WIERINGERMEER NIEUWS RAAD WIERINGERMEER. t NAPRAAT I (Vervolg.) Een voorstel tot verhuring i eenzelfde voorstel als thans van een gemeentelijke nood- aan den raad wordt gedaan, woning te Lutjekolhorn aan den Heer H. Pol, adjunct' commies ter gem. secretarie en tot het overdragen van de bevoegdheid tot het ver huren van de nabij het nood- raadhuis te Lutjekolhorn en de aan de Schoolstraat in Slootdorp gebouwde gemeen telijke noodwoningen aan B. en W. wordt aangenomen. De raad verklaart zich ver der accoord met het voorstel tot het verleenen aan school besturen van voorschotten op de exploitatievergoeding, bedoeld in artikel 101 der lager-onderwijswet 1920, over 1947, en het voorstel tot het aangaan van een rekening courant-overeenkomst met de N.V. Incassobank. Een voorstel tot het ver leenen van kindertoeslag aan het personeel van den distributie dienst wordt, na toelichting door den Voor zitter eveneens aangenomen. Meten met twcë maten Een voorstel tot het verhu ren van de politiewoning te Slootdorp aan het Rijk (rijks gebouwendienst) ten behoe ve van de huisvesting van een ambtenaar der rijkspoli tie voor een huurprijs van 1 390.per jaar ontmoet wat den huurprijs betreft, eeni- ge kritiek. De heer de Bruyne vraagt zich af, of omtrent de vast stelling van het huurbedrag overleg is gepleegd met den dienst der prijsbeheersching, en, indien dat het geval is, of als basis voor deze vast stelling de toestand op 10 Mei 1940 is aangehouden. De voorzitter beantwoordt beide vragen bevestigend. Hij zou het bedrag gaarne ve-r- hoogen, vooral omdat' de ge meente hooge uitgaven heeft moeten doen tot herstel van «deze woning. De huur van de woning zelf blijkt op f 260.die voor het bedrijfs- gedeel'te op f 130.te zijn gesteld. De hr. de Bruyne acht dit een scheve verhouding ten opzichte van de Smit en Hol lander - noodwoningen. Is met de prijsbeheersching ook overleg gepleegd over de be dragen, waartegen de nood-' woningen moeten worden Verhuurd De Voorzitter zegt, dat dit niet het geval is geweest. Deze huurprijs is in overleg met den Dienst Wederopbouw geregeld. Overigens is er; meent hij, niets tegen te doen. De heer de Bruyne blijft het meten met twee maten achten waarom is de ge meente wel gebonden aan den toestand van 10 Mei 1940 en kan het Rijk een, naar verhouding veel hoogeren huur voor de noodwoningen in rekening brengen De heer Stoel is het geheel' met den heer de Bruyne eens. Echter, er is niets aan te' doen. Hetgeen aan het Rijk is geoorloofd, is daarom aan de gemeenten nog niet toe gestaan Het voorstel wordt eveneens zonder stemming aangenomen Met een voorstel tot wijzi ging van de kinderbijslag verordening Wieringermeer n, beoogende deze verorde ning aan te passen aan de geldende wettelijke regeling, vereenigt de raad zich zon der bespreking. De Huisslachtingen. Een voorstel tot zoodanige wijziging van de verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch in de gemeen te Wieringermeer, dat de zgn. huissl'achtingen prak tisch onmogelijk maakt, ont moet bij verschillende raads leden tegenstand. De heer Zoodsma verklaart zich tegen afschaffing van de huisslachtingen. De be zwaren van hygiënischen aard daartegen acht hij niet grooter, dan tegen de zgn. centrale huisslachttingen aan alle raden van de bij den keuringskring Barsinger- horn aangesloten gemeenten is gedaan. Hij zou zeer gaar ne een aanvaarding door alle aangesloten gemeenten zien. De veeartsenij kundigen dienst is sterk voor een be sluit in de aangegeven richting. De heer Zoodsma vraagt zich af, of de veearts niet kan wc-rden ingeschakeld als keurmeester, zulks ten einde te kunnen voorzien in het gebrek aan deskundig keu- ringspersoneel' bij de ver schillende keuringsdiensten. De voorzitter zegt, dat het juist in de bedoeling ligt geen praktiseerende veeart sen meer te benoemen tot keuringsveeartsen. Het doel van den veeartsenij kundigen dienst is (reeds jaren, te ge raken tot een zuiver ambte lijk, bij de keuringen niet direct belanghebbend, appa raat. Geen keuringspersoneel wordt benoemd, indien het een praktijk als veearts mocht uitoefenen. Deze ont wikkeling kan door deze ge meente niet worden gestuit. Hij adviseert de gem. zich niet door wijziging of afwij zing van het voorstel op een eiland te plaatsen, hoewel de raad uiteraard tot afwij zing zal kunnen besluiten. Wethouder Giesen licht vervolgens het voorstel aan de hand van de in B. en W. gehouden besprekingen na der toe. Hij meent, dat even tueel' extra keuringskosten bij huisslachtingen gaarne door de belanghebbenden zullen worden gedragen en ook de bezwaren op hygiëni sche gronden acht hij even min als de heer Zoodsma grooter dan bij de zgn. cen trale huisslachtingen in een slagerij. Echter, het heeft geen zin tegen de huidige ontwikkeling in, te besluiten huisslachtingen als vanouds te doen geschieden. De heer Stoel ziet in de huidige ontwikkeling een toename van het ambtelijk karakter van de keurings diensten, waar hij zich tegen verklaart. De Voorzitter meent daar entegen, dat een ambtelijken dienst hier de aangewezen organisatievorm is. De prak tiseerende veearts is niet vrij bij het nemen van zijn be slissingen als keuringsvee arts. Dit wil men wèl het geval hebben, vandaar het streven om te geraken tot een absolute scheiding tus- schen het praktisch werk zaam zijn als veearts en het werkzaam zijn als keurings veearts, ambtenaar derhal ve in dienst van den keu ringsdienst- De heer Feikes acht het eventueel' verwerpen van het voorstel van burgemeester en wethouders gelijk met het een uur terugzetten van de klok. De ontwikkeling in de richting van een zuiver amb telijken dienst, waardoor strenge scheiding van keu ringsdienst en uitvoering van den veeartsenij kundige prak tijk v/ordt bereikt, is niet te stuiten. De heer Addens kan zich thans met het voorstel ver eenigen. De voorzitter zegt toe, dat aangedrongen zal worden op een scherp toezicht bij de zgn. centrale huisslachtingen, opdat de voorschriften, uit gevaardigd in het belang van de volksgezondheid, vol ledig tot hun recht zullen komen. De heer Giesen wijst ten slotte nog op de,vooral in Groningen en Friesland maar ook in deze gemeente voorkomende, diefstal van stukken vleesch bij slachtin gen in slagerijen. De heer Feikes acht dit een teeken des tijds. Het zal, meent hij, bij terugkeer naar normale verhoudingen, van zelf verdwijnen. Nadat de voorzitter enkele opmerkingen over de beide kunnen worden ingebracht, j laatste agendapunten een De Voorzitter merkt op, dat voorstel inzake beplantingen PREDIKBEURTEN W.-mecr. NED. HERV. GEM. GOEDE VRIJDAG. M.meer 2 u. Ds. Germans. H. Avondmaal'. VEREENIGING VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Bovengenoemde vereeni- 1 ging hield j.1. Donderdag W werf 's aV 7 30 u Ds Vink 1 haar Gemeenteavond in Ho- sav' 7,dU u' Ds' Vink tel Smit te Middenmeer. Deze avond was druk be- H. Avondmaal. GFRFF KFRK M.-meer 7.30 uur Dienst, bioemen ?p: W.werf 5 uur Slootd. 7 uur Dienst I Ds. Goede, BEVESTIGING EN INTREDE VAN Ds. D. v. H WIELEN. Ds. v. d. Wielen, Geref. pred. te Boornbergum en be roepen te M-meer is voorne mens om Zondag 6 April a.s. zijn intrede te pre eken, na voofaf- tot zijn dienstwerk bevestigd te zijn door Ds, J. Goede, pred. te Slootdo Door de wisselvalligheid van ministerieele afspraken kon het gebeuren dat het tijdstip j der jongste raadsvergadering achtereenvolgens van 14 tot 21 j Maart en van 21 tot 22 Maart 's middags en van dien middag naar den avond werd verschoven De vroede vaderen lieten hun badkuip in den steek en verschenen ondanks het onge wone uur, voltallig, hetgeen pleit voor hun verantwoorde lijkheidsbesef met betrekking tot gemeentelijke zaken. De agenda telde 19 punten, de Voorz. maakte er na de opening 20 van. Vele zaken passeerden zonder bespreking 's voorzitters ha mer, wat niet wil zeggen, dat die alle even belangrijk wa ren, doch wel dat men het eens wa6 met het beleid van B, en W. Met vreugde begroette de Raad de jongste telg in het vereenjginglseven, al vonden enkelen de „inkomste" wel wat duur, men meende het bestuur der V.V.V. een kans te geven en schonk haar f 750.- |de jongste telg van den eer sten Wethouder was goedkoo- per voor de gemeente en le verde de vergadering boven-i dien een rookertje op) gesierde tafels gaven het geheel een gezellige indruk. Daarna gaf hij het woord aan den predikant, Ds. Vinkj die sprak over de verhou dingen tusschen links eü rechts Vrijzinnigen. Eén en ander werd door de aanwezigen met veel be langstelling gevolgd. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, werd slechts door éen persoon gebruik egmaakt. 7, Daarna volgde de gebrui kelijke pauze, waarin koffie met koek werd geserveerd. Toen was het woord aan Me.j v. d. Hoven die het boek Merijntje Gijzen van A. M. de Jong onder de lou- pe nam en enkele gedeeltes hieruit voor las. Op humo ristische wijze wist zij de aanwezigen bezig te houden, temeer daar zij zelf, Bra- bantsche van geboorte, het dialect goed meester was. Tot slot bracht de jeugd club de vroolijke éénacter „Otto en Emmanuël", die de lachspieren danig in bewe ging bracht. Te ruim, half twaalf sloot Voorzitter Woi- dering deze goed geslaagden gemeenteavond met het zin gen van een gezang. OP EN OM DE TERP. Na den eindeloos lijkenden winter bracht de lente uitkomst. De schade in den Noord-Oost- Polder. Deskundigen hebben een onderzoek ingesteld naar de bodemgesteldheid van de Noord-Oostpolder. Wat gevreesd werd, is nu bewaarheid geworden de kiemkracht van 't zaad in de bodem is volkomen ge dood door de aanhoudende vorst. Gezien de consequenties en BOND VAN LANDPACHTERS Afd. W.meer opgericht/. Woensdagmiddag waren in de Beurszaal Smit een groep pachters bijeen, gehoor gevend aan de oproep tot het houden eener vergadering alwaar de doelstelling van bovengenoemde Bond zou worden toegelicht. De leiding dezer vergadering berustte bij den heer J. N. Doornbos welke de aanwezigen welkom heette en inzonderheid de heer H. S. van Houten, alg. Secr. v. d. Bond van Land- pachters in Nederland. De heer van Houten gaf breedvoerig en in een glas helder betoog antwoord op de velerlei problemen en on zekerheden en het lot der pachters, hetwelk nog niet voor 100% is veilig gesteld in bindende wetten en recht vaardige voorschriften. Op deze met volle overtuiging en voor de vuist uitgesproken uiteenzetting werden onder scheidene practische vragen gesteld, welke door den spr. welke zich ontpopte als een vakman „up to date" op dit terrein breedvoerig, beant woord werden. 26 Pachters treden toe terwijl een com missie van propaganda be noemd werd, bestaande uit de h.h. K. Schenk, G. J. Hid- dink, D. Pijper, K. Dekens, H. Juurlink, E. Th. Buysse, en J. N. Doornbos. De jaarcontributie bedraagt voor bedrijven 0.5 H.A. f 2.-, van 515 H.A. f 4.en boven 15 H.A. f 6.—, ver hoogd met f 1.50 per jaar voor toezending van het maandblad, waarin alle ac- t.ueele zaken rakende het pachtstelsel regelmatig in verwerkt worden. Na de te voeren actie tot uitbreiding zal t.z.t. een de finitief bestuur worden ge kozen. Daarna sluiting. mede om andere vereenigin gen de nutteloosheid van een dergelijk verzoek te doen in zien, werd het tekort van „Flevo" niet gedekt. Als troost prijs werd den Heer Bree- baart echter medegedeeld, dat tegemoetkomingen betreffende terreinen, kleedkamers enz. t.z.t. onder het oog zullen wor den gezien. Hoewel de middenstand wel ongeveer engros lid zal zijn van de V.V.V., scheen zij een zekere vorm van vreemdelin genverkeer niet bijzonder op prijs te stellen. De Raad unaniem van oor deel, dat de middenstand het zwaar heeft, mistte echter de macht den middenstanders ter wille te zijn, Tenslotte kan men elkaar niet steeds in hetzelfde vaar water dwarszitten, reden waar om men zich accoord verklaar de met een wijziging der bouw verordening. Het verhuren van de politie woning te Slootdorp, aan het Rijk, ontlokte nog al wat praat, daar men de huurprijs eig laag vond, aangezien men van meening was dat dit stimulee- rend kon werken op de huur prijzen van andere woningen in den polder, slikte men de critiek verder in. Hoewel de belanghebbenden het geenszins eens waren met het voorstel, huisslachtingen te verbieden, kreeg de voorzitter hierin toch zijn zin. Een duide lijk bewijs dat de Raad Tiaar taak, het algemeen belang te moeten dienen, zeer goed ver staat. Al met al was het een ge zellige Zaterdagavond bijeen komst. We vermoeden, dat nu de zware kluif aankomt, want de begrooting 1947 werd den leden, uitgezonderd ondergetee kende, ter bestudeering ter hand gesteld. Het 14e Raadslid, van de „Terp", en een tot het verleenen van tegemoet komingen, bedoeld in artikel 13 der lager-onderwijswet 1920 aan enkele inwoners dezer gemeente, heeft be antwoord, worden ook deze beide voorstellen zonder stemming aangenomen, waarna de voorzitter om half tien de openbare vergadering met een enkel woord sluit. VOS IN HET BOSCH TE ROBBENOORD Naar wij vernemen zijn er tijdens de sneeuwval sporen gevonden die het verblijf van een vos verraadden in 't bosch Robbenoord. Of dit het zelfde Reintje is dat in de bezetting door de Duit- schers is uitgezet, wordt door sommigen verondersteld. Men meent dat het dier zich voedt met fazanten. Vorige week Maandag kwa men ze weer, de honderen bouw vak arbeiders uit alle wind streken van ons land, onder leiding van de tientallen groo tere en kleinere aannemers. Zij kwamen voortzetten, het- geen door den langdurigen vorst werd onderbroken, wo ningbouw, boerderijenbouw in hoofdzaak en daarnevens af werkihg van noodwoningen1, herstel van ten deele ver nielde panden, schuren enz. Voorts den bouw van kamp- tenlen, waarmede reed§ veel te veel tijd gemoeid is. fin de Meeuwstad kregen de nieuwe woningen reeds een geheel ander aanzien door het nieuwe pannendak. Het Betondorp begint steeds meer bewoners te krijgen. Van de Zweedsche noodwo ningen zijn er reeds een aan tal bewoond. De Maycrete-woningen wor den nu met spoed afgewerkt, terwijl een achttal gezinnen daarin reeds hun intrek nam. Van de noodwinkels zijn er evenwel nog slechts twee be- liokken. Het ware te wenschen dat ook de overige spoedig in gebruik konden worden geno men. De Rentmeesterwoning kon vorige week eveneens zijn oude bewoners ontvangen. De Vaderlandsche driekleur wap perde bij deze gelegenheid vroolijk in den lentewind. Het Ir, Smedingplein wa? voor het eerst weer een par keerplaats van beteekenis'c Tientallen auto's, van vracht wagens tot de meest moderne Buick Eight 1947 toe, brach ten de gasten, laatstgenoemde varieerend van kleine schrt- dersbaasjes en knechts tot de hoogste pieten toe, aan, om dan te verdwijnen in het op een mierenhoop gelijkende Domeinkantoor. De barak op de Terp le verde op den aankomstdag de noodige stof tot praten op. Tenslotte werd voor de rus tende corveediensten een op lossing gevonden en werden schoone dekens aangevoerd, teneinde de logeerende arbei ders tevreden te stellen. Op het dak van de Geref. Kerk ontwaarde ik eenige lei dekkers, die de roode pannen op hun plaats brachten. Dit wellicht om het kaphout te be schermen voor de invloed van buiten. Bij garage Cremer op het hoekje was het een drukte van belang. Geen wonder na zoo'n winter_ Al met al een gezellige drukte Het boerenwerk miste ik ech ter nog. De, gevolgen van den vorst lieten dit nog niet toe. s? MARJA SPORT. FLEVO NIEUWS Donderdagavond 7.30 uur ledenvergadering in Hotel Smit te Middenmefer. Aller opkomst gewenscht. UITSLAGEN V.Z.V. II Flevo 1 5—1. Competitie wedstrijd. Woensdagavond half zes speelt W.A.C. in de weder- opbouwcompetitie tegen Den Helder op het terrein te Mid denmeer. TOEWIJZINGEN GRAANCOMBINE'S. Naar wij vernemen zijn voor de W.-meer thans toe gewezen 12 graancombine's welke voor het komende sei zoen nog kunnen ingezet worden. Medemblik. HET RAADHUISPLEIN. De fa. Dijkhuis en Aarden- brug is deze week met de voorbereidende werkzaam heden voor het ophoogen van het raadhuisplein be gonnen. HET SPORTPARK. In verband met de lange winter zal de voorgenomen beplanting van het Sport park dit voorjaar geen door gang kunnen vinden. De werkzaamheden zijn uitgesteld tot a.s. herfst. De ligustrum - omheining zal evenwel' toch nog worden aangebracht. ONTSPORING. Opnieuw ontspoorde deze week een locomotief van een goederentrein op het stati on alhier, doordat de jeugd de wissels had omgezet. Dit is reeds de 2e maal dat deze baldadigheid de ontsporing van een locomotief tot ge volg had. Het verdient aanbeveling dat het toezicht wordt ver scherpt. BURGERLIJKE STAND. Van 13 28 Maar 1947. Geboren Lida Johanna, d.v. M. Kool en A. Zwager man Henricus Antonius Jo- seph, z.v. H. A. Giesen en M.' Diesfeldt; Hendrikus, z.v. J. v. Aalderen en C. M. Jansen. Ondertrouwd Theodorus Korver. oud 27 jaar en Eli- sabeth Veerman, oud 21 jaar; Alfred Gustave Victor Fran- cois Dominique Lepoint, oud 22 jaar en Elisabeth Peters, oud 23 jaar. Getrouwd Reindert de Vries oud 28 jaar en Jantine Catharina Geusebroek, oud 19 jaar. Christiaan Smit, oud 24 jaar en Elisabeth Bijlsma, oud 21 jaar. Overleden Maria Brechi-« na Engelina Balk, oud 69 jaar Helena Coerengel, oud 90 jaar Klaas Zwaan, oud 72 jaar Klaas Leeuw, oud 83 jaar. NEDERLAND KOOPT MAIS VAN ARGENTINIË. De Nederlandsche regee ring heeft van Argentijnsche regeering 200.000 ton maïs aangekocht.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 3