WIERINGERMEERMEÜWS DE TWEEDE KAMER IN DE POLDER. Het Nederlandse volk heeft door verzet te bieden collectief have en goed in de waagschaal gesteld. Het besef, dat men de schade, die daaruit voortvloeit, ook collectief moet dragen, verdient in een daad van het gehele volk te worden omgezet. Deze beide zinsneden uit de Regeringsnota waren des tijds in het enthousiasme van de bevrijding gegrepen uit het hart van elke goede Nederlander. In het vertrouwen dat dit werkelijkheid zou worden is onze Wieringermeerbevolking met verbetenheid begonnen aan de wederopbouw en het in cultuur brengen van de Wieringermeer. Thans, twee jaar na de bevrijding, is de werkelijk heid wel zeer teleurstellend. Schadevergoeding op basis van vooroorlogse prijzen is wel een zeer schamele ver wezenlijking van de recht matige eisen der getroffenen. Na het bezoek van Z. E. Minister Lieftinck heeft de Wieringermeer de voldoening genoten van een bezoek van de Tweede Kamer. Ruim 40 leden onder leiding van de Voorzitter, Mr. J. R. H. van Schaik, vergezeld van de Griffier, Mr. Stevens, gaven Vrijdagmiddag gevolg aan de uitnodiging van het ge meentebestuur en de politie ke partijen om zich persoon lijk te komen overtuigen van de toestanden en de moeilijkheden in de Wie ringermeer. De ontvangst. In een kort welkomswoord sprak Burgemeester Loggers er zijn voldoening over uit, dat zovele leden aan de uit nodiging gevolg hadden ge geven. Vervolgens, terwijl het gezelschap koffie werd gereserveerd, gaf spreker een kort overzicht 'van de ramp van 17 April 1945 en de moeilijkheden die daaruit voortsproten. Tijdens de lunch, aange boden door de Beursvereni- ging, kreeg de Heer Kool haas, als vertegenwoordiger van de Stichting Rechtvaar dige oorlogsschadevergoeding, gelegenheid de moeilijkhe den, speciaal van de Mid denstand, uiteen te zetten. Het ware vele waaroms, een fel protest, een klem mend verzoek om rechtvaar diging. En dat dit gloeiend betoog van een gedupeerde namens zijn deelgenoten in deze de plorabele omstandigheden bij de Hoogedelgestrenge volksvertegenwoordigers in- sloeg beweren hun opmerkin gen. De tafelpresident bij de Heer H. de Graaf bleek deze functie opnieuw in goede handen deed er nog een schepje op toen hij zijn dis genoten toewenste, dat het door dè Heer Koolhaas ge sprokene er in mocht gaan als de zeer smakelijke lunch (het compliment aan de ho telier Smit was terecht ver diend). - op zijn plaats.) Langs de haven van Oude j Zeug, waar het LJsselmeer- water in hevige beroering! was door de stevige Noord- j wester, weer op de Noorder- dijkweg rijdend, kreeg men een verdere indruk van de j vernielingen door datzelfde) water. Bij de plaats van de dijksdoorbraak maakte de Rentmeester - Dijkgraaf de herinnering aan die afschu welijke daad levend door de feiten in het kort weer te geven. Het gezelschap was wel zeer verontwaardigd over het aanbod van de bezetter dieselolie voor het droogma- Jen beschikbaar te stellen, omdat men het zo niet be doeld had (tien dagen voor de bevrijding). De Zeugweg gaf weinig op timistischer beeld. In Wieringenverf. Hier moest men toch neg even bij Piet. Kistemaker aanwippen. Minister Lief tinck had hem zeker al po pulair gemaakt. Kistemaker echter had zijn cijfers gereed om de Heren nog eens na drukkelijk aan het verstand te brengen, dat het zo niet kon. Kruidenier Hamstra werd eveneens bezocht in zijn noodpakhuis. Via dë Westerterpweg bereikte men Slootdorp, om vervolgens in Middenmeer terug te keren. Tijdens de thee sprak de Heer Breebaart namens de politieke afdelingen in deze gemeente woorden van dank voor dit massaal bezoek der volksvertegenwoordigers. De Voorzitter van de Twee de Kamer, Mr. J. R. H. van Schaik, noemde het grote getal leden dat gevolg heeft willen geven aan de uitno diging voor de tocht naar de Wieringermeer een spre kend bewijs voor de grote belangstelling voer de toe standen en de toekomst van deze gemeente en zijn be woners. Hij verklaarde namens al len te spreken wanneer hij zeide zeer getroffen te zijn door de buitengewoon illus tratieve wijze van ontvangst en rondgeleiding. De grote getroffen gebieden waren reeds door hen bezocht, doch dit gebied was wel zeer zwaar geteisterd. Met zeer veel waardering sprak Ml van Schaik ovcrl de grote snelheid en voort- j varendheid, waarmede de Het bevrijdingsfeest in de Wieringermeer. Overweldigend was de belangstelling voor het bevrijdingsfeest van de Wieringermeerbevolking. Meer dan 1500, al dan niet geëvacueerde polder bewoners, vulden Maan dagavond de Beurszaal van Hotel Smit te Middenmeer toen burgemeester Loggers in een gloedvolle openings rede de betekenis schetste van het huis van Oranje en onze bevrijding. In een bont programma, verzorgd door deputaties van plaat selijke verenigingen, kwam wel zeer sterk tot uiting hoe hecht, de band tussen de Wieringermeerbewoners na de bevrijding is gewor den. Door de enorme mensen menigte was het niet mo gelijk het opgezette pro gramma in zijn geheel af te werken. Te ongeveer 1 uur sloot de burgemeester deze bui tengewone feestavond. Verslag in een volgend .no. Zaterdagavond, vond bij het monument een plech tige herdenking plaats van alle in den oorlog gevallen Wieringermeerders. droogmaking, het herstel en de wei-opbouw hier ter hand is genomen. Nergens in den lande was volgens spreker de wederopbouw zover gevor derd als hier Niettemin was het de j moeite waard kennis te ne- j I men van de grote moeilijk- heden, waarmede men hier j te kampen heeft, niet het polder minst van de grote bezwaren 1 i bij de financiering. Het be- j was wel zeer triest voor hen roep door de Heer Koolhaas die na de inleidende woorden gedaan was zeer duidelijk, van Burgemeester Loggers De regering ook de Twee- i de werkelijkheid nog droevi- de Kamer heeft de belangen ger zagen. Aan de Wester- van allen te behartigen. Het middenmeerweg werd half, is daarom juist de kunst de gehouden voor een meer I vele verschillende belangen nauwkeurige bezichtiging zodanig te behartigen, dat van het bedrijf van pachter het ene niet door het ande- Iwema. re wordt geschaad. Wel zeer illustratief werd Spreker zeide verder Ten voorbeeld gesteld. Woensdag vond voor den economischen rechter te Alk maar voor de eerste maal in Noord-Holland de berechting van een overtreding van dit contractloon plaats. De gedagvaarde was de Wieringermeerboer Ane J. te Slootdorp, die aan .twee van zijn vaste arbeiders een week loon had betaald van f 46.50, hetwelk volgens de vastge stelde contractlonen siechts f 43.50 had mogen zijn. De Officier van Justitie, mr. Vellinga, wees er in zijn re quisitoir op, dat het zaak is, streng de hand te houden aan de loonvoorschriften die be staan. De lonen, die zijn vast gesteld, zijn gebaseerd op de huidige prijzen en wanneer dus de lonen onrechtmatig hoger zouden worden, nemen ook de prijzen een hoger vlucht en zo zou men dan te rechtkomen in een kringloop, die uiteindelijk een inflatie zou veroorzaken. Daarom achtte de Officier het noodzakelijk, dezen be schuldigde niet alleen te be straffen om de overtreding, die hij beging, maar ook om als waarschuwing te dienen voor anderen. De heer J. merkte nog aan, dat hij geheel te goeder trouw had gehandeld, doch gezien de feiten kon de president dit niet aanvaarden en hij ver oordeelde J. tot f 1000- boete, te vervangen bij nietbetaling door 3 maanden hechtenis, een voorwaardelijke gevange nisstraf van 1 maand met een proeftijd van 1 jaar en publi catie van het vonnis Temidden van ruïnes. De tocht door de de bezoekers, die zeer onder de indruk waren van de zwaar gehavende boerderij het volkomen verdwijnen der pachterswoning en de noodpaardenstal van stro pakken, getoond wat er voor blijven. In onderling overleg te menen geconstateerd te heb ben dat hier dringende no den heersen. De cijfers wa ren wer zeel sprekend. De indrukken, bij dit bezoek opgedaan, zullen levendig een verschil ligt tussen de vervangingswaarde en de waarde 1940 van landbouw machines en gereedschappen (Een woord van waardering aan de organisatoren, die de keurig geschilderde prijs- bordjes met de diverse berc- zullen de leden van de Twee de Kamer nagaan in hoever re tegemoet, kan worden ge komen aan de gevoelens van teleurstelling van de bewo ners van het nieuwe land. I Hij dankt de Burgemeester en hoopt dat de Kamer blijk zal geven, dat een en ander vruchten zal afwerpen. Spreker besluit met de wens, dat de Wieringermeer te zijner tijd weer geheel zal zijn hersteld van de grote •ramp en zegt toe, dat de Kamer het nodige zal doen om aan de klachten en wen sen tegemoet te komen. De Burgemeester beklem toont dit in zijn afscheids woord met de wens, dat de voltooiing zo kort mogelijk zal duren en dat het gezel schap dan ni een mooie vol tooide gemeente zijn bezoek nog eens zal kunnen herha"- len onder betere omstandig heden. Om de herinnering aan de excursie naar de Wieringer meer levendig te houden diende een speciale folder, waarin naast sprekende fo to's van voor en na de ramp, cijfers en aantekeningen de naakte werkelijkheid toon den. De rede van de Heer Kool haas was daarin eveneens opgenomen. Zal' dit bezoek eindelijk de zo zeer gewenste resultaten afwerpen Laten we het ho Minister Neher komt. SLUITGATWEG WEDEROM OPENGESTELD. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de Mi nister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, Z.Exec. L. Neher, a.s. Vrijdagmiddag onze polder te bezoeken. Spreekuur Burgemeester. De Burgemeester zal Zaterdag geen spreekuur den. De Sluitgatweg, welke in verband met het aanbrengen van een geheel nieuw wegdek voor geruime tijd voor alle verkeer was afgesloten is thans wederom opengesteld. De verbinding Den Oever Medemblik is derhalve thans weer Noorderdijkweg, Sluitgatweg, Noorderkwelweg en Zuiderkweiweg en wordt door blauwe richtingborden aangegeven. hou- Medemblik. Besluit Toneelconcours. Vorige week Zondagavond vond de sluiting plaats van het toneelconcours, dat door „Hierna Beter" georgani- dezer "dagen ontvingen! seerd, het toneelminnend pu- f KRINGNIEUWS. Overtredingen C.A.O, wij onderstaand knipsel uit een Brabants blad. Daar wij me nen, dat dit ook voor onze landbouwers belangrijk kan zijn, laten wij het hieronder volgen. „Ondanks het feit, dat de landbouwers m West Brabant een zg- „Farmer agrement' hadden gesloten, om zich te houden aan de door de Rijks bemiddelaars vastgestelde lo nen, waren er toch enkele landbouwers, die belangrijg ho gere loon uitkeerden. Zij ston den thans terecht voor den Bijzonderen Politierechter. Het waren een drietal land bouwers uit Steenbergen. Ilnplaats van het geoorloof de loon van f 0.70 per uur hadden zij f 0.84 betaald en voor het accoordloon was^ in- plaats van f 0.84, f 1.00 uitge keerd. (peze term voor ons onbegrijpelijk Kringbestuur.') Zij erkenden de feiten, maar betoogden, dat zij niet anders konden doen, aangezien de ar beiders zoveel eischten. „Ik hoop"' zo zeide ver dachte B., dat U ons een zwar te boete geeft want dan we ten de arbeiders waar zij zich aan te houden hebben. Het bleek echter dat deze landbouwers bliek een mooi toneelseizoen heeft bezorgd. De Burgemeester, de E.A. Heer Peters opende deze avond met een hartelijke speech aan het adres van „Hierna Beter". Een welko me verrassing vormde zijn mededeeling, dat de „N.V. Het Wapen van Medemblik" een belangrijk gedeelte van het tekort zou dekken, en dat voor de rest nog wel een gaatje zal worden gevonden. Met een t opgelucht hart betrad „Hierna Beter" de planken, vervolgens het to neel, om daar het reeds de vorige avond gespeelde blij spel „Hoerah Petroleum", op te voeren. Het stuk van Amerikaan-1 se herkomst werd vlot ge - i speeld. Speciaal de rollen van de grondspeculanten en van Sam vielen hierbij op. De spelers waren goed op elkaar üeïe P5uzen- ingesteld en brachten dit Nadat de verschillende stuk in een tempo, dat de depute's der verenigingen DE UITSLAG. Ie Verenigingsprijs Red. Kamer „Molière", Utrecht met „Een huwelijk onder Lodewijk XV" van Alex Dumas met 754 punten (max. 840) 2e Ver. pr. Kon. Red. Kamer „Ten Kate", Leeuwar den met „Westerman en Zoon" van Henk Bakker en Chr. van Bomel-Kouw met 660 p. 3e Ver. prijs „Het Liefhebberij-Toneel", Apel doorn met „Vliegersvrouwen" van Henk Bakker en Jan van Ees met 597 p. 4e Ver. prijs „De Shawspelërs". Amster dam met. „M'n Zoon" van Martha Stanley met 488 p. 5e Ver. prijs Toneelgroep „Philips Schouwburg", Eind hoven met „Hartenvrouw" van A. J. Liepman met 358 p. Beste samenspel„Moliè re" 30 p. (max. 30 p.) Bes te Regie „Moliere" 60 p. (max. 60 p.Beste uitspraak „Moliere" 28 p. (max. 30 p. Beste kapwerk Fa. D. H. Michels, A.'dam met „Een Huwelijk onder Lodewijk XV" 30 p. (max. 30 p.). De Moliere spelers verwier ven bovendien nog vele in zaai van het begin tot het einde deed meeleven. De aankleding van het to neel was ditmaal zeer goed verzorgd. De damesrollen waren in goede handen. Na afloop bewees het da verende applaus hoezeer men ook het spel van „Hierna de arbeiders bij andere boeren weghaalden Mr. Kneepkens, de Officier! Beter" apprecieert, van Justitie zeide, dat grote! Was het wonder, dat de beianggen op het spel staan, ijverige secretaris, de heer omdat deze loonpolitiek on- Glastra slechts node afscheid erroepelijk leidt tot faillisse- nam van de Voorzitter, de ent van de landbouw in West, heer Scbra en diens echtge- rsrabant. hr heerscht momen- note. ieejuPanietslera™in£ onder Ee'n boekwerk en bloemen del landbouwers, daar het waren de tolk van de dank. d°or de hoge prijzen niet mo gelijk is om het Bedrijf 'zonder verlies te laten werken. Ook voor ons land staan ei grote dingen op het spel. Zo wel tegen de boeren als tegen de arbeider zullen wij streng optreden. Tegen ieder van de verdach ten eischte de officier een ge vangenisstraf van 2 maanden met een geldboete van f 6000, met openbaarmaking van het vonnis. De verdediger Mr. Kuiper wees erop, dat de boeren ge dwongen werden om hoge lo nen te betalen. Deze feiten zijn gebeurd in. de winter van 1946-1947 toen alle arbeiders baarheid en de waardering- voor de medewerking steeds door dit actieve echtpaar aan „Hierna Beter" bewezen. Hun vertrek betekent een zwaar verlies. Een oproep van de Heer Glastra tot de jonge Medem- blikkers dient wel gehoor. De heer Schra dankte de heer Glastra voor zijn vrien- onder luid applaus hun be haalde eretekenen in ont vangst hadden genomen, kreeg de heer de Boer, Voorz. der Gymn. Ver. „O. S. S." het woord. Hij bood namens zijn vereniging „Hierna Be ter" een herinneringsme daille aan, een gebaar, dat door deze Ver op hoge prijs werd gesteld en dat door de heer Schra met een woord van hartelijke dank werd beantwoord. Als afgevaar digden der verenigingen uit Utrecht, Leeuwarden, Am sterdam en Apeldoorn voer den resp. de hh* Bischot, v.d. Geest, Aries en van Mels het woord. Als laatste spreker betrad de Voorz. der Bond v. Dilet tanten-Tonelen in West Friesland, de heer Joosten het podium en bracht „Hier na Beter" hulde voor haar initiatief en het veie werk, dat zij op het terrein van het amateur-toneel reeds ver- delijke woorden en voor het richtte. Moge het financieel belangrijke 'aandeel in hettekort, dat dit seizoen op- welslagen van dit concours. levert, geen beletsel zijn voor „Hierna Beter's" activiteit in Nadat de presidente Mevr. de toekomst, aldus spr. IJ. S. E. Wegener—Sl'eeswijk Voorzitter Schra dankte op de haar eigen prettige en de verschillende sprekers dikwijls fijn-geestige manier voor hun waarderende woor- de algemene indrukken van den en besloot daamree het offieële gedeelte van deze in alle opzichten zo geslaagde avond, waarna een gezellig bal de bezoekers nog enige tijd bijeen hield. gingen Bai-^er en j. b. Schuil, had weergegeven, werd de uitslag bekend gemaakt. «n hoge uitkering kregen van; de Jury welke mede be de overbruMmgssteun en niet stQnd £it de heren Her.k voor eenzelfde bedrag werken. Pleiter verzocht uiterste cle mentie. Mr, Bischop veroordeelde Mr. Bisschop Boele veroor deelde verdachte B. tot 36 dagen .hechtenis plus f 6000 boete en de verdachten van E, en K. tot 30 dagen en f 5000-, boete plus openbaar making van het vonnis. ONTSLAGBEWIJZEN Het ligt in de bedoeling om een Uniform ontslagbewijs in gebruik te nemen. Een be perkte hoeveelheid exemplaren is op het kantoor van hel Kringbestuur aanwezig. DE HENGST „DOEDE" Op de te Beesterzwaag i Friesland gehouden extra-keu- en ring'vöor dekhëngs'tcn"'an"het yeldPr^Y5n. bil Friese Paardenstamboek, wel- larTn ke Woensdag j,l. plaats vond. °ndf dra"g de ooilogs- werd de hengst ,X>oede" ei-i omstandigheden werd ge- genaar H B, Kielstra, Hoeve zocht naar een doeltreffend „Het Lage Land" te Wierin-i vervangingsmiddel voor calo- gerwerf, goedgekeurd en het Stamboek ingeschreven, Veren, voor Bedrijfsvoorlichting in de W.meer. Zaadbehandeling met D.D.T. tegen de uienvlieg (Tijdschrift over Plantenziekten jaargang 531947! Mededeling No. 237. Tot voor kort kon ter be- Tuinbouwvoorlichtingsdienst strijding van de uien- of no. 40, getiteld De bestrij- preivlieg, Chortophila anti-ding van de uienvlieg en de qua Meig. nog geen andere preimot). Wel' werden in de- methode, dan zaadbehande-ze waardevolle gegevens ver- ling met calomel zonder kregen over de levenswijze voet-behoud worden aanbevo- j van de uienvlieg. Gegevens, die onmisbaar bleken voor een juist begrip van de werkingswijze van de be strijding en derhalve een basis vormden voor het zoe ken naar een vervangings middel. In dit verband is het van belang te weten, dat de werkzaamheid van de zaad behandeling met calomel len. In de laboratorium- RASSENLIJST 1947 Verkrijgbaar in BOSKER's BOEKHANDEL en de politieke partijen voor j pen tot heil van de gedu- keningen plaatsten, is hier, de invitatie en de ontvangst peerden. de Gr. ,H..hoef mei, zijn verschillende mid delen op hun werkzaamheid getest. Hoewel daarbij bleek, dat ook andere middelen bleek te berusten op de mi- als zaadbehandeling toege-gratiegewoonte van de uien- past enigermate werkzaam vliegmaden. Bij het migreren zijn tegen de aantasting door verlaat de made de vernielde de uienvliegmuide, werd toch primair aangetaste plant en geen middel gevonden, dat begeeft zich door den grond zoo effectief was als calomel naar een naburige plant, Middenmeer (zie Mededelingen van den 1 (Vervolg pag.4.)

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 3