WMMNGER NIEUWS VERGADERING HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW RUILVERKAVELING. BOELHUIS. Maandag 31 Maart a.s DEN OEVER een groote hoeveelheid Inboedelgoederen Wederom ontvange* BLOEM- EN TUINZADEN. Vergadering Schoolbelangen - Vereeniging, WAARHEEN? Oprichting Coöp. AankVereen. NED .HERV. GEM. Hippolytushoef. Woensdag' 26 Maatrfe a.s. Zusterkring. 8 u. De pachtregeling. Wieringen In Hotel „Centraal" te Hip polytushoef waren Vrijdag morgen c.a. 50 leden van de Holl. Mij v. Landbouw, on der leiding van haren Voorz. de Heer S. Bakker Mz. bijeen. Na een kort welkomstwoord lichtte Voorz. de agenda na der toe. en heette daarop speciaal welkom dé Heer R. Spikman, Dir. der C.A.V. Wieringermcer. Na lezing der notulen dooi den Secretaris den Heer M. Kooij welke werden goedge keurd, werden eenige ingeko men stukken behandeld en mededeeling en van de be stuurstafel verstrekt. Voorz. deelde mede dat de weegbrug zal worden ge plaatst aan de Slingerweg hoek-Elft bij „Zonnehoek" en dat de plaatsing, naar wordt verondersteld in het zomerseizoen zal voltooid worden. De levering van grasmeng sels is opgedragen aan de fa. D. J. v. d. Have en het Centraal Zaadbureau te Hoo- geveen. Hierop kwam aan de orde Oprichting Coöp. Aank. Ver- eeniging voor Wieringen. De Heer R. Spikman, Dir. C.A.V. W.meer gaf daarop desgevraagd een breede be schouwing en toelichting over het„waarom," „wan neer" en onder welke om standigheden de coöperatie's veelal tot stand kwamen. Spr. greep in zijn daarop ge geven beschouwing terug tot de jaren 1886, oprichting eer ste coöp. Zuivelfabriek,, 1896 eerste Coöp. Boerenleenbank, terwijl thans 1372 Coöpera tieve Aank. Vereen, over Ne derland verspreid zijn met 16379 leden. De groote coöp. Aank. Vereen, te Lonneker werd opgericht met slechts 4 leden, een bewijs dat men door ..klein begin" kan uit- groepen, het sterkst groeit de coöperatie uiteraard in de crisisjaren. Spr. gaf achter eenvolgens eenige omzetcij fers. van de goederen door Wieringen van de C.A.V. W.-meer betrokken, een jaar omzet waar zelfs sommige kleine coöperaties beneden blijven. Wieringen, aldus spr. heeft een filiaal van de C.A.V. W.meer. doch hierin is iets onbevredigends gelegen, aangezien de gemaakte winsr. niet aan Wieringen kan wor den uitgekeerd. De coöpera tieve gedachte „kracht zoe ken in samenwerking" had het bestuur der C.A.V. W.me genoopt dit pand te koopen doch thans adviseert spv.. ook uit finantieel belang. worden „Eigen baas in ei gen huis." Het filiaal kan van de C.A.V. W.meer geheel worden overgenomen en zon der winst. T.o.v. van puntdraad, land bouwmachines enz. deelde spr. mede dat de prijzen bij de handel aanzienlijk hooaer liggen dan bij de coöperatie, hetgeen spr. niet wijt aen de kleine detailhandel, doch d't ligt uitsluitend bij de groot handel. welke van de winst in luxe auto's kan rijden (applaus). Het filiaal heeft naast een tweetal maalstoelen met aandrijf kracht, een koeke- foreker terwijl vergunning tot het aanschaffen van een menginstallatie aanwezig is. zoodat kippenvoer, veevoer enz. in eigen inrichting sa mengesteld kan worden. VRAGEN O. de Haan wil de graan- drogerij ook door Wieringer leden gebruikt zien. waarbij de heer Spikman de toezeg- ging doet, dat door Wierin- gen tegen kostprijs gedroogd 1 kan worden. O. de Haan noemt het risico-element en zou een combinatie Wieringen—W.- meer prefereeren, wat de heer Spikman noopt tot de opmerking indien men niet speculeert en dus naar be hoefte aankoopt, vracht- en exploitatiekosten berekend kan er nooit iets schokkends gebeuren, tenzij een boekhou der er met de kas vandoor gaat, doch daartegen kan men zich nog verzekeren. De heer Spikman zou ad- viseeren ook pluimveehou ders in te schakelen. Voorz. stelt voor over te gaan tot oprichting en dan de bestuursfunctie's zoodanig te verdeelen dat de Holl. Mij. v. Lanab., C.B.T.B., en ook pluimveehouders daarin zit ting nemen. J. Kooij meent te weten dat hier nog een oude Coö peratie bestaat, welke nog 50 aandeelen heeft, waarop Voorz. opmerkt dat deze Coöperatie onbekend is en bovendien niets doet. N. Mulder Dz. zou door het nieuwe bestuur contact wil len laten zoeken met het nog gedeeltelijk bestaande bestuur der oude coöperatie. De heer Spikman stelt voor deze aandeelen over te ne men en deelt voorts mede, tot meer voordeel der nieuwe coöperatie de aankoopen te combineeren met de W.meer. Spr. heeft, verlof van zijn bestuur het Directeurschap te voeren. Spr. adviseert voorts gezamenlijk te Wie ringen een gascel aan t e koopen. B. H. Kraan wil een be stuursverkiezing uitstellen tot een volgende vergadering, terwijl J. Lont Czn., eerst, de oude coöperatie ontbonden wil zien. De heer W. Jansen wil in principe tot oprichting over gaan en dan b.v. over een week den kippenhouders en andere organisaties een voordracht laten maken voor een bestuur. Voorz. stelt daarop voor a.s. Dinsdagavond te verga deren alwaar een definitief bestuur en Raad van Toezicht' zal worden gekozen. Voorz. stelt voor het leden- register te teekenen. Hoewel alle aanwezigen zich voor oprichting hadden verklaard, traden c.a. 20 personen toe. De overigen voelden zich kennelijk nog te veel verwant ourlp rustende coop. De oprichting is daardoor een feit. terwijl de bedrijfs gebouwen. machine installa ties enz. het voormalig fili aal aan de Belt, werden over genomen. ïSestmirsmededeelingen. Over de ruilverkaveling r1oet Voorz. nog eenige me- dedeelingen. Pachter en ver pachter zijn gehoord, terwijl elke pachter een nummer ontving. Ir. Hassels komt Maandag 24 Maart terug met de nieu we bijgewerkte kaart en de ze zal kort daarop ter inza ge worden gelegd. Begin April zullen de ka- velslooten en wegen aanbe steed worden, terwijl nood- dammen bij de wegen aan gelegd zullen worden zoodra de grond voorst vrij is. Zij die nog nieuwe dam men moeten hebben bij hun land kunnen dit bij de PI. Commissie melden. Grondopruimen zal ver moedelijk uitbesteed worden kwam vast te staan hoeveel grond hij vroeger pachtte, I van wie(n) hij pachtte en wat zijn wenschen thans zijn. Aan de hand van deze ge- Volgens afspraak zoudengevens, van hoor en weder- we nog eens terugkomen op hoor, zal men thans trach- de pachtregeling, waarmede 1 ten de voor verpachting be de plaatselijke commissie schikbare grond, zooveel zich nu al eenige weken heeft"mogelijk in overleg ook met beziggehouden. j den verpachter, zoodanig te Men weet wat de aanlei-verdeelen en in bloes samen Donderdag 27 Maart 's av. djng iS geweest welke het j te voegen dat iedere gebrui- 7.30 uur: Repetitie Kerkkoor, wenschelijk maakte ook in i ker op voer zijn bedrijf zoo in de Vermaning'. deze regelend op te treden, i gunstig mogelijke plaats een i Eigenlijk zou reeds bij de j stuk grond als pachtgrond 's Avonds 8 uur Jaarverga- toedeeling der gronden voor krijgt toegewezen, waarbij de ruilverkaveling ook met j er naar gestreefd zal worden Oosterland Donderdag 27 Maart Ned. Herv. Zusterkring te Ooster land 8 uur, bijeenkomst in het lokaaltje. DOOPSGEZ. GEMEENTE. in de dering Zusterkring Consistoriekamer. Vrijdag 28 Maart 'sav. 8 Vi.1 Jaarvergadering Jokeren - kring in de Consistoriekamer. Succes voor den Wieringer Bestuurder^jnd Aanmelding Wieringer werkloozen voortaan te Hippolytushoef. Op verzoek van de Wierin ger Bestuurdersbond om aan werkloozen in deze gemeente de gelegenheid te geven zich' ieder dus kon zien waar zijn de wenschen dor pachters rekening moeten zijn gehou den, zoodat de boer naast eigen land meteen zijn pachtland kon zien toege wezen. Van de gelegenheid te dien aanzien wenschen te uiten is destijds slechts een zeer matig gebruik gemaakt, zoo dat bij de uitwerking der verkavelingsplannen prac- tisch geen rekening met pachtzaken kon worden -ge houden. Na de tervisielegging van het definitieve plan, toen hier ter plaatse te kunnen la ten inschrijven, ontving boven- benoemd orgaan van het De partement van van Sociale Za ken via het Bestuur van het N.V.V. het volgende schrijven: „In antwoord op Uw brief deel ik U mede, dat door ambtenaren van het bijkantoor Wieringerwerf van het Ge westelijk Arbeidsbureau Alk maar tweemaal per week zit ting wordt gehouden te Hip- poytushoef op Wieringen. Óm administratieve redenen land zou komen, ontstond als het ware een run op de gunstig gelegen pachtgron den en werden onderling toe zeggingen gedaan en af spraken gemaakt, die voor sommigen uiteraard eeer gunstig uitvielen. Vele an deren stonden er naast, en moesten .maar zien dat ze iets kregen. Toen kwamen de klachten los en dit is voor de Ruilver kavelingscommissie aanlei ding geweest deze zaak als- werd besloten met ingang! nog aan te vatten om te van 1 April 1946 de inschrij-j trachten een betere oplossing- ving van werkloozen slechts j ts vinden. Hoewel een en te doen geschieden op het ander feitelijk buiten haar kantoor te Wieringerwerf, ter! bemoeiingsfeer ingevolge de wijl verlenging van de in- Ruilverkavelingswet ligt schrijvingen desgewenscht plaats staat de terzake de pachtre- kan vinden op de zitdagen tel geling autonomie instantie, Hippolytushoef. I „de Grondkamer" in deze Daar de arbeiders g'emid- volledig achter haar en een deld 15 Km. van hei Bijkan-J lid van dien kamer is' dan toor te Wieringerwerf wonen/ ook als pachtdeskundige aan is het evenwel mede gezien! de plaatselijke commissie de weersomstandigheden, in-1 toegevoegd, zoodat volkomen derdaad voor velen bezwaar- regelend kan worden opge- lijk, dat de inschrijvingen moe-j treden. Deze procedure is een ten geschieden op het kantoor, unicum, resultaat van vele te Wieringerwerf. en langdurige besprekingen In verband hiermede is be- met Cult. Techn. Diensten, sloten, dat met ingang van Grondkamer etc. maar ge- 15 Februari 1947 de inschrij-' richt op een verdere vervol dat iedere pachter voortaan met slechts één verpachter j te maken zal hebben. Er worden naar waarde en j ligging als richtlijnen ge- middelde pachtprijzen vast- 1 'gesteld, waarnaar door ckï P. C. onder goedkeuring van den Grondkamer schriftelij- j ke pachtcontracten zullen j worden opgesteld. Alle rnon- j delinge afspraken komen hiermede te vervallen. De R. V. Commissie heeft hiermede een zeer nuttig werk gedaan en de resultaten j harer bemoeiingen zullen,, Dok omdat de gebruikers zeer spoedig het. land in gebruik zullen moeten nemen, ten spoedigste worden bekend gemaakt. Hoewel ook hier dan ongetwijfeld nog wel haken en oogen zullen zit ten is het duidelijk dat de opzet, ordening in pachtza ken voor den boer-grond- gebruiker, toe is te juichen. Mede hierdoor zullen de goede resultaten reeds door de voorgenomen verkavelingen verkregen, niet. eenzijdig door onjuiste pachtregelingen te niet ge daan kunnen worden. Notaris J Koomen te Wi©- ringerwaard zal op aanvangende des morgens 9 uur, ten verzoeke van Het Ned. Beheers Instituut te Alkmaar, in de geniegebou wen aan den Gesterweg te in het openbaar verkoopea waaronder tapijten (van hooge waarde), piano's, 2 radio toestellen, cl'ubfau- teuls en vele stoelen, tafels, diverse vloerbedekking, ledi^ kanten, klokken, dressoirs, diverse servies-goederen ea glaswerk, keukengerei, ka chels, haarden, diverse wand versieringen, enz. enz., totaal! ruim 400 kavelingen). Te bezichtigen Zaterdag: voorafgaande des namiddags van 2 tot 6 uur. Tot de veiling worden ai- leen toegelaten OORLOGS SLACHTOFFERS. d.w.z. zli die kunnen overleggen eea schadekaart of een bewijs van inschrijving bij eea schade - enquêtecommissie. Dezé kaart of dat bewijs, en het persoonsbewij s moeten voor toegang tot. de veiling worden getoond. vingen eveneens plaats zullen vinden op de zitdagen le Hippolytushoef.'" De avonden van Blauw-Zwart Reeds deelden wij mede dat de Succes Supporters vereeni- ging Blauw-Zwart binnenkort een paar feest-avonden zal geven. Wij hebben hieromtrent thans nadere gegevens ver kregen. De avonden zullen worden gehouden op 23 en 24 April in Cinema de Haan. In dit verband verzoekt men ons er nog de aandacht op te vestigen dat niet het E.V.C.- cabaret deze avonden zal verzorgen [dit cabaret is opge beven) doch het Stuyvers- Volks-Cabaret, 0,m(. zullen daarin weer optreden de clowns Hannibal en Lodewiki alsmede de Wi-Hippo Boys met hun amusante liedjes. Het beloven mooie avonden te worden. POLITIE. Verloren een bankbiljet van f 10.- Een melkbus No. 628 Gevonden een bril in etui. Inl,t bij den Gem.-Bode making van de uitvoerinj der ruilverkaveling en waar uit mogelijk eenmaal een wettelijke regeling zal wor den geboren. De oude toestand/' was veelal zoo, dat de gebruiker drie, vier en meer verspreid liggende stukken en stukjes land van verschillende ver pachters in gebruik had. Hiervan heeft men een over zicht samengesteld door pachters en verpachters te hooren, zoodat ten aanzien van iedere grondgebruiker een kan blijven. Men verzoekt ons nog er de aandacht op te vestigen dat na het gereedkomen der hoofdwaterloopen de plan nen voor het graven van kavelslooten, die worden uitgewerkt, zullen worden uitgevoerd. Hoewel ten deze in het algemeen een vaste lijn zal worden gevolgd kun nen in bijzondere gevallen ten aanzien van de toekom stige ligging der kavelslooten wenschen worden kenbaar gemaakt aan de Plaatselijke Commissie. Inzonderheid is hier gedacht aan hen wier familiebezit door de verkave ling is bijeengebracht en hoe wel dus toebehoorende aan meer eigenaren in handen van één gebruiker werd ge steld. Een strakke doorvoering van het kavelslootenplan zou dit familiebezit moge lijk weer in gedeelten kun nen doen uiteenvallen het geen veelal minder op prijs zal worden gestel'd. Bedoelde gebruikers zullen het zeker waardeeren indien het samengevoegde bezit, bij groote voorraad D. DOVES, Hoofdstraat, H.-hoef. Zij die belang stellen in het WEER FUNCTIONEEREN VAN DE KLEUTERSCHOOL worden verzocht ter vergade_ ring te komen Vrijdag 28 Maart 8 uur in het lokaal van. M. ENGEL, Hippolytushoef. 26 MaartAlgem. Verg. Tonegido in de zaal van R. Engel. 28 MaartLedenverg. Holl. Mij. v. Landbouw. Afd. Wie ringen in het lokaal van S. Kaan. 28 Maart. Bijeenkomst PI. lands Vrouwen afd. Wieringen in Foyer Cinema de Haan. 28 Maart. Vergadering Kleuterschool' te Hippolytushoef. 29 MaartProp. Vergadering in Eigen Gebouw. 1 April Alg. Ledenverg. Witte Kruis, Afd. W.-meer. aan groepen van c.a. 20 per sonen in overleg en samen werking met Grontmij en Cult. Techn. Dienst. Het uitzetten der pe$£ee- len zal zeer spoedig afkomen en hangt af van het vorstvrij zijn der bodem, aldus Ir. Has sels, terwijl' het. bouwland eerst wordt afgewerkt. Op spoed werd inmiddels door de aanwezigen aange drongen. Daarop kwamen nog ver schillende personen inlich Donderdagavond vergaderde, in de foyer van Cinema de Haan, de Commissie voor de regeiing van de schoolbelan gen der buiten de gemeente schoolgaande kinderen, onder presidium van den heer D. Steeman. In zijn openingswoord sprak de Voorz er zijn voldoening over uit dat zoo velen aan zijn oproep gehoor hadden ge geven, Daarna, overgaande tot de de orde zijnde zaken kreeg men aanvankelijk ont-| wijkend, van de ander heele-j maal geen antwoord. Maar ook. hier bleek het spreekwoord „De aanhouder wint", niet voor niets te zijn gemaakt. Na vele vergeefsche pogin gen kreeg men eindelijk bericht van het Departement dat voor het vervoer van en naarj de Nijverheidsscholen vergoe^ ding kan worden gegeven/ Een aanvraag hiervoor kan collectief worden ingediend. Naar schatting van den| Voorzitter zal het jaarlijksche, bedrag der vergoeding onge- veer 160 gld. bedragen. Voor het schooljaar 1947-1948 moet de aanvraag vóór 1 kwam eerst de kwestie van het vervoer met de „dump' ter sprake. De commissie' heeft zich hierover met de NACO in verbinding gesteld. - Uit een schrijven van1 deze April resp. 1 Sept. worden m- maatschappij blijkt dat de gediend. zaak de volle aandacht van: Betreffende de vergoeding de NACO heeft doch door der reiskosten naar andere het gebrek aan bussen kan dan Nijverheidsscholen, is er hier voorloopig geen verande-j een schrijven van de Ge- ling in worden gebracht. Ho- meente. Het Gemeentebestuur pelijk zal in de loop van de heeft van de Prov. Staten be- zomer een verbetering intre- richt ontvangen dat deze reis den. Voorz, raadt de verga- kosten als regel niet mogen tingeil wagen, waarbij ande- dering aan zich hiermede voor, worden vergoed. Wel kan ren meenden dat hun ander I loopig tevreden te stellen. hier individueele vergoeding land had toegewezen moeten Vervolgens komt het hoofd-worden toegestaan. Deze ver worden. i punt van de agenda ter tafel:goeding wordt in eïk geval Na een langdurige discus- Vergoeding reiskosten. Hier-, waar het noodzakelijk blijkt, Sie sloot Voorz. daarop, na over is met alle mógelijke in- behoudens goedkeuring van de den heer Spikman dank te I stanties gecorrespondeerd en Gemeenteraad, gegeven. Het hebben gebracht voor de; onderhandeld, o.a. met het begrip on- of minvermogend- lliteenzetting en de aanwe- Departement van Onderwijs/ heid is in dit verbariid, vol- Zigen voor de opkomst, deze de Prov. Griffie, de Commissaris gens voorz,, zeer rekbaar, geanimeerde vergadering. der' Koningin, enz Van de een I Ieder, die hiervoor in aanmer king wenscht te komen, za' van de Commissie een formu lier ontvangen .waarop de be- noodigde gegevens kunnea worden verstrekt. Uit de vergadering wordt de vraag gesteld waaruit de onkosten van de Commissie worden bestreden. De Secretaris doet hierep even vei antwoording van de inKomsten en uitgaven Hieruit blijkt dat de boden* van de kas, die is gevormd uit vrijwillige bijdragen van de belanghebbenden, thans zichtbaar wordt. Besloten wordt, dat elke be langhebbende gelijktijdig met de inlevering van het formu lier met gegevens, een gulden in de kas zal storten. Er wordt op aangedrongen dat de Heer Steeman voor het vele werk, dat hij voor de Commissie verzet, een ver goeding zal accepteeren. Voorz. zegt zfi|ch hiermede niet te kunnen vereenigea. Hij heeft evenveel belang bij een gunstige oplossing, als de andere leden, daar hij ook kinderen op school heeft die er van zullen profieeren. De Heer Boon vraagt of er op de Gemeenteraad geen drang kan worden uitgeoefend om op Wieringen een U.L.O. te stichten, In Sept. gaat de W.-Meerschool weer naar ei gen Gemeente terug. Zou dit geen gunstig tijdstip zijn om in de dan vrijkomende loka len een eigen ULO te begin nen Ook voor het onderwij zend personeel komt er dan woonruimte vrij. De Commissie zal zich hier voor inspannen. Nadat vervolgens de adres Sen van de aanwezigen, onge veer 77 in getal, zijn opgeno men voor de toezending van de formulieren, wordt de ver gadering door den Voorzitter, onder dank aan de leden voor de goede opkomst, gesloten. Wij willen de belanghebben den, die niet op de vergade ring aanwezig konden zijn, er even attent op maken, dat de formulieren ter verstrekking van de gegevens, kunnen wor den aangevraagd bij D. Stee man, Hofstraat 9, Den Oever.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 2