WIERINGERMEER NIEUWS V EXCURSIE NAAR WALCHEREN. Van kwaad, naar erger Arm Walcheren Na het bezoek van Minis ter Lieftinck aan onze polder werd door burgemeester Log gers het plan geopperd om met de vertegenwoordigers van de Stichting Rechtvaar dige oorlogsschadeve-rgoe- ding, de landbouworganisa ties, de landarbeidersorgani saties, de middenstand, de geestelijkheid en gemeente bestuur eens een kijkje op Walcheren te gaan nemen. Zo trokken 29 Mei j.1. be gunstigd door prachtig zo merweer, 6 auto's naar Mid delburg, alwaar de ontvangst plaats had. Na een gemeenschappelij ke maaitijd werd door Lr. A. Wiersma, ingenieur van de Polder Walcheren een inlei ding gehouden over „de wa terstaatkundige gevolgen van de inundatie" Duidelijk bracht hij de verschillen mei de Wieringermeer - inunda tie naar voren en de velt moeilijkheden ondervonden bij het dichten de-r gaten en het leegmalen van Walche ren. Met lichtbeelden werd een en ander verduidelijkt. Hierna werd het woord ge voerd door de Heer A. D. Ganzeman, districtshoofd Rijksdienst voor Landbouw - herstel over„De invloed van het zoute water op de landbouw." Hij wees op de oneconomische bedrijfsvoe ring die op Walcheren be stond. Na het droogvallen kwamen de moeilijkheden met stuifzand en de geheel vernietigde structuur van de grond. De grond was zo ce- mentsachtig geworden dat de zwaarste eggen werden stukgetrokken. Kalk en gips moesten worden ingevoerd. Veel stagnatie bracht het 900 Ha. mijnengebied, waar van thans nog 150 Ha. res teert. Door het niet kunnen betreden van deze gebieden woekerde het onkruid onheil spellend. Vervolgens kwamen de moeilijkheden ter sprake van de drinkwater- en voed selvoorziening van het vee. De volgende dag bij de rondrit over Walcheren zou blijken wat het zeggen wil inundatie door zout water. Onze Wieringermeerpachters schudden het hoofd en dachten aan de Wieringer meer, die reeds het eerste jaar na de drooglegging een zeer bevredigende oogst ople verde. Na de rondrit werd door de Heer A. Geschiere, een Zeeuwse boer, voorzitter van de Stichting van gedupeerde grondgebruikers een lezing gehouden over „Inunaatie- i schade". Met veel vuur bracht hij de moeilijkheden waarmede de boer te kam- 1 pen heeft naar voren en wekte op om in combinatie met alle gedupeerde oorlogs slachtoffers tot een recht vaardige schaderegeling te komen. Vervolgens hield de Heer van der Werff, Hoofd van het Bureau Ruilverkaveling een voordracht over „De aanstaande Herverkaveling van Walcheren". Deze aan gelegenheid brengt voor Walcheren ook zeer grote moeilijkheden met zich me de. Rekening moet worden gehouden met de bestaande huizen, wegen, waterkerin gen, waarde der gronden en de rechten der eigenaren. In de wet tot herverkaveling van Walcheren werd dan ook een zeer ingrijpend arti kel opgenomen n.1. de pacht kan losgemaakt worden van de grond en van de eigenaar. Hieruit volgt dat, wanneer een bedrijf weer ingericht is, de Wal'cherse boer bericht kan krijgen, dat hij zijn be drijf ontruimen moet. Nadat door de aanwezigen gebruik werd gemaakt tot het stellen van vragen dankte onze burgemeester en nodigde Walcheren tot een tegenbezoek uit. Walche ren kan er op rekenen, dat de gehele Wieringermeerbe- volking achter hen staat in het streven naar rechtvaar dige schadevergoeding. De vraagstukken, die zich op Walcheren voordoen, werden terloops aangesne den, omdat verondersteld wordt, dat de diverse verte genwoordigers, in eigen kring, hun bevindingen naar voren zullen brengen. Aan deze leerzame excur sie werd deelgenomen namens het gemeentebe stuur door Burgemeester Loggers, Wethouder Giesen en de secretaris, de heer Nap namens de Stichting Rechtvaardige Oorlogsscha- devergoeding de heren Ad- dens, Florijn, Kistemaker Stompedissel, H. de Graaf namens de kerken Pastoor Langedijk en Ds. Germans namens de drie landbouworg. de heer K. v.d. Veen, van Zadelhoff en Bergmans namens de landarb. org. de heren Feikes en Horst namens de middenstand de heren Mollema en Koolhaas en voorts door de heer Mr. Vosters en F. J. A. v. Dam. Kerkdiensten W.-meer. ZONDAG 8 JUNI. NED. HERV. GEM. Slootd. 1.30 uur Ds. Vink. M.meer 10.30 uur Ds. Vink. W.werf 2 uur Ds. Germans. Opperd. 9.30 ds. Kloosterman Opperd. 's av. 7 u. Oostw. 9.30 ds. Germans. GEREF. KERK. Slootdord 9.15 u. Leesdienst. Slootd. 7.30 u. Ds. v.d. Wielen M.-meer 9 u. Ds. v.d. Wielen, M.meer 2 u. Ds. v.d. Wiel'ej HET BRANDGEVAAR. Nauwelijks heeft het war me weer zijn intrede gedaan of we horen weer hetgeen we alle vrezen „er is weer brand." Ditmaal was het de boer derij van pachter van Schaik aan de Molenweg, zoals wij reeds in een gedeelte van onze oplaag van j.1. Woens dag hebben gemeld. Aan de oorzaak behoeft naar wij vernamen geen twijfel te bestaan. Het was opnieuw kunstmestbroei. Het is wellicht overbodig er op aan te dringen, dat $oor dit gevaar voorgoed een Door de drie vrijwillige einde komt. Er is een rook- brandweercorpsen wordt he- verbod in de schuren, waar den Zaterdag deelgenome^i &an streng de hand wordt aan de wedstrijd van tal vai?'.gehouden. Daarnaast dient corpsen uit de omgeving zeker een verbod te worden Eén, twee drie water Officiële bekendmaking Gem. Wieringermeer. Burgemeester en wethouders van Wieringermeer vestigeü er nogmaals nadrukkelijk de aandacht op, dat het VERBODEN IS TE BOUWEN waaronder is te verstaan het maken het geheel' of voor een gedeelte vernieuwen of veranderen, of het uitbreiden van bouwwerken ZONDER SCHRIFTELIJKE TOESTEMMING (BOUW VERGUNNING) VAN HET GEMEENTEBESTUUR. Overtreding van dit verbod kan er onder meer toe leiden, dat het gebouwde voor rekening van de overtreder van gemeentewege wordt afgebroken. Wieringermeer, 7 Juni 1947. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LOGGERS, burgemeester. A. N. NAP, Secretaris. welke te Schagen wordt ge houden. Zo zien we op verschillende plaatsen in koortsachtig tempo oefenen. Zonder evenwel op de uit slag vooruit te lopen, geven we Middenmeer, dat j.1. Dinsdag toen het inderdaad nodig was „binnen twee mi nuten water gaf" een goede kans. Doe je best mannen FLEVO NIEUWS. Het 3e speelde Woensdag avond thuis tegen Wierin- gerwaard 3. De gasten wa ren in 't veld sterk in de meerderheid, maar door het prima doelverdedigen van de Graaf wisten zij het niet verder te brengen dan 2' doelpunten, waarvan nog één door een penalty. Aan voerder Bakker wist de W.- keper ook tweemaal te pas seren, zodat het einde een 22 gelijk spel bracht. Heden Zaterdag spelen onze benjamins een uitwed strijd tegen Kaagvogels B Wij rekenen op een over winning, jongens. Doe je best EXCURSIE COOP. AANK. VEREN. Naar wij vernemen zal de grote excursie naar Limburg, waarbij de excursisten per extra trein worden vervoerd, plaats vinden op 26 en 27 Juni a.s. De belangstelling is buitengewoon en wij wensen de trekkers naar het verre Zuiden een paar schone da gen. POLITIE. Gevonden Een „Mont- blanc" vulpen, 2 kinderjas jes, w.v. één grijs en zwart portemonnaie inh. een schoe nenbon een kerkboek. Verloren portemonnaie met inh. Kopien aanlopen een jonge hond, kleur geel zwart met witte poten. Inl. Politie Middenmeer. HEROPENING ZAKEN Hedèn Zaterdag zal het Electriciteitsbureau Nips- hagen haar herstelde pand met winkel en reparatie werkplaats in gebruik ne men. Deze opening heeft enkele maanden vertraging onder gaan, aangezien het gebouw in gebruik geweest is voor P.T.T.-werkplaats en N.A.K. Kantoor. Thans 26 maanden na de inundatie kan Nipshagem die zijn zaak in Heer-Hugo- waard had ondergebracht zijn cliëntele weer vanuit Middenmeer bedienen. Hij beschikt over een rui me voorraad el'ectro-techni- sche artikelen en vermoede lijk zal men mettertijd ook weer luxe voorwerpen uit van Geelen's Geschenkenhuis te Schagen in het filiaal in Middenmeer, voorheen ook bij Nipshagen onderge bracht, in de polder kunnen aanschaffen. Rest ons nog te vermelden dat de herbouw geschied is door de Fa. Wassink v. Gar deren en het schilderwerk Van de hand van ten Kate's Schilderbedrijf beiden te Middenmeer is. Bij de vel'e gelukwenschen ook de onze. Wederopbouwtournooi. Heden Zaterdagmiddag zal in Den Haag de eindwed- strijd plaats vinden van het landelijk wederopbouw- voetbal-tournooi. Achtereenvolgens zullen tegen elkaar spelen Oost burg (Zeeland) en Zwolle (Bureau Wederopbouw Boer-^ derijen) alsmede W.A.C" (Wieringermeer) en Veluwe Zoom Oost. Daarna zullen de beide winnaars elkaar bekampen om de kampioenstitel. Vol goede moed zullen de Wieringermeerders heden middag de reis naar de Re sidentie aanvaarden. Zal W.A.C. het kampioen schap van het wederopbouw tournooi behalen ZANGKOOR W.-WERF. Dinsdagavond werd in lokaliteit van het Domein kantoor de aangekondigde oprichtingsvergadering ge houden voor een zangkoor. Aan de oproep van de „aanstokers" werd door een 37-tal dames en heren ge hoor gegeven. Door verhindering waren nog verscheidene sympathi- serenden afwezig. Het doel was om te komen tot een algemene gemengde zangvereniging, zodat men in kleine gemeenschap toch een flinke vereniging zou kunnen vormen, met meer kans ook iets van betekenis te kunnen presteren in min of meer verwijderde toekomst. Waar zoveel vogels van di verse pluimage de „voliere" vulden, waren er velerlei me ningen en vraagpunten. Maar in een rustige sfeer werden verschillende moei lijkheden besproken en kon men er in slagen op die pun ten een formulering te vin den die algemene instem ming vond. Allen waren er van overtuigd dat de beoefe ning der schone zangkunsi wel verreweg het belangrijk ste moest zijn. Tenslotte bleken 33 der aanwezigen zich met het resultaat def bespreking te kunnen ver enigen, zodat in principe besloten werd een algemene gemengde zangvereniging op te richten. Woensdag 11 Juni a.s. om 8 uur 's avonds zal met de repetities, voorlopig o.l.v. de heer Holl, worden begonnen in de voorlopig daartoe be schikbaar gestelde vergader zaal van het Domeinkantoor. Een woord van dank voor deze gastvrijheid is hier ze ker op haar plaats. MUTATIES BIJ DE WEDEROPBOUW. Op hun verzoek werd ont slag verleend aan de heren L. Pekelharing te Alkmaar, J. J. H. den Boer en B. v. d. Velde, beiden te Medemblik, alsmede aan Mej. M. v. d. Klauw, eveneens te Medem blik. Benoemd werden de heren B. A. van Zanten en H. A. M. Twaalfhoven, resp. uit Amsterdam en Uitgeest. uitgevaardigd tot het bergen van kunstmest, waar dit brandgevaar oplevert. We weten wel, lang niet iedereen beschikt daartoe over een afzonderlijk ge bouwtje. Zolang niet b,lles herbouwd is, dat vernield werd zal daarvoor ook wei nig gelegenheid zijn, doch, dat het de moeite waard is hieraan speciale aandacht te wijden is zeker. Telkens weer vinden we het jammer, dat de weinige goede opstallen prooi der vlammen werden en het kost steeds kapitalen, afgezien nog van de momenteel nog steeds heerschende materi- alennood. We weten ook, dat wij niets nieuws verkondigen en we zijn er van overtuigd, dat j het Domeinbeheer dezelfde gedachte is toegedaan, doch dat momenteel de macht ontbreekt. Verheugend evenwel is het te noemen, dat verschillende pachters zelf reeds nood maatregelen troffen. Hét is niet het minst ook hun be lang KRANIG WERK VAN DE BRANDWEER. Terstond nadat de brand bij van Schaik uitbrak werd van verschillende kanten de brandweer in Midden meer opgebeld. Slechts twee man sterk bereikte deze korte tijd daar na het terrein van de brand. Gelukkig was de infiltratie- sloot ter plaatse een prima watervoorziening, die het blussingswerk aanzienlijk vergemakkelijkte en waren tal van handen tot aanpak ken bereid. Het uitleggen der slangen, het plaatsen der spuit was het werk van een ogenblik, waarna vier stralen, later zelfs zes de strijd tegen dit vuur aangeboden. Inmiddels hadden voorbij gangers en omwonenden zich reeds ontfermd over de in boedel der pachterswoning, die snel buiten gevaar werd gebracht. Van de landbouw- inventaris kon nagenoeg niets worden gered. Het werk van de brandweer was er speciaal op gericht* de pachterswoning te behou den. Enige enthousiaste klimmers, waaronder Ir! Keesman zaten ras op het dak en hakten er lustig op los om het vuur te stuiten. Dakpannen werden wegge nomen en het water belette het vuur de woning aan te tasten. Het blussingswerk stond onder leiding van Opper den Hartigh, terwijl Ir. Wenthclt korte tijd daarna arriveerde. De Burgemeester, de heren Suykerbuyk en de Bruyne. en voorts tal van andere functionarissen van het Rentambt waren op het ter rein van de brand aanwezig. Na een half uur was de brandweer het vuur meester en kon men, behoudens de genen die nablusten, het natte pak in de zon laten drogen en daar tevens even uitblazen, want het was een warm „klusje" voor hen die hadden aangepakt. De schuur was geheel uit gebrand, maar de pachters woning was gered. Dit is bij de schade en het ongemak voor pachter van Schaik nog een hele troost. Een woord van hulde aan de brandweer en tal van an dere vrijwilligers is zeker verdiend Veren, voor Bedrijfsvoorlichting in de W.meer. Mededeling No. 343. Trommelzucht. Deze specifieke Wieringer- meerkwaal bij het vee, ver oorzaakt door de zeer klaver rijke weiden en waardoor in de loop der jaren talloze slachtoffers zijn gevallen schijnt zeer goed te bestrij den te zijn. Naar ons werd medegedeeld komt geen trommelzucht meer voor in dien men bij aanleg van het nieuwe grasland, 4 kg Karwijzaad aan het gras- mengsel toevoegt. De karwij wordt door het vee, gelijk met de klaver afgegraasd en heeft een brakende werking: waardoor blast voorkomen wordt. Practijkervaringen uit Groningen bevestigen dit. Een gebruikelijke vruchtop- volging is daar b.v. vlas. witte klaver, karwij. De kla ver en karwij worden onder het vlas uitgezaaid en men heeft bij het beweiden van de klaver geen l'ast van trommelzucht. Indien dit ook voor de Wieringermeer opgaat, wat zeer waarschijn lijk is te achten zullen vele veehouders die steeds met deze kwaal te kampen heb ben, een rustiger tijdperk in dit opzicht tegemoet gaan terwijl voor de veehouderij in algemene zin betere pers pectieven naar voren komen. Enkele proeven worden in verband hiermede reeds op genomen en volgend jaar zullen de resultaten wel blij ken. Wellicht kunnen dege nen die dit voorjaar nieuw grasland al' of niet onder dekvrucht hebben uitgezaaid hierin nog wat karwij uit zaaien. Melasse voor ensilage Voor de Provincie Noord- Holland is een kwantum ge denatureerde melasse be schikbaar gesteld voor ensi lage doeleinden. Volgens onze ervaring geven met suiker of melasse ingekuilde groenvoeders een prima voer en het gebruik van dit pro duct is dan ook zeker econo misch verantwoord. We ge bruiken per ha (20.000 kg groene massa) 1000 kg me lasse, dus 5%. De kosten komen dan p. ha op ±r f 160. Degenen die hiervan gebruik willen maken moeten zich zo spoedig mogelijk in ver binding stellen met de P.BH in hun district voor een toe wijzing. Mangaangebrek. In 1941: kwam men in grote gebieden van den polder speciaal op de zandige gronden in het Noorden ernstige verschijn selen van mangaangebrek naar voren. Onmisbaar stond dit in verband met de inun datie van den polder, aange zien de ziekte verschijnselen zich nooit zo ernstig had den voorgedaan. Het feit echter dat toen geen man- gaansulfaat verkrijgbaar was, had tot gevolg dat vele landbouwers, een vrij ern stige oogstdepressie bij en kele gewassen te incasseren MONUMENT R.K. KERKHOF Het stijlvolle monumentale kruis, dat was opgericht cp het katholieke kerkhof te Middenmeer werd eveneens door de overstromingsramp vernield. Thans is dit kruis weder om opgericht, zodat het aanzien van de Katholieke begraafplaats belangrijk is verfraaid. Het zal evenwel nog enige jaren duren alvorens de be planting aldaar zijn volle fraaiheid heeft herkregen. kregen, zonder hiertegen iets te kunnen doen. Wij we- ten niet in welke mate, dit jaar het mangaangebrek zal optreden. Zoals de zaak thans lijkt in mindere mate dan vorig jaar, maar toch hebben we op diverse plaat sen de verschijnselen al weer gezien, speciaal op de kalk- rijke zandgronden. Laat men daarom op deze bedrijven zorgen wat mangaansulfaat in voorraad te hebben, dan heeft men het direct bij de hand als het nodig is. Is men overtuigd dat zich op een bepaald perceel zeer waar schijnlijk mangaangebrek zal voordoen, dan kan men het ook reeds tijdig uitstrooi en „Voorkomen is beter dan genezen." Men moet er re kening mee houden dat het mangaansulfaat niet langer dan 2 maanden werkzaam is. Dus voorj aars niet te vroeg uitstrooien Wat ten slotte de bestrijding van maangaangebrek betreft verkrijgt men het vlugste genezing, indien het gewas het door de bladeren kan opnemen. Dit verkrijgt men door beproeving met een 1 Va oplossing, of uitstrooi en op een dauwnat gewas 1520 kg per ha 2 keer. In dien stikstof als overbemes ting wordt gegegven op bie ten of aardaardappelen b. v. kan men het mangaansul faat zonder bezwaar hier door heen mengen. Kunstmatig drogen van luceme. Er schijnt de laat- tijd nogal enige belangstel ling van de zijde der Friesche grasdrogers te bestaan, voor het drogen van lucerne uit de Wieringermeer. Voorzover dit voor rekening van^ de drogerij exploitant geschied d.w.z. dat de boer zijn lu cerne als veldgewas verkoopt, kunnen we hiertegen geen bezwaar hebben. Indien men echter voor eigen -rekening zou laten drogen, dus tegen vêrvoers en droogkosten het product weer thuis krijgt wijzen wij erop dat dit o.i.z. een zeer dure grap wordt. Volgens Starings-Almanak bevat gewoon lucerne hooi 8.1% vert. werk. eiwit terwijl lucerne meel, dus het ge droogde, gemalen product 7.2 vert. werk. eiwit bevat. De zetmeelwaarde verhoudt zich als 27 35 ten gunste van het lucerne meel. We besparen ons zetmeel, waar we genoeg van hebben, ter wijl we eiwit verliezen wat we juist nodig hebben. Reke nen we hierbij de vervoers kosten en de droogkosten a±f 12.per 100 kg droog product, dan blijkt wel over duidelijk dat het kunstmatig drogen van lucerne, econo misch bezien niet in aan merking komt en dat aan de gewone hooiwinning op de ruiter, verreweg de voor keur moet worden gegeven. J. BREED. Raadsvergadering. Het ligt in de bedoeling van de Burgemeester een raadsvergadering te beleg gen op Vrijdag, 27 Juni a.s. des namiddags 2 uur in het noodraadhuis te Lutjekol- horn. ONDERWIJS. j Aan de heer N. van Braam j is ingaande 1 Juni eervol ontslag verleend als onder wijzer aan de openbare I school voor gewoon lager onderwijs alhier.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 3