WIERINGERMEERNIEUWS NOODSLACHTPLAATS SL00TD0RP. VERKOOP KOEVLEESCH HET HOEKJE VAN HET KRINGBESTUUR. Raadsvergadering. Be Burgemeester heeft de leden van den gemeenteraad mens, nadat hij a.s. Donder- 1 opgeroepen voor een op Vrij dagavond in zijn dienstwerk dag 18 dezer te houden raads- bevestigd wordt, door Ds. de vergadering. BEVESTIGING EN INTREDE Ds. L. J. GOEDE. Ds. Goede, beroepen pred. te Aalten, Geld. is voorne Boer te Aalten, a.s. Zondag 20 April zijn intrede - predi katie te houden. (Verslag af- De agenda voor deze verga dering vermeldt als belangrijk ste punt de behandeling der scheid Ds. Goede in volgend begrooting voor 1947 nummer.) HET VREEMDELINGEN VERKEER REEDS BEGONNEN. Afgeloopen week bezoch ten een aantal scholieren uit Engeland (Ealing, voor stad van Londen), in een tweetal autobussen van de N.A.C.O. onzen polder. Dit was de eerste groep vacantiegangers die onder auspiciën van de World Friendship Association de gast is van onze landgenoo- ten. Het. ligt in de bedoeling zonder deviezenonkosten op 'deze wijze duizenden bui tenlanders te ontvangen te gen uitwisseling van land- genooten. De leiding van de excursie berustte o.m. bij Mevr. Schef- fel, echtgenoote van den Secretaris van de Kamer v. Koophandel en Fabrieken te Alkmaar. Ook Zondag bezocht een gezelschap van 50 buitenlan ders onze gemeente. Zaterdag arriveerde een 60-tal excursisten. op door reis in Nederland, en alle gekleed in nationale kleedij in de Wieringermeer. Het uitgebreide gezelschap kwam uit Bazel. In Hotel Voorts een voorstel van B. en W. inzake den herbouw van de aula op de begraaf plaats te Middenmeer en wij- I ziging der begrooting voor '47 waar de koffie gebruikt werd, vergastten zij de aanwezigen op eenige prachtig uitgevoer de jodel-nummers. Moge dit gezelschap door vele worden gevolgd. LEDENVERGADERING „FLEVO" in Hotel Smit te Middenmeer Donderdag j.1. hield de vereen. Flevo een ledenver gadering in Hotei Smit. De vergadering was behoorlijk bezocht, alhoewel toch vele Volgens schrijven van het Centraal Bureau Verzorging Oorlogsslachtoffers van 12 September 194415 Mei 1945 welke over het tijdvak 17. September 194415 Mei 1945 geen evacuatie - vergoeding hebben genoten, deze vergoe ding alsnog worden uitge keerd (nood-evacuatierege- ling). Volgens deze regeling kan een vergoeding' worden ver strekt van f. 0.50 per geëva cueerde per dag aan den kwartiergever of, indien de kwartiernemer zelf de kosten van voeding heeft voldaan, aan den kwartiernemer. De nood - evacuatievergoe ding wordt uitgekeerd in de navolgende gevallen en voor zoover betrokkenen onder a) genoemd op overheidsbevel werden geëvacueerd a) indien blijkt, dat het niet-genoten hebben van de evacuatievergoeding een ge volg is geweest van het in SmitJ gebreke blijven, om welke SPORT SCHITTERENDE OVER WINNING VAN W.A.Ö. In den Zaterdagmiddag te Den Haag gespeelden wedstrijd tegen het we- deropbouwelftal aldaar, wist onze ambtenaren- voetbalvereeniging WAC een 80 overwinning te behalen. Hiermede is een belang rijke schrede gedaan op den weg naar het kampi oenschap West van de we- deropbouwcompetitie. Van harte proficiat WAC Gij hebt den naam van de Wieringermeer hoogge houden in de Hofstad Wieringen. premie te stellen. Van offi- ciëele zijde konden wij hier van nog geen bevestiging krijgen. Dit is echter een dringen de zaak, die op spoedige beslissing wacht, vóórdat de betreffende landbouwers met matigen stand gaan doorzaaien, wat zeker, ter wijl wij dit schrijven, bij verschillende pachters al i gebeurd zal zijn. 1 Wil men o.i. dit najaar verzekerd zijn van voldoen- j de wintertarwe, hoofdzake- kelijk in verband met ex- port, dan dient men de land bouw niet langer in 't. on- ^cekere te laten en spijkers .J met koppen te slaan. De lange winter heeft ons be-, Vereen, voor Bedrijfsvoorlichting in de W.meer. Voorjaar 1946 is in de j broeineigingen te vertoonen Wieringermeer tamelijk veel dat de grootste voorzichtig- aid. Het heid geboden was. Natuurlijk aange- was de eiwitrijkdom van d::. kocht door Dienst Landbouw- bladrijke gewas hier nicvt PREMIE OP WINTER- TARWE's Hardnekkig doen in den polder de geruchten de ron- wégaen,Z°U op r6g wtotertarwë Domestic Ray uitgezaaid. Het heid geboden was. Natuurlijk elite en origineel uitgezaaid UITVOERING HARMONIE Zondagavond voor ongehu\\ den en Maandagavond vool gehuwden, gaf de plaatselijke Muziekvereer.iging Harmonie in, „Concordiaf' te' H.-Hoef harezwaar genoeg voorjaarsuitvoeringen, welke bei; Proeia de avonden door een vrij groot publiek werden bijge woond. De Voorz. de Heer C. J. Bosker verwelkomde Maan dagavond in zijn openings-1 woord speciaal de oude ve teraan, den Heer P. Bruul, welke hel corps 60 jaren ach-! tereen trouw had gediend. Een tweetal ouverture s werden onder leiding van de uiterst bekwame herstel en afkomstig uit j Amerika. Hoewel de gedra- vreemti aan. Evenwel bleek uit één en ander dat deze gingen van deze grassoortgrassoort in het jaar van uit- ons in eerste instantie onbe- zaai minder geschikt moest kend waren, kwamen deze j worden geacht voor hooi- naarmat-e het groeiseizoen winning, althans enkelvou- vorderde lenigaan voor den dig uitgezaaid. Opgenomen dag. De ontwikkeling bleek in een mengsel is het nog langzamer dan van het Wes- wel te gebruiken. Niettegen- terwoldsch-raaigfas, en het staande de genoemde moei- bleek ook geen neiging te hebben om te gaan doorschie ten. Het gevolg hiervan was dat het Domestic Ray een dichte graslaag vormde van enkel blad zonder stengels. Dat deze eigenschap voor de practijk bezwaren mee bracht (speciaal voor diegenen die lijkheden om van het Domes tic Ray hooi te fabriceeren is dit toch nog wel aan di verse pachters gelukt, en over de kwaliteit is men best tevreden. Het vee neemt, het met graagte op en de voe dingswaarde is volgens de practijk ervaring hoog. Gun- hun doel op hooiwinning stiger perspectieven vertoon- hadden ingesteld) behoeftde het Domestic Ray evenwel hier geen betoog. Of men het j bij gebruik als Weidegras. De Medemblik. De heer N. van Braam, onderwijzer aan de O.L.S. al hier is benoemd tot onder wijzer aan de openbare school voor U.L.O. te Noord-Schar- woude. op kleine oppers of op de ruiter plaatste, droog worden wou het practisch niet, om dat de enkel blad massa de zaak hermetisch afsloot en geen zuchtje doorliet. Na we ken op ruiter te hebben ge staan, bleek het op een klamp gereden nog zooveel „DE HAGHESPELERS." Een gevoel van teleurstel directeur iinS bekroop ons Donderdag den Heer Kreijger, uitgevoerd.' avond toen we, na het on-j kunnen worden en miste al- Bij de ouverture Si J'Etais1 langs door clit ensemble ge-, le charme. In de groote scé- ,Het Biechtgeheim" rip rnpf: vadpr sp.hnröfcj hii nant Theo Boelaars minder. Hij was zeker niet de man waarop Elza verliefd zou Roi, waarin de echo's bijzon- brachte der moeilijk zijn te vertol-! een stuk van beter "gehalte ken, misten wij een onbedui-| verwachtend, de opvoering zagen van ,.De zonde der ouders." Deze 5-bedrijvige schets uit het circusleven redenen dan ook, van het administratieve apparaat, dat zich met het uitkeeren van deze vergoedingen had dienen te belasten b) aan principiëele on derduikers, die in het bezit zijn van een z. kerskaart c) aan hem, die, hoewel j werd opgevoerd het niet in het bezit zijnde van| „Trouwen is niet een onderduikerskaart, ge dend moment de goede over gang. Een drietal marschen daarentegen werden subliem, tgevoerd. Als dank voor het van Dirk Janse, waarin de onfiplr ihplaos nipt. nltvnn warme applaus werd het ex-! romantiek (helaas niet altijd tra mooie nummer, de marsenvan de beste soortons met' „De Dauwtrappers", van Bis-1 v°He selink, herhaald. Al met al blijkt uit het ge halte dat het corps de van den oorlog maten werd toegemé- ten was een speculatie op het goedkoope sentiment van het publiek, dat. zich trou- reeds1 wens maar in heel geringe mate de gang naar „Het n. onderdui-i| h - fc Dit tooneelstuk blijspel: makkelijk." bekende voetballers verstek krijgen van evacuatievergoe noegzaam kunnen aantoo-j actualiteit op zich zelf reeds nen, dat. zij zich op grondgewild kon zijn, werd vlot hiervan niet voor het ver- 1 speeld en goed vertolkt hoe lieten gaan. Voorz. Breebaart wees in zijn openingswoord op de belangrijkheid van deze ver gadering. Leden en bestuur hebben fouten gemaakt. ding hebben gehield. Deze personen dienen maar iedere jonge vereeni- i Lutjekolhorn, aan te mel- verkrijging van bovenge-aangerekend kan worlen. De noemde vergoeding, zich in' onschuldige onschuld in gelaat' ieder geval vóór 9 April a.s, ter secretarie dezer gemeente ging maakt, de eerste jaren I vele moeilijkheden mede, hiep temeer daar spelers en bestuur wonen in een straal van ruim 10 km en hetgeen vanzelfsprekend bij eventu-1 eele terreinafkeuringen voor spelers en elftalcommissie zeer veel last veroorzaakt. Spr. hoopt echter, dat uit de vergadering nieuwe gezichts punten naar voren worden gebracht. Flevo zal op den nationa- len feestdag medewerken, o.a. ook aan den Bonteavond. De Heer Koolhaas wijst op de ernst van deze vergade ring. Als Flevo wil blijven bestaan moeten alle leden ondanks de moeiijkheden, alles geven voor hun Veree- niging. „Liever met 2 elftal len, die voltallig uitkomen in de competitie dan met. 3 of 4 die alle maar met 6 of 7 spelers op het terrein ver schijnen", aldus spr. Appl. Voorz. verzocht de leden ook actief propagandist te zijn voor de voetbalclub. Nog veel punten van meer huishoudelijken aard wor den besproken, waarna om ruim half elf de vergadering wordt gesloten. den. FLEVO NIEUWS. le TRAININGSAVOND. Flevo trainde Donderdag avond en hoe? Na afloop zagen wij vermoeide jongens, echter éénparig van oordeel: „Dit zal in de toekomt zijn vruchten afwerpen". Trainer Buis heeft de spe lers laten loopen, springen, starten en spieroefeningen maken, dat het een lust was Ruim 20 leden waren aan wezig, maar enkele op de laatste vergadering „trouw" stemmende leden zijn ze ker in de veronderstelling, dat zij het wel zonder trai ning kunnen stellen. Van het eerste ontbraken vijf spelers, het. derde was na genoeg compleet, en van het Zaterdagmiddagelf tal mis ten wij ook 5 a 6 man. Dit kan toch wel anders Flevo moet omhoog en iedere speler dient te beden ken dat dit zonder training heel ver in 't verschiet komt te liggen. Donderdag a.s. verwachten wij alle spelers, ook zij, die het volgens eigen meening „niet noodig hebben J. B. Overigens is het jammer dat „De Haghespelers," die dat om zijn' ^0cl1 werkelijk over verschil- lende zeer behoorlijke speel- krachten beschikken, zich i te buiten gaan aan stukken, die het misschien in een I schouwburgzaal op de ker mis zouden doen, maar die op het publiek van goeden smaak weinig indruk maken. en gebaren van den notaris, HET SPEE willen wij aannemen, zullen Dirk Janse was een rust-i- hieraan niet vreemd zijn j wel een lachstuipje, hoe on schuldig ook bedoeld mis- terschien, toch als een slippertje weest. Het geheel heeft het publiek buitengewoon ge-in-1 teresseerd en er werd om som mige evenementen bijzonder gul gelachen. De regie was bij den Heer Js. Bosker Oz. in zéér ver-, trouwde handen. Aan het slot bracht de1 Voorz. de Heer C. J. Bosker,1 zéér zeker als tolk van alle, aanwezigen, vriendelijk dank' aan de tooneellisten voor het sublieme spel en riep hen, voor een volgende gelegen- heil, een tot weerziens toe. I In de pauze werden tot stij ving de Beide avonden was er afloop nog een gezellig bal. waarvan door velen druk ge bruik werd gemaakt. ge, sympathieke Willem "I Meiland, terwijl Rie Wieland van de moeder en dochter Elza Borden een zeer aan nemelijke créatie bracht. Leo ne met zijn vader schoot hij in capaciteiten tekort. Zijn vader (Bob Geerards) bracht het er weer heel wat beter af en was in III en IV soms heel goed van uitbeel ding. Anton Muis bracht als August de „note gaie" in deze droevige historie, ter wijl Cor Bouwer, Gerard v. d. Vegte en Sonja Poolman in de kleine rollen zich min of meer bij de hoofdfiguren aanpasten. Gl. groei was goed, het vee vrat het graag, en speciaal de melkgift werd door de prac tijk zeer goed bevonden. Een bijzondere prestatie leverde het Domestic Ray bij pachter Vreugdenhil. Hier bleek 1.5 ha. Domestic Ray in staat te zijn 16 stuks melkvee, wat gedurende de zomermaanden opgestald bleef, te voeden. 4 tot 5 keer kon gemaaid worden, waarbij iedere keer een dikke rol eiwitrijk gras beschikbaar kwam wat versch op stal werd vervoerd. De grondsoort was hier grof zand. Een gunstige factor in dit opzicht was de natte zo mer, en het feit dat af en toe een behoorlijke stikstof bemesting, aangevuld met de stalgier gegeven kon wor den. Evenwel, het Domestf Ray bleek in staat onder de ze omstandigheden een ge weldige productiviteit te bezitten. Speciaal de uitgroei na het afmaaien was bijzon der vlug. Tot zoover de ervaringen in het eerste jaar Thans evenwel de vraag, wat doet het Domestic Ray in 1947 In de eerste plaats reeds de beangstigende vraag zal er na deze lange winter nog een spietje Domestic Ray in leven zijn. M.i.z. staan de kansen hierop slecht. Bij na- OVEDRACHT VAN TUINBOUWTEELT VERGUNNINGEN. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat na 15 April 1947 geen overdrach ten van tuinbouwteeltver- gunningen in behandeling dere informatie isv gebleken mogen worden genomen, tenzij het overdrachten zijn dat het Domestic Ray een 2-jarig gewas is afkomstig in verband met overlijden,1 uit Califomië, waar het ge- liquidatie van het bedrijf of andere bijzondere omstan digheden. Zoodra overdrach ten van tuinbouwteeltver gunningen kunnen worden ingediend, zal dit gepubli- Janse voldeed als de luite- ceerd worden. Vereen, voor Bedrijfsvoorlichting in de W.meer. Mededeeling No. 335. De Zaaidiepte heeft een zeer groote invloed op de opbrengst. Niet te diep zaaien. DONDERDAGMIDDAG 2 u Tijdelijk adres Terpweg 3, Slootdorp. Het Kringbestuur deelt mede, dat zij met het Bureau Oogstvoorziening overeen gekomen is, dat het Kostgeld van de landarbeiders onder» gebracht in de kampen, be taald zal worden door Bur. Oogstvoorziening, met dien verstande dat. de regeling van de D.U.W. toegepast zal' worden, dus voor gehuwde arbeiders geheel, en voor ongehuwde arbeiders gedeel telijk. Er wordt verwacht dat de werkgevers in afwachting van van een definitieve re geling, voorloopig de logies- bonnen halen en betalen. De regeling zal gelden voor ten hoogste 200 Friesche ar beiders. Ook mogen die arbeiders, die op het oogenbik vervoerd worden uit de randgemeen ten van deze regeling gebruik maken. Arbeiders door de boeren zelf aangenomen kunnen ook hier'onder vallen, als de werkgevers dit bij den Heer I ste gedeeltelijk gewerkt heb- Stompedissel aanvragen. Het vervoer van de Frie- j niet betaald worden j sche arbeiders wordt ook niet gewerkt is. geheel betaald door Bur. i Evenmin als we de grond te asf> loten verkocht., diep mogen ploegen, mag het n^; zaad te diep worden gezaaid. Het is van veel belang hier aan de noodige aandacht te besteden. Vooral op de zand gronden komt het nog vaak voor, dat men veel te diep zaait. Een dergelijk zaaisel kan nooit meer een maxi male opbrengst leveren. Men kan gerust zeggen, dat men, in dergelijke gevallen, door bij het begin een kardinale fout te maken, reeds 5 of 10 of meer procenten van zijn opbrengst heeft verspeeld Deze percentages, welke hier worden genoemd, voor de verliezen, tengevolge van te diep zaaien, zijn niet over dreven, of gefantaseerd, doch berusten op waarnemingen in de practijk en op gege vens van proefvelden. Zoo werd bijv. in Gelderland ge constateerd, dat rogge welke 6 cm diep was gezaaid 10% minder op bracht dan die, welke 2 cm. diep was ge zaaid. Bij een zaaidiepte van 10 cm werd een opbrengst vermindering verkregen van 36%. Men zal misschien kun nen tegenwerpen dat een zaaidiepte van 2 cm in de practijk moeilijk te verwe zenlijken is. Wij wijzen er echter op, dat. bij de genoem de proeven in Gelderland, het verschil in opbrengst van de rogge tusschen 4 cm (een zaaidiepte, welke toch zeker bruikt. wordt op vloeiweiden. Het. Californische klimaat in oogenschouw genomen, moet het gewas dus wel over een zeer groot aanpassingsver mogen beschikken cm deze Hollandsche winter te over leven Mocht dit evenwel toch het geval zijn, dan is de verwachting dat het Domes tic Ray het tweede jaar snel zal doorschieten. In dit ver band dus voor de hooiwin ning gunstiger perspectie ven Over de nagroei in het tweede jaar is men echter niet zoo optimistisch. Mis schien valt dit evenwel wat heel ened hereikhaar is) en mee' De PractiJk zou ik in dit heel goed bereikbaar isj^en verkand dan ook willen ad- Oogstvoorziening, met dien verstande dat de arbeiders de werkweek van 53 uur vol maken, als zij elke week naar huis willen. Ook de door de boeren zelf aangenomen menschen kun nen mee, als het aangevraagd wordt bij het Kringbestuur. Aan de Friesche arbeiders nen tegenwerpen mag wel betaald worden de dag van aankomst., dus Dins- als zij die dag tenmin 8 cm (een zaaidièpte, welke in de practijk maar al te vaak nog voorkomt!) 20% I bedroeg het voordeel van ondiep zaaien. Ook met haver en zomer- gerst werden dergelijke zaai- diepteproeven genomen. Het verschil tusschen 4 en 8 cm zaaidiepte bij haver bedroeg 7% en bij zomergerst18% in het voordeel van 4 cm. Men ziet, deze verschillen zijn veel grooter dan bijv. de rasverschillen en daarom juist is het van groot belang hieraan voortdurend de noo dige aandacht te besteden. viseeren, niet direct tot om ploegen over te gaan. Wel spoedig zal blijken of her doodgevroren is of niet. Bij dunne stand kan altijd nog doorzaai met Westerwoldsch- en of Roode Klaver plaats vinden voor zoover het per ceel als Kunstweide voor hooiwinning bestemd is, en met Engelsch-Raaygras en witte klaver indien beweiden de bedoeling is. Hoewel zeer waarschijnlijk de meeste pachters bij uit- vriezen van het Domestic Ray, niet tot hernieuwde uitzaai zullen overgaan, (af gezien van de vraag of het zaad weer verkrijgbaar is), en zich liever tot de in Hol land gebruikelijke soorten zullen bepalen, lijkt he' ons toch wenschelijk dit gewas ben, maar de Woensdag mag als ér Het Kringbestuur. Op de zandgronden wordt nog wel eens gezaaid met een te zware machine, waardoor het zaad te diep moet val len. Men zal 't hier vooral I moeten zoeken in lichtere i machines, terwijl men ove- - i nog even m observatie te rigens op deze lichte gron den beslist niet moet gaan zaaien zonder het gebruik van „zaaislofjes, jes" en (of) houden. In dit verband zal op het bedrijf van den Heer sleepvoet-Slagter te Slootdorp, dit voor- drukroll.cn. jaar een practijk perceel wor- -i - TTrn n rl-ni haf. waarmee de zaaidiepte heel j '«^ay'i n^in met Roode klaver en in com- goed kan worden geregeld. Het bovenstaande geldt zeker niet uitsluitend voor de landbouwers op de zand-i gronden. Ook op zwaardere; uitgezaaid. De bedoeling is - dit perceel zuiver voor weide binatie met Engelsch Raai en witte klaver zal worden gronden geeft te diep zaaien QT, steeds nadeel. En dit komtl gebruiken veel meer voor dan wensche lijk is. Ir. L. R. DIJKEMA. dit perceel zuiver voor weide De toekomst zal ^>ns naar wij hopen, om trent het Domestic Rav. nog wel iets duidelijk maken J. BREED.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 3