk vlees, maar dan komt er altijd zo'n grote houtduif of een kraai en die pikt het altijd net voor onze neus weg. Is dat. nu een manier. Daarom gaan wij natuurlijk het eten van de kleine vogels opmaken, we moeten toch. wat hebben." „Ja, lelijke brutale spreeuw," kwetterde een grote muö tegen een spreeuw, die naast haar stond, „lelijkerd, met je grote bek, ik krijg nooit wat van de kruimels, o ik zal je eens En de mus begon de spreeuw! in zijn rug te "pikken. Ka, ka, ka," schreeuwde de kraai, houd dadelijk op met die ruzie, zó komen we nooit klaar. Stilte alsjeblieft! Eh de houtduiyen, wat hebben die te vertellen „Niets, kirde de houtduiven, we nemen wat we krijgen kunnen." Dat doen wij ook, schreeuwden de kraaien. Zo, snauw de de grote kraai, nu weet ik alles en luister nu allen goed naar mij. Ik ben de baas, want ik ben de grootste en de oudste van jullie allemaal. Ja, blijft allen zitten Zie zo, luister dus De kraaien' nemen alleen de heel grote stukken brood. Nooit kleine stukjes, begrepen De houtduiven zoeken de boerekoolstronkeh maar op, daar zit nog genoeg aan. Begrepen De spreeuwen en de merels nemen niet de heel grote stukken brood, die zijn voor de kraaien. Maar ze nemen de grootste stukjes van alles wat van brood en vlees gestrooid wordt., nöoifc kleine stukjes. Begrepen Die heel kleine stukjes brood en vlees en de kruimels zijn voor de mussen, de vinken en de mezen. Begrepen Als het voorjaar komt, dan is er weer genoeg eten voor allemaal'. Maar zolang er sneeuw ligt, moet het zö gaan, ik zal er op letten of nie mand brutaal is of verkeerd doet. En nu allemaal weg Ka, ka, ka, ka, ka Weg stoven alle vogels del grote kraai keek nog even rond in de nu weer stille straat en ▼loog toen ook maar heen. VERTELFE0. Door den Dienst Wederopbouw Wieringermeer zal op 3 APRIL a.s. 's morgens te 11 uur in zijn kantoor te Wieringerwerf, Ir. Smedingplein 1, in het OPENBAAR WORDEN AANBESTEED BESTEK No. 85 Het maken van 70 woonruimten voor pachtersgezinnen op verspreide plaat sen in den Wieringermeerpolder. in 7 perceelen. Bestek en teekeningen zijn vanaf 22 Maart a.s., tegen betaling van f 15.verkrijgbaar ten kantore der Com missie voornoemd te Wieringerwerf. Restitutie voor ongeschonden bestek en teekeningen f 10.op den dag der besteding.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 3