dc W HOORT ZEGT HET VOORT.. WAARHEEN? PAASCH-PUZZLE. ,DE TEMPEL VAN KWUNGHO. Holl. Mij. v. Landbouw Afd. Wieringen. Joh. de Veer over Algemeene Overheids maatregelen in ver band- met Nationale en Intern, problemen Hoewjel, aldus ving spr. I zijn betoog aan, het aantal Overheidsmaatre'gelen reeds j sterk is ingekrompen, had men gehoopt op meer voortgaande nivelleering. De internatio nale tekorten aan de hoog noodige granen en gebrek aan geld ten onzent noodzaakten ordenend op te treden tegen uitbreiding varkenss.thpel en fokzeugen. Door het voedergraan te kort zijn er onvoldoende varkens Vroeger werd 2J3 van het benoodigde vleesch door de varkens geproduceerd. Daar door ook kan de vleeschleve- ring niet gemist worden, want hierdoor is een behoorlijke dis tributie verzekerd. - Het komend seizoen zal de graaninname nog verscherpt moeten worden en spr. waar schuwt voor lichtvaardige uit voering. Deze kwestie is ook niet specifiek Nederlandsch doch het wordt ons door de groote natie's opgelegd. De aan drang voor het houden van te veel varkens en kippen kan niet getolereerd worden, om dat eerst de mensch verzorgd moet worden, Het is, aldus spr. een som ber en teleurstellend beeld ■wat wij U voorhouden en dat is te betreuren. De Richtprijzen De akkerbouwprijzen zijn bekend gemaakt en deze prij zen brachten bij velen teleur stelling. Ook het hierin voor komende probleem loonen en prijzen is niet Nederlandsch, doch internationaal. Gelukkig heeft ons land na anderhalf jaar een ongeremde inflatie weten te voorkomen. Daarom is het, aldus de Heer de Veer, thans zoo bij zonder gevaarlijk een loon stijging toe te passen. Een gelukkige omstandigheid noemt spr, dat de landarbeidersloo- nen thans vrijwel op het ni veau staan der industrie-arbei ders, waardoor er gegronde hoop ircag bestaan dat ze uit de industrie in de landbouv zullen terugkeeren. Komende tot de richtprij zen, zegt spr. dat de produc- tenprijzen worden berekend door het L. E. T. [Land. Econ, Instituut), waarin allerlei fac toren der productiekosten be rekend en opgenomen worden uit verzamelde gegevens van het geheele land. Inderdaad hebben we verschil [Len in kostprijsberekening, b.v, Noord Holland en Gro ningen, terwijl Friesland en Zuid Holland ook met de melkprijzen uit elkaar liggen. Maar hierover kunnen wi; toch niet, aldus vervolgt de spr., in ons land 5 verschillen de larweprijzen of 3 verschil lende melkprijzen toepassen. Daarom zijn er vooi het geheele land uniforme prijzen. Aan de prijzen moeten ook de loonen aangepast worden, terwijl we voorts als natie re kening hebben te houden dat we voor 3 railliard invoeren en slechts voor 2 milliard verkoo pen, wat voldoende bewijs is dat ons waardemiddel absoluut niet meer bewaard mag' wor den. Dat houdt in, dat wij ons hebben te bezuinigen en dat geen ruwe geldsmijterij meer verantwoord is. Doordat fosforzuur vriji is en' voldoende ve^orradig en de stikstofpositie ook vrij gunstig staat voor het komende jaar de opbrengst verwachtingen voor de oogst niet ongunstig. De kalipositie is nog precair. Kali moet zelfs gedeeltelijk uit Rusland ingevoerd worden Over 2 jaar zullen we van het probleem schaarste over stappen op het probleem overvloed. Men hoopt echter door internationale afspraken de zaak te kuunen regelen en de prijzen te kunnen beteuge len of handhaven. Spr. drong voorts aan op volledige inzet der standsorganisatie's, waar van men een kleine afschadu wing ziet in de PI. commissies der P. B. H.'s Al met al komt spr. tot de eindconclusie Nederland re geert, doch het buitenland re geert mede en dat dienen we goed te begrijpen. Met een opwekking zich hecht en trouw te blijven ver binden mei de vrije stands organisaties, besloot de Heer de Veer zijn, met overtuiging uitgesproken betoog, hetgeen beantwoord werd dnor een hartelijk applaus. Onderscheidene vragen wer den door de aanwezigen ge steld, o.a, over de tarweprij zen, meer toewijzingen voor varkens,, uniforme loonrgdlin- gen Wieringen-W.-Meer, de hooge dorschtarieven enz enz. welke alle door inleider zéér duidelijk beantwoord werden. Daarna sloot Voorz. S. Bak ker, na dank te hebben ge bracht aan den Heer de Veer, deze avond voor de betoonde belangstelling. EERSTE KIEVITSEIEREN Door Nino Kuiper te De Haukes werden drie kievits eieren in de Wieringermeer gevonden. Zijn dit de eerste? OP DE SLAKKENJACHT Aan het van 4 tot en met 7 April a.s, te Wieringen te houden Paaschkamp van de Ned. Jeugdbond voor Natuur studie zullen pl.m. 120 NJN- ers deelnemen. Het kamp wordt ingericht in en om de boerderij van den Heer Joost van Zweeden in den polder Waard-Nieuw- land. De natuurvorschers zullen zich bezig houden met het inventariseren van water- en landslakken in de Wieringer meer, waaromtrent men vóór den oorlog gedocumenteerd was Men wil thans de invloed van de inundatie op dit ge deelte van de fauna nagaan. BURGERLIJKE STAND vanaf 17 Maart2 April '47. Gehore» Anthonius Jan, z.v. D. Tijsei* en A. Borst Lieuwe, z.v. C. Montsma en K. Reitsma Jacobus Jose- phus Maria, z.v. A. J. de Waal en A. M. Baart Peter Wilhelm, z.v. P. W. de Greef en A. Van HoeselAdrianus Viliebrcrrius Corneils, z.v. t P. Slijkerman en van E. M. van Dijk Anna Maria Algonda, d.v. J. v. Mook en G. G. Mostert. Ondertrouwd W. van der Veen en P. HegemanP. Haanstra en W. E. Veenstra; C. Asjes en W. Gorter. Getrouwd N. Mulder en W. Koorn E. A. Hoenson en E. J. Hegeman B. Wiegman en R. E. Hegeman W. J. Keijzer en D. P. de Haan A. Berkhout en E. G. v. Dijk. Overleden S. Heijblok, 75 jaar C. Gorter, 72 jaar A. T. Metting 10 jaarD. Lont, 78 jaar. Kerkdiensten Wieringen Wielerbaan Wieringen. ZONDAG le Paaschdag. NED. HERV. KERK H.hoef 10.30 ds. v. d. Winden Hippo des avonds 77a uur opvoering Paasspel voor V.C. J.B. en. V.J.C.G. Allen van harte welkom. W.land 272 u. dhr. v.d. Berg. Gosterland (kerk) 10.30 dhr. v. d. Berg. In alle diensten Paas-coll. Woensdag 9 April 8 uur Jon gere Zusterkring H.-hoef. NED .HERV. GEM. OOSTERLANB Zaterdagmiddag 2 uur Vrije Vogels jongens 4 uur Vrije Vogels meisjes 2e Paaschdag half elf ZondI school Oosterland, Donderdag 10 April zingen uit de nieuwe met de Zusterkring in d pel Den Oever, Iedereen is welkom. DOOPSGEZ. GEM. H.-hoef v.m. 1072 uur 1L- ifu Wij vernemen dat de Wie lerbaan te H.-Hoef welke reeds eenige jaren door on dernemers van buiten werd geëxploiteerd, is overgegaan! in handen van onzen plaats genoot den Heer J. C. Cor- nelisse, in onze Wielerwereld welbekend. Geruimen tijd was hij trainer van de Wielerclub „Wieringen"' De nieuwe exploitant pakt de zaak met voortvarendheid aan. De openingswedstrijden' zullen reeds vroeg beginnen,1 n.1. op 27 April a.s. Voor de te organiseeren wed jden (en dat zullen er ver-I llende zijn in dit seizoen) ïden reeds verschillende be- kende renners gecontacteerd. >9el' Naast de wielersport zul len ook andere takken van sport worden ge-introduceerd. De entréeprijzen zullen sterk verlaagd worden. Voorts schijnt de voortva ggiUiid d Ds. A. P. Goudsbloem, rende ondernemer het plan te 5 AprilVerg. E.V.C. voor Visschersknechte enz. in café Moeij es te Den Oever. Paaschprogramma Cinema de HaanZaterdag en le Paaschdag „Kermisklanten." 2e Paaschdag „The Lambeth Walk." le Paaschdag. Ned. Herv. Kerk Paaschspel door jongeren. Beide Paaschdagen Bal in Concordia, Hippolytushoef. le en 2e Paaschdag „De Drie Musketiers" in Café Veerdig. 5 en 7 April Uitv. Acc.-club „Avanti" in zaal D. Lont. 9 April in Cinema Óe Haan. 12 April Gemaskerd Bal in „Concordia", Hippolytushoef. 12 April' Lezing in zaal Wiron over het Economisch vis- scherij Onderzoek. 12 AprilVerg. D.E.T.V. Onderwerp Economisch Vis- scherij onderzoek. Onderwerp „De sterkste behaalt de overwinning." Zang v.h. kerkkoor. Den Oever nam. 2.30 Ds. A. P. Goudsbloem. EVANGELISATIE: H.-hoef 10 uur dhr. O. Deen. Den Oever 10 uur dhr. A. v. d. Horst. Den Oever Zondagmorgen weer Zondagschool 11.45. CHR. GEREF. KERK Gebouw Land in Zicht Den Oever 10 en 3 uur de hr. G. Visse-r. GEREF. KERK. H.hoef v.m. 10 uur Ds. M. Schenkeveld. H.-hoef nm. 2.30 Leesdienst. Den Oever 10 u. Leesdienst. Den Oever 3 uur Ds. M. Schenkeveld. MAANDAG 2e Paaschdag'. DOOPSGEZ. GEM. Westerland v.m. 10.30 Ds. A. P. Goudsbloem. EVANGELISATIE H.-hoef 10 uur dhr. v. d. Horst. Den Oever 10 u. dhr. Deen. CHR. GEREF. KERK Gebouw Land in Zicht Den Oever v.m. 10 uur de hr. G. Vissen. GEREF. KERK. H.-hoef 10 uur Ds. M. Schenkeveld. Den Oever 10 uur Leesdienst. R.K. KERK. H.-hoef Zondag le Paasch dag H. Mis om l'/i uur en om 9.30 de plechtige gezon gen Hoogmis 's middags om 272 uur plechtig Lof met pr. Na de Hoogmis geen biblio theek en geen ontspanning in het Parochiehuis. 2de Paaschdag de H. Mis sen als op Zondag om 7.15 en om 9.30 de Hoogmis. Na de Hoogmis bibliotheek, en ontspanning voor de mannen. Door de week de H. Mis om 7.30 (wegens den zomertij dDonderdagavond om 7.30 uur Lof. Deze week nog geen Congregatie. Den Oever Zondag le Paaschdag, de II. Missen om 7.30 en om 9.30 de Hoogmis. Lof om 2.30 uur. Maandag 2de Paaschdag geen verplichte Zondag, maar wel de H. Mis sen om 7.30 en 9.30 uur. Dan komt de nieuwe Pas toor naar Den Oever. Wij hopen dat alle Parochianen opkomen. hebben de schooljeugd beurte lings gratis bij de wedstrijden toe te laten. De leden der Motorclub zul len in staat gesteld worden in de baan te trainen, terwijl ook voor jongens op gewone rijwie len de mogelijkheid tot oeio- nen wordt overwogen. Een zéér deskundige jury wordt met de wedstrijdleiding belast, We wenschen den nieuwen ondernemer wel succes met zijn groote sportplannen. Sport en Spel. SUCCES NIEUWS. Het programma voor de a.s. Paaschdagen luidt als volgtEerste Paaschdag HalfwegSucces 1, vertrek 11 uur B.K.C. 3—Succes 3, vertrek 9 uur. Tweede PaaschdagSuc ces 2Kaagvogels 1. Aanv. 10 uur. Zaterdagmiddag- om 3 uur spelen nog 2 adspi- rantelftallen tegen elkaar. Supporters naar Halfweg kunnen zich nog opgeven. BRIDGESTAND per l-4-'47 Kooij - de Haan 4948 Spaander - de Koning 4945 Bosker - Rijkers 4840 Kuiper - v.d. Velde 4838 Schmitt - Luijt 4835 Kraan - Blaauboer 4740 Klomp - Montulet 4724 Smit - Tijsen 4706 Mw. Kooij - Nieuwbuurt 4595 Dekker - Garrelts 4538 Rennings - Van Es 4534 Slikker - Doves 4466 Hof - Dam 4439 Keizer - Takes 4430 Echtpaar Jongkind 4412 Mooi - Deijkerg 4368 Mw. v.d. Velde - P. Smit 4325 Russelman - Molenkamp 4229 Koopman - v. Dijk 4217 Leen - Kool 4032 De Jong - Maaskant 3729 v_ Hoesel - M. Engel x 3468 Bos - Bugel x 3222 Takes - Koorn xx 1443 x 3 wedstr. minder gesp. xx 2 wedstr. minder gesp. TONEGIDO Pogramma roor 2e Paaschdag: Heeren Bloemendaal - Toa. Concordia 2 - Ton, B Dames TSV - Toa. H Vertrek bus vanaf het Hoekje: Heeren 11 uur. Dames 8,30 DE ZESDE Het woord Jamboree is afkomstig uit de Indiaanse taalhet werd door de Indianen gebruikt om eftn grote bijeenkomst aan te duiden. Het vond ingang in de padvinderswereld toen de stichter der bewe ging? Lord Baden Powell, de eerste Internationale Padvinders - bijeenkomst in 1920 te Londen ermee aanduidde. In de Olympia- hali kwamen toen 8.000 verkenners bijeen. Op deze eerste Jamboree werd de gedachte van de grote wereldbroederschap geconcretiseerd door B. P. zelf die aan het sluitings- kampvuur toen de volgen de woerden richtte tot. de jeugd van 'heel de wereld „De Jamboree heeft ons geleerd, dat, als we weder zijds toegeeflijkheid be trachten en weten te ge ven en te nemen, er sym pathie en eensgezindheid bestaat. Als het jullie wens is. laten we dan hier van daan gaan met het ern stig besluit, om die kame raadschap te bevorderen door de over de gehele we reld verspreide geest van de broederschap. Zodat wij ertoe mogen bijdragen om WERELDJAMBOREE. de vrede, het geluk en de goede wil' onder de mensen te bevorderen. Broeders verkenners antwoordt mij, willen jullie je hierbij aan sluiten Het was een donderend „ja" dat hierop geantwoord werd. En zo eindigde de eer ste wereld-jamboree. Tijdens deze eerste mas sale bijeenkomst werd be sloten, om de vier jaar een dergelijke Jamboree te hou den. De Tweede Wereld jamboree was te Kopenha gen, Denemarken, in 1924. De Derde in Arrowe Park, bij Birkenhead, (Liverpool), Engeland in 1929. De Vier de Wereldjamboree vond plaats te Gödöllö, Honga rije in 1933. En de Vijfde Wereldjamboree had plaats bij Vogelenzang, Nederland in 1937. De Jamboree in Neder land was de laatste waarbij de stichter der beweging Baden Powell aanwezig- was. B. P. stierf op 8 Januari 1941 in Zuid-Afrika. Die te Vogelenzang was de laatste Jamboree voor de oorlog. DEN OEVER. SCHAKEN. Maandag j.1. werden voor de Schaakclub „De Kraaien" de volgende partijen ge speeld Groep B. W. Donkerbroek J. K. Veenkamp 0—1 H. HouwingJ. Holst 01. Vierkamp. Groep 5. J. SlagboomW. Keijzer 0-1 A.s. Maandag, 2de Paasch dag, wordt er niet. geschaakt. ANIMO- NIEUWS Onze plaatselijke Schaakclub veloor de competitiewedstrijd van Schaaklust 2 van Andijk, met 27a - 772. Slechts de heeren A, Tjal- ma en P, Haansftra konden wini nen, terwijl L, Gangelhof remi se maakte. A.s. Dinsdag komt KTV uit Medemblik op bezoek_ ONDERWIJS. Aan Mej. J. C. M. Jansen is m.i.v. 10 April' a.s. op haar verzoek eervol ontslag ver leend als tijdelijk onderwij zeres a.d. O. L. School te -Den Oever. De Heer J. Poots, in de voorlaatste vergadering van den gemeenteraad benoemd tot onderwijzer te Ooster land, heeft wegens benoe ming elders zijn benoeming niet aangenomen. Gas O Water O Licht O A. B. C. Gevraagd wordt de woningen A. B. en C. alle drie van één water-, één gas- en één lichtaansluiting te voorzien en de aansluitingen zóó te maken dat de kabels elkaar niet kruisen. Ziet U er kans voor Eendfc Uw oplossingen ln vóór 13 April a.s. aan het redactie-secretariaat van de Flevobode, Klief.tstraat 12, Hippolytushoef. Wij stellen prijzen beschikbaar resp. groot 8.6.4.en 2.—. De tocht langs de kust verliep voorspoedig. Kap. Fraser wist een heieboel van het Hemelse Rijk al. Ook Mack, een gemoedelijke machinist en Flosser, de olijke matroos-kok, konden de jongens veel vertellen over het land en zijn bewoners. „Je bent niet helemaal een groentje meer, Dick," zei Mack, „maar neem nou van mij aan, dat die langstaar ten wat in hun schild voeren. Daar verwed ik m'n pruim onder." Die waarschuwing kwam Dick in gedachten, toeri hij de volgende dag toevallig een gesprek afluisterde van de Chinezen. Jammer genoeg verstond hij niets anders uit de sissende klanken dan de woorden „brug van Ihin neer laten." Onmiddellijk informeerde hij bij de anderen naar de betekenis dier woorden, maar niemand begreep er iets van. Dus was „op je hoede zijn" het enige parool De derde dag, in het gezicht van de plaats waar ze aan land zouden gaan, stak een hevige storm op, die hen ver uit dekoers dreef. Wind en golven deden hun best het scheepje te vermorzelen, zonder ander resultaat dan wat gebroken tuigage. Toen de zee weer kalm was.,.,..i

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 2