WIERINGER NIEUWS Radio Werkend Nederland HOORT ZEGT HET VOORT. „POT VOOR MENEER". ,DE TEMPEL VAN KWUNGHO.' WAARHEEN? S. MULDER GEDECOREERD. Voor betoonde moed begiftigd met het bron zen kruis Onze plaatsgenoot, de Heer S. Mulder ontving, zooals wij reeds meldden, dezer dagen als belooning, voor de in de Meidagen van 1940 betoonde moed en vol harding, het bronzen kruis. Deze mededeeling was voor ons aanleiding om den 32-jarigen gedecoreerden oud-strijder eens op te zoe ken in zijn woning aan de Mekkenstuinweg, waarbij wij eenige interessante bijzon derheden vernamen. Het was aan de Grebbe- berg, door de Duitschers „Duvelsberg" genoemd, gele gen tusschen Rhenen Wageningen, alwaar in de Meidagen 1940 een heete en j sneuvelden half jaar foto's had verza meld van de Grebbeberg. Zelfs op de stafkaarten der Duitschers, bijgewerkt tot BEKENDMAKING. Hondenbelasting. Belanghebbenden worden er aan herinnerd dat. de onlangs uitgereikte beschrij vingsbiljetten voor de Hon- 5 Mei 194& kwamen mijnen- j denbelasting, dienst 1947, velden voor,, welke door de °°k door hen die niet in het Nederlanders nog uitgevoerd j hezit zijn van een hond moesten worden.. Een bewijs,ten spoedigste ter gemeente- aldus, de heer Mulder, dat secretarie moeten onze jongens levend verkocht ingeleverd, waren. worden j Het. niet verstrekken van gegevens is de verlangde De geridderden strafbaar. Voor de kloeke en dappe- Wieringen, 14 April 1947. re verdediging werden de Burgemeester en_ Wethouders navolgende personen gede coreerd. Het zijn Majoor Blom, 40 dienstjaren, ver wierf de Bronzen Leeuw. Aan J. v. d. Linde en H. J. Sprok- kelhorst uit Gelderland en onzen plaatsgenoot S. Mul der werd het Bronzen Kruis verleend. Het vorig jaar werd de militaire Willemsorde postuum verleend aan Mi- chelbrink, een der drie ge- van Wieringen, F. BONTKES, Lo. Burgemeester, j r< TT1 TT A "NT TTTTTTvT Tt Na kennisneming van dit relaas, dat slechts een kor te weergave is der belevenis sen zal het aan ieder duide lijk zijn dat de verleende onderscheidingen werkelijk verdiend en bevochten zijn. Wij complimenteeren Mul der van harte met deze ver diende onderscheiding en erkennen hem als een Va derlander die in het belang van ons land, zijn volle leven heeft ingezet. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Vrijdag 18 April 's avonds 8 uur Zusterkring. „NUT EN GENOEGEN." VERGADERING Bij een bespreking van het programma 1947 werd beslo ten om op den eersten Za terdag in September een jong-dierendag te houden. Voor deelname aan een kringtentoonstelling, te hou den te Winkel, voelde men niets, aangezien deze plaats zich daarvoor, ook met reis gelegenheid, ongunstig leent. 0Een opmerking, om zelf mitrailleurs viel niets meer j een tentoonstelling te orga- te bereiken. Men verdedigde I niseeren in samenwerking zich tot het laatste met met de Postduivenvereeni- handgranaten. Een wonder ging had de intensie belang ongelijke strijd gevoerd werd met den grooten indringer. Op het aller zwaarste punt in deze verdedigingsgordel, in een voorpostenstelling, een K.M. voor de hoofdstel ling, bevonden zich 13 man schappen van het 8e R. Inf. onder aanvoering van Serg. Majoor Blom, waaronder zich ook de heer Mulder bevond. Dezen mannen was de zwa re taak opgedragen, de in dringer het oprukken met groot materiaal te beletten. En dit is hen, dank zij de goed gecamofleerde stelling, ondanks de vreeselijkst denkbare vuurdoop, gelukt. Twintig uren achtereen kon den de 13 dappere kerels zorg dragen dat het offen sief op de Grebbevesting niet kon worden uitgevoerd, doordat zij regelmatig de groote wegen onder mitrail leur vuur hielden. Helaas moest men zich Zaterdags avonds, doordat de voorraad handgranaten uitgeput was, tevens rondom ingesloten door Duitsche voorposten, overgeven. Met geweren of mocht het heeten dat er, tij dens die verdediging, geen enkele man sneuvelde of gewond raakte, wat zijn oorzaak vond in de omstan digheid dat de stelling dus danig gecamofleerd was, dat deze door de Duitschers, zelfs door de groot.e zwermen vliegtuigen, niet was opge merkt. De gevangenneming: wercï een tragiek Bij de gevangenneming deed zich een incident- voor dat aan drie der dertien manschappen het leven kostte. Bij het verlaten dei- stelling zat. de serg. majoor met zbn voe^ bekneld. Een Duitscher gaf hem een poy met de bajonet in het bee Eén der mannen, onvovwid partijtrekkend voor den door hen zoo hoog gewaardeerde superieur, beantwoordde de ze gemeenheid met den Duitscher neer te schieten De overweldigers nam er- aanstonds tegenmaatregelen de eerste drie manschappen werden bij het verlaten der stelling neergeknald, terwijl voor cle overige een mitraill'- leur in stelling werd ge bracht-. Op het critieke mo ment dat ook zij zouden worden doodgeschoten, kwam de Duitsche comman derende officier tusschen- beide. De executie werd afge last. Na de gevangenneming moest men zich van de bo- venkleeding ontdoen, waar mede de Duitschers onmid dellijk hun kleeding wissel- len. Duitsche spionnage De Duitsche officier, bel'ast met de gevangenneming- deelde den manschappen mede, dat hij gedurende een stelling van de vergadering, waarop besloten werd op zeer korten termijn een ge combineerde vergadering te beleggen. Voor de op 22 t.m. 24 April te Sneek te houden tentoon stelling was onvoldoende animo, hoewel getracht zal worden het aantal candida- ten dat tjians 8 telt te zien .uitgebreid. Voor een veilige belegging en ter bestrijding onkosten werd op voorstel van den Heer H. de Jong besloten over te gaan tot aankoop van een 2-tal schaaplamnle- vcn, welke ingeschaard zul ten worden en daarna te gelde gemaakt. TEN OEVER, B&ldadigheid. der jeugd. He baldadigheid der jeugd -T -;i ook in Den Oever hand over hand toe Thans moesten de porcelei- nen isolatoren der Radio-Cen trale het ontgelden. Met veel ijver en toewijding is er op enkele punten in de Gasthuis- weg zóó lang met steenen ge gooid dat de meeste isolato ren het hebben begeven. In de loop van de week moest reeds ettelijke malen een stuk ijzerdraad, een eind touw, ja zelfs eens een ge deelte van een palingfuik uit de bovenleiding worden verwij derd. Naar we vernemen zal bij herhaling, tegen de jeugdige vandaaltjes en hun resp. ou ders, procesverbaal worden op gemaakt. Men zij dus gewaarschuwd JUBILEUM O.K.K. Dengenen, die een pro gramma werd toegezonden, gelieve dit te beschouwen als een uitnoodiging voor den feestavond. Uitvoering Mandolinevereen. Zaterdagavond gaf de Man- dolinevereenigirjg M.O'.W. zijn laatste ledenuitvoering van dit seizoen. Het welkofiiswoord werd uitgesproken door de Voorz. van M.O.W., den Heer J. Bak ker. De zaal was goed be zet, waarover Voorz. zijn vol doening uitsprak. In het muzikale gedeelte, voor de pauze, speelde de mandoline-vereeniging een vijf tal nummers, waarvan vooral het 2e, een walspotpourri van vd Boogaart, en nr. vier, de ouverture Metalia, zeer in de smaak vielen. Met een pittige rnarsch van Joh, B. Kok werd dit gedeelte van het programma besloten. In de hierop volgende pau- F. VAN DUIN, j ze werden een drietal taarten Secretaris, verloot, op Amerikaansche wij-: - ze, ter bestrijding der onkos- jv ten en versterking der kas. Na de pauze bracht de too- neelvereeniging ,,De Ypelaars' het blijspel „Hoera Petroleum van Gerard Nielen, tgn aoo- neele. Over de inhoud van dit stuk zullen we niet uitweiden, daar het door verschillende opvoeringen op Wieringen en in de omtrek, voldoende be kencl mag worden geacht. De verschillende rollen wer den op uitmuntende wijze ver tolkt. Vooral Mej. Mortier als de dochter, Mej.. J. Rasch, als onderwijzeresje en den Heer Schneider als huiseige naar, komt o.i. zonder aan het spel der anderen ook maar in het minste afbreuk te willen doen een woord van lof toe. We zouden slechts op wil len merken, dat er aan de grime iets meer zorg had kun nen worden besteed. De avond werd met een ge OPHALEN VUILNIS DEN OEVER. Op Vrijdag 18 April a, wordt het- huisvuil te Den Oever weder opgehaald. Men wordt derhalve verzocht dé vuilnisvaten tijdig geleed te zetten. Met ingang van 26 April a.s. zal zo mogelijk elke Zaterdag het vuil aldaar wekelijks worden opgehaald. Wieringen, 15 April 1947. Burg. en Wethouders van Wieringen, F. BONTKES, lo. B. VAN DUIN, Secretaris. Dammen in weggreppels. In verband met de in uit voering zijnde «ruilverkave- lingswerken wordt hierbij de aandacht gevestigd op art. 46bis der algemene politie- avuuu e verordening, jyaann bepaa^ zellig bal, verzorgd door JoCoDiCo's beslóten. is, dat het verboden is in de greppels langs de gemeente wegen dammen te hebben of te leggen zonder vergun ning van het Gemeentebe stuur. Deze vergunning wo-rdt slechts verleend mits onder die dammen de nodige riool buizen van ten minste 15 cm wijdte binnenwerks wor den aangebracht en in goe de staat van werking on derhouden. Men kan zich tot het ver krijgen van zodanige ver gunning wenden tot den Gemeente-opzichter, Bureel Elft 2 ld te Hippoiytushoef. Wieringen, 15 Ap-.'il 1947. Burg. en Wethouders van Wieringen. F. BONTKES, lo.B. VAN DUIN, Secretaris. de DE ZESDE DOOR FRANKRIJK I. Alle contingenten die aan de 6e Wereldjamboree deelnemen zullen via Pa rijs naar het kampterrein reizen, zodat ze in de ge legenheid zullen zijn de hoofdstad van Frankrijk te bezichtigen. Na afloop van de Jamboree gaan de buitenlandse contingenten de provincie in, waar zij in Franse verkennerskam pen zullen verblijven, of de gast zullen zijn van verkenners families. MENU'S. Er zullen twee menu's zijn een typisch Frans en een Engels de contin genten kunnen kiezen, welke zij wensen. Het is teve-rwachten dat het Nederlandsche contingent aan de Franse keuken de voorkeur zal geven MEDEWERKING. Alvorens het aanbod om de zesde wereldjamboree in Frankrijk te houden; te aanvaarden heeft „Le Scoutisme Francais, waar onder alle erkende pad vindersorganisaties in Frankrijk resorteren, ern stig onderzocht of het wel reeds ip 1947 mogelijk zou zijn om de Jamboree in het door de oorlog zo zwaar geteisterde Frankrijk te houden. WERELDJAMBOREE. Nadat de zekerheid was verkregen, dat de Rege ring en de regeringsinstan ties hun medewerking zou den verlenen werd te Pa rijs „L'assaciation de Jamboree" opgericht, waar mede definitief de op dracht om de Jamboree in Frankrijk te organiseren werd aanvaard. De poste rijen hebben op zich ge nomen om de postdienst in het kamp te verzorgen, de spoorwegen garanderen het vervoer in Franrijk en het Ministerie voor Voed selvoorziening heeft verze kerd, dat er ruim voldoen de levensmiddelen zuilten zijn. DEELNAME. De Franse Jamboree or ganisatie heeft 20.000 bui tenlandse padvinders uit 50 verschillende landen uitgenodigd en 10.000 Franse jongens zullen in de gelegenheid worden gesteld de Jamboree ge heel mede te maken. 6.000 Buitenlandse leiders buiten de contingenten om, zul len vijf. dagen van de Jamboree kunnen bijwo nen, terwijl 30.000 Franse verkenners, elkander af lossend, acht en veertig uur op de Jamboree zullen kunnen doorbrengen. Zo doende zullen er doorlo pend 42.000 padvinders te Moisson kamperen. Vischafslag Den Oever. In de periode van 31 Mrt. tm 12 April 1947 werden op de Oeversche afslag onderstaande hoeveelheden visch aangevoerd: Tong 1783 Kg kabeljauw 1999 Kg wijting 809 Kg; tar bot 326 Kg schol 63173 Kg schar 7393 Kg bot 5429 Kg; garnalen 29609 Kg; puf 26925 Kg Rog 9 Kg wulken 2634 Kg sardines 178 Kg toters 168 Kg haring 146 Kg spiering 62 Kg; zalm 5 Kg POLITIE. Gevonden een distribu tiekaart en een portemonnaie met inhoud. Inl. Gem.-bode, H.-hoef. Sport en Spel. Wiron 1 - Texel 3 3-0 Wiron dat van meet af aan een overwicht demonstreerde, wist in de eerste helft twee maal het Texel-doel te vin den, de eerste maal door Van Eekelen met een prachtig ha:d schot, de tweede keer uit een corner, genomen door P. 1 ij - sen, die even tevoren Kom duur had vervangen en prach tig door zijn naamgenoot M I i Tijsen ingeschoten. Na de rust gingen de par-, tijen meer gelijk op, Wiron wist; nog een doelpunt te maken. Uit: een hoekschop, genomen door; Van Eekelen, verdween de bal via de Groot nogmaals in het Texel-net. De gasten deden alle moeite de eer te redden, doch het mocht hun niet gelukken de hechte Wiron-verdediging te doorbreken. Wiron 3 verloor met 0-5 van ZDH SUCCES-NIEUWS Het le elftal verscheen in den belangrijken wedstrijd te gen Halfweg met 4 invallers, welke handicap te groot was Speciaal in de voorhoede ram melde het geducht. Er werd wel hard, maar niet oordeel kundig gewerkt en van en kele kansen, die geboden wer den, wist men niet het juiste gebruik te maken. Weder zijds waren de verdedigingen het sterkst, In de 2e helft wist Halfweg het winnende doelpunt te scoren. Een gelijk mid-voor Y. Wieringh, links spel had beter de verhou- buiten J. Bos, linksback en ding weergegeven. Eer- T. de Vries als res. achter ste elftal spelers let op Uwj hoede. zaak. Om de onderste le verlaten zal er harde: nen te worden aangepakt. Ver, zuimt toch vooral de training] niet die' Tonegido dames 1 en 2 winnen met groote cijfers 7-1 In een schitterend gespeel de wedstrijd heeft Ton. 1 da- Het 2e elftal klampt zich' mes een groote overwinning op krampachtig aan zijn kleine kampioenkans vast en behaal de een zeer verlienstelijke 4-2 overwinning op het lang niet zwakke Texel 2 Het 4e en 5e elftal wonnen met 4-2 en 5-0 resp, Kaagvogels 4 en 5 Succes a klopte in een span nende strijd Texel a met 3-2 TONEGIDO-NIEUWS Selectieploeg Heeren. Voor de op 5 Mei te Den Helder te houden selectiewed strijden tusschen spelers uit diverse elftallen uit den kop van Noord Holland eenerzijds en een Haarlemsche selectie ploeg anderzijds, werden voor de Tonegidogroep afgevaardigd de heeren j J. van Dijk als Udi-Wik 1 behaald en daar mee haar mooie kans op de eerste plaats behouden. Met de rust was de stand 3-0. Een prachtige wedstrijd, Tons 2 won van UW 2 met vani 3-0 door 2 mooie doelpunten van A. Post en een van D. Drenlh, Ook dit elftal speel de prachtig samen en hield mooi open spel. Allen waren in goede vorm. Door deze overwinning staan Dames 2 nu op den 2den plaats. Rest ons nog te vermelden dat door het mooie weer er een record aantal toeschou wers aanwezig waren dat vol op genoot van het mooie, su bliem gespeelde handbalspel. KOMT DONDERDAG 17 APRIL a.s. IN CORCORDIA TE HIPPOLYTUSHOEF MET HET BEKENDE CABARETGEZELSCHAP EEN AVOND VAN ONTSPANNING Entrée f 1.Komt .allen. Aanvang- 8 uur. Bussen half acht vanaf Westerland en Den Oever. ~;K- 17 April25-j. Jubileumfeest O.K.K. in Cinema d. Haan. 17 AprilHet bekende cabaretgezelschap „Pot voor Me neer" in Concordia Hippoiytushoef. Vrijdag 18 AprilCinema de Haan Band NederlandIndië., Afd. Wieringen. De zee was glad als een spiegel, toen men voor anker kon gaan. Een rotsige kust maakte het landschap direct al onaantrekkelijk. „Ik weet het niet, waar die Tempel precies moet liggen, maar ik geloof, dat we ons de tocht naar het binnenland niet, als een pleizierige wandeling moeten voorstellen," meende Kap. Fraser. En al spoedig bleek, dat hij gelijk had. Een doorgang door de rotsen was de toegang tot de weinig gastvrije streken daarachter. Dick had van kapi tein Fraser een revolver gekregen, zodat Bully zijn eigen „Botsy Browning" weer terug kon krijgen. Kap. Fraser had zelf eveneens een bl'auwstalen kanon bij de hand. Mack vertrouwde meer op zijn matrozenmes, terwijl Flosser in de haast een paar lichte handgranaten en wat signaalpatronen bij zich had gestoken. Ondanks alle voorzorgsmaatregelen waren de drie Chi nezen er reeds bij de landing in geslaagd spoorloos te verdwijnen, zodat men voortdurend voor dit gevaar op zijn hoede moest. zijn. Daar kwam" nog by,~'dat de man nen stap voor stap dienden op te passen voor de vele vergiftige slangen in het struikgewas. Neen, gastvrij was het land niet slechts opgeschrikte vogels krasten een onheilspellende begroeting

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 2